Louis Pasteur ontdekte de oor/aak der besmettelijke ziekten De heldhaftige strijd van het Naamsche fort Marchovelette WEET GIJ Op and downs van een Amerikaanschen millionnair Uit het dagboek van den dapperen commandant De grondlegger der vaccinatie, met het inenten tegen hondsdolheid als hoogtepunt Helium, ideaal gas voor luchtschepen HET ALGEMEEN NIEUWS n WOENSDAG 29 MEI Zooals men weet heeft het bekende fort Marchovelette, een der modernste versper ringsforten van de vesting Namen, dagen en weken lang onder vuur gelegen. Het fort was bezet door een keur van Bel gische elitetroepen, die Jaren lang gedrild waren voor de verdediging van dit eene, hun eigen, fort. Met een tot in de kleinste bijzonderheden nauwgezetheid beeft de Belgische comman dant de gebeurtenissen van het begin af in een dagboek opgeteekend. In 't begin geeft hij aanteekeningen over burgers, geëvacueerde Belgen, die in de buurt van het fort voorbijgingen. Van den tweeden dag af worden de juiste tijdstippen aangegeven, waarop het fort door Duitsche vliegers werd overvlogen, tot ten slotte met nauwkeurige opgave op zijn stafkaart de eerste Duitsche soldaten gesi gnaleerd worden Het aantal schoten, die zijne pantserkoepels afvuurden op de Duit sche voorhoede, alsmede de vermeende uit werking dezer schoten, is nauwkeurig aan gegeven. Hij vraagt ondersteuning aan van de versterkingen op de flank en wanneer de Duitsche troepen, die met de beschieting be gonnen zijn, hun stellingen veranderen, tee kent hij aan dat de vijand afgeslagen is. Wanneer op 18 Mei, om 9 u. 30 's morgens, een Duitsch onderhandelaar met een ver zoek om overgave van den commandant ver schijnt en hulde brengt aan dezes moedige houding, maar het nuttelooze van een ver der verzet tracht aan te toonen, teekent de commandant in zijn dagboek het volgende aan «9 u 45 aamenkomst van den verdedi- gingsraad. 10 u. Besluit voort te vechten. Hij is van meening nog stand te kunnen houden, maai reeds om 11 uur moet hij de buiten-gevecht-stelling van den eersten pant serkoepel vaststellen. Om 13 uur noteert hij een nieuw zwaai bombardement en om 14 u. 05 de vernieling van een tweeden pantserkoepel. Maar zijn wil tot verzet blijft ongebroken.. Zijn bevelen zijn klaar en beslist. Voortdu rend vraagt hij hulp van op de flank gelegen forten, tot hij bemerkt dat deze onder het bombardement der zware Duitsche kanon nen beginnen te wankelen en stilaan uit vallen Om 14 u 2. teekent hij op Een Duit sche batterij door het naburig fort Maizeret tot zwijgen gebracht en om 14 u. 35 meldt hij een gelijksoortig succes op kwadraat K. 4.41 van zijn stafkaart. Zijn dagboek is tot hiertoe nog vol vertrou wen. maar begint om 16.25 dramatisch te worden. Het inslaan van een 8.8 cm. granaat van een luchtafweerbatterij komt in zijn volgende nota tot uitdrukking. 16 u. 35. Sinds 15 uur wordt de lucht in het fort onverdragelijk. 16 u. 37. Luchtkoker en aflossingsvertrek- ken worden ontruimd. Wolken stof van be ton, kalk en kruit dringen in de onderste vertrekken en door de spleet van een pant serkoepel De ademhaling wordt moeilijk. Pogingen om met ventilatie langs den infan- terie-uitgang verbetering in den toestand der luchtverversching te brengen blijven zonder gevolg. 17 u. 10. Toestand van het fort Toren 1 buiten gevecht. Toren 2, uitkijk en draairamen vernield, kan nog schieten. Toren 3, ongedeerd. Toren 4, buiten gevecht. Uitkijktoren buiten gevecht. Met één nog strijdvaardige pantserkoepel en één gepantserden waarnemingspost tracht hij verder stand te houden en schept nieu wen moed, wanneer hij er om 17 u. 20 in slaagt de lucht wat te ververschen. Maar reeds om 17 u. 45 schrijft hij De waarne mingspost meldt dat de linksche gevechts toren door verschillende granaten is getrof fen. Dan heet het verder 18 u. 30. Het fort wordt opnieuw heftig gebombardeerd. De lucht is niet meer in te ademen. Bevel de gasmaskers op te zetten en nieuwe pogingen tot luchtverversching langs den infanterieuitgang. 19 uur. Gasmaskers opgezet. Stemming der manschappen zeer gedrukt (door den com mandant onderlijnd). Ik kan geen kop meer krijgen aan de verschillende geruchten, die rondgaan. 19 u. 20. Toren 2 draait niet meer. Buiten gevecht, 19 u. 35. De gepantserde waarnemingspost wordt gebombardeerd en is vernield. De Duitsche B-stelling kan niet meer getroffen worden. 1 u. 37. Toren 3 buiten gevecht. Daarmee breekt het dagboek af. Ten einde het verder verloop van de ge beurtenissen te volgen moeten wij afgaan op het bericht van den Duitschen comman dant, die van 20 u. 30 af een onafgebroken bombardement van alle hem ten dienste staande zware kanonnen op het fort heeft onderhouden. Daarna is een aanval van zoo genaamde pioniersstoottroepen gevolgd. Om 21 uur hijscht het fort de witte vlag. Veer tien officieren en 207 onderofficieren en sol daten werden gevangen gemaakt. Evenzoo- veel of wellicht méér liggen onder de puinen van de pantserkoepel, in de kasematten en loopgraven bedolven. De Duitsche legerleiding brengt hulde aan de dapperkeid en het uithoudingsvermogen van den Kommandant van het fort en zijn manschappen. ...waar de zegswijze iemand of iets aan de kaak stellen vandaan komt Iedereen weet umt het zeggen wil iemand of iets aan de kaak stellen maar kleiner is het getal die ook loe ten waar die uitdrukking vandaan komt. Wie daaromtrent tot een ver- klarink hoopt te komen door zich vast te klampen aan het woordje kaak in cle beteekenis die dit woord gemeen lijk in den volksmond heeft wang slaat den bal mis. Als men de reproductie wil bekijken van BreugheVs Spreekwoorden en daar den houten paal in het oog krijgt waarop een naargeestig-uitziend man met scheef gebogen hoofd te vedelen zit, die is het antwoord dichter nabij dan hij waarschijnlijk zelf vermoedt. Bewust paal is inderdaad niets an ders dan de in de Middeleeuwen zoo gevreesde kake de schandpaal waaraan of waarop de misdadigers werden te prok of tentoongesteld om aan de algemeene bespotting te wor den prijsgegeven. Wie zich aan feiten met een onteerend karakter had be zondigd, God gelasterd of den naaste bedrogen had. werd onder de streng ioezccnde blikken der heeren gerechts dienaars aan de kaak gesteld In Nederland bleef dit. aan de kaak stellen tot in de 19" eeuw in voege. Fas in de ticeede helft der voorgaan de eeuw werd deze straf afgeschaft. In het Vlaamsche land zijn nog heel wat dier schandpalen bewaard ge bleven. Joshua Cosden was eens winkelbediende in Baltimore. Maar hij wilde hoogerop en hoorde dat er in de olie wat te verdienen viel. Daar om trok hij naar de gebieden, waar af en toe de olie onverwacht uit den grond opspuit. Hij handelde in stukken land, hoopte dat de koo- pers van die stukken land er olie in zouden vinden en was zoo fortuinlijk, in stukken, die hij niet kwijt kon raken, op 'n goeden dag enorme hoeveelheden olie aan te boren. Hij opereerde in de staten Texas en Oklahoma, maakte er diverse z.g. boomperiodes mede en werd millionnair. Men schatte hem op een flinke 50 millioen dollar. Dat was 2 3jaar i leden. Met zijn millioenen trok hij naar New York en probeerde daar zich tot één der Four Hundred op te werken, een van de vier hon derd rijkste en daardoor meest geachte inge zetenen. Hij kocht voor zijn vrouw o.a een pare: snoer van 600.000 dollars, een landgoed van een millioen op Long Island voor hen beiden en tevens een villa te alm Beach in Florida. Verder een plezierboerderij in Virginië. In 1924 logeerde de prins van Wales op het landgoed op Long Island. Toen vond er tevens een geruchtmakende diefstal plaats. Er werd voor 100.000 dollars aan juweelen van me vrouw Cosden gestolen en nog voor 40.000 dol lars juweelen van een gast. Daarna overkwam het echtpaar Cosden een nog grooter onheil. Mr. Cosdea verloor al spe- culeerend in Wallstreet bijna zijn heele ver mogen. Het landgoed moest aan een Vander- bilt verkocht worden, de villa te Palm (Beach aan een ander. Maar Mr. Cosden hield toch nog enkele dollars over en hij wist dank zij het vertrou wen van vrienden uit den goeden tijd drie millioen bijeen te brengen, waarmede hij in Texas een nieuwe olieonderneming stichtte. Hij trok de olievelden weer langs, zocht naar goedkoope stukken land, was zoo geluk kig, een olieveldje te ontdekken en dit met groote winst te verkoopen en verdiende aldus geld als water. Van Texas trok hij naar Okla homa en boerde daar ook goed. zoodat hij in 1929, het voor velen in de Vereenigde Staten zoo fatale jaar, weer vijftien millioen rijs was. Maar het fatale jaar werd hem ten slotte toch ook fataal. Het maakte, dat de depressie zich in 1930 ook op den fortuinlijken specu lant wierp. De aandeelen in zijn onderneming, die in 1929 nog voo: 135 dollars werden ver kocht, noteerden in November 1930 twee dol lars... Mr. Cosden en zijn onderneming werden failliet verklaard. Maar Mr. Cosden was daarmee nog niet straatarm. Hij boerde voort en wist het fail lissement slepende te houden, tot eindelijk en kele weken geleden de rechter besliste, dat ge bouwen, raffinaderijen, olievoorraden enz., van de Cosden Oil Co publiek geveild moesten worden. Vastgesteld werd. dat de onderne ming, die in 1929 op veertig millioen werd ge schat, niet onder een half millioen in andere handen mocht overgaan. Bij de veiling bleek echter niemand lust tot koopen te hebben. En Mr. Cosden kocht zijn Cosden Oil Co voor 501,000 dollars. Na afloop verzekerde hij, dat eenieder, die 501,000 dollars had. de onderneming van hem kon overnemen Maar geen mensch wilde er aan. Mr. Cosden wacht nu maar op betere tijden, tot er in de olie weer iets te verdienen valt... Voor Pasteur kende d«j mensch tiet fenomeen der gisting niet; hij schreef ze toe »an een catelytische kracht (de catalyse is de reactie, ontstaan door de aanwezigheid van zekere stoffen die, schijnbaar zonder tusschenbeide te ko men, die reactie doen plaats hebben). Pasteur ontdekte dat iedere gistmg het werk Is van micro-organismen, die hij tevens als de oorzaak van tel van besmettelijke ziekten herkende, die dus teweeggebracht worden door microscopi sche wezens, door microben die van buiten uit komen. Hij ontdekte, dat de uitwerking dier microben kon geregeld worden naar wil lekeur en dat diezelfde microben mits inachtname van bepaalde voorwaarden en aan de hand van een bepaald pro cédé. in staat waren den mensch tegen die doodelijke ziekten te vrijwaren. De kristallographie (leer van de vor men der kristallen), de gisting-indus tries, de landbouw, de geneeskunde van mensch en dier, de verloskunde, de hy giene werden door het genie van Pasteur grondig gewijzigd. Louis Pasteur werd geboren te Dole, op 27 December 1822, maar al spoedig vestigde zijn vader, Jean Joseph, zich te Arbois, in de hoop dat Louis aldaar eens professor aan het college zou worden. De zoon had echter andere ambities, en werd in 1843 aangenomen als prepara teur aan de Ecole Normale te Parijs, waar aanvankelijk vooral de cristallogra- phie het onderwerp van zijn studies was, die aan de basis zou blijken te liggen van een nieuwe wetenschap, de stéréochimie (scheikunde van de ruim telijke plaatsing der atomen in de mole cule Pasteur ontdekte in 1857 de splitsbaar heid van het druivenzuur in linksch en rechtsch wijnsteenzuur, nadat hij tevo ren deze wet had geformuleerd al leen levende organismen oefenen invloed uit op bet gepolariseerd licht (polarisa tie van het licht noemt men den bij zonderen toestand van een lichtstraal nadat deze gebroken werd); minerale producten blijven inactief. Waar het druivenzuur aldus inactief blijft, beïn vloedt integendeel het linksch wijnsteen zuur het gepolariseerd licht. Hoe Pas teur het verband had gevonden tusschen gekristalliseerde substanties en gepola riseerd licht, kunnen we onmogelijk in dit bestek uiteenzetten; alleen technisch geschoolden zouden den gedachtengang en de werkwijze van Pasteur in deze kwestie kunnen volgen. Het zal volstaan te vermelden, dat uit de voornoemde vaststellingen kon afgeleid worden dat, vermits alleen substanties actief inwer kend op het gepolariseerd licht levende producten zijn, ook de gisting moet te wijten zijn aan een levend organisme, en dat in iedere gisting wezens bestaan, slechts zichtbaar met een microscoop, die zich ontwikkelen en vermenigvuldi gen, en de oorzaak zelf zijn van die gis- Pasteur werd deken benoemd in de Faculteit der Wetenschappen te Rijsel, na eerst als leeraar in scheikunde te hebben dienst gedaan te Straatsburg, waar hij in 1849 met Marie Laurent in het huwelijk trad. In 1862 slaagde hij er in aan te toonen dat de atmosferische stoflagen micro-organismen bevatten, steeds gereed om zich te ontwikkelen en te vermenigvuldigen. De besmettelijke ziekten danken hun ontstaan aan oorzaken van denzelfden aard als die der gistingen schreef hij. Hij bewees, dat kiemen niet spontaan kunnen te voorschijn komen, maar wel veroorzaakt werden door micro-organis men. Hij ondernam opzoekingen over de wijnziekten en vond om de verschillende gistingen, die die ziekten veroorzaakten, te verwijderen waren door een procédé pasteurisatie genoemd; de fermen ten, oorzaak der ziekte, worden gedood door den wijn tot 55° te verwarmen. Ook de bierziekten, bewees hij, waren toe te schrijven aan microscopische organis men door het bier te Pasteuriseeren kon men alle schadelijke elementen dooden. Pasteur legde zich dan toe op de zijde wormen-ziekte, en redde door zijn onfeil bare methode, die hij ter bestrijding dier ziekte aanwendde (en waarover we hier weer eens onmogelijk in bijzonderheden kunnen treden), de zijdewormenteelt in Zuid-Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Klein-Azië. Door deze opzoekingen, en mede door die inzake de zoogenaamde koolziekte bij schapen, legde de geniale Franschman den grondslag voor de studie der ziekten bij de menschen en hoogere diersoorten. Hij was de grondlegger van de micro biologie; door zijn toedoen wist men hoe een besmettelijke ziekte moest wor den bestudeerd; hoe de kiem kon afge scheiden worden, en hoe men met deze kiem de ziekten opnieuw kon veroorza ken. In 1878 maakte hij zijn theoriën over de kiemleer en haar toepassing op ge nees- en heelkundig gebied wereldkun dig. Hij bewees dat de steenpuist en de ostémyélite (beenmergontsteking) door een microob veroorzaakt werden (thans staphylococcus genoemd) evenals de kraaminfectie (door den streptoccus). Onverpoosd zette Pasteur zijn weten schappelijke opsporingen voort, die zou den bekroond worden met zijn glorievolle overwinning in den strijd togen de hondsdolheid. Hij had gevonden dat, indien het merg van een dom* razernij aangetast konijn, zooals een cultuur-bouillon, enkele we ken in contact gelaten wordt met de zuurstof der lucht, de kracht van de kiem der razernij allengskens afnam. Vermits de razernij slechts aan t licht treedt geruimen tijd na het bijten door een aangetasten hond, vaccineerde Pas teur een jongen hond, gebeten door een razend dier, tijdens de periode der ziek te-ontwikkeling met het merg van een door razernij aangetast konijn, ver ouderd door het contact met de zuur stof der lucht. Het resultaat was boven alle verwachting, en na lang aarzelen besloot de geleerde de proef ook op een mensch te nemen. De jonge Meister was erg gebeten geweest door een razenden hond. Op 6 Juli 1885 vaccineerde Pas teur hem met het merg van een aange tast konijn, dat gedurende 15 dagen aan de lucht was blootgesteld. Daarna ge bruikte hij steeds sterker merg van an dere dolle konijnen, tot hij er tenslotte gebruikte dat amper één dag met de zuurstof in contact was geweest. Het kind was geredEn deze wonderbare genezing vond m heel de -wereld weer klank. De door razende honden gebeten menschen kwamen Pasteur om hulp smeeken, maar vermits hij geen dokter was, mocht hij ook zelf niet vaccinee ren, en moest die taak overlaten aan dokter Grancher, later aan dokter Chan- temesse. Ongelukkig genazen niet alle gevaccineerdener waren er bij dewelke het ingrijpen te laat kwam, omdat ze te lang na den beet van het aangetaste dier gewacht hadden om de hulp van Pasteur en zijn helpers in te roepen. Deze tegenslag had voor gevolg, dat de methode het voorwerp was van talrijke aanvallen; onbegrip en kwaden wil, nijd en afgunst droegen 't hunne bij, in deze onberedeneerde afbrekerij van een ge niaal werk, en de gevoelige Pasteur kon zich daar niet tegen teweer stellen; zijn gezondheid ging aan 't wankelen en op 28 September 1895 overleed hij te Ville- neuve-l'Etang. Op 22 December 1892 waren nochtans in de Sorbonne afgevaardigden van alle landen bijeengekomen, om den 70-jarige de hulde en den dank van heel de we reld te betuigen, en vier jaar tevoren was, dank zij een internationale in schrijving, het Institut Pasteur opge richt geworden, met een afdeeling voor anti-hondsdolheid vaccinatie en een cen trale voor microbiologische opzoekingen. Roux, Yersin en Ramon zetten in dat Instituut het werk van den genialen man voort, verschillende vaccins en ge neeskundige serums werden beproefd, of verbeterd, en werden aangewend als doeltreffende middelen ter voorkoming of bestrijding van een groot aantal be smettelijke ziekten. In dat Instituut en in de microbiolo gische laboratoria van heel de wereld werd en wordt nog steeds voort gezocht en geijverd in dienst van de menseh- heid, op de basis der ontdekkingen en aan de hand der publicaties van dien grooten geleerde, Louis Pasteur, de va der der microbilogie. Naschrift Onlangs kon men nog in de bla den lezen, dat geleerden van het Pasteur-Instituut te Dakar (Fr. W. Afrika) er in geslaagd zijn een ent stof te ontwikkelen, die terzelfder- tijd tegen de pokken en tegen de gele koorts ageert. Proefnemingen laten toe het to tale verdwijnen der gele koorts uit Fransch-West-frika te voorzien. Mocht men voor het gebruik van gas voor het vullen van luchtballons alleen afgaan op het gewicht, dan zou waterstof het beste voor dit doel geschikt zijn. Dit gas is immers I4-maal lichter dan de lucht. Maar... het is eveens buitengewoon snel ontvlambaar. Het brandt bij zeer hooge temperatuur en ver schrikkelijke zijn de gevolgen als een lucht schip in brand vliegt. Om deze reden komt eigenlijk alleen helium in aanmerking voor luchtschepen. Het is een kleurloos gas, dat in 1868 door den astronoom Norman Lockyer in de zon werd ontdekt en 27 jaar later door sir Wil liam Ramsay in de aarde werd gevonden. Met behulp van de spectroscoop ontdekte hij de blinkende gele lijn, die de aanwezig heid van helium verraadt. Nog later is het in kleine hoeveelheden in de atmosfeer ge vonden, maar de verhouding is slechts één deel op 185.000 deelen lucht. Helium is zeer licht, hoewel niet zoo licht als waterstof, is niet ontvlambaar en even min ontplofbaar, een ideaal gas dus voor luchtballons en luchtschepen Het kan ech ter alleen maar in groote hoeveelheden in Noord-Amerika en Rusland gefabriceerd v/orden. De prachtige natuurlijke gasvoor raden, die Amerika bezit, geven dit land a.h.w. een heliummonopolie. De uitvoer ir. zeer beperkt.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2