lEISSHTEK UIT MEDEDEELiNGEN VAN HET BUTSC3E KIERWSBRREAI (D.N.I.) Een tocht wan Letiwen naar fa laag ALLERLEI RIEIWS LEOPOLD EER ECHT RIDDERLIJK K3HIHG In2ichtingsdi@iist over Krijgsgevangenen 2 Een waarlijk treurig schouwspel Twee Fransehe generaals gevangen genomen Een echte hel Tw23 schapen getorpedesrd Honderd duizend Turken gerepatrieerd Tijdens 'n diner Stem van de Vesuvius HET ALGEMEEN NIEUWS ZATERDAG 1 JUNI 1940. Enkele vluchtelingen op rust langsheen de boulevards van Brussel. reusachtige stoet der naar huis trekkende Belgische soldaten achter de Duitsche linies. Onder de banden van onzen auto zingt het asfalt. Van Langemark uil rijden wij ae Bel gische kolonnen, die uit de sector Brugge- Nieuwpoort-Thorhout komen te gemoet. Einaelooze kolonnen komen uit alle wegen naar de hoofdbaan en bewegen zich rustig en ordentelijk in de richting van Brussel. Wij zijn er verbaasd over dat het Belgische leger in zulke groote male gemotoriseerd is. Heele saniteitsparken en technische troepen komen op de modernste voertuigen aangere den. Een gemotoriseerd cavalerieregiment maakt op de baan Roeselare-Kortrijk een even voor- treffelijken indruk als een soortgelijk regi ment bij Passendale. Op een weide staat, door slechts eenige wachtposten bewaakt, een gemotoriseerd artillerieregiment, welks fon kelnieuwe goederentreinen en reusachtige munitiewagens een imposanten indruk ma ken. Op andere wegen marcheeren in drie dubbele rijen kilometer lange kolonnen van infanteristen. Rijwiel-af deelingen komen in goede orde aangereden. De Belgische mobiele gendarmerie wordt reeds onmiddellijk belast met de handhaving der orde en mag te dien einde haar wapens behouden. In de steeds maar voorttrekkende kolon nen der bruin-groene soldaten met de daar- tussehen gaande bont-bepakte ontelbare vluchtelingen verdwijnen de un.formen der Duitsche soldaten, die het verkeer regelen, geheel. De stemming is overal uitstekend. Er zijn scenen. die aan een volksfeest herinneren Belgische soldaten verbroederen met Duit sche soldaten en sigaretten worden geruild. Groepen kloosterlingen, zusters en paters, bevinden zich tusschen de vluchtelingen en begeven zich eveneens huiswaarts. In de schoone Hansastad Brugge brengen wij een bezoek aan het Begijnhof en luiste ren wij even naar het klokkenspel van het oude Belfort. Het is hier droomerig-stil en niets te bespeuren van het vreeselijke feit, dat Europa in oorlog. Koning Leopold heeft dit gedeelte van zijn land van de verschrikkingen van den oorlog gevrijwaard. Dan gaat het verder naar Oostende. Wan neer men hier overal op de wegen geen marcheerende kolonnen, oprukkende Duil- schcrs en terugkeerende Belgen, moest te genkomen of voorbijtrekken, dan zou het beeld der vreedzame grazende koeien niet in het. minst verstoord worden. Terwijl het schoone Brugge ongedeerd is gebleven heeft Oostende als havenstad onder den oorlcg veel geleden. Op den strandbculevard staan thans de Duitsche kanonnen opgesteld. De koele zee wind brengt van verre het geluid van donde rende kanonnen. -❖ c O Een Duitsche officier, die een tochtje maakte van Leuven naar Den Haag, geelt daarover zijn Indrukken weer. Na een snellen tocht over Leuven. Aar- schot cn Turnhout gaat het bij Baarle-Nas- sau over de vroegere Belgisch-Hollandsche grens. Hier en verder noordwaarts is nauwe lijks iets van den oorlog te bespeuren. Te Breda, zetel der militaire academie, zijn eenige huizen vernield. Leerlingen van deze militaire academie maken zich verdienste lijk bij de verkeersregeling aan de opgebla zen bruggen. De twee reusachtige Moerdijk- bruggen zijn ongedeerd gebleven, de auto strade eveneens. Zoo verschijnt spoedig Rotterdam, de trot- sche havenstad aan de monding der Maas. aan den horizon. Hier is veel verwoest. De Maaskade en de Coolsingel met haar wolkenkrabber, regee- ringsgebouwen. handelspaleizen zijn in een smeulenden, stinkenden puinhoop veranderd. In de haven steken de krom getrokken ijze ren geraamten van het stoomschip Bosch- dijk uit het water. Daarachter de geweldi ge scheepsruïne, de uitgebrande en verwron gen Statendam de trots van de Holland- sche koopvaardijvloot. De menschen gaan stilzwijgend voorbij, zonder de minste be denking van haat of wraakzucht. Het is over hun alien gekomen als den plotsen greep van een roofvogel, die e.ken tegenstand breekt. Verder naar Delft. De toren van de kerk van Delft, de rustplaats der Oranje's. is ongedeerd gebleven, evenals de voorstad Rijs wijk en de residentie. Den Haas. De politie groet ons al voorbijrijdend met een buitengewone nauwgezetheid, evenals de officieren en soldaten, die in groepjes dooi de straten wandelen. Ze zijn tevreden dat er nu voor hen ontspanning gekomen is en dat ze weer handelaar, beambte of gelijk wat kunnen worden. De Hollander is van natuur uit, alhoewel hij zich hier en daar zeer dapper gedragen heeft, geen soldaat en zal het nooit worden. In Scheveningen, dicht bij de stad. gaat het leven reeds zijn gewonen gang. Men wan delt onbekommerd over den groolen Boule vard. drinkt zijn kopje koffie op den zeedijk, terwijl sommigen met de Duitsche soldaten een gesprek'voeren. Een Zuid-Arrterikaansche persslem over de Belgische capitulatie RIO DE JANEIRO 30 Mei (D.N.B.) Een waarlijk treurig schouwspel noemt Gazerta de Hoticias de in een gedeelte der Zuid-Amerikaansche pers plotseling als op bevel eener geheime mobilisatie te voor- schijn-komende vloed van beschimpingen te gen den Koning van België. Het groot getal der niet oorlogvoerende helden, schrijft het blad. is cr als de kippen bij om ver van de loopgraven de rol van rechter tegen een Koning op te nemen die aan het hoofd zijner soldaten dapper en eerlijk gestreden heeft. Kor.ing Leopold heeft op de slagvelden het recht gekregen ovei het lot van zijn volk te beschikken. Een Koning heeft niet alleen de verplichting zijn volk tot een overwinning te leiden, hij heeft nog de heiliger plicht het voor vernietiging te vrijwaren. Koning Leo pold, bemerkt het blad. werd aangemaand naar Londen te vliegen, maar heeft er den voorkeur aangegeven zijne soldaten niet in den steek ie laten, en met zijne troepen de droeve tijden der nederlaag te deelen. In La Capelle werden twee Fransehe gene raals gevangen genomen de aivisiegeneraal van het 41' Noord-Afrikaansch leger en een brigadegeneraal. NEW YORK. 31 Mei (D.N.B.). Over den slag in Vlaanderen geeft een ooggetuige, in een bericht uit Londen, zijn indrukken weer. Van de resten van het Britsche expeditie corps. zoo heet het in het bericht, zijn de meeste soldaten gewond, cn erbarmelijk om aan te zien. Deze troepen, die in de havens der Engeische. Oostkust ontscheepten, zijn gelijk slaapwandelaars, water en bloed /wee- tende, in ut.scheurde uniformen, aan land gesukkeld. meeste soldaten hebben geen schoenen f.Zij hebben altijd maar ge vochten en gemarcheerd en nogmaals ge marcheerd en gevochten, tot zij in slaap vie len en de vijand hun een rustpoos toestond. In mijn vreeselijkste nachtmerries heb ik mij zulke dingen niet voorgesteld. ver klaarde een soldaat aan den berichtgever. Het was een echte hel MADRID. 31 Mei (D.N.B.) In de haven van Pontevedra liep gisterenavond een in brand staand Fransch handelsschip binnen, dat op de hooge zee getorpedeerd werd. Ver der wordt gemeld dat een Engelsch tankschip op dezelfde plaats als het Fransehe, getorpe deerd werd. Beide schepen bevonden zich op weg van Gibraltar naar Pajonge. Het Fran sehe schip droeg de naam van Maria Jo zef a 5000 ton. en vervoerde een groote la ding graan. Het Engeische tankschip heette Pelena 10.000 ton. MEXICO-STAD. 30 Mei (D.N.B.). Bij de aankomst van den presidentskandidaat der op positiepartij. Generaal Juan Andrew Alma- zan stortte in Durango het dak van het per ron in en begroef een groot deel van de wachtende menigte onder de puinen. Negen- lig personen werden gekwetst. POTSDAM, 30 Mei (D.N.B.)In de vre- deskerk grepen heden onder groote deelne ming van de bevolking van Potsdam de be grafenisplechtigheden plaats van den aan het Westfront aan het hoofd zijner compa gnie, als opperluitenant zwaar' gewonden en m een veldlazaret gestorven Prins Willem van Pruisen. Sinds verleden Dinsdag stond in de vredes- kerk de lijkbaar opgesteld, bedekt met de Duitsche oorlogsvlag. Aan de lijkplechtigheden namen, buiten de weduwe, geboren von Salviaty, nog plaats de ouders van den op het slagveld gevallen prins, kroonprins Willem, generaal van een infanterie-afdeeling en prinses Cecile, verder de prinsen Frederik. Oskar en August-Wil- lem. de oudste broeder van den gesneuvelden prins, prins Lodewijk-Ferdinand, generaal- veldmaarschalk von Mackensen. alsook her tog Adolf Frederik von Mecklenburg. Het leger was vertegenwoordigd door generaal Freiherr von Dallwick met een groot aantal hoogere officieren. Verder zag men de gezan ten van Denemarken en Griekenland en een vertegenwoordiger van het Italiaansch ge zantschap. De vroegere keizer zond een krans van uit zijn Nederlandsch verblijf. In zijn rouwrede herinnerde de eerepre dikant er aan hoe kroonprins Willem voor heen aan den Poolschen veldtocht deelgeno men had en vocht bij Mlava en vóór War schau. Daarop werd het lijk bijgezet in den familiegrafkelder. De eerecompagnie van een infanterieregiment bewees de eer. GENEVE. 30 Mei (D.N.B.) Minister president Reynaud ontving gisteren namid dag verscheidene Parijsche afgevaardigden met dewelke hij zich onderhield aangaande de veiligheid van Parijs en omgeving. PARIJS 30 Mei. (D.N.B.) Temps het te Parijs verschijnende dagblad, tracht, in samenhang met de kapitulatie van Ko ning Leopold, de militaire waarde van de Belgische soldaten in een twijfelachtig licht te stellen. Het blad schrijft De regelrechte uitschakeling van het Belgische leger is geen nieuwe gebeurtenis m de geschiedenis. Een van de zwakheden van de coalities bestaat hierin dat strijdkrachten van verscheidene nationaliteiten d.e u l. o.. of een gelijke verdedlginersbekwemhe'd be zitten zijde aan zijde moeten strijden. Het is dikwijls voorgekomen dat de tegenstander zij ne volle strijdkrachten tegen diegene van de coalities richt die de minste verdedigings- krachten vertoonen om hem tot wijken te brengen. De Duitschers hebben dit middel klaar en duidelijk toegepast. Ze hebben een aanmerkelijke hoeveelheid strijdkrachten en materiaal op het Belgische front geworpen. Spaansche en Itaiiaanüclie persstemmen Naar het Duitsch Nieuws Bureau (D.N.B.) meldt uit Madrid De beschuldigingen, die door de Belgische regeering en de buitenlandsche diplomaten, tegen Koning Leopold1 geuit worden, worden door de Spaansche bladen scherp veroor deeld. Koning Leopold had, ais opperbevel hebber, van zijn leger, zoo schrijft Arriba niet alleen het recht, doch ook den plicht, in de moeilijkste uren een beslissing over het lot zijner soldaten en van zijn volk te nemen. De Belgische ministers en diploma ten die te Londen, te Parijs, Bcgoto en San tiago te Chili, him Koning van trouwe loosheid beschuldigen, maken zich een kinderlijke voorstelling van den oorlog, en een merkwaardige voorstelling over de waar de van een eed. Koning Leopold heeft zich in de zwaarste uren als een ware Koning der Belgen ge toond. Hij staat torenhoog, verheven boven al zijn ministers. Het Barceloonsche blad So- lidaridad noemt Koning Leopold een echt ridderlijk Koning. De voortzetting van den oorlog beteekende een zekeren dood der Belgische soldaten en diende alleen om het Engeische expeditie corps tijdig te kunnen doen vluchten. Rcod-Kruis van België GULDEN YLIESLAAN, 101, BRUSSEL vóór 28 Mei Albert, Brussel; Anne Frans, Rupelmonde; Apers Pieter, Mechelen; Aerbevdt- Albert, Etterbeek; Aerts Jan, Ukkel; Aucremanne Ol., Brussel: André Francis, Brussel; Asnony Ferd., Buvingen-Hasselt. Ballt L., Brussel; Becquet Georges, Brus sel; Bernaert Oswald, Sinaai-Waas; Bete- ramsVan Baelen Willem, Mechelen; Billia- mo René, Antwerpen; Billiauv; René, Ant werpen; Bonel Louis, Anderlecht (Het Rad); Borymans Ant., Turnhout; Boschman Hub., Vollezeele (Brabant): Broos, Jan, Arendonk; Bruliez P., Brussel: Boslais Florent, Hasselt; Ballinckx, Jette: Ealthazard Jules, Evere; Baten Jan, 18e Linie, 3e Bat. E.M.T.S.; Ba- vree Henri. Brussel; Beaufays Jos., Water maal ;Beaufays-Dumont, Audergem: Beau- lieu Henri, Brussel; Bechx, Scherpenheuvel Beckers Albert Brussel; Beeckman, Molen beek; Beliersnijder Ger., Scherpenheuvel; Bemon-Coen, Audergem; Bcps, Jules, Vorst; Bessemans René, Rummen; Beulens-Mertens Grimbergen; Bogaerts, Anderlecht; Boon L., Brussel III; Boulanger Hendrik, Perck; Bou- lez-Masse Schaarbeek; Boutreman, Elsene; Brankart, Hooik-klei (Brabant); Bruynsuls, Marcel, Schaarbeek; Bultot, Gaston, Koekel- berg; Buntinx, Henri, Ukkel. Campaert, Fred., Niel (Boom), Cappoen G., Kerkstraat, 59. Zelzate; Cardinaal Robert, Schaarstraat, 22. Brugge; Claessens, Mar., De Bosschaertstr., 11-13, Antwerpen: Clem- put, Victor, Rammelhoustraat ,33, Sint-Gillis (DendermondeiColen, Henri, Lambermont- laan, 91, Brussel: Cuvelier, Joseph. Dinant- plaats, 30. Brussel; Cappelle, Henri. Diksmui- de; Cleuren, Wericus, Vlij tingen; Collet, Hubert, Baudoinlaan, 11, Brussel: Collin, Frangois, Sint-Gilis; Creten (Dr.), Deridder- laan, 111, Brussel III; Caliber, Maurice, Ter- vurenschesteenweg, Perck (Vilvoorde); Cal- lant, Fernand, Burchtdam, 88, Ninove; Can- diper, Robert, Uurwijzerplaatstraat, 9. Sint- Josse; Carton. Guillaume Stocqstraat. 61, Elsene: Caufriez, Carl, Alsembergschesteen- weg, 351, Vorst; Cauwerts, Robert. Clemen- ceaulaan. 39. Brussel; deters, Frans. Wam- beek-O verdorp: Claes, Pijpstraat, 2. Thollem. beek; Clemens. Albert, Eikstraat, 12. Brus sel; Clement. Albert. Guido Gezellestr., 23, Brussel III. Glocleur, August, Steenweg op Watermael Oudergem; Cludts, Louis, Gus- tave Defnetstraat, 71, Sint-Gillis: Coomans, Oostvaartdijk, 38, Humbeek; Conderhelz, Eug., Groenstraat, 7, Wommerson (Tienen); Couty, Charles. Savooistraat, 52, Sint-Gilles; Corbesiers, steenweg op Wave'-. 84. Elsene; Crollen, steenweg op Waver, 1680. Oudergem. Daer, Jos., Humbeek; Deals, Louis, Etter beek; De Bie Karei, Borgerhout-Antwerpen; De Bondt, Londerzeel; De Bontridder (zoon) Brussel; Debrat Ernest, Anderlecht; De Brauwer. Theo, Berchem-AntwerpenDe- Bruyn, Albert. Beveren-Waas;Decoster Vict., Helghin-bij-Kortrijk; De Decker. Henri, Mortsel; Declercqx André, Zomergem; De- corte Jan. St-Jans-Molenbeek; De Geyndt, Corn., Ste-Cath.-Lombeek; De Geyter, Brus sel; De Groote Em., DestelbergenDe Greef H., Brussel; De Greef Jules, Brussel; De- greve André, Leuven; Dehon, Raym., Brus sel; De Keyn. Edm., Schaarbeek; Delands- heer Arth.. Gent; Delloye, Brussel: De Pae- meleere Jan, Eename (Oudenaarde); Dero Jos., Vollezeele; Derramant, Brussel; Der- rasse Anderlecht: Deschepper Paul, Brus sel III: De Smet Constant, St-Jans-Molen- beek; De Sutter Oscar, Lembeke; Detry, El sene; De Vits. St-Jans-MolenbeekDevos G., Zelzate; Devos, Audergem; Dewitt, Marbais- la-Tour (Brabant); Dubois, Eug. Brussel; Durinck, dg. St-AmandsBerg; De Decker Louis, Hoboken; Degodt Jan, Molenbeek; Deminck Ach., Elverdinge; De- mynck Ger. Isegem; Depraeter Omer, Wor- tegem; Desteune, Georges, Brussel; Dethier, Jos, Trooz: Dotrange, Herman, Corswarem; Douay, Victor. St-Gilles; Dresselaerts Mar cel, Borgerhout: David Em., Elverdinge-bij- Ieper; Dave Gust., Sint-Gilles; Debacker L., Elsene; De Bakker Marcel, Denderleeuw; De Bondt Jac., Peuthv-Vilvoorde; Debbaut, Ferd. Sint-Gilles; De Bontridder Maur. Brussel. (Wordt voortgezet.) dat de graaf van Königsmarck te Hannover gaf. bevond zich od den disch een kunstig gemaakte kip, die eieren leg le. Uit de eieren kwamen gebraden ortolanen te voorschijn, maar uit de mand. waarin de kip zat, kinde ren, die 'n dans uitvoerden. Later verscheen nog 'n pastel, en nog andere merk waardige ijngen meer. Voor de Amerikaansche radioluisteraars wer door den Napelschen zender een uitzen ding van de stem van de Vesuvius aange kondigd. Meer dan een dozijn microphonen had men op verschillende plaatsen op den Vesuvius geplaatst. De beroemde vulkaan protesteerde echter tegen deze reclameach tige weergave van zijn gebulder en vernie tigde met zijn lavamassa's eenige der micro phonen. ISTAMBOEL, 29 Mei. Turkije is voor nemens het repatriëeren van de Turken uit den Balkan, voornamelijk uit Bulgarije en Roemenië, te hernemen. De huidige oorlog in Europa had dit werk tijdelijk stopgezet. Het aantal menschen dat dit jaar een nieuwe woonplaats zal kriigen, gaat naai de honderd duizend.. Ze zullen bij voorkeur vervoerd worden naar Thracië. De autoriteiten hebben bevolen den inven taris op te maken van de groote petroleum- bronnen in de omgeving van IstamboeL Drie en dertig putten bevinden zich in handen van vreemdelingen en zeven en twintig in Turk- sche handen.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2