IliiSili de CTTViKieuic dei? VERMtiifipe nrKiMcimrn MR IWftTmC VCLKiMRlU MLiT 'PI PI |3|1?| 0 0 Hl 0 0 0 PI 0 0 lil 0 mg Bl I I I I I H PI 0 0 lil N a li li Ter inleiding WEE: KE3LAD VOOR DE üdT^vD Op Zondag 28 December vieren we het 35iar»g bestaan en den groei tot|het 7500e lid van de Vereenigde Ziekenbonden der Kristene Volkspartij. Dit nummer werd uitgegeven als een herdenking van allen die er aan gewrocht hebbenjinide eerste en latere jaren, als een hulde aan de overleden en nog in leven zijnde stichters, als een blijk van dankbaarheid aan allen die door het edel werk der mutualistische naastenliefde hun volk en de gemeen- schap hebben gediend. g >1895 189G f897 1898 1899 1900 f901 1902 1905 190-t (905 1900 1907 1908 1909 I9J0 1911 I9I2 f*3 19(4 I9I5 I9I6 I9I7 19)6 1919" 1920 (921 1922 1923 (92<i (925 1926 1927 1928 1929 1930 ▼VVVTVVV7VTV Men heeft me gevraagd een inlei dend woord te schrijven bij dit hul de nummer... Op zich zelf beschouwd is dat niet veel., een inleidend woord... maar het wordt een lastige taak wanneer het onderwerp zelve vervat is in een der heerlijkste perioden uit den henvor- dingsstrijd van ons volk. Want het bestaan en het leven van den zieken- bond waarvan heden het 35 jarig be staan en het 7500c lid worden gevierd krijgt z'n glanzende en gewijde be- teekenis door het ideaal zelve waar uit hij is geboren, gegroeid en vol groeid tot een der heerlijkste en ver dienstelijkste organisaties waarmee z'n stichters 35 jaren geleden, en wij allen vandaag, ons volk wilden en willen dienen. De daad naast het woord, het woord verwerkelijkt in de daad, de daad zelf woord geworden Dat is de ziekenbond. Ik behoor niet tot de generatie die men in den ziekenbond der Kristene Volkspartij gewoon is te noemen de mannen van het eerste uur. Maar ik heb in de eerste en de donkerste dagen mee gestaan in de branding voor de gedachte die mijn generatie heeft bezield, ik heb op mijn beurt de schoonheid gekend van het verket terde idealisme, het alleen staan is sterk staan... Wie zelf in jeugdigen overmoed, met geestdriftig geloof vijandig van compromissen en be langen. van lukken of niet lukk stroomopwaarts de groote massa naar z'n doel streeft, voelt als nature met allen die in dienst hun volk en de menschheid de baan hebben gebroken om hun volk en de menschheid mee op te trekken langs nieuwe wegen. Over een afstand van jaren kan den vorm anders zijn. het doel verschillen, de ziel van den strijd blijft eender. Daarom alleen reeds hebben wij allen, kinderen van het heerlijke acti visme of het naoorlogsche nationa lisme, van mectafaan diep meege- vueld en gesympathiseerd met de ac tivisten en het activisme der Vlaam- sche Kristene Volkspartij. Maar niet alleen daarom De naoorlogsche ontwikkeling der demokratie heeft het levensideaal van Priester Daens en de stellingen der Kristene Volkspartij van 1893 in 't gelijk gesteld. In het diepste van hun ziel moeten de farizeeërs der huidige kristene demokratie getui gen voor de waarheid der stellingen van P. Daens, voor de wijsheid waar mee hij de komst der dingen had voorzegd én vooral voor de offer vaardigheid waarmee hij z'n overtui ging heeft helcden. Ken gedachte kan niet worden af gesloten over een tijdperk van jaren ze heeft aan beide zijden van haar le ven aanknoopingspunten door de evolutie van de gedachten in den loop der tijden bewezen... De strijd der VI. Kr. Volkspartij is geen gesloten bock de kamp voor de zelfstandigheid, de welvaart en de bevrijding, het recht van een volk, is de normale uitlooper van den strijd om de zelfstandigheid, de welvaart, de bevrijding, het recht van den min deren man... De sociale bevrijding heeft in het volk den appetijt gewekt voor volksbevrijding, voor nationale bevrijding. Zoo lang ons volk, be roofd van politieke rechten en vrij heden, gebukt lag onder den stoffe- 1 ijken nood. de armoede en den twaalfurigen werkdag kon het de waarde niet beseffen van de groote geestelijke waarden die liggen in de zelfstandigheid van het volk. Het blijft de schoonste verdienste der Y'laamsehe Kristene Volkspartij dat ze van meetafaan die twee groote bewegingen, de demokratische en de Vlaamsche aan mekaar heeft verbon den en dat hare leiders op beide ter reinen baanbrekend werk hebben ge leverd. Vandaar ook dat de opname van de Kristene Volkspartij in de Vlaamsch-nationalistische gelederen zoo eenvoudig-natuurlijk is geschied, dat de Vlaamsch-nationalisten zich van meetafaan hebben thuisgevoeld in het heerlijke midden der oude j Daensisten waar de groote eigen schappen van een idealistische strijd zoo zuiver blijven voortleven. Ze zijn als uit steen gehouwen, die mannen van het eerste uur. Ze staan daar nog met den stempel die de groote persoonlijkheid van Priester Daens er heeft ingegrift, onverweer baar en onvergankelijk. De ouder dom heeft ze niet aangetast ze zijn door den strijd verjongd. Ze staan in het tweede activisme van hun leven. Maar uit dat eerste hebben ze iets meegebracht dat voor heel Vlaande ren van onschatbare waarde is hun grijze haren, de ondervinding van ja ren. dat aan ons idealisme den wer kelijkheidszin heeft gegeven die on ze organisaties kenschetst. Ik herinner me een onderhoud met Balthazar na de provinciale verkie zingen toen de kansen van de besten dige deputatie werden gewogen. M. WIJLEN PRIESTER A. DAENS. gewezen volksvertegenwoordiger voor de arrondissementen Aalst en Brussel, de baanbreker der Kristelij- ke demokratie in Vlaanderen, die de grocte stuwkracht was voor de ver werkelijking van het sociaal pro gramma der Kristene Volkspartij. Hij was de grondlegger der Veree nigde Ziekenbonden, WIJLEN PIETER DAENS in leven volksvertegenwoordiger voer bet arrondissement Aalst, wiens werkzaamheid ten voordeele van den verongelijkten, verontrechten, eenig is in den politieken strijd. Zijn per- soonlijking hielp veel bij tot den bloei der Vereenigde Ziekenbonden der Kristene Volkspartij. Balthazar had "s avonds te voren den toestand besproken met den Gcnt- schen veteraan. Ansecle. De prakti sche man die Anseele altijd is ge weest had gauw het onderscheid ge maakt tusschen de nationalisten in die Aalslersche nationalisten zegde hij. zit er Daensisme. Wat Anseele bedoelde, dat waren die grijze haren waarvan ik zooeven sprak, de werkelijkheidszin, de or ganisatorische overerving dje onze •inrichtingen tot de stuwende krach ten in het nationalisme hebben ge maakt. Wij zijn o]i 20 jarige ouder dom vertrokken waar anderen slechts aanlanden op hun vijftigste. Kn het heerlijkste van alles wij hebben bij geen enkele der ouderen van jaren het egoïsme ontmoet, de bekrompenheid. Alles wat ze ivi 't ver leden ten prijze van zooveel lasi en moeite hadden verzameld is gemeen goed geworden voor heel Vlaande ren, voor heel het Vlaam,sch nationa- Bij de dankbare hulde die wordt gebracht aan wie hebben gewrocht aan het heerlijke gebouw der Veree nigde Ziekenbonden scheen het me gepast voor ouderen en voor jonge ren deze omlijsting te schetsen waar in de jubilaris, waarin de jubilaris sen ons voorkomen. Het scheen me plicht te zeggen dat er in het hart van allen die kinderen' zijn van een later geslacht, oprechte waardeering, erkentelijke genegen heid en eerbiedige bewondering is voor het werk van hun leven dat in de laatste twaalf jaren met het onze is vergroeid. OUDERE KAMERADEN, Wat we Zondag vieren is de schoo- nc taak van Uw hcele leven. God geve dat onze kinderen even dankbaar mogen zijn voor onze le venstaak als wij het zijn tegenover de Uwe. God geve dat wij op dien dag zoo jong wezen als gij nu zijt om in het bevrijde Vaderland te strijden en te dienen als gij nog doet. Heil onzen ziekenbond Heil z'n stichters Heil z'n leiders Zondag vieren we. Maandag nemen we de taak met U op. VOOR het volk en DOOR het volk. E.y.

De Werkman | 1930 | | pagina 1