De zeep en haar vervangingsmiddelen Vulkanisch stof in den dampkring Kleine Aankondigingen EEN CITROEN LEVERT MOTORKRACHT Een beroemd kinderorkest Verkoop uwe Meubelen Het ontstaan van het rijm HET ALGEMEEN NIEUWS DONDERDAG 30 MEI 1940. HET VERSPREIDT ZICH TOT VER VAN DE VULKANEN EN TOT HOOG IN DE ATMOSFEER; MERKWAARDIGE OPTISCHE GEVOLGEN Hier in België hebben wij gelukkig slechts tweedehands ervaringen op het ge bied van vulkanen en aardbevingen. De meest nabije werkende vulkaan is de Vesu vius taf stand circa 1400 km.) en wat de aardbevingen aangaat Op een wereldkaart van de verspreiding der aardbevingen be vindt zich ons land in het z.g. aseismische gebied, d.w.z. practisch gesproken komen hier geen aardbevingen voor. Die van 7 Juni 1931 was dan ook de welbekende uitzondering, die den regel heeft bevestigd. Al maken wij dan ook de vulkanische ver schijnselen niet van nabij mee, toch doen zij zich zoo nu en dan indirect gelden bij de allerhevigste uitbarstingen worden zoo ge weldig groote hoeveelheden fijnverdeeld stof de lucht ingeschoten, dat daardoor soms over de geheele aarde de atmosfeer eerngs- zins vertroebeld wordt, wat dan nog tijden lang te bemerken is aan ongewone optische verschijnselen in den dampkring. In de jongste vijftig jaren heeft dat geval zich drie keer voorgedaan. Het meest bekend is wel het feit, dat na de uitbarsting van den Krakatau (27 Aug. 1883) een zestal jaren achtereen over de geheele wereld bijzondere schemeringsverschijnselen werden waargeno men, die worden toegeschreven aan het door den Krakatau uitgeschoten stof, dat zich in hoogere sferen over den geheelen dampkring verdeeld had Ook de ontzettende uitbarsting van den Mont Pelé op het West-Indische eiland Mar tinique (8 Mei 1902, die in weinige oogenblik- ken 30 a 40.000 menschen wegvaagde (1), heeft de atmosfeer zoodanig met stof ver rijkt, dat de gevolgen in de eerste jaren na 1902 ook in Europa te constateeren waren. Tien jaren later, in 1912, was het de vul kaan Katma gelegen in Aljaska, aan de kust van den Grooten Oceaan die een dergelijke stofplaag veroorzaakte. Gedu rende eenige jaren was dientengevolge de blauwe lucht bij mooi weer wat wit-achtig getint. Prof. Van Everdingen heeft statis tisch kunnen aantoonen, dat ook hier te lande de zichtbaarheid van optische ver schijnselen in den dampkring in de jaren 1912-1915 door deze storing ongunstig is be- invloed. Hoewel dus het uit vulkanen afkomstige stof zich blijkbaar in bijzondere gevallen over geweldige uitgestrektheden boven in de at mosfeer kan verspreiden, blijven die geval len uitzondering. De Zuid-Amerikaansche ge leerde, die onder den indruk van de inder daad zeer groote hoeveelheid stof, die dwars over Zuid-Amerika tot Buenos Aires was doorgedrongen de mogelijkheid voorzag, dat dit stof binnen 48 uren Europa zou be reiken, heeft zich deze zaak wel wat te een voudig voorgesteld. Immers, al heeft er wel eenige uitwisseling plaats, bezit ieder half rond in groote trekken zijn eigen luchtcir- culatie tusschen den tropischen gordel en de poolstreken. Waarschijnlijk zijn alleen zeer hooggelegen lagen in de atmosfeer onafhan kelijk van deze circulatie-systemen. Nu is het vulkanische stof van den Krakatau (die dicht bij den evenaar ligt) inderdaad tot gewel dige hoogten doorgedrongen en daar gelei delijk verspreid. Dat ook de uitbarstingen van den Mont Pelé en van den Katmai, die bij die van den Krakatau achter stonden, in Europa witte luchten veroorzaakten, zal zeker voor een deel te danken zijn aan het feit, dat deze bergen op het Noordelijk half rond liggen. Daardoor lijkt het ons niet waarschijnlijk, dat stofmassa's, afkomstig van de op ongeveer 33 gr. Zuiderbreedte ge legen Chileensche vulkanen, zoo gemakkelijk naar Europa zouden bunnen worden ge transporteerd. Intusschen is het oe m^e«te \vaa:d na tc gaan, op welke wijze de aanwezigheid van dit stof in onze atmosfeer tot uiting komt. Het is vooral door het optreden var. abnor male schemeringsverschijnselen. De gewone schemeïing komt tot stand, doordat de hoo gere luchtlagen, die in hun normale samen stelling een deel van het zonlicht verstrooien (het diffuse licht, in tegenstelling met het directe zonlicht) dit ook nog kunnen doen, als de zon voor ons al onder den hori zon is. Men kent dit verschijnsel in principe al uit het na zonsondergang nog verlichte haantje van den toren en uit het Alpen- gloeien. Het is nu begrijpelijk, dat even als de aanwezigheid van het haantje die van de zon verraadt, doordat het voorwerp zon licht naar de aardoppervlakte terugkaatst de stofdeeltjes hoog in de atmosfeer nog zon licht kunnen terugkaatsen, dat ons bij nun afwezigheid zou zijn ontgaan. In net alge meen gaf het vulkanische stof dus aanleiding tot langere en meer heldere schemering dan gewoonlijk ook tot afwijkende scbemerings- kleum Tegelijkertijd maakten de stofjes zich als de omstandigheden daarvoor gunstig wa ren ook zelf zichtbaar (ongeveer zooals de stofjes in een bundel zonnestralen, die in een kamer valt). Zij bleken groote velden te vormen, die men lichtende nachtwolken noemde. Na de Krakatau-uitbarsting (in 1885-1889) is het gelukt, door driehoeksme ting de hoogte van deze lichtende nachtwol ken te bepalen. Men vond toen het zeer groo te bedrag van 80 km. Wij zullen niet nader ingaan op de vraag, of deze nachtwolken de stofjes zelf zijn, of ijs, dat om de stofjes gecondenseerd is. In de laatste jaren heeft de beroemde Noorderlichtonderzoeker Carl Störmer Oslo herhaaldelijk de hoogte van lichtende nachtwolken bepaald. De tegenwoordige, waarvan de herkomst niet met zekerheid be kend is. drijven veel lager dan de Krakatau wolken, maar nog altijd op de respectabele hoogte van ongeveer 26 km., dus een heel 'nd in de stratosfeer. Een Amerikaansch technicus heeft de stroom voor het aandrijven van een motor kunnen opwekken door een citroen te gebruiken. De inwerking van het citroen' zuur op een koperen en zinken plaat verwekte electrische kracht. Dit vernuftig apparaat zal in de zomermaanden op de NeW'Yorksche wereldtentoonstelling te zien zijn. De zoo graag in allerlei bladen en tijd schriften geplaatste reclame, dat het zeep- verbruik van een volk, de beste maatstaf is voor de cultuurhoogte van een volk, berust op de autoriteit van Liebig. De betreffende uitspraak van dezen beroemden geleerde gaat echter wel wat te ver. Meerder histori sche feiten bewijzen dat. Zoo was de zeep b v aan de Grieken, het grootste cultuurvolk der oudheid, totaal onbekend. Geen der oude schrijvers noemt haar ooit, zelfs Homerus, de allesweter van zijn tijd, laat in de Odyssee de mooie prinses Nasikaa met haar speelge- nooten de wasch uitspoelen in helder water. Evenmin vinden we in de H. Schrift, die steeds een bron van gegevens opleverde, iets vermeld over het gebruik van zeep. Werkelijk ontbrak het den Joden niet aan allerlei wasschingen, maar kunstmatige reinigings middelen werden hierbij nooit gebruikt. Ook het lichaam werd met water gewasschen en vuile kleeren werden druipend van water zoo lang tusschen twee steenen of houtblokken ingewreven, tot alle vuil verwijderd was. De Egyptcnaren bleken al iets verder te zijn. Van hen weten we, dat ze hun lichaam en kleederen met een wortel waschten, die in warm water een licht schuim afgaf. Ze moeten dus blijkbaar een plant hebben ge kend als de Mexicaansche Jucca baccata, wier worteleinden tot op heden nog door meerdere Amerikaansche zeepfabrikanten in hun fabrieken benut worden. De gewoonte van veel Indianen vrouwen zich het hoofd en de haren tc wasschen met een afkooksel van de Jucca-wortels, werkte de groote bekend heid van deze in warm water schuimende wortels in de hand. Men zegt dat het de oude Chineezen zijn geweest, die de zeep het eerst kenden. Toch bezitten we van de Romeinen daar het be wijs pas van, een eeuw na Chr. Zij blijken echter ook al niet de uitvinders te zijn, want een bericht van Plinius luidt, dat zijn land- genooten de zeep het eerst bij de Galliërs hadden gezien. Hij zegt er echter bij, dat dit kunstproduct in Gallië bij de Germanen werd betrokken. Naar zijn beschrijving hiervan werd dit fabrikaat uit geitenvet, en een soort bosch- was bereid, en was een vrij goede zeep, die de heele Middeleeuwen door de vrouwen veel gebruikt werd. Naast deze zeep in werkelij- ken zin, die haar germaansche afkomst nog verraadt door het oud-hoogduitsche woord Schaum, dat «c Seifa beteekent, schijnt die door de Romeinen samengestelde zeep, meer een cosmetiek te zijn geweest, die vooral diende om de haren te verwen. Dit product moet tamelijk veel gebruikt zijn geweest, want bij de opgravingen te Pompeja, vond men nog een met zeepvoorraad gevulde ruimte, die vermoedelijk aan een zeephande- laar behoord heeft, terug. Een bericht van Martialis duidt overigens aan, dat de oude Germanen naast een weeke zeep, ook een harde en gekleurde kenden, die meer voor 't haarverwen gebruikt werd, en welke ook door de Romeinen gebruikt werd. Hij vertelt tenminste, dat men in zijn tijd de grijze haren overdekte met het schuim van deze zeep, hier 's nachts een blaas overtrok, waar na het haar weer den vroegeren glans en kleur terugkreeg. Uit den Koran blijkt, dat men in 't Oosten de zeep reeds zeer lang kende, en de Moor- sche schrijvers laten vaak duidelijk uitko men, dat de zeep niet enkel als reinigings middel, maar tevens als uitwendig genees middel werd gebruikt. Daarbij is het zoo goed als zeker, dat de Arabiërs, die uit plantaar dige stoffen soda wonnen, ook de eerste soda- zeepen samenstelden. Werd de oudste zeep voornamelijk uit vet en asch bereid aan de latere zeep werd hier verschillende plantenstoffen en vooral olie toegevoegd. Het gebruik van verschillende stoffen uit bepaalde planten, vermoedelijk het zeepkruid, en zeepwortel, was door alle dat de recepten, die tot de huidige zeepbe- reiding geleid hebben, vaa de meest verschil lende kanten kwamen, en dat onze tegen woordige zeep een product is, dat werd sa mengesteld door de reeds eeuwenlang beken de middelen, en da nieuw&te uitvindingen op chemisch gebied In de middeleeuwen waren er verschillen de zeepmakers, hoewel dit handwerk steeds in de minderheid is gebleven. De weeke smeerzeep werd door ieder zelf bereid, en al leen het vervaardigen van harde zeep liet mefli aan de zeepmakers over. Jammer ge noog zijn de berichten over de verdere ont wikkeling der zceosamensleiling zeer spaar zaam. In ieder geval speelde de zeepindustrie in de negentiende eeuw in Marseille een be langrijke rol en pas in de vijftiende eeuw begonnen Venetië, Genua en Savona met deze stad te concurreeren. Naast Italië was ook Engeland op zeep gebied al een heel eind. In Londen alleen waren er in de zeventiende eeuw twintig zeepzieders, en in 1622 werd het monopolie der zeepbo. tiding uitgereikt aan eenige ver- eenigde fabrikanten, die daarvoor jaarlijks 20.000 po-'d starnng betaalde-- De uitgebreide zeepindustrie, zooals wij die nu kennen werd echter pas gegrondvest door de belangrijke ontdekkingen op chemisch ge bied, zooals bijvoorbeeld die van Chevreul over de vetten, en het ver-zeepingsproces, nog meer echter door de in 1785 door Le- blanc gedane onderzoekingen ever de soda- winning uit keukenzout. De invoering van goede en niet al te dure vetten zetten de zeepindustrie nog meer aan, en met behulp van paim- en cocosolie ontwikkelde zij zich tot de grcK-te zeepindustrie van thans, die een van de voornaamste takken der chemi sche techniek uitmaakt. BEDIENDE 47 Jaar, vraagt plaat6 te Brussel of omstre ken. Fransch-Nederl. vroeger gewerkt in bankzaak. Sch.r. bu reel van het blad on der lett. T. B 80648 INVORMER vraagt plaats in Druk kerij te Brussel of omstreken Schr B. B. Bureel van het blad. 80640 DIENSTMEID vr. plaats te Brussel of omstreken, liefst ln gesl. huis, kent keu ken en alle werk. Scnr. bureel blad on der letters S. B. 80649 LETTERZETTER zoekt plaats ln druk kerij te Brussel of omstreken Schr G.B. Bureel van dit blad. 80645 NACHTWAKER zoekt betrekking. Ook voor ander werk ge schikt. Schr bureel blad ond lett. R. B. 80650 STEENKAPPER cementbewerker, au tovoerder. vraagt pl. Schr. bureel van het blad lett. Q B 80651 NACHTWAKER vr. plaats. Ook ge schikt voor al ander werk. Schr. bureel blad onder lett P. B. 80652 WERKMAN voor net leggen van buisleidingen, auto- geen-lassching of alle ander werk, zoekt pl. Schr. onder lett. O. B. bureel van het blad. 80653 CHAUFFEUR- BEDIENDE vr. plaats te Brussel of omstreken. Kent Pr. VI. en een weinig Duitsch Schrijv. bu reel van het blad) Letters N. B. 80654 VERTALER zoekt betrekk. op re dactie van dag- of weekblad. Schr. bu reel van het blad onder letters M. B. 80655 LINOTYPIST laats ln drukkerij russel of omstre ken. Schr. D. B. Bu reel van dit blad 80642 DRUKPERSLEIDER zoekt plaats te Brus sel of omstreken. Ook andere bezigheid in papiernijverheid zou passen. Schr P.B Bu reel van dit blad. AUTOVOERDER. BESTELLER vr. plaats te Brussel of omstreken bij ern stige firma Schr E.B,1 Bureel van dit blad. 80643 INVORMER zoekt plaats in Druk kerij te Brussel of omstreken Schr C. B. Bureel van dit blad. 80641 LINOTYPIST zoekt plaats in druk kerij te Brussel of omstreken. Schr. bu reel blad letters L.B. 80656 OPERATEUR- LINOTYPIST zoekt plaats in druk kerij te Brussel of omstreken. Schr. bu reel van het blad on der letters K. B. 80657 In een kerk te New York, heeft een kin derorkest, samengesteld door Carol Moldrem, een uitvoering gegeven. Dirigent was het vijf jarig knaapje Monte Collins, de uitvoeren den waren geen van allen ouder dan zeven jaar. Monte Collins, de dirigent, is de jong ste van allen; hij hief den dirigeerstok op en zestien kleine violen werden onder de kleine kinnen gezet. Kleine vingers namen den strijkstok en vedelden er op los. Het concert duurde meer dan een uur, en voor namelijk volksliederen werden ten gehoore gebracht. Carol Moldrem geeft meer dan twintig ja ren reeds muzieklessen aan heel jonge kin deren; hij heeft zes-en-twintig kinderorkes ten georganiseerd en in Amerika bestaan thans meer dan vierhonderd van dergelijke orkesten, alle ingericht naar zijn voorbeeld. Zijn beroemdste kinderorkest was dat van Hollywood. Het speelde in de villas van vele filmartisten. Het trad vier-en-twintig keer op in kleine films. In 1930 gaf het honderd der tig concerten voor weldadige doeleinden; zes honderd duizend personen bezochten deze concerten, die een batig saldo van honderd dertig ddizend dollar opbrachten. Toen Moldrem zijn denkbeeld voor den eersten keer in uitvoering bracht, was in heel Amerika geen kleinere dan een halve viool te krijgen. Tegenwoordig worden jaar lijks violen van een achtste en een zestiende van de gewone grootte gebouwd. Heel gauw al kreeg de dirigent de uitnoodiging om zijn orkest naar New York te brengen. Hij was toen in Californië en allerlei moeilijkheden beletten de uitvoering van ziin plan. De arbeidswetten voor kinderen maakten het noodzakelijk, om van de regeeringen der Sta ten, waar de trein met de kinderen door moest rijden, werkvergunning te krijgen. Toen Moldrem in den loop van eenige maan- KLEERMAKER gediplomeerd, vraagt werk te Brussel of omstreken. Ook huis werk voor magazijn. Schr bureel van het blad onder letters j B. 80658 ADMIN. SECRETARIS 36 J. algem. ontwik, goed voork. welbespr. Nederl. Pr. Eng. st. noties Duitsch, dact. boekh. alle bureelw., zoekt betrekk. als ad ministratie-secretaris, bediende, redacteur, o.a Ook halve dag of 3 d. p. w Uitstekende ref. nljverh. en bank wezen. Brieven onder lett. I. B Bureel van dit blad 80647 IK BIED MIJNE DIENSTEN AAN 44 j., Pr. VI., Organ, beheer, belast, secret. best. crediet boekh. en expert; alle bank diensten, be twistbare zaken, koop en verkoop, briefw. gr. erv. in zaken en alle waarb. eerl en betrouwb. Goede ge- tuigschr. Schr. bureel blad onder lett. U. B. 80660 LETTERZETTER. INVORMER vr. dringend plaats ln drukkerij te Brus sel of omstreken. Schrijv. A. B. Bureel van dit blad. 80639 INPAKKER vr. plaats ln drukke rij of dergelijke In richting te Brussel of omstreken. Ook plaats als klasseerder of be steller zou passen. Schr. H.B. Bureel van dit blad. 80646 RESTAURANT RICHARD Vooruitgangstraat. 33, Brussel, vr. aanstonds bekwame meld. onge veer 40 j. voor all© werk. Kost en inwoon en goed loon. 80659 Meubelbewaar plaats Groote lokalen, mo dern en proper. Vei ligheid en verzeke ring. Zeer gunstige voorwaarden. 48, ANTWERPSCHE- STEENWEC. 48 BRUSSEL-NOORD 80661 in volle vertrouwen en tegen de laagste prij zen in het HOTEL DES VENTES BRUXELLOIS 48, Antwerpsche steenweg (LET WEL OP HET Nr 48.) Afhaling aan huls en thulsbestelling. Alle dagen verkoop van hand tot hand. 80662 het zeepkruid, en zeepwortel, was door aue ïoen jvioiuiem muui ïoup um wijn schrijvers al aanbevolen, en Paulus Aegineta, den die toestemming van den Staat Califor- ried daarbij nog aan, de voornaamste eigen- nië nog niet had, besloot hij, alleen naar schappen der zeep, de reiniging, nog te ver-New York te reizen en daar een nieuw km- hoogen door toevoegsels van kalk. Men ziet, J derorkest op te richten. Men heeft beweerd, dat het rijm, voordien onbekend in Europa, werd geïmporteerd door de Arabieren in het begin der VlIIste eeuw bij de verovering van Spanje. Doch dit is een vergissing en Muratori in zijn Disser- tatie's over de Italiaansche oudheden ci teert een stuk Latijnsche verzen uit de Vie eeuw bestaande uit berijmde tweeregelige strofen. Het is dus waarschijnlijk, dat het rijm, bekend aan de goede dichters (men vindt er trouwens telkens bewijzen van bij Ovidius. Virgilius, Ennius, Horatius en Phce- drus) en door hen verwaarloosd als een nut- telooze versiering, in eere werd hersteld door de Latijnsche decandenten, die er een soort geestelijke acrobatik van maakten. Als men niet handig genoeg was om de woorden naar kwantiteit in te deelen. begon men ze mecha nisch in te deelen en door middel van het rijm werd het. oor van den dichter tijdig ge waarschuwd dat het vers ten einde was. Ds oudste berijmde zang. dien men kent, is eea lied ter eere van Clotarius, dus voorafgaand aan 628 en samengesteld bij zijn terugkeer t van een expeditie tegen de Saksen.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 7