In en om den strijd Amnestie België zet een nieuw ofjcnsiej tegen V laanderen in. De franskiljons dreigen openlijk Dr. Borms ie vermoorden indien onze duurbare gekerkerde dan toch moest vrijgelaten worden. De Vlaamschc aterling du Castiljon die zijn zeil verkocht voor Belgische eer en glorie, dorst schrijven voor een paar weken, dat Bonus zich verheu gen mocht niet in vrijheid te worden gesteld, omdat hij anders wel riskeei- de zijn leven te laten op den drem- pei zelf der gevangenis, door.de hand van oud-strijders Ward Hermans staat den kerel 'e woord en schrijft Waar de aterling het recht heeft van aldus te schrijven, en de opinie vertolkt van de meesters die hij dient, daar werpen wij den handschoen te rug. Du Castiljon, zeg en vertaal het aan uw heeren, den dag dat Bamis valt door verraderlijke kogels, dien dag zal er een lijze klacht opgaan in België, want de schreeuw der woestijn wordt dan ook hier gehoord <r oog om oog, en tand om tand UW BELGISCHE KRANTEN ZULLEN MET ROUW BANDEN MOGEN VERSCHIJNEN, WANT HET VLAAMSCHE VOLK ZAL ZIJN ARTEVELDE WREKEN OP WIE HEM DEDEN VERMOOR DEN. 'De gevoelens die woelen en straks losbreken in 't gemoed van duizenden, die hebt gij gewekt. Leest in dc geschiedenis heeren, aan alle geduld koint een einde ook aan 't iangste en 't 'akste geduld ter we reld, aan het Viaamsch geduld. Denk niet dat waar in België een gerecht bestaat, 0111 slechts Vlamingen te straffen, een gerecht dat een hoon is voor de gerechtigheid, denk niet dat de Vlamingen daar. moegesard en moe- geduiveld, langer aarzelen zullen 0111 zelf gerechtigheid te plegen Woedend nu, over de onverschrok ken houding der Vlaamsche Nationalis ten tegenover de Belgische bedreigin gen is het Belgisch gerecht verleden Zaterdag het hoofdlokaal der VI. Nat. te Antwerpen binnengevallen. De po litiehonden hebben er alles over hoop gezet en doorsnuffeld zij zijn er ten slotte van door getrokken met een buit van vlugschriften en brochuren Ook te Mechelcn bestormde de Bel gische Veiligheid denzelfden dag een VI. Nat. lokaal en hield er een half dozijn onzer vrienden aan omdat de ze den amnestie-eisch wilden brengen onder de oogen van de Belgische ko ningin bij haar bezoek aan hunne stad. Te Lier werd deze week huiszoeking gehouden in twee VI. Nt. drukkersen. Eindelijk werd Maandag-morgen on ze vriend Ward Hermans in zijn wo- ir"::g te Heysl-op-den-Berg aangehou den nadat dc speurders eerst alles bij hem doorsnuffeld hadden. Het uur nadert. De knechten der Coburgers spuwen vuur en vlam tegen amnestie, dus zou men denken, zullen de Vlamingen zich flink te weer stellen. De Nationalisten doen dat dan ook, bewijs, hun betooging te Antwerpen met het vlagincident op de Meir. Maar de Belgicisten zijn platter dan plat. De Katholieke Vlaamsche volks vertegenwoordiger Blavier weigerde in den gemeenteraad te St.-Truiden zijn stem uit te brengen voor amnestie en in den gemeenteraad van Berchem- Antwerpen. volgde de katholieke vlaamsche volksvertegenwoordiger Marck zijn voorbeeld. Een zieke spreekt veel over gezond heid en de katholieke partij over een heid en eendracht. Af aar met spreken is er nog niet zoo heel veel bereikt. Een nieuw typisch staaltje van hun eenheid. Van Cauwelaert heeft een wetsvoor - stel neergelegd voor amnestie en de Katholieke Associatie van Antwerpen heeft een motie aangenomen tegen am nestie. De eenheid! Weet gij hoeveel Albert von Sach- scn-Coburg die zoo tegen amnestie ge kant is. thans per dag, dank zij de Vlaamsch-Belgicistische en Socialis- tisch-republikeinsche voorstaanders van amnestie verdienen zal Zoo omstreeks 26.400, zegge zds en twintig duizend vier honderd frank of het dagloon van meer dan 1000 g.oiul- arbeiders. Maar het moet gezegd, de man Heeft het erg kwaad: hij moet verscheidene keeren per dag zijn handteeken zet ten en redevoeringen gaan aflezen, die zijn sckretarissen voor hem gereed ma ken. D ministers zullen van hun kant een jaarwedde van 150.000 frank krijgen. Dr. Borms toen hij als minister van Vlaanderen fungeerde, had 8000 franks Naar de aanhechting bij Frankrijk. De door Frankrijk ondersteunde kampanje voor een Belgisch economisch verbond uu wij de voordeelen van het Franco-Delgisch militair verbond steeds nijpender voelen gaat in de nooit genoeg volprezen onafhankelijke Belgische pers hardnekkig haar gang. Nochtans een tolverbond met Frank rijk ware het einde der Belgische Zeli- standigheid schrijft zelfs «De Stan daard 'De bezoeken van Belgische perso- j naliteiten te Parijs, zooals van Fran- sche waardigheidsbekleders aan ons land zijn gedurende de jongste maanden opvallend talrijk geweest. Ze werden aangevuld met wederkeerige ontvang sten van nationalistische oud-strijders.' nationale muzieken, met de uitreiking van eereteekens aan steden en per- I soneii. Het s dan ook tijd om de wa- re beteekems dezer gebeurtenissen grondig te onderzoeken 0111 de stroo- tning, waarvan ze de uiterlijke teekenen zijn, te kenschetsen en er de verre draagwijdte van aan te toonen. Het is meteen de taak van de onafhankclij- l ke pers in dit land. op al de gevaren Op 17 Julia. s. Plechtige inhuldiging van het Viaamsch Huis te iseghem. Gansch het Viaamsch Nationalistisch West-Vlaanderen moet daar zijn. Vlamingen. Op 11 Juli a.s. zal aan het huis'van ieder dapper Vlaming een leeuwenvlag prijken. Bestelt uwe leeuwenvlaggen bijtijds aan het Beheer van De West-Vla ming Richard Verhaverbeke te Rumbeke. Zoodoende zult gij zonder een cent meer te betalen dan elders, ons blad een flinke steun verleenen. Prachtige vlaggen, in zuivere wol en zeer keurig beschilderd, bestand te gen regen en zon. Alle grootten voorhanden. Vraagt onmiddellijk beschrijving en prijs. I wijzen, -die zijn zelfstandig voortbe- I staan bedreigen, 0111 in dit uur van ge vaar uiting te geven aan den klemmen de angst, die de gemoederen bevangt en tijdig uit te zien naar de middelen die onze vrije gewesten van vreemde indringing kunnen vrijwaren. Voor vandaag willen wij slechts twee kenschetsende uitlatingen van Fransche zijde den Belgen voor oogen leggen uitlatingen die hoewel van gisteren, voor wie den gang der Fransche poli tiek in het oog houdt geenszins hun ac tualiteit verloren hebben. Na de oorlog van 1870 schreef de bekende Fransche publicist Entile de Girardin Indien Frankrijk in 1870 de overwinning behaald had. zou heel de wereld hel soeverein rechtvaardig gi vonden hebben dat Belgie aan Frank rijk terugkwam. liet groot Fransch dagblad Le Gaulois schreef op 26 Maart 1900:- Een echte Fransche regeering zou spoedig Lorreinen en zoo niet Elzas, misschien andere grondgebieden terug gevonden hebben, indien zii maar luis- Painlevé, de Fransche minister vin oorlog is dus naar Brussel gekomen >n gezelschap van den Franschen ntaar- schaalk Franchet d'Esperey. De minis- ter begaf zich naar de Fransche am bassade. waar de Brocqueville, de Bel gische minister van landsverdedi ging mede aan het noenmaal aanzat. Later begaf Painlevé zich naar het grat van den onbekenden soldaat, waar hij een groote krans met Fransche linten neerlegde, 's Avonds was er een groot maal op de Fransche ambassade, dat door Koning Albert en Koningin Elisa beth werd bijgewoond, 's Zondags be gaven Painlevé en Franchet d'Esperey zich naar Namen ter overhandiging van het Fransche oorlogskrnis aan het stadsbestuur. De koningin kwam nog maar pas uil Parijs terug, waar zij zgn. incognito vertoefd had, en dan ging zij al da delijk weer aanzitten aan een maal in dc Fransche ambassade. Wat kan zoo iemand voelen voor het vlaamsche volk Van Caulewaerts's verraad. Onze lezers bobben in ons nummer van 12 Juni reeds kennis genomen van het weerzinwekkend telegram dat Van Cauwelaert. burgemeester van Antwer pen en Van Hoestenberghe. burgemees ter van Brugge aan de stad Namen ge zonden hebben ter gelegenheid van het zelfde hierboven verhaalde overhandi gen van een Fransche decoratie aan die stad. Wie nog illusies had betreffende de- 7. afvalligen zal ze. hopen we wel kwijt 'geraakt'zijn bij het lezen ervan. Wij vonden dit telegram in l'Echo du Soir» van 2 Juni 1927. De Standaard heeft het niet ge publiceerd. dat blad dat er anders steeds bij is vol kruiperige onderdanig heid, vol hondsche erkentelijkheid om de aandacht te vestigen op het persoon- de van den Antwerpschen burgemees- Walgelijk Dit is het eenig passende woord dat men er na lezing van dit te legram uitkrijgt. De meest idiote franskiljon zou geen kruiperige phrasen vinden lijk Van Cauwelaert en Van Hoestenberghe zon den aan het adres van het imperialis tische Frankrijk dat Vlaanderen en zijn zonen gebruiken wil voor zijn moordwerk. E11 een franskiljon zon nog geloo- ven wat hij schrijft aan 't adres van Frankrijk. Van Cauwelaert kan dit niet gelooven, hij kan daar slechts een en kei doel mee beoogen, dc Vlaamschha ters in het gevlei te komen. De houding van Van Cauwelaert i er hoe 1; gericht haute finance op zijn hand te krij gen en zijn positie als burgemeester j d'Anvcrs te versterken met al de ge- j volgen die zulks voor hem, financieel en anderszins, hebben kan en moet. Van Cauwelaert is te Antwerpen tot het vertrouwen en de sympathie vari zijn eigen vlaamsche vrienden aan 't verliezen. Bij zijne vroegere rijke ka tholieke en aartsfranskiljonsche vijan den staat hij echter *an dag tot dag' beter geboekt. «Alle idealisme is uit Van Cau-! welaert gebleken. Hij kent alleen nog' geld. Hij staat op uitstekenden voet met Francqui verklaarde een katholieke volksvertegenwoordiger. De tijd is niet meer ver af dat de machtige, miljoenen rijk geworden fi nancier-burgemeester van Antwerpen, aan het hoofd zal staan van alle Vlaamschhaters 0111 Vlaanderen en de Vlaamschgezindén te vervolgen en te verdelgen. Wij moeten hem den laatsten invloed die hij uitoefent op de Vlamingen ont rukken zoo spoedig mogelijk anders zou hij nog veel meer onheil stichten dan itij reeds heeft aangericht. Daags 11a het verzenden van dit nooit te vergeten telegram publiceerde «De Standaard», het artikel over van een Belgisch-Ftansch tolverbond waar over wij dit hier hooger hebben. Dus terwijl Van Cauwelaert Frank- rijk qui s'y connait en heroïsme kijk naar Wullusdecoratie huldigt als de redder van België, schrijft zijn knecht een wiekend artikel tegen Frankrijk. Kan het gemeener Eenerzijds kiijgt de knecht opdracht om het volk zoet te houden met nu en dan Frankrijk af te kammen en zijn politiek voor te stellen als het einde onzer zelfstandigheid en anderzijds gaat de baas uit persoonlijk 'belang de geldmagnaten en franskiljons vleien inet gèmeene telegrammen. Was Van Cauwelaert een vrouw, we kenden een woord dat hem uitstekend zotf passen. De Kerk, de Christen Democratie en het Viaamsch Nationalisme. Aan liet Katholiek Hollandsch blad De Avondpost wordt o.a. uit Vlaan deren geschreven Vasl te stellen valt, dat én het Epis copaat én de leiders van de katholieke partij thans denzelfden strijd voeren tegen het Vlaamsch-nationalisme als destijds tegen de Christelijke demo cratie Wel hielden wijlen kardinaal Mercier en de bisschop van Brugge in hun herderlijke brieven tegen het Vlaamsch-nationalisme een slag 0111 den arm door te schrijven, dat men'niet langer mag zondigen tegen de een heid van het vaderland, (België werd niet genoemd.) Voorzichtig is dit wel als men niet zeker weet, of de VI. na- I tionalisten den Belgischen regeerders niets eens over het hoofd zullen groei- In verband hiermee is het wel inte ressant om mede te deelen, dat in de katholieke werklieden-syndikaten het Vl.-nationalisme voortdurend veld wint. De leiders remmen zoo hard als zij kun nen. maar er is toch geen tegenhouden meer aan. Dit is op Hemelvaartsdag te Brussel duidelijk gebleken. Ook daar werd een Rerum-Novarum «-demon stratie gehouden, die ten slotte in een groote herrie ontaardde, daar de spre kers, w.o. het Kamerlid Vergels. zich niet wilden uitspreken voor de amnes- tieering van Dr. Borms. Dat zoo iets gebeurt in de Beuleinanstad. is gewis een veelbeteekenend feit. Wij twijfelen er dan ook aan geenszins aan of bin nen afzienbaren tijd zal de kerkelijke overheid ook tegenover het Vlaamsen nationalisme, zooals eenige jaren gele den tegenover de katholieke werklie den-syndicaten, bakzeil halen.»

De West-Vlaming | 1927 | | pagina 2