Arrondissement Aalst Het oordeel van volksvert. L. Vindevogel over Van Cauwelaert De incidenten uan 19 oogst Tentoonstelling De dagderl00,000 Al wie kan, weze heden 26 Oogst op het muziekfeest te Denderleeuw. i Goedkoop? Woningen goedkeurt en hun hulde brengt en dank zegt voor hun werking. En intusschen, wordt de rede van den VI. Nationalist DE BACKER, waarin de eiachen van den Kath. VI. Landsbond in zake legerhervorming werden verdedigd, door de «zware» trekpaarden van het Vlaamsch Belgi cisme in de Kamer uitgejouwd en zien we de rede van den Vlaamsch-vijandigen DEVEZE door diezelfde heeren (de Van Hoeck's, de Van 1 Backer's e. a.) geestdriftig toe juichen 1 Zonder commentaar 1 in de Panne Eene interpellatie van volksvert. G. De Clercq. Volksvertegenwoordiger G. De Clercq diende heden Woensdag volgende in terpellatie in Mijnheer de Voorzitter, Ik wensch den heer Minister van Binnenlandsche Zaken te interpellce- ren, naar aanleiding der menigvuldige aanvallen aan de kust gepleegd op Vlaamsche mannen, vrouwen en kin deren en inzonderheid met het oog op de incidenten die zich op 19 Oogst j.l. in De Panne voordeden, om hem te vragen of de openbare overheden, door het in de hand werken van die anti- Vlaamsche gewelddaden, het er op aan leggen de Vlamingen, die nog hun eigen taal willen spreken, hunne VI. liederen willen zingen of Vlaamsche herkenningsteekens willen dragen, te verplichten ofwel van de badsteden weg te blijven ofwel zich in staat van zelfverdediging te stellen. OPROEP Al wie getuige was van anti-Vlaam sche incidenten aan de kust gelieve volksvertegenwoordiger G. De Clercq ten spoedigste te documenteeren. j VAN HET Nederlandsche Boek en Tijdschrift In Oktober a. 8. houdt de Volks boekerij «Ontwaakt» in samenwerking met den boekhandel «Volksverheffing» eene propaganda week voor het Neder landsche Boek en Tijdschrift te Aalst. Het programma omvat een vier tal voordrachten door Noord- en Zuid- N ederlands che letterkundigen, een kindemamiddag, een muzikale kunst avond en een tentoonstelling van boe ken en tijdschriften. Het Inrichtend komiteit zal trachten Voheoig-nvt^c.dA*- AQQ zoekt dan ook ALLE bestuurders van tijdschriften, welke de politieke of wijsgeerige strekking er ook van we- ze, een der laatst verschenen nummers te willen sturen aan de Volksboekerij Ontwaakt Onderwijsstraat, 14, Aalst. Door tijdschriften bedoelen we niet alleen letterkundige, maar eveneens wetenschappelijke periodieken, vak bladen, illustraties, weekbladen (met uitsluiting van nieuwsbladen), enz. Noord- en Zuid Nederlandsche schrijvers steunden met warme sym pathie deze tentoonstelling. Maken deel uit van het Bescherm- komiteit; voor Vlaanderen Lode Baekelmans, Cyriel Buysse, Emest Claes, Paul De Mont, Pol De Mont, F. A. Goris, Gaston Martens, Wies Moens, R. De Clercq, Jozef Muls, Warden Oom, J. Persijn, Willem Put man, Stijn Streuvels, Ant. Thiry, Felix Timmermans, Aug. Vermeylen, Wil lem Gijssels. Voor Nederland P. C. Boutens, H. De Man, Top Naeff, Willem Kloos, Is. Qucrido, Mr Ritter, H. Roland Holst, L. Simons, Aart Van der Leeuw Pieter van der Meer de Walcheren, Lodewijk van Deyssel, Ant. Van Duin kerken, Fr. Van Eeden. Oost-Vlaamsche Gouwdag voor R. K. VI. Vrouwen en Meisjes. Het bestuur van den Oost-Vlaam- schen Gouwbond doet een dringenden oproep aan al de Vlaamsche vrouwen en meisjes voor het bijwonen van de studiedag die zal gehouden worden in het Vlaamsch Huis te Aalst op Zondag 2e September. Do onderwerpen zijn gekozen om de leden op de hoogte te brengen van actueelc vraagstukken. Dagorde 10 u. De psychologie van het meis je in verband met de Vlaamsche Be weging. door Jw M. Van Acker. 11,45 u. De ontwikkeling der Vlaamsche Beweging in de laatste 25 jaar door Heer Dr A. D'Haese. Om 1 uur gezamenlijk middagmaal in «Hotel de la Gare» aan 10 fr. In schrijven voor 29 Oogst hij Mw Gra- vez, Keizerlijke Plaats, Aalst. 2,30 u. Over vrouwen- en meisies- hewegingen op kristen grondslag staande door Jw M. De Vleeschhauwer. 4 u. Over Vlaamsche toondichters met muziekuitvoering door M. R. Van aer Spurt. Gezien de belangrijkheid der ver schillende onderwerpen, denken we dat alwie eenigszins belang stelt in de beweging er zal aan houden de studie dag bij te wonen. De studiedag is kosteloos voor de leden. Niet leden betalen 5 fr. uur later is lijkt het Vlaamsche Ijzer- den wordi voor hen die voor Vlaande- stadje op een vaste garage. ren lijden. Boven den grond gedrenkt De kritiek, die op het laatste con gres van den Kath. VI. Landsbond los gekomen is tegen de politiek van den heer Van Cauwelaert, heeft weerklank gevonden in 't Volk van Ronse In het nummer van 18 Oogst 1.1. for muleert de h. Vindevoghel zijn bezwa ren tegen deze politiek. De toon ver schilt wel van dezen, die wij aanslaan, maar wie tusschen de regels door wil lezen, zal ontdekken dat de partijge noot van Van Cauwelaert ongeveer hetzelfde denkt als de VI. Nationalist, die tegen den Antwerpschen burge- mester te keer gaat, We aarzelen niet te bekennen dat het artikel van den h. Vindevoghel een moedige daad is en het kost ons wei nig moeite hem de inleiding ervan, waarin hij. als captatio benevolentiae, eerst de «fronters» er wat van langs geeft, met-een glimlachje te vergeven. «'t Waren niet al fronters die tegen Van Cauwelaert ziin opgestaan te Gent» erkent de h. Vindevoghel. En verder «Wij nemen niet aan met Daels tegen Van Cauwelaert te tnarcheeren en wij nemen ook niet aan met Van Cauwelaert tegen Daels op tc trekken». De h. Vindevoghel wil dus tusschen twee stoelen blijven zitten: hij durft nog geen keu-> doen, hij wil de een dracht onder de welmeenende Katho lieke Vlamingen. Oin deze eendracht te bereiken is hij, te oordeelen naar zijn artikel, er niet ver van af de opvatting te dee- len een zelfstandige Kath. VI. partij. We zullen elders trachten te ver krijgen dat de h. Vindevoghel zijn standpunt klaarder zou formulceren. I.ateu we er ons hier bij bepalen het, trouwens nog zeer voorzichtig gefor muleerde oordeel van den h. Vindevo ghel over de politiek van Van Cauwe laert bekend te maken aan onze lezers. Voorop stelt de heer Vindevoghel een vraag waarop hij niet durft te ant woorden «Zouden wij met een andere politiek meer verwezenlijkt hebben dan met deze van Van Cauwelaert? Het is moeilijk te zeggen; 't kon meer zijn; 't kon ook min zijn». Dat is geen antwoord. Wat wij aan Van Cauwelaert ver wijten in de eerste plaats is niet het dat hij in het Belgisch parlement V' r 'r ii.iuniprogramnia nog niet ver ve rcr.'ijkte. Y.'-t v.e hem wel verwijten is het v dat er van hem en zijn groep f ren de minste agitatorische actie op ons volk uitgaat. Hij wekt slaaplust bij ons volk geen strijdzucht. __r .Dr_J£oir$origjfps nog eens opgeha: tnerd: «Waarom geen volksactie naar aanleiding van de legerwetten?» vroeg hij. Het antwoord is duidelijk genoeg voor al wie kijken wilde heeren wil len hun politieke en finantieele com binaties m het parlement niet laten storen door den krachtig uitgedrukten wil van een voorgelicht en strijdvaar dig volk. Maar laten we vandaag blijven bij het oordeel van den h. Vindevoghel. Hij schrijft «Nu heeft Van Cauwelaert zijn «beste krachten gewijd aan het an- «nexeeren van katholieke franskiljons «en hij heeft er eenige in slaap ge wiegd... «Van Cauwelaert heeft bijna een «half dozijn staatsministers voor zijn «Vlaamsche politiek gewonnen en als «kwaliteit is dat ook iets! «Intusschen heeft men hem echter «zijn vruchtbaarste akkers ontstolen «zij die een warm hart hebben en be- En nu naar de .Markt waar men in Openlucht het H. Sacrificie der Mis tot zalige rust der Vlaamsche gesneu velden gaat opdragen. Die groote Markt staat zwart van volk, men kan op de hoofden wandelen en midden dat al de bonte wemeling van honder den vlaggen in de zon, Nauwelijks heeft de priester van op het altaar het eind kruisteeken gege- i ven of daar zet zich de stoet in gang^ «reid zijn tot veel opofferingen, heb- «ben hem niet meer toegejuicht en «stellen zich in slagorde tegen hem. t «En dat is de kwade kant van zijn j West-Vlaanderen neemt de kop met «politiek. Een groot deel is hem ont- I Brugge vooraan Maar hier is 't geen «vallen en hij. Van Cauwelaert, die optocht meer. 't is al wat de straat «een lijf en een ziel heeft om storm- «troepen aan te voeren, (wat is die «Vindevoghel een candide psycholoog) «is een Chineesche generaal geworden «die geen dag zeker is van zijn troe- «pen. En dat is te betreuren. «Van Cauwelaert heeft den weg van «de eendracht in de katholieke partij «gevolgd en hij heeft ze toch niet ge- «vonden; want hij is verbonden niet «de franskiljons tegen een deel der «katholieke Vlamingen. Het kon ook «anders geweest zijnverbonden met «die katholieke Vlamingen tegen de «katholieke franskiljons. En dat had- «den wij veel liever gezien. Dan zich richtend tot Van Cauwe laert zegt hij o. m. «Met de oogen van 1918 bekeken, «is het niet te verwonderen dat velen «u aanzien als een half verslagen ge- «neraal. Gij hebt een schoone konink- «lijke belofte gekregen, doch dat ko- «ninklijk woord is niet in vervulling «gegaan. Dat kan ongeduldige naturen «verbitteren en in vertwijfeling bren- «gen. Wij zijn ook 20 jaren in den «strijd en hebben ook van alles tegen- «gekomen. Wij voelen ook nog de «oorlogsjaren en weten tot welke «slechtheid zekere katholieke rijken «bekwaam zijn en hoe zij soms ge- «makkelijk in al hun onrechtvaardige «en leelijke praktijken toch geduld «worden, omdat zij veel geld kunnen «geven... Aan arme menschen wordt «niet zooveel vergeven als aan rijke «en wij kunnen niet gelooven dat men «de katholieke Vlaamsche nationalis- «ten zoo vreselijk zou te keer gaan «indien zij kasteelheeren en groote «nijveraars waren. De katholieke VI. «Nationalisten zijn wel verzuurde «menschen (och kom, Leo, ge moest «ons eens hooren lachen!) die zeker «en vast slechte karakters kweeken, «in averechtschen zin als zij het als «katholieken zouden moeten doen «(eenvoudig grotesk, Leo) doch is het «wel de beste oplossing: de Vlaam- «sche extremisten buiten en de Vlanm- «sche extremisten binnen Ware het «omgekeerd, dan zouden wij benevens «den troost der eenheid in onze rangen «nog de meerdere macht hebben in «den schoot der katholieke partij. «Smijt uit de rechterzijde de 6 hardste «franskiljons en breng de 6 fronters «in de plaats en de Vlamingen zullen «UWJfeaS WKfe-Ureef dc i, Vindevoghel aan „uj„ ,ij denken...» Nu zou ik hem zijn raad willen te rugsturen en zeggen«Leer beslui ten...» De zes fronters in een Belgische katholieke partij waar de conserva- teurs dan nog de lakens uitdeelendat gaat niet, nu niet en nooit niet. In een Vlaamsche R. kath. Volks partij daar zou kunnen plaats gemaakt worden, mits de noodige lenigheid in de organisatie, voor de Vlaamsche na tionalisten. Maar wij gelooven niet, geleerd door een ondervinding van tien jaar, dat Van Cauwelaert durf en wil ge noeg heeft om deze ontwikkeling in te leiden en door te voeren. En de h. Vindevoghel zal daarom naar alle waarschijnlijkheid de ge- hoorzaarae dienaar blijven in het par lement van Jaspar en van zijn frans- kiljonsche opvolgers. A. D H. De negende Ijzerbedevaart j loos zou zijn geweest. Maar uit die eerste bedevaart is geleidelijk de ne gende gegroeid en de enkele honder den van Steenkerke zijn geworden de honderdduizend van Diksmude Prof. Dr Daels mag fier zijn over we 1 slikken kandicht opeengeperste rijen zoo breed dat willens of niet, al wie op de gaanpaden staat, medegedreven wordt en zoo geraken we voortge stuwd tot aan de IJzervlakte en aan den voet van het oprijzend IJzerge- denkteeken. De heuvel der «Minoterie» en de ljzerboorden zijn reeds dik be zet door een wachtende menigte. Eerst om half twaalf gelukt het aaii de vaandeldragers der Brugsche V.O. S. over de brug naar Caeskerke te geraken en tot na een uur zal de massa in breede rangen van tien, twaalf en meer voort blijven defilee- ren Eindelijk rond 12 uur kan de plech tigheid zelf aanvang nemen. De Radio stern klinkt over de honderd duizend koppige menigte om ingetogenheid te vragen. En om de beurt nemen nu Dr F. de Pillecijn en Prof Dr Daels het woord. Alle rumoer houdt in eens op, indrukwekkend bovenal brengt de ra dio-stem over de vlakte het Onze Vader en Wees Gegroet, dat nu gebe- met het Vlaamsche bloed, zweeft het beeld van al het Vlaamsch lijden en 't is of ginds ver westwaarts zich het beeld van den groot en Vlaamschen gekerkende af teekent. De Vlaamsche Harmonie van Thielt heft 't «O Krui- se den Vlaming aan» en onmiddellijk daarna hooren we twee spreekbeurten deze van E. P. Hilarion Thans en van den Zuid-Afrikaander Van Reede van Oudtshoorndeze laatste in naam van het Dietsch Studentenverbond. Even voor half twee loopt de plechtigheid op den grond van Heldenhulde ten einde. Langs de baan van Caeskerke. de IJzerboord en over de IJzerwegbrug is het den terugkeer naar de stad 't Is ver over twee als we terug op het grondgebied Diksmude geraken. Velen vertrekken nu naar zee, maar niette genstaande dat alles, kan men bij den aanvang der Zannekinhulde niet waar nemen dat de toeloop van bedevaar ders verminderd was. In een vijftien tal prachtige tafereelen geeft nu de turnvereeniging «Ganda» op de Groote Markt de bijzonderste episoden uit den vrijheidsstrijd 1324-1328 en uit het leven van Zannekin weder. Op de Markt worden door duizenden de lie deren die de luidspreker voordraagt geestdriftig medegezongen. Prof. Daels moet een overmachtige ovatie in ontvangst nemen. Enkel rond negen uur 's avonds, wanneer de laatste treinen en trams vertrokken zijn, krijgt Diksmude zijn gewoon uitzicht. GEWESTELIJKE VERGADERING. Op Maandag 27 Augustus, om 7,31) uur 's avonds ter herberg van de wed. K. Goose ens te Zonnegem, vergadering der propagandisten, vetrou- wensmenschen der gemeenten Zonnegem, Letterhoutem, Bavegem, Oorde- gem, Vlierzele, Oottergem, Vleckem, Bambrugge, Burst. Dagorde Zeer belangrijke uiteenzetting over den politieken toestand door M. Van op den Bosch. Vóór de vergadering zal M. Van op den Bosch de wenschen en klachten en vragen om inlichtingen opnemen, Bijeenkomst in De Verbroedering, om 4 uur. LEDE Naar meer verstandsontwikkeling voor onze bevolking In mijn laatste artikeltje; «Naar racer nering in onze gemeeni heb ik in algemeene trekken aangetoond 't bijzonder, om het stoffelijk bestaan onzer bevolking, en de nering onzer stieldoende menschen te verbeteren en op een hooger peil te brengen Praat dan maar voor de ledige banken, heer lesgever, de organisatiewijze heeft uw zaad onvruchtbaar gemaakt met u te doen zaaien in een moeras. Ontmoedigende taak en weinig hoffe lijke tegemoetkoming vanwege de in richters zelf, niet waar? Waarom geen strengere keus ge- -v—J-r- -re-Wt-Tina-f*» «r niet op uit die dorre lessen, bloot the oretisch aangelegd, wat saai en ver velend is voor een jong verstandja, j waarom die lessen niet omgezet in lessen vol aanschouwelijkheid, aan- x. 'tsstn iui aanscnouweuiKneui. aan- Nu wil ,k ook eventjes, op ootraoe- rekkelijk om het leven en den prak- fret wnze met ni> VV prtman van 1 dige wijze met de Werkmanlezers I.ede, onderzoeken of onze menschen genoeg gelegenheid hebben om zich meer en meer te ontwikkelen op ver standelijk gebied, ten minste om aan de noodzakelijke eischen onzer twin tigste eeuwbeschaving te kunnen blij ven voldoen. Bij den eersten oogopslag moeten v ij ronduit bekennen dat, na de lagere scholen, voor onze jongens geen de minste kans bestaat zich verder op te werken in zake verstand. Erbarmelijk! Lede met zijn 7000 a 8000 inwoners, een eerste ranggemeente beschikkende over al het noodige daartoe vereischt, zooals leermateriaal, lokalen, ja, zelfs i leerkrachten. En dat er hoegenaamd i niets gedaan wordt om de jongelingen j van hun 14 jaar af nog wat meer op te j knappen en hun verstandelijk peil te verhoogen Schande, dubbele schande voor de verantwoordelijken. Zie eens naar de aanpalende genieenten, kleiner dan de onze. minder bevolkt en minder be deeld in zake finanties en andere noo dige vereischten. Een gemeente met meer dan 7000 inwoners Waarom worden er geen avondles sen of Zondaglessen voor adulten in het werk dat hij met enkele trouw medewerkers heeft verricht. Mijnheer de Professor, Zondag is voor u zeker een blijde dag geweest, spijts dc oni- standigheden. liet Vlaamsche volk heeft u te Diksmude het klaarste be wijs geleverd hoe eenparig het met u niedevoelt. Het heeft er u en uwe trouwe medewerkers zijn dank be tuigd, omdat u door het werk der j immer indachtig; dat er overal zeg ik. tische.n geest die ze bevatten. Ten an dere landbouwlessen uitsluitelijk bij winteravonden gegeven is een mis- dacht; immers alle aanschouwelijkheid is zoo onvoorwaardelijk uitgesloten Landbouwlessen bestaan grootendecls zooniet volkomen, in 't aanleeren der verschillende landbouw verrichtingen en 't beoefenen er van dus praktijk en geen getheoriseer bij winter avond. Genoeg nu over die landbouwlessen, want onze gemeente is niet alleen be woond door landbouwers, maar ook door stielmannen, vakkundige», fa briekwerkers en andere; en elke in woner, hoe armer hij ook weze dient in de gelegenheid gesteld zich verder te kunnen ontwikkelen, zich geleerder te maken, zich aan te passen aan de ontvvikkelingsvoorwaarden der arbei dende klasse. Daaruit volgt dan ook dat er benevens landbouwlessen ook nog lessen van algemeen praktisch nut dienen ingericht te worden, dit zijn lessen nuttig voor iedereen, zooals b. v. praktisch rekenen, lezen, schrijven, beschaafd spreken, enz. Deze lessen dienen hoofdzakelijk om ten minste de ontwikkeling opgedaan in de lagere school te bewaren en mogelijks aan tc vullen. Bovi DENDERHOUTEM Op Zondag 23 September Inhuldiging van de bank DE VOLKSWIL te Denderhoutem. Zaterdagavond Groote feesten in dc zaal De Volkswil ingericht door den Vrouwenbond. Verlichting van de Bank. Optocht met muziek naar 't Dorp. Zondag voormiddag: Partijvergade ring in de zaal De Volkswil Óm 12 uur middagmaal voor alle in schrijvende». Zondag namiddag: om 2.30 uur bij eenkomst der deelnemende maatschap pijen. Om 3 uur optocht door de gemeente waarna aanspraken door de heeren Vos. volksvert. en Borginon, advokaat. WIEZE MEETING De aangekondigde meeting zal naar alle waarschijnlijkheid doorgaan op Zondag 2 September. DENDERLEEUW Alfons De Cock-hulde. Op Woensdag 22 Oogst was het plaatselijk comiteit vergaderd en d? katholieke groep schitterde door zijn afwezigheid, i Volgens dc kletspraat van hun vuil- blad. is er nu weer politiek in en weet ge waarom, omdat de Vijver- mans het monument gaan zetten Nu de uitleg De plannen werden j ter inzage gelegd in het sekretariaat gedurende 14 dagen. In verscheidene gazetten, zoowel kath. als andere, werd dit 2 maal aangekondigd j De gebroeders Vijverman gingen de plannen en het lastenkohier nazien, j en besloten dit werk niet te onderne- men. Daar niemand een aanvraag ge daan had. werd de tijd 14 dagen ver lengd. Xog niemand M. Van Es, zaakgelastigde van het hoofdkomiteit I van Gent, is bij de Vijvermans ge gaan en heeft ze na 3 bezoeken kun- 5 nen overhalen het monument te zet- ten. En NU zeggen de katholieken dat er politiek in zit. Wat denkt g'er van? i Maar neen; dat is de zaak niet. Reeds lang zoeken de katholieken naar j moeilijkheden. s Nog een bewijs Het komiteit deed den heer Rollier vragen, de strooi briefjes door de gemeentewerklieden tc laten uitdragen mits betaald Zon- dagwerk. JA Maar enkele dagen na dien, zelfs na het veranderen van een armtierige naamfout trok de dictator zijn woord in, en verbood de werklie den de briefjes van huis tot huis te bestellen. Wat dunkt u heeren? Is dat nog een bewijs? En dat zijn mannen met één woord, en een woord van EF.R?! Nu wat er ook van zij, het komiteit werd onpartijdig gesticht, is en blijft onpartijdig ondanks alle praat en daad Ik vraag mij af of dit den dank is van liet katholiek muziek aan zijn oud secretaris èn medewerker, en of deze laatste daad een bewijs van erkente lijkheid en dank is van den heer I.. Rollier. tegenover zijn vadersvriend en zijn privaten specialen onderwijzer (.de lieer De Cock gaf speciale lessen aan huis, aan de kinderen J. L. en L. Rollier), ofwel of het politiek geknoei nog boven komt wanneer het er op aankomt eerbare dooden te huldigen. Alle politiek moet stom zijn bij een graf en het herdenken van een doode. Katholieken we vragen u eerbied voor uw vriend, uw vroegere leider en onderwijzer - dit is ons recht, en als zoogezegde kristenen, is dit nu eens de plicht. 't Volk oordeelt VERITAS. De roode en katholieke heeren onzer gemeente vallen maar gedurig onze beide afgezette schepene aan. Ze zijn immers nog niet tevreden omdat De Bruyn en Heremans afgezet zijn. f Voor beide partijen zouden onze vrien- den moeten platbroeken zijn: ze zou- den moeten buigen en kruipen voor goeverneur en ministers. Gelukkig dat Vlaamsche Nationalis- ten daarmede niet opgezet zijn. Met gouden letters wordt 19 Oogst 1928 in liet verslagboek der Vlaamsche Ijzerbedevaarten geschreven. 100.000 Vlamingen, gehoor gevend aan den oproep van liet Bedevaartco- mité, zijn Zondag te Diksmude sa mengekomen. In een stille ingetogen maar overmachtige optocht zijn ze naar de IJzervlakte getogen om er te herdenken het offer der dertjg dui zend Vlaamsche gesneuvelden, om er hunne solidariteit te bevestigen met dc idealen, leuzen en verzuchtingen ders. Dat offer hebt u zuiver weten'te waarvoor onze Vlaamsche jongens bewaren van elk vergelijk. 5Sto^M*oï^ede?TO«l h« 1 Op <lc negende Ijzerbedevaart heeft I "lorden m Éwajii- va,f «He de" l,cl "at""laal voelende Vlaanderen als Bendessen, ofwel indien zulks i bij ml- iets voortbrengen dal meer is dan oprijzend geaemcieeKen van «Meiden cen man zich geschaard in het grootc zondering met het geval is, dan is 't bloot inachicnwerker r teeken der opstanding van het ver- er hoogstens één of twee leer- gericht? Dat er overal leergierige jon gelingen zijn, die na de afgedane dag- Boven die lessen van algemeen nut taak, er naar hunkeren om na li- I kunnen, indien liet mogelijk is, bijzon- chaa nis werk ook eens hun verstand <'ere vaklessen gegeven worden, les te doen werkende spreuk Rust roest sen waarin onze jongens zich kunnen - immer indachtig; dat er overal zeg ik, beginnen op te werken tot een of an- IJzerbedevaarten de trouwe bewaar- zulke jongens bij de vleet zijn is een ('er vakman, om zich dan eens, in 't ders zijt gebleven van den geest van feit. werk, verder op eigen krachten bij het offer onzer Vlaamsche oud-strij- f Ja. maar. zult ge mij antwoorden er vakkundigen te ontwikkelen totdat ders. Dar offer heht ♦- worden 's Winters landbouwlessen ge- hij. eigen baas, eigen werk voort- geven! Goed maar hoe dikwijls zien brenge. Hoofdzaak is dat onze vakmannen hulde» de getuigenis af te leggen van hun trouw aan Vlaanderen. En bij die overweldigende volks massa van de negende bedevaart, kwam me voor den geest het beeld van de eerste onzer Ijzerbedevaarten, 't Was op cen grauwe einde Septem berdag, we trokken naar het graf van Joe English, de Brujjsch-Iersche kuns tenaar. Te Veurne bij 't vertrek enkele honderden deelnemers niet een dertig tal vlaggen, en zoo in regen en wind voort langs de vaart van Veurne naar Steenkerke om op het verlaten mili tair kerkhof den praalzerk te onthul- drukte maar ook herwordend Vlaam sche volk. Zondag 19 Oogst te Diksmude. Als we ©in kwart over negen met een uur vertraging buiten het station van Diksmude geraken, zien de straten reeds zwart van volk. En gedurende twee uren lang zullen speciale en ge wone treinen binnenstroomen, duizen den en nog duizenden Vlamingen aan- rbrengend. Van einde en ver zijn ze len van hem die met zijn tsaksningen gekomen, op onmogelijke uren ver en zijn kunst zooveel goeds voor de trokken, maar heel het Vlaamsche harten der VUamscbe IJetrJongtBlS 'anc' tegnwoordig kuutt*» roqpq» had gedaan, op deze bedevaart. 't Was een droeve tocht, iets over- Diksmude zelf heeft zich in de VI. weldigend-pijnlijk drukte gedurende kleuren getooid, overal leeuwenvaan- de plechtigheid op die enkele bonder- dels: bij uitzondering een vijftal drie- den aanwezigen. En angstig prevelde kleuren. Een paar straten omgewan- men elkander in het oor: zou het waar deld en daar botsten we op den aan- worden dat het vergoten bloed nutte- komenden autostoet en voor 't een ingen aanwezig zijn. Die afwezigheid komt voort deels uit gemis aan belangstelling, eener- zijds. en ook uit gemis aan aantrekke- j lijkheid anderzijds. Dat zulke lessen hoegenaamd geen nut opleveren zal niemand van u be twisten. De uitslag dier lessen is dan ook onder nul. Daar waar er niet ge leerd wordt, wordt ontleerd. De reden waarom die lessen geen nut opleveren is niet ver te zoeken als ge weet op welke manier er bij de organisatieven die lessen te werk ge gaan wordt. Er wordt geloopen bij Pier en Paul. bij Sis en Sus, totdat er een voldoend getal ingeschrevene leer» lingen zijn. juist genoeg om de toela gen van provincie en staat te kunnen bekomen. Dus de hoofdzaak is die toe lagen kunnen bekomen. En of dan in den loop van den Winter die lessen regelmatig verzuimd of gestoord wor den. dat is maar minieme bijzaak moet iets per soonlijks, iets eigenaardigs, iets kun stigs aan liet werk te zien zijn, met een woord de vakman inoet zijn werk doen leven, wat een werktuig onmo gelijk kan. Gezien liet overwegend belang der \aklessen, waardoor onze jongens in de gelegenheid gesteld worden lmn keus te doen voor 't cen of 't ander vak; en gezien ook de belangrijkheid goede vakmannen te bezitten wil ik in een volgend artikel er meer over uit wijden. Dit sluit nu niet uit dat de meer bejaarde jnannan geen gclaganheid mag aangeboden worden om zich eens buiten huis, verstandelijk bezig te houden, wel integendeel, men organi- seere eens een voordracht om de vak mannen saam te trommelen en ze voor een half uurtje bezig te houden over hun dagelijkseh werk. waarin ze gansch hun lijf en ziel in steken OOL. De goeverneur der provincie vestigt de bijzondere aandacht der belangheb benden op dc schikkingen van het Ko ninklijk Besluit van 15 Juli 1928. ten voordeele van de personen welke, voor eigen gebruik en in de voorgeschreven voorwaarden, eene goedkoope woning zullen bouwen of gebouwd hebben. Dit Koninklijk Besluit bepaalt dat dc personen welke na 15 Maart 1926 en vóór 22 Maart 1928 eene woning hebben opgericht waarvan de bouw kosten (bijgebouwen inbegrepen), doch niet de bouwgrond, de som niet overtreffen van 45.500 fr. voor de speciale categorie. Gent en voorsteden 39.000 fr. voor de eerste categorie 32.500 fr. voor de tweede categorie en 26.600 fr. voor de derde categorie met de premie kunnen begunstigd worden, op voorwaarde dat zij daartoe vóór 1 September 1928, eene aanvraag indienen per aanbevolen brief bij den heer Minister van Nijverheid en Ar beid. Er dient wel in acht genomen te worden dat de waarde van den bouw grond het vierde der hierbovenaange- haalde sommen en de waarde dei bij gebouwen het derde der waarde van de opgerichte woning niet mag over treffen. De Provincie, welke in zitting der Bestendige Deputatie den 3 Juli 1927, de hiernavolgende cijfers heeft aan genomen voor wat betreft, de maxi- mawaarde der woningen, zonder den grond

De Werkman | 1928 | | pagina 2