De drie Codonas Een duif redt het leven van een klein meisje In Mexico bestaat een dorp uitsluitend door blinden bewoond «De koning der zakken rollers te Chicago overleden Een rechterlijke vergis sing redt hier het leven van een onschuldige Opgepast met het zonnebad Een argelooze koetsier meende een doode naar zijn woning terug te voeren De koningen van het trapeze g HET ALGEMEEN NIEUWS WOENSDAG 29 MEI? Een aardbeving bracht het bestaan ervan aan het licht In opdracht van de Mexicaansche regee ring soefct op het oogenblik: een commissie van geneesheeren naar het geheim van de Iadlaansche nederzetting Tiltepee. Dit, midden in het Mexicaansche oerwoud Selegen dorp, vertoont een even zeldzaam als uiveringwekkend verschijnsel zijn geheele bevolking is blind. Tiltepee ligt ia het uiterste Zuiden van Mexico, aan de rivier Attayac. Het werd door de wetenschap eenigen tijd geleden door een toeval ontdekt. Na een aardschok kwamen in de stad Ovacz talrijke vulchte- ïingen aan. Onder hen bevonden zich ook twee In dlaansche families die algemeen opzien baarden, want al de leden van deze beide families waren blind. Een bekende oogspe cialist ondervroeg de betreurenswaardige menschen over hun kwaal, en vernam tot zijn stomme verbazing, dat in in het oer woud in het Zuiden een groote nederzetting lag, waarin sinds menschenheugenis alle Je- yende wezen blind zijn. De commissie, die met het onderzoek van dit verschijnsel belast is, stelde reeds vast dat de bewoners van Tiltepee Lacadon-In- dianen zijn, een tak van het eertijds op hoo- gen trap van beschaving staande Maya-volk. Met ongelooflijke zekerheid voerden de blin den de onderzoekers door het oerwoud en door hun dorp, dat temidden van den welig- sten plantengroei ligt. Alle levende wezens yan Tiltepee waren inderdaad blind. Toch bewogen zij zich met een gemak, waardoor men zich in een normaal inboor- lingendorp waande. Maar bij nadere be schouwing openbaarde zich deze raadselach tige tragedie. Talrijke kinderen speelden in de breede dorpstraat. Hun pupillen zijn witachtig, de handjes tasten in het rond blinde kinde ren! Een boer beploegt een open plek met twee ossen de ossen zijn blind, blinde hon den blaffen den vreemdeling aan, blinde vlecht- en haakwerken. Niemand in het dorp ziet, behalve enkele zuigelingen. De blinde Lacadon-Indianen zijn geen mooi ras. Hun witte pupillen geven hun iets lugubers. Men ziet ze vrij en onbekommerd aan hun gemeenschappelijke feesten deelne men. Het merkwaardigste van alles is, dat zelfs de afgodsbeelden, die de geleerden in de talrijke ruïnes bij Tiltepee ontdekten, eveneens zonder oogen afgebeeld zijn. Reikt de blindheid van de bevolking werkelijk tot diep in het verleden Niemand herinnert zich, dat het ooit anders was. Wat kan de oorzaak van deze algemeene blindheid zijn De commissie is reeds eenige maanden bezig om het geheim te doorgron den. Allereerst werd vastgesteld, dat deze soort van blindheid niet besmette' "- is. Door een bezoek aan Tiltepee door een langer verblijf in het dorp heelt nog nie mand een oogziekte opgedaan. De doktoren ontdekten ee nmiscroscopisch klein wormpje, dat zich in het oindvlies van het oog vast zet. Na langdurige beschouwingen moest men het echter opgeven, om dit feit met de blindheid in verband te brengen, want deze worm is ook in andere streken niet onbe kend, en nergens in staat blindheid te ver oorzaken. Zoo blijft de oorzaak van dit zeldzame ver schijnsel nog een raadsel. De drie Codonas terug te Berlijn! De drie Codonas in de Wintergarten! verkon digen de plakkaten en de krantenadverten ties. 's Avonds verdrongen de menschen zich aan de kassa om de wereldberoemde variété kunstenaars te zien. lederen avond was het een vol huis. Wie deze acrobaten eenmaal zag, vergat ze nooit meer. Alfredo Codoua, de meester yan de drievoudige salto mortale of dooden- zulks allerminst welgevallen. Zij ligt op den loer om van de gunstige gelegenheid gebruik te maken. Clara, de partnerin en Alfredo's vrouw, trekt zich terug uit de combinatie en laat zich zelfs van haar man schelden. Vera Bruce neemt haar plaats in als partnerin. Zij is zelfs beter dan Clara. Alfredo ziet in haar slechts de partnerin. Zijn hart behoort aan de beroemde variété-kunstenares Lillian De drie Codonas. De meesterdief met het ijzeren geheugen kende de gezamen lijk werken van Shakespeare uit het hoofd Een man die, zooals men dat in de Ver- eenigde Staten zegt, Front Page News maakte, is overleden. Zijn naam was George Sommers ,doch heel Amerika kende hem slechts als de koning der zakkenrollers Merkwaardig genoeg was er voor zijn begra fenis niet alleen belangstelling uit diverse kringen der onderwereld, doch zag men ook kopstukken van de stad alsmede leden dei- gegoede burgerij. De verklaring da ai-van is. dat deze meesterdief zich roem had geoogst door zijn verbazend sterk geheugen Hij ging er trotsch op de gezamenlijke werken van Shakespeare uit het hoofd te kennen. Men maakte er een soort van gewoonte van, Sommers een zin uit een der werken van Shakespeare toe te roepen, waarop de koning der zakkenrollers onmiddellijk het betrokken gedeelte vervolgde. De gevan gene voerde in zijn eentje de drama's van Shakespeare op, terwijl hij alle rollen uit het hoofd voordroeg. Twintig jaar geleden is Sommers voor de laatste maal uit de Sing-Sing-gevangenis ontslagen. Hij bleef verder het rechte pad bewandelen, waarbij het overgespaarde geld hem zeer behulpzaam was. De man schreef nog verscheidene boeken, waarin hij boeiend zijn avonturen verhaalde. De boeken von den in de Vereenigde Staten een uitgebreiden lezerskring. Toen Sommers nog werkzaam was als de koning der zakkenrollers waren er dagen, dat hij zeventig beurzen en portefeuilles wist buit te maken. Een van de wijsheden welke hij verkondigde, luidde De menschen zijn er zelf schuld aan, dat er zoovele die ven zijn. Door de zorgeloosheid, waarmede zij met geld omspringen, brengen zij vinger vlugge personen telkens in verzoeking hun talent te benuttigen. sprong. Met een eleganten zwaai vliegt hij van zijn trapeze los naar die van zijn broer, die hem in zijn handen opvangt, enkele se conden later weer los laat waarop Alfredo terug vliegt naar zijn eigen trapeze. Heen en weer... met drievoudigen salto. Een dage lij ksch spel met den dood. De drie Codonas, de koningen van het trapeze. Toen Emil Jannings en Lia de Putti de film Variété draaiden, fungeer den de Codonas als dubbelspelers. Door deze film werden zij tot in de verste dorpen beroemd. Een jaar nadat de film klaar was, konden zij ze pas zien op een doortocht van Warschau naar Brussel. Door de vertraagde opname kon Alfredo met trots vaststellen hoe beheerscht zijn lichaam functionneerde. Dit meesterwerk kostte jaren van onver poosde training. Alfredo Codona kende het circusleven van zijn prille jeugd af. Zijn vader trok van stad tot stad met zijn eigen bescheiden circus. In Mexico werden de Codonas het slachtoffer der revolutie. De vader kon zijn eigen onder neming niet meer verder uitbaten en zoo kwam de geheele familie bij een dier groote circus-ondememingen. zooals alleen Ameri ka dergelijke kent. Hier leerde het jonge ge slacht Codona. dat men hard moest werken en veel eerzucht moest bezitten om een ster te worden aan den circushemel. Alfredo en Lalo herinnerden zich een truc, die hun in middels gestorven vader vroeger ingestu deerd had, maar die hem niet gelukt was, daar hij geen medewerker had. Zij bouwden deze truc uit en maakten er het nummer van, dat de geheele wereld in spanning zou houden. Maar de natuur, wier wetten door genie's als de Codonas, ontwricht worden, laat zich Leitzel. Den 13 Februari 1931 grijpt het nood lot in. Te Kopenhagen valt Lillian van uit den koepel van het circus in de diepte, doo- delijk gewond. Alfredo komt dit verlies niet te boven. Maanden loopt hij rond met zijn smart. Hij vergeet zijn werk. Maar Veru Bruce brengt hem terug tot zijn roeping. Maar een jaar later grijpt het noodlot ten tweeden male in. Alfredo krijgt een slag van het vliegende trapeze tegen zijn rechter schouder. Nie mand had er iets van gemerkt. Maar de ge raadpleegde specialisten zijn van meening dat alleen een operatie misschien de ge- wenschte genezing kan brengen. Een half jaar moet Alfredo wachten op het resultaat. Dan weet hij, dat zijn carrière voor altijd gebroken is. Hij zal nooit meer kunnen wer ken. Vera Bruce, die intusschen zijn vrouw werd, deelt al zijn leed. Alfredo, wiens leven geheel ontredderd is, zoekt troost in den drank. Lalo heeft twee nieuwe partners ge vonden. Alfredo blijft alleen met zijn tragi sche smart. Want ook Vera zal hem verlaten. Zij bekent hem dat zij opnieuw wil werken, dat zij nog te jong is om het leven aan haar voorbij te laten gaan. Alfredo stemt toe in een scheiding. In het kantoor van den advo caat blijven zij een oogenblik alleen. Schoten vallen en het leven van twee menschen is afgesneden. Van twee menschen die de ge heele wereld in spanning hielden met hun doodsverachting. De drie Codonas is een naam, die onver getelijk blijft. Van het leven der drie Codo nas, zooals hierboven verhaald, wordt thans een nieuwe film in Duitschland gedraaid. Daarin worden ook het leven, de tragiek en de grootheid getoond van het circus en zijn kunstenaars. In het stille stadje Rupertviile, in Califor nia, valt niet veel te beieven. Ook de politie kan het werk gewoonlijk op haar gemak af doen. Eenigen tijd de geleden maakte een politie-agent tegen middernacht een rond gang door Rupertviile. In een der huizen stond een venster open. De agent ging kij ken. zag dat het glas vernield was en liet door de opening het licht van zijn zaklan taarn in de achterliggende kamer schijnen. In een stoel zat James O. Harvey, directeur van een spoorwegmaatschappij in Callfomlë. Hij had een schot dwars door het hoofd en moest op slag dood zijn geweest. Het onderzoek deed weldra verdenking ontstaan tegen een zekeren John Barlow, die enkele dagen voor den moord als bediende van de spoorwegmaatschappij door Harvey was ontslagen en bij zijn ontslag gedreigd had den directeur van het leven te zullen berooven. Barlow werd aangehouden. Hij ontkende hardnekkig alle schuld. Hij weest er op, dat hij op den avond, waarop de moord moest zijn gepleegd, zijn woning niet had verlaten en vroeg naar bed was gegaan. De politie verzocht den verdachte getuigen te noemen, die zijn verklaring zouden bevestigen. Dat kon hij echter niet. Hij leefde als vrijgezel alleen in een bescheiden woning aan den buitenkant van het stadje. Daar de politie overtuigd was. dat Barlow wel degelijk den moord had gepleegd, onder wierp zij hem aan, wat men noemt een ver hoor in den derden graad. Daarbij worden, zooals men weet, verdachten aan de wreed ste folteringen onderworpen, om hun een be kentenis af te dwingen. Tenslotte ondertee- kende Barlow, om aan de marteling te ont snappen, een verklaring, dat hij den moord had gepleegd. Later haastte hij zich deze bekentenis te rug te nemen. Doch het mocht hem niet meer baten. Ook de rechter en de gezwore nen waren overtuigd van zijn schuld, en na een kort proces werd hij ter dood veroor deeld. De rechter had op den dag, dat het pro ces tegen Barlow plaats vond. ernstige tand- pin. Hij deed alles, om de afwikkeling van de zaak te bespoedigen, teneinde zich zoo snel mogelijk naar een tandarts te kunnen begeven. In zijn haast beging hij bij de on- derteekening van het doodvonnis een vergis sing. Op de plaats, waar de naam van den veroordeelde had moeten staan, vulde hij zijn eigen naam in. Toen het vonnis zou worden voltrokken, ontdekte men de fout. Zij maakte het dood vonnis ongeldig en de advocaat van Barlow wist een nieuw onderzoek in deze zaak door te drijven. Nadat de moord opnieuw voor de rechtbank was behandeld, werd de verdach te tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Kort nadat dit vonnis van kracht was geworden, kwam aan het licht, dat hij inder daad volkomen onschuldig was. Een andere bediende bij de spoorwegonderneming, waar van de vermoorde directeur was geweest, be kende in het ziekenhuis, waar hij met een doodelijke ziekte was opgenomen, dat hij den moord had gepleegd, met de bedoeling zijn slachtoffer te berooven. Barlow werd on- middelijk uit de gevangenis ontslagen. Hij krigt van de zijde van den Amerikaanschen Staat een ruime geldelijke vergoeding voor de rechterlijke dwaling. De dagelijksche bezoeken van een duif aan een tienjarig meisje in het ziekenhuis te Scunthorpe (Engeland) hebben er veel toe bijgedragen, dat het leven van het kind gered werd. Thans heeft het dier in de zaal van het ziekenhuis zijn nest gebouwd en er liggen twee eitjes in. Het kind was ernstig ziek en door den dokter practisch opgegeven, toen op zeke ren dag door het openstaande venster van de ziekenzaal een duif naar binnen kwam vliegen en op den rand van haar bedje ging zitten. Zij keek met gretige oogen naar het diertje en begon er tegen te praten. De duif koerde als antwoord. Daarmede was blijk baar een hechte vriendschap gesloten, want de vogel kwam herhaaldelijk terug. Deze bezoeken brachten het meisje tot nieuwe belangstelling voor de dingen om haar heen. Zij noemde de duif Molly, naar haar lievelingspop, zoo vertelde later de di rectrice van het ziekenhuis, en voederde haar geregeld. Het diertje begon zich meer en meer op zijn gemak te gevoelen. Weldra was het zoo ver, dat het een nest ging bouwen in een gasmasker voor het kind, dat dicht bij haar bedje hing. Er liggen nu zooals gezegd twee eitjes in en het geheele ziekenhuis wacht in spanning op het oogenblik, dat de eitjes zullen uitkomen. Het meisje hersteld snél en als het zoo door gaat zal zij binnen enkele weken gezond en wel het ziekenhuis kunnen verlaten. Een veelbewogen leven In de letterkundige ontleding Meester Leest voort, Van Pruymenbroeck. Leerling Een oude zeerat, die een veel bewogen leven achter den rug had... Meester Wat beduidt dat, a een veelbe wogen leven Leerling Een staart, meester. Een zonnekuur is aan tijd gebonden. Wie te lang van het goede wil genieten, wie te lang zich in de warme zou zou laten stoven, die komt van een koude kermis thuis. Men moet niet vergeten, dat het effect van een zonnebad evenredig is aan den tijdsduur van de inwerking en verder het oppervlak, dat aan het zonlicht wordt blootgesteld. Zes uren lang in de zon laten roosteren, vooral wanneer de huid nog nat is van het zee water, is volkomen dwaas en onverantwoord. Een minuut of vijf k tien den eersten keer is al wel. Langer dan een uur achtereen in de zon liggen is verkeerd. Evenmin is het goed iederen dag opnieuw de zengende zonne stralen op het arme lichaam te laten neer- plassen. Om den anderen dag is allang goed. Daarbij moeten de oogen goed beschermd zijn door een donkeren bril en het hoofd zijn afgedekt met een hoed om te voorkomen, dat men een zonnesteek krijgt. Maar wie houdt zich aan deze voorschriften? Daar lacht iedereen om en gaat zijn gang, meent ongestraft zonnebaden te kunnen nemen, maar komt bedrogen thuis: verbrand en wel, soms met afzichtelijke gevolgen. Wie denkt, dat dat gezond mag heeten, is verkeerd verbonden. En wanneer iemand toch zoo onverstandig is geweest en een verbranding van den eer sten graad heeft gekregen? Dan is het vol doende er droge poeder op te strooien. Tegen het verbranden kan men wat witte vaseline op de pijnlijke huid doen en daarmee: basta Is men zoo onfortuinlijk met een verbran ding van den tweeden graad thuis te komen d.w.z. een vorm van verbranding, gepaard met blaarvorming en zwelling van de huid, dan is het zaak, de blaren niet open te peu teren. Infectie en allerhande narigheid drei gen dan. Ook dan is witte vaseline aan gewezen: men besmeert een lap dik met va seline en legt dezen lap op de verbrande huid. Dan geldt met recht: eigen schuld plaagt het meest en wie niet hooren wil, moet voelen... Maar deze laatste kroop plots uit zijn kist en begon heftig tegen hem uit te varen, wegens zijn vervoer per lijkwagen In een dorp van Mecedonië, werd een dor peling die erg ziek was, naar het hospitaal van Salonika gebracht, waar hij kort nadien overleed. Men legde hem in een kist en een huis van begrafenisondernemingen werd er mede belast het lijk naar het geboortedorp te voeren. Terwijl de lijkwagen over den weg schokte naar het vrij ver verwijderd dorp toe, en dat de doode ruw heen en weer werd geslingerd in zijn kist, gebeurde plots een wonderlijk iets. Tot groote ontsteltenis van de ooggetuigen, duwde a de doode het deksel van de kist weg, kroop er uit, sprong van de kar en, in- stede van te genieten van zijn terugkeer tot het leven, vaarde hij heftig uit tegen den koetsier wegens dit onteerend vervoer per... doodenwagen Wanneer de begrafenisonderneming de re kening aanbood, weigerde de schijndoode de ze te betalen aangezien hij de bestelling niot had gedaan en het huis niet een doode, maar een levende had vervoerd. Daar de prijs van een rijtuig voor een levende kleiner is dan voor een doode, kan hij niet vergeleken wor den met het hoog tarief van dit doodenver voer. Aldus is uit het vervoer van een doode een proces met een levende ontstaan. Al de be woners van Salonika en omliggende zijn nieuwsgierig den uitslag van dit ongewoon rechtsgeding te vernemen. Hopen wij maar dat wij het onze even weetgierige lezers zullen kunnen mededeeienl

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 3