Van liftbediende tot Taizan ^arïo deelde dien dag iets anders dan zoetig heid uit De Zwarte Diamanten van Hoe de schoone Bianca haar schoonouders verieederde En de gansche vertooning van het circus raakte erdoor verbruid Het gevecht met de krokodil Reizen in Australië a HET ALGEMEEN NIEUWS WOENSDAG 29 MEI Mario, een bekende kapper te Rome, ver zorgde niet alleen in zijn salon het kapsel van jonge en oude dames, doch trad boven dien des avonds als tooneelkapper op in een gelegenheid, waar acrobaten, zangeressen en danseressen het hoofdbestanddeel van het welverzorgde programma uitmaakten. De vrouw van Mario, de vlijtige Angelina was allerminst ingenomen met de veelzijdige werkzaamheden welke haar man verrichtte. Bovendien had het haar aandacht getrok ken, dat hij des avonds, als hij naar het theater ging, zijn zakken vol lekkernijen, als bonbons en chocolade had. Haar argwaan werd opgewekt. Mario beweerde met nadruk, dat de lekker nijen alleen dienden om de dames, welke hij moest kappen, rustig te houden. Tooneelar- tisten waren zoo beweeglijk en zenuwachtig. Mario's zakken te vervangen door... purgeer- zekeren avond wist zij de zoetigheden in Doch Angelina geloofde dit verhaal niet. Op tabletten, die ere precies uitzagen als bon bons. Argeloos deelde de kapper de lekker nijen uit; even argeloos knabbelden de ar- tisten, terwijl hun haar verzorgd werd, er op. De gevolgen werden tijdens de voorstelling spoedig merkbaar. De arme danseresjes brachten er niets van terecht en maakten de zonderlingste passen. Acrobaten daalden mid den onder hun nummer ijlings uit den nok van het circus af, om niet weer terug te kee- ren. Nadat zij één couplet gezongen had, vluchtte de forte chanteuse van de plan ken weg. Het publiek dat er niets van begreep, werd rumoerig. Op alle rangen klonken luide pro testen. De vertoornde directeur stelde ijlings een onderzoek in. Weldra was men de bonbons van den kapper op het spoor. Hoewel de man luidkeels betoogde dat hij volkomen onschul dig was en van niets wist, werd hij op staan- den voet ontslagen, terwijl een aanklacht bij de politie volgde. Eerst tijdens het verhoor op het politiebu reau werd de zaak opgehelderd. Angelina ver scheen als een reddende engel ten tooneele en bekende haar misdrijf. Een algemeen ge lach volgde. De directie van het theater nam den kapper weer in genade aan en Angelina stemde er in toe, dat hij ook verder het kap sel der artisten zou verzorgen, op voorwaar de, dat Mario zijn lekkernijen zou thuis laten. -<XX>- Terwijl Afrika de grootste producent is van witte diamanten, heeft Brazilië tot nu toe de meest zuivere steenen geleverd. Maar behalve dat, bezit dit land ook het monopolie van de carbonado of zwarte diamant, welke geen waarde heeft als edelsteen, doch uit sluitend gebruikt wordt voor commercieele doeleinden. Er zijn drie soorten diamanten ter wereld, n.lw. de witte kristal-diamant, de bort, vaak doorzichtig en van dezelfde struc tuur als de carbonado en dan de echte car bonado, die geen kristal is en dus ook geen snede heeft. Deze carbonado's worden gebruikt door de diamantboor en komen voor in groote en kleine brokken en korrels in den staat Bahia inbeddingen van zand en grind. Dit mengsel wordt uitgegraven en het zand door was- schen verwijderd, waarna het grind in een molen met chroomstalen kogels wordt ge malen. De uiterst harde carbonado, die zich niet laat fijnmalen, blijft op deze wijze over. Vroeger werd bij het zoeken naar diaman ten de carbonado weggeworpen. Omstreeks de zeventiger jaren was er eenige vraag en was de prijs van carbonado ongeveer 60 cent per caraat, doch thans nu de vraag naar commercieel diamanten zeer groot is, wordt ca. fr. 6000 a 8000 per karaat betaald. Omtrent de invoering van zwarte diaman ten voor het slijppen der echte, wordt ver haald dat in 1870 een diamantslijper in Am sterdam, die moeite had met het slijpen van een brillant tot zijn buurman zeide; Ik zal dien grooten, zwarten steen eens probeeren», daarmede doelende op een carbonado van ongeveer 2000 karaat, die uit Brazilië was overgestuurd en nu gebruikt werd als tegen- gewicht voor een deur! De man sloeg een stuk van den steen af, wreef het tot poeder en gebruikte dat met goed gevolg als slijpmateriaal waarvoor het dan ook beter geschikt is, dan de edele dia mant. Thans wordt wel 98 t. h. van de carbona do's gebruikt voor de diamantboor in mijn en tunnelbouw en de rest in den vorm van poeder als slijpmateriaal bij de bewerking van edelsteenen. Het splijten van groote carbonado's geschiedt met een scherpe wig van extra-gehard staal van Duitsche fabri kaat. Zooals reeds opgemerkt is, is carbo nado geen kristal, heeft dus geen snede en kan in eiken vorm worden stuk geslagen. Eigenlijk kan men dus ook niet spreken van splijten, wat natuurlijk steeds geschiedt in de richting van een kristalvak. De grootste carbonado, welke ooit gevon den is, had een gewicht van 3078 karaat, dus meer dan zes kilogram, waarnaast de groot ste edelsteenen, zooals de Groot Mogul en de Koh I Noor, wat afmetingen betreft, in het niet zinken. Deze steen werd in 1895 gevon den, in den staat Bahia en zou tegen den ïuidigen prijs ongeveer acht ton gouds waard veest zijn. Of de verrassende loopbaan van den befaamden zwemmer Johnny Weismuller Het is alleen maar in de Vereenigde Sta ten mogelijk, dat een liftbediende slechts over een behoorlijken aanleg voor een be paalde tak van sport behoeft te beschikken, om een man van aanzien en rijdom te wor den. Wie in 1919 in een van de groote hotels in New York zou gelet hebben op den lift bediende, luisterend naar de gemakkelijk te onthouden naam Johnny, zou waarschijnlijk zich niet hebben kunnen voorstellen dat hij twintig jaar later nog van Johnny's avon turen in de kinema zou zitten te genieten 1 Johnny diende daarvoor echter zijn livrei pakje als hotelbediende te verruilen voor het smalle beestenvelletje van Tarzan's uit rusting en hoe hij dat pakje heeft kunnen verruilen is een adembenemende geschiede nis. De zwemsport heeft hem daartoe den weg geëffend. Als vele andere New Yorksche stadskinderen, vermaakte hij zich in warme zomerdagen, met het plassen en plonsen in de buurt van Coney Island. Op drukke da gen krioelt het daar in de zee en is het wer kelijk een kunststuk voor een toeschouwer den talentvolsten zwemmer uit te kiezen. Dat gelukte nochtans aan den zwemtrainer Brachrach, welke op een dag Johnny Weis muller in het oog kreeg en zoo ingenomen was met diens zwemwijze dat hij hem voor stelde onder zijn leiding te komen. Aanvankelijk had de stoere knaap daar geen ooren naar, doch Bachrach rustte niet eerder voor hij hem als leerling aan zich had kunnen binden. Gij zult nu vragen hoe het mogelijk was dat zoo 'n jongen die nog niets gepresteerd had, zijn betrekking als liftbediende eraan kon geven en voortaan den heelen dag niets anders meer als zwemoefeningen kon doen. In de Vereenigde Staten bestaan echter hoo- gescholen wier faam haast uitsluitend op de klinkende verrichtingen van haar sportstu- denten rust. Deze studenten voeren niets an ders uit dan trainen en deelnemen aan wed strijden .aarvoor de hoogeschool hen gratis het levensonderhoud bezorgt. Aan zoo een school werd Johnny Weis muller verbonden en waar hij inderdaad de talenten in zich verborg om den besten zwemmer ter wereld te worden, werd zijn collegetijd een aaneenschakeling van zwem- suksessen. Drie jaar nadat Bachrach hem in handen had gekregen, versloeg hij den toen- maligen snelsten zwemmer ter wereld, den Philippijn Kahanamoku met verbijsterend gemak. Hij was den eerste welke op de 100 meter den afstand in minder dan een mi nuut zwom. Dank zij een verbetering, die zijn trainer aan de ouderwetsche crawslag bracht, kon Weismuller de snelheid opvoeren tot een tempo waarvan men in die dagen niet had durven droomen. Hij zette zijn naam op vele plaatsen van de wereldrecordlijst, won Olympische titels bij hoopen en werd, bij gebreke aan tegenstanders en aan werkgele genheid beroepszwemmer. Als professeur had hij weliswaar evenmin tegenstanders, doch hij kon toen voorstel lingen gaan geven. De prachtige, gebruinde athleet, die haast een volmaakt voorbeeld van lichaamsontwikkeling was, bleef aan de speurders van de flimstad Hollywood niet onopgemerkt. Toen men op zoek was naar een geschikt type voor de rol van Tarzan, kwam men vanzelfsprekend bij Weismuller terecht en hij vervulde de rol op dergelijke wijze dat hij voortaan in iedere nieuwe film de figuur vertolken mocht. Thans, twintig jaar na zijn ontdekking, is Weismuller een man van aanzien en rijk dom. Ofschoon hij nooit anders geleerd heeft dan zwemmen. Laten wij er echter bijvoegen dat het ge val zich in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika heeft afgespeeld, hetgeen, naar men weet, het land der onbegrensde moge lijkheden is De meest sensationeele gebeurtenis in de zwemperiode van Weismuller, was ongetwij feld het gevecht met een krokodil, in een der scènes van de Tarzan-film moest Weis muller een gevecht leveren met een kroko- dil en aangezien dit natuurlijk onder water moest geschieden, was Weismuller daarvoor de aangewezen man. Voor de opnamen hiervan werden kosten noch moeiten gespaard. Doch de groote moei lijkheid was het opnemen onder water. Men heeft er geweldig veel proeven mee genomen en tenslotte vond men er iets origineels op om door glas de opnamen te maken. Weis muller trainde dagelijks tweemaal om lang onder water te kunnen zwemmen. Eerst toen dat bevredigend was. werd met een namaak krokodil geoefend. Die kunstkrokodil werd aan een stand in beweging gebracht en Weismuller moest dan het monster besprin gen. Dan viel niet mee. doch tenslotte werd hij de teckniek machtig. Bij de opnamen met den levenden kroko dil zullen er heel wat harten hevig gebonsd hebben, trouwens alle volle bisoscoopzalen rilden er later bij de vertooningen van Hij besprong het monster van achteren en klemde zich op zijn rag vast en hoe hij er verder afgekomen is vermeldt de geschiede nis niet. Het is een van de best geslaagde films ge weest, die ooit opgenomen zijn en Weismul ler werd nog meer beroemd dan hij al was. Johnny Weismuller (Tarzan) leert zijn zoontje zwemmen. In een krant te Milaan las de romantisch aangelegde Giorgio Tinea de volgende adver tentie: Ingevolge van het, op het laatste oogenblik niet plaats vinden van haar huwe lijk verkoopt alleen gelaten bruid een volle dige, geheel nieuwe woon-inrichting. Een zeldzame gelegenheid voor een trouwlustig paartje, om zich een behaaglijk nestje in te richten. Giorgia was weliswaar nog niet verloofd, doch hij meende, dat het zoeken naar een passend e verloofde, gemakkelijker van sta pel zou loopen, als de meubels, ter opluiste ring van het knusse nestje, reeds aanwezig waren. Hij begaf zich dus naar het opgege ven adres. De meubels vielen hem eigenlijk tegen. Zij waren van het gewone soort, zoo als men ze in honderden huizen aantreft. Doch de eigenares der meubels, de verlaten bruid Bianca een bekoorlijke blondine, stal op slag zijn hart. Giorgio maakt er geen geheim van, dat de meubels eigenlijk niet zoo waren, als hij ze zocht. Doch toen Bianca hem schreiende de geschiedenis van haar ongelukkige liefde ver telde, zeide de jongeman geroerd: Omdat gij het zijt. die ze wilt verkoopen, vind ik ook de meubelen mooi. De blonde Bianca kleurde en vertelde ver volgens, dat de meubelen haar 35,000 lire hadden gekost. Zij wilde ze met tien procent van de hand doen. Hoewel de jonge man be sefte, dat de koop niet bijzonder gunstig uit viel, ging hij toch op het aanbod in. Hij gaf Bianca een chèque en zeide den volgenden dag terug te zullen komen. Dat is niet noodig antwoordde de bekoorlijke blon dine. Ik laat u de meubels morgen thuis brengen, daar de woning voor andere doel einden moet worden ingericht. Den geheelen nacht droomde de roman tische Giorgio van het knappe meisje. Was Bianca die door het leven zoo werd ontgoo cheld en teleurgesteld, niet de ideale vrouw voor hem? Hij zou het meisje den volgenden dag vragen, om met hem te trouwen. Toen hij de woning naderde, bemerkte hij een groote vrachtauto. Hij ging vrijmoedig de voordeur, die half open stond, binnen en keek verbaasd rond. Overal stonden reeds andere meubelen en opnieuw waren het fon kelnieuwe. Doch wat hem het meest ver baasde, was het gesprek, dat hij de schoone Bianca in een zijkamer met een man hoorde voeren. Opnieuw werd het verhaal van haar ongelukkige liefde gedaan en verklaarde zij zich bereid de meubels tegen een aanneme lijk bod te verkoopen!... Giorgio voelde zich wreed bedrogen. Hij slingerde de tuil bloemen, die hij bij zich had, tegen den grond, en rende naar de po litie, om aangifte te doen. Het onderzoek wees echter uit, dat Bianca de verloofde was van den zoon van een groothandelaar in meubelen te Milaan. De oudere van den jongeman verzetten zich tegen het huwelijk met het meisje, dat geen fortuin bezat. Om te bewijzen, dat zij voor het bedrijf van haar toekomstigen man een goede aanwinst zou beteekenen, was Bianca op het denkbeeld gekomen, toonkamers met meubelen van haar verloofde in te richten en deze binnen den kortst mogelijken tijd en met behulp van een pakkende advertentie van de hand te doen. De daarbij bedongen prijzen waren zeker niet te laag, doch even min te hoog. De ouders van den verloofde waren door het sukses, dat met dezen handel reeds was bereikt, zoo getroffen, dat zij in middels geestdriftig hun toestemming tot het huwelijk hadden gegeven. De politie kon de handelwijze van de schoone Bianca wel niet goedkeuren, doch zij achtte zich evenmin gerechtigd tot een strafvervolging over te gaan. TN ons kleine kikkerlandje hebben wij eigenlijk geen idee van afstanden. Anders is het gesteld in de uitgestrekte en dunbevolkte gebieden van Australië. Daar heeft men een express van de Australische Staatsspoorwegen, die Syd ney met Perth verbindt. Op deze reis moet men vijfmaal overstappen, daar de spoorwegen der verschillende staten ook verschillende spoorbreedten hebben. De reis duurt vijf dagen Op den tocht door de vlakte van Nul- labor kan men duizend kilometer lang uit het portier naar buiten kijken, zonder één boom op te merken, terwijl de rails over een afstand van 500 kilometer niet één bocht vertoonen. Ja, de kanarie is dood. Hij eeng op den dag toen Albert zijn aanslagbiljet van de inkomstenbelasting ontving.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 5