Koning Leopold legt met zijn leger de wapens neer De houding van het Ministerie Pierlot tegenover Koning Leopold III 40 Persstemmen over de Capitulatie van België DAGBLAD VOOR ANNONCEN Deelen der Engelsche Zuid- Oostkust tot gevaarlijke zone verklaard Wat het volk zegt De mijnenveger Charles Boyer en de Britsche oor logsbodem «Wessex» in den grond geboord De Belgische regeering naar Londen Eerste jaargang Nr. 5 Donderdag 30 Mei 1940 HET ALGEMEEN NIEDWS Bureel MIRAX Em. Jacqmainlaan, 125A, BRUSSEL Beheer en Redactie 127, Em. JACMAINLAAN, 127 BRUSSEL TELEFONEN l Beheer 17 21 20 17 21 40 Redactie s 17 27 96 17 27 97 17 92 43 17 21 20. Na 20 u. bij voorkeur 17 92 43 Aankondigingen 17 2140 PRIJS CENTIEM DE ITALIAANSCHE PERS De drie redenen waarom België kapituleerde ROME. 29 Mei (D. N. B.). De kapitu- latie van België staat in de Italiaansche avondpers in het middelpunt der belangstel ling. De Giornale d'Italia noemt de han delwijze van den Koning van België een daad van groote politieke en menschelijke behendigheid. Drie redenen hebben den Ko ning tot zijn besluit- overgehaald, zoo meent het blad ten le de wil zijn volk in den wanhopigen strijd verder bloedvergieten en verdere offers te besparen; ten 2e de groote tot hiertoe geleden verliezen van België; ten 3e de overtuiging dat de geallieerden zich niet zoozeer om de verdediging der onafhan kelijkheid en het lot van België bekommeren, dan wel dat zij gebruik jpaakien van alle middelen, waarover België aan menschen- materiaal, wapens en financiën beschikten, ter bescherming en ter verdediging hunnc-r eigen gebieden en hunne groote imperialis tische belangen. Er kan geen twijfel bestaan, zoo gaat het blad verder, dat de Koning de houding der Britsche troepen volkomen kende. De En- gelschen hebben duidelijk hun inzicht te kennen gegeven naar huis terug te keeren, terwijl de Belgen voor hen zouden vechten en hun terugtocht met zware offers zouden dekken. Bovendien hebben de Engelschen, zonder eenig medelijden, zich schuldig ge maakt aan groote verwoestingen aan de eigendommen der Belgische burgers. Brussel is daarvan een bewijs. Hoewel het hier om een open stad ging, hebben de Engelschen hier alle bruggen opgeblazen op zoodanige manier dat talrijke huizen verwoest werden en vele burgers gedood. De Koning heeft, in tegenstelling met de gevluchte Ministers, op het slagveld den roep van zijn volk verno men, en heeft eraan gehoor gegeven. In on redelijke bewoordingen, schrijft hetzelfde blad verder, heeft Reynaud heden van ver raad gesproken. De Koning heeft niemand verraden, want België heeft niet den plicht zich zelf voor de redding van Frankrijk en Engeland te vernietigen. Integendeel de Brit ten en Franschen, die dezen Europeeschen oorlog gewild hebben, zijn gedwongen zich met hun eigen menschen en hun eigen mid delen, te verdedigen, en dit zonder inscha keling van vreemde legers. DE HONGAARSCHE PERS De economische blokkade door Engeland voor goed gebroken BUDAPEST 2c. Mei (D.N.B.) De onvoor waardelijke kapitulatie van het Belgische leger heeft hier een diepen indruk gemaakt. In Hongaarsche politieke en militaire krin gen is men algemeen van meening dat thans het lot der in Vlaanderen en in Artois inge sloten strijdmachten der Fransche cn En gelschen uiteindelijk bezegeld is. In Hon gaarsche ekonomische kringen is men van meening dat na de kapitulatie van België, de ekonomische blokkade door Engeland voor goed gebroken is. In eer* samenvatting van de krijgsgebeurtenissen der laatste dagen, schrijft het Regeeringsblad «Esti Ujsag dat ook de derde oorlog van Duitschland met een groote zegepraal geëindigd is. De Parijsche pers noemt de Belgen verraders PARIJS, 29 Mei. (D.N.B. Alle Parijsche avondbladen keeren zich met ongehoorde hevigheid tegen Koning Leopold van België. Beleedigingen en beschimpingen van allen aard vormen den hoofdschotel. De bladen verklaren dat de afzetting van Koning Leo pold door de in Parijs-zetelende geemigreer- de Belgische Regeering, nog een kwestie van uren is. L'Intransigeantbetitelt zijn kommen- taar over de gebeurtenissen met de verra ders Kopenhagen, 27 Mei. De Britsche admiraliteit maakt zoo juist het verlies bekend van een kleine mijnen veger Charles Boyer Volgens het Brit sche communiqué worden één officier en 13 man vermist en men vreest dat zij het leven er bij inschoten. Reuter maakt officieel den ondergang van de Britsche oorlogsbodem Wessex be kend. Het oorlogsschip zou na luchtaanval len aan de Fransche kust verloren gegaan zijn. Z. M Koning Leopold iii, die zich met Zijn troepen overgegeven heeft om verder bloedvergieten te vermijden Na de overgave van Koning Leopold III en zijn leger vergaderde de ministerraad ergens in Frankrijk achter het front. Op dezen groeten historischen dag. besliste het ministerie Pierlot zich bij deze overgave niet. neer te leggen; een nieuw leger zou ge vormd worden, de ambtenaren zijn van hun eed van getrouwheid aan den Koning ont slagen, het ministerie Pierlot zou verder het land besturen. Minister Pierlot legde een verklaring af voor de radio in 't Fransch, Minister Van- derpoorten in 't Vlaamsch. Twee Belgische bladen, die in Parijs ver schijnen, «Le Soir» (uit Brussel) en «La Meuse (uit Luik), keurden Koning Leopold af, spraken van verraad, enz. D. N. B. Het is niet onze bedoeling eenige be schouwing aan het feit te wijden, doch wil len een paar indrukken weer geven, welke wij langs de straat- en in gezelschappen opvingen. Zij die zonen, echtgenoten of andere huis genoten tusschen de strijdende soldaten heb ben, zeggen. dat de Koning als mensch niet anders kon handelen en dat hij hier door duizenden en duizenden menschenle- vens heeft gespaard Zoo spreekt de groote meerderheid onzer bevolking. <>©-*- Kopenhagen, 27 Mei. Officieel wordt in Londen bekend gemaakt dat, tengevolge der Duitsche bezetting van Nederland en deelen van België en Noord- Frankrijk. de Britsche Regeering besloten heeft, een reeks plaatsen aa'n de Zuid-Oost kust van Engeland als behoorende tot de gevarenzone tc beschouwen; hieronder be grepen Harwich. Ramsgate, Dover en Fol kestone. De kinderen in deze plaatsjes worden naar Midden-Engeland of het Graafschap Wales geëvacueerd, als hun ouders daarin toestem men. Kopenhagen, 27 MeL Reuter maakt officieel bekend dat de Bel gische ministerpresident Pierlot in gezel schap van andere kabinetsleden Zondag avond te Londen aangekomen zou zijn. Groepen vluchtelingen op hun doortocht te Brussel.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 1