Z. Em. Kardinaal Van Roey over de houding van Koning Leopold III Örize Koning te Laken iseuwpoort en Adinkerke in harden strijd veroverd, - De geallieerden boden hier taaien tegenstand. - 200 kanonnen buitgemaakt 40 De lationale Bank Rijkskanselier Hitier in ons land Dinsdag 4 juni 194<J DAGBLAD -o-e-* Italië op het punt deel te nemen aan den oorlog Het Duitsche iegerbericht Eerste jaargang. Nr. 9 HET ALGEHEEN NIEUWS VOOR ANNONCEN 3 Em. Jacqmainlaan, 125A, BRUSSEL Beheer en Redactie 127, EM. JACQMAINLAAN, 127 BRUSSEL TELEFONEN Beheer 17 21 20 17 21 40 Redactie 17 27 96 17 27 97 17 92 43 17 21 20. Na 20 u. bij voorkeur 17 92 43 Aankondigingen i 17 2140 PRIJS CENTIEM Wi; geven hieronder den brief weer die verleden Zondag in de parochiekerken van Brussel werd voorgelezen. Aangezien tui] alleen den Franschen tekst konden krijgen, hebben wij hem zelf vertaald Aartsbisdom Mechelen, 31 Mei 1940. Zeer Dierbare Broeders» De tragische besproeving, die wij on- dergaan, werd verergerd door de zeer pijnlijke beschuldigingen, die te Parijs te- gen Zijne Majesteit Koning Leopold III werden uitgebracht en waarvan de echo pijnlijk de Belgische bevolking heeft ge- troffen. Om dit droevig misverstand, zoo moge lijk, weg te nemen en er het noodige licht op te werpen, hebben wij gemeend dat het onze plicht was den Koning in persoon te gaan vinden. De Koning heeft ons wel willen ontvangen en heeft toege laten de volgende verklaringen openbaar te jnakcn i° De beslissing, die hij 's morgens van den 28e Mei heeft moeten nemen, de wa pens neer te leggen, was hem opgedron gen door de omstandigheden dat het Bel gisch leger in een onhoudbaren toestand ,was. Indien onze troepen, die onweder- roepelijk omsingeld waren, zonder hoop op daadwerkelijke hulp der Verbondenen, den strijd hadden voortgezet, waren zij tot verdelging gedoemd, zonder militair nut, terwijl zij honderd duizenden burgers, op een klein stukje land samen gedrumd, in hun lot hadden mee gesleurd. 20 Die louter militaire beslissing heeft de Koning genomen als hoofd van het le ger, ten volle t'akkoord met het hoofd van den generalen Staf en volgens diens aan wijzingen. Hij heeft geen enkele politieke daad gesteld heeft geen enkel verdrag of overeenkomst, zelfs geen militaire, met den vijand gesloten. Hij heeft dus de Belgische Constitutie op geenerlei wijze geschonden. Hij heeft gehandeld in de overtuiging, die door drie vooraanstaande belgische rechtsge leerden gedeeld wordt, dat hij het recht had het te doen ingevolge de macht die de Constitutie aan den Koning toekent. Hij was trouwens in de onmogelijkheid beroep te doen op zijn Ministers waarvan de vier laatsten op 25 Mei het Belgisch grondgebied hadden verlaten. 3° Het is in strijd met de waarheid te beweren dat het opperbevel van de Ver bondenen niet op de hoogte was gebracht .van den onhoudbaren toestand van het De kassen van de Nationale Bank van Bel gië worden heropend voor alle bankopera ties, met uitzondering van de Staatskas, van af Maandag den 3 Juni 1940. De kassen zijn geopend vanaf 9 tot 14 uur. Verdere inlichtingen betreffende de her opening van de agenturen zullen volgen. Brussel, den 1 Juni 1940. Belgisch leger en van de noodzakelijkheid den strijd te staken. De hatelijke beschuldiging van verraad houdt dus geen steek. Op het laatste oogenblik had de Ko ning, zooals sommigen het hem aanraad den, langs de lucht kunnen vluchten en zich in een vreemd land begeven. Hij heeft verkozen het lot zijner soldaten en het lijden van Zijn volk te deelen, wat wij riddelijker en eervol achten. De feiten, zooals die koninklijke ver klaring ze voorstelt en die door andere ge tuigenissen gemakkelijk zullen belicht worden, zouden het schadelijk misver stand, dat sommige lichtzinnige woorden en betreurenswaardige daden heeft inge- gegeven, moeten doen verzwinden. Wetend dat wij beantwoorden aan de gevoelens van bijna heel het Belgische Volk, bewaren wij door onzen Koning onzen eerbied, onze getrouwheid en ^ns betrouwen. Wij vragen aan de priesters de liturgi sche gebeden voor den Koning voort te zeggen. Rijkskanselier Hitier bevindt zich, naar uit Duitsche bron wordt gemeld, sinds eenige dagen in ons land. Hij maakte een tocht door het geheele oorlogsgebied en verbleef o.m. te Brussel, leper, op den Kemmelberg, Langemark enz. HET VERKEER GEREGELD TE AALST Een tweede noodbrug is gelegd aan de St. Annabrug. Een derde brug is in aanmaak aan den Zwarten Hoek en zal binnen een paar dagen insgelijks voor het verkeer open gesteld worden Wij noodigen met aandrang de geloovi- gen uit onophoudend in hun gebeden en Communiën den Koning en het heil van het vaderland indachtig te zijn. Wij zouden graag zien dat alle Belgen, bewust van den ernst van het uur, veree- nigd blijven en geschaard rond den Ko ning, hoogste verpersoonlijking van het land in gevaar. Wezen wij overtuigd dat wij thans een uitzonderlijke actie der goddelijke Voor zienigheid bijwonen, die Haar macht door overgroote gebeurtenissen toont en waar vóór wij ons zeer klem voelen. Meer dan ooit moeten wij ons betrouwen stellen in de oneindige barmhartigheid van Jezus' H. Hart en met den psalmist bidden Zelfs indien wij in de schaduw van den dood wandelen, vreezen wij geen enkel kwaad, want Gij zijt met ons. Ps.XXII 4. I. E. Kard. VAN ROEY, Aartsb. Mechelen. Onze geliefde Koning verblijft met heel zijn hofhouding, met Koningin Elisabeth, zijn kinderen en Prins Karei in het Paleis te Laken. Gisteren Zondag gingen talrijke nieuws gierigen een wandeling maken langs het paleis. Voor het groote hek van het paleis tegen den steenweg staan aan de rechteipoort twee Duitsche schildwachten, aan de linker poert twee Belgische gendarmen. De autos van het Hof begeven zich vrij in en uit langs de linkerpoert, waar de Belgische gendarmen staan. ROME. 2 Juni (D.N.B.). De Nationale raad der Fascistische partij heeft gisteren, onder voorzitterschap van den partij-secreta ris minister Muti. vergaderd en onder toe juichingen de volgende beslissing getroffen De Nationale raad van de Fascistische partij verklaart dat het Italiaansche volk dat reeds bij het offer van zijn zeshonderddui zend gevallen soldaten bedrogen werd. als mede toen het voor zich en voor anderen oorlog voerde, toen het met sancties werd getroffen en toen het- zijn plaats onder de Zon veroveren wilde erkent dat de con trole op de zee een middel van economische wurging geworden is en dat anderen de hoop koesteren dat het ook een middel zou worden voor het breken van den vrijen wil Het Italiaansche volk is tot iederen inzet bereid en staat eendrachtig achter den Duce, op wien het beroep doet voor de uiteindelijke eenheid en onafhankelijkheid van het vader land aan de zee. DUITSCH HOOFDKWARTIER 2 Juni. Het aantal gevangen soldaten en het buit- Het Oppercommando der Weermacht maakt gemaakt materiaal is gisteren aanmerkelijk het volgende bekend: In harden strijd werd gisteren de door de Engelschen taai verdedigde kuststrook, langs beide zijden van Duinkerken, van uit ooste lijke richting verder ingedrukt. Nieuwpoort en. de kuststrook noord-westelijk van de stad viel in Duitsche handen. Ook Adinkerke. ten westen van Veurne, en Gij velde, op 10 km. van Duinkerken, werden ingenomen. De groote meubelfabriek Decoene welke door Engelsche brandbommen yolledig vernietigd v/erd. vergroot. Alleen bij één legerafdeeling wer den 200 kanonnen van allerlei kaliber buit gemaakt. Op het zuidelijk front is niets bijzonders te melden. De luchtmacht bestreed op 1 Juni. zooals door een bijzonder bericht werd bekend ge maakt. uiteengeslagen groepen van het Brit- sche Expeditiekorps, dat de te Duinkerken voor anker liggende schepen trachtte te be reiken om zoo te ontkomen. De successen van de Stuka-, strijd-, bombardements- en J jachtvliegtuig-escaders zijn tegenover de reeds bekend gemaakte getallen nog grooter geworden. In 't geheel zijn 4 oorlogsschepen en 11 transportschepen met een gezamen lijke tonnenmaat van 54.000 ton in den grond geboord; 14 oorlogsschepen, namelijk twee kruisers, een schip met afweergeschut, zes torpedojagers, twee torpedobooten en een snelboot evenals 33 handelsschepen ir.et een gezamenlijke tonnenmaat van 160.000 ton werden door bommenwerpers beschadigd. Talrijke booten, karkassen en slepers wer den tot zinken gebracht en te Duinkerken werden op het strand troepenverzamelingen met succes gebombardeerd. Bij een vernieuwden aanval van Duitsche snelbooten tegen dat deel van de Belgische- Fransche kust dat zich nog in vijandelijke handen bevond, gelukte het een dezer booten een zwaar geladen transportschip van 4000 ton door een torpedoschot tot zinken te brengen. Voor den eersten keer bombardeerde de luchtmacht de haven van Marseille en stak twee groote handelsschepen door voltreffers in brand. De spoorweg van Lyon-Marseille werd op verscheidene plaatsen door bombar dementen beschadigd. De gezamenlijke verliezen in de lucht van den tegenstander bedragen op 1 Juni «58 vliegtuigen; hiervan werden er 42 in lucht gevechten, 8 door afweergeschut neergescho ten, de rest werd op den grond zelf vernield. Vijftien van onze eigen vliegtuigen werden vermist. Bodoe werd op 1 Juni door onze van Dront- helm naar het noorden oprukkende berg- Jagers ingenomen en hierbij werd. met ander oorlogsmateriaal, een Engelsche batte*»> buitgemaakt.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 1