Daarom, stemt voor de Vlaamsche Nationalisten Vlaamsche Plicht! Wat de Socialisten zijn en wat ze niet zijn. Een broeder schrijft ons: De Misdaad Ten strijde! De Kruik gaat te water. over zedelijke opvoeding gesproken, en daarentegen veel groote woorden gebrui- het Indexnummer dal, en d.t is het schoonste van el. cok van 1919 tot 1922, toen vier socialisten in het ministerie zaten, gedurig gestegen is. Dat daar gelaten, als het stijgen van de levensduurte alleen maar aan de woeker prijzen van landbouwers en handelaars zou te wijten zijn. hoe komt het dan dat zij-zelf in hun kooperatieven het brood en andere waren niet beterkoop leveren als de gewone handelaars? Ofwel liegen zij, ofwel zijn ze zelf UIT3UITERS DER WERKLIEDENKLAS De socialisten zullen antwoorden dat het internationaal kapitalisme, dat samen spant om nieuwe oorlogen te ontketenen, üe schuld is van den tegenwoordigen el- lendigen toestand. Maar wij vragen hen: WAT HEBT GIJ DAARTEGEN GE DAAN? Wij antwoorden in hun plaats: Niets! Wel het tegendeel. En wij betvijzen het: V. ie heeft het verdrag van Versailles mede ondertcckend, dat de hoofdschuld is van de moeilijke en onrustige toestan den in Europa? Vander Velde! Wie aanvaardden het Fransch-Belgisch m.I.tair verbond? De socialisten Vander Velde, Destrée, Wouters en Anseele, toen nog ministers van Koning Albert! Wie stemden in 1920 een oorlogsbud- 1 milliard 200 millioen franken? Ue socialistische Kamerleden! Wie verwierpen in 1920 de door het Vlaamsch Front voorgestelde ZESMAANDENDIENST. Nogmaals de socialisten! Wie verklaarden zich om opportunis tische redenen niet tegen de oorlogsbe- grooting te stemmen? Moet ik het nog zeggen, het zijn weeral de socialisten! Wiens schuld is 't dat in 1923 het voorstel van den 8 maandendienst ver worpen werd? Dat is de schuld van 11 socialistische kamerleden, die opzettelijk afwezig wa- Het antimilitarisme der socialisten heeft eigentlijk zeer weinig om 't lijf. 't Is slechts bij 't naderen der verkiezingen dat ze he- vige-antimditaristen worden. Dat hebben zij gemeen met sommige Staatskatholiekc demokriten. die bij iedere verkiezing over vermindering der legerbudgetten en van den diensttijd een grooten mond op- In den grond hebben de DRIE HISTORISCHE PARTIJEN mekaar niets Ie verwijten: militarisme, franskiljonisme en vasthoudisme doen er opgeld, Anli-militarisme. Vlaamschge- zindheid en demokratie zijn maar goed om de naïve aanhangers aan 't lijntje te Ze komen af, de Katholieke minima- Ze bezweren de katholieke Vlamingen om toch voor de katholieke belgicïsten te dat er groote ontevredenheid heerscht en dat ze veel stemmen zouden kunnen verliezen. Ze bekennen dat de Katholieke Vlaamsche Kamergroep niet heeft uitgc- r.chl, maar doen plechtige belofte na de verkiezingen alles in te zetten om den V lamingen recht te doen geschieden. D.:t spelletje spelen ze nu voor de der- -c maal. Wie kan hun nog vertrouwen? In 1919 beloofden ze alles en nog wat. en we kregen een stuk taalwet, die nu nog niet wordt nageleefd. In 1921 hetzelfde en ze paaiden ons mel^ een hoogeschool 'die noch mossel En nu? Zullen hun beloften nu ernstig worden uitgevoerd? Ja, op eene voorwaardeAls de Vlaamsch-Nationale Groep versterkt uit de s'emtus komt! Daar moeten de Vlamin- gen voor zorgen. ZUN DE SOCIALISTEN ANTI-M1LITA- RISTEN Wat al comcdic werd er door de socia listische partij niet gespeeld rond den zes- maanctcncucnst. Zij nebben sinds den oor log op al hun kiesmeetingen en -vergade ringen beloold voor den zes-maanden- dienst te strijden, En nochtans wanneer in December IV2(J de vier Frontaigevaar- digden in de Kamer den zesmaandendienst voorstelden, werd dit voorstel door al de aanwezige socialistische volksvertegen woordigeis, op éen uitzondering na, ver worpen. In I9zl zeltde spel, nu echter onthielden zich enkele socialistische volks vertegenwoordigers. En dan de fameuze comedie van I 922. Bij de stemming van den achtmaanden- dienst, tiekKen eli socialist.sche volasver- scnuld den legerdiensttijd op 14 maan- En dat noemen de socialisten ijveren voor verkorten diensttijd! Men moet geen leniks zijn om die ellendige socialistische ZIJN DE SOCIALISTEN VLAAMSCH? Dat beweren zij bij hoog en bij laag, toch! Maar wat spreken zij als ze in de Kamer zitten. Hoeveel woorden Vlaamsch sprexen ze jaarlijKs op de zittingen oer Kamer! Dat zal voorzeker met veel zijn! Ue socialisten beweren ook dat ze am nestie willen voor de Vlaamsche marte laren en gebroodrooiden! Menschcnioppers zijn ze, wanneer j dit durven zeggen. Is er een schandelijker handelwijze geweest tegenover Vlaande- dan aie van de soctalis- Was het niet Vandervelde, hun leider, die in het Kamerdebat voor amnestie ge zegd heelt: Amnestie? Neen, twintig- En toen na het proces Coppce enkele socialisten uit politieke weerwraak voor gemeen was dit dan niet opgesteld. Men weet hoe het er op bedoeld was Dorins en de andere Vlaamsche idealisten op gelij ken voet te stellen met oorlogswoekcraars, met menscnen die aan den vijand oorlogs matei laai leverden, met baron Coppée zelr. De huichelaars! ZIJN DE SOCIALISTEN E»E VRIENDEN DER BOEREN Hun bladen staan tegenwoordig vol lieldesverkiaringen voor de boerenhevol king! iNu de kiezing nadert, zullen dit noen en dat doen en wat weet ik nog! IVlaar na de kiczing zijn de boeren voor over scmeven, dat is uitbuiters en uithon- uen ouiten geven wij hier enkele teksten uii socialistische bladen. Op i o Juli I f I V, senreef de De Volks gazet i>Ue boeien plunderen het volk. z.ij meipen den vreemden indringer de stedelingen en arbeiuers uithongeren. Zij maar pas voor enkele weken in de Brussei- sche hoogeschool gezegd, dat de socia listische partij om haar programma te ver wezenlijken nog moet strijden tegen vij andige krachten: de kerk, het leger.... En zagen wij onlangs met dat te Lede- berg, waar de socialisten meester zijn in 't gemeentehuis, zij de kruisbeelden uit de gemeentescholen hebben doen wegne- En wie kent er de fameuze geschiedenis niet van Dcstrce's leekemoraal? Wie durft er nog beweren, dat de so cialisten tegen den godsdienst niet zijn? ZIJN DE SOCIALISTEN TEGEN HET KAPITALISME? Een antwoord maar: Anseele Wie kent er Anseele niet, de socialistische uit d e der a diger. Op L3 September, schreel hetzeltdc ociaustiscn orgaan: Weg met de Duit- Je vauerlandsche boe- i onttrekken zij de le- e Belgen om ze tegen klinkenae munt naa r de Uuitschers te zen- Een ander socis.listisch blad, Le Peu- ple senreet op 4 Maart 1919: ....dat de hoeren schaamte looze kerels zijn. Wat deden dc socialisten in de midden kommissie voor Landbouw om het wets voorstel van '.iet Vlaamsche Front, dat meer vrijheid en zelistandigheid aan onze kleine boeren moest bieden te steunen. En nu zouden kerels, die zulks van onze landbouwbevolking schreven ol s.egdcn.de vrienden worden van den boirl N en, maar zoo gek zijn we niet, hoorl, ZIJN DE SOCIALISTEN TEfAEN DEN GODSDIENST? Maar, neen beweren zij, godsdienst la ten we aan ieder in 't bijzonder over.Gods dienst is privaat zaak. Ten minste dat zeg gen zij aan onze geloovige men schen, om hun stem voor de socialistische lijst op te Maar zij meenen het zoo niet en de lei ders schamen zich niet dit in h un bladen aan hun trawanten te schrijve a. Schreef Vandervelde niet reeds op 28 Juli 1892 en 20 September 1894. dat de ,-oornaam- ste vijand van het socialisme de godsdienst is en heeft dezelfde Vandervelc '.e niet nog In de u Dc i ijd la dagen een flinke omschrijving van An- seele's persoonlijkheid; totnogtoe zagen wij daarop geen antwoord. De Tijd zegt namelijk het volgende: Het staal dus formeel vast: a) Anseele is 16 maal voorzitter van de beheerraden van naamlooze kapitalistische maatschap pijen, en tevens beheerraadslid van een paar andere; b) hij en andere socialisten zijn bezit ters van talrijke stichters- en dividende- aancleclen, waarvoor zij nooit een cent hebben gestort, maar die veel dividenden c) voor 't jaar 1923 alleen heeft An seele het achtste of het tiende deel naar het aantal leden der beheerraden ge lrokken, zes tot zeven honderd duizend frank tantièmes statuaires d) de socialistische Voedingscentrale heeft per plakbrief het feit aangeklaagd, dat in de bakkerij Vooruit de laagste loonen worden betaald vein al de groote bakkerijen van het land; e) het is bewezen dat de loonen in de Staatsdiensten merkelijk hooger zijn dan de naamlooze kapitalistische maatschap pijen waarvan Anseele voorzitter of be heerder is en waarin ook andere socialis tische beheerders zitten. Zuiks vraagt voorzeker geen kommen- laar. R- K. VI. N. Geachte Heer Hoofdopsteller, Hiermede mijne kleine gift uit dank m Staf Dc Clercq. Hij is de eerste die durven spreken heeft in 't Belgisch parlement van Gelijk werk, gelijk loonvoor ons, kloosterlingen-onderwijzers. Het staat wel in progranunas van socia listen en Kristenc werklieden. Maar Dc eerste, we weten het, voeren hun pro gramma maar uit als er stoffelijk voordeel bij is, rechtvaadigheidszin is dan bijzaak. Maar de tweede Neem eens West-Vlaan deren. In hoeveel gemeenten, zelfs daar waar ze 't stuur in handen hebben, is de gelijkheid gestemd van vrije en officieele scholen In Ghistel meen ik maar waar nog En dezen zijn nochtans dc beste on der de Belgische politieke partijen 1 Daarom dank ik de Christene Vlaam sche Nationalisten die ook in dit punt rechtsherstel brengen. En al kan ik uw strijd niet stoffelijk steunen naar wensch, mijn krachtig wa pen, het gebed, wil ik U schenken tot Gelijkheid in Vlaanderen In rechte en in feite (Handtceken) Kloosterling-Oiiderwijzei der Staatskatholieken en Liberale ben de onder 't hoofdmanschap van Theunis. Werklieden, landbouwers, burgers en bedienden van Vlaanderen, herinnert gij U nog den tijd, waarin gij als min of meer speelzieke bengel naar school liept Wel ja toch, eh In elk geval, al deze, die in de school meest onderwijs opdeden, zullen er natuurlijk nog het beste onthoud van hebben. Ehwel, beste menschen van Vlaanderen, hebt gij nog eens nagedacht over het schooltje van uwen tijd En hebt gij, later en nu, nooit eens gevoeld, tot uw groot na deel, dat er in uw opvoeding op de lagere school iets te kort is geweest 't Is te zeg gen dat de school U niet alles heeft gege ven, wal ze U had moeten kunnen geven Och hoeveel duizende, hoeveel hon derd duizende sukkelaars loopen hier rond in ons verezelde Vlaanderen, die anders en meer hadden moeten zijn, ware hun la- ,gcr onderwijs beter geweest Hoeveel werklieden hebben geheel hun iwroctersleven lang moeten dolen en krib- bebijten door de schuld van een schamele verstandsontwikkeling Hoeveel landbouwers hebben maa; hal ven vooruitgang kunnen doen, omd.it ze uit de landbouwvoordrachten nicl al het nut konden trekken door de schuld van het lager onderwijs Hoeveel burgers en bedienden hebben heel hun leven lang nooit omhoog g-.kim- nen, omdat ze in hun kinderjaren zoo'n ellendige school bijwoonden Hand- en geestesarbeiders, landhouwers, handelaars en neringsdoeners, gij aller. Vlamingen uit ons verdrukte Vlaanderen, moest gij allen -goed kunnen nadenken, moest gij allen goed willen nadenken, moest gij allen goed kunnen begrijpen, moest gij allen goed willen begrijpen, al het onwettelijke kwaad U door de Staatskatholieken en liberale bende sedert 1830 aangedaan in uw eigen lager onderwijs, in het lager onderwijs van uwe kinde ren, dan zou van die ellendelingen geen enkele meer naar de kamer kunnen terug- keeren na 5 April Kiezers van Vlaanderen, weigert uwe stem aan uw schijnheilige Staatkatholieke verdrukkers, die in Brussel met framassons te zamen op de lijste koincn Weigert uw stem aan de Bende die uw Christen Vlaamsch geloof misbruikte om uw arm en dom houden Vergeet niet wat ze altijd deden en nog voort zouden doen uw lieve kinderen ellendig en dom houden om ze later goed te kunnen uitzui gen 5 en den laatsten cent uit uw beurs du wen om dan uw ongelukkige jongens te verbeesten in de kazernes Weg met de Staatskatholieke bedrie gers van over vier jaar, weg met hen Leve de Roomsch-Katholieke Vlaam sche Nationalisten Uit De West-Vlaming weekblad Hei is de plicht van allen die hel goed meenen met dc Vlaamsche nationale ge dachte, de kandidaten onzer partij te steu nen. Niet alleen door uw steun op hun lijst uit te brengen, maar vooral door uw pro paganda bij vrienden en kennissen, het verspreiden onzer bladen van nu tot aan de verkiezingen De tijd is kort, maar als elkeen zijn plicht doet, mogen wij op een heerlijken uitslag rekenen Geen stem kan immers verloren gaan Ze .1-,.bijeengebracht over geheel de provincie en elke stem kan een vertegen woordiger meer naar de kamer sturen Deze week werd de oude grijze dokter Claus door het Belgisch gerecht veroor deeld. Dr Claus is een wetenschappelijk man van groote verdienste. Tijdens den oorlog was hij leeraar aan de Vlaamsche Hoogeschool doch dc vergoeding die hij daar voor trok ■stortte hij terug in hel hoo- gcschoolfonds. Terwijl streken de frans- kiljonsche professoren, tegen een verkla ring van onderdanigheid aan den bezetter, hun volle wedden op Dr Claus diende zijn volk en vroeg niets voor zich zelt. Een reeks van getuigen ten laste en te begin nen met den onderzoeksrechter legden de gunstigste getuigenissen at. omtrent de eerlijkheid en de onbaatzuchtigheid van den edelen grijsaard. Desniettemin klonk het vonnis: 7 jaar hechtenis, 10 jaar beroo- ving zijnc-r burgerlijke rechten en betaling van de kosten van het geding. Nog niet zoolang is het geleden dat Baron Coppée voor het Brusselsch ge recht verscheen, ongeboeid, Dr Claus verscheen met de ketens om de polsen, en door dit gerecht werd vrij gesproken. Nochtans had Coppée geld verdiend want de Staat heeft millioenen schadevergoe ding geëischt en verkregen, en bovenal, hij had op zijn geweten het leven van vijftig gesneuvelde jongens naar de getuigenis van zijn eigen advokaat Renkin. Wat zullen wij nog veel meer hierover schrijven. liet Belgisch gerecht volgt nog steeds een lijn van actie sedert den wapenstil stand. Het Vlaamsch spreekwoord zegt De kan gaat zoolang te water tot ze breekt

De West-Vlaming | 1930 | | pagina 2