Van het eene maskerpak in het andere sshe RozenveSden Een toovenaar deed een neger een brouwsel drinken om zijn wraak te koelen HET TRAGISCH EINDE VAN DEN WORSTE LAAR YOUSSOUF-DEN-VERSCHRIKKELIJKE 4 Hoe een rijke fabrikant1 voor een beruchten bandiet werd gehouden Een rijke fabrikant uit Rio de Janeiro, Frane geheeten, ontving een uitnoodiging om een gemaskerd bal aan de andere zijde van de Braziliaansche hoofdstad bij te wo nen.. Hij begaf zich 's avonds vrij laat reeds nog naar zijn kapper, om daar het pak voor de maskerade aan te trekken. Frane had niet bemerkt dat onderweg een man op zijn auto was gesprongen. Plotseling kreeg hij een slag op het achterhoofd en viel bewusteloos over het stuur. Toen de fabrikant weder tot bewustzijn kwam. ontdekte hij. dat hij in een greppel lag,. Zijn snor was afgeknipt, zijn hoofd was kaal geschoren. Het. meest merkwaardige was echter het pak dat hij droeg een lomp model uit één stuk, van een stof, die uit zwarte en roods strepen bestond. Op het pak was met groote letters 145 geschilderd. Frane herinnerde zich langzamerhand, dat hij op weg was geweest naar een gemaskerd bal. Thans echter droeg hij een geheel ander maskerade-costuum. dan hij besteld had. Hij richtte zich op en strompelde het veld uit en den weg op. Plotseling hoorde hij ach ter zich roepen: Sta of ik schiet! De fa brikant, die nog zoo versuft was, dat hij zich niet eens zijn eigen naam en den naam van de familie, waar hij was uitgenoodigd kon herinneren, zette het op een loopen. Een schot klonk en een kogel suisde hem langs de ooren. Het werd een wilde achtervolging. Doch het toeval kwam den ongelukkigen Frane ter hulp. Het leidde hem op zijn vlucht langs de villa, waar hij dien avond het gemaskerde bal moest bijwonen. Hij her kende het huis en rende door de openstaande voordeur naar binnen. Er was reeds een bonte verzameling van clowns, cow-boys, maharadja's en Indische danseressen aanwezig, die zich over het onge wone kostuum van den koopman zeer ver maakten. Doch op hetzelfde oogenblik ver schenen de twee politie-mannen, die op den weg den vluchteling hadden achtervolgd. Zij hielden hem aan als den gevaarlijken ban diet, Caspare Rancon, die uit zijn cel in ge vangeniskleding was ontsnapt en waar het geheele politiecorps van Rio de Janeiro ijve rig naar zocht. De koopman bleef in de gevangenis, on danks alle betuigingen van zijn onschuld. Eerst een week later, toen door een toeval de werkelijke bandiet, Caspare Rancon in han den der politie viel. werd het tragische mis verstand opgehelderd. Niet minder beroemd dat de Hollandsche bollenvelden zijn de Bulgaarsche rozenvel den in de omgeving van de stadjes Kazanlik en Philippopel. De rozen worden hier uit sluitend en alleen gekweekt ter bereiding van rozenolie, een van de heerlijkste en kostbaarste reukwateren, die men kent. Dit parfum is al heel oud en werd reeds door de Romeinen en de Perzen gebruikt. De welriekende olie werd toen nog met vet ver mengd tot allerlei zalven en van den Per- zischen koning Darius III. die ruim 300 voor Christus leefde, wordt verteld, dat in zijn gevolg niet minder dan 30 zalfbereiders voorkwamen. Wel een bewijs dat deze veld heer op lekkere geurtjes gesteld was. En bij den schrijver Plinius vindt men het verhaal van een ontvluchten Romein, die zijn schuil plaats verried door het sterke parfum, dat hij gebruikte en dat zijn vervolgers de weg wees. De man moest zijn geurigheid met den dood bekoopen. Wat tegenwoordig als rozenolie in de han del komt. is lang niet altijd echt en ver schillende chemische fabrieken weten dit parfum te vervaardigen zonder dat er een enkel rozenblaadje bij t? pas komt. Met de Bulgaarsche rozenolie is dat ech ter niet het geval, die bestaat uit niet an ders dan de olie. die door de plant zelf is ge maakt en die ook aan de echte rozen haar heerlijke geur geeft Onafzienbare velden liggen hier aan de voet van de bergen en de grond is zoo geschikt voor de rozenteelt, dat de struiken een ongelooflijk aantal bloemen voortbrengen. 's Morgens heel in de vroegte gaan de pluksters er op uit; zoodra de zon de velden heeft bereikt, beginnen de rozen sterker te geuren en deze geur ontstaat door het ver dampen van de rozenolie. Hoe later op de dag dus, hoe minder olie de bloemen nog bevatten en daarom moeten de pluksters er vroeg bij zijn. Alle ontloken rozen worden afgeplukt en als dit is geschied, is het rood der bloemen tusschcn liet groen der blade ren geheel verdwenen Maar de volgende morgen staan de velden weer in vollen bloei. Het is volstrekt geen zeldzaamheid als een enkele struik per dag meer dan 300 bloemen levert. Het zijn meest roode rozen, die men hier kweekt, de geur der witte is minder in trek. Zakken en zakken rozen worden zoo ge oogst en op ezels geladen naar de destillecr- derij gebracht. Hier gaan ze in koperen ke tels en zoo wordt uit de geurige bloemblaad jes de licht- tot donkergele vloeistof gestookt die de naam van rozenolie draagt. Vóór deze echter in den handel komt moet ze zes maanden blijven liggen, de pas bereidt olie heeft nog niet de volle heerlijke geur. Voor één liter rozenolie wordt ongeveer 8000 frank betaald. Maar om die te verkrij gen, hebben niet minder dan drie millioen bloemen hun geur moeten afslaan. DE AFSCHUWELIJKE TOOVER- PRAKTIJKEN BIJ DE NEGERS De ongelukkige krankzinnig geworden Een Amerikaansche missionaris, die gerui- men tijd in de negerrepubliek Haïti heeft vertoefd, vertelde, na zijn aankomst ie New York, het een en ander over een zeer op windend avontuur, dat hem in de nabijheid van Port-au-Prince de hoofdstad der repu bliek, was overkomen. Het levert het bewijs van den rampzali gen invloed, dien ook heden ten dage inland- sche toovenaars er nog op de bevolking uit oefenen. en geeft een kijk op de raadselach tig middelen, waar zij zich van bedienen. De missionaris had een neger bekeerd, tot ergernis van de iniandsche toovenaars. Op zekeren avond vond in de missie-statie een bescheiden feestje plaats, dat ook door den bekeerden neger, die verschillende muziek instrumenten kon bespelen, werd bijge woond. Plotseling kreeg de zwarte ondragelijke hoofdpijn en, terwijl de missionaris naar zijn huisapotheek liep, om een kalmeerend middel te halen, zakte de man in elkaar. Hij was schijnbaar tengevolge van een be roerte gestorven. De missionaris begeleidde het stoffelijk overschot naar het kerkhof en was bij de beaarding tegenwoordig. Wie schetst echter zijn verbazing, toen hij korten lijd latei- een dienstbezoek aan de gevangenis te Port- au-Prince bracht en daar, in een der cellen, den neger aantrof, dien hij persoonlijk ten grave had gedragen. De Amerikaansche geestelijke geloofde aanvankelijk zijn oogen niet en dacht, dat hij hier met een opvallende gelijkenis te doen had. Een nader onderzoek wees uit dat hier geen sprake kon zijn van een ver gissing. De «doode» was werkelijk weel levend geworden. De neger herkende den geestelijke niet. Hij sprak wartaal en was niet geheel bij zijn verstand. Het gevangenis-personeel wist te vertellen, dat men den man dolende op den weg had aangetroffen en hem, in af wachting van zijn opzending naar een ge sticht. tijdelijk in een cel van de gevange nis had ondergebracht. De missionaris wist te autoriteiten te be wegen. een uitgebreid onderzoek in te stel len. Dit leidde tenslotte tot de aanhouding van een der iniandsche toovenaars. De too venaar verklaarde bij het verhoor, dat hij den neger een brouwsel had laten drinken, waardoor deze na eenigen tijd in een toe stand verviel, die het beste met schijndood vergeleken kan worden. Hij had den zooge- naamden dooderustig laten begraven, doch 's avonds het graf geopend en zijn slachtoffer, door het toedienen van een te gengift, tot het leven terug gebracht. De behandeling had echter de geestelijke vermogens van den neger aangetast, zoodat deze, na zijn terugkeer tot het bewustzijn, zich niet alleen niets meer uit het verleden kon herinneren, doch zoodanig versuft was, dat hij zich als een krankzinnige gedroeg. Ondanks een zorgvuldige verpleging was men er. bij het vertrek van den missionaris van Haïti, nog niet in geslaagd den neger zijn gezondheid terug te schenken. het ALGEMEEN NIEUWS ZATERDAG 1 JUNI 1940. Worstelwedstrijden en wat er bij kwam. Orlando de Turk en zijn voorganger Youssouf. Wat hij op zijn rondreizen in Amerika beleefde. Twintig pond rauwe biefstuk... en een buiging in de richting van Mekka Een jaar of twintig geleden traden in Brus sel, LuiK en andere steden van ons land, nog beroepsworstelaars op. Het waren poolige jongens, die van hun managers schilderach tige namen kregen, en hoewel Steurs, Raoul le Marin of Constant le Boucher meestal ze gevierden, omdat de publieke belangstelling lijdt onder nationale nederlagen, won toch ook een andere landsman wel eens den giooten prijs dan was het perc-ies echt, en hoe echter het er allemaal uitzag, hoe meer het publiek opging in die wedstrijden, waarvoor op alle mogelijke manieren reclame werd gemaakt. Een van die manieren bestond in het rond wandelen der artisten in hun nationale klee- dij. Vooral Turken en Russen kwamen daar voor in aanmerking. Ik herinner me een on- verslaanbaren kozak, die in groote rijlaarzen en een groene uniform rondliep, en altijd een zweep of karwats bij zich had hij zag er veel schooner uit dan al de zingende ko zakken die we tegenwoordig wel in onze stra ten tegenkomen, en hij was werkelijk een indrukwekkende verschijning. Ook won hij altijd, en hij had een humeur als vitriool. In dit opzicht werd hij slechts geëvenaard door Orlando, den Turk, een groote antipathie van het Belgische publiek, dat hem naïevelijk uitfloot om zijn gemeene streken, die nochtans een groote attractie waren. Orlando worstelde altijd vuil en als hij uitgejouwd werd, kwam hij met groote passen naar het voetlicht en daagde in zijn gebroken taaltje zijn. vijanden uit maar eens even naar het tooneel te komen en het op de mat met hem uit te vechten, een uitnoo diging waaraan, voor zoover ik weet, nooit een Brusselaar, Luikenaar of Sinjoor gevolg heeft gegeven Verder schepte de Turk er altijd behagen in zijn tegenstanders midden in de jury te slingeren, in de jury, die uit zenuwachtige jongelieden bestond, en die achter tafeltjes zat op den achtergrond van het tooneel. Maar buiten het theater was Orlando, de Turk, de gemoedelijkheid in persoon, vooral als hij gratis een potje bier kon machtig worden of een j^aar cigaretten Welke manager dezen lawaaischoppenden Turk had ontdekt en ojjgekweekt, weet ik niet, maar wel weet ik dat Orlando niet zoo sterk was als hij er uitzag, en dat zijn come- Amerikaansche toestanden. Daarom deed hij spoedig Youssouf over aan een der bekend ste New Yorksche impressario's, William A. Brady, die nog altijd zijn kantoor op Broad way heeft, en die zijn opkomst dankt aan zijn rondreis met dezen Youssouf, den Ver schrikkelijke. Brady ging met den Turk naar Cleveland, waar zekere Tom Jenkins vermaard was om zijn groote lichaamskracht en vlugheid. Tus- schen Youssouf en Jenkins werd een worstel wedstrijd ingericht, waarbij alle grepen ver oorloofd zouden zijn (catch-as-catch-can). Aanvankelijk ging alles goed. Jenkins deed zijn bijnaam alle eer aan en hield het een uur en twintig minuten vol tegen zijn gewel digen tegenstander. Toen nam Youssouf hem op en wilde hem neersmijten, maar hij strui kelde en viel met den Amerikaan uit den ring Jenkins lag kreunend onder den reus. Nu achtten de fabrieksarbeiders hun tijd gekomen. Dood aan den Turk klonk het, en gewapend met hun pijpen lood, kwamen zij op den worstelaar af. Er stonden een dozijn politie-agenten om den ring, maar die konden de woedende mannen natuurlijk niet tegen houden. Het zag er slecht uit voor Youssouf, die weer in den ring geklauterd was, en met de stoïcijnsche kalmte van den Oosterling met zijn groote armen over elkaar gekruist den dood stond af te wachten. Maar Jenkins was inmiddels ook overeind gekomen; kreunend van pijn begaf hij zich in den ring, hief zijn hand op en vroeg om stilte. Onmiddellijk gehoorzaamde de me nigte. Mannen zei Jenkins, de Turk heeft eerlijk gevochten. De val was een ongeluk, en ik wil mijn overwinnaar de hand druk ken Waar Yoiissouf ook kwam, overal won hij en nooit heefi er grooter krachtphenomecn bestaan dan hij. Zijn lengte was 2 1/2 meter zijn armen reikten tot beneden zijn knieën, zijn handen waren drie decimeters in 't vier kant, en zijn borstkas was een biervat gelijk. Als hij in nationale kleedij en met een vuur- roode broek aan, door de straten wandelde, had hij veel bekijks en honderden nieuwsgie rigen liejjen achter hem aan. Zijn maaltijden bestonden uit rauw vleesch en in iedere stad waar hij kwam, werden die slechts een handige nabootsing was van de verslaggevers der dagbladen uitgenoodigd het optreden van een werkelijken gewelde- om met eigen oogen vast te stellen dat Yous- naar, Youssouf, den Verschrikkelijke, een souf dagelijks twintig pond rauw biefstuk modernen Samson, die op het laatst van de achter elkaar verorberde. Trainen deed hij vorige eeuw soldaat was in het Turksche nooit; zijn eenige training was een diepe leger, waar hij bekend was om de ongeloofe-buiging in de richting van Mekka voor hij lijkste krachttoeren. Hij werd ontdekt door j m den ring zijn tegenstander aanjDakte. een Franschman een ïmjjressario, die op zoek was naar Arabische springers, en die I den Turk meenam tegen een salaris van hee-1 lemaal 125 frank per week. I Had hij zijn tegenstander neergesmeten, Youssouf was ongeleerd; hij leerde drie jen bleef deze liggen, dan placht hij den woorden Fransch spreken, en verstond slechts scheidsrechter met groote verwonderde oogen twee dingen vechten en veel eten. - De Fransche impresario ging met zijn Turk naar Amerika, in de hoop daar geld met hem te verdienen, wat niet erg lukte, omdat de Franschman niet op de hoogte was met DE JACHT IS GEOPEND Een Pinguin heeft in den dierentuin een mooi vischje gevangen, dat ook de begeerige blikken opwekt van zijn makkers. aan te kijken en te vragen Morte Dit was een van de weinige woorden Fransch die hij kende, en hij was altijd blij als de scheidsrechter hem geruststelde en verzekerde dat de verslagene nog leefde. In Baltimore zou hij eindelijk een tegen stander vinden die hem kon overwinnen, werd beweerd, en wel in den persoon van een neger, Solomon, die zoo sterk was dat geen tien jwlitieagenten hem aankonden als hij te veel gedronken had. De wedstrijd, ook weer catch-as-catch-can, had plaats in het Washington Theater te Baltimore. De galerij zat vol schreeuwende en kakelende negers, die zeker waren van Solomon's overwinning. Het was de eerste maal dat Youssouf een ne ger bestreed, want een neger was voor hem eeil Arabier, en hij verachtte niets zoozeer als Arabieren. Solomon was een reus, maar Youssouf was nog grooter hij pakte den neger op, zwaai de hem boven zijn hoofd heen en weer of hij met een kind te doen had en wierp hem uit den ring, dwars door de Turksche trom van het verschrikte orkest. Eindelijk bleef er nog slechts één man over die misschien kans tegen hem had de be kende Lewis de Worger Strangler Lewis ook een phenomeen van kracht. De match had te Chicago plaats en de scheidsrechter diskwalificeerde Youssouf na 1 1/2 minuut, omdat hij zijn groote hand op den mond en den neus van Lewis had ge legd en dezen aldus belet had adem te halen. Een ontzettend rumoer ontstond, want de diskwalificatie was zeer klaarblijkelijk een vooruit afgesproken manceuver om de wed ders, waarbij o.a. een bankier uit Milwau kee, die 3 tegen 1 op Lewis gegeven had tot elk bedrag te laten verdienen. Zonder zijn manager iets te zeggen nam hij op het Fransche stoomschip La Bour gogne plaats om naar Europa terug te kee- ren Brady, die veel geld met hem ver diende, kreeg er iets te laat de lucht van, en toen hij met zijn auto aan de dokken kwam, was het schip reeds uit het oog verdwenen. Youssouf's einde was tragisch. Twaalf uur nadat de Bourgogne was uitgevaren, ver ging het schip met man en muis. Tot de lijken die aanspoelden, behoorde ook dat van den Turk; zijn gordel had hij nog aan, maar de visschen hadden aan het leer geknaagd en de vijftienduizend dollars waarvoor Yous souf zoo hard gevochten had, kwamen terecht op den bodem van den oceaan.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 4