Ooze Oudjes beklagen Zieh en met reden De Teerling is geworpen ordewoorden v.in hun actiecomités gingen over tot een 24 urenstaking. Overal breken conflicteo nit. pas is de staking bij de bouwarbeiders geëindigd of daar rijn het de grensarbeiders die aan de beurt komen terwijl in het Luikse de metaalbewerkers van Raskin reeds wekenlang in de strijd staa:>. Al deze be wegingen hebben kunnen rekenen op de solldari telt van alle arbeiders en niettegenstaande do lakse houding van sommige rechtse 6yr.dlkalis- tische leiders werd de strijd verbeteoer dan ooit gevoerd en volgehouden. Het is dus een vaststaand feit dat door dc strijdwil van de arbeiders de grootste overwin ningen kunnen worden behaald Scharen wij ons dus schouder aan schouder en gedenken wij 1936. wij kunnen ervan overtuigd zijn dat de overwinning ons zal te beurt vallen. Door de regeri-jg Spaak werd indertijd de be slissing genomen om de uitbetalingen van hec pensioen maandeliiks te laten geschieden in plaats van om de drie maand zoals dit de gewoonte was. Tevens werd er een zogenaamde verhoging toe gestaan die bij nader toezicht niets anders bleek te zijn dan het bijvoegen van de compensatiever goeding bij het pensioen. Om dit alles te bekomen waren onze oudjes genoodzaakt geweest op de straat te komen en overal met petitielijsten rond te gaan en... wis en zeker, hadden de verkiezingen niet voor de deur gestaan dan hadden ze nog aan dovemansdeur geklopt. De regering moest dan toch iets doen om haar reeds zo gehevend blazoen wat op te kalefateren. In het begin kregen de betrokken personen steeds in het begin van de maand hun pensioen, maar stilaan verschoven de dagei bij zoverre dat het nu reeds voorvalt dat het op het einde der maand komt, wat dus neerkomt op het feit dat sommige ouderlingen met hun karig pensioen bijna twee maanden moeten leven hebben. Een beetje meer eerbied voor hen die hun arbeid hebben gegeven om de natie groot te brengen zou vanwege de huidige machthebbers voorzeker niet misstaan. HET MOET VERANDEREN IN DE TEXTIELNIJVERHEID De staking bij Roos-Geerinckx-De Nayer heeft, eens te meer bewezen dat wanneer de aroeiders eensgez nd zijn, zij nog steeds een macht zijn waarmede eenleder dient reke- n ng te houden. Een feit dat helaas maar al te veel vergeten wordt en waaraan reeds door vele getwijfeld werd. Nochtans de toestanden zoals ze zich op Roos-Geerir.ckx-De Nayer voordeden bete kenen geen alleenstaande feiten. Richten wij onze ogen naar de Viscose en dan stel len wij vast dat de arbeiders daar reeds se dert jaren onderworpen zijn aan de ergste afjakkeringsmethodes. bij zoverre dat in so ■•v-zo takken de werkers noch min noch meer kunnen aanzien worden als robotten, ofte machienmensen die zelf niet meer den ken maar mecanisch reageren op de om standigheden zoals die zich voordoen .Het patronaat heeft zulks daar gedaan gekregen dank zij de lankmoedigheid. Is het dan te verwonderen dat ook de heren van de tex tielnijverheid zich cp dit stelsel willen wer pen? Absoluut niet. Een eerste stap was het oppassen van meer getouwen, wat met zich meebracht dat twee arbeiders thans volstonden in de plaats van drie. de rationalisatie ging ver der en de toestand werd zodanig scherp dat thans 1 op 5 text:e'arbeiders op de straat staat, en niettegenstaande dat er in 1949 25.000 atbciders mm werden tewerkgesteld zien wij da; vandaag in 1949 het productie- peil 103'r is tegen 100% in 1947. MAG DAT NOG LANGER? Neen. dui zendmaal neen. Wij geloven dat het voor beeld gegeven door de arbeiders van Roos- Geerinckx-De Nayer een vingerwijzing moet zijn. dat er dient rekening gehenden te wor den met de kracht van het strijdende pro letariaat. Laten de arbeiders zulks eindelijk begrijpen en zich vaster aaneenscharen om iedere eis die op lotsverbetering aanstuurt met kracht naar voren tc brengen en zij kunnen ervan verzekerd zijn dat de over- w nning aan hunne zijde zal zijn Pierlala, onze drievuldigheidscollega van de «Gaeet van Aalst» zou dat in meer ge leerde termen zeggen: Alea jacta est», kwestie van het priesterkleed ere aan te doen. In de gemeenteraad van Vrijdag 7 Octo ber werd door onze Vriend Bert Van Hoo- rick geïnterpelleerd over de verandering van de naam van Stalinlaan in de St-Anna- laan. In een klaar betoog, dat meer weg had van een rekwisitorium tegen de schijnhei- ligaards. schetste hij de reden die het sche pencollege er toe aangezet had om de naam var. Stalin te veranderen in St. Anna. Hij toonde aan dat de oorzaak van politieke aard was. Het was zo klaar als pompwa ter dat de CVP.-meerderheid gewrongen zat want zowel de heer Haers, schepen van fi nanciën als Laurent De Wolf. schepen van Openbare Werken spartelden als een duivel in een wijwatervat, tot zelfs de heer Moens de Haze, de aristocraat zat te wippen als een oude juffer, maar dit alles nam niet weg dat de verklaring van Laurent uit d'Hesp wel degelijk de bevestiging bracht van hetgeen Kd. Van Hoorick had aange haald. De Heer Schelfhout had wel nog mooi naar voor te brengen dat er nog vele lanen zullen komen waaraan men de naam van grote persoom ijkheden zou geven, zijn kos telijkste bekentenis was wel deze dat het vooral op aandr ngen van de bevolking van bedoelde laan was geweest dat de naam werd herdoopt. Wie er op de St. Annalaan woont is genoegzaam geweten want het is niet voor niets dat er tijdens de nazibezet ting. onzaliger nagedachtenis, óe naam van H"erlaan w°rd aangegeven. In alle geval door die daad te stellen heeft het schepencollege aangetoond dat het zich door allerhande kleingeestigheden laat lei den.

Het Ajuintje | 1949 | | pagina 3