de iftiadtzyde v&o-k a P Slaap, het beste schoonheidsmiddel AAN DEN SLAG VOOR UW MAN Enkele zeer aardige gerechten van onze oude aardappelen Aardappelkoekjes De eerste lentezorgen van de huisvrouw De geschiedenis van de vork (HET ALGEMEEN NIEUWS» DONDERDAG 30 MEI 1940.! De oude aardappelen beginnen slecht te worden. En de nieuwe zijn er nog niet of zijn te waterig of te duur. In zoo'n gevallen wordt het wel eens lastig voor de huisvrouw. Doch zij vergeet hierbij één ding dat deze zelfde oude aardappelen, waarop zij zoo meedoogenloos bromt, dikwijls bizonder ge schikt zijn voor allerhande aardappelscho tels. Natuurlijk leveren deze wel iets meer werk op dan het gewone koken, maar in dit geval is het dubbel en dwars de moeite waard. Waarom beperken we ons, wanneer we eens een verandering in het menu willen, toch bijna altijd tot gebakken aardappelen of purée Noodig is dit heelemaal niet. De aardappel is zulk een geweldig keukenmate riaal, dat hij voorzeker beter verdient. Gesmoorde aardappelen Voor gesmoorde aardappelen worden deze rauw in pakjes gesneden. In een braadpan worden per kilo aadappelen 1 fijngesnipperd ajuintje, 1 ons in dobbelsteentjes gesneden spek en 2 kleingesneden tomaten even gefruit, de aadappelen even mee gefruit met wat zout en paprika, waarna er zooveel warme bouillon bij gedaan wordt dat alles juist be dekt is. Zoo worden de aardappelen dicht gedekt op een laag vuur gaar gesmoord en met wat peterselie opgediend. Een afwisselend aardappel gerecht Een hartige schotel, die weinig werk eischt en toch een volslagen verandering op onze tafel brengt, is het volgende gerecht Begin met de geschilde aardappelen in dun ne plakjes te snijden of te schaven en deze vervolgens af te drogen, terwijl in een groo- te koekenpan wat boter, vet of melange ge smolten wordt. De bodem wordt belegd met een flink laagje van de aardappelschijfjes met wat zout, peper, nootmuskaat en een eetlepel geraspte oude kaas, hierop weer aardappelen, weer zout, peper, kaas, enz., totdat alle aardappelen gebruikt zijn Met een goed sluitend deksel worden ze nu op een zeer laag vuur zachtjes gaar gebakken, waarna de koek, die ze in dien tijd min of meer gevormd hebben, op een deksel gekeerd wordt en ook even aan de andere zijde bruin gebakken. Kropsla met harde eieren is in dezen voorjaarstijd het aangewezen comple ment van deze aardappelkoek. Gepelde aardappelen op zijn Fransch Na in de schil gekookt te zijn, worden de aardappelen aan dikke plakken gesneden. In een braadpan worden per kilo 2 aan ringen gesneden ajuinen in wat boter lichtgeel ge fruit, de aardappelen er bij gedaan met 1 dl. melk en 8 afgestreken theelepeltjes bruine suiker en het geheel nog een paar minuten zachtjes gesudderd. De oude aardappelen, de wanhoop van het voorjaar, zullen door al deze methoden onherkenbaar zijn en om meer doen vragen. Geratineerde aardappelen Een vuurvaste schotel wordt eerst even ingewreven met een doorgesneden knoflook- pitje en daarna met boter besmeerd. De rauw in plakjes gesneden aardappelen worden er in geschikt met wat geraspte kaas hier en daar er tusschen en daarna begoten met per kilo aardappelen 6 dl. melk, waardoor 2 eieren zijn geklopt, Tenslotte wordt de scho tel nog eens rijkelijk met geraspte kaas be strooid en in den oven gezet tot dat de aard appelen gaar zijn. Als men zich na een doorwaakten nacht, hetzij dit voor het plezier of om andere re denen geschiedde, wel eens in den spiegel bekeken heeft, zal men zeker tot het besluit gekomen zijn dat rfcfc» er lang niet voordee- lig uitzag. Wie «jong» wil blijven moet zor gen geen slaap te kort te komen; dat is een van de belangrijkste factoren, die meer ver richten dan dure schoonheidsmiddelen. «Als het anders niets is hoor ik al zeggen, dat is gemakkelijk genoeg». Zoo lijkt het inder daad wel, maar hoeveel menschen gaan niet jaar fn, jaar uit, te laat naar bed, alleen omdat ze de kracht missen om op tijd te gaan? En hoeveel anderen gaan op tijd naar bed, maar kunnen om de een of andere reden den slaap niet vatten. We hebben er immers allemaal al zoo dikwijls de ondervinding van opgedaan: we zouden vroeg moeten gaan sla pen maar toch wordt het laat omdat we het een of ander werk nog moeten afmaken, om dat we in den loop van den dag of in den vooravond getreuzeld hebben en dit nu in de late avonduren moeten inhalen, omdat... Ja, er zijn nog wel tientallen redenen op te som men. We weten het allemaal. En als we dan eindelijk in bed geraken, dan liggen we weer te prakkezeeren, te dubben en te denken, te cijferen en te meten tot we ten slotte moe en overspannen in slaap vallen en... droomen, zoodat we 's morgens moe opstaan. blijven. Het is werkelijk treurig wat men op dit gebied dikwijls kan vaststellen. Hoeveel slaap het normale kind dagelijks noodig heeft, geeft onderstaand lijstje aan, dat door een Amerikaansch arts is opge steld Van 1 tot 3 jaar: 12 uur 's nachts, 1/2 tot 1 uur overdag. Van 3 tot 5 jaar: 12 uur 's nachts, 1/2 tot 1 uur overdag. Van 5 tot 8 jaar: 12 uur 's nachts. Van 8 tot 10 jaar: 10 1/2 tot 12 uur. Van 10 tot 12 jaar: 10 1/2 tot 11 uur. Van 12 tot 16 jaar: 9 1/2 tot 10 1/2 uur. Zoo eenvoudig is het dus nog niet. Er zijn velschillende voorwaarden gesteld voor een verkwikkenden en rustigen slaap. De kamer, waar we slapen, moet goed ver lucht zijn; het licht moet zooveel mogelijk buitengesloten worden, en zoo weinig moge lijk geluiden mogen tot het slaapvertrek doordringen. Dit begrijpt men, wanneer men er zich maar rekenschap van geeft, dat alle zintuigen afzonderlijk recht hebben op rust. Niet te veel dek, gemakkelijk zittende nacht- kleeding (een nachtjapon is beter dan een pyjama), geen zware soepers vlak voor men naar bed gaat, een goede matras, het is alles overbekend, maar hoe vaak zondigen wij er tegen? Tracht u er aan te wennen, op de rechterzijde te slapen, daar dit, naar men zegt, de functie van het hart ten goede komt; stapel geen drie kussens onder uw hoofd, maar probeer het met een enkel: en gun uw huid rust. door haar geheel van alle crèmes te ontdoen. Slapeloosheid kan voort komen uit het gestel, en dus tot het terrein van den dokter behooren; maar ook de wils kracht spreekt hierbij een woordje mee. Dat kinderen nog meer dan volwassenen behoefte hebben aan slaap, behoorde iedereen te weten. En toch, hoeveel ouders zijn er niet die er niet voor zorgen dat hun kinde ren op tijd gaan slapen, die ze 's avonds mee uitnemen omdat ze zelf niet willen thuis- Verder moeten jonge kinderen, althans tot den leeftijd van 3 jaar, den zwaarste maal tijd midden op den dag tot zich nemen, en voor de nachtrust veel lichter gevoed worden (melkspijzen komen o.a. in aanmerking). Daarna mogen zij gerust nog een half uur spelen; het vertellen van opwindende verha len moet echter streng vermeden worden te gen bedtijd. Een kleine moeilijkheid, die hun in den loop van den dag overkomen is, een probleem dat hen bezighoudt, kan 's avonds in bed dikwijls geweldige afmetingen aanne men; daarom is 't gewenscht, dat de ouders, indien mogelijk, hen voor het slapen gaan van dezen last ontheffen. Elk kind beweegt zich af en toe tijdens den slaap. In Amerika heeft men een ma chine gemaakt, hypnograph geheeten, die aan de veren van het bed wordt vastgemaakt, en elke beweging opteekent. Deze hypnograph kan gelijktijdig de bewe gingen van 30 slapende kinderen opteekenen. Uit proeven op 80,000 kinderen tusschen 9 en 14 jaar is gebleken, dat in het eerste uur van den slaap de bewegingen steeds afne men, om 1 a 2 uur vóór het ontwaken weer toe te nemen. Met deze machine kan men dus vrij nauwkeurig bepalen, welke factoren invloed uitoefenen op de nachtrustmen heeft haar o.a. gebruikt om de werking van bioscoopbezoek, radioprogramma's, lichaams oefeningen, bepaalde spijzen en dranken vlak vóór bedtijd vast te stellen. Er wordt wel eens beweerd, dat geestelijke inspanning een onrustige uitwerking heeft, naar het schijnt, geldt dit niet voor kinderen. Een Ameri kaansch geneesheer, die zich met het onder werp heeft beziggehouden, verzocht een on derwijzer om een aantal sommen op te stel len. waarmee de kinderen een uur bezig wa ren. Om 7 uur 's avonds werden zij aan het werk gezet en om 8 uur naar bed gezonden. Den volgenden morgen toonde de hypnograph aan dat zij allen een volkomen normale rust genoten hadden tijdens hun slaap. Vaste tijden van opstaan en naar bed gaan zijn voor kinderen, zoowel als voor volwasse nen, van het grootste belang. Mannen kunnen zoo eigenwijs zijn en zoo beslist weigeren een overjas aan te trekken, nu het zonnetje dikwijls verleidelijk lacht. Komen zij dan buiten en merken zij, dat het toch nog wel frischjes is. dan willen zij hun ongelijk natuurlijk niet bekennen en blijven zonder overjas loopen tot zij een verkoudheid te pakken hebben. Vrouwen, zoekt een middenweg. Uw man kan gerust zijn jas thuis laten als u maar rolletjes van gevormd die in diep frituurvet gebakken worden. Veel verfijnder kunnen we deze croquetten maken door ze, vóór het pa- neeren, eerst nog rondom te bekleeden met een laagje dikke saus, bereid van 75 gr. bloem, 60 gr. boter, 1/2 lit. melk en 2 eier dooiers. Bijna koud is dit sausje in de beste conditie voor deze behandeling. Aardappelbeignets Aardappelbeignets hebben ook al dezelfde purée als basis, maar smaken toch weer an ders, omdat iedere kleine afwijking in de keuken nu eenmaal onmiddellijk merkbaar is in het uiteindelijk product. In dit geval worden kleine balletjes van de purée ge maakt, die door een frituurbeslagje gewen teld worden en dan dadelijk in do frituurpan gebakken. Met dezelfde purée als van de aardappel- croquetjes en aardappelbeignets kan men ook aardappelkoekjes maken, die op de volgen de manier pittig van smaak, voedzaam en toch tegelijk heerlijk luchtig worden. Als het hooger beschreven mengsel of pu re koud is, worden er platte koekjes van ge vormd, die door eiwit en paneermeel gehaald worden en in de koekenpan aan beide zijden bruin gebakken. Aardappelcroquetjes De aardappelen (1 kilo voor 4 personen) worden eerst onder stroomend water goed schoongeborsteld en daarna in de schil gaar- gekookt, bij voorkeur in de stoompan, of, als deze niet tot den keukeninventaris behoort m de gewone pan met weinig water. Zijn ze goed zacht, dan worden ze gepeld en tot puree gemaakt met 1 geklopt ei en 30 gr. boter (melk), wat selderij-zout, peper, noot muskaat en fijngehakte peterselie. Als dit mengsel koud is, worden er kleine Variaties op aardappelkoekjes Met dit ééne simpele koekje reeds zijn reeds tal van variaties mogelijk. Vervangen we de peterselie door flink wat fijngehakte kervel, dan is het resultaat al dadelijk an ders. Wie van een fijngesnipperd ajuin houdt, kan dit naar hartelust rauw aan de purée toevoegen. Een anderen keer kan ditzelfde geurige ingrediënt, naar Fransch voorschrift, van te voren even in wat boter lichtgeel ge fruit worden. Opvallend is het verschil in aroma, dat beide aan de koekjes verleenen. Ook geraspte kaas is er buitengewoon sma kelijk in, ten minste wanneer we dit accent waardeeren. Smaken verschillen nu eenmaal en er zullen stellig dischgenooten zijn die wat kleingesneden ham en dito mager rookspek prefereeren. De eerste zorgen van de huisvrouw in de Lente gelden wel de winterkleeding. Dat klinkt wel vreemd. Maar toch is het waar. Men moet nu alle wollen kleeren goed schoonmaken en ook de handschoenen en bontwaren, die men wil bewaren. Vetvlekken vooral moeten goed verwijderd worden, waschbare kleeren moeten goed gereinigd in krantenpapier verpakt en met een anti-mot^ middel bestrooid worden. Vooral niet te lang wachten met al deze voorbereidselen, anders kunnen er zoo gemakkelijk motten in de kleeren komen en dan is het veel moeilijker alles goed te bewaren tot de winter weer is teruggekeerd We kunnen die winterkleeren het beste be waren in stevige koffers. Laden en kasten moeten goed schoongemaakt worden als men er de winterkleeren in bewaren wil. Pelsman tels, die men zelf thuis wil bewaren moet men bijtijds in mottenzakken doen. Als men zelf geen goede plaats heeft is het veel beter ze te laten bewaren in een of andere zaak. Alle dikke kousen, handschoenen en wol len shawls moeten goed worden nagezien, want de kleinste vetvlek kan gevaarlijk wor den. Pullovers moeten gewasschen en gestre ken worden. De wollen kleeding, die men ook des zomers nog eens wil dragen, moet men dicht bij de hand houden en moet van tijd tot tijd worden nagezien. Als alles goed ge klopt en schoongemaakt is, kijken we onze regenjassen eens na. Als ze te stijf zijn ge worden kan men de jassen reinigen door ze te behandelen met lauw water. Water, een zachte borstel en zeep zijn voldoende. Na de behandeling moet men de jas in de zon laten drogen. Dan gaan we de zomerschoenen nakijken. Onze oude stroohoeden krijgen dan ook een beurt en vaak zijn er nog wel bij. die met een lint, een bloem of een andere garneering weer goed te dragen zijn. Dan moeten we er om denken onze zomer- kleeren op te frisschen. Voor de kinderen kan ook bijtijds gezorgd worden en we heb ben nog wel een oud kleed hangen, waarvan heel goed een jurkje om te beginnen ge maakt kan worden. En als we dat allemaal gedaan hebben is het pas tijd om te gaan zien of we ook nog iets nieuws noodig heb ben. Dan kunnen ook de echtgenooten niet te veel angst hebben voor hun porte-mon- naie, want ze kunnen overtuigd zijn, dat we alles zoo practisch mogelijk hebben inge deeld. zorgt, dat hij ten minste een slipover onder zijn colbert draagt. Dit kleedingstuk meot natuurlijk niet winters dik zijn, doch dus danig vervaardigd, dat het ook voor sportie ve doeleinden dienst kan doen. Onze slipover is gemaakt van slechts 125 150 gram dunne zomerwol. De kleur is bruin, donkerblauw of grijs, eventueel ge vlamd. Te breien patroon 3 recht, 2 averecht. Naalden nummer 4. Men begin t bij den onderkant van het voorpand en zet 50 cen timeter steken op en breit een lap van 53 centimeter hoogte waar men de minde ringen voor de armsgaten moet maken. Men mindert op dusdanige wijze dat de uithol ling, 3 centimeter gaat bedra dragen waarna men gewoon verder breit tot een hoogte van 63 centimeter, waar de halsuitsnijding begint. Men kant in het midden 4 centimeter steken af en werkt in twee deelen verder, terwijl men aan den kant van het armsgat gewoon recht naar boven breit, doch aan den kant van de halsuit snijding om de twee pennen 2 steken mindert en vervol gens steeds 1 steek tot de breedte teruggebracht is tot 12 centimeter. Op 75 centi meter. Op 75 centimeter totale hoogte wor den de steken recht afgekant. Voor het achterpand begint men met 45 centimeter steken en werkt op dezelfde wijze als bij het voorpand, doch zonder uit holling voor den hals, die van achteren recht is. De zij- en schoudernaden worden dichtgenaaid en de hals evenals de armsga ten voorzien van een smal randje van ge haakte steken. r. v. d. B. De vork, tegenwoordig algemeen gebruikt bij onze maaltijden, is van veel jongeren datum dan de lepeL Zelfs ln de eerste helft van de zestien de eeuw was dit voor werp nog iets bijzon ders. Keizer Karei V die in dien tijd leef de. bezat drie vor ken, waarop hij heel trotsch was en die hij uitsluitend ge bruikte om vruchten te eten. Vleesch en groenten at hij, evenals zijn hovelin gen. met zijn vin gers. In Italië verwekte een bruid bij een voornaam huwelijk groot opzien, toen zij de spijzen met een gouden vork naar den mond bracht. En ko ningin Elisabeth van Engeland, die leefde van 1533-1603. was in heel het rijk de eenige vrouw, die een vork gebruikte. Pas veel later werd de vork een algemeen gebruikt voorwerp.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 5