NIEUWS UIT AALST EEN BRIEF VAN 30 SEPTEMBER 1581 BIT NIEBWP00RT AAN EEN SOLDAAT KSeine Aankondigingen Het Roode-Kruis, Aalst Doodeiijk ongeval te Moor- sel (bii Aalst) Da belangrijke wandelstok HET ALGEMEEN NIEUWS ZONDAG 2 EN MAANDAG 3 JUNI 1940. 10 MeiOorlog Dagen vol kommer en spanning warm aangebroken, maar ook da gen, die aantoonen zullen hoe het Roode- Kruis zijn leuze Dienen getrouw zal blij ven. Onder de kundige leiding van h. Dr De Cock, het stichtende voorbeeld van Mej. Van Trappen en het aanmoedigend woord van den ieder sympathieken h. Bogaert bleef het Roode-Kruis van Aalst op z'n post van het eerste uur tot heden. De eerste bom vielen 't Roode-Kruis siond paraat, want enkele oogenblikken later waren h. Van Landuyt, en h. Rumes ter plaatse om de slachtoffers hulp te bieden en te vervoeren. De hh. Bogaert en De Rrant raapten de gekwetsten op in de Molenstraat, Werf, Mout- straat en doorkruisten de s'ad in alle rich tingen om hulp te bieden waar het nf *dig was. Ambulanciers en ambulanciersters werden opgeroepen, vrijwilligers kwamen zich aan bieden en volgens de schikkingen van heer Bogaert hielden te om de beurt dag en nacht de wacht op het hoofdbureel. Keizerlijke plaats, 17, waar de zeer beproefde h. Moens ze kranig ter zijde stond. In opdracht van Dr De Cock en om Dr Goffaert in zijn militair veldhospitaal bij te staan, deden er 12 ambulanciersters gedu rende 4 dagen dag en nacht dienst onder de leiding van Mej. Kerremans om de honder den gekwetsten hun leed te verzachten. Velen verlieten de stad om zich aan het dreigende gevaar te onttrekken, maar het Roode-Kruis bleef. Gedurende de beschieting ging Dr De Cock vergezeld van h. Troc'n, gekwetsten verzor gen en onmiddellijk na de beschieting ging onze leider met de ambulanciers Verbrakel en Van der Perre door de meest geteisterde straten om rjp gekwetsten te verzorgen. Tientallen verden verzorgd in het hoofd bureel, in onze ndpposten en langs de stra ten onder toezicat van Dr De Cock en Dr Gravez, waarna ?e huiswaarts keerden of met de ambulanciewagen vervoerd werden. De koelbloedigheid van Dr Gravez en Dr De Cock, die zoowel bij nacht als bij dag ten dienste bleven van 't Roode-Kruis, dwon gen de bewondering af van allen die rond hen geschaard en ten dienste bleven van het Vlaamsche volk en van het leger. Zi.i die bleven, verlieten hun kroost, hun familie, hun ouders en vrienden, die naar veiliger oorden vertrokken, zij hebben bange uren gekend maar naar 't voorbeeld van Dr De Cock hadden ze slechts één woord en één leuze dienen Pas was de stad bezet of Dr De Cock oor deelde met z'n gekende scherpzinnigheid het oprichten van 'n vluchtelingenoord, 'n kan tine en 'n hulphospitaal noodzakelijk. H. Van Cleemput werd met hét oprichten van het vluchtelingenoord belast in het Ca- pucienenklooster, waar hij eiken dag met de onbaatzuchtige en zeer gewaardeerde hulp van de hh. Van Damme, Veillefon, Van Geirt en Timmermans honderden menschen 'n on derdak, soep, brood en koffie bezorgt. 'n Hulphospitaal kwam tot stand met onze ieverige Juffr. Van Trappen als bestuurster, flink bijgestaan door Mevrouw Delcord (ge- dipl. verpleegster) en tal van gediplomeerde ambulanciersters van het Roode Kruis, die dag en nacht, zich zelf vergetende de zieke en afgematte vluchtelingen verzorgen. Juffr. Van de Meersche, die belast was met den opsporingsdienst der gevangen en ver miste soldaten, boekte van af de eerste uren honderden aanvragen en had 't genoegen me nigeen te kunnen inlichten en brieven van gevangenen aan hun familie te bezorgen. Onze twee chauffeurs hh. Huylebroeck en Marcoen, die dag en nacht gekwetsten ver voerden, verdienen allen lof voor hun gepres teerd werk. Zóó werkt het Roode Kruis te Aalst, zóó tracht het 't leed van ons volk te verzachten, zóó blijft het nacht en dag ten dienste van iedereen z'n leuzen «dienen» getrouw. A. C. TREA. Gemeen teraadzitting Op Maandag 3 Juni 1940, vergadering van den gemeenteraad, te 15 uur, ten stadhuize, gewone zittingszaal. Dagorde Mededeelingen. De dd. Burgemeester en Schepenen E. DEPREZ. De dd. Gemeentesecretaris A. PRESIAUX. II etechtwijxin^ Graag wil ik er de redactie op wijzen dat de Duitsche overheid op het stadhuis opge wacht werd door h. De Prez, dienstdoende burgemeester, h. Callebaut, gemeenteraads lid. A. Van de Winckel, politie-commissaris en h. Dr De Cock, hoofd der plaatselijke Roode-Kruis-afdeeling en Dr Gravez. Dr De Cock, die de eenige was, die de Duitsche taal machtig is, voerde er 't woord. Oproep Wie kan ons inlichtingen bezorgen over wachtmeester Raf. Sterckx, uit Aalst, 13e Ar- tilleriereg. 4e batterij, 2e groep? Inlichtingen worden met dank aanvaard ten bureele van het blad of bij Désiré Van Vaerenbergh, Gentsche steenweg. 128, Aalst. BIA, IS EEN WONDERPAARD Bia, het paard vóór de kar van een ijskreemverkooper gespannen, kan mt.rdere dingen doen, waarop een gewoon paard zich zou stom kijken. Hij omhelst zijn meester op zijn manier, kan de deur der herberg openen waar zijn meester zit, wanneer een klant opdaagt, maar even fijn een glaasje bier ledigen, zonder een droppel te verliezen, zooals men op dc foto ziet» PRENTEN UIT DE ZESTIENDE EEUW De late Zomermaanden van *r"1 waren wel zeer onrustig in de Lage m. De lange,strijd tusschen de soldaten Koning Philips II en tusschen dezer der rebellen scheen met nieuwe verbittering op te flak keren. Farnese, opperbevelhebber der ko ninklijke troepen, moest het hoofd bieden aan verschillende aanvallen. Het werd weer een onrustige en moorddadige tijd. Zoopas was Breda voor den koning her overd geworden. Maar de rebellen hadden Eindhoven en Weert verrast. Ze bedreigden opnieuw 's-Hertogenbosch. Uit de rebeische steden Brussel. Antwerpen en Mechelen wer den troepen gezonden naar richtingen, die niet duidelijk konden onderkend worden. Leuven en Aarschot, thans in de macht van den koning, konden ieder oogenblik de strijdkrachten van den vijand voor hun wal len zien verschijnen. 'De garnizoenen dezer beide steden leken overigens niet al te be trouwbaar. Armoe, ziekte en gebrek aan geld hadden deze troepen ontmoedigd. Dag voor dag gingen soldaten ioopen. Farnese, steeds in geldgebrek, kon geen middelen vinden om de soldeniers normaal te betalen. Grooter gevaar nog dreigde langs den Franschen hoek. De hertog van An jou, beschermheer der Nederlanden kwam met naar men zei zeer aanzienlijke troepen op onze landen toe. Farnese 1 rok in hoogst eigen persoon den Franschen vijand tege moet. Tegen eind September 1581 lag Far- nese's kamp in de buurt van Valenciennes. Spionnen trokken wederzijds de banen op en af. In de administratieve papieren van Far nese zitten tientallen briefjes uit deze dagen, toen allerlei spionnen met de meest fantas tische geruchten bij het hoofdkwartier van Farnese kwamen aanzetten. Ondertusschen ging de zenuwoorlog zijn vollen gang. Ge heel Zuid-Vlaanderen stond in afwachting van iets zeer groots, dat blijkbaar moest gaan gebeuren. Alle rebellen van hier en el ders hielden den adem in tegen het oogen blik. dat de bekwame en doortastende opper bevelhebber der Spaansche troepen in bot sing ging komen met de beruchte regimen ten, die Anjou ging vooruitzenden... Van hun kant gingen talrijke Vlaamsche rebellen zich bij de troepen aangeven, welke dadelijk bij de regimenten van Anjou zou den aansluiten In de papieren van Farnese Alg. Rijksarchief Brussel, Audience, kar ton 1763 zit een origineel en vertrouwe lijk briefschrijven van den heer van Gistel aan Farnese. Het stuk is gedateerd 22 Sep tember 1581. Gistel meldt, dat de troepen van Vlaanderen samengetrokken zijn rond Sint-Winnoksbergen vandaaruit willen ze aansluiten bij de Franschen tusschen Sint- Omaars en Grevelingen. Ze voeren geheele karren ladders met zich om de wallen der versterkte steden te bestormen. Ze hebben grooten voorraad van pek. Binnen de tien dagen wordt Anjou te Sint-Winnoksbergen verwacht. Tal van Vlaamsche jongens waren dan weer onder de wapens. Thuis wachtten hun huisgenooten met onrust het eind af van den eindeloozen burgeroorlog. Een militaire post bestond destijds nog niet; doch boden reden het land af en droegen boodschappen, brieven en geschenkjes met zich. Onderwijl lagen de spionnen en patrouilles van Far nese overal op loer om de boden te pakken, hun brieven af te nemen en op hoogte te ge raken der plannen van den vijand. Zoo werd begin-Oktober 1581 een bode door Spaansche soldaten gepakt. Hij was o.m. drager van een brief, dien een simpele vrouw uit Nieuwpoort geschreven had aan haar man, welke in de buurt van Sint-Win noksbergen onder de wapens lag. Thans zit deze argelooze brief nog in de plechtige ad ministratieve papieren van Farnese Het is een brief, zooals alle vrouwen en echtgenoo- ten van alle landen en alle tijden aan hun soldaten schrijven, en de diensten der con- tra-spionnage zullen aan Farnese wel niet veel over dit simpel papier hebben kunnen mededeelen. De soldaat had aan zijn vrouw laten weten, dat de staat van zijn gezond heid nog steeds goed was. Hij had haar een flesch cadeau gezonden. De vrouw ant woordt. hoe blij ze is met het goede nieuws over zijn gezondheid, en dat de flesch niet aangekomen is. Van haar kant zendt ze hem twee nieuwe hemden. Ze is ongerust over zijn lot en over de toekomst. Wanneer de bode. die zijn brief bracht, aangereden kwam op het eigen paard van haar man, voelde ze haar hart ineenkrimpen van groo ten angst ze dacht, dat hij dood was en het leven had voor haai' geen vreugd meer Haar man moet maar goed opletten niet in het gevaar te komen. Ze vraagt het met na druk, mede in naam van hun kind. Vader en moeder zitten veilig in Zeeland. Zijzelf zal haar man in voorspoed terug verwach ten. Enzoovoorts. Het is. zooals men ziet, een simpel en schoon-menschelijk öokument, dat door iedere vrouw van onze dagen kan on derteekend worden. Hier volgt de volledige tekst van dit mooie en humane dokument. Ik copieer letterlijk op het origineele stuk, bewaard in karton 1763 van het fonds Audience in het Alge meen Rijksarchief te Brussel. Uict nieuporte den XXXen septembre. Myn beminde man. IJ zal believen te weten hoe dat icfc meen brief ontfanghen hebbe waer by ick ver- staen dat ghy noch fraeye ende ghesont syt het welke my wel lief om horen is de lieere sy gepresen van sy?i goddelicke gratie voert myn beminde maen sic ghy schrief my dat ghy my een flassche sent maer de bodde segt my dat ghy hem gheen flassche ghe- gheven en hebt voort angande. van sulcx als ghy my schrieft dat zal ick volbringhe in alsoo verre alst my mogelicke is ende u van als bescheet doen met eerste bodde die ick vinden sal ende ick hebbe u twee hemden ghesonden by andrics hemmels schipper van nieuport die suit ghy te dunkertce vinden hoppick zoo liy my gheseyt heeft voort ver- staen ick dat ghy in het legher syt het wel ke my wel een ongherust harte doet hebben bod betert maer ick bidde u op alsoo lief als ghy my hebt ende u kint dat ghy u wacht van te ganne daer perickel is want my dinck moest ghy cenich ongeluck heb ben dat ick nummermeer vruecht op de wcr- relt en soudc hebben dat bleeck wel doen ick u pert sach thus kommen ende een han- der daer op sitten my aochte dat myn de werrelt te nou was tot dat ick u brief sach anders niet dan dat varken en merken in selant zijn maer u kint is nog redelicke wel te passé de heere hebbe lof maer ick en ben niet seere wel te passé metschaders datter een caterne op myn ansicht ghesoncken is maer ik en weet niet waerse stede nemeii sal war.rt daer dorre soude u wel mer sch ri ven maer te lust my niet veel ander niet dan ii god de heere ghesontheyt verlenne ende voorspoet. By my Colenken Fcys. u hus- vrouwe ende dienerse wat ick vermach. Descn brief zy ghegeven an myn beminde man nicolas le porcq te Winnox berghe Winncexberghe. EEN KNAAP GEDOOD EN EEN ANDER DEERLIJK VERMINKT DOOR HET SPELEN MET EEN OBUS Woensdagavond, 29 dezer, gebeurde in de Affligemdreef, op het grondgebied van Mocr- sel een vreeselijk ongeluk. Twee knapen, Louis Verleyzen en Louis Roelandt van Erem- bodegem. waren aldaar aan 't spelen aan een veldkanon, door de Iligische trr^en achtergelaten bii hun aftocht. Plots hoorde men een geweldige ontploffing. Toegesnelde landbouwers vonden Louis Verleyzen badend in zijn bloed en gansch verminkt in het ee- laat. De knaap werd op slag gedood. Wat Louis Roelandt betreft, deze werd den duim van de rechterhand afgerukt en was aan d°n voorarm gekwetst. Gansch zijn aangezicht was gekneusd. Mei vreest ook voor de oogen. De gevonden ste'-ken der obus laten toe te veronderstellen dat de knapen «"uirobeerd hadden, de obus in den loop var kanon te steken. De politie van Moorsel werd verwittigd. Na de eerste zorgen ter plaatse werd het slacht offer naar het St Elisabethgasthuis van Aalst overgebracht. Ouders, let toch nu nog meer dan anders, op uwe kinderen Mijdt u van alle achter gelaten oorlogsmaterieel en munitie F Stad Aalst Bericht Met toestemming van den heer Ortskom- mandant mogen van heden af, op het»grcnd- gebied der otad Aalst, de drankhuizen open blijven tot 22 uur en is het verkeer voor voetgangers toegelaten tot 22.30 uur. Aalst, den 21 Mei 1940. De dd. Burgemeester, EUG. DEPREZ Tot voor eenige jaren was het in sommige provincie's van Spanje de gewoonte, dat de hand van een rijk meisje op een traditicneele manier werd gevraagd. Wanneer de jonge man om de hand van een meisje wilde vra gen, dan kwam hij op drie achtereenvolgende middagen een bezoek brengen aan de ouders van 't meisje en zorgde er voor eiken middag precies op denzelfden tijd het huis binnen te stappen. Den laatst en keer liet hij «bij vergissing» zijn wandelstok staan, teneinde den vierden middag alweer op het zelfde oogenblik belangstellend te komen vragen of hij zijn stok mocht hebben. En dat mo ment van het halen van den wandelstok was zeer belangrijk, want als de ouders en daar om ook het meisje besloten hadden den min naar aan te nemen als toekomstige echtge noot, dan liet men hem rustig naar den stok vragen en werd hem dezen als teeken dat hij aangenomen was, overhandigd. In het andere geval kwam hij niet eens tot de deur, want dan had men hem uit het een of ande re venster den stok reeds voor de voeten ge worpen, hetgeen beteekende, dat hij afgewe zen was. Op drukke punten in groote steden is Maar er staat een verkeersagent, die 't gerij zóó erg, dat men onmogelijk nu en dan met. gebiedende wenk alle den weg kan oversteken. voertuigen stopzet... ...om den wandelaars gelegenheid te geven, rustig en veilig hun weg te ver volgen. INGENIEUR univ. diploma's, begl. alg. ontw. technisch en administratief on derlegd, kent Nederl., Duitsch, Fransch, En- gelsch. Beste refer, zoekt passende be-, trekk. zelfs voorloo- pig. Schrijv. Bureel van blad onder lett. X. B. 80663 JOURNALISME Oud medewerker aan verschilt, bladen en tijdschriften, kennen de vijf talen, refer grondige alg. ontw. biedt zich aan. Schr. bureel van het blad onder letters Y. B 80664 CHAUFFEUR jedipiom. vr. plaats Fr F., VI. voor auto of cam Schrijv. bureel van blad ond letters B. C. 80666 PROEFLEZER Nederl. - Fransch, 18 jaar praktijk, beste ref. zoekt werk in drukkerij. Brussel of provincie. Schr. bu- ADMIN. SECRETARIS 36 algem ontwik, goed voork Welbespr. Nederl Fr. Eng. st. noties Duitsch. dact. boekn alle bureelw., zoekt betrekk. ais ari- m i n ist ra tie-secreta r :s. bediende. redacteur, o.a Ook halve dag of 3 d. p. w. Uitstekende ref. nijverh. en bank wezen. Brieven onder lett. I. B. Bureel van dit blad 80647 IK BIED MIJNE DIENSTEN AAN 44 j.. Fr. VI., Organ, beheer, belast, secret, en best. crediet boekh. en expert; alle b a u k diensten, be twistbare zaken, koop en verkoop, bnefw. gr erv. In zaken en alle waarb. eerl. en bet rouw b. Goede ge- tuigschr. Schr. buseel reel blad onder lett. I blad onder lett U B. A. SC6C5 806'

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 7