Het geheim der ondeelbaarheid BEZWAREN TEGEN BRUINE SUIKER Een vrouw offerde een koninkrijk op voor haar liefde WEET GIJ? De strijd om den posthoorn Over 't hoofd gezien HET ALGEMEEN NIEUWS ZATERDAG 1 JUNI 1940. Een der grootste mysteries in de wereld der cijfers is het vraagstuk der ondeelbare getallen. Men is er nog steeds niet in geslaagd een algemeenen regel vast te stellen, volgens welke bepaald lan worden of een getal on deelbaar is. Het getal 4,294,967.297 is door de Fransche mathematici langen tijd voor ondeelbaar gehouden. Dat deze meening onjuist was, werd aan het licht gebracht door het re kenwonder Ierah Colburn. Deze, die het getal 8 uit zijn hoofd in de zestiende macht verhief (281.474,976,710,656) en de uitkomst mededeelde zonder een enkele fout te ma ken, antwoordde op de vraag. wrelke de fac toren van 36.083 waren, dat het er geen had. Deze prestatie dwong de bewondering der geleerden af, en zij vroegen hem nu het vol gens hen ondeelbare getal 4,294,967,297 in factoren te ontbinden. Colburn gaf onmid dellijk 641 en 6.700,417 als factoren op. Men dacht, dat hij zich vergiste, doch toen men de beide factoren met elkaar verme nigvuldigde, bleek het product inderdaad 4,294,967,297 te zijn De meeste groote deelbare getallen her kent men bij den eersten oogopslag of na enkele eenvoudige bewerkingen reeds als zoodanig. Alle even getallen immers zijn deelbaar door 2, alle getallen, die op een vijf eindigen, zijn deelbaar door 5 is de som der cijfers van een getal een 3-voud. dan is het ook deelbaar door 3; is het een 9-voud, dan is het deelbaar door 9. Zoo zijn er ook andere kenmerken van deelbaarheid. Maar kenmerken van ondeelbaarheid kent men niet. ofschoon zij ongetwijfeld bestaan. Tot nu toe evenwel liggen zij buiten het bereik van het menschelijk vernuft. Wel heeft men opgemerkt, dat vele ondeel bare getallen uitgedrukt kunnen worden door de formule 2!l 1, met andere woel den, dat zij gelijk zijn aan twee, tot een zekere macht verheven, verminderd met 1. Een oneindig veel grooter ondeelbaar getal evenwel kan niet door deze formule weer gegeven worden, terwijl bovendien 2" 1 zeer vaak wel deelbaar is, b.v. 24 1 15: 26 1 63: 28 1 255: 210 1 1023 enz. Het grootste ondeelbare getal, waarvan men tot nu toe de ondeelbaarheid heeft kunnen bewijzen is 21" 1 170.141.183. 460.469.229.731.687.303.715,884,105.727. Daaren tegen weet men nog steeds niet of 2137 i ondeelbaar is of niet. Het zooeven genoemde getal bestaat niet minder dan uit 36 cijfers. Dat het desniet temin ondeelbaar, en dus een priemgetal is. zal velen ongelooflijk toeschijnen. Mathe matici evenwel houden vol, dat het aanta»! dier getallen onbegrensd is. en dat men zelfs milliard en cijfers achter elkaar zou kunnen schrijven, welke een even ondeelbaar getal vormen als 3, 5 of 7 EEN LEVENSGEVAARLIJKE LIEFHEBBERIJ Op deze foto ziet men een Alpcnbcklimmer die lenig als een aap, cle meer dan ioo meter hooge rotsen afdaalt, op zoek naar eieren van zeevogels. Het zooeven genoemde getal bestaat niet ontdekt geworden. Toch moeten zij aan een wét onderworpen zijn, daar er in de reken kunde. geen toeval en geen willekeur bestaat. Het vierde deel van de getallen van 1 tot 100 is ondeelbaar: een groot aantal getallen, dat priemgetallen van elkaar scheidt is steeds oneven: dit evenwel is geen wet. doch "•en natuurlijk verschijnsel. Hetzelfde kan gezegd worden van de in sommige gevallen toepasbare formule 2» 1. Een formule, welke voor alle ondeelbare getallen geldt, en alléén voor hen, kent men niet; in zulk een formule zou de wet vast gelegd zijn. Of die wet ooit gevonden zal worden Het lijkt onwaarschijnlijk. De grondslag van het heele, voor menschenher- senen wellicht onoplosbare piobleem vormt vermoedelijk het kleinste getal, n.l. 2, dat het kleinste ondeelbare getal, 3, bepaalt. Ge zamenlijk bepalen zij vervolgens het tweede ondeelbare getal 5, en het derde 7 Een steeds grooter aantal priemgetallen werkt samen om volgende getallen deelbaar of ondeel baar te maken, maar zij alle leiden hun on deelbaarheid af van 2, het kleinste getal, en waarschijnlijk ook van het theoretisch grootste getal dat wij evenwel niet kennen. ...hoeveel menschen er op den aardbol wonen P Volgens het maandelijksch statis tisch bulletijn van den Volkenbond, bedroeg de bevolking der aarde rond einde 1937, ongeveer 2 milliard 137 mil- lióen. Gedurende het jaar 1937 schijnt de wereldbevolking dus vermeerderd te zijn met 18 millioen,weze 1.1. pro cent. Meer dan de helft der wereldbevol king leeft in Azië. Indië alleen telt 375 millioen inwoners en China 450 millioen. Japan's bevolking gaat de 72 mil lioen te boven, terwijl die van het Ja- pansche imperium de 100 millioenna bij komt. De bevolking van Rusland wordt op 178 millioen geraamd. Europa, Rusland niet meegerekend, telt 397 millioen inwoners, waaronder na de jongste territoriale wijzigingen, Duitschland naar voor treedt met 79 millioen, gevolgd door Engeland (47 millioen), Italië (43), Frankrijk (42) en Polen {35). De bevolking der Vereeniqde Staten overtreft de 130 millioen. Zuid-Ameri- ka kan bogen op 90 millioen bewoners, waarvan de helft tot de Braziliaansche staatsgemeenschap behooren. RUWE SUIKER BEVAT ALLERLEI VUIL, WAARIN BACTERIËN VOORKOMEN, ZELFS OOK SUIKERLUIS In Engeland hebben enkele ijveraars voor gezonder voedsel, dat nader tot de na tuur staat dan vele moderne soorten, hun actie ook uitgebreid tot de suiker en zijn ze ertoe overgegaan om de niet geraffineerde suiker aan te bevelen, in plaats van de geraf fineerde. Als reden worden natuurlijk de vitaminen erbij gehaald en wordt zelfs be weerd, dat bruine suiker de tanden niet zou aantasten en geraffineerde wel. Uit een vrij felle afstraffing door een deskundige, nemen we hier een gedeelte over. In de eerste plaats bevat ruwe suiker even min vitaminen als de sappen, waaruit ze verkregen is. Zoowel suikerrietsap, als dat uit beetwortelen, mag beschouwd worden als vrij te zijn van vitaminen en daarom kunnen deze niet voorkomen in een der pro ducten eruit bereid, te weten ruwe suiker, melasse, ruwe stroop, of geraffineerde suiker. Ruwe suiker verschilt van geraffineerde en van de bij het raffineeren verkregen bas taardsuiker, doordat de kristallen omgeven zijn met een laagje melasse, die allerlei vuil vasthoudt, zoodat ook een groote hoeveel heid bacteriën erin voorkomt en soms zelfs ook suikerluis Lost men ruwe suiker op in schoon water, dan krijgt men zeker geen heldere oplossing; allerlei vuil bezinkt op den bodem van het vat, terwijl soms schuim bovenop drijft, dat bij onderzoek onder den microscoop de suikerluis in groote hoeveel heid blijkt te bevatten. Bovendien kan het voorkomen, dat ruwe suiker allerlei doode of levende andere ongerechtigheden bevat, af komstig uit. de omgeving, waarin de suiker werd verpakt. RAFFINEEREN VAN DE SUIKER Bij het raffineeren en bij het zoogenaamd wit draaien van ruwe suiker worden al die ongerechtigheden eruit verwijderd. Bij het laatstgenoemde proces gebeurt dit dooi de kristalletjes te wasschen in water, zoodat de melasse, die de kristalletjes omgeeft, eraf wordt gewasschen en opgelost, in het water en weggespoeld wordt met alles, wat erin en eraan kleeft. Het product is dan de wit gedraaide suiker ideze benaming werd ge geven, omdat het wasschen gebeurt in cen trifuges, die alle vocht eraf slingeren). Deze suiker is weliswaar niet volkomen zuiver en wit, maar dient toch in steeds grooter wordende hoeveelheden bij het maken van gebak, bonbons, enz., omdat ze vrijwel even goed is als de geraffineerde en lager in prijs is. De geraffineerde suiker is verkregen dooi de ruwe oj) te lossen en alle onzuiverheden door wegspoelen, met suikeroplossing absor- beeren aan kool, enz., te doen verwijderen, waarna de volkomen zuivere suiker kan uit- kristalliseeren. Bij die processen wordt stroop van allerlei aard verkregen; uit een der beste soorten bereidt men de lichtere bastaard suiker, die dus niet verward mag worden met de ruwe, al noemt men die ook wel donkere basterd Een der beweringen over de geraffineerde suiker, in bedoelde aantijgingen geuit, is, dat tijdens het raffineeren de suiker beroofd wordt van waardevolle organische zouten en daardoor een belangrijke factor wordt in al les, wat zuurheid veroorzaakt Nu is het merkwaardige feit, dat speciaal de ruwe sui ker bij haar bereiding in aanraking is ge weest <zij het ook in oplossingen) met tal van chemicaliën, waarvan soms nog zeer merkbare resten erin vastgesteld kunnen worden, terwijl bij het raffineeren vrijwel 100 der verontreinigingen weggenomen worden. Zoo is gebleken, dat in vele gevallen ruwe suiker nog zwaveligzuur bevat, als ge volg van het zoogenaamde sulfiteeren; zelfs is het wel voorgekomen, dat het gehalte aan zwaveligzuur hooger was, dan de (Engel- sche wet in voedingsmiddelen toelaat! Wat betreft den invloed van ruwe en ge raffineerde suiker op het gebit, mag wel eens met nadruk gezegd worden, dat suiker- gebruik geen enkelen verkeerden invloed op het gebit kan hebben. De mond is nu een maal een prachtige omgeving voor bacteriën, die in de warme en vochtige omgeving voor bacteriën, die in de warme en vochtige om geving rijkelijk groeien en zich kunnen ver menigvuldigen. Zij tasten etenresten aan, die aan of tusschen de tanden blijven zitten en zetten deze chemisch om, zoodat zuren ontstaan, die weer de tanden in glazuur en kern aantasten. Het zijn de klevende weeke resten van brood, vleesch en groenten, die hiertoe het meeste bijdragen. Suiker en zoete lekkernijen daarentegen zetten de speekselvorming en afscheiding sterk aan, zoodat de suiker snel oplost en met het speeksel wegvloeit, zoodat daardoor eerder bacteriën weggevoerd worden bij het slikken, dan dat ze gelegenheid zouden krij gen hun werking te beginnen. Iemand, die geen suiker of normale zoetig heden gebruikt, zal niet minder lijden aan landziekten, dan een ander, die wel een snoe per is. Men moet niet strijden tegen suiker- gebruik, ter voorkoming van landziekten, maar wel tegen het achterblijven van etens resten. De chef-postmeester Frans von Taxis, kreeg in 1500 van den Duitschen keizer Ma- ximiliaan I 14591519, in 1493 gekozen tot Roomsch koning en van 1482—1494 en van 15061515 regent over de Nederlanden) een privilege, waardoor hij alleen het recht had, om den posthoorn te laten klinken. Maar er waren nog anderen, die het ambt van brie venbesteller uitoefenden en die waren ook gewend hun komst aan te kondigen door middel van hoorngeschal. Dat waren de rei zende slachter^gezellen en zij waren het allerminst, eens met. dit privilege. Ruim twee honderd jaar heeft de strijd van deze trek kende handwerkslieden tegen de officiee- le postbezorgers geduurd, waarna zij zich gewonnen gaven en alleen de officieele pos tillons mochten toeteren, 't Bewijs van dezen historischen strijd is te vinden in de vele Slagers-gildewapens, waarin nog steeds een posthoorn gevoerd wordt. Dit ter herinne ring aan vroeger tijden. Nu kweekt de ex-koningin rustig erwten Dit is het verhaal van de koningin van een exotisch eiland Mohéli in den Indi- schen Oceaan; thans de gelukkige eige nares van een Fransche erwtenkweekerij. Het leven van een vrouw, die haar ko ninkrijk opofferde voor haar liefde... De landbouwkundig ingenieur Pierre One- glia te Dijon en zijn echtgenoote Louise heb ben dezer dagen de geboorte van een lief dochtertje bekend gemaakt en dat moge al een heuglijk feit zijn voorde gelukkige ouders, een wereldschokkende gebeurtenis kan het niet genoemd worden. Toch weerspiegelt zich in deze eenvoudige geboorte-aankondiging het happy-end van een der meest romantische levensgeschiedenis van onzen zoo sporadisch van romantiek vervulden tijd en tegelijkertijd wordt men herinnerd aan een der merkwaar digste hoofdstukken der Fransche koloniale geschiedenis. De ouders van de jonge moeder zijn name lijk de bij Cléry in Le Provence wonende en daar een erwtenkweekerij leidende gepen- sionneerde gendarme Camille Paul en zijn vrouw Ursula, die vroeger koningin was van het Comoren-eiland Mohéli en Salami Ma- chimba I genoemd werd. Het eiland Mohéli Het eiland Mohéli ligt ten Noord-Westen van Madagaskar in den Indischen Oceaan. Het. wordt bewoond door engeveer 25.000 zie len, samengesteld uit een kruising van Ban toe-negers met Perzen. Arabieren, Indiërs en Hova's en die de in geheel Oost-Afrika gebrui kelijke Soeahelitaal spreken. Tot voor dertig jaar werden zij door inhcemsche koningen ge regeerd, doch thans staan zij onder bestuur van den op het einland Dsaudi resideerenden administrateur van het Comoren-protectoraat, die door den gouverneur-generaal van Mada gaskar benoemd wordt. Tot het gebied, dat onder zijn bestuur staat behoort ook het eiland Comore, waarvan de laatste sultan na een Réunion gestuurd werd en zich daar aan sloot bij Abd-el-Krim. Verder hoort het vroeger als Arabisch zee- rooversnest beruchte einland Aïijouan en het iets verder Oostelijk liggende eiland Santa Maria waarop een 200-tal jaren geleden Fran sche vrijbuiters huisden, wier begraven schat ten twee jaar geleden ontdekt zijn, tot dit gebied. De knappe gendarm Ongeveer dertig jaar geleden begonnen de banden tusschen de eilanden Mohéli en Dsaudsi steeds hechter te worden. De jonge regeerende koningin van Mohéli. Salima Ma- chimba I, een opvallende schoonheia met een bijna Europeesche frissche huidskleur, die in een kloooster in Antananarivo opgevoed was. werd verliefd op een jongen Parijschen gen darm, Camille Paul, den secretaris van den Franschen administrateur. De liefde was we- derkeerig en ze zouden ongetwijfeld een ge lukkig echtpaar geworden zijn als de kolo niale autoriteiten geen protest hadden aange- teekend tegen het voorgenomen huwelijk. De gouverneur van Madagaskar was name lijk van meening dat een huwelijk tusschen een gendarm en een koningin niet paste en bovendien was hij, wellicht niet ten onrechte, bang, dat dit onaangename gevolgen zou heb ben tusschen de inlanders. Hij stelde de ko ningin van Mohéli dus voor de keus, volgens haar stand te trouwen of afstand te doen van haar troon. Een gelukkig echtpaar Salima Machimba volgde echter den roep van haar hart en deed afstand van haar ko ninklijke rechten. De Fransche regeering ken de haar een levenslang jaarlijksch pensioen van 5000 frank toe en verklaarde Mohéli tot Fransch bezit. Het huwelijk vond nog op het eiland plaats en niet minder dan 4000 perso nen hebben tezamen nu t het jonge echtpaar feest gevierd. Toen verlieten de echtelingen hun eiland der gelukkigen en trokken naar Frankrijk cm zich bij Cléry in Le Provence van hun pensioen een kleine boerderij te koopen. De farm is langzamerhand steeds grooter gewor den en geldt thans als een der beste model boerderijen op het gebied van erwtenteelt in geheel Frankrijk. De eigenares heeft de laatste jaren meer malen van zich doen hooren door om ver hooging van het haar toegekende pensioen te verzoeken, hetgeen zij ook heeft verkre gen. Uit haar huwelijk met. den gewezen gendarm zijn vier kinderen geboren, drie zoons, die Fransche spoorwegbeambten ge worden zijn en een dochter, Louise, die ge trouwd is met den reeds genoemden land bouwkundig ingenieur Oneglia uit Dijon, een zeer gegoede huiseigenaar. Grootmoeder Ursula, de vroegere koningin Salima Machimba, is thans een oude vrouw met grijze haren; zij ziet er nog steeds uit als een Zuid-Europcesche en is zeer gezien, temeer daar zij uitermate kundig haar boer derij leidt. In ieder geval schijnt zij nog geen traan gelaten te hebben over haar vroe gere rijk, dat zij twee jaar geleden nog be zocht heeft toen zij haar dochter en schoon zoon op hun huwelijksreis naar Mohéli be geleidde. Onder de regeering van den Chineeschen keizer Tsj?in Sji Hwang-ti kwam 214 jaar vóór Chr. de groote Chineesohe muur tot stand. De keizer gaf bevel tot vernietiginf van alle literatuur en de executie van all* geschiedenis-schrijvers, zoodat de histori* met hemzelf kon beginnen! Maar hi«rto slaagde hij niet, want hij vergat de stsonrn tafelen in een tempel te Peiping, waarin cc historie van het land was gebeiteld.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 5