4 hoog tot laag burokratisch het personeel (leraar - inspectie - adminsitratie, het "prograrrma", het examen - niet vorming is belangrijk, maar het slagen Deze vloed van afbrekende kritiek is evenwel het voorstuk tot een ruime en opbouwende visie van "hoe het anders moet", tot een kennismaking met de alternatieve stroming van de "institutionele pedagogiek". Het belicht hier een alterna tieve pedagogische stroming in de late jaren 50 ontstaan in de praktijk van een aantal leraars in Frankrijk. Voorlo per was C. Freinet, in zijn verdragend opzet gevolgd door mensen als Ardoino, Lapassade, Lobrot, Lowiau, Oury en Vasquez Zij zijn de dragers dezer pedagogiedit is een geheel van technieken, organisaties en werkmethodes op onderwijsvlak WELKE GEBRUIK MAAKT VAN HET FENOMEEN INSTITUTIE. Aan de basis ligt inderdaad het bestaan van instituties, dit zijn verhoudingen interactie en corrmunicatie tussen mensen volgens patronen met een zekere duurzaamheid en organisatie, en vastgelegd in een zeker normenstelsel Aldus zijn er de verhoudingen tussen leerlingen onderling, "de klas", de klas en dt leraar, het "lerarenkorps"de "inspectie", het "programma", de "school", het "ministerie", enzenz Bewust, dat elke menselijke activiteit zich aldus in insti tuties organiseert, gaat de institutionele pedagogiek van dit zich "instititionaliseren" gebruik maken om de veran deringen in het onderwijs aan de basis te activeren en te organiseren. Onderwijshervormingen mogen dus niet van boven worden opge drongen in een systeem van verhoudingen dat in de grond on gewijzigd blijft, maar ze moeten starten bij leraars en leerlingen, hun verhoudingen, en aldus alle instituties van laag naar hoog mee betrekken. Niet langer dient het kind te gehoorzamen aan niet-begrepen wetten, t< leven in niet-begrepen structuren, maar de actie leerling, de klasgroep, de leraar, allen worden zelf de bepalers van de onderwijsbevorderende vernieuwing der structuren aldus is de institutionele pedagogiek de antipode van de andioze onderwijshervormingen van bovenaf (cf. België), die in de praktijk tot zo ontstellend weinig resultaat lei-

Frans Mareelfonds | 1978 | | pagina 4