^QJlehiei W&tatSwa&h Klsine Aankondigingen WEET GIJ? IJdele muizen De Mikimoto-parels Meer geneesheeren dan kunstenaars Mieren verzorgen soms hun vijanden Niets is geheel slecht Hoe de letters in de wereld kwamen Wat verbeelding doet Nieuws in flesschen HET ALGEMEEN NIEUWS VRIJDAG 31 MEI 1940 ...hoe de golven op zes ontstaan De golven op zee ontstaan onder in vloed van den wind, die op de vloei bare moleculen een wrijving uitoefent en ze aldus in beweging brengt. Als de wind ophoudt, dan blijft er op den icaterspiegel alleszins nog een regelmatige golving, die men deining noemt. Het gebeurt wel eens dat deze kleine golven elkaar ontmoeten of samenval len. Zij vormen dan het gekend ge klots. Zoodra de wind over de kalme zee waait, begint het water te rimpe len. Neemt de wind in kracht toe, dan groeien die rimpels tot golven. Verhoopt de wind da i nog van in tensiteit, dan veroorzaakt hij een stof regen op de toppen der golven, en dan maakt men gewag van schuimende zee. Als de wind ten slotte geweldig wordt en de golven op elkaar aandrui- sclien, dan zegt men dat de golven breken. De hoogste golven, welke op den Atlantischen Oceaan ontwaard leer den, bereikten 10 meter. In de Zuider-zeeën zag men wel eens golven van 16 meter hoogte. Mikimoto was de zoon val een armen goentenhandelaar in Japan. De vader wilde -oorspronkelijk zijn zoon opleiden voor zijn zaak. maar de jonge Mikimoto voelde daar niets voor. Al jong begon hij te handelen in parels en daarin vond hij een heel wat betei bestaan. Als parelhandelaar kwam hij in aanra king met den geleerde Mitsookoeri en van hem kwam hij te weten, dat men voor het verkrijgen van parels niet langer van het .toeval onafhankelijk behoefde te zijn. maar dat men ze zelf kon kweeken. Mikimoto begreep dadelijk dat daarin een groote toekomst moest liggen en met noeste vlijt zette hij zich aan den arbeid. In 1913 bracht hij de geheele parelhandel in rep en roer. want het was hem gelukt kunstmatige parels te verkrijgen, die echter ook door de pareoester gemaakt we-den en zoozeer op de echte leken, dat ze alleen door den erva ren vakman waren te herkennen. Deze kunstmatige Japansche parels of Mi kimoto parels waren vee! goedkooper en werden daarom graag gekocht. Het kweeken gaat op de volgende manier. Het personeel van de Mikimotomaatschap- pij verzamelt de jocge oesters om deze dan op veilige, ondiepe plaatsen in kooitjes weer in zee te laten zinken, waardoor ze tegen hun natuurlijke vijanden worden beschermd. Als de oesters drie jaar oud zijn. worden de kooitjes weer naar boven gehaald en een klein stukje paarlemoer wordt op een be paalde plaats in de scheep gebracht. Dit moet heel zorgvuldig door geoefend perso neel geschieden en in vele gevallen ontwik kelt zich nu om dit stukje paarlemoer heen een parel. Zoo worden jaarlijks ongeveer vijf mil- lioen oesters behandeld, die daarna weer worden uitgezet op de verschillende parel- kweekerijen langs de Japansche kust. Van deze vijf millioen oesters krijgt men een 150.000 parels, dat is ongeveer drie procent. Dat lijkt niet zoo heel veel, maar het is toch aanzienlijk meer dan wanneer men deze parelvorming aan de natuur overlaat. Dan vindt men meestal niet meer dan één parel op de duizend oesters. Ook deze parels moeten worden opgedoken evenals de echte. Het geschiedt hier in hoofdzaak door vrouwen en meisjes, omdat die langer onder water kunnen blijven dan mannen. Al blijven ze meestal niet langer onder dan één minuut, toch is het een heel zwaar en oneezond werk. Het is echter niet zoo gevaarlijk als het parelduiken op de oesterbanken in de Zuidzee, waar een groot aantal van de duikers na langer of korter tijd ten prooi valt aan de haaien. Hoe mooi de Japansche parels ook mogen zijn. de echte hebben 'ze niet kunnen ver dringen. Ze mogen er nog zooveel op lijken, voor den vakman zijn ze altijd nog te her kennen, ook al is er vaak een Röntgenappa- raat voor noodig om het verschil aan te toonen. Geleerden hebben onlangs vastgesteld, dat muizen zeer ijdel zijn. Als men deze dieren namelijk voor een spiegel zet en dan aan zichzelf overlaat, bewegen ze zich er voor heen en weer en geven blijk, dat ze dat bui tengewoon interessant vinden. Ze krullen hun staartjes en beginnen ten slotte zelfs vroolijk voor de spiegel te dansen. Hierbij kijken ze steeds naar hun spiegelbeeld en verheugen zich in hun sierlijke bewegingen. Of ze echter begrijpen, dat ze dat zelf zijn. die daar in de spiegel dansen, vertellen de geleerden niet. Misschien verbeelden ze zich ook, dat ze met andere muisjes vroolijk aan het spelen zijn. Maar omdat de geleerden dit spelletje van de dieren beschouwen als een uiting van hun ijdelheid. zullen de mui zen waarschijnlijk begrijpen, dat ze hetzelf zijn. Deze gevolgtrekking moeten wij er ten minste uit maken. Een der hertogen van Ferrara (een stad in Italië) had een hofnar, Jonelle geheeten en deze beweerde op zekeren dag, dat er in Ferrara meer geneesheeren dan kunstenaars waren. De hertog, die een groot bevorderaar van dc kunst was. lachte hem uit, en zei. dat er in Ferrara wel honderd kunstenaars woon den, en nog geen veertig geneesheeren. Maai de nar hield vol, dat hij gelijk had en ten slotte gingen de hertos >melle een wed denschap aan. Den volgenden ochtend maakte de hofnar zich onherkenbaar en ging. met een doek om zijn gezicht, midden op de markt staan ker men. De omstanders vroegen hem wat hij mankeerde, en toen deed Jonnelle een lang verhaal van de afschuwelijke kiespijnen, die hij al sedert een paar weken te verduren had. Hoofdschuddend luisterde men toe, en ieder een gaf hem raad om van zijn lijden af te komen. Jonnelle. die alle inwoners ter stad kende, schreef in zijxi zakboekje de namen der raadgevers en hun geneesmiddelen op Eindelijk ging hij naar het paleis, waar niet alleen de hovelingen, maar ook de hertog zelf, hem vertelden wat hij doen moest om te genezen. Toen Jonnelle genoeg namen en genoeg geneesmiddelen verzameld had, legde hij la chend zija vermomming af en gaf den her tog een lijst, waarop niet minder dan vier honderd namen voorkwamen van menschen. die hem een of ander middel aangeraden hadden, en de naam van den hertog stond bovenaan. De hertog, die een goedmoedig man was, lachte hartelijk, en erkende, dat zijn hofnar de weddingschap glansrijk gewonnen had. Dat in het plan van de natuur niets over bodig is en zelfs een onaanzienlijk diertje als de steekmug recht op zijn bestaan heeft, omschreef eens een Chineesch philosoof op de volgende manier De mensch moet de steekmuggen dankbaar voor hun aanwe zigheid zijn, want zij redden velen het le ven. Wanneer bijvoorbeeld de landarbeiders des zomers wanneer het erg warm is. moe worden dan gaan zij in de schaduw liggen. Maar wanneer zij te lang in de schaduw liggen worden zij verkouden en worden soms nog erger ziek. Maar de voorzienigheid heeft dc steekmuggen opdracht gegeven er voor te zorgen, dat zij niet te lang kunnen slapen. Zij. moeten hen gaan steken en hen zoo doende wakker maken. Dat. is het groote nut van de steekmuggen, zoo verklaarde de philosoof. Naarmate de menschen knapper en ver standiger werden, naarmate zij zich meer ontwikkelden, werd de behoefte aan een goed schrift steeds grooter. Men wilde elkaar graag iets schrijven, en men deed dat eerst met teekeningetjes. Maar het viel niet mee, om een heele brief te maken op dez manier. En dikwijls zaten de menschen ook met hun handen in hun haar want ze wisten niet hoe ze sommige dingen moesten teekenen. Een haas teekenen... ja. dat konden ze wel. Maar het werkwoord dragen voorstellen door een teekeningetje was al veel lastiger. Men maakte dan maar een mannetje, met een boom op zijn rug Dat ging dus nog wel. Maar nu het werkwoord gelooven? Hoe moet ge dat teekenen? Dat is niet goed mogelijk. Men maakte er maar iets van. doch ge be grijpt, dat er dikwijls misverstanden ont stonden. En trouwens... zoo 'n brief kostte ook veel te veel tijd. En hoe ontstonden nu die eerste letters? Ik zal u een voorbeeld ge ven. Het water werd afgebeeld door een golvend lijntje. Eerst maakte men twee of drie van die lijntjes boven elkaar en flink lang. toen teekende men nog maar één lijntje en dat werd in de brieven uit dien tijd, dat waren brieven op hout of klei, steeds korter. En kijk nu eens goed naar de letter W. of de kleine letter w. Wat is dat" Het is een gol vend lijntje. Zoo werd dun water aangeduid met de eerste letter van dat woord, name lijk een golvend lijntje of een w. Denk eens aan een adder of een slangetje. De eerste letter is een s. Ziet ge dat die s wel iets heeft van een slangetje? Er zijn in de eer ste klaw kinderen, die deze letter ook werke lijk een slangetje noemen. En toen men eenmaal ging begrijpen, dat elk woord opgebouwd is uit een aantal klan ken en wel steeds weer dezelfde, werden voor die klanken de bijpassende letters ge zocht. Men hoorde, dat nei woord staak begint met dezelfde letter als slang. Daarom zag men ook in, dat de eerste letter van het woord staak een slangetje moest zijn, wat wij dus een s noemen. De tweede letter van dat woord is een t. Die t kende men ook al, als beginletter van ee.i ander woord. En toen men begreep, dat het aantal klanken niet zoo heel groot is. kon men er ook letterteekens bij bedenken, die steeds weer voor dezelfde klank gebruikt werden. Zoo kwamen de letters in de wereld. Men kon letters schrijven. Schrijven ja. drukken nog niet. Dat kwam pas veel later. Want er werden wel boeken geschreven, een werk, dat gewoonlijk gedaan werd, door de monniken in de kloosters, maar die boeken moesten heel duur zijn. omdat één man maanden noodig had. er een over te schrijven. Wanneer er van een boek bijvoorbeeld hon derd exemplaren bestonden, dan was dat al heel veel Pas toen de kunst van dat boek drukken werd uitgevonden, kon men van een werk zooveel exemplaren maken, als men wilde. Sommigen beweren, dat de Duitschei* Gu tenberg de uitvinder was en anderen zeggen, dat. Laurens Coster van Haarlem, de uitvin der is geweest. Ofschoon de mieren over het algemeen erg strijdlustig zijn, komen er ook gevallen voor, dat zij zeer* barmhartig zijn tegenover hun vijanden. Het komt meermalen voor. dat men in mierenhoopen kevers en rupsen aantreft, die zich te goed doen aan de mie renlarven, zonder dat zij verjaagd worden. Zelfs wordt hen somtijds toegestaan zich dik te eten aan de voed selvoorraden, die de mieren bijeengebracht hebben. Ook bestaat er een mieren-parasie ten-familie, die eenvoudig een mierenhoop binnendringt, haar koningin als hoerschers in deze geslo ten woning installeert, den bewoners als ar beiders voor zich opeischt en het oude broed eenvoudig vernietigt. De jongen, die uit dit koekoeksnest voortkomen, verlaten de gesto len woning en herhalen hetzelfde grapje bij een andere miej-enhoop. Op deze manier ko men zij door de wereld en de benadeelde, hooger ontwikkelde mieren doen daar niets tegen. Een professor, die nu eens niet verstrooid was, had op een keer een talrijk gezelschap in een zaal uitgenoodigd om een proef te nemen. Toen allen aanwezig waren, trad hij naar voren en deelde mede, dat hij op de medewerking van de hier bijeengekomen da mes en heeren rekende en wel voor het vol gende. Hij wilde namelijk eens nagaan zoo legde hij uit hoe lang het zou duren, alvorens een reukstof of geur zich over de geheele zaak zou verspreiden. Hij toonde daarop een flesch, met een of ander sterk reukwater gevuld, die hij zoo dadelijk zou uitgieten, waarna hij aan de aanwezigen verzocht goed op te letten en op te staan, zoodra ze geur van de vloeistof in de zaal ruiken. De professor nam nu een horloge uit zijn zak en legde dit voor zich op een tafel, waar op ook potlood en papier aanwezig waren om zijn aanteekeninógen te maken, en toen alles gereed was, ontkurkte hij de flesch, liet de inhoud langzaam op de houten vloer leeg- loopsn en noteerde de juiste tijd. Alcohol was het. zei de prof nog. Het was stil nu in de zaal en de aandacht van alle aanwezigen was tot het uiterste ge spannen. Enkele oogenblikken later stonden enkele menschen van de voorste rij, die een meter of vier van den professor verwijderd was. op en verklaarden dat ze duidelijk de lucht rooken. waarna onmiddellijk de juiste tijd genoteerd werd. Nu ook stonden enkele personen uit de tweede en volgende rijen op, die hetzelfde verklaarden en van wie ook de juiste tijd en de zitplaatsen werden vastgelegd. Niet lang duurde het of van alle kanten en hoe langer hoe meer naar achteren stonden de men schen op. Ja. sommigen verklaarden de lucht van de uitgestorte alcohol zoo duidelijk te ruiken, dat ze. er onpasselijk van werden en zoo vlug als ze konden de zaal verlieten. Toen dit zoo eenigen tijd was doorgegaan, verklaarde de professor de proef als goed geslaagd en nadat hij de aanwezigen ten zeerste had bedankt voor hun medewerking, liet hij weten, dat hij eens had willen zien hoe sterk de verbeeldingskracht op de men schen werkte, want hij had geen flesch al cohol uitgegoten, maar een flesch met dood- i géwoori water... Het gebruik van flesschen om de zeestroo- min'g ie controleeren dateert al uit vroeger tijden. Koningin Elizabeth van Engeland (16e eeu stelde een ambtenaar aan. wiens titel was Ontkur- ker van Oceaan- ilesschenHij was de eenige per soon die gemach tigd was flesschen te openen, die op de Engelsche kust aanspoelden en iedereen die dit eveneens waagde te doen, riskeerde de doodstraf Dit ambt en de titel Dieven bestaan tot Jen regeeringslijd van George III <18e eeuw). Er was een zeer geldige reden voor deze aanstelling. Een flesch, wel ke door een visscher op de kust nabij Dover werd gevonden, bevatte het nieuws, dat Nova Zembla, tot dusverre Russisch bezit, reeds eenigen tijd geleden door de Hollanders in bezit was genomen en het werd van belang geacht, dat dergelijk nieuws in de toekomst zonder overbodig tijdverlies de regeering zou bereiken. En dit was 's mans taak. BEDIENDE 47 Jaar. vraagt plaats te Brussel of omstre ken. Fransch-Nederl. vroeger gewerkt in bankzaak. Sclir. bu reel van het blad on der lett. T B 80648 DIENSTMEID vr. plaats te Brussel of omstreken, liefst in gesl. buis, kent keu ken en alle werk. Sclir. bureel blftcl on der letters S. B 80649 NACHTWAKER zoekt betrekking Ook voor ander werk ge schikt Schr bureel blad ond lett R. B. 80650 STEENKAPPER cementbewerker, au tovoerder. vraagt pl Sehr. bureel van net blad lett. Q B. 80651 NACHTWAKER vr. plaats Ook ge schikt voor al an dei- werk Schr. bureel blad onder lett. P. B. 80652 WERKMAN voor net leggen van buisleidingen. auco- geen-lassching of alle airier werk. zoekt pl. Sclir. onder lett O. B bureel van bet blad. 80658 CHAUFFEUR- BEDIENDE vr. plaats te Brussel of omstreken. Kent Fr. VI. en een weinig Duitscü. Schrijv. bu reel van bet blad'} Letters N B 80654 VERTALER zoekt betrekk. op re dactie van dag- of weekblad. Schr. bu reel van het blad onder letters M B 80655 LINOTYPIST zoekt plaats in druk kerij te Brussel of omstreken. Schr. bu reel blad letters L B. 80656 OPERATEUR- LINOTYPIST zoekt plaats ln druk kerij te Brussel ol omstreken. Schr. bu reel van het blad on der letters K B 80657 KLEERMAKER gediplomeerd, vraagt werk te Brussel of omstreken. Ook huls- werk voor magazijn. Sclir. bureel van het blad onder letters J B. 8C653 LETTERZETTER. INVORMER vr. dringend plaats ln drukkerij te Brus sel of omstreken Schrijv A. B Bureel van dit blad 80639 INPAKKER vr. plaats ln drukke rij of dergelijke in richting te Brussel of omstreken. Ook plaats als klasseerder of be steller zou passen Schr. H.B. Bureel van dit blad. 80646 INVORMER vraagt plaats ln Druk-- kenj te Brussel of omstreken. Schr B B Bureel van het blad. 80640 letterzetter zoekt plaats ln druk kerij te Brussel of omstreken. Schr G B Bureei van dit blad 80645 LINOTYPIST vr plaats ic drukkerij te Brussel of omstre ken. Sehr D. B. Bu reel van dit blad 80642 drukpersleider zoekt plaats te Br ni sei of omstreken. Ook andere bezigheid ln papiernijverheid zou passen. Schr F.B Bu reel van dit blad. 80644 AUTOVOERDER. BESTELLER vr. plaats te Brussel of omstreken bij ern stige firma Schr E B Bureel van dit blad 80643 INVORMER zoekt plaats ln Druk kerij te Brussel of omstreken. Schr. C B Bureel van dit blad 80641 ADMIN. SECRETARIS 36 J. algem ontwik, goed voork. welbespr. Nederl. Fr. Eng. st. noties Duitsch, dact. boekh. alle bureehv., zoekt betrekk. als ad ministratie-secretaris, bediende. redacteur, o.a Ook halve dag of 3 d. p. w. Uitstekende ref. nijverh. en bank wezen. Brieven onder lett. 1. B. Bureel van dit blad 80647 IK BIED MIJNE DIENSTEN AAN 44 j.. Fr. VI.. Organ, beheer, belast, secret, en best. crediet boekh. en expert; alle b a n k diensten. be twistbare zaken, koop en verkoop, briefw. gr erv. in zaken en alle waarb. eerl en betrouwb. Goede ge- tuigschr. Schr. bureel blad onder lett U. B. 80660 RESTAURANT RICHARD Vooruitgangstraat. 33, Brussel, vr. aanstonds bekwame meid, onge veer 40 j. voor alle werk. Kost en Inwoon en goed loon. 80659 Meubelbewaar plaats Groote lokalen, mo dern en proper. Vei ligheid en verzeke ring. Zeer gunstige voorwaarden. 48, ANTWERPSCHI* STEENWEG. 48 BRUSSEL-NOORD 806G1

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 7