11 KORTE INHOUD aan B HET ALGEMEEN NIEUWS I) VRIJDAG 7 JUNI 1940. DIANA HED WI O COLRTHS-MAHLER Het fraaie en njke landgoed Dorneck wordt thans bewoond door de von Steinach's. De sedert 3 iaar, tengevolge tan een val van het paard aan beide beenen verlamde Herman von 01c1na.cn is aaar met zijn vrouw en hun pleegdochter. Diana von Dor neck, die de eigenlijke meesteres is van Dorneck, komen nonen op ver zoek en bij testamentaire beschikking van Diana's vader. Bobo von Dorneck, die Diana na den dood van haar ouders onder de hoede van goede vrienden wilde achter laten, vooral met het oog op zijn eenigen OLoeaverwanteen neef, wiens levenswijze en huwelijk met een vrouw van slechte re putatie. slechts zijn verachting inboe zemde De "pogingen van dezen neef, om zich na den dood van Diana's vader op Dorneck op te dringen, waarbij hij geen middelen te slecht vond, mislukten. Diana wordt door roodvonk aangetast en de vrees dat die neef zijn rechten als eenig erfgenaam zou doen gelden bij den dood van Diana, brengt haar lol het besluit Lo- tliar, den eenigen zoon van de von Steinach's te huiven waarmede deze en zijn ouders, na aanvankelijk vele bezwaren, tenslotte in stemmen. Uit dit huwelijk om beter wille groeit ech ter, na het plotseling herstel van Diana, na Lothar's vertrek naar Zuid-W est-Afrika, lang zaam een meer en meer inniger verhouding tusschen beiden, vooral door de allengs druk kere en intiemere briefwisseling. Met Dora Sanders. Diana's beste vriendin en een nichtje van Dora Sanders, Susanna Wallner. brengen ze nu gerrgclc. den winter door in Berlijn, waar Diana het volle leven leert genieten. Op de bruiloft van Hitde Wollman, de dochter van een zakenvriend van Susanna Wallner's vader en een goede vriendin van Susanna, maakt Diana kennis met een oud studievriend van haar man. Dr. Alexander Heinzius, waarmede zij spoedig in zeer ver trouwelijke gesprekken geraakt over Lothar en haar merkwaardig huwelijk met hem. Ah Kent u Lothar von Steinach vroeg zij geïnteresseerd En in den loop van dien avond spraken de beide jongelieden nog eenige keeren over Lothar en Diana en zooveel Dora van het lot van deze beiden verraden kon. zonder van Diana's vertrou wen misbruik te maken, vertelde zij hem. Zij vertelde hem ook. dat Buchcnau thans aan haar ouders behoorden en dat dit vroe ger de bezitting der heeren von Steinach geweest was. Stralend schilderde zij hem hoe schoon het op Buchenau en Dorneck was Alexander Heinzius keek daarbij onweer staanbaar aangetrokken in Dora's viooltjes- blauwe oogen ,en vond deze jongedame bui tengewoon aantrekkelijk en charmant. U moest ons eens per luchtschip komen bezoeken, doctor, zeide Dora glimlachend. Bij Dorneck en Buchenau behooren groote weiden en velden, waar u gemakkelijk zou kunnen landen. Haar oogen fonkelden daarbij van belang stelling in den rijzigen jongeman aan haar zijde. Mag ik O aan uw woord houden, mejuf frouw? vroeg hij. half ernstig, half la chend Zij knikte vroolijk. O wat zou dat heer lijk zijn. Wat zouden enze dorpsbewoners een oogen opzetten, als u door de lucht aan gevlogen kwam. Hij keek haar mot een eigenaaraigen blik in de stralende oogen. «Nu. voor die dorpelingen zou ik niet zoo op dat luchtreisje gesteld zijn. Maar mis schien als u mij er eens erg lief om ver zocht... plaagde hij. Zij knikte hem uitdagend toe. Heeft u daar dan alleen over te beslissen Hij lachte Neen. mejuffrouw, maar ik zou een goed woordje kunnen doen. dat wij ten minste eens over Buchenau heen zouden vliegen Vraagt u het mij dus maar eens eig lief. Zij kreeg een kleur en keek in eene andere richting. Daar moet ik eerst eens over denken. Vraagt u zoo ongaarne iets? Ik waag het er niet gaarne op tevergeefs te vragen En daar u er de macht niet toe heeft... Maar ik weet een middenweg. Ik wil u vragen eens zonder luchtschip naar Bu chenau te komen, als u het met het lucht schip niet doen kunt. Zijn oogen verzonken als het ware in den warmen glans van de hare. <t Aan dit verzoek zal ik met vreugde ge volg geven, mejuffrouw. Ik heb ook reeds een uitnoodiging voor Dorneck. Op dit oogenblik werd Dora hem door een danser ontvoerd. Het bruidspaar, dat ook ijverig aan het dansen deelnam, vloog hem voorbij. Dr Haszler lachte tegen hem. waar door zijn fraaie, witte tanden te zien kwa men. Het energieke, scherpbesneden gezicht van den bruidegom vertoonde heden niet de hem anders eigen ernstige uitdrukking. Als steeds werd Diana zeer veel ten dans gevraagd, maar toch slaagde Alexander Hein zius er spoedig in ook nog een dans van haai te krijgen. En weder spraken zij over Lothar Diana vertelde van zijn werk en van zijn omgeving en Alexander Heinzius vroeg zich af, of Lothar von Steinacn niet dooi een kwellend verlangen naar zijn jong», vrouw verteerd werd. Waarom was hij ook imo* zulk een langen tijd weggegaan v Daai zijn vrouw hem een groot vermogen en rijke be zittingen aangebracht had. was het toch vreemd, dat hij ginds in Afrika bleei wer ken. Het verging Alexander Heinzius als alle menschen. die Diana von Steinach leerden kennen hij moest zich met haar lot bezig houden en over haar eigenaardig huwelijk blijven denken. Iedere vrouw zou daar geen genoegen mee genomen hebbe*. dacht hij. Toen hij Diana naar haar plaats terug bracht. trof hij daar zijn broeder in de meest opgewekte o nversatie met Susanne aan. Susanna's opgewektheid had Hans zijn gewone gereserveerdheid doen vergeten. Hij behoorde tot die mannen, die aangemoedigd moeten worden eer zij zich kunnen laten gaan, terwijl zijn brie-Ie» meestal zelf het irj.'iatief nam. Alexander keek nu r.aar Dora. Daar de dans ten einde was had deze haar moeder opgezocht, die met meer andere oudere men schen in een zijkamer had plaats genomen Spoedig had hij kaa> ontdekt en bleef toen wachtend bij de zaaldeur staan, tot zij weder terug zou komen. De volgende dans. een wals was voor hen.. Toen Diana en Dora dien avond in naar gemeenschappelijke slaapkamer in 't hotel alleen waren, vroeg Diana glimlachend Nu. Dora, hoe bevalt uw bruidsjonker u Dora maakte haar blonde vlechten los en keek nadenkend in den spiegel in haar oogen. Hij is in ieder geval een man, zooals men ze niet eiken das ziet Diana lachte. Is dat alles V Nu lachte Dora ook en viel Diana om den hals. O. hooi eens. schat, ik heb al mooiers en schitterender mannen leeren kennen en menigeen heeft al naar mijn hand gedongen. Maar nooit heb ik zoo het besliste gevoel gehad tegenover iemand van beteekenis en zelfstandige j)ersoonlijkheid te staan, als bij hem. En bovendien onder zijn onderlip, rechts op zijn kin heeft hij een moedervlek en die "»s om te zoenen. Diana lachte luid en Dora lachte .mee. Ge zijt en blijft dwaas, liefste Dora Niet waar Maar noem het maar zoo dwaas als ge wilt die kleine moedervlek is voor mijn hart gevaarlijk geworden. Maar daar is toch niets imponeerends Aan de moedervlek neen. Maar de man die ze draagtEn dan heeft hij zulke mooie, uitdrukkingsvolle oogen en onver schillig hebben die vast en zeker niet in de mijne gekeken. Ach Diana wat zijn wij meisjes toch zwakke schepseltjes. Daar komt nu zoo maar een vreemde man, kijkt iemand in de oogen en dan is het met ons gedaan. Er schijnt Susanna ook zoo iels dergelijks te zijn overkomen. Zij begon met de maneschijn te dweepen. toen wij op straat kwamen en dat is een bedenkelijk teeken. Zoudt ge denken? Dora knikte overtuigd. Vast ik ken Susanna toch Maar laten we nu naar bed gaan. schat. Morgen komt er weer een dag. Zeg ik vind dat uitstapje naar die hangar dolletjes. Ik heb nog nooit een luchtschip van dichtbij gezien En dan ben ik ook vree- selijk nieuwsgierig of Hilde werkelijk met haar bruidegom de lucht in zal gaan, of dat zij op het laatste oogenblik nog den moed verliest. Ik hoop maar. dat 't morgen goed weer is. anders komt er heelemaal niets van de opstijging. Diana was reeds naar bed gegaan en vroeg nu vermoeid We zouden immers gaan slapen. Dora o, ja natuurlijk. Goeden nacht dan. liefste Diana droom pleizierig. Droom maar van uw Lothar En daarmede draaide zij het electrische licht uit. De zon scheen den volgenden morgen zoo heerlijk en verleidelijk, dat Dora met een jubelkreet uit bed sprong. De thermometer wees twee graden vorst en het w?as volkomen windstil. Fraaier weder kon men zich voor het voorgenomen uitstapje niet wenschen en voor de opstijging van het bruidspaar was het als geknipt. Om twaalf uur kwamen de Waliners met hun auto voor het hotel om de Sandersen en Diana af te halen. En toen ging 't in snelle vaart naar de Wuhlheide. Toen men Karlshorst voorbij was en door een smal bosch was gereden, kon men de groote, draaibare hall reeds zien; daarin rust te de ballon te midden der uitgestrekte heide. De puntig toeloopende smalle zijde van de loods was naar het Oosten gericht. De tegen overgestelde kant was met een reusachtig zeil afgesloten. Voor deze grijze afsluiting stonden reeds eenige auto's. Degenen, die daarmede aange komen waren, bevonden zich reeds in de hall Verbaasd keken de nieuwaangekomenen langs dit reusachtige zeil omhoog en namen eerst de loods eens aan de buitenzijde op. Het was een stevig geheel; tusschen de ijzer constructies, bevond zich onderaan licht met selwerk. terwijl het bovendeel werd ingeno men door tallooze vensters. Een groote cir kelvormige muur met een diameter, die de loods veroorloofde daar binnen te draaien, omgaf het geheele bouwwerk. De smalle ach terzijde liep tot zeer dicht bij deze muur, ter wijl voo: de breede voorzijde een flinke ruim te open bleef. De cirkelvormige rails, waarop de raderen, die de loods droegen, zich bewo gen. teekenden zich zwart af tegen de dunne sneeuwvlaag. Terzijde van het reuzengordijn kon men door een portiersloge het inwendige van het gebouw bereiken. Bij het binnenko men deed dit zich onbeschrijfelijk wijd en grootsch voor. Dora slaakte een kreet van verrassing, toen zij in het midden der hall het luchtschip ais 'een reusachtig gedierte zag zweven Het was dan ook inderdaad een overweldigende aan blik De gele reuzenballon was met touwen en een menigte ballastzakken aan den bodem bevestigd, daar het gevaarte anders naar de zoldering van het gebouw opgestegen zou zijn en zich daar dan beschadigd zou heb ben. Aan het andere eind van de hall stond een groep menschen bij het voorste schuitje. Zij spraken luid en levendig, "maar in de wijde ruimte vervloeiden hunne stemmen. Nu werd men de nieuw aangekomenen ge waar en dadelijk kwam een fietsrijder de hall doorgereden in snelle vaart. Het was Alexander Heinzius. Vlak voor Dora sprong hij met elegante beweging van zijn rijwiel. Hij droeg een geribt, bruin fluweelen pak de ingenieurs noemden deze costuums schertsend plaat ijzerpakken een stevig vastzittende sportpet, die hij in den hals ge schoven had en een hemd met losse kraag, die door een eenvoudige dasspeld werd vast gehouden. In dit werkpak zag hij er echter nog beter uit dan in rok. Dora was bleek geworden van emotie en keek hem met groote oogen aan. Hier in deze omgeving, in deze eenvoudige, practi- sche kleeding. scheen Alexander Heinzius haar een heel andere dan gisteren in de bal zaal. Hij imponeerde haar zeer met zijn zeker en bedaard optreden. Men moet de mannen bij hun werk zien om te weten wat zij werkelijk waard zijn. Ea hier in deze wijde ruimte ademde alles een reuzengeest. Wat het menschelijk ver nuft kon bedenken, wat de menschelijke wil kon tot stand brengen, zag men hier voor zich. En bewonderend moest men tot deze mannen opzien, die in den strijd met een tot nu toe onoverwonnen element hun ge heele wezen gaven. Toen Alexander Heinzius van de fiets, die de ingenieurs steeds gebruikten om den lan gen weg door de hall zoo snel mogelijk af te leggen, vlak voor Dora afsprong en groe tend de pet van zijn dichte, aschblonde ha- ïen trok. deed haar hart een paar luide, sterke slagen. Haar oogen straalden hem te gemoet en haar kleine hand legde zich sid derend in de zijne. Hij groette nu glimlachend het geheele gezelschap en voerde hen naai de aan de andere zijde reeds aanwezige per sonen. Halverwege kwam Hans Heinzius hen tegemoet. Hij was juist zoo gekleed als zijn broer. Toen hij Susanna Wallner begroette, lachte hij over zijn geheele gezicht en hij greep haar zoo warm bij de hand. dat het eigenlijk meer was, dan de conventie toelaat. De groep daar vooraan bij het eerste schuitje bestond uit Hilde met haar ouders. Dr Hasz ler, overste Kroner, den directeur der fabriek van Seifert en Schubert en nog eenige inge nieurs en drie heeren, die ook zouden opstij gen. Na de algemeene begroeting gaven de nieuw aangekomen gasten aan hunne bewon dering in luide uitroepen lucht. Een aantal werklieden begon reeds aan de ballastzakken, die, tot bossen gebonden aan den ballon hingen, te sjorren. Naast het reus achtige luchtschip zweefde, grappig onbehol pen. als een eveneens reusachtige baby er van een kleine proefballon, geel gekleurd en voorzien van een lange staart. Deze reuzen- baby liet men op om de windrichting vast te stellen. Dr Haszler was evenals overste Kroner in zijn zwarte, gevoerde lederen pak gestoken. Zijn bruid stond naast hem en hield zijn hand vast. Zij was in een langen nauwslui- tenden pelsmantel gehuld en droeg op het hoofd een bontmuts met automobielsluier. Zij zag wel een weinig bleek, doch scheen overigens bedaard en zichzelf geheel meester. Twee uren geleden waren deze beide men schen op het stadhuis met elkander verbon den en nu zou de jonge vrouw haar toewij ding aan haar echtgenoot bezegelen, door hem in de onzekere elementen te volgen, wel ke hij krachtens zijn beroep moest bedwin gen. Van tijd tot tijd drukte Dr Haszler onbe merkt de hand zijner jonge vrouw, waarbij zijn ernstig gezicht straalde. Zij lachte hem dan aanmoedigend en vertrouwelijk toe. De moeder der bruid zag er echter zeer angstig en verslagen uit en ook de vader gevoelde zich niet op zijn gemak. Hoezeer zij htm schoonzoon ook op prijs stelden, toch zou he! hun liever geweest zijn. als hij een minder gevaarlijk beroep had uitgeoefend en voor alles, als hij er niet op aangedrongen had hun Hilde met zich mee te nemen. Men ging nu van het een schuitje naar het andere en bekeek de schroeven en de machines met belangstelling Alexander Hein zius heesch zichzelf in de smalle loopgang welke vlak onder de ballon tusschen het bui tenste, looze omhulsel, van den eenen gondel naar den anderen leidde. Hij keek alle mo toren na. beproefde alle kleppen en probeer de de signaalborden, door middel waarvan men zich van uit liet middelste schuitje de commandobrug met de beide andere kon onderhouden. Daarop werden er tegen liet middelste schuitje twee ladders geplaatst, dicht naast elkander. Het eerste klom overste Kroner naar boven en de andere personen, die tot de bemanning van het luchtschip be hoorden. verdeelden zich over de gondels. Toen steeg het jonge paar zij aan zij naar boven, nadat Hilde haar ouders omhelsd en gekust had. Diana stond een weinig terzijde. Zij zag met eene vreemde gewaarwording toe hoe Dr Haszler zorgvuldig zijn jonge vrouw on dersteunde en haar vervolgens, toen hij haar over de leuning van den gondel tilde, vast tegen zich aan drukte en haar stralend aan keek. Een onbedwingbaar sterk verlangen steeg in haar op. Wat heerlijk moest het zijn. zoc innig met den geliefden man ver- eenigd omhoog te stijgen, hoog boven de aarde, den hemel tegemoet. Ja. ook zij zou moed genoeg gehad hebben om zulk een tocht te ondernemen, als Lothar haar gelei der was. Toen zij zich van deze gedachte bewust werd. bloosde zij over zichzelf en een lichte zucht ontsnapte aan haar boezem. Zij zag het niet, dat overste Kroner haar van boven af groett. en zijn oogen bewonderend op haar liet rusten Dora en Susanna stonden naast elkander en hielden elkander kramp achtig bij de handen vast. Stom staarden zij het wonder aan dat zich voor haar blikken voltrok. Haar jonge harten klopten sterk ont roerd. Telkens weder zochtei. hun blikken de gebroeders Heinzius, die nu echter geen tijd hadden om zich met hen te bemoeien. Zij stegen wel niet mede op. daar zij hunne plaatsen aan de gasten hadden afgestaan en er slechts een bepaald aantal personen op genomen konden worden, maar zij moesten de werklieden controleeren Voor den tocht zelf waren zij niet noodig. Nu werd het grijze reuzenzeil weggetrok ken en de wijde uitgang van de hall was vrij. Op commando werden de ballastzakken verwijderd. Alles was gereed. Langzaam be gonnen de machines te werken. Als een reu- zenmonster werd het luchtschip, door men- schenhanden geleid, achterwaarts uit de hall gevoerd. Langzaam in wijde zigzag lijnen steeg het buiten omhoog. Een paar witte doekjes fladderden over de railing van den middelsten gondel, waarin alleen de hoofden der luchtreizigers te zien waren. Met een eigenaardig snorrend geluid werk ten de machines. Dit geluid deed denken aan het geratel dat de motor van een auto soms maakt als de wagen stil staat. Hooger en hooger ging het rustig, snel en sierlijk. Nu scheen het luchtschip niet meer zoo reus achtig groot te zijn. Het zweefde zoo slank en elegant in den blauwen aeter. zooals een visch in helder water zwemt. Toen de ver langde hoogte bereikt was, sloeg het rustig en zeker de vooraf bepaalde richting in. wel ke vooreerst die was naar de Muggelsee. Twee uren zou de tocht duren. Dora's en Susanna's ouders troostten de moeder der bruid, die geheel buiten zichzelf was en haar tranen niet had kunnen bedwin gen toen haar dochter voor haar oogen ver dween. Nu kwamen de gebroeders Heinzius weder bij de anderen. Alexander trad glimlachend op Hildes moeder toe. U moet niet schreien, geachte Mevrouw. Over twee uur heeft u Mevrouw uw dochter gezond en wel weer terug.zeide hij troos tend. De oude dame zag hem smeekend aan. Zegt u mij toch eens eerlijk, doctor, kan er heusch niets gebeuren vroeg zij sidderend. Bij dit stille, zonnige weder beslist niet. Stelt u toch wat meer vertrouwen in ons. Dacht u dan. dat Dr Haszler uwe dochter aan eenig werkelijk gevaar blootgesteld zou hebben Zij is daar boven bij hem even vei lig als wij hier beneden. En laten wij daar nu niet meer aan denken. Ik verzoek het geëerde gezelschap mede te willen gaan naar onze eetzaal en ons te veroorloven u. hoe primitief ook. een kop koffie of een glas wijn aan te bieden. U moet het natuurlijk maar nemen, zooals het is en ik kan noch voor erg goede koffie, noch voor sierlijk servies in staan. Maar het wordt van harte aangebo den an het wachten zal u er minder lang door vallen. (Wordt voortgezet.)

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 4