He list van Ridder Sisso Eet nu Rabarber Zonderlinge dieren Luidspreker tegen ratten .JT ALGEMEEN NIEUWS VRIJDAG 7 JUNI 1940. Een vertelling uit de Middeleeuwen Geweldige slagen bonkten op de deur van het aartsbisschoppelijk paleis ie Thrier. Luid klonken zij door het heele paleis en verstoor den de kalme avondrust in de schemerige gangen. Vloekend stootte de portier den zwaren grendel terug, trok uit alle macht aan de klink van de deur, maar hij was niet bij machte om de cleur maar een spleetje te openen. Sneller volgden de slagen elkander op, terwijl ruwe mannenstemmen scholden en vloekten. Opeens... vloog de poort met een ruk open. De portier viel op den grond... be tastte vloekend zijn pijnlijke ledematen en liep met gebalde vuisten de straat op, waar hij nog juist zag, hoe ridder Adclbergo met een groep ruiters heel kalm over het hobbe lig plaveisel heenreed. De geharnaste ridder keerde zich nog even om in zijn zadel en wenkte met zijn rechterhand, die met een ijzeren handschoen bekleed was. lachend en spottend naar den aartsbisschop, die door de dreunende slagen naar het venster gelokt was. Woedend ging de vorst-aartsbisschop eeni- ge stappen terug, terwijl de portier met open mond naar de deur stond te kijken, waar aan een grooten spijker het lijk van een schurf- tigen hond hing te bengelen, den kop naar ibeneden. De portier liep heen om van het gebeurde verslag uit te brengen. Ontevreden rimpelde zich het gladde voorhoofd van Poppo. den Aartsbisschop, nu hij weer deze nieuwe beschimping ondervinden moest. Toen hij zich tot zijne getrouwen wendde, die juist in zijn zaal bijeen waren om te be raadslagen, proefde men in ieder woord de verontwaardiging, die er in zijn stem lag Adelbergo. die trotsche ridder en sluwe buurman, plaagt me voortdurend! Eerst overviel hij mijn hofmeester en dwong hem niet de wijnkarren naar zijn burcht te rij den en daar de vaten met den besten wijn af te laden... een andere keer hield hij een klopjacht in mijne bosschen en dreef al het wild op de vlucht. Wat ze konden vangen, knoopte hij opengesneden aan de onderste takken van de boomen, langs een pad dat ik met mijn jachtgezelschap volgen moest; en nog kort geleden het is treurig maar toch eigenlijk 0111 te lachen lichtte hij mijn koster op, liet hem scheren als een monnik, naaide hem zoo stevig in een ezelshuid, die pas gevild was, dat hij geen vin kon verroe ren en toen legde hij den sukkelaar zoo voor de deur van de sacristie, terwijl ik de H. Mis opdroeg. Enkel plagerij En als het daar nu nog maar bij bleet Maar hij mishandelt ook mijn boeren, kwelt de geestelijken, en maakt mij bespottelijk voor het volk. Met de hand streek Poppo over het gefronste voorhoofd, zijn oogen gloeiden van toorn, zijn lippen tril den. En toch zal hij zich aan mij moeten onderwerpen! Na deze uitbarsting heerschte er een diep stilzwijgen in de zaal. De getrouwen van den Bisschop zagen elkander aan. Een. van hen en echte reuzenfiguur richtte zich in zijn.volle lengte op, trad op Poppo toe, terwijl hij energiek zijn knevel opdraaide en zwaar als een bazuin galmde z'n groffe stem door de ruimte Ik zal den kwajongen aan boeien leg gen... als een hond zal hij zich wentelen aan de voeten van Uw genade Dank U, Sisso voor dit woord lachtte Poppo bitter, maar bedenk, dat Adelbergo een vos is, sluw uitgeslapen en dapper- Hoe vaak is hij mij reeds ontsnapt. Tever geefs heb ik zijne vesting bestormd, mijne knechten heeft hij verminkt.., mij zelf den dood gezworen. Wat drommelIk heb wel sterkere overwonnen dan deze! Maar... De kruik gaat zoolang te water tot ze breekt! zoo onderbrak de reus met breed triomphantelijk lachend gebaar de woorden van den Bisschop. Laat mij mijn eigen gang gaan; ik ver zeker u dat ik mijn woord zal houden. Ik vertrouw op U zoo antwoordde de Aartsbisschop zijn leenheer en reikte hem vol eerbied de rechterhand, die Sisso eerbie dig kustte. Zonder een woord te zeggen verliet Sisso de zaal, terwijl alle deelnemers aan de ver gadering hem nakeken... Buiten gekomen, sprong hij goed gewa pend in 't zadel, gaf den trappelenden hengst de sporen en reed in vollen draf de stad uit. Het leek wel, dat hij een buitengewoon weer spannig paard moest temmen, zoo joeg hij liet jonge dier vooruit over velden en we gen... langs bergen en dalen;... met het brie- schende beest beklom hij de steile wijnbe- groeide berghellingen... rende in gestrekten draf over uitgestrekte effen vlakten... maak te gewaagde sprongen over sloten en beek jes... vlug als de wind vloog hij over heggen en hindernissen en eindelijk hield hij zijn paard staande voor het Heilig Kruis de burcht van Adelbergo. Het paard stond te trillen en was geheel met schuim bedekt met zijn staart sloeg het driftig heen cn weer. De ruiter was er niet beter aan toe... zijn helm hing in zijn nek... met de hand wischte hij de bijtende zweettiruppelen van het donker- 100de gezicht en sloeg op de eiken burcht poort, die met ijzeren versiersels beslagen is. Uit den wachttoren keek vragend een men- schenhoofd. Een dronk voor iemand die versmacht van dorst! smeekte de wachtende ridder met heesche stem. De wacht verdween. Op het slotplein ver dween het geluid van voetstappen. Zij kwa men terug Knarsend draaide de poort in haar hengsels een schildwacht trad naar buiten en bood den dorstigen ridder een kan van den besten wijn. Met lange gretige teugen dronk Sisso den koelen, kostelijken drank en ledigde den beker tot den laatsten druppel. Dan veegde hij den vochtigen kne vel af en draaide hem tevreden op... en reikte den schenker den tinnen beker over. Duizendmaal dank aan uw heer! Geef hem tevens de verzekering, dat ik hem in dien God mij het leven spaart, dezen dronk met groote dankbaarheid zal vergoeden. Daarna richtte de reuzengestalte zich recht op in zijn zadel, deed een geweldigen ruk aan •3en teugel, zoodat de hengst op de achter- 000ton stijgerde en reed, lachend in ziin vuistje naar huis, terwijl hij bij zich zelve neuriënd zong Adelbergo, Adelbergo, is een vos, zoo slim en sluw. •n Hond knoopt hij aan de deurstijl op Maar die Sisso, maar die Sisso. Zal 't hem spoedig doen berouwen. Want hij jaagt den rooden haan in top! Lustig weergalmden de slagen van den kel dermeester. Dertig leege wijnvaten, die de schatplichtige boeren daar gebracht hadden, lagen in den wijnkelder van den leenman opgestapeld. Uit ieder vat werden een dei- bodems losgeslagen. Luide klonken regelma tige slagen op de holle buiken van de houten vaten. Daarbij zongen zij het spotlied op Adelbergo... Plotseling verstomde het gezang. Op zijn hengst gezeten reed Sisso aan het hoofd van een uitgelezen schaar het plein op. De slagen volgden driftig op elkander. Onderzoekend overschouwde de reus het werk... Klaar? zoo vroeg hij aan den kelder meester. Ja heer! antwoordde deze, terwijl hij den laatsten losgeslagen bodem met den voet terzijde schoof. Dertig geharnaste mannen gewapend met helm en zwaard verborgen zich in de buiken der groote vaten, die in linnen gewikkeld en met touwen omwonden op hun dragers lagen te wachten. Zestig dappere krijgers als wijn boeren verkleed kwamen nu naderbij... on der den langen kiel droegen zij hun uitrus ting en wapenen Twee aan twee pakten zij een vat op en daar zette de stoet zich in beweging recht naar Heiligkreuz Aan het hoofd van den troep, hoog opgericht te paard, Sisso, met opgedraaiden knevel... Slechts twee schildknapen begeleidden hem. De zwaar-bespijkerde schoenen der vermom de soldaten dreunden regelmatig over het hobbelig plaveisel der straten. Aan alle ven sters vertoonden zich nieuwsgierige gezich ten, die met verwondering den zonderlingen stoet naoogden. Deze trok regelrecht in de richting van den burcht, waar Adelbergo woonde. De dragers, vermoeid van het onge wone werk, hielden daar een oogenblik rust om weer op adem te komen. Sisso klopte aan. De wachter dezelfde die hem reeds een maal een verfrisschenden dronk aanreikte keek naar buiten en vroeg, wat zij verlang den. Meldt aan Uw heer zoo ontwoordde Sisso, terwijl hij naar de vaten wees, da ik hem den wijn kom brengen, dien ik hem beloofd heb, toen hij mij eens een beker wijn liet overreiken 0111 mijn dorst te lesschen. De wacht ijlde heen en kwam cenigen tijd later met Adelbergo terug. De poort ging wa genwijd open. De dragers namen hun last weer op en stapten langzaam en zwaardra gend het slotplein op. Daar legden zij voor zichtig de vaten voor Adelbergo's voeten neer .terwijl Sisso uit zijn zadel sprong. Scherp als een bevel klonken zijn woor den 15 Ridder Adelbergo, ontvang thans de be wijzen mijner genegenheid. Nauwelijks had hij deze woorden gespro ken of de wijnboeren trokken hun zwaarden uit hun kiel... de verborgen manschappen sprongen uit hun schuilplaats en stormden naar voren... In een oogenblik zag de burcht heer zich omringd, met bliksemde zwaarden bedreigd, door stevige vuisten gepakt... Een korte strijd... Spoedig moest Adelbergo voor de overmacht wijken en tandenknarsend van woede gaf hij zich over. Toen de avond kwam trok de stoet naar het paleis van Poppo terug. Als een over- winningsheld zat de reus op zijn hengstach ter hem met een gezicht, dat verwrongen was van woede, Adelbergo, zwaar geboeid. Zijn brandende vesting wierp een vlam- men-gloed over net stille land... Verschillende wijzen van rabarberbereiding Het nieuwe voorjaar bracht ons weer de heerlijk-frissche gezonde rabarberstelen, waarvan heel wat smakelijke gerechten te bereiden zijn 0111 afwisseling te geven in het dagelijksch menu. Kinderen zijn doorgaans verzot op rabarber en moeder doet goed hen er zooveel mogelijk van te laten genieten. Vroeger werd de rabarber altijd geschild, maar nu weet elkeen al lang, dat men dat niet moet doen. Met de schil gaat er verlo ren aan voedingswaarde en bovendien, als ge schoone roode rabarber hebt, geeft die een plezierige kleurtje aan de compote, waar door ze er zoo echt smakelijk uitziet. Maar om door de schillen geen vezels te krijgen, moet de rabarber in zeer dunne plakjes worden gesneden. Nu heeft men minder suiker noodig voor de rabarber als men ze eerst even afkookt, maar met dat afkookwater gaat er ook weer voedingswaar de verloren. Daarom liever wat meer suiker gebruiken; suiker is immers ook zeer voed zaam, en gelukkig is die tegenwoordig niet duur. Ziehier een heele lijst recepten Rabarbermoes 1 bos rabarber, 2 ons sui ker, wat aardappelmeel. Bereiding Snijd van de rabarberstelen het onderste stukje af en de bladen, maar schil ze niet. Snijd ze in stukjes, zet ze op met weinig water en laat ze onder af en toe ree- ren op een zacht vuur gaar worden. Roer ze fijn met de suiker, laat ze nog even zacht koken en bind het geheel als het noodig is met wat aangemengd aardappelmeel. Rabarber inmaken Doe de gewasschen stukjes rabarber in goed schoongemaakte of uitgekookte flesschen met wijde halzen. Giet daarop afgekoeld gekookt water, zoodat de flesschen bijna geheel gevuld zijn. Giet hierop een dun laagje slaolie. Sluit de fles schen met uitgekookte kurken en lak ze. Door het groote gehalte aan plantenzuren conserveert de rabarber zichzelf. Rabarbercont'ituur 1 kgr. rabarber, 750 gr. suiker, sap van 1 citroen. Bereiding Laat de gewasschen stukjes rabarber 10 minuten koken, voeg dan de sui ker toe en laat het zonder deksel tot confi tuurdikte in koken. Voeg het citroensap toe en doe de confituur over in de goed schoon gemaakte potten. Sluit ze af met parafine en een schroefdeksel en plak er een etiket met. naam en datum op. Rijst met rabarber 2 ons rijst, 1 bos ra barber, 2 ons suiker (wat fijne kaneel). Bereiding Kook op gewone manier droge rijst, doch voer, als de rijst bijna gaar is, de gewasschen blokjes rabarber toe; laat beide zonder roeren gaar koken. Voeg dan suiker en desverkiezend kaneel toe. Bestrooi den bovenkant met dooreenge- mengde suiker en kaneel, indien in den oven gezet. Rabarberpudding 1 bos rabarber, 2 ons suiker, 100 gr. maizena. 2 eieren. Bereiding Kook op de gewone wijze ra barbermoes. laat er de suiker in smelten en bind het tot puddingdikte met de aange mengde maizena. Klop de eierdooiers, roer er dan de stijfgeklopte eiwitten door en doe het in een met water omgespoelden steenen puddingvorm. Stort den pudding na bekoeling en pre senteer er vanillesaus bij. Rabarber jelly 1 bos rabarber, 2 ons sui ker, 1/4 1. water, 10 bladen gelatine. BereidingSnijd de rabarber in kleine stukjes en kook ze met water, tot ze geheel fijn is. Zeef ze dan door een paardeharen zeef. Voeg de suiker toe en de gelatine, die eerst in koud water geweekt heeft en daarna in een kleine beetje water is opgelost. Laat ze onder af en toe roeren wat stijf worden en doe de puddingmassa dan over in een puddingvorm. Geef bij deze pudding vanille saus. Rabarbcrvla 1 bos rabarber, 2 ons suiker, 4 eieren, 1 afgestreken lepel maizena. Maak deze vla net eender als rabarber pudding, maar doe ze op in een vlaschaal en presenteer er biscuits bij. Vanillevla met rabarber Voor de vla 1/2 1. melk, 14 stokje vanille, 1 ei, 20 gr. maizena, 30 gr. suiker. Bereiding Trek de vanille af in de melk, klop het ei met de suiker, roer hierdoor de maizena tot er geen klontjes meer in zijn en voeg zooveel koude achtergehouden melk toe, tot het papje dun vloeibaar is. Giet dit, al roerende in de inmiddels kokende melk; laat de vla even doorkoken en laat ze afkoelen, onder af en toe roeren, zoodat zich geen vel vormt. Een Orang-Oetang die menschen nabootst Een kraanvogel, die een speciale voorliefde toont voor het eten van gekleurde hoeden Katten in dienst van den staat door H. B. Enkele kennissen van mij waren in het bezit van een rasechten poedel op wiens stamboon absoluut niets aan te merken viel evenmin als op den poedel zelf toch ver toonde het dier duidelijk teekenen van de generatie de poedel kreeg n.l. aanvallen van hysterie, die ongeveer iedere maand te rugkeerden en waarbij hij naar iedereen beet, die 111 zijne nabijheid kwam, zelfs naar zijn eigen meester. In den dierentuin bevond zich een groote orang oetang. die de gave bezat om de men schen op een zeldzame manier te kunnm nabootsen. Men vertelt daar zeer leuke staal tjes van b.v. het volgende: Op zekeren dag stond er een bejaard, tamelijk corpulent heer voor zijn kooi, plotseling werd hij door een hevige hoestbui overvallen; zijn gezicht werd rood en paars van benauvvheid... het zwol op... hij hoestte als een trompet, terwijl hij den zakdoek voor den mond drukte. De orang-oetang liet zijn speelgoed vallen en staarde verbaasd en «Is betooverd naai den hoestenden ouden heer. De eene hoestbui was nog niet over of het begon weer opnieuw en de orang-oetang wendde geen oog van hem af... Tenslotte verwijderde de oude heer zich; de aap keek hem echter na zoolang hij hem zien kon Danplotseling strekte hij de hand door de tralies heen en rukte een der toeschou wers zijn zakdoek uit de handen. Nu begon er een vermakelijk tooneeltje voor de omstanders; de aap bootste den ouden heer sprekend na: hij blies zich dc wangen op... hoeste en proeste... en gebruik te den zakdoek precies eender als dc oude heer gedaan had... Wij hebben zeker allen wel eens in de apenkooi gezien, hoe de meest geschikte die ren aan tafel zaten en sierlijk met lepels hun avondmaal gebruikten; maar dit uit- weendig vernisje verdwijnt direct wanneer door de een of andere oorzaak de ware apen- natuur weer gewekt wordt. Dat bleek duide lijk toen een der toeschouwers plotseling een kokosnoot in de kooi der «beschaafde» apen gooide terwijl ze juist bezig waren om hun avondmaal te gebruiken. I11 een minimum van tijd was de kooi veranderd in een slag veld. Er werd gevochten om de lekkernij cn lepels en borden dienden om elkander te bombardeeren. Andere dieren weer eten de vreemste din gen op. Zoo was er bijv. een kraanvogel die bijzonder gesteld was op hoeden en dan nog het liefst gekleurde dameshoeden. Een ander beest at graag steenen. hout en alle moge lijke onverteerbare zaken. Het slot was, dat hij ziek werd en afgemaakt moest worden. Een andere kraanvogel was verlekkerd op glas. Hij verwondde zich eGhter en moest geopereerd worden, terwijl de dierenarts den hals moest hechten. Den volgenden dag slik te hij de klemmetjes in en moest opnieuw ender behandeling genomen worden. Ma ai- Leg onder in een vlaschaaltje een laag v*p«*««1 (b.v. overgehouden) rabarbermoes, bedek dit J vermelde hij weer met geweld voorzichtig met de koude vla en garneer het' desverkiezend met stijfgeklopt eiwit, waar door wat suiker is geroerd (door de vla gaat dan alleen de dooier). Rabarberbroodjes 8 sneedsjes brood (dun ne), 1/2 ons boter-rabarbermoes. Bereiding Snijd de korstjes van het brood af en snijd de sneedjes in nette gelijke stukjes. Besmeer ze dik met de rabarber moes en bak ze in een koekepan aan één kant lichtbruin. Rabarbersandwiches 8 sneedjes brood (dunne), 1 ei. wat melk, 1 lepel suiker, 1/2 ons boter, rabarbermoes. Bereiding Snijd de korstjes van het brood en besmeer 4 van de sneedjes dik met rabar ber, leg er de andere sneedjes op en snijd de sandwiches dan in 2 driehoeken. Klop het ei met de suiker, voeg de melk toe en laat hierin de sandwiches even weeken. Bak ze daarna in de koekpan lichtbruin, aan bei de kanten. Stapel ze dakpansgewijze op een schotel en strooi er nog wat suiker over. Broodschoteltjes met rabarber 200 gr. oud brood. 75» gr. boter, rabarbermoes, wat ka neel. Bereiding Snijd het brood in dunne sneedjes en besmeer ze met de boter. Leg laag om laag in een vuurvastschoteltje het brood en rabarbermoes. De bovenste laag moet uit net aan elkaar sluitende stukjes brood, dus b.v. punten bestaan. Bestrooi den bovenkant met cloor elkaar gemengde suiker en kaneel. Zet het, schoteltje 20 min. in een heeten oven tot de bovenkant knappend is. Rabarbercompöte 600 gr. rabarber, 200 gr. suiker, 2 d.l. water, citroenschilletje, wat bes sensap, aardappelmeel. Bereiding Snijd de stelen in stukjes van 5 cm. lengte, wasch ze en zet ze met een heel klein beetje water in een groote platte pan op (bij voorkeur 1 laag, zoodat de stuk jes niet op elkaar liggen). Voeg de suiker en het. citroenschilletjes toe en laat de stuk jes rabarber zacht worden, zonder koken. Leg de zachte stukjes telkens vast in een compöteschaaltje. Doe bij het vocht wat bes sensap, zoodat het een mooie kleur krijgt en bind het vocht dan met aangemengd aardappelmeel of laat het zoolang inkoken tot het strooperig wordt (voeg in het laatste geval zoonoodig wat citroensap toe) en giet dit na bekoeling over de .compote. Rabarber met schuimkop Rabarbermoes, 3 k 4 eiwitten, 150 a 20 gr. suiker Bereiding Doe de rabarbermoes in een vuurvast schoteltje en bedek het met de ei witten, die zeer stijf geklopt zijn en dan ver meng het grootste gedeelte van de suiker. Spreid het eiwit onregelmatig over en be strooi het met de overgebleven suiker. Laat het eiwit in een zeer matigen oven bros wor den, maar niet bruin. het werk van den dokter en moet toen zijn weerpanningheid met den dood bekoopen. Ook de truisvogels zijn zulke zonderlinge typen. Minder bekend is het. dat er streken zijn, waar de katten niet alleen als huisdieren beschouwd worden maar hun brood of liever gezegd hun vleesch als «beambte» werke lijk moeten verdienen. I11 Malta bijv. worden door de Regeering katten gehouden, die in de rijksgebouwen de muizen en ratten moeten verdelgen. Zij moeten leven van den buit, die zij zelf ma ken. Toen in Hongkong voor den oorlog een besmettelijke ziekte heerschte, die de ratten meegebracht hadden, werden er katten in gevoerd die de ratten moesten verdelgen. Honderden en honderden katten werden van wijd en zijd per schip naar Hongkong ge voerd, om de ratten de gevreesde versprei ders der epidemie uit te roeien. Ook in Frankrijk houdt de Staat er kat ten op na. Zij moeten de levensmiddelen die in de militaire depots opgeslagen zijn te gen ratten en muizen beschermen. Voor zij echter in Staatsdienst mogen treden, moeten zij eerst werkelijk een examen afleggen, waaruit blijkt dat zij zich geschikte muiyen- vangers zullen toonen. Dit examen bestaat hierin, dat men de katten een zeereis laat doen, waarbij zij in do onderste scheepsrui men jacht moeten maken op de ratten. Zijn zij nu in staat deze groote ratten te dooden, dan is hun positie verzekerd. Ook in Londen worden speciale katten ge houden, die de goederen welke zij in de dok ken worden opgeslagen voor rattenschade moeten bewaren. In Denemarken heeft men een nieuw mid del tegen de ratten ontdekt. Een boer heeft in zijn kelder en zijn stallen luidsprekeis laten opstellen en zoodra de ratten de harde muziek hoorden, zouden ze er zoo snel als hun pooten hen konden dragen, vandoor ge gaan zijn. We weten natuurlijk niet, of het middel niet erger is dan de kwaal voor de buren van dezen landbouwer, want die heb ben nu een eentra portie ratten er bij gekre gen. Overigens is het niet zeker of het mid del voor altijd helpt, want men heeft opge merkt, dat ratten zich in het geheel niet be kommeren om machines, die heel veel lawaai maken; ze wennen zoo gauw, dat men bij wijze van spreken niet gemerkt heeft, dat ze weg zijn. Maar misschien heeft de boer steeds een gramofoonplaat laten afdraaien, wraar het gemiauw van een poes op geregis treerd was en dat door de luidsprekers late» versterken

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 3