De Jonggezel der Oudheid Grillen van, beroemde Amerikanen S00RTEH WAM HOUT Kleine Aankondigingen Bamboe Mahonie De broodboom De kurk-eik De (eetbare) kastanje Uitvindingen Een levende tandenborstel HET ALGEMEEN NIEUWS D WOENSDAG 29 MEI" De vraag naar de oorzaken van bet tegen woordig in zoo ontstekende »ate toenemend celibaat was in den laats ten tijd, zoowel in buiten- als binnenland een veelvuldig aan gesneden probleem. De schuld werd, en te recht, gelijkmatig zoowel eva: de schoonere als over de minder schoone helft dei aarde- bewoners verdeeld, zoodat zich hieromtrent geen der beide partijen te beklagen heeft. Dat echter dit verschijnsel geenszins een eigenaardigheid van deze onze eeuw is, maar dat het veeleer reeds in de grijze oud heid de zorgvuldige overweging van acherp- bewijst een latijnach leestgesehrift der Giessense Universiteit van het jaar 1327, dat het vraagstuk der jonggezellen bij de ouden wetenschappelijk behandelt waaruit we eenige interessante mededeelingen willen publieeeren. Reeds de wijze Sokrates antwoordde een jongen man op de vraag, ol hij huwen moest of niet, het volgende wat ge ook van beide dingen moogt kiezen of doen, zult ge u berouwen; eenerzijdes dreigen voortdu rende ergernis, een keten van krakeel, twist ever huwelijksgift, ongemak der legerstede, onvoldoende nachtrust, de booze tong der schoonmoeder ik vraag wel ekskuus, maar het zijn de eigen woorden van Sokra tes en de onzekere toekomst voor de kinderen In denzelfden geest uitte Sokra- tese zich met het volgende woord Welke van alle menschen gevoelt de meeste rouw De gehuwden Eii de oude. geestige too- neeldichter Susarion zegt in zijn bewaarde brokstukken van een tooneelstuk Let op burgers Dit zegt Susarion, Phillino's zoon van 't eiland Megara Een euvel zijn de vrouwen wel; maar men (kan Toch niet huiselijk leven zonder dit euvel. De echt is erg, maar ook het celibaat Aan deze voor het teedere deel der mensch- heid minder vleiende getuigenissen haast zich de waardige geleerde in. zijne geschrif ten om met hoffelijke galanterie terstond toe te voegen, dat deze uitspraken slechts on schuldige boosheid van den volksmond zijn, en dat de oprechte en gemoedelijke Sokrates dit alles slechts uit scherts kan gezegd heb ben, wijl hij immers op vele andere plaat sen zich als 'n ijverig verdediger van den echt toont, wat te meer in hem te prijzen valt, daar hem aan de zijde zijner edele gemalin Xantippe meestal niet het rooskleu rig huwelijksgeluk is beschoren geweest. Dat overigens bij de oude Grieken en Ro meinen het instituut des huwelijks in hoog aanzien stond, bewijst de zorgzame bescher ming, die in de wetgevingaan het huwe lijk ten deel viel, dat vooral als de grond stelling van 't gezamenlijk staatkundig le ven allerwege werd erkend. Lykurgos en Solon, de twee grootste wet gevers der Grieksche oudheid, wijden aan den echt groote opmerkzaamheid, en niet minder de beide vermaarde filosofen Plato en Aristoteles in hunne theoretische geschrif ten over den Staat. Plato, die weliswaar in menig opzicht over het huwelijk zeer bedenkelijke beschouwin gen huldigt, erkent toch volmondig de groote beteekenis ervan, en bij hem vinden we reeds de zoo vaak in scherts voorkomende gedach ten over jonggczelle-belasting. Wie met 35 jaar zoo schrijft hij, nog nieit gehuwd is, moet ieder jaar een straf- belasting opbrengen, en weliswaar naar zijn vermogen in bedragen van 100. 70, 60 en 40 drachmen. Als hij deze straf niet in den loop van ieder jaar voldoet, moet hij tot het 10-vouaige worden veroordeeld. Dit bedrag moest in de kas van Hera's tempel (de be schermvrouw van 't huwelijk) vloeien, en de beheerder van deze kas heeft er voor te zor gen, dat aan de bepaling stipt de hand wordt gehouden. Anders moet hij de belasting uit eigen zak betalen.... Zoo moet ieder, die niet wil huwen, het celibataire cijns betalen. Bo vendien zal hij door jongelieden absoluut niet geacht worden. Geen hunner behoeft hem te gehoorzamen, en als hij iemand daarom zou willen kastijden, dan moet ieder voorbijganger hem dat verhinderen, wil deze zelf niet als minderwaardig burger be schouwd worden. Dat was dus een krasse uitspraak van Pla to. Zijn leerling Aristoteles gaat echter nog verder. Hij vordert niet alleen straf voor de cellibatairen, maar ook voor hen, die bij 't sluiten van 't huwelijk een der hoofdpun ten, zooals ouderdoms'verhouding, enz. over het hoofd hebben gezien, wijl deze steeds tot onverdraaglijkheden voert. Men was 't alzoo in de theorie daarover eens, dat men weliswaar men mensch niet goed met geweld tot trouwen kon dwingen, maar dat men den jonggezellenstand zoo ondraaglijk moest maken, als maar eenigs zins mogelijk was. De klassieke oudheid ech ter ging verder, en ging van de theorie naar de praktijk over, zoodat n.l. voor gehuwden door de wet een menigte voorrechten gere serveerd werden, waarvan de celibatairen werden uitgesloten. Beschouwen we in dit verband d/ bepalin gen bij de hoofdvolkeien der Grieksche oud heid. de Spartanen en de Athenen. Ds wetgever Lykurgos. die vooral steeds korte metten maakte, ontnam de celibatai ren zeer veel burgerlijke huwelijksrechten, en maakte hen zelfs bij enkele gelegenheden tot doel der algemeene spotzucht. Nooit kon uit hun midden een veldheer gekozen wor den. Bij 't achtdaagsfeest der Gymnopediën waren zij van 't bij vonen der jongensspelen uitgesloten, doch moesten evengoed aan de kosten van het feest bijdragen. Verder moes ten zij op een bepaalden dag in een kring om de markt loopen, en zich door de volks menigte op ruwe wijze bespotten, of zooals een andere aanhaling verkondigt, door de vrouwen om het altaar slepen en met stok ken laten afranselen. Gelukkig maar voor de celibatairen van heden, dat thans geen Spartaansche wetten meer gelden Dat waren de schaduwzijden van een ech- teloos bestaan in Sparta; waar ook het te laat trouwen (opsigamie) werd gelaakt Over den besten leeftijd waren de meenigen der schrijvers verschillend, in werkelijkheid schijnt men 30 jaar bij den man en 20 bij de vrouw als de meest geschikte ouderdoms- verhouding te hebben beschouwd Eindelijk werd ook het ondoelmatige hu welijk (kakogamie) gestraft Zoo werd b.v. de Koning Archidamos een der Eforen, de staatsopzkhters, berispt, omdat hij als groote man een vrouw van kleine gestalte gehuwd had Verder moest op gezondheid acht geslagen worden en scherpe afkeuring sprak men uit, als men aan een rijk, maar zwak, in plaats van een arm maar gezond en krachtig meisje de voorkeur gaf. Toen de Spartaansche veldheer Lysandros arm ge storven was werden zijne dochters door hare verloofden verlaten; maai de baatzuchtige minnaars werden van staatswege voor een dusdanige handelwijze bestraft. Wij zien, dat de Spartanen in hun overdreven prak- tischen zin zich permitteerden in de per een wjize, die we ens heden niet meer zou den laten welgevallen. Amerika interesseert zich geweldig voor alles wat zijn groote mannen betreft en die belangstelling gaat niet alleen uit naar man nen, zooals president Hoover, zooals presi dent Hoover en zijn voorganger Calvin Coo- lidge, maar geldt ook beroemdheden als Paul Whiteman, van wien iedereen weet. dat hij, ondanks zijn dikte, een buitengewoon jazz-dirigent is, in lange, rose slaaphemden slaapt, en in zijn vrijen tijd met kinderspoor- wegjes speelt. En voor het geval hij door zijn dikte nog niet mocht opvallen, streeft hij er naar de aandacht te trekken door bont- gestreepte dassen en automobielen van groo- ten omvang en in schrille kleuren. President Hoover heeft een vreeselijken af keer van linnen zomerpakken, droeg jaren lang een uitzonderlijk model boorden, houdt dolveel van visch, die hij liefst zelf vangt. Coolidge rookte zijn sigaren, vermoedelijk uit zuinigheidsoverwegingen, uit een papie ren pijpje en als hij zijn geboortestad Ply mouth bezocht, dan zette hij zich op de stoep van een der winkels en praatte met den komenden en gaanden man. De bankier John Pierpont Morgan heeft een ontzettenden haat tegen persfotografen. Hij werkt in zijn kantoor aan een ouder- wetsche schrijftafel en rookt hetzelfde merk sigaren als zijn vader. Hij houdt van roeien en golf, heeft een tulpenkweekerij en grijpt in zijn bibliotheek het liefst naar den bijbel en naar Shakespeare. Al jaren lang is het de gewoonte, dat met Kerstmis de geheele fa milie Morgan zich in de bibliotheek ver zamelt, om te luisteren naar de voorlezing van Dicken's Christmas Carol Ford is in zooverre een tegenvoeter van Hoover, dat hij bijna altijd linnen pakken draagt, die slordig om zijn lichaam hangen, zelfs als ze pas zijn opgeperst. Zijn lieve- lingsgymnastiek is houthakken, waarmede hij dikwijls een dag begint. Vele eigenaren van Ford-auto's mogen zich het loopen af gewend hebben, de man die hun wagen heeft vervaardigd, loopt eiken dag eenige kilometers in een tempo, dat zijn eerste wagens zeer zeker niet zouden hebben kun nen bijhouden. Owen D. Young, de schepper van het Youngplan en thans leider van de General Electric Company, gaat steeds met den ondergrond naar zijn kantoor. Des middags gaat hij zelf naar de cantine, waar hij een sneedje brood met een glas melk verorbert. Hij is een verwoed bibliophiel en bezit tal rijke oude drukken. Moge Paul Whiteman de dikste lieveling van het Amerikaansche publiek zijn, de ma gerste is de Oceaanvliegster Amelia Earhart Putman, die eiken dag een nieuwe methode beproeft om wat dikker te worden. Haar ge luk bij het vliegen schrijft zij toe aan een amulet, een armband, die vervaardigd is uit de huid van een olifant. Het bamboe-riet gedijt in de Tropen. Uit een wortel ontspringen soms wel hon derd stammen, die van drie tot tien meter hoogf kunnen worden. Een zoon plant vormt soms *n boechje van drie tot zes me ter in doorsnee. Het eigenlijk hout wordt vooi allerlei doel einden gebruiktmen maakt er masten van en tafels, fluiten en stoelen Alleen de kleinere stukken komen naar het Noorden voor wandelstokken of hengsels. De Chinee- zen zien kans uit de vezels der jonge stam men papier te vervaardigen: van de blade ren maken zij wel hoeden en matten. Mahoniehout komt van den mahonle- boom («wietenia mahagoni), die in West- Indië wast en soms een hoogte van 30 meter bereikt. Het opzoeken en vellen van dezen enonnen boom gaat met groote moeite ge paard. De weg erheen moet mer. de bijl wor den gehouwen; de afgezaagde stukken wor den door ossen naar de dichtstbijzijnde ri vier gesleept, tot vlotten vereenigd, en zóó verscheept Het mahoniehout biedt weerstand aan wormen en houdt het ook in water lang uit. Daarom maakt men er schepen van aan de kasten van Honduras b.v., en ook wel hier. Meestal wordt het tot dunne platen gesne den en zoo op ander hout gelijmd. De maho- niebast wordt gebruikt als middel tegen koorts. Ook dezen boom moet men in tropische streken zoeken, b.v. op de Zuidzee-eilanüen en in Zuid-Amerika. Zijn vruchten, drie tot vier pond zwaar lijken op meloenen en wor den door de inboorlingen op hooge waarde geschat. Negen maanden lang komen deze kinderhoofdjes aan de dikke takken en ook wel aan den stam voor; aangezien een jaar nu eenmaal twaalf maanden heeft en men gedurende de laatste drie maanden óók liever niet op een houtje knabbelt, wor den de vruchten voor dat laatste kwartaal ingemaakt. Drie boomen zijn voor één man voldoende. De nog niet geheel rijpe vrucht wordt in schijven gesneden en op heete stee- nen gebakken. Ook bereidt men er een deeg uit, waarvan men brood bakt. Dezen nuttigen boom moet men in hoofd zaak zoeken in Zuid-Frankrijk, Spanje en Noord-Afrika Hij wordt soms meer dan tien meter hoog. eD kurk aan zijn omtrek dient om in die warme streken o.m. de al te groote verdamping te verhinderen en behoedt dus den boom tegen uitdrogen. De Kurk-eik wordt in Spanje alle drie, vier jaar, in Algerië alle acht jaar ontschorst, zoodra hij den leeftijd van vijftien jaar heeft bereikt. Men snijdt den stam van bo ven en van onderen ringvormig in, verbindt de twee ringen door het hakken van 'n paar spleten in de lengte en breekt dan het kurk af. Deze stof wordt gebruikt voor kurken ofte wel stoppen, in zwemgordels (kurk is vier maal lichter dan water) en in schoenzolen. Geheel Zuid-Europa bezit wouden van de- zenb oom. die soms twintig meter hoog kan worden. Aan den voet van de Etna moet er een staan, wiens stam een omtrek heeft van 6 meter terwijl honderd paarden gemak kelijk plaats vinden in zijn schaduw. De vrucht heeft 3 a 4 noten, die rijk zijn aan vet, eiwit, suiker en nog andere voeden de stoffen. Na den oogst wordt zij gedroogd, waardoor zij niet meer kan ontkiemen. Men vermaalt de noten tot meel en bakt er brood van al of niet met tarwemeel vermengd. Ook wordt zij geroosterd (Brussel, Keulen) en op straat aan de jeugd verkocht. In som mige landen trekt men koffie uit de noten. Beleefd zijn Er kwam een kleine gast voor den eersten keer naar school. Hoe heet ge, manneke vroeg de mees ter. Gust Verstrepen, zei de kleine. Ge moet beleefd zijn, ventje, en mijn heer zeggen. Mijnheer Gust Verstrepen, zei de jon gen. KLANT. Ha, einde lijk deze hoed staat me goed, vindt u ook niet? MODISTE. 't Is de hoed, waarmee u hier kwam, mevrouw, alleen hebt u 'm nu t onderste boven op! (Austr. W. Weekly.) Cen radio-amateur in Amerika, de heer L. K. Rush, inwoner van de stad Bemis, in Tennessee, heeft een automati sche wieg uitgevonden. Het toestel schijnt een zege voor de nachtrust van jonge ouders. Als baby begint te huilen, vangt een microfoon de klanken op en het gevolg is. dat een electrische inrich ting in werking wordt gesteld, die de wieg doet schommelen. Houdt het gehuil op, dan komt ook de wieg tot stilstand. Iets minder fantastisch, maar even doeltreffend is een automatisch geweer, dat bij proeven In een proefstation voor den tuinbouw te East Lansing In de Ame rikaansche staat Michigan uitstekend voldeed. Het ls een geweer, dat door car- bidgas om de paar minuten losknalt en daardoor de vogels in den boomgaard op een afstand houdt van het rijpende fruit. dat door ee inboorlingen van Afrika de kro- De Charodrius Aegypticanus, een vogeltje kodillenwachter wordt genoemd, was onder dien naam reeds in de verre h e i d kend. Reeds toen even als nu nog, leefden de- vlugge diertjes de nabij heid van krokodillen wekten en nciticu deze, door middel van cen schel gefluit, wan neer er gevaar dreigde. Als tegenprestatie mogen de vogels het ongedierte van de huid der krokodillen afzoeken en men heeft ook meermalen gezien, dat zij in de muil van zoo'n dier kruipen, om hem de etensresten tusschen de tanden weg te pikken. BEDIENDE 47 laar, vraagt plaats te Brussel of omstre ken. Fransch-Nederl. vroeger gewerkt ln bankzaak. Schr. bu reel van het blad on der lett. T. B. 80648 DIENSTMEID vr. plaats te Brussel of omstreken, liefst ln gesl. huis, kent keu ken en alle werk. Schr. bureel blad on der letters S. B 80649 NACHTWAKER zoekt betrekking. Ook voor ander werk ge schikt Schr. bureel blad ond. lett. R. B. 80650 STEENKAPPER cementbewerker, au tovoerder, vraagt pl. Schr. bureel van het blad lett. Q B. 80651 NACHTWAKER vr. plaats. Ook ge schikt voor al ander werk. Schr. bureel blad onder lett. P. B. 80652 WERKMAN voor het leggen van buisleidingen, auto- geen-lassching of alle ander werk, zoekt pl. Sohr. onder lett. O. B. bureel van het blad. 80653 CHAUFFEUR- BEDIENDE vr. plaats te Brussel of omstreken. Kent Fr. VI. en een weinig Dultsch. Schrijv. bu reel van het blad? Letters N. B. 80654 VERTALER zoekt betrekk. op re dactie van dag- of weekblad. Schr. bu reel van het blad onder letters M. B 80655 LINOTYPIST zoekt plaats in druk kerij te Brussel of omstreken. Schr. bu reel blad letters LB. 80656 OPERATEUR- LINOTYPIST zoekt plaats in druk kerij te Brussel of omstreken. Schr. bu reel van het blad on der letters K. B 80657 KLEERMAKER gediplomeerd, vraagt werk te Brussel of omstreken. Ook huls- werk voor magazijn. Schr. bureel van het blad onder letters J. B. 80658 LETTERZETTER. INVORMER vr. dringend plaats ln drukkerij te Brus sel of omstreken. Schrijv. A. B Bureel van dit blad 80639 INVORMER vraagt plaats ln Druk kerij te Brussel of omstreken. Schr B B. Bureel van het blad. 80640 INPAKKER vr. plaats ln drukke rij of dergelijke in richting te Brussel of omstreken. Ook plaats als klasseerder of be steller zou passen. Schr. H.B. Bureel van dit blad 80646 LETTERZETTER zoekt plaats ln druk kerij te Brussel of omstreken. Schr G.B Bureel van dit blad 80646 LINOTYPIST vr. plaats in drukkerij te Brussel of omstre ken. Schr D. B. Bu reel van dit blad 80642 DRUKPERS LEIDER zoekt plaats te Brus sel of omstreken. Ook andere bezigheid ln papiernijverheid zou passen. Schr F.B. Bu reel van dit blad. 80644 AUTOVOERDER- BESTELLER vr. plaats te Brussel of omstreken bij ern stige firma. Schr E.B. Bureel van dit blad. 80643 INVORMER zoekt plaats ln Druk kerij te Brussel of omstreken. Schr C. B. Bureel van dit blad. 80641 ADMIN. SECRETARIS 36 J. algem ontwik, goed voork. welbespr. Nederl. Fr. Eng. st. noties Dultsch, dact. boekh. alie oureelw zoekt betrekk. als ad- min 1st ra tie-secretaria, bediende. redac.eur. o.a Ook halve dag ot 3 d. p. w. Uitstekend# ref. nljve'rh. en bank wezen. Brieven ondar lett. I. B. Bureel aa dit blad. 8064*?

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 7