Fraternellen-Vlaamsch Opvoedende ontspanning DE MONITEUR Ditjes en Datjes Congres en Vlagfnhuldigipg Ijzerbedevaart VAN BOEKEN SPOPTPUBRHFR welzijn. Dit kwaad is zooveel te groo- diep van overtuigd zijn DE HUIDIGE ter dat deze sociale vereenigingen ook een AANVAL DIE DE KONSERVATIEVEN politieke werking uitoefenen en aldus «door HEBBEN VOORBEREID IS EEN DER h'ef Parlement hunne tallooze uitgaven GEVAARLIJKSTE, DIE DE WERKLIE- doen bekrachtigen, uitgaven die elkeen DENORGANISATIES VAN ONS LAND nu als niet te verrechtvaardigen erkentMOETEN BEKAMPEN. Men moet bijgevolg een einde maken aan de tusschenkomst van deze vereenigingen, bet bestuur van de pensioenkassen en van den werkloozensteun moet onttrokken wor- In de wandeling wordt «De Volks- Louis COLENS.'Ufstem» den Aalsterschen moniteur igenoemd... maar dat is maar bij uiwDe plaatselijke toestanden die manier van spreken... officieel is <#/ïn aan standsvereenigingen, bijzonderlijk vergen dat er eenige onbruikbare dat niet... of misschien wel Im- wanneer zij een politieke werking «itoefe- elementen van de katholieke ge- mers wanneer een officieele mede- nen„ Dan alleen komt er een einde aan de meentelijst zouden verdwijnen om deeling over het afsnijden van de uifdïèred worden""1 financ"!s van vervangen te worden door andere watervoorziening moet ter kennis Het is zonneklaar dat de konservatieven «betere», zullen deze principieele gebracht worden geniet dit blad de die dit plan hebben opgemaakt,, niet als moeilijkheden niet vermogen te «exclusiviteit» der informatie Moeten de Aalstenaars dus «De eerste bedoeling hebben de redding van overbruggen zonder verzaking Of j den financieelen toestand maar wel bet ver- ovanwpïtp pati Hor hpirlA v zwakken der arbeidersorganisaties. Ze zijn «verraad» vanwege een der beide volksstem» lezen om de bestuurlij - immers te wel ingelicht over den werke- partijen tegenover de princiepen. mededeelingen teweet te gera- lijken toestand van het land om niet te Hoe gaat «Suske-EgO» dat nu aan ken tóeSscn'dt Toci^ti^kminen ui" ZaI 5* Volksstem»; We wenschen in ,t vervoIg 00k gespaard zijn. het land niet kunnen redden. Jel; Proza vaI\ Schu5'1®n- tijdig deze berichten ten gerieve Zij weten we_l dat het bedrag der pensióe- bergh onder deknaam aanvaarden onzer lezers te ontvangen... nen en vaifden werkloozensteun niet lager en onder eigen handteekening wei- kan gesteld worden zonder de ouderlingen geren en de werkloozen aan de ellende bloot te nf t ;h m stellen, zij weten ook wel dat de werklie- OÏ wordt net een vrije tribuun denorganisaties, zoowel de christelijke als waar Maandag, Woensdag en Vrij de socialistische, het eens zijn om alle mis- dag, Suske zal kapotslaan wat op bruiken krachtdadig te bekampen Zij we- Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Mare en consoorten zal opge- beschikken, alleen kunnen gevonden wor- bouwd worden den door ernstige bezuinigingen in al de En wanneer zullen Bastiaens en j Ministeries, en door nietnvp belasting die de gemeenschap zal moeten aanvaarden zoolang de krizis duurt De financieele moeilijkheden zijn maar Bericht aan wie 't behoort DE OUDE WAGEN KRAAKT Onze Aalstersche Miniteur zou met genoegen den Vlaamsch Nationalen wagen zien in duigen vallen. ^J^ÏÏFJÏ ae Bethune hun woordeken zeggen? kaf de" FrL^Vltam^ch-ïo^ Zondags misschien, tusschen de notarieele en finantieele aankon de gelegenheid die ze behendig weien te digingeh Of Onder feesten en Ver- gebruiken om de macht der werklieden- makelij kheden organisaties ta breken. Wil weten bij on- dervinding dat het mogelijk is sommige maatregelen te doen aanvaarden, niette- 't Kan een handige zet Zijn van genstaande rle demokratische meerd-rheid M. Moyersoen om den vriend Pe- die in het Parlement bestaat. Het is im mers niet moeilijk, wanneer de openbare opinie in rep en roer gesteld is door de trus onder den arm te nemen om des te gemakkelijker zijn maneuver /rees van financieelen ondergang om. als te lukken bij de «uitzuivering» van •■■enigste redmiddel een financieele dikta- de lijst, maar... hoe gaan de VOlge- tuur te doen aanvaarden die over bijzon- iingen van Petrus, de Demokraten dere macht beschikt om sommige plannen uit te voeren. One land heeft reeds een- Ult het Gr0fin KrUlS die COmprOmi- maal di^zi ondervinding ongedaan en het teerende samenwerking bekijken zal afhangen van den klaarzlienden geest We VOlgen met gespannen aan- en van de krachtdadigheid der demokrati- (jacht van achter 't hoeksken deze sche leiders om het vernieuwen van aefzjï ondervinding ;e beletten. i acrobatische oefeningen op de siap- Onze leiders en onze leden moeten er PG koord... Dat deze vereeniging tot stand kwam met het doel vooral alle spe cifiek Vlaamsche oud-strij dersver - eenigingen te bekampen is geen ge heim, maar dat Vlaamsche jon gens er zich laten bij vangen is een echt «onthutsende» vaststelling. Wie een ziertje zelfrespect heeft en volksfierheid, wie geen slaven ziel en slavenmentaliteit bezit kan er onmogelijk in toestemmen door een «Wagemans»vereeniging op sleeptouw genomen te worden -Hieronder een staaltje van hun eerbied voor de Vlaamsche neger taal Uit een brief gericht aan «De Schelde» 't Begint als volgt Haddet gij den last de bevoeg- lijke naamwoorden «uitdagend en fascistische» te justifieeren, die gij ons door uw proza, in uw ar- tikel «Anti-Fraternellen-Betoo- ging» van Zaterdag 21 1.1. hebt toegeslingerd, zou uw demonstra- tie geen steek houden voor het feit dat bij onze Verbroederingen politieke, godsdienstige of taal- kwestiën totaal uitgeschakeld zijn, behalve in geval van onmis- kenbare aantasting onzer vader- landsche gevoelens». Die «vaderlandsche gevoelens» hebben in 1930 de aanval gewettigd op de «Ijzerbedevaart», geleid en gefinancieerd door den Beursman Wagemans, algemeen voorzitter van die «Nationale Confederatie der Oud-Strijders». Dat is een «brabbeltaaltje» dat thans nog opgang heeft in die «mi litaire middens» die onbeschaamd genoeg zijn om het aan te durven aldus den Vlaamschen trots te ter- igen. j Die menschén moeten wel sterk 'overtuigd zijn dat wij echte min derwaardigen zijn en ons alles moe ten laten welgevallen, ihkluus muil peren en beleedigingen, anders zou den ze 't niet aandurven zich aldus aan te stellen. En... Van Cauwelaert zal ze ont vangen ten stadhuize en de Beurs gebouwen zullen ter hunner be schikking staan... en er zal ook «een plechtige mis in open lucht ter nagedachtenis onzer Duurbare Dooden...» gelezen worden. Als 't maar tegen Vlaanderen gaat L'Alliance du gloire et du gou- pillon Bah EEN WOORDJE AAN DE OUDERS De werkloosheid is een plaag waarvan de grootste en slechtste gevolgen zich vooral doen gevoelen bij dc jeugd ze wordt lui en vadsig ze mist levenslust en levens rust... zij verliest aan bezieling, omdat ze het leven als een treurige fataliteit leert bezien, waarop zij niet kan inwerken. De ouders hebben een plicht te vervul len jegens hunne kinderen zij moeten ze leiden. Niet naar verteer en vermaak, maar naar ontwikkeling en hooger genot. Voor onze werkliedenzonen staat er een inrichting voor genotvolle ontspanning open die heel wat ^vrijen tijd kan vullen op nuttige wijze. Wii trekken de aandacht der ouders op ONZE MUZIEKAFDEELING... Er wor- d- n door de zorgen van de fanfare Tot Heil des Volks lessen ingericht in no- tenleer en een opleiding als muzikant ge geven. Onze fanfare die een der beste uit de Provincie is. volgens het laatste provinciaal tornooi, kan nog heel wat elementen ge bruiken. We doen dan ook beroep op de ouders der partijgenooten om ons hunne jongens te zenden eiken Dinsdag om 7,30 uur, om de lessen van notenleer te vol gen... Dat zal een opvoedende ontspanning verschaffen en de opkomende jongens be- hoed"n voor den gevaarlijken weg naar de herberg en doodend 'nietsdoen. Ook de groote jongens kunnen zich aan melden vooral dezen die reeds muziek ge leerd hebben er zijn nog verschillende instrumenten beschikbaar en we wenschen I onze Fanfare zoo groot mogelijk uit te I bouwen. We weten wel dat de drukkende krizis er bij velen schuld van is dat ze in niets nog lust gevoelen Hiertegen moet men zich verzetten De herhalingen voor de muziek moeten als emv. opbeurende genotvolle ontspanning twee maal ter week, den moed en de hoop doen herleven Allen samengewerkt om door het be oefenen der Muziekkunst de hoogere ge voelens te bevredigen en een genot te smaken dat een groot voordeel biedt NIETS TE KOSTEN Daarbij dient ook nadruk gelegd op het feit dat in den dienst van ons Vlaamsch demokratisch ideaal den groei en den bloei van onze fanfare een rol te vervullen heeft. Dus niet alleen om persoonlijke redens moeten alle partijgenooten hunnen werk- dadigen steun aan onze muziekvereeniging geven, maar ook uit Vlaamsch-demokrati- sche overtuiging Ouders zendt ons dus Uwe kinderen Ge weet dat ze bij ons in goede handen zijn Jongens die nog een hart in 't lijf hebt en een drang naar schoon en edel ver heffend genot wordt lid van onze fanfaren. leert blazen en spelen I Partijgenooten wórdt steunend lid of eerelid en woont de herhalingen bij om uwe belangstelling te bewiizen en de spe lende leden aan té moedigen. Weest te- genwoordig bij de uitstappen met muziek... I Ge moogt er fier op gaan zulk een kunstfanfare te bezitten., Laat ons niet or-ken in de woestijn, aan pakken. doordrijven, doen De WERKMAN is te verkrijger» In. 't VLAAMSCH RUTS. Molenstraat Bil DE BREUCKER. Gentschestraat Bii DE WTNNE. on de Groote Markt. ABONNEMENTEN bij al onze boden of de postkantooren. Per jaar 17.50 fr. vatief-militaristisch- antimilitaris- tisch-Iiberaal-demokratisch Katho lieke fascistische partij eiken dag de vreeselijke schommelingen moet onderstaan van zijn voorhistorisch voertuig, noemt onzen wagen «oud» 't Is afgunst... of blindheid... Onze «Pullman» is nieuw, laat ste model en modern confort, con frater, en... zelfs d'ouwe peekens hebben bij ons een jong hart. We bekennen wel 'dat tusschen de ontstuimige schaar van jonge strijdkrachten niet alles even be zonken is... en er ook wel eens bal last opgeladen wordt maar dat zijn jeugdziekten die niet doodelijk zijn en een bloedzuiverend pilleken ver drijft gemakkelijk die brandigheid die voortspruit uit bloedrijkdom, niet uit bloedarmoede. We moeten nog onzen toevlucht in langen tijd niet nemen tot bloedtransfusie en moeten zeker geen bloed overtappen uit het ver schrompeld, stuiptrekkend, oude katholieke lijf... wel omgekeerd Dat gij het betreurt dat wij uws gelijke niét willen worden en kor daat de lijn trekken kunnen we best begrijpen 't Ware zoo gemakkelijk als wij uwe fascistische reactionnairs be kampen ons te wijzen op de Hitler- ianen in onze beweging... Maar wij voelen niets voor een partij hutsepot zooals de uwe, waar, dank aan de innerlijke, oneindige verdeeldheid de massa aan 't lei bandje loopt van eenige bankiers touwtjestrekkers en waar geen lijn méér te ontdekken is, zelfs niet op zuiver katholiek terrein moeten we de geschièdenis der lijkverbran ding niet herinneren Leest in dit blad het artikel van E.H. L. Golens... dat zal u over tuigen... leest de nieuwe moeilijk heden verwekt door Segers en con soorten, nopens de Vlaamsche re geling in onderwijs... Dat het Vlaamsch Nationalisme allerhande schakeeringen telt, naargelang de levensbeschouwing, beleden door de Vlaamsch Nationa listen, kan niemand verwonderen., alleen bewijzen dat in alle lagen en in alle standen en gezindheden in Vlaanderen het Nationaal bewust zijn is ontwaakt en bóven de his torische Belgische partijen uitgroeit en ze weldra zal verstikken in Vlaanderen. Er waren tot hiertoe in Vlaan deren Belgische klerikale en anti klerikale partijen en partij men- schen... Er waren Belgische katholieken, Belgische liberalen, Belgische socialisten, Belgische democraten, Belgische communisten. Onder den drang van de actie der Vlaamsch nationale - volksont- waking zal het Belgische aldra in tegraal vervangen worden door het nationaal Vflaamsche en in het vrije Vlaanderen dat in optocht is, dat zich levenskrachtig loswroet uit de Waalsch-Fransche omar ming zullen er meer dan zeker Vlaamsche katholieken Vlaamsche conservatieven Vlaamsche liberalen Vlaamsche socialisten Vlaamsche communisten zijn die in dit «Vrije Vaderland» hun wijsgeerige verscheidenheid zullen groepeeren in partij erf* die op dit terrein den kamp zullen voortzetten om aan Vlaanderen het regiem te geven dat dan ook eerst de weerspiegeling zal zijn van den Vlaamschen volkswil, zonder vreemde, Waalsche, Fransche of Duitsche of Engelsche inmenging. Gij vergelijkt Vos met Gravez Moeten wij u den eersten minis ter Jaspar herinneren en zooveel andere «katholieke leiders» die geen kerkstoelen verslijten Er is nochtans een verschil wij staan eerlijk tegenover elkaar in 't klaar zonnelicht en weten waar aan ons te houden, wie zich buiten dat terrein wil wagen, doet het op eigen risico en wordt niet gedekt hij sluit .zichzelf uit. De katholieke noachsmantel dekt alle waar... die kan verhan deld worden in den tempel of in 't voorportaal... Wij houden van dien sjacher- winkel niet, bij ons kletst onmiddel lijk de zweep Dat het U spijt, ouwe jongen, we kunnen 'fc best gelooven Maar en deert ons niet, elk kookt zijn potje zooals hij 't eten wil... blijft bij uwen hutsepot die reeds fel is aangebrand... Wij bouwen onverpoosd voort aan 't nieuwe Vlaanderen en on ze «Pullman» wordt een langen trein met veel rijtuigen... maar ge trokken door een machtige lokomo- tief Nationaal bewustzijn, en ge stookt met prima brandstof Geestdrift en Jeugd tor, bij de viering van dezes vijfde eeuwfeest. Verscheen, Heer Senator, in een uitgave die feitelijk nog onder uw redactie stond.» j 't Is waarlijk bedroevend... Men staat versteld bij zooveel gewetenlooze platheid 1 Hoe kunnen deftige werklieden zich laten over een kam scheren met de «schoften en schurken», die het aandurven 's menschen hoog ste bezit, zijn bezielde kunst, te ver lagen tot Dreksel Propere werklieden, keert hen den rug noEEN VRAAGSKE «De Volksstem» ontvangt zooals wij regelïpatig de mededeelingen van het «IJzerbedevaartkomiteit» die door alle "Vlaamsche bladen op genomen worden, wanneer zal on ze katholieke moniteur voor de ze Vlaamsche hulde aan de Vlaam sche dopetenhelpen propaganda maken 'i? Of verzet de «major pain d'épice» zich daartegen Of is de Ijzerbedevaart ook al «extremistisch» Ze is. zeker te veel anti-militaris tisch, en Vlaamsche dooden tellen maar alleen als ze kunnen uitge speeld worden voor 't Belgiekske Dit jaar huldigt men Joe En glish, den tëëfcenaar van de mooie frontzegels "eh van het Heldenhulde kruisken, doet ge ook niet mee, «Volksstem» Niet «kristelijk» genoeg, mis schien Toe, draai maar bij Gij die van reizen'houdt kunt er zelf wel een op touw zetten er zal dan wel een kosteloos boefken van af kun nen vóór uwen redactieraad... die kan daar wat leeren EEN KLEINE MOEITE. Tal van menschen die op het stadhuis komen moeten vaak suk kelen eer ze terecht komen. Kan het niet geschikt worden dat onze vriend Bernard bestendig ter be schikking zou zijn van het publiek? Kan er geen inlichtingskantoortje gemaakt worden H,et stadhuis is er toch voor het publiek en niet omgekeerd. DE WERKEN AAN DE -ZEEBERGBRUG gaan onbetwistbaar slecht vooruit en verplichten ons te herhalen wat we van meet af gezegd hebben: dat men op den ongelukkigsten tijd daarmee begonnen is. Wij verho pen dat vanwege de stad voetstap pen zuilpni\gedaan worden om te wijzen op de noodzakelijkheid het werk te eindigen op den gestelden datum honderden neringdoeners van deze wijk van de stad zijn door het afleiden van haast alle verkeer in hunne bplangen geschaad. En dat verdient de belangstelling van een goed stadsbestuur. ONGUUR SOCIALISME. We hadden liet hier reeds aan den stok met de socialisten, aan gaande de feilzohdêr lage opvatting welke zij er op nahouden over volks veredeling in" hunne cinema's door de sensatiefilm1. Met hun zin voor geestigheid is het niet beter'gestemd We lezen in «Hooger Leven» aan het adres van A. Vermeylen die mede fungeerde als redacteur in een socialistisch humoristisch week blad een sterreartikel dat het heeft over een karikaturale voorstelling van «De aanbidding van het Lam Gods» hét wereldberoemd altaar stuk der gebroeders Van Eyck, dat te Gent in St Baafs bewaard wordt. I «Schoften, schorremorrie, schur i ken, hebben het aangedurfd, van j dit Altaarstuk een caricatuur te ^doen teekenerf en te publiceeren, de personages ervan te parodiëeren (op zoo kroeg-gemeene, op zóó bor deelachtig-smerige wijze, dat we ook met de voorzichtigste beschrij ving ervan, nog aanstoot zouden geven, nog ergernis zouden ver wekken. Ook bij niet-katholieken, die. alhoewel verstoken van de christeli j ke zedelij kheidsopvattin- gen. toch de eenvoudige waardig heid van beschaafd en welopgevoed niensch behouden hebben. Rond die drekkige teekening, een etterige tekst. Zoo laag dubbelzin nig en zoo plat brutaal, dat er in de nachtkroegen door hitsige deer nen en dronken viveurs niet geiler kan gesproken. Dit schandaligste aller pamflet ten op het verhevenste aller mee sterstukken, verscheen, Heer Sena- VLAAMSCHE TOERISTENBOND (Tak Aalst) Zondag 5 Juni Autotocht naar 't kasteel van Gaasbeek. Heenreis over Assche, Ternat en Eizeringen. Terug over O. L. Vrouw-Lombeek (bezoek aan de kerk) en Ninove (bezoek). Vertrek 13 u. 30, Belfort. Prijs 14 fr. Oud-leerlingenbond der Technische Scholen A. V. A. le LUSTRUM. Op Zondag 26 Juni a.s. heeft het 5' Jaarcongres alsmede de Vlagin- huldiging plaats van den Oud-leer lingenbond der Technische Scho len te Aalst. Te 9 uur voormiddag, vergadering voor de verschillende vakken Me taalbewerkers, Modelmakers en Schrijnwerkers. Te 11 uur, Mis met Zang en offer in St Jozefskerk, ter intentie van de overledene oud leerlingen der School. De kanselre de zal gehouden worden door E.P. Oswald. - Vlagwijding. Na de Mis, optocht met muziek door de stad. Te 3 uur namiddag, feestvergade- ring in de zaal van den Volkskring, Meuleschettestraat Besluiten van de sectievergaderingen, Zang en Feestrede over «Ideaal en Karak ter» door heer Prof. Dr. Alf. Verbist. ZOMERCONCERTEN. 2 Juni Fanfaren «Hand in Hand» 9 Juni Fanfaren «Tot Heil des Volks» 16 Juni Fanfaren «Kunst en Ver maak» 23 Juni Fanfaren der Vrije Brand weer 30 Juni Koninklijke Harmonie «Al Groeiend Bloeiend» TREÏNRE GELIN G VOOR AALST Bedevaart.tre"^ voor Diksmuide op 21 Oogst 1932 Heen Aalst N. 8 u. 05 Lede 8 u. 12 8 u. 15 Schellebelle 8 u. 23 8 u. 25 Diksmuide 10 u. 05 Terug Diksm. 20 u. Lede 21 u. 50 21 u. 52 Aalst N. 22 u. Elk treffe zijn schikkingen Van de bekende, gegeerde schrij vers JFF CRICK (die romans, too- neelspelen. o. a. «Fra Angelico», en tientallen studies over vlaamsche kunstenaars schreef) en JEF FCHEIRS (wier werken als «Loute ring». «De Filosoof van Haagem», op duizenden exemplaren het land rond verspreid werden) verschijnt vanaf 1 September a.s. EEN GROO TE, BUITENGEWOON BOEIENDE ROMAN UIT DE 16" EEUW DE RIDDER VAN HET SLOT VAN LAARNE in wekelijksche afleveringen van 16 bladzijden elk, met talrijke illustra ties en vele premies. Elke aflevering één frank. Elke week één frank Deze roman, een greep uit eigen Vlaamsch volksleven, is het schoon ste en roerendste boek dat ooit ten onzent verscheen. Wie daarb;j een Prachtig Kunst album wil bezitten, met rijke af drukken van werken van nagenoeg 'n 220-tal Vlaamsche kunstenaars, die allen een kunstwerk als premie voor den lezer afstaan, kan mits 1,50 fr. elke week twee afleveringen krijgen de afleveringen van den roman en het kunstalbum, alles bloedeigen Vlaamsch werk, gewijd aan eigen volk en volk en land. Koopt het eerste nummer, en ge zult de andere niet meer kunnen missen Alles volledig in negen maand. EENDRACHT'S SPORTNIEUWS. TWEE SCHOONE MATCHEN. I Eendracht (Veteranen) 6 Oost-Vlaamsche Scheidsrirchlers 0 I De volgende veteranen van Eendracht overklasten, vóór een tamelijk groote be langstelling. de Oost-Vlaamsche scheids-

De Werkman | 1931 | | pagina 2