Wij kunnen daar niets aan veranderen. HET SCHANDAAL DER LAGE LONEN. PI N NE KEN5DRA AD HET AJUINTJE Opnieuw heeft zich een ongerustheid meester gemaakt van het. volk. De wereld is weer vol van wapengerinkel. Schepen liggen te wachten, in Amerikaanse ha vens om tanks, atoomkanonnen en vlieg tuigen naar West-Duitsland te voeren in afwachting van de goedkeuring der Parijse Accoorden die de Wehrmacht heroprichten. De generale staf van de Atlantische legers kreeg de toelating om zijn strategie af te richten op het gebruik van atoombommen. Dat gebeurde vroe ger nooit met de stikgassen. De U.S.A.- vloot richt haar kanonnen op China en betwist Formosa aan de Chinese Volks republiek, alhoewel het Chinese grond is. Het ogenblik is ernstig. Het lot van de mensheid staat op het spel. Wat hebt gij gedaan, heren volksver tegenwoordigers Moyersoen, Dhaeseleer, De Bunne, Van Den Berghe met voor de Duitse herbewapening te stemmen De arbeidersklasse van ons arrondis sement, de kleine lieden waaronder dui zenden oud-strijders, gedeporteerden, po litieke gevangenen, krijgsgevangenen, moeders en kinderen die reeds tweemaal in hun leven het lijden ondergingen van de overval en de bezetting van ons land door het Duits militarisme, zij gaven U hun vertrouwen. Maar gij hebt in de Kamer gestemd tegen de wil van het volk. Gij hebt de Belgen vergeten die gestorven zijn om dat het kapitaal na 1918 Duitsland her bewapend had. Gij hebt de Hitler-gene- raals en de Krupp's gesteund tegen de Duitse arbeiders die geen wehrmacht willen. In wiens naam hebt gij dan gestemd en voor wiens rekening Voor rekening van het munitie-kapi taal, van de wapenfabrikanten, die nieuwe miljarden willen verdienen bij de levering van wapens aan een wraak zuchtig Duitsland. Voor rekening van dezelfde wapen- trusts die slechts kunnen leven op de dood van miljoenen mensen en die koel bloedig de oorlog voorbereiden met atoombommen om hun rot regime van uitbuiting in stand te houden. Want zij weten dat de vrede de ondergang is van het kapitalisme. Daarom richten zij hun oorlogsbases op over de ganse wereld. Daarom gaan ze zich mengen in de Chi nese aangelegenheden. Daarom bescher- men. zij de fascist Tsjang-Kai-Tsjek, hun marionet, en scheppen zij een oorlogs toestand in de Chinese wateren rond Formosa en andere eilanden, die bij China behoren. De Duitse laarzen dreunen reeds op nieuw in onze oren. Het atoombom-ge- vaar hangt in de lucht. De kanonnen bulderen op Chinese grond. Mannen en vrouwen, wanneer gij laat begaan, zal er morgen geen voetbal meer zijn, geen cinema, geen belotte meer in het stamcafé, geen boekje bij de haard, geen wieg van waaruit uw kind. U toelacht. Het is waar, zegt gij, maar wat kun nen wij er aan doen, wij kunnen er niets aan veranderen. Gïj laat ui zulks maar wijs maken door degenen die er belang bij hebben dat het volk hen laat begaan. Weet, gij staat niet alleen. Honderden miljoenen verheffen zich in. de wereld, arbeiders en eenvoudige lieden als gij. Het Franse volk strijdt moedig tegen de herbewapening van de Duitse mili taristen. De Duitse socialisten, samen met de communisten en met christenen en protestanten verheffen zich met kracht tegen de heroprichting van de Wehr macht. De volkeren van Azië schudden het juk af en verenigen zich voor de vrede. Jawel, gij kunt er iets aan veranderen. De Belgische Senaat moet nog stemmen over de Parijse akkoorden. Eist van de Senators van ons arrondissement dat zij er tegen stemmen. Vraagt in uw vak bonden en organisaties van oud-strijders, invalieden en oud-gevangenen dat zij zich uitspreken tegen de Duitse herbe wapening. Verheft uw stem. Verenigt u boven de partijen uit in het front van de vrede. Tekent de petitie-lijsten en zamelt handtekens in. Stuurt resoluties van uit uw fabrieken naar uw syndikaten en naar de senators. Eist een politiek van vrede, die tevens zal toelaten het geld te besteden aan de verbetering van uw toestand. Wij willen leven en in vrede ons brood verdienen. Daarom Weg met de Duitse herbewapening. Verbod van het aanwenden der atoom wapens. U.S.A., handen af van China, Formosa is Chinese grond. BERT VAN HOORICK. Het is niet van vandaag dat wij weten dat de lonen in Aalst veruit de laagste zijn. Maar, in de loop der jaren is dat verschil met de meeste andere streken van het land steeds gro ter geworden, zodat het dringend noodzakelijk wordt de kwestie te stellen en het schandaal niet alleen aan te klagen, maar ook onze Aalsterse arbeiders op te roepen definitief de strijd in te zetten voor dezelfde lonen die el ders verdiend worden. Onze wevers en spin sters, onze schoenmakers en stikslers moeten als vakmannen zeker niet onderdoen voor hun collega's uit Verviers, Isegem, Brussel, enz. Een paar kleine voorbeelden zullen ons zeer snel aantonen hoe groot het verschil in loon soms is. Wij zullen geen uitzonderingen als v.b aanhalen. Bij Roos-Geerinckx-De Nayer verdient men in de corderie en de voorbereiding 18,20 Fr. tot 18,40 Fr. per uur (basisloon). De lonen voor dezelfde arbeiders bedragen bij Mantain Waasmunster 21 Fr. per uur en in de fabrieken van Verviers 25 Fr. tot 25,60 Fr. per uur. Verschil met Waesmunster ongeveer 2 Fr. per uurmet Verviers 6 tot 7 Fr. per uur. Het verschil voor de vrouwenlonen schom melt tussen de 2 tot 4,50 Fr. Gezien de sterkste nijverheid in Aalst de tex tiel is, worden de lonen in de andere nijver heidstakken hierdoor zeer sterk beïnvloed, wat voor gevolg heeft dat de lonen van onze schoen makers, brouwersgasten, glucoserie-arbeiders. bouwarbeiders, enz., in het algemeen merkelijk lager zijn dan in andere streken van het land. Wat zeggen van gemiddelde lonen van 25 Fr. voor ongeschoolde of half-geschoolde arbei ders en 15-16 Fr. voor vrouwen in Brussel-Wal- Op en neder gaan de- baren. En. ook in d'af faires gaat het zo, nietwaar Staafken, het mo gen dan nóg serieuse affaires zijn. Hoe geraakt iemand in zijn geluk of in zijn ongeluk? Per abuus? Wie weet het Op zekere dag begint het spel. Volgens zekere geruchten, zo schrijft men in de gazet. En 'n beetje dit en 'n beetje dat en ze draaien er enen achter. En gans de stad spreekt ervan Er zijn natuurlijk mensen die daar leedver maak in hebben. Dat is bij ons het geval niet. Het is. een kwestie die met verder gaat dan één persoon. Dit is een kwestie die het regime tekent. Juf frouw Jushtia is niet voor niets geblinddoekt. Als het arme schaap het niet was. zou ze ALLE vuiligheid zien en Wie zei daar weer Grote stelen en kleine stelen, maar Enkele voorbeelden de oorlog was gedaan en de kapitalisten, die gans de oorlog voor de nazis hadden gewerkt en zich door een ze kere emissiebank hadden doen betalen, hadden de Staat een schuld bezorgd van 64 miljard 't Goudvinkske weet er ook iets van. Hebben ze dat terugbetaald Wat ge nu denkt Dat kostte elke Belg 8.000 Frank Dat was niet alles. Gutt had het geld binnen gevraagd en de heren met effecten gevraagd die papieren aan te geven. Maar er waren he ren die het moeilijk konden, omdat ze bijv. te veel zouden moeten zeggen, of omdat ze in de bak zaten. Wat gebeurde er? Meneren van de CVP maakten er werk van en jaren later smokkelden ze die papieren nog binnen met valse bewijzen. Zelfs CVP-eerst9 Minister Eyskens kwam inhet gedrang, maar de brokjes waren binnen. En dan kwam de kwestie van de vrijgestelde fils a papa's. Zoveel duizende franks en het zoontje moest niet binnen, de arbeidersjongens die waren daar goed genoeg voor. Gevolgen voor 't grootste deel de spons erover. Sssst 't Is nog niet gedaan. Twee, drie ge neraals. en andere gestreepte heren, trokken percenten op het aankopen van materialen voor t leger. Nog zo dom niet nietwaar De slecnt- betaalde heren mogen toch wel een bijver dienste hebben? Hoe het afliep? Tot nog toe niets meer van gehoord Toch was er neg beter. Meneer Van Glabbe- ke wordt minister en zekere dag kan iedereen horen dat hij het afstapt, om zich te kunnen verdedigen tegen valse aantijgingen 't Is maar de tweede keer dat hem dat gebeurt. Nu wordt hij ervan beschuldigd zijn schoonbroertje een laddertje te hebben bezorgd om gemakkelijker aan Staatsaanbestedingen te geraken Art et Technique, heette dat spel. 'n Schone naam Hoe is het mogelijk, maar intussen was er weeral een zaakje met militairen. Nu te Ant werpen Ze staken een handje toe om aan het leger oud automateriaal voor spiksplinternieuw te verkopen. Dat is alles wat men er kan van te weten komen. De doofpot in Opdat Aalst dan niet ten achteren zou blij ven, kreeg het dan zijn affaire met Staafken. Men zegtStaafke zag eens briefkens vliegen Dat kan iedereen gebeuren. Wat is er waar van Op 25 Ianuari heeft de Senaat hem dan zijn parlementaire onschendbaarheid ontnomen. Staafke heeft de vrijheid gekozenom zich beter te kunnen verdedigen. Wanneer men ach ter ons iets roept dat niet waar is, dan zien wij met eens om. En gij Per abuus kan iedereen in moeilijkheden ge raken Dat is juist. Maar dat rook en vuur met elkaar iets te zien hebben, dat is ook just. Zelfs wanneer die rook nu eens bleekblauw is in plaats van geel. Een zaak is zekerhet zijn altijd dezelfde heren die nooit genoeg hebben, diezelfde heren eten allemaal uit hetzelfde bak- ske en hun bloemetjes bloeien allemaal op de zelfde mesthoop van 't kapitalisme WtfWUWV/Wl/WUWl/WWWWWWWI lonië en zelfs in het Antwerpse. Is dergelijk groot verschil gerechtvaardigd Niet in het mmste De levensmiddelen, kleding, huishuren en andere noodwendige dingen zijn in Aalst even duur als in die streken. De schoen wringt elders, en namelijk hierin, dat men de textielarbeiders bij ons van de strijd voor loonsverhoging steeds heeft afgehou den met de legende dat de patroons geen ho gere lonen kunnen betalen, gezien zij anders (Vervolg op blz. 5.)

Het Ajuintje | 1955 | | pagina 3