fÊ In de Centrale dsrK.JU. te Brussel BERICHTEN UIT MEDEDEELINGEN VAN HET DUITSCHE NIEUWSBUREAU (D.N.B.) Krachtig verzet tegen deelneming aan den osrlog 'm ïmerika Ket vraagstuk van Gibraltar De houding van Italië Waar bevindt zich thans bet front? DERDE ZONDAG NA PINKSTEREN De heropbouw van Nederland De scheepvaart hervat in Holland Paul Colin te Poitiers aangehouden Eerste Eskimo-gazet Ds Fransche generaal Prioux gevangen genomen Te Londen hoort men het kanon schieten De toestand te Parijs De Engelsche soldaten die over het Kanaal vluchtten HET ALGEMEEN NIEUWS ZONDAG 2 EN MAANDAG 3 JUNI 1940. Hulp aan vluchtelingen in nood (Vervolg van eerste bladzijde) Verder hebben wij in allerhaast nog en kele nooddiensten moeten samenstellen. Zoo als een identiiicatiedienst, die zorgt dat ver loren kinderen, uiteengerukte families weel bij mekaar gebracht worden en vooral om een onderscheid te maken tusschen vluchte lingen die wij verzorgen en noodlijdenden van Brussel, die de stad zelf moet in han den nemen. Dit laatste vermijdt dan veel waardoor de verre vluchtelingen, die toch het eerst moeten geholpen worden, omdat ze èn lichamelijk èn zedelijk het meest hebben te lijden, niet zouden achteruitgestoken wor den. En welke mcnschen komen hier zooal toe Er is ge«ui onderscheid te maken. Na tuurlijk zien wij af en toe onze jonge ka- jotters. Verder familieleden van Kajotters en Kajotsters. Maar verder laat niets zich hier opmarken. tenzij de diepe ellende, de afgematheid en de radeloosheid die op iedeic gezicht te lezen staan. Wij hebben gezorgd voor een rapatnee- rlr.gsdienst verscheidene autobussen, welke de Duitschers voor ons hebben vrijgelaten, staan ter beschikking om vluchtelingen weer naar huis of naar een veilige plaats te bren gen. Soms hebben wij wel eens te kort aan essence. Maar het gebeurt ook dat de Duit schers zelf de vluchtelingen meenemen naar het verre Kempenland of Wallonië. En de voedingswaren Voor de voeding hebben wij God zij dank nog niet gesukkeld. Een speciale in richting heeft ons bij de eerste aanvraag steeds voldaan. Dat is een groot geluk Waar zouden we anders de dsgelijksche versche melk vandaan halen En het brood We verbruiken dagelijks bij de 2.000 brooden. Welken indruk geven U de vluchtelin gen, juffrouw Ach ja Het is niet te zeggen. Gansche boekdeelen kunnen alleen maar bevatten al het diepmenschelijk leed dat wij hier tegen komen. U kunt niet gelooven hoe zacht wij de menschen moeten behandelen. Door de dagen lang doorgestane ellende zijn de men schen wel uiterlijk galaten, maar innerlijk prikkelbaar geworden Sommigen zijn bru taal. En toch heb ik orde gegeven, ook in deze laatste gevallen, nog zacht te zijn tegen over menschen die have en goed verloren hebben, wier huishoudens soms totaal uiteen gerukt zijn. Ik heb ze gesproken Twee menschen Met 18 waren ze vertrokken Zestien werden een na een gemitrailleerd. De twee kwamen hier als menschelijke wrakken toe. Ik heb ze gezien, de moeders die hier, na al het doorgestane leed, hun zooveelste kindje baarden. En de moeder die, alleen maar bijgestaan door een Duitsche officier, midden op de straat, haar kind ter wereld bracht. Moet ik verder gaan Neen. gaat buiten en overtuig U zelf daar op de straat, wat een ellende de oorlog in ons volk geslagen heeft. Dat is het einde van ons onderhoud Ont roerd danken wij Juffrouw Van der Jeugd voor deze practische en duidelijke uiteenzet ting van de momenteele werking van de K A.J.-Centrale Die werking gaat vooral uit van die tientallen jonge meisjes, onder de kundige en zachte leiding van Juffrouw Van der Jeugd. Wij allen moeten dit gedenken. Kunnen we steunen Doen wij het. Bidden kunnen wij in ieder geval. En dat zullen wij zeker doen Naar door het Duitsch Nieuwsbureau fD.N.B.) wordt gemeld hebben de autoritei ten in samenwerking met den Rjikscommis- saris Seiss Inquart, een aantal maatregelen besproken voor den heropbouw van Neder- I land. I Er bestaan groote plannen voor de oplos sing van het probleem der werkloosheid, den heropbouw en de verhooging van het levens- peil, bijzonder dat der arbeiders. Er zal in de eerste plaats voor gezorgd wor- i den dat het land niet overstroomd wordt door uitzuigers en door menschen, die er niet thuis hooren. Naar het Duitsche Nieuwsbureau (D.N.B.) uit Amsterdam, dato 31 Mei. meedeelt, werd de scheepvaart van uit Rotterdam naar den Rijn hervat, hoofdzakelijk door schepen, die op eigen aandrijving varen. De schepen vervoeren groenten, aardappe len, kaas, haringen, melkerijproducten. Niet geladen sleepbooten zijn anderzijds onder weg om kolen uit Duitschland naar Holland te brengen. De Nieuwe Rotterdamsche Courantbe richt daarover verder dat de scheepvaart naar Amsterdam en andere Hollandsche plaatsen over den Rijn en het Merwedeka- naal terug hernomen kon worden. Ook in Arnhem wordt er met paard en man aan gewerkt om de opgeblazen bruggen op te ruimen om den weg voor de scheep vaart open te maken. PARIJS. 31 Mei (D.N.B.). De bekende Belgische journalist Paul Colin, directeur van het weekblad Cassandrewerd op bevel van den Franschen minister van binnenland- sche zaken te Poitiers aangehouden. Sinds korten tijd verschijnt in de Zuid- Groenlandsche stad Julianahaab de eerste Eskimo-gazet. Haar redacteur en tegelijk eigenaar is een jonge Eskimo, die jarenlang in de Vereenigde Staten heeft gestudeerd en ook daar aan een gazet werkte. Het blad verschijnt in de Eskimo-taal eenmaal per week en heeft een oplaag van ruim 1,000 exemplaren, die alle door dt Eskimo's ge kocht worden. BERLIJN, 31 Mei (D.N.B.). Verleden Woensdag werd te Steen voorde ten Oosten van Cassel, de opperbevelhebber van het eer ste Fransche leger, generaal Prioux met tal rijke andere hoogere Fransche officieren ge vangen genomen. Generaal Prioux is 61 jaar oud en gold als een bizonder bekwaam hoo- ger legerleider. Tijdens den wereld-oorlog was hij ingelijfd bij den generalen staf. Na den wereldoorlog werd hij bevelhebber der kolo niale troepen en was tijdelijk de chef van de Fransche militaire missie in Polen. In 't begin van dezen oorlog nam hij het bevel over van het eerste Fransche leger en bij de ineenstorting van dit leger viel hij in Duitsche handen. STOCKHOLM, 31 Mei (D. N. B.). Dc Londensche berichtgever van Stockholm's Tidningen meldt dat men, wanneer de wind uit het Oosten komt, in de Engelsche hoofdstad het kanongebulder van den slag in Noord-Frankrijk en Vlaanderen hoort. In de badplaatsen van de Zuid-Oostkust van Engeland krijgt men eiken nacht een beeld van den oorlog op de daartegenover liggende kust te zien. De vuurlraleii uit den loop der zware kanonnen alsmede de bran den in de dorpen en steden zijn duidelijk te zien. Te Londen heerscht een toestand van zenuwachtig afwachten, verklaart de bericht gever ten slotte. BUDAPEST, 31 Mei <D. N. B.). De Pa- rijsche correspondent van Vreme meldt dat de jongste berichten van het noordelijk oorlogsfront te Parijs een ware paniek heb ben doen ontstaan. De bevolking is in aller ijl naar de staties geloopen en heeft heb ben en houden in den steek gelaten ten einde spoediger dieper het land in te kunnen vluchten. De bekende Amerikaansche dagbladkoning William Hearst verzet zich in een door alle organen van het Hearst-concem gepubli ceerd artikel tegen de pogingen, die werden aangewend om Amerika gewapende-hand in 't Europeesch conflict tusschenbeide te doen komen. Een deelneming aan den oorlog door de Vereenigde Staten zal meer nadeel dan nut opleveren, zoo schrijft hij. Laten wij ons ver houden zoo gaat hij voort, van dc verschrikkingen van den oorlog met zijn vreeselijke gevolgen De Amerikaansche sol daten hooren niet thuis cp de Europeesche slagvelden De New-York Telegraph steit vast dat een optreden van de Amerikaansche vloot in dc Èuropeesche wateren niet te verant woorden is. De Amerikaansche vloot heeft let opdracht de eigen kusten te beschermen. Het blad wijst er verder op dat liet Ameri kaansche landleger geen beslissing kan bren gen op het Europeesche slagveld. Dc uitwer king der legerhervurming en -uitbreiding, waartoe men thans besloten is. kan zich slecnte. na anderhalf jaar „volcoenae doen voeien. MADRID. 1 Juni (D.N.B.). De bekende Spaansche journalist, Manuel Aznar, noemt in Arriba het probleem van Gibraltar het zwakke punt in de betrekkingen tusschen Spanje en Engeland. Zonder omwegen moet gezegd worden, schrijft hij, dat de betrek kingen tusschen de beide landen door vele beteekenisvolle problemen overschaduwd wor den, onder dewelke het vraagstuk van Gi braltar op de eerste plaats komt. Het vast houden van Spanje aan dit vraagstuk is niet van heden, maar heeft door de wedergeboorte van dit land nieuwe kracht bij gezet. Spanje's grootste koningin Isabella, heeft in haar politiek testament vastgelegd dat Gi braltar altijd tot de Spaansche kroon moet behooren. Dit is het politiek dogma van Spanje dat tot hiertoe nog geen oplossing ge vonden heeft. De ongelukkige tijden, waarin de Engelsche boodschappers van op hun schrijftafel het lot van Spanje bepaalden, zijn voorbij. ROME, 31 Mei. (D.N.B.). De Giomale d'Italia stelt heden de beteekenis vast van Italië in het raam van de Europeesche groot machten en den afloop van den oorlog. Het blad schrijft dat d e solidariteit tusschen Duitschland en Italië nog volop van kracht is. Het eenmaal onderteekend verbond zal door Italië in eere worden gehouden en wel des te meer daa- deze geschreven richtlijnen aan de groote historische wetten van de bei de Staten beantwoorden. Wat zich nu in Duitschland en Italië af speelt, is het onmiddellijk gevolg van 1919 en de slecht berekende en gehate politiek van Frankrijk tegen Italië en Duitschland. De Lavoro Fascista legt er den nadruk op dat Corsica Italiaansch is. Het Italiaansch zijn van Corsica te loochenen is hetzelfde als het Italiaanscn-zijn te loochenen van Sardinië en het eiland Elba. Over dezen oorlog van het toiaai herzien der Eurooeesche vraagstukken, schrijft het zelfde blad het volgend: Deze oorlog is er een van go'i jkoerechtiging van de volke ren. Ook het probleem var. Corsica is een vraagstuk van allereerste beteekenis dat een radicale en uitemdeiijxe oplossing eischt. Des te meer daar de geschiedenis van Corsica in feite dezelfde geschiedenis is als van de Middellandsche Zee en van de Italiaansche eilanden en andere landen van de Middel landsche Zee. STOCKHOLM, 1 Juni. (D.N.B.). Het Zweedsche dagblad Nyal Dagligt Allehan- da bericht uit Londen over den terugkeer van enkele Britsche afdeelingen uit Vlaan deren, dat deze soldaten hongerig, moe en de oogen diep in de kassen in Engeland zi|n aangekomen. Velen waren zoo afgemat dat ze aan land moesten gedragen worden. In het Noorden is het troepentransport ver ge vorderd. Buiten transportschepen gebruikt men ook kleine bootjes en vlotten om het Kanaal over re steken. Het front bevindt zich altijd volgens Duitsche opgave ongeveer op de volgende lijn. De voortzetting van de Maginot-lmie naar het Noord-Westen is van de kust bij Duinkerken tot Montmedy doorbroken en in Duitsche handen. Een nieuw Duitsch front loopt van de Fransche kust aan het kanaal bij Abbeville stroomopwaarts der Somme langs de Oise en de Aisne tot aan de Maas ten Zuiden van Sedan. Het front bevindt zich dus van onge veer 100 km. van Parijs (afstand van Brussel naar Brugge). Aan de zee bevindt er zich nog een kleine 10 km. diepe en 45 km. lange strook in handen der Engelschen, loopende van Nieuwpoort naar Duinkerken. TE D1KSMUIDE. In dc stiaa* zien we rechts het kloostergebouw der Eerwaarde Zusters dat totaal uitbrandde. In het Heilig Misoffer van dezen dag krij gen wij een stuk aloude Zondag-liturgie, ter wijl het Officie daar rondom de viering van het H. Hart in de recenten vorm voortzet. Het oude en het nieuwe zijn hier echter op zeer aanpassende wijze te zamen gevoegd. Wij gaan denken aan een prachtig camée, welke, op den groenen grond van het oud Kerkelijk Jaar, de witte figuur naar voren brengt van den Liefdekoning die eerst in deze laatste tijden den vollen gloed van Zijn Hart openbaarde. Het Heilig-Hartfeest is noodzakelijk een liefde-feest, doch de liefde van God tot de menschen kenmerkt zich vooral door dezen vorm van afdalende goedheid, die men barm hartigheid heeft genoemd. Waarheid en barmhartigheid zijn de twee eigenschappen, die van oudsher liefst aan God werden toegekend door het Hem zoe kende menschdom. Zoo komt het dat ook de oude liturgie, al kende zij geen Heilig-Hartfeest. zoo dikwijls en zoo gevoeld Gods barmhartigheid neer buiging over de arme menschheid huldigt. Reeds op den eersten Zondag na Pinksteren werd Gods barmhartigheid liefde gevierd. Deze Zondag staat in diezelfde lijn en vormt een stevigen achtergrond voor de meer moderne Heilig-Hart devotie. Luisteren wij dan even naar den inzet van de Mis-liturgie met het vers uit Ps. 24 Zie op mij neder en ontferm U mijner, O Heer; want eenzaam en arm ben ik; zie mijne vernedering en mijn smart; vergeet al mijn zonden, o Mijn God Tot U Heer, verhef ik mijne ziel: mijn God op U.betrouw ik. wil mij niet beschamen. Wat ook in het Heilig-Hartofficie op dezen dag. de Zondaglijn naar voren haalt, zijn de Collecte, het Epistel en het Evangelie. In de Collecte wordt om een vermenigvul diging van Gods barmhartigheid over de we reld gebeden; het aloude gebed vindt vast zijn verhooring in het feit der liefderijke openbaring van Jezus H. Hart. Ja. de ken nis van de Liefde des Heeren alleen kan ons zoo langs de tijdelijke goederen heen leiden, dat wij de hemelsche niet verliezen. En op dezen dag mogen wij in het Epistel het waarschuwend woord van Petrus ver nemen, die het eens hoorde uit den mond van den Meester zelf op dien allerdroevig- sten avond van den doodstrijd in Gethse- manië i Allerliefsten... weest sober en waakt; want uw tegenstander de duivel loopt rond als een brieschcnde leeuw zoekende wien hij kan verslinden. Wederstaat hem door de kracht des geloofs. Maar bemoedigend klinkt het Graduale als gegrepen uit het liefderiïjk Hart van onzen Verlosser, wien alle macht gegeven is in den Hemel en op de aarde «Werp uw zorg op den Heer, Hij zal U voeden... Toen ik den Heer om hulp riep verhoorde Hij mij tegen zijn aanvallers. Het Evangelie behelst de dubbele parabel, waardoor Christus zich als 't ware excuseert tegenover het laatdunkend optreden der Farizeërs, geërgerd door Zijn Goddelijke barmhartigheid. Hij beroept zich op het voorbeeld van den goeden herder, die zijn negen en negentig schaapjes achterlaat om het honderdste, het verlorene te zoeken; en die feest viert, wan neer hij het triomfantelijk op zijn schou ders heeft mogen terugbrengen. En een nog eenvoudiger voorbeeld haalt Hij aan Daar is een jonge vrouw die uit haar bruidschat één drachme verloren heeft, en zij ontsteekt het licht en zij ve:gt het huis en zoekt met zorg tot zij weer in haar hoofdooi het gevondene muntstuk laat rin kelen! Dan roept, zij haar buu.vrouwen samen om haar blijdschap te verkondigen. Niet minder verheugt zich de Hemel om één zondaar die zich bekeert, want daarin openbaart zich telkens Gods barmhartigheid aan de Engelen en de Heiligen. Het laatste heerlijke woord van dit Evan- gelié komt nog tens voor als Communiezang, terwijl in het Offertorium en het Secreta het Godsvertrouwen wordt uitgesproken en om heiliging gebeden. De Postcommunie vat het hoofdmotief sa men Moge de Heilige Communie. Heer, ons leven schenken, en ons, van zonden ge zuiverd, tot uwe eeuwige barmhartigheid voorbereiden. Vóór en- na het Magnificat wordt ons nog maals in de Antiphone het sympathieke beeld der bezorgde vrouw voorgesteld, waar onder de God-Mensch Zijn liefderijk Hart reeds toen openbaarde! «Welke vrouw, die tien drachmen bezit en één drachme ver liest, steekt niet de lamp aan, en veegt het huis. en zoekt met zorg totdat zij ze vindt?» Onwillekeurig voegen wij hier aan toe Zoo die vrouw... wat Hij dan Z. M. J.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2