Ste- Lutgardisf eest STICHTER METER DAENS WEEKBIAD VOOR DE ^TAD AA&T EEN BAANBREKER Qnnn gefal moeten en zullen Wii willen; zelfstandig staan. Weesf dus de De Vrouw en de aanstaande Gemeenteverkiezingen De werkman maq noch slaaf noch bedelaar 7,ijjn. Een eigenaardig Verbond 61' Jaargang nummer 2673. WOENSDAG 1 JUNI 1932. M...nnementsprijs per jaar 17,50 Prijs per nummer 0,35 tr. DE WERKMAN OP DINSDAG 14 JUNI a.s. herdenken we in passende stemming en innige plech tigheid de op 14 Juni 1907 overleden baanbreker der Viaamsche volksontvoog ding PRIESTER DAENS. Om 8 uur in de feestzaal van 't Vlaamsch Huis, te Aalst HERDEN KI NCSZITTINC. Kostelooze kaarten zijn vanaf heden te verkrijgen in 't Vlaamsch Huis of bij de boden. Dat was PRIESTER DAENS. die op 14 Juni a.s. reeds 25 jaar over leden is. In het eerste programma der Christene Volkspartij, door hem opgesteld in 1893 lezen we o.a. Verplichte verzekering tegen on gelukken, ziekten en ouderdom. Verplichtend onderwijs met toe lagen van den staat aan elke wel ingerichte school, in evenredigheid van *t getal leerlingen. Vlaamsch moet in 't Viaamsche land de bestuurlijke, rechterlijke en wetgevende taal zijn. Bevordering van een vrijwilli gersleger om... tot de volledige af- schafFing der Bloedwet te geraken. Gelijk recht en gelijke vrijheid voor alle Belgen Op sociaal gebied Op anti-militaristisch gebied Op Vlaamsch gebied een programma aan de verwezen lijking waarvan we nog steeds wer ken... Te dien tijde utopie Nu reeds werkelijkheid. Omdat hij aldus voor ons Viaamsche volk met. helderen blik een baan ontdekt naar volksverheffing en welvaren de, peisvolle toekomst, werd hij door de machtigen en verdrukkers vergeusd en verketterd... Op 14 Juni a. s. om 8 uur 's avonds in 't Vlaamsch Huis. zullen we de nagedachtenis van den Vlaamschen Volkspriester herdenken Uit zijn voorbeeld en zijn leven, uit zijn strijd en lijden les en steun putten voor eigen kamp... Kostelooze genummerde kaarten zijn te verkrijgen in 't Vlaamsch Huis. Alle weldenkende menschen zijn even welkom. /WW we bereiken voor 18 Sep tember a. s. Zult GIJ uw plicht verwaarloo- zen? Werft onverpoosd leden aan voor uwen Zielcenbond. in weer VLAAMSCK-NATIONAAL VROUWENVERBOND AFDEELING AALST. ZONDAG 19 JUNI te 10 uur 's morgens in St-Maartenskerk, H. Mis ter eere van Ste-Lutgar- dis te 2 uur 's namiddags in 't Vlaamsch Huis (Bovenzaal). Gewestelijke Vergadering voor alle Viaamsche Vrouwen en Meisjes; te 4 uur, in den Vlaamschen Schouwburg, opvoering van SINTE LUTCARDIS Lyries speelken van gelovige stemming in vier delen, door A. Van de Velde. .50 Opvoerders. Nieuwe tooneelschikking. Reidansen Koren Aangepaste Muziek Lichteffecten. Genummerde karten aan 8, 5 en 2 frank te verkrijgen in 't Vlaamsch Huis. De Bloemekens en Kaarten worden verkocht tot steun van den Ste-Lutgardiskring. De socialistische «Volksgazet-* gaf onlangs een artiekel over deze kwestie. Wij onthouden uit de lezing dat massabelangstelling der vrouwen niet kan verkregen worden voor de gemeentepolitiek. De algemeene vraagstukken kunnen alleen de ge moederen opwinden.» Daarom zou algemeen stemrecht aan de vrouwen moeten gegeven worden ook voor de wetgevende li chamen Kamer en Senaat.** Tot daar het blad. Waarom gaven de socialisten dan geen kiesrecht aan de vrouwen Maar de vrouwen ziin gemeente- kiezers, het is dus overbodig deze meerderheid (want de vrouwen vormen de meerderheid van het kiezerskorps) te bewerken en voor te lichten. In afwachting dat door het ver werven van het stemrecht voor Ka mer en Senaat de vrouwen meer belang zullen stellen in de algemee ne politieke vraagstukken, mag er op gewezen worden dat op gemeen- tegebied er reeds heel wat nuttig werk door de vrouwenkiezers kan geleverd worden. Immers de gemeente is niets an ders dan een groot huishouden. De gemeenteraad is een natuur lijk lichaam dat de gemeentehuis houding regelt en op gebied van huishouding zijn de vrouwen volle dig in hun element. De gemeentediensten staan veel al nauw in betrekking met den huishoudeüjken arbeid der vrouw. Reinigheidsdiensl. Electriciteit-, Gas en Watervoorziening, Wasch- inrichting, badplaatsen, speelplei nen, park en turnzalen, kindertui nen en scholen, Leeszalen en 11a- schoolsche werken, Muziek, teeken- scholen... Moederhuizen en hospitalen. Kleuterhuizen en Weczengestich- ten. Woningbouw en straataanleg. SINTE LUTGARDISDAG. De voorbereiding van den feest dag onzer Vrouwen en Meisjes geeft aan al onze aangesloten leden koortsige werkzaamheid Er wordt gewerkt, genaaid, her haald... dat het een plezier is Nu moeten de kaarten voor de opvoering van het prachtig «spel- ken» van A. Van de Velde nog aan den man gebracht worden 't Belooft iets eenigs mooi te wor den. Aan de tooneelliefhebbers der stad kunnen we gerust beloven dat ze hier iets zullen te zien krijgen dat de moeite van een drietal uur- kens aandacht waard is. Ons belangstellend tooneelpu- bliek wordt dan ook verwacht. Nee 't is geen «operette» maar veel schooner, veel dieper, veel aan doenlijker. met zang en dans en wonderlijke tafereelen, omlijst met muziek van de grootste kunste naars. met kleedij uit de prachtige middeleeuwen... Een «spektakel» van groote betee- kenis en hoog genot jBaiHBHEa^asagrESBEBBiaBisEEaHnHBBHaBRiSBSiEiBS (Pieler Daens). Eetwaren en markten. Zedelijke politie- en gemeentereglementen... jzijn allemaal punten om op te los sen door het gemeentebeheer en waarvan de oplossing voor de vrou wen van groot gewicht is. Zij zouden hierin dus hun mede zeggingschap moeten hebben. De georganiseerde vrouwengroe pen kunnen hier een rol ten goede j der gemeenschap vervullen door hun plaats en verantwoordelijkheid op te eischen in de commissies wel ke deze zaken beheeren of regelen in de gemeente. De vrouwen hebben dus onge lijk wanneer zij beweren dat het hun niet kan schelen hoe de ge meente bestuurd wordt, en zij uit gemakzucht en zonder overleg hun stem geven aan de eerste de beste lijst die... uit traditie bij hen heel vaag als «de goeie» aangeteekend staat. Zij moeten onafhankelijk leeren redeneeren en oordeelkundig hun stem uitbrengen. En voor onze moederkeVis weze het gezegd De gemeenteverkie zing is een vingerwijzing voor de l Kamerverkiezing Stuurt ge naar den gemeenteraad menschen waar- ivan de partij genooten in de Kamer anti-Vlaamsch of halfbakken Vlaamsch stemmen of die er oor- logsbudjetten van milliarden be wapening goedkeuren, dan geeft ge aan die partijen een invloed welke rechtstreeks medehelpt om Vlaanderen eronder te blijven hou den en ons steeds in militaire dienstbaarheid voor Frankrijk te behouden in andere woorden, ge verachtert de toekomst van uw volk en uwe kinderen door uw stem verkeerd uit te brengen. Raadpleeg dus uw geweten en stelt uw daad na rijpe overweging, voor Vlaahderen en de mensch- heid. Hier liggen wolveniizers en schietgeweren We lezen in «De Tijdorgaan der A. C. W., waarvan hier plaatse lijk P. Van Schuylenbergh de leider schijnt te zijn. een artiekel van de hand van F.. H. COLENS. leider van A C W. De heer CARTON, minister van Binnenlandsche Zaken behoort tot de schakeering van onzen bur gervader, Mr. Moyersoen... Met het oog op een verbond dat achter de schermen schijnt geslo ten te zijn tusschen onzen AC.W.- leider. Pieter Van Schuylenbergh. en onzen Associatieleider Moyer soen. vragen we ons af hoe deze twee uitersten samen zullen wer ken in den «beraamden aanval» van den groep. Conservateurs tegen A.C.W. Wij hebben niet belangstelling de rede voering gelezen van den heer Carton, ka tholiek conservatief Minister van Binnen landsche zaken, onlangs te I.a l.ouvrière uitgesproken. Wij .geven hierna een uittreksel van de ze redevoering wij onderlijnen zelfs de bijzonderste deelen. Welnu. Iaat ons dit eenvoudig beken - ncn, men kan niet alleen aan een bepaal- de regeering maar aan meest al diegenen die sedert den oorlog d> Regecring_ heb- ben in handen gehad, hier in België, dc- zelfde verwijten toesturen die een oiid- minister van Frankrijk. M. Caillaux. in April laatstleden, te Nantes uitsprak Het grootste en het voornaamste vcr- wijt dat ik aan de" regeerders van het land richt zonder te willen afbreuk doen noch aan hunne goede bedoeling. noch aan hunne waarde is dat zii maar al te dikwiils te gemakkelijk zijn geweest Zij hebben toegegeven aan vereenigingen die er maar steeds op uit met volle grepen te putten .uit de schatkist. Zoowel in België, als' in Frankrijk be- s.aan er dusdanige vereenigingen, waar van de leiders, bekommerd om het on middellijk voordeel hunner volgelingen, geleid door het verlangen naar persoon lijk SUCCCS, maar al te dikwijls misbruik van de macht hunner organisatie maak ten om beroep te doen, en dit niet zonder gevolg, op d»n Slaat en ten nadeele van het algemeen welzijn. En wanneer het gaat OIll politieke ver eenigingen, dail neemt het kwaad ontzag gelijke afmetingen Mannen, die in hun eigen voordeel geen de minste twijfel achtige daad zouden stellen, offeren iedetren dag bet algemeen welzijn van bet land aan het belang hunner partij. Voor deze vereenigingen, voor deze 011- machtcn weck hei Parlement eerst van al Het Parlement, dat nochtans als rol heeft de publieke financies te verdedigen tegen de verspillingszucht der uitvóeren- iclit. wordt nu ineens, door een zonderlinge rolverwisseling verantwoor- delijk voor de tallooze uitgaven die clk- een nu als niet te verrechtvaardigen her- c kent. Het is de taak van de Regeering, het is de taak van deze die men de verant- woordelijke Ministers nOJmt, geholpen v door plichtbewuste parlementairen en ondersteund door een klaarziende open- bare opinie, de verwezenlijking van het programma door de omstandigheden op- gelegd, zonder zwakheid te betrachten, nl. nu en in de toekomst het geluk en den welstand der bevolking betrachten door den maatschappelijke!! vooruitgang zonder evenwel den bijzondersten faktor van dezen vooruitgang uit het oog te verliezen het bewaren en de ontwikke- ling der algemeene welvaart Om dc juiste bcteckenis van deze woor- d' 11 te begrijpen moet men ze in verband stellen met al hetgeen sedert enkele we ken en nu nog in de. konservaticve pers, zoo katholieke als liberale, geschreven wordt. En dan ziet men heel het plan dat zal gevolgd worden om de sociale wetge ving zooals zii door de werkliedenorganisa- iot opgevat en ondersteund wordt, te be kampen en in een konservatieven zin te Het eerste werk zal zijn het uiteenzet ten voor de openbar»- opinie van den slechten financicclen toestand van het land Deze kampanje mag niet te vroeg in gezet worden, want de leening van een miljard moet nog in Frankrijk geplaatst worden. Maar zoohaast deze leening zal gesloten zijn, zullen wij in de konservaticve drukpers de weeklachten hooren van staatsmannen cii bankiers die met een zwaarmoediger! toon aan het Belgisch pu bliek zullen kenbaar maken dat een gevaar lijke financicclc ramp België bedreigt en dat liet hoog tijd is de redding van liet land toe H vertrouwen aan klaarziende en bevoegde mannen Men zal natuurlijk ervoor zorgen dat die klaarziende mannen niet kunnen gevonden worden bij demokratische leiders Deze zijn immers' onbekwaam te denken op liet algemeen welzijn Immers zegt ons M. Carton de leiders der vereenigingen. zoowel in België als in Frankrijk, wor- den geleid door het verlangen naar per- soonlijk sukses en maken maar al te dikwijls misbruik van de macht van hunne organisatie om beroep te doen en dit niet zonder gevolg op den Staat ten nadeele vail ^ct algcmcn wel- zijn. Wanneer men dan aan het publiek dc vrees zal ingejaagd hebben voor den finan- cieelen toestand, dan zal het bereid zijn voor verdere maatregels I Dc tweede stap zal zijn het bewijzen, dat het financieel gevaar dat over het land dreigt, hoofdzakelijk, zooniet alleen, te danken is aan de financieele gevolgen 'der sociale wetgeving. Men zal niet spre ken van dc begrooting van landsverdedi ging. noch van de misbruiken van invali diteitspensioenen. noch van de zware fi nancieel'. fouten begaan door de hooggc- plaatste en bevoegde personen die het be stuur in handen hadden van de Nationale Bank. noch van de noodlottige maatregelen I van den bevoegden bankier M. Hou- i tart dit alles /al zorgvuldig verzwegen worden of op de meest voordeelige manier worden uitgelegd. Het hoofdartikel van «La I.ihre Belgiquca- van 25 Mei «luidt reeds den toon aan die door de konservaticve pers zal aangeslagen worden Door «He middelen moet he: publij*k aanvaarden dat het verkwisten van geld van den Staat, in de toepassing der sociale wetten, de recht- streeksche schuld is van den ondergang van het land Denk niet dat de konservatieven de so ciale wetten zelf zullen aanvallen, zij weten te w« l dat het schorsen van Werkloozcn- steun of van pensioen, een opstand van den werkliedenstand zou als gevolg heb ben Wel integendeel, zij zullen verklaren dat de sociale wetgeving noodzakelijk is, maar dat zii moet toegepast worden door klaarziende, bevoegde mannen, die niet te gemakkelijk zijn En ziehier de les die aan het publiek zal voorgelezen worden Al de misbruiken >11 d" toenassing der sociale wetgeving zijn het gevolg van het feit dat het uitdeden d< r toelagen van den Staat toevertrouwd wordt aan vereenigingen waarvan de l"i- ders misbruik maken van de macht hun- ner organisatie om beroep te doen op den staat ten nadeele van h> t algemeen

De Werkman | 1931 | | pagina 1