Senator Men op bet striidpad Diksmuide Arrondissement Aalst PROPAGANDA WEEK Vanaf Zondag 7 October openen we het KIESFONDS. Heden dient de eerste mu nitie ingezameld. Alles in te sturen Druk kerij Volksverheffing of te storten op postcheckr. L. Van op den Bosch 93175, ALLEN OP STAD AALST De Handelsbank Om niet te vergeten Donderdag 6 September was 't in de Kamer te doen om te stemmen voor de zes maand. Bij de zesde stemming waren er van de 78 socialisten nog 45 aanwezig. De andere hadden hun botten ge vaagd aan de zes maand. Wat willen de socialisten De socialisten hebben in de Kamer 220 redevoeringen uitgesproken en we zien ons verplicht hen de vraag te stellen WAT WILLEN ZE Zijn ze voor de zesmaand of niet en als ze er voor zijn waarom stellen ze dan amendementen voor met 6, 8 en 10 maandendienst. Ze noemen zich anti Pmilitaristen en hun voorstellen zijn zoo militaristisch als die van de Broqueville. Het anti-militaristische Frankrijk. Op de Fransche begrooting voor 1929 is de post voor het ministerie van oorlog gestegen met 784 miljoen fr. tot 6815 miljoen frank De uitgaven voor de zeemacht bedragen 2960 mil joen frank, of 509 miljoen meer dan het vorige jaar, zoodat het militarisme in Frankrijk thans 97 7 5 miljoen frank opslorpt of b ij n a een kwart v a n de totale uit gaven. Wat denkt de heer Streseman over deze astronomische cijfers, die blijk baar een uitvloeisel zijn van den «geest van Locarno» en van het Kei- logg-pacht En om het voortbestaan van de Fransche hegemonie te verzekeren: wordt ook het leger van den Bel gischen vazalstaat op Fransch bevel sterk uitgebreid met de medewerking van den «flamingant» Van Cauvvelaert en de overige «trekpaarden» van het Fransch imperialisme. Het Franco-belgisch militair actoord. Op 25 Juli 1.1. zegde de Waalsche socialist Matlucu in de Kamer Ik mag dus zeggen dat het Fran co-belgisch accoord, fataal zwaar weegt op de huidige debatten. Dit is algemeen bekend en het wordt niet betwist dat de verdediging van Lu xemburg aan Frankrijk toevertrouwd wordt. Wie wordt belast met de dek king van Luxemburg? Is het ook Frankrijk? Om die dekking te verze keren moet er voor den aanvang der vijandelijkheden stelling genomen. Zult gij aan de Fransche troepen toe laten bij voorbaat bij ons dekkings troepen te komen vestigen? Het Fransch-bclgisch accoord biedt ernsti ge nadeelen. Is ons lot eeuwig verbon den aan dat van Frankrijk? De over eenkomsten van den staf binden ons aan Frankrijk. Daarom heb ik het recht te zeggen dat de huidige wets- nntuarpaii h»t oiivormljdelijL- fft-m-A/j zijn van de stafovereenkomsten voort vloeiend uit het Fransch-belgisch mili tair akkoord vermits het klaarblijkend is dat krachtens dit akkoord de verde diging van Luxemburg aan Frankrijk wordt toevertrouwd Meneer Fieullien. Meneer Fieullien, de Marolleman van Brussel, die in de Kamers de vuil- meid speelt van de Ministers, schrijft in de Volksstem (de Vuilstem zeggen ze overal) dat hij zijnen buik zeer heeft wanneer hij Nederlandsch of be schaafd Vlaamsen hoort spreken. Wij kunnen het gemakkelijk geloo- venDe Marollenbeschaving van dien meneer, die Fransch met haar op en Marolliaansch spreekt, kan eene be schaafde taal niet verteren! Wij kennen een boek dat in het Fransch geschreven is, onder titel: «Blancs et Noirs». Wij verwittigen meneer Fieullien een tweede maal: «Als hij liog derge lijke hatelijkheden In zijn «Vuilstem» schrijft, zullen wij eens dat proper boekje ontleden. Of kent die vieze menefcr er mis schien de schrijver niet van? De Amnestiekommiseie. Het bureel van de Kamer heeft de bijzondere commissie samengesteld, belast het wetsvoorstel te bestuderen betreffende de amnestie, evenals de amendementen ingediend door de re gering en M. Vandevijvere Deze commissie werd als volgt sa men gesteld: HH. Vandevijvere, Ren- kin, Van Dievoet, en Van den Evnde (katholieken); HH. J. Destrée, Huys- mans, Merlot en Souplit (socialisten) HH. Buyl en Pierco (liberalen). De commissie waarvan M. Tibbaut het voorzitterschap waarneemt, is sa mengeroepen voor Woensdag 26 Sep tember. Ze mag op hare vergaderin gen, ten raadplegenden titel, de HH. Van Cauwelaert. Soudan, Bocdt, So- merhausen en Van Isacker uitnoodi- gen- Veel moeten we niet verwachten van 't kuikentje dat die heeren hier gaan uitbroeden. De stommiteit van 't Leger. De oud-strijder René Petit, 23 Li nie. drager van 7 frontstrepen en een half dozijn decoraties moest zijne sol- datcnklecdcren binnendoen. Daar zij een weinig beschadigd waren door de motten wou 't leger hem de som van 17 fr. 30 doen betalen. De jongen wei gerde. En op zekeren dag stonden er twee gendarmen aan zijn deur en moest hij voor 8 dagen opnieuw bin nen. Om die 17 fr. 30 in te winnen gaf den stommen troep hem dus voor acht dagen de kost. De jongen heeft de decoraties, die hij van 't dankbare Vaderland heeft gekregen, diep onder den mesthoop begraven. van het Nederlandsche Boek Tijdschrift 13—22 OKTOBER 1928 VOORI.OOPIG PROGRAMMA Van 13 tot 22 Oktober in 't Vlaamsch Huis tentoonstelling van boeken en tijdschriften alsmede van de nieuwste schilderijen en teekeningen van Felix Timmermans. Zondag 14 Oktober. 's Morgens opening der tentoonstelling door Pol de Mont. Maandag 15 Oktober. Om 8 uur in de feestzaal van het landhuis, Voordracht door den heer Kamiel Huysmans, gewezen minister van Weten schappen en Kunsten. Donderdag 18 Oktober. Om 8 uur in de feestzaal van het stadhuis, Voordracht ingericht door het Algemeen Nederlandsch Verbond met als spreker den heer Ritter Jr. uit Utrecht. Zondag 21 Oktober. Om 3 uur in de feestzaal van het stadhuis, Kin dernamiddag onder leiding van den heer Van Tichelen uit Antwerpen. Maandag 22 Oktober. Om 8 uur in de feestzaal van het stadhuis, Voordracht door den heer Wies Moens, letterkundige. Donderdag 25 Oktober. Om 7 uur 30 in den Vlaamschen Schouwburg, Kunstvoorstelling van het Vlaamsche Volkstooneel Gerechtigheid te Zalamea met een inleidende rede door den heer W. Putman. TOETREDINGEN ÏOT DE TENTOONSTELLING Bockhandels. De Standaard Kunst en Vakboeken. De Nederlandsche Boekhandel Kinderlitteratuur. Uitgevers. (Vlaanderen) De Nederlandsche Boekhandel, De Stan daard, Exelsior, Vermaut, De Regenboog, De Sikkel, Lannoo, De Ring. (Nederland) Paris, Veen, Wereld-Bibliotheek, Van Holkema en Wa- rendorff, Bohn, Sijihoff, Meulenhoff, Van Dishoeck, Instituur Pont. Vlaamsche Vereenlgingen. V.T.B. (Vlaamsche Toeristische werken) Vlanmsch-Sociaal Geneeskundig Sekretariaat (Nederlandsche werken in verband met Geneeskunde)Algemeen Nederlandsch Verbond (Eigen uit gaven); Redt U Zeiven (Nederlandsche Landbouwwerken)Vlaamsche Ra- dio-Vereeniging (Ned. werken over Radio)Kath. Vlaamsche Hooge- schooluitbreiding (Mededeeüngen)Kunsthandel 't Viooltje (Etsen, kunst voorwerpen). De katholieke staatspartij van het arrondissement Aalst heeft te Sotte- gem zijn getrouwen opgeroepen om te banketteeren en een uiteenzetting van den politieken toestand te hooren vanwege de partijmandatarissen. Wa ren aanwezig de heeren Moyersoen, de Béthune en Van Schuylenbergh. Er werden natuurlijk heildronken ingesteld op den genade-weigeraar van België. Dc dienstbaarheid van de par tijkatholieken kan ons niet meer ver bazen. Van meer belang is het voor ons te vernemen wat de hoofdredenaar zooal te vertellen wist over den toestand in het arrondissement. We vertalen uit de «Libre Belgique» De fronters behooren tot onze ge vaarlijkste tegenstanders: ze ontne- mpn pit il»»« grant/* I-nacht Ale jeiifird- heet. Hun programma is anti-natio naal. Men kan het samenvatten in de leusBelgië moet verdwijnen. Nega tief programma, daar het geen enke len waarborg levert voor de toekomst. Een Hollander moest op het laatste fronterscongres te Aalst het woord voerenmen heeft hem den toegang tot het land ontzegd. Maar zijn rede, die op de vergadering werd afgelezen, nam het op voor de vereeniging van Vlaanderen en Holland. Deze vereeni ging ligt volstrekt niet in de wenschen der Vlamingen: het zou de economi sche dood zijn van het land en inzon derheid van onze Antwcrpsche han delsmetropool. Ons land is te klein om het te verdeelen. Indien de scheidings gedachte overwon, dan zou ons land niet verdeeld worden volgens mogelijk hier voorhanden aspiraties, maar vol gens de belangen der naburen Wij moeten, dit spreekt van zelf, volledige voldoening schenken aan de Vlamin gen, maar in het raam van het ééne en onverdeelbare België. Deze taak zullen wij weten te vervullen. Laat ons met vertrouwen den verkiezingstrijd aanvatten: de propaganda der tegen standers is heftig, we moeten haar beantwoorden. Alle katholieken dienen hun geldelijkcn en zedclijken steun te verleencn. Laten wij eendrachtig sa menhouden en wij zullen overwinnen». Het doet ons genoegen te hooren dat senator Moyersoen vooral verza melen blaast tegen de Vlaamsche Na tionalisten. Beter bekampt, dan be klaagd! En het feit dat niet enkel in ons arrondissement, maar overal de jongeren hun bekom ste krijgen van de belgicistische pomperijen der katho lieke staatspartij kan ons enkel aan vuren om heftiger dan ooit den strijd aan te vatten tegen de anti-n&tionale leiders der katholieke partij. Niet ons programma is anti-natio naal. In ons programma staat de ver dediging der Vlaamsche nationaliteit op het voorplan. Die rechten op zelf standigheid verdedigen wij tegen de aanbidders van de «Belgique unc et indivisible» waartoe senator Moyer soen en consoorten behooren. Wij eischen de autonomie op van Vlaanderen. Wij willen niet langer dat de Waalsch-franskiljonsche coalitie ons de wet komt spellen in Vlaande ren. Wij willen Vlaamsche wetten, aangenomen door een Vlaamsche ver tegenwoordiging. ten uitvoer gelegd door ministers, die verantwoordelijk zijn voor een Vlaamsch parlement. Wij willen het nauwst mogelijk con tact met Noord-Nederland. Het rijk der Vereenigde Nederlanden met au tonomie voor de twee staatsdeelen blijft voor ons een ideaal. Maar wij weigeren niet een proef i te nemen met een tweeledig België. Worden Walen en franskiljons niet wijzer dan zou dc gematigde oplos- j sing wel kunnen moeten wijken tegen over de integrale oplossing. In elk ge val weigeren wij beslist de loyauteit in een oorlog, die ons zou worden op gedrongen door het militair akkoord met Frankrijk. Rijp voor koloniale bloedkarweien in den dienst van Frankrijk zijn wij niet. Drijft inen het aan hooger hand zoo ver, dan springt niet enkel het boeltje van 't jaar 30 maar België zelf waarschijnlijk naar den duivel. Senator Moyersoen aanziet de ban- ketteerders voor onwetender dan ze zijn. Zijn «argumenten» hooren hij het oud ijzer. Elke grensverandering heeft steeds aanleiding gegeven tot economische Jeremiaden. De orangisten in 1830 voorspelden de onleefbaarhcid van België, wat niet belet heeft dat de Waalsche industrie een hooge vlucht heeft genomen. Maar die voorspeller van economi sche onheilen speculeeren op de on wetendheid van den brave burgers. Geeft men enkel aan <lt-2c profeten ge legenheid oin hun zienswijze te verde digen in een openbaar debat, dan krab belen ze achteruit. Voor een paar jaar had dc heer Hey- man, die toen nog niet bij de ministe- rieele vleeschpotten post had gevat, ook met het economisch argument uitgepakt. Een spuiter uit het bestuur van dc Vlaamsch-Nationale Studie kring aan de universiteit te Leuven schreef hem onmiddellijk een brief om hem uit te noodigen tot ecu debat. Prettig was het toen de pretentie van den volksvertegenwoordiger voor St Niklaas te zien smilteit als sneeuw voor de zon. De historie van Bruin Blavicr cn Vos was aan dien zoon van het zoete Waasland niet onbekend, en zoo moesten wij het plezier ontberen om de blikken sabel van het econo misch argument in actie te zien. Och, waarde senator, de economi sche kracht van Antwerpen ligt niet in zijn al dan niet behooren tot den Belgischen staat, maar in zijn aard rijkskundige ligging. Zelfs indien Wallonië tot Frankrijk behoorde, dan bleef toch nog altijd het feit dat Luik en Charleroi op enkele uren afstand liggen van Antwerpen, zoodanig dat de mededinging van Duinkerken wel uitgeschakeld zou blijven. Of voert de Duitsche nijverheid aan den Rijn zij' produkten uit aiover Hamburg? En wat die groote naburen betreft, die België zouden verdeelen niet naar onze wenschen, maar wel volgens hun ne belangen, ook dit «argument» houdt geen steek. Indien enkel Frankrijk en Duitschland hier de lakens uitdeelden, dan zou het voorstel van wijlen Napo leon III wel eenige kans hebben en men zou de brokken broederlijk dee- len. Maar wij durven te onderstellen dat senator Moyersoen genoeg histo- risch-onderlegd is om te weten hoe het verleden onze hoop wettigt Enge land nooit te zien dulden dat Antwer pen in de macht zou blijven Duitschland of van Frankrijk. En nu zouden wij graag van den heer senator weten op welke manier in het ééne en onverdeelbare België Vlaanderen aan zijn recht kan komen. Maar kom, wie neemt de vlaamscli- gezindheid van den heer Moyersoen voor ernstig op. Of is hij niet een van dc beheerders van de Aalstersche bank, die een harer bedienden de deur wees, omdat hij had deelgenomen aan een Vlaamsche op tocht. Commedianten Belgische Bedevaart... 5.000 man! Vlaamsche Bedevaart... 100.000 man De grootscheepsche propaganda voor het Belgisch monument op Zon dag 23 September te Diksmuide inge huldigd, de medewerking en het gezag van alle officieelen, van het hoogste geestelijk gezag en zelfs het bezoek van Prins Leopold en Prinses Astrid van België, hebben een erbarmelijken fiasco niet kunnen tegenhouden... Er waren ZEER BREED gerekend 5000 toeschouwers waarvan de onver schilligheid tegenover prins en bra- banqonne zeer opvallend was. De Fransche bladen spreken ner gens van een getal en de Vlaamsche bedevaarders kunnen het zich voor stellen wanneer ze even bedenken dat de statieoverheid geen de minsten bij zonderen in en uitgang noodig geacht had. Zullen ze aan hoogerhand gaan be grijpen dat de onverschilligheid hier een onvermijdelijke voorbode is van de vijandigheid die in Vlaanderen tegenover België eiken dag groeit. voor Vlaanderen's Uzergedenkteeken Hoeven wij het hier te herhalen? Allen hebt gij het gezien en gelezen DE NEGENDE BEDEVAART WAS EEN TRIOMF! Vlaanderen heeft zijn DAG DER 100.000 gekend. Dat is een mijlpaal in onze geschiedenis, want dal was sedert ja ren in Vlaanderen nog niet gebeurd. De franskiljonsche pers is het hart in, ze wijdt heele hoofdartikels aan de Bedevaart, eene eer die ze ons tot hiertoe niet hadt gegund, het eene ar tikel wat min lasterlijk dan het andere dc waarheid verdraaiend of het getal inkrimpend naarmate eigen bekrom penheid, maar allen eens in hun ver- klarinjf. dati Vlaanderen aan het ont waken isBuitenlaridsche bladen, zoo wel Fransche als Nederlandsche en andere, gaven veel juister verslagen en belangrijke artikels over die groot- sche dag, waarop achter een zee van zwart-geele vaandels heel Vlaanderen eensgezind optrok naar dat tragische doodenveld, waar het zaad onzer gesneuvelden aan het kie men gaat en de «hoop op den oogst» met den dag sterker groeit. Want met den groei van den heerlij ken toren van Vlaanderens IJzermo nument, waarvan de snel vooruitgaan de werken voor allen een verrassing zijn geweest, groeit ook het bewust zijn van ons volk, dat hier zijn sterkte komt putten bij zijn duurbare dooden! Maar. met den GROEI VAN DEN TOREN groeit ook de noodzakelijk heid van het aanbrengen van duizen den steenen en was de opkomst buiten alle verwachting, de geldelijke steun der 100.000 was bij de inzameling aan de brug, verre van in verhouding te staan met het aantal zeker, wij weten het, het gedrang aan de brug, de te laat aangekondigde inzameling en de groote versperring, waren de oorzaak dat duizenden niet -geven KONDEN, maar het moet ons toch van het hart u te zeggen, dat het geen eer is voor Vlaanderen, dat er aan de brug te Diksmuide op 19 Oogst 1928, in de vijf zakken door «Ganda» open gehouden, slechts 14.460,50 fr. ten bate van 't IJzergedenkteeken werden in gezameld (waaronder 32 kilogram nikkelstukken van 5, 10 en 25 centie,- men Dat was de schaduwzijde van dezen heerlijken dag, en daarom is het dub bel noodzakelijk dat er thans DRIN GEND zou gewerkt worden aan het inrichten der inzamelingen voor het I Jzergedenkteeken. De werken gaan in snel tempo en loopen de inzamelingen voor want reeds zijn er voor 400.000 fr. werken uitgevoerd en het bedrag der in zamelingen op heden beloopt slechts 345.000 fr.Maar wij moeten vooruit en nu is het oogenblik daar, dat gansch Vlaanderen DE DAAD MOET STEL LEN Een honderdtal gemeenten brachten de inzamelingen tot een goed einde. In vele is men volop aan het werk maar in honderden gemeenten wordt nog niets gedaan! Waarom? nu dat heel Vlaanderen er over spreekt en naar de Bedevaart opziet, moet het ijzer gesmeed worden. Wij vragen het nogmaals: «Richt de inzamelingen in op uwe gemeente» draal a. u. b. niet langer meer, roep nog deze week een paar afgevaardigden der Vlaamsche maatschappijen uwer gemeente bijeen, bespreek de kwestie in breeden zin en stel onmiddelijk de daad verlies geen tijd aan kleinigheden en wilt gij uw publiek voorbereiden inet 'n voordracht met lichtbeelden of dc prachtige Bcdevaartfilm, vraag nog heden alle inlichtingen aan op het Se kretariaat, dat ook al het noodige voor wat de inzamelingen betreft, zooals plakbrieven, strooibriefjes, lijsten en kaarten, kosteloos ter beschikking stelt der inrichters. DE TIENDE BEDEVAART OP ZONDAG tS AUG. 1929. De Xe Bedevaart zal in 1929 met ongewone plechtigheid herdacht wor den I Want als wij 10 jaar achteruit gaan en de lp Bedevaart zien: enkele honderden menschen, gaande in den killen najaarsregen naar het grafke I van den grooten kunstenaar Joe En- glish, te Steenkerke dan staan we geslagen van den geweldigen groei j cn mogen we verheugd bestatigen i dat een volk dat zijn dooden eert, een GROOT volk zal worden. Maar nog veel dient er gedaan en reeds van nu af moet de inrichting voor de Xc Bc- devaart duchtig worden aangevat. I Wij zijn overtuigd dat aanstaande jaar Diksmuide te klein moet zijn. wanneer elke gemeente, elke bond, NU REEDS het besluit neemt en van nu af de handen aan het werk slaat Dan staan wij bij de X° Bedevaart niet met 100 maar met 120.000 Vlamin gen in de doodenvlakte. De scholen beginnen Anders wat kunt ge voor uwe Kinderen beter koopen dan een REGENMANTEL van het huis IN DE 100.000 REGENMANTELS 12, Lange Zoutstraat, 12, Aalst depot der fabriek Buitengewone keus Voordeeligste prijs Laatste nieuwigheden. LEDE Plaatselijke politiek. De laatste gebeurtenissen in den po litieken winkel van onze wroede ge meentevaderen. waarbij ik toevallig behoor, bevorderen geenszins de at mosfeer van wederzijdsch vertrouwen dat hcerschen moet in een bestuurs raad als de onze, waar feitelijk alleen een toevallige meerderheid beslissen kan. De aanval van verleden Zondag in «De Werkman» op het valiezcnver- stand van schepen De Noose, zal na tuurlijk achteraf blijken een prikkel te zijn tot nog meer weerbarstigheid tegenover de voorstellen der anders denkenden, die in decs geval niet meer uitkomen van de minderheid maar van de werkelijke meerderheid. Politiek gesproken deert ons geen vijandige houding, integendeel, maar dat de hee ren cn dat is kapitaal in deze aan gelegenheid mcenen te moeten de politiek overnemen van wijlen burge meester Moens, zal natuurlijk voor hen op een deerlijke misrekening uit- loopen. Laten deze heeren niet verge ten dat geslepener politiekers als deze oud-burgemester niet alle dagen ge boren worden. Allecnheerscher als deze was, bleef hij daarbij een popu lair man, die op zijn schip laveeren kon, zonder den schijn te nemen van als gefopte uit te komen. Natuurlijk voelen wij wel cn ook Ooi heeft deze bekentenis gevat dat schepen De Noose wil uitkomen als de rich tinggever in de plaatselijke politiek en zich tracht op te werpen tot de woord voerder, waar schepen Roelandt, za kelijker aangelegd, de uitvoerder is, hun trekpaard. Een trekpaard dat daarbij de zwierigheid mist van een Ardeensche volbloed om met brio zijn stuk te staan. Onze brave burgemees ter Paul zou Gaston zeggen hangt daartusschen-in als de kermis pop naar dewelke de amateurs geen ballen willen werpen. Samengevat, mogen wij dus uit de laatste gebeurtenissen, de tastende houding erbijgenomen van Dr Rub- bens, die een geciviliseerd mensch is en denkelijk in deze politieke atmos feer niet thuis hoort, besluiten dat onze bestuurders kortelings zullen ge dwongen worden aanleuning te zoe ken bij den groep Matthijs. Waarom ook niet? Tegenover ons willen zij geen tegemoetkoming laten blijken, in de minderheid kunnen zij niet be sturen, zij moeten dus moeten kaatsen of teekenen. Komt daarbij het pasgeboren politiek lokaal dat met den tijd hun ondergang zal beteekenen als leiders zonder mandaat «Want zij zijn gewogen en te licht bevonden». JOZ. COOL. M. Moyersoen beeft ons achter de kaart laten zien... De katholieken gaan in den komenden kiesstrijd voor de zóöveelste maal den godsdienst misbruiken. En tegen wie denkt ge? Tegen de socialisten en de liberalen meent ge? Heelemaal niet... tegen de Vlaam sche Nationalisten die volgens «De Volksstem» en M. Moyersoen gevaar lijk zijn. OMDAT ZF. GOEDE KRISTENEN ZIJN, Wat duurt het toch lang eer de Kerk den zoo benijdenswaardigen toestand kent van het eens zoo katho lieke Frankrijk. ZORGT VOOREEN STERK KIESFONDE «De Volksstem» schrijft op de eene bladzijde een hatelijkheid tegen de Vlaamsche Nationalisten en op een andere eene tegen Amnestie. En verder stuurt ze propaganda nummers met den stempel van den bond der Belgische eenheid. En dat alles om naar ons gedachten overhellende Vlamingen te verleiden. Dat en zal niet pakken. «De Volks stem» weze gerust. biedt U baar voordeelipste plaatsingen aan, ge waarborgd door den sterken Bankgroep HAN DELSBANK, FONDSENBANK en NOORDSTAR met een gezamenlijk kapitaal en reserven van ruim ZESTtG MILJOEN. KASBONS 6 maanden op naam of aan drager 6 t. h. bruto of 5,10 t. b. netto. KASBONS 3 maanden op naam of aan drager 5,50 t. h. bruto of 4,59 1/4 t. h. netto. Abonneert U op de BEURSBODE, het ver- trouwbaarste weekblad voor financiöele en econo mische belangen. Proefnummers op aanvraag. Abonnement tot einde 1928 fr. 15. HANDELSBANK N. V., Kalanderberg 1, Oent en al hare Agentschappen en Bijkantoren door gansch bet Vlaamsche Land. De Bank inhuldiging te DENDERHOUTEM Denderhoutc-m heeft van de inhul diging voor de bank «De Volkswil» een feest gemaakt waardig van de schoone en belangrijke inrichting, die hun helder inzicht van toestanden en hun durvende» durf heeft aangepakt. We wenschen er hen proficiat om... Ingezet met een plaatselijk feest dat met de medewerking van allen een onovertroffen sukses is geweest, ge koppeld aan een zeer gewichtige ver gadering met de verschillende samen werkende maatschappijen van het ar rondissement, kende de inhuldiging haar hoogtepunt met de betooging die 's namiddags plaats had. Wc zagen vrienden van overal: de muziekmaatschappijen van Dender leeuw, Nederhasselt, Okegem, Welle, Terjoden, Aalst, Denderhoutem waren met volle geklop op post, Ressegem, Woubrcchtegem, Herzele, Santbergen, Ninove; Iddergem, 't Geeraardsberg- schc. Nieuwerkerken, Aspelare, F.rpe, en vele andere die ons ontsnappen had den. spijts de moeilijke ligging een flink kontingent geleverd. Denderhoutem was op zijn best: bij geen gelegenheid zagen we ooit zoo veel Dcnderhoutemschc mannelijke en vrouwelijke strijdgenooten in den stoet en een zoo talrijke opkomst sterkte ons gelof in de levenskracht van deze jonge inrichting. Laten we algauw zeggen dat ze ons uiterlijk heelt verrast: zoo net en zoo aangenaam is het in gemoderniseerden trant opgetrokken gebouw. Het ver heugde ons dat ook in Denderhoutem de vrienden begrepen dat het esthe tische ook een waarde heeft, dat wij dragers van een jonge gedachte, in de uitingen van ons werk blijk geven oog tc hebben voor die zijde van de bewe ging. Kijk, daar is M. Borginón aan het woord. M. os liet zich, wegens zoo dringend als onvoorzien beletsel ver ontschuldigen. Het blijft een weelde voor onze Vlaamsche harten den oud- volksvertegenwoordiger vaü ons ar rondissement te hooren. Snedig en leuk, natuurlijk en eenvoudig, lenig en toch oprecht gaai hij tot in de kern van elke gestelde vraag. Deze inrich ting. zegde hij, beantwoordt aan een dringende behoefte: de gelden onzer menschen uit Vlaamsch-vijandige han den cn ze voor koncentratie der VI. nationale macht in eigen inrichtingen te gebruiken. Alleen door onze werk lieden, onze boeren, onze gelden, alles in naar eigen opvatting gebouwde laamsch-nationale organisaties te Vereenigen zullen we den grondsteen leggen van den nieuwen staat en van een Vlaamsch-nationale demokra- tische macht. M. Van op den Bosch hekelt op on barmhartige wijze de gieren der finan- cic die in onze streek de aartsvijanden zijn van ons Vlaamsch-nationaal volksrecht. Hij ziet in de bekomen sa menwerking de verwezenlijking van de idealen van adv. De Backer zaliger en vindt de gelegenheid hem een war- i me hulde te brengen. Na 'n leuk woor van prov. raadsl. Dc Bruyn over de incidenten van Waver en den groei onzer beweging, sluit het officieel gedeelte van dezen schoone» dag. DENDERLEEUW Verleden Maandag is alhier, onder eenen grooten toeloop van volk be graven Petrus Daseleer, lid van al on ze werkersinstellingen. Een brave, moedige man voor zijn huishouden en zijn partij. Wij bieden aan de droeve weduwe met hare 3 jonge kinderen en familie onze oprechte deelneming in den rouw die hen komt te treffen. Al de partijgenooten hebben tot phcht het brood S. M. «De Verbroe dering» te koopen. Zoo tooncn ze pal en overtuigd te staan. Het brood heeft mer dan zijn gewichten is van de j beste hoedanigheid. Proef cn gij zult er geen ander meer willen. Help uw part ij. zoo helpt ge uw zelf.

De Werkman | 1928 | | pagina 2