PrysvraegLOCUS. Eene schuldvordering. Wy zegden dan in ons voormalig num mer dat de schuldenaer binnen het ver loop van 10 jaren aen zynen schuldeis- scher in 48 versclullige betalingen met valbriefkens eene som had afgeleid van fr. 5556-90 dat Hy verschuldigd was vol gens akte schuldvordering een kapitale som van fr. 5200-00 over 10 jaren interest a 5 °/0 fr. 1600-00 fr. 4800-00 En aldus te veel had betaeld fr. 756-90 Dat. hy vermeindc hiermede aen de pre tention van zynen geldheer ten vollen te hebben voldaen; en zich. zuiver als een blieksken. overmatig te hebben afge- wasschen. Alaer dat hy zich in zyne meining be drogen vond lntusschentyd was de schoonmoeder overleden. Haer schoon huis in de lange werd te koop gesteld. De nota ris met de verkooping belast onderzocht de titels en bevond het huis belast met eene kapitale som van fr. 5200. Hy onderligt den verkooper van de gesteltenis en niellegenstaende dezes be twistingen, word hem stellig bewezen dat den aki dien hy voor eene enkele borg stelling had aenzien. eene waerlyke en dadelxke schuldverkentenis van wegens zyne schoonmoeder, met verpanding van haer huis was geweest. Er ontstond dus tusschen schatman en zynen verpligten een geschil dat later voor het geregt is gebragt. Nu, om den verkoop van het huis niet achter te houden, werd de hypotheek met de koopsom afgelost, en voorloopig op afgehouden, in voordeel van den kooper. Hier doet zich iets zonderlings voor, te weten dat schatman zich heeft te vreden gehouden met de pandbewaring der prin cipale kapitale som, en er geenssints de in teresten heeft b\begrepen, alhoewel het bewezen is dat de schoonmoeder er nooit iels heeft voor betaeld. W as dit niet in- zigtelyk gedaen om hel spel bcdektclyk te kunnen voortspelen, zonder vermoedens optcwekken. en hoeft men er niet uil te besluiten, dat hy slechts schuldenaer is wien den last der interesten word opgelegd. W at er ook van zy, hel kapilael is nu gelost, en wy blyven enkelyk met den interest in geschil. Deze bedraegt zoo als wy hiervoren zegden 's jaers fr. 160-00 en berekend met den intérest van interest voor 10 jaren inaekt fr. 2012-44 En volgens de bereking heeft onzen schuldenaer betaeld met de interesten der interesten de som vanfr. 6986-25 Dus heeft hy te veel betaeld fr. 4975-81 Beide over deze zoo gewigtige zack voor de regtbank van eersten aenleg verschy- nende, stellen onze klanten zich als res pectieve verweerders tegen over elkander, onze arme sunkelacr, die nu plat gerui- neerd was, met zyne ydele zakken en den schatryke geldman met alle zyne schyven. Verweerder ter eendere bewyst met voorbrenging der stuks dat hy opvolgent- lyk aen zynen tegenverweerder Schatman voor de kapitale som van fr. 5200 val briefkens had onderteekend van fr. 2000 en van fr. 1200 die telkens ten valdage vernieuwd werden, en wacrvan dezen de twee laesie nog in het bezit heeft, en dat hy bovendien, zoo als de Voorgelegde val briefkens vertoonen. voor interest heeft betaeld een som van fr. 5556-90. En er volgt uit de bestating die acngaende het eerste punt tusschen de wederzydsche avoués van partyen heeft plaels gehad. Dat niettegenstaende de erkende obli gatie der schoonmoeder, onzen fatsöenely- ken slokalzich de tydelyk vernieuw de val briefkens van haren onwetenden schoon zoon had voorbehouden, en dat hy de twee laesie heeft onkend en vernietigd als hy ge- waer w ierd dat er look in den meersch was. Nu het tribunael beslissende heeft ver- klacrd dat sukkelacr gerust mogt slapen: dat men hem nooit een tw eede mael het kapilael zou afvergen, dewyl de eisscher hel zelf ontkende met de verloochening der bestaende valbriefkens. Maer het blyft niettemin bewezen dal den schuldenaer, voor de uitspraek van het geregt namens zich zeiven en namens zyne schoonmoeder hvee mael debit voor dezelve som was gehouden, en dit wel met voordacht van die tweemael te doen be talen. Overigens w erd sukkclaer door de pro cureur generael toegelaten te bewyzen dat hy overtollige interesten had moeten betalen, en eene tweede vervolg in dier voege in te spannen. Ziet hier den hrief van den heer procu reur des konings. Parket dor Rej;tl)unk van eersten nenlcj; te Dendermonde. N° 777. Annexes. Mynheer. Gcvolgcntlyk aen de bevelen van den Heer Procureur-generael, heb ik de eer u te verzoeken de hierbygevoegde stuks aen de echtgenoten L... S. te overhandi gen. en hun te laten weten in antwoord op hun request aen den heer minister van justicie, dal, indien zv aen den heer over het kapitael van fr. 5200-00 welk zy hem verschuldigd waren ovcr- maligere interesten hebben betaeld dan die wacr hy toe geregtigd was, zy zich tot de Regtbanken vermogen te bevoegen om de woderkeering te bekomen van het geen onverpligtend is betaeld. Voor wat het kapitael zelf aengaet, den heer Lby schrift beleekend hebbende aen de recla manten dat hy ontkende te bezitten of uitgegeven te hebben alle welkdanig door hem onderteekend valbricfken, moeten zy niet vreczen zich een tweede mael tot de betaling hunner schuld gedwongen te worden. Dendermonde den 21 february 1857. getekend Ilierzwygt de justicie, maer zwygt het geweten van den woekerfier die eene gan- sche familie heeft verpletterd? Neen, zekerlyk neen Hy weet dat het publiek die met zyne zack bekend is hem strenger dan de tribunalen vonnist. Hy weet dat wy in het bezit der bewysstuk- ken zyn die zyne pligtigheid klaer als de zon doen doorsehyncnhy siddert by het enkel gedacht eener openbaring van zynen besmeurden naem, die als degenen van een verscheurend wandier allen regl- schapen man doet afgryzen. Hy bedwelmd en spuwt het vuer der helsche tor menten toenhy trotsch in zyne viersp in nige praelkoets, zoo behendiglyk door zynen kadé beleid, den zoon zyns slagt- ofTers ontmoet, die nederig, de eenpaerdige pak-koels eener publieke vervoerings-ad- ininistralie leid! Hy vreest dat hy hem toespringe, en roepe Oorzaek myns on- geluks die koets, dit gespan, die pracht, het cieraed wacr gy U mede overdekt, om uwe schelmstukken te verduiken, hebt gy my ontstolenHet is door U dat ik zwicht en bczwyk onder het gewigt des arbcidsVervloektzyt gy, en uwe afstam melingen Maer waerom is het regterlyk vervolg nopens de te veel afgeperste interesten niet voortgezet? Lieve lezers wat zouden w y zeggen onze arme man had reeds zoo zware on kosten onderstaen, zoo vele loopmerkten gehad, dal hy gansch plat genepen was. Wat kan toch den aerden tegen den vze- ren pot? en wie weet niet dat Het geld dat doof en stom is, Mnekt regt wat scheef en krom is! Houden wy ons enkelyk aen het sysle- ma van, aleer den durpel des w oökeraers te overtreden, liever ons beide handen en beide voeten af te hakken. 'T zyn geen bceldenkens. De huichelaers die in het stadhuis de Aclste- naers verdrukken, die de kleine borgery, degene die de noodwendige en onontbeerlvke bewe- gingsveer der samenleving uitmaekt, hoont en agtervolgt, en hun alle genot des levens ontzegt; die in deze tyden van duerte den armen, om hun ne eigene zakken te sparen, allen onderstand af nemen en hem ten dien gevolge aenspoord tot het verbreken van het zevenste Godsgebod; die onophoudelyk de gemeentescholen onderdruk ken, zooverre van hun te berooven der onnalate- lykc elementen die de kinders by de prvsuitrei- king in staet stellen hunnen voortgang door do welbezielde inwoonders te laten oordeelen; die huichelaers zetten de domheid, de valscheid den donkeren boven alles. Niet eenen dier admini stratie kwakzalvers heeft er aen de oefeningen der prysdeelingen aenwezig geweest, om de ge legenheid te ontloopen eene openbare hulde te moeten bewyzen aen de ware lichtverspreiders, en eenen grooten Men Culpa te moeten uitspreken over de verfoeilyke wyzc met welke zy debescha- vingsinstellingen het laelste ccntiemtje onttrek ken. Ja, geheel de bevolking, zonder onderscheid, verhaest zich eene openbare hulde te bewyzen aen de professorale korpsen der meisjens en jon gensscholen over de goede besturing en kunde met welke zy de beide gestichten opdryven, en over den snellen voortgang der leerlingen. By de jongens heeft men met reden opgemerkt dat de uitspraek die zy geerfd hadden by hunne gewe- zene onderw yzers er teencmael is veranderd. Eer aen M. de Direktenr Reniersdie zoow el zyne zen ding begrvpt en niet verwaerloosd om de jong heid de ware grondregels eens allerbeste leerstel sels in te boezemen. En by de meisjes heeft men de wyze, voorzichtige en kundige hand van eene doortrapte bestuerster onlwaerd. Mejufv. Ver hoef zet meer en meer eer aen 't gesticht by en bekomt alom de vurigsto toejuichingen. Aeist, drukkery van C. DE WOLF.

De Gemeenteraed | 1866 | | pagina 4