Geschiedenis der Vereenigde Ziekenbonden der Kristene Volkspartij van Aalst J Een terugblik HUif VADER J VERZEKERT 4EZIN TEiEN DE NOODEN HET LEVEN NET if UW PI VAN tóv-/.,-.. De vóórgeschiedenis Uit de eerste levensjaren Het eerste bestuur 3m DE ME¥I Wie heden geniet van de voordeelen dezer sociale inrichting, herinnere zich het tijdperk dat de arbei der leefde in armoede en afhankelijkheid herdenke dankbaar al degenen die gewrocht, ge offerd en geleden hebben in den strijd voor sociale rechtvaardigheid, wetge ving en instellingen; blijve eeuwig erkente lijk al de eenvoudige maar taaie werkers van het eerste uur die stichtten en vooruit hielpen de Veree nigde Ziekenbonden der Kristene VI. Volkspartij. in de magere jaren van 't werkersleven In dien geest en in dat teeken her denken we a.s. Zondag 28 Decem ber het heugelijke feit van de stich ting van onzen ziekenbond, op 25 Dec. vijf en dertig jaar geleden. Men zou moeten een beeld ophan gen van heel de sociale toestanden en zelfs van het volksleven van de XTXe eeuw, wil men een klaar inzicht heb ben van de groote energie waarmee de mannen van het eerste uur de be spotting. de tegenwerking, den broodroof en de vervolging hebben getrotseerd in de werking en den strijd voor onze mutualiteiten. Ken feit is voldoende om den alge- meenen toestand te schetsen In 1893 genoten in de stad Aalst drie en twintig duizend personen den genees kundigen dienst op kosten van den arme, dus omtrent 4/5 van de toen malige bevolking, wijl heden ten da ge amper 175 gezinnen daarvoor nog in aanmerking komen. Alle pogingen in het begin der XTXe eeuw gedaan om den maat- -chappelijkcn geesel van de vojksar- moede te keer te gaan door het op richten van vereenigingen, waaruil later de mutualiteiten ontstonden werden door de toenmalige macht hebbers met den nek aangezien en uit den booze geacht. In het belangrijke boek van M. Louis Varlez «Les salaires dans l'In- idustrie Gantoise» (de loonen in de Gerttsche Nijverheid) vinden wij daarover een stukje dat wel de moei te waard is er enkele oogenblikken bij stil te blijven. Wij laten het hier volgen Aanmerkingen op het verzoekschrift der katoenspinners. De Burgemeester enz. Gezien dat er op het stadhuis een verzoekschrift is ingekomen getee- kend door verschillende individuen zich uitgevend voor katoenspinners der verschillige fabrieken in deze stad gevestigd, elk hunner afgevaar digd door de massa der werklieden der verschillige spinnerijen, en dat dit verzoekschrift niet gesteund is door de aanbeveling der verschillige meesters of eigenaars van deze fa brieken Gezien de onderteekenaars van dit verzoekschrift de bepalingen hebben overtreden der wet van 14 Juni 1791. die verbiedt aan de werklieden en gezellen van welk bedrijf ook, beslis singen te nemen of reglementen te maken op hunne zoogezegde ge meenschappelijke belangen en onder welk voorwendsel het ook zij Overwegende, dat volgens de rede nen van dit verzoekschrift, de instel lingen der hospicie van deze stad nogal belangrijk zijn, goed ingericht en voorzien om voort te gaan zieke werklieden spinners aan te nemen, zooals dit tol hiertoe geschiedde, en voor hun meerder welzijn en ver zachting: alzoo dat inteekening on der hen slechts kan schaden aan de gemeenschap. Besluit Artikel 1. Elke vergadering van werklieden en gezellen van gelijk welk bedrijf, die zich zouden veroor loven bijeen te komen onder voor wendsel eene inzameling van gelden in te richten om te helpen of te voor zien in de behoeften van zieke werk lieden. zullen vervolgd worden vol gens de politiewetten en verzonden worden voor de bevoegde rechtban ken. De burgemeester. Baron P. Pycke. •10 Februari 1810. Met zoo 'n tegenstand is het be grijpelijk dat het verscheidene jaren zou aanloopen alvorens het de arbei ders gelukken zou ziekenbonden te stichten, die op hunne beurt de kiem der latere vakvereenigingen zouden worden. De geschiedenis van de vereeniging der handwerklieden toont ons hoe deze zich allereerst verecnigden tot gilden, welke zich tot voornaamste doel stelden hunne makkers bij te staan in geval van ziekte, werkonge val of ouderdom. De letterzetters, de timmerlieden, de kleermakers, beeldhouwers, me taalbewerkers, steenkappers, schoen makers goudsmeden enz... hadden weldra hunne ziekenbeurs In de jaren 1850-60 rezen de zie kenbonden als paddestoelen uit den grond Vele herbergiers stichtten er zelfs in hun huis ter wille van hunnen ver koop De slimme tapper maakte iemand zijner beste kennissen tot voorzitter en hij zelf was in de meeste gevallen schatbewaarder. Als men de regle menten dezer ziekenbonden leest is het in het oogspringend hoe alles uit loopt op Drinken Jaarlijks moesten al de leden, op straf van boete van 1 fr. de Mis bij wonen die gelezen werd voor de zie- lezalighcid der afgestorven leden. an deze en andere boeten werden elk jaar aan ieder lid eenige tiental len bierkaartjes uitgedeeld, die in het lokaal moesten verlapt worden. In de vergaderingen zelve werd er bestendig gekibbeld waardoor men nooit de gelegenheid vond eens ern stig dc kwestie van «ouderlingen bij stand» te bespreken. Er was nochtans zeer veel te doen op dat gebied, want nergens was de genees- en artsenij kundige dienst doelmatig ingericht. Langzamerhand echter werd alles toch ernstiger ingezien en werden cr ernstige pogingen in "t werk ge steld. Te Aalst bestonden rond 1893 reeds 4 a 5 ziekenbonden. We willen precies niet zeggen dat zooals we het leven der maatschappijen hierboven schets ten. het voor al dezen in Aalst het geval was we gaven slechts een al gemeen beeld van de algemeene toe standen. Rond die jaren ontbrandde dan de strijd voor de christelijke democratie, de zoo heerlijk gevoerde strijd, die slachtoffers vroeg en martelaars maakte, maar die zich beslissend uit sprak over den dwang en de alleen heerschappij der bewaarders en die een eeuw zou doen inluiden van ge zondmaking en hervorming op so ciaal gebied. Als de verdienstelijke baanbrekers dezer beweging van volksontvoog ding noemen we hier eerbiedig en dankbaar de twee schoone Aalster- sche figuren PRIESTER EN PIETER DAENS liet lag in de lijn van het program ma der Kristene Volkspartij om in de eerste plaats aan sociaal werk te doen, hare sociale theoriën in hare organisaties te verwezenlijken. Voor een partij die het werk der mutualiteit begreep als een edel werk van christelijke naastenliefde, kon het niet anders of een der eerste wer ken moest zijn de oprichting van een ziekenbond. Nochtans schrikten de leiders der partij er in 't begin van af een nieuwe mutualiteit in "t leven te roepen. Er was een oogenblik aarzeling of het niet beter zou geweest zijn om wille der plaatselijke moeilijkheden de menschen aan te zetten bij de reeds bestaande ziekenbeurzen aan te sluiten. Ze vreesden, en terecht, dat de te genkanting en de hinderpalen bij al de reeds bestaande op die wijze grooter zouden geweest zijn en mis schien hun edel pogen onmogelijk zouden maken. Zoo verliep er omtrent anderhalf jaar. tot er zich een feit voordeed in den schoot van den toenmalig-sterk- sten ziekenbond der stad, nl. «Werk lieden en Burgers». De politieke twisten waren doop_ het opkomen der jonge Kristene Volkspartij bijzon derlijk in de stad hooger gaan op laaien en manifeesterden zich bij iedere gelegenheids Zoo ook bij de bestuursverkiezing van «Werklieden en Burgers». De heer L. Boone die daar aan het hoofd stond en openlijk de partij durfde te kiezen van Pas toor Daens. werd niet meer ge- wenscht aan het bestuur en men nam voor hem te doen vallen. De stem ming viel echter anders uit maar met een drogreden verbrak men die stem ming; op 8 dagen tijd schreef men een 150 tal eereledcn in; veertien da- gn later hield men een nieuwe ver kiezing die den voorzitter en sommi ge andere leden deden vallen. Het is dan dat de verontwaardigde leden en de afgekozen bestuursleden samen met eenige jonge mannen, de handen in mekaar sloegen en aan 't werk togen om op ernstige manier met vasten wil en krachtdadigheid den bouw van deze organisatie naar hun ideaal aan te vatten. DEZE OR GANISATIE IS NA 35 JAAR DE STERKSTE VAN DE STAD GE WORDEN, NIET ALLEEN VOOR WAT HET LEDENTAL BETREFT MAAR OOK VOOR WAT DE UIT GEBREIDHEID VAN DE DIENS TEN AANGAAT. We kuner best de wer king van de Vereenigde Ziekenbonden der Kris tene Volkspartij verdeelen in drie perioden. Als over gangsperiode nemen we het droevige tijdsverloop tusschen 1914 en 1918, pe riode die wettelijk ge sproken een dood tijdstip is voor de werking der mutualiteit, maar die het echter niet geweest is in werkelijkheid. De eerste jaren van het ontstaan zijn zeker de moeilijkste geweest. Zooals we hooger reeds zegden was het eer ste werk er een van aanwerving der leden. Van zoo gauw men zeker was een voldoende getal te bereiken belegde men eene algemeene vergadering. Maar zóó erg was de vervolging toen, dat dit alles in stilte gebeurde, zoodat men in de jaargangen van «De Werkman» 1895 en 1896 bijna niets aantreft van deze propaganda. Vandaar ook dat men in de stamboe ken van die jaren zooveel leden vindt waarnevens men de melding «geheim lid» had geschreven. De eerste algemeene vergadering had plaats op Kerstdag van het jaar 1895 in den Café Minard, bij den heer Ach iel Minard. Na den droeven toestand en de el lende van 't werkende volk op de hun eigen wijze te hebben afgeschilderd, deed PRIESTER DAENS een geest driftige oproep tot de aanwezigen om zich te laten inschrijven als lid van onzen ziekenbond, teneinde op die manier zijn programmaleuze «De werkman mag noch slaaf noch bedelaar zijn. Hij moet een vrij en welvarend man wezen.» tc verwezenlijken. Bij deze oproep lieten de meeste aanwezigen of 161 leden zich onmid dellijk inschrijven. Er werd een voorloopig" bestuur aangesteld, dat belast werd met een reglement te maken dat op de eerste algemeene vergadering zou bespro ken worden om na deze het bestuur bepaald aan te stellen. Dat voorloopig bestuur bestond uit de heeren Liebaut Louis, Corthals Adolf en De Cock Jozef. De eerste algemeene vergadering had plaats bij den heer Backaert, Houtmarkt op 5 April 1896 en werd geopend door den heer Petrus Van Schuylenbergh, die het woord ver leende aan den heer Felix Van Droo- genbroeck. Deze weidde uit over het nut en de noodzakelijkheid der maat schappijen van Ouderlingen Bijstand. De heer Liebaut, d.d. voorzitter, gaf dan lezing van het reglement dat na enkele wijzigingen werd goedge keurd. Nadien had de kiezing plaats van het bestuur. De heer Petrus Daens stelde de heeren Leopold Boone en Volksvert. Priester Daens voor als eere-voor- zitters. Dit voorstel werd door lang durig handgeklap begroet. Verder werden gekozen de heeren Liebaut Louis als voorzitterRoeland Benja min als ondervoorzitter: De Hauwe- re Prosper, als sekretaris; De Cock Jozef als schatbewaarder, en de hee ren De Neef Felix, De Cock J-B-, Van den Broeck Hendrik, Bogaert Petrus, De Vos J.B., De Roeck En- gelbert, Van der Biest Frans en Hanssens Jozef als kommissartssen Men kwam overeen al de heeren dokters van de stad te vragen om als geneesheer voor den bond te willen dienen en dit was een eerste en ge lukkige afwijking van de werking der bestaande bonden waarin de le den verplicht waren den aangeduiden geneesheer te raadplegen. De vrije keuze van geneesheer was een eerste daad van een organisatie die met een geest van meer vrijheid, meer zelf standigheid was geboren. Behalve enkele fanatieke dokters namen allen dit voorstel aan. Dit was het ontstaan. Maar was de vervolging, de broodroof, de bedrei ging met werkontneming, opzeggen van huur, schering en inslag bij het onstaan der partij, het was nog erger toen de bewaarders zagen dat het volk zich groepeerde in eigen sociale inrichtingen die de onafhankelijkheid en de zelfstandigheid in geest en we zen zouden voorbereiden. Maar toch werd er volgehouden. Het geweld, de verdrukking zijn machtelooze wa pens tegen een baanbrekende ge dachte. Des te meer men den bond bevocht des te meer won de bond aan nieuwe leden en de groei van den bond bracht de groei der partij en der gedachte mee. De bijdragen waren in dien tijd 0,12 a 0,15 fr. per week. De voordeelen kostelooze diens ten van dokter en apotheker en ver goeding bij werkonbekwaamheid veroorzaakt door ziekte of w-erkon- geval 1 fr. per dag gedurende 3 m. en nadien 0.50 fr. of 0,75 fr. per dag. De vooruitgang in ledental, van jaar tot jaar, is in dit blad aanschou welijk voorgesteld, zoodat wc ons de moeite kunnen besparen hier deze cijfers te geven. Op de rekeningen van het jaar 1898 vinden we voor het eerst den heer JAN DE NEVE als schrijver ver meld. Y'oor het jaar 1903 vinden wc hem voor de eerste maal als voorzit ter en hij is dit sedert onafgebroken gebleven. Hoeven wc te zeggen dat hij vanaf het eerste oogenblik de spil was der maatschappijdat hij was dc man die met onbevangen blik de toekomst instaarde, de initiatieven nam en ze doorvoerde, de man met het groote hart, die soms onverbid delijk streng kon zijn tegenover mis bruiken die het bestaan van ZIJN maatschappij bedreigden, mhar te vens zoo vol goedertierenheid jegens

De Werkman | 1930 | | pagina 2