Hulde aan de mannen van het eerste uur De verzekering tegen langdurige ziekte Waf er uit groeide Een edel initiatief De Kinderzie- kenbond Deziekenfeonden in de oor logsjaren Ze bleuen in hun rol JAN DE NEVE JAN COESSENS Schepen van openbaar onderwijs sedert 10 jaar sekretaris der Veree- stichtend lid der ziekenbonden. Se- ™g<Je Ziekenbonden der Kristene dert 27 jaar voorzitter der Vereenig- Volkspartij. :de Ziekenbonden der Kristene Volks partij. de ongelukkigste zijner medeleden We zeggen wel ZIJN maatschappij, want het was ZIJN ziekenbond. 11 ij voelde hem aan als een werk van praktisch nut en dringende noodza kelijkheid voor zijn volk. als een daad naar het woord. Eenvoudige jongen uit liet volk- werkte hij met zijn breede schouders en zijn groote gestalte zich boven dat volk op. niet alleen in letterlijken maar ook in figuurlijken zin. YVant waar hij. als luitenant van Priester 1 kiens, zooals hij zich wel graag be titelen wist. langs den weg der orga nisatie. zich een eere-werkpost ver zekerde, ging hij wat zijn stiel betrof zijn gang spijts broodroof en bedrei ging en groeide er uit hem een knap pen stielman, een der knapste behan- gers-garnierders uit het vak. YVant hij had een dorst naar kennis zooals weinigen en alhoewel heel vroeg op stiel, volgde hij trouw avondscholen en academie, dus alles wat hij ecnigs- zins meegrijpen kon op geestelijk ge- •bied. Voegen we daarbij dat, wat hij presteerde aan politiek werk, en zijn labeur aan de sociale inrichting die de ziekenbond was, hem nog niet ge noeg was dat hij daarbij nog me de werkte aan de samenwerkende maatschappij Volksverheffing, en den vasten grondslag legde voor den hui- digen ekonomischen uitbouw. Hij werd daar na enkele jaren A'oorzitter en zag achtereenvolgens ontstaan bakkerij, koffiehuis, drukkerij, apo theek en in 1926 het mooie complex gebouw van Molen- en Ondcrwijs- straat. Als er een hulde past op den 28 De cember 1930, dan is het in de eerste plaats aan voorzitter Jan De Neve, wiens werk het in eerste plaats is ge weest dat we dit jaar ons 7.500e lid inschreven. Jan De Neve speelde ook in de po litiek een overwegende rol. En het is zijn bescheidenheid en z'n eigen ver zet geweest die belette dat hij niet in het Parlement z'n partij is gaan vertegenwoordigen en dienen. Slechts na veel aandringen gelukte liet zijne vrienden hem eene plaats als gemeenteraadslid te doen aan vaarden. Nu is hij reeds verschillende jaren schepen van onderwijs, na enkelen tijd als schepen van financien te heb ben gezeteld. Maar na Jan De Neve mogen we zeker niet zijne medewerkers van 'het eerste uur. vergeten. Niet alleen de bestuursleden van liet eerste bestuur maar de 161 dur- vers die spijts alles het aandurfden de grondslagen te leggen van dat mooie gebouw dat de Vereenigde Ziekenbonden der Kristene Volks partij heet. Van die 161 behooren er nu nog 37 tot de maatschappij. De anderen zijn in den loop der jaren overleden of ontslaggevend. We brengen een dankbaar eeresa- luut aan dezen die overleden zijn en die gedurende hun leven het hunne hebben bijgedragen om het lot hun ner medeburgers te helpen verzach ten. Ook naar dezen die ontslag gaven om allerlei redenen gaat onzen wel- gemeenden dank, om het goede dat 'ze verricht hebben in de schoot van onze vereeniging. Hierna volgt de eerelijst der namen dezer die nog in leven zijn, tot de maatschappij nog behooren en op Kerstdag 1895 aanwezig waren bij de eerste inschrijving. Bauters August Bccqué Felix Bogaert Jam Bogaert Alfons Beeckman Leopold Cool Ernest Ccrnelis Benoni De Backer Lodewijk De Braekeleer Jan De Cock Jozef De Coninck Hendrik De Gent Frans De Hauwere Prosper De Neef Felix De Neve Frans De Neve Jan De Neve Joris De Vos Valery Hanscens Jozef Lenssens Emiel Linthout Petrus Matthieu Camiel Matthieu Jan Michiels Alexis Petit Ferdinand Scheerlinck Gustaaf Tas René Van den Berg Frans Van den Broeck Hendrik Van der Veurst Ferdinand Van de Meerssche Emanuel Van de Meersche Evariste Van HaudenHove Jan Van Holder Karei Verhulst Leopold Welleman Jan In de eerste jaren van het ontstaan vinden we dan ook altijd dezelfde bc- reidwilligen die er alles voor veil had den. De Cock Jozef, ten huidigen dage meestergast in de drukkerij Volks verheffing, was lid van 't voorloo- pig bestuur in 1895, schatbewaar der van 1895 tot 1900 en voorzitter van 1900 tot 1903. De Neef Felix, kommissaris vanaf de stichting, werd nadien secretaris. Hij behield dit ambt gedurende on geveer tien jaren. De Hauwere Prosper was sekretaris vanaf de stichting tot het jaar 1897. Hanssens Jozef, kommissaris vanaf de stichting, schatbewaarder der maatschappij vanaf 1900 tot 1920. Plet zou ons te ver leiden moesten we van elk der verdienstelijke be stuursleden de eerepos ten die in wer- kelijkheid, strijd-, werk-, en lastpos ten waren, gaan vermelden. Zoo gingen een paar jaren voorbij. Het bestuur vond toen wel dat er een oplossing gevonden was om de man- Yien zelfstandig te maken maar dit dan ook moest gedaan worden voor de vrouwen en jonge dochters. Want de ziekenbond was toen niet familiaal zooals nu. maar alleen voor de man nen. Er werd dus besloten tot het in richten van een vrouwenziekenbond. Dit was toentertijde eene nieuwig heid en bij de ouderen moest er dan ook door de jongeren veel gepleten worden om het plan er door te krij gen. Eenmaal het besluit getroffen kwam men er mee voor den dag en de propaganda begon. Er ging een schaterlach op bij de andere partijen als ze vernamen wat er ging gedaan 'worden. Het ging voorzeker een be grafenis eerste klas zijn, meenden ze, cloch toen ze zagen dat we stand hiel den en dat het Vrouwenziekenfonds door koninklijk besluit van 8 Mei 1899 officieel erkend werd, zongen zij een toontje lager. Voeg daarbij dat hunne eigen vrouwen en dochters zich lieten inschrijven bij dien «ver- wenschten ziekenbond der Daensis- ten», en... het werd voor hen tijd om ook zoo iets trachten te doen. De verloopen jaren hadden midde lerwijl bewezen dat wat in 't beginne was ingestudeerd voortreffelijk en leefbaar was. Het eerste bestuur vah den vrou wenziekenbond dat gekozen werd op 10 Juni 1898 bestond uit Mevrouw P. Daens-Mayart, voorzitster; Mw Neerinckx-De Gendt, ondervoorzit ster; Mej. De Hauwere Maria, schrijfster-schatbewaarsterkom- missaressen Mw De Braekeleer-V. d. Bossche, Mejuffers Ringoir J., Vinck Nathalie en Van Kerckhove Elisa. Met de stichting van den vrouwen ziekenbond waren de gezinnen reeds voor een zeer aanzienlijk deel ver zekerd tegen de kwade kansen van het leven. Het bestuur bleef echter niet staan. Het droomde hooger en werkte verder. De mannen en de vrouwen waren nu wel verzekerd voor den Genees- en Artsenijkundigcn dienst en voor vergoeding van zes maanden werk onbekwaamheid, maar dit was niet voldoende. Men moest, de arbeiders gezinnen ook kunnen beschermen daar waar de langdurige ziekte en vroegtijdige invaliditeit het huisge zin met de pijnlijkste armoede tref fen kon. Om deze soort verzekering te kun nen inrichten moest men een federa tie vormen van minstens 3 maat schappijen. Dit was de geschikte ge-^ legenheid om het arbeidsveld der soc.-mutualistische werkers te ver ruimen van de stad naar heel het ar rondissement. Zoo begon de propa ganda, nu niet voor de stad, maar het heele arrondissement door en ontstonden achtereenvolgens onder de stuwkracht van de Aalstersche mutualisten ziekenbonden in Den- derwindeke, Oultre, Niemverkerkcn. Meire, Erpe, Lede. Herdersem en W'ieze die zich met mekaar verbon den en zoo het verbond «De Broeder bond» vormden. Het was dan ook gauw mogelijk de herverzekering in te richten die bestaat in het verleenen van een da- gelijksche vergoeding na de 6 maan den primaire vergoedirfg van de maatschappij uitgenoten te hebben. Deze vergoeding wordt uitbetaald tot als het lid den ouderdom van 65 jaar bereikt heeft. Dit verbond telt voor het oogen- blik meer dan 20.000 aangesloten le den voor wat de geneesdienst betreft omdat het ook andere diensten buiten de herverzekering heeft ingericht. De aangesloten bonden zijn de vol gende Aalst, Denderhoutem. Den derleeuw, Erpe, Nieuwerkerkcn, Le de. Oultre. Herdersem. Wieze. Welle. Moorsel, Heldergem, Burst, Okegem, 'Herzele, Sottegem. Heldergem, Ne- derhasselt, Ronse, Wambeek en Aar schot. Deze maatschappijen omvatten niet alleen de gemeente waar ze hun maatschappeiijken zetel hebben, maar ook de omliggende gemeenten. Afdeelingen zijn den laatsten tijd gesticht geworden in het Land van Waes. De afdeelingen Wambeek en Aarschot wroeten naarstig in het Brabantsche en groepeeren voorze ker reeds een vijf en twintigtal ge meenten. Oiii tot Aalst tgrug te keeren, daar was men weeral aan 't zoeke* naar nieuwere iïiogelijkheden om «den volke» dienstig te zijn. Waren de mannen en de vrouwen verzekerd, nog Bleven de kinderen, bij ziekte een ondraaglijken la6t in de kroostrijke arbeiders gezinnen. De kindersterfte!! waren in onze verachtertic uijverheidsstad tot een schrikwekkend procent gestegen. Het lukken van dit edel werk zou een dubbel resultaat hebben de ge zinnen te ontlasten en Vlaanderens kinderen te behouden voor hunne moeders. Het bestuur stelde zich voor het inrichten van een kinderziekenbond en belastte zijn voorzitter en schrij- r t< liet inwinnen van inlichtingen bij de hecren Dokters. De dokters antwoordden echter ontwijkend maar toch besloot het bestuur het jaar tlaarc p met de inrichting van de zen bund. Na grondige studie stelde men de bijdrage vast op 0,07 fr. per week en per kind van 6 tot 14 i. De pr -paganda werd van huis tot huis gevoerd en men schreef van mei taf aan 500 leden in. Weer wezen de ideaal-voelende bestuurders van de ziekenbondun der Kristen Volkspartij den weg aan De andere ziekenbonden waren enkelen tijd na ons verplicht deze nieuwe in richting in te voeren want men zag hunne leden met tientallen desertee- reiï óm zich bij ons te laten inschrij ven. Wat ideaal was bij ons, werd platte konkurentiegeest bij anderen. Maar ze volgden en dat was hoofd zaak. Zoo naderde men het ongeluksjaar 1914, jaar dat we beschouwen als een eerste periode afsluitend van ons be staan. Het bestuur van dien tijd mocht met welgevallen terugblikken op den afgelegden weg en het zou wel interessant zijn, na te gaan wat nu nog het getal zou geweest zijn van dezen die op «den arme» den geneeskundigen dienst genoten. Wel iswaar had alles meegeholpen voor den strijd tegen de volksarmoede, de levensvoorwaarden waren onder den drang der opkomende demokratie al lengs gebeterd, maar toch was het voor een groot deel te danken aan dezen die zich onverschrokken in den strijd voor het volk hadden gewor pen en reeds leniging van hun noo- den om nog niet te zeggen gene zing hadden verkregen. Het bestuur, opgeteekend naar de onderteekening van de officicele be scheiden bestond in 1914 uit Jan De Neve, voorzitter Eng. De Rouck, on dervoorzitterFelix De Neef, schrij ver Joz. Hanssens, schatbewaarder. Bestuursleden Cam. Rimbaut, (overl.) Camiel Rombaut, Jozef Sterck (overl.), Jan Ceymeulen, Wil lem Van der Borght, Van den Bos sche J.B. (overl.), Francois Honoré (overl.), Matthieu Hendrik, Joris De Neve, Van Holder Karei en Poleyn Philemon. De wereldramp, die duurde van 1914 tot 1918, sloeg vele schoone in stellingen in gruis, maar toch was dit niet het geval met de ziekenbonden der Kristene Volkspartij. Den durf van het bestuur was geen hiiftlerpaal voor de degelijkheid van hun beheer en zoo werden de zieke leden vergoe ding uitbetaald tot September 1914. wijl dc herverzekerde leden genoten tot 1916. Gedurende keel den oorlog vroeg de ziekenbond geen enkele bijdrage aan zijne leden, dat is vanaf den tweeden Zondag van Augustus 1914 tot den eersten Zondag van October 1918. Vanaf dien datum hebben de leden slechts 0.02 fr. per week ge stort. Maar heel die droeve oorlogsjaren hebben de bestuursleden ten dienste gestaan van het volk en hebben zij ze met raad en daad geholpen. Samen met Volksverteg. Pieter Daens zijn ze de helpers en vertroosters ge weest, inzonderheid van het arbei dende volk. Als 't werk tot stand kwam. ge schapen door het Nationaal Komiteit besloot het Bestuur er zich onmid dellijk aan te onderwerpen. Om de toelagen te kunnen genieten teneinde den kosteloozen geneeskundigen dienst te verschaffen maakte het be stuur de fichen die naar bet bureel van het plaatselijk komiteit gebracht werden, vanwaar ze moesten overge maakt worden naar het Nationaal Komiteit in Brussel. Na eenige weken wachtens vernam het bestuur niets over deze zaak, en de voorzitter deed de noodige voet stappen, waarbij het bleek dat de fichen nog altijd in Aalst waren. Wij waren den ,eenigstcn ziekenbond der stad die vroeg om aangesloten te worden, maar ook den eenigsten die daarvoor al de voorwaarden vervul de. De voorzitter eischte de steekkaar ten terug en vroeg een persoon die ze overbracht naar Brussel, waar dan verder dc zaak in orde kwam. Er DE APOTHEEK VOLKSVERHEFFING GEGROEID UIT HET INITIATIEF, DE MACHT EN HET BELEID DER VEREENIGDE ZIEKENBONDEN DER KRISTENE VOLKSPARTIJ.

De Werkman | 1930 | | pagina 3