HOE HARTELIJK DE BELGISCHE VLUCH TELINGEN IN 1914 IN HOLLAND WERDEN ONTVANGEN Heine Aankondigingen POST Een vergelijking met de ontvangst in Frankrijk in 1940 Scholen gesloten te Parijs Luik Oostende Vermiste person Overlijden HET ALGEMEEN NIEUWS VRIJDAG 7 JUNI 1940. Zoo werd het afschuwelijke, dat den mo dernen oorlog kenmerkt, in de voorstelling der menschen nog belangrijk vergroot tot het monsterachtige, dat iedereen met afgrijzen vervulde. Daarbij gingen dan de geruchten over de plunderingen en slachtingen te Di- nant. te Aarschot, te Leuven, te Dendermon- de de Duitschers vooruit. Geen wonder dat zeer veien de schrik om het hart sloeg en dat men zich haastig opmaakte, om aan den wreeden dwang dér Duitschers te ontkomen de geestelijke infectie, die men met den naam paniek aanduidt, deed het overige radeloos en reddeloos zette zich een volksverhuizing in, waarvan niemand het verloop en het ein de kon voorspellen. Een einde is er eigenlijk vóór den vrede ook niet geweest. Maar wel een belangrijke slinking van de uitwijking. Vooreerst volgde op den vloed van de paniek de gewone ebbe van de inzinking. Menigeen begon zich af te vragen, waarom hij eigenlijk zoo haastiglijk was heengegaan; menigeen bezon zich en keerde naar zijn vaderland terug, ook vooral, toen het oorlogsgeweld van Antwerpen en Antwerpen en omgeving terugtrok en zich naar zuidelijker oorden verplaatste. In Oc tober reeds maakte het Duitsche bestuur van België bekend, dat ieder uit België ge vluchte Belg veilig terug kon keeren; hij zou daarvan geen nadeelige gevolgen onder vinden. De Nederlandsche regeering, tot wie deze mededeeling ook was gericht, zond deze door aan de burgemeesters en aan de plaat selijke comité's met de bedoeling daarvan de vluchtelingen zelf in kennis te stellen. Intusschen gaf de regeering ook uiting aan haar meening, dat in geen enkel opzicht pressie op de Belgen mocht worden uit geoefend om hen te nopen naar hun vader land terug te keeren. Als voorbeeld halen wij uit de proclamatie van den burgemeester van Amsterdam van 19 October het volgende aan: «De burgemeester geeft thans aan de vluchtelingen den raad van de geboden ge legenheid cm terug te keeren gebruik te maken en er daardoor toe mede te werken, dat de gewone orde van zaken in hun land spoedig wordt hersteld. Hij geeft hun dien raad, ook in hun eigen belang, mede op grond eener bij hem ingekomen publicatie a.d. 13 dezer, onderteekend door den heer Louis Franck. voorzitter der intercommunale commissie voor Antwerpen en omstreken, waarin o.a. te lezen staat, dat personen en goederen te Antwerpen veilig zijn. dat de uit gewekenen gerust kunnen terugkéeren. dat geen formaliteiten worden vereischt, dat er voor ordelievende menschen geen reden is om afwezig te blijven enz. Deze suggestie heeft begrijpelijk succes ge had. Boven zagen wij. dat reeds half October het aantal der Belgische vluchtelingen was teruggeloopen tot 719,100. Snel verminderde in de volgende weken dit aantal: den 1 No vember waren er nog slechts 323,600 ge vluchte Belgen in Nederland gevestigd. Men krijgt een denkbeeld van den omvang van den terugkeer, als men zich herinnert, dat na 18 October uit het station Roczendaal, van zeven tot vier uur, ieder uur, iederen dag, een trein met vluchtelingen naar de Belgische grens vertrok: iedere trein borg ongeveer twee duizend vluchtelingen. Intus schen was het getal der in Nederland ach terblijvende Belgen nog groot genoeg om groote zorg van overheid en burgerij te eischen. Het is waar, na het einde van 1914 daalde hun aantal tot ongeveer honderd duizend personen, maar deze zijn dan ook tot het einde van den oorlog in Nederland gebleven. Men moge verder bedenken, dat het grootste gedeelte van deze Belgen tot de hulpbehoevenden behoorde en dus geheel moesten worden verzorgd. Ongetwijfeld wa ren er ook meergegoeden naar Nederland gekomen, maar zij waren betrekkelijk weinig in getal en zijn later bovendien voor een niet gering deel van hier naar Engeland overgestoken. Het ligt voor de hand, dat men in de eerste dagen de vluchtelingen herbergde in lokali teiten, die beschikbaar waren of beschikbaar werden gpsteld. In Amst'-i dam nad men zoo de beschikking over een rijwielscnool, eer. diaman*slijperij een manege -hst gebouw van de IJsclub en andere veresnigings- gebouwen: ook om allerlei redenen, dat de Belgische kolonie te Amsterdam werd ge concentreerd: zij werd ondergebracht in eenige loodsen aan de IJkade. Een school en een kerk werden hier ingerichthier groeide een dorp van ongeveer zeven duizend zielen. Evenwel boden deze loodsen geen voldoende beschutting tegen de invallende winter koude: daarom werden deze vluchtelingen reeds begin December overgebracht riaar het vluchtelingenkamp te Nunspeet. Dergelijke kampen waren er weldra meer verrezen, zoo te den in Noord-Brabant en elders. Lang niet alle vluchtelingen werden in dergelijke kampen ondergebracht. Er waren tal van Belgen, die wenschten te blijven, waar zij nu eenmaal waren: zoo daartegen geen redelijk bezwaar bestond, liet men ze ter plaatse, vooral wanneer hun huisvesting was verzekerd. In zulke gevallen was het ook van het grootste belang, dat deze vreemde lingen aan werk werden geholpen en ook aan het werk werden gehouden. Dat waren uit den aard der zaak niet de armen, maai de middenstanders en ook wel intellec- tueelen; er waren daaronder winkeliers, pa troons, boekhouders, ook dokters, advokaten, architecten en dergelijke. Al deze werden wel ondersteund, maar de groote zaak was hen aan werk te helpen. Dat dat niet altijd zeer gemakkelijk ging, ligt wel voor de hand: men mocht aan deze Belgen geen werk geven, waarvoor en zoolang Nederlanders beschik- 'T waren. Ook was niet alle werk geschikt voor de Belgen en evenmin waren alle Bel gen geschikt voor alle werk. Dat dit alles wel eens tot minder aangename verhoudingen aanleiding gaf, sprak van zelf. Trouwens in het algemeen, waren er in alle zaken, de Bel gische vluchtelingen betreffende, nog al eens spitse punten: wederzijds waren er nog al grieven, die niet altijd door overleg waren weg te nemen. Dat was ook het geval met en in de vluchtelingenkampen, waar natuur lijk orde en tucht moest worden gehand- haaft, wilde de molen niet geheel door de vang loopen: aan dezen eisch konden de aan groote vrijheid gewende Belgen niet al tijd gemakkelijk voldoen. Maar in het alge meen liep het nogal naar beliooren in deze vluchtelingenkampen. Zoo te Nunspeet en te Uden, waaiwan wij boven spraken. Ook te Ede is een kamp geweest, dat evenwel in het voorjaar van 1917 werd opgeheven en ver- eenigd met dat te Nunspeet. Ook te Gouda werd een vluchtoord ingericht in een groot aantal serres, waar ongeveer tweeduizend menschen onderdak hebben gevonden. Het spreekt van zelf, dat de zorg van den com mandant vin deze kampen zich niet alleen kon beperken tot het houden van toezicht. Hij moest op velerlei gebied aanleiding ge ven, even goed zorgen voor de huishouding in het algemeen als voor de goede regel; hij moest zorgen voor het onderwijs der kinde ren evenals voor de vervulling der godsdien- stig-kerkelijke behoeften der volwassenen; hij moest de orde handhaven en de tucht door vreemde en soms gevaarlijke insluipsels te weren, maar ook door de bewoners bezig heid en afleiding te verschaffen. In zulk een vluchtelingendorp was even goed een kerk als een school, even goed een ziekenhuis als postkantoor, even goed een schouwburg als een waschhuis. Men vergete bovendien niet. dat er natuurlijk in zulk een kamp naast zeer veel goede, rustige elementen ook zeer rumoerige, rebelsche menschen warennaast fatsoenlijke gezinnen waren er luiaards, dronkaards, zelfs misdadigers en ook prosti- tuées. Een beeld der wereld, waarin goed en kwaad op de gewone wijze was dooreen- gemengd. Wij constateeren evenwel met voldoening, dat het goede hier verre heeft overheerscht en dat hoe langer hoe meer redelijke en ordelijke toestanden ontstonden. De regeering werkte daartoe natuurlijk gaarne mede: zoo wei-den de misdadigers naar Veenhuizen gebracht; in Juli 1915 wer den aan de Duitsche autoriteiten in België overgegeven die misdadigers, van wie be wezen kon worden, dat zij uit Belgische ge vangenissen waren ontsnapt. Het ligt voor de hand bovendien, dat in de kampen ge pleegde overtredingen en ook misdaden naar het gewone recht werden gestraft; ook disci plinaire maatregelen moesten meer dan eens, b.v. tegen prostituées worden genomen. Omgekeerd weiden zooveel mogelijk ge zinnen bij elkander geplaatst. In den aan vang waren, bij de verwarde vlucht uit Bel gië, in Augustus en September 1914 tal van gezinnen uit elkander geraakt: mannen zochten hun vrouwen, vrouwen haar kinde ren, soms zelfs haar zuigelingen, veelal te vergeefs. Met primitieve middelen, door het opschrijven van adressen met krijt op huizen en schuren, voorzagen de ballingen eerst zelf in dit euvel. Maar weldra nam de centrale commissie, vroeger genoemd, dezen arbeid op soliede en zelfs wetenschappelijke wijze ter hand. Zij richtte een registratuur, een bur gerlijken stand van de vreemdelingen naar het bekende kaartsysteem. Daardoor mocht het haar gelukken heel wat men schen terecht te brengen en zoo ook ver strooide gezinnen te hereenigen. Eenige cij fers cijfers mogen dat toelichten. Er kwamen 30,338 aanvragen in om 91.783 personen te zoeken; daarvan konden 21,235 aanvragen worden beantwoord en 65,930 personen wor den terecht gebracht. Mogelijk zijn niet alle gezinnen weer hereenigd. Het moeilijkst was natuurlijk de kwestie der zuigelingen: alle vertrouwen op met moederlijk instinct be hoeft de mogelijkheid niet uit te sluiten, dat wel eens een enkele maal een zuigeling in een verkeerd gezin is terecht gekomen, laat ons hopen, niet steeds tot zijn nadeel. Het ligt voor de hand. dat na de repa- trieeringen in de laatste maanden 1914 het aantal vluchtelingen in de komende jaren niet veel meer is verminderd. De Belgen richtten zich in ons land zoo huiselijk moge lijk in, ook in de vluchtelingenkampen. Alles, ook de verzorging, kwam in vaste banen en geschiedde naar vaste regels. Het was. alsof het nooit meer zou veranderen. Maar natuur lijk bracht de wapenstilstand van November 1918 en het feitelijke einde van den oorlog ook het einde van het verblijf der Belgische vluchtelingen. Zeker hadden velen door hun vierjarig verblijf in Nederland daar vasten voet gevat: er waren er, die er een levens gezellin of -gezel hadden gevonden en er niet alleen een gezin hadden gesticht, maar ook een vaste maatschappelijke positie had den weten te verwerven. Maar natuurlijk, met de groote meerderheid was dat met het geval: zij moesten, gaarne of ongaarne, na den oorlog weer terug naar hun vaderland. Regelmatig en haast met stille trom had die uittocht plaats in de laatste maanden van 1918 en de eerste van 1919. In Februari van laatstgenoemd jaar werden de kampen ont ruimd en dus opgeheven. Begin April maakte de Nederlandsche regeering bekend, dat van den 12en van die maand af elke be moeiing met de zorg voor de Belgische vluch telingen zou ophouden; behoeftige Belgen zouden na dien dag als gewone armlastigen moeten worden behandeld en ondersteund door de burgerlijke armbesturen als vóór den oorlog. Daarmede was een periode van den oorlog afgesloten, waarbij Nederland onmiddellijk betrokken was en die ons land zeer veel zorg heeft gegeven en bovendien zeer veel geld heeft gekost. Men kan de uitgaven, door het rijk aan de vluchtelingen ten koste gelegd gedurende de vier jaren van den oorlog, be rekenen op niet minder dan 37 millioen gul den, alles inbegrepen. De Centrale Commis sie heeft 550,000 gulden verzameld en uit gegeven, het Nederlandsche Comité 581,000 gulden. Alles te zamen genomen dus meer dan 38 millioen gulden. En dan mag men daaraan nog toevoegen, wat door plaatselijke comité's en gemeentebesturen is uitgegeven voor de noodlijdende Belgen, maar waarvan geen cijfers bekend zijn. Evenmin is het na te gaan, hoeveel in de eerste dagen der groote invasie door particulieren in geld en in natura voor de ongelukkigen is beschik baar gesteld. Mr. van Zanten, aan wiens zakelijk over zicht wij boven zooveel hebben ontleend, eindigt zijn beschouwingen over de Belgi: sche vluchtelingen met deze woorden, die wij overnemen, omdat zij zoo volkomen uitdruk ken. wat ook onze indruk en onze overtuiging is: Gaat men alles na, dan mag men zeker zonder eenigen schroom, doch ook zonder eenige zelfverheffing zeggen, dat Nederland tegenover de ongelukkige Belgische slacht offers van den oorlog ten volle zijn plicht heeft gedaan. Des te smartelijker was het te moeten constateeren, dat al die moeite, zorgen en kosten, met zooveel vreugde en blijmoedigheid en zoo van ganscher harte gegeven, den band tusschen de bevolking der beide landen niet nauwer heeft aan gehaald. Zij zijn ondanks het jarenlange onderlinge verkeer elkander vreemd gebleven en reeds tijdens den oorlog ondervonden Nederlanders, die zich voor de uitgewekenen hadden opgeofferd en om hunnentwege een reis naar België maakten, van dezelfde per sonen, die in hun land waren teruggekeerd, meermalen een alles behalve aangename be jegening. Daarnaast staan evenwel vele staaltjes van groote dankbaarheid. Dit heeft evenwel niet kunnen beletten, dat de Bel gische regeering, gesteund gelukkig slechts door een betrekkelijk klein deel der bevol king. na den wapenstilstand een houding tegenover ons land heeft aangenomen, die wij niet hadden kunnen verwachten en die de nauwe aanraking der beide bevolkingen ten slotte als een nachtkaars heeft doen uit gaan. Doch laten wij ons daarover niet be klagen. Laten wij ons blijven verheugen, dat wij in staat geweest zijn zooveel te doen en het onze hebben kunnen bijdragen tot ver zachting van het leed. door den oorlog ver oorzaakt, ons ervan bewust, dat ook deze goede daad haar belooning in zich zelf draagt. CAMIONNETTE in huur gevraagd met of zonder chauffeur voor het vervoe ren van dagbladen. - Zich wenden ten kantore van het dagblad. In verband met de luchtbombardementen te Parijs, zijn alle lagere scholen van af 8 Juni tot verder orde gesloten. Men verzoekt ons het overlijden te melden van den heer (an-Baptiste DOCKERS geboren te Heurne, op 1 Januari 1863 zeer godvruchtig overleden te Zingem, op 21 Mei 1940, bediend van de H. Sacramen ten De begrafenis, in stillen eenvoud, heeft plaats gehad op het kerkhof te Heurne. De plechtige dienst zal geschieden in de paro chiale Kerk van Zingem, op Maandag 10 Juni, te 11 uur. Dit bericht dient ter ken nisgeving. 80689 AUTOMOBIEL - MECANICIENS, ELEK- TRIEKERS, PLAATIJZERSLAGERS wor den gevraagd bij de Etablissements Grand Garage deSaint - Josse, 24, Artisjokstraa true de l'Artichaut), Sint Joost-Brussel. 80681 REGELMATIGE EN DAGELIJKSCHE DIENST Brussel Antwerpen Hotel Pol Hotel Regina Rogier Plaats Café des Arcades Katholieke Kring Brieven, Pakjes, Reizigers Tusschenliggende steden, andere lijnen in samenstelling. Medewerking gevraagd geheel het land door. Zich wenden te Brussel. 80683 BATTERIJEN SIEMENS, TUDOR, enz. doozen, lampen. 164, Ch. de Charleroi, Brussel 80693 Plaats- aanvragen INGENIEUR unlv. diploma s, degl alg. ontw. technisch en administratie! on derlegd, kent Nederl., üuitsch. Fransch, En- gelscü. Beste refer zoekt passende be- trekk zelfs voorloo- pig Schrijv. Bureel van blad onder lett X. B 80663 JOURNALISTE Oua medewurkei aan verschill. bladen en tijdschriften, kennen de vijf talen, refer grondige alg. ontw biedt zich aan Sehr. bureel van het blad onder letters Y B 80664 PROEFLEZER Nederl - Fransch. 18 Jaar praktijk, beste ref. zoekt werk In drukktril. Brussel of provlnelë. Sein; bu reel blad onder Tett. B. A 80665 CONDUCTEUR. TYPOGRAAF vr. plaats in drukke rij te Brussel. Schr. bureel van blad on der letters B E 80770 HOVENIER of BEWAKER of voor boerderij vr plaats. Goede getuig schriften. Schr Bu reel blad onder iet ters B. D dC7Yl CHAUFFEUR gediplom vr. plaats FrF.. VI. voor auto of cam Schrijv bureel van blad ond letters B C. 80666 ADMIN. SECRETARIS 36 J algem ontwik goed voork welbespr Nederl Fr Eng st noties Duitsch. dact boekh. alle bureelw.. zoekt betrekk als. ad ministratie-secretaris bediende, redacteur, o.a Ook halve dag of 3 d. p. w Uitstekende ref nljverh en bank wezen. Brieven onder lett. I B Bureel van dit blad 80647 Plaats- aanbiedingen Bakkerij-Pasteibak- kerij vraagt derden gast en Teerjongen. Kost en inwoon. Prin ses Elisabethlaan, 56, Brussel. 80676 Beheerder-Apotheker (gediplomeerd) gevr., Fransch en Vlaamsen omtrek Brussel. Voor voorwaarden en in lichtingen schr B (5., Bureel van dit biad. 80682 Onderluiten. Smeets P. E., 2e Cie, le Ves tingsregiment «Fort van Waeihem a wordt opgezocht door zijn vrouw en zijn familie. Deze zijn gevestigd ln het Hotel Mercurius, Consiencestraat., 51, te Mechelen. 8067 Leontine SutUU bergs, echtgenoot e Van Wetswlnckel, afkom stig van Luinmen, ls Zaterdag 11 Mei van Bonheiden naar Leu ven vertrokken Sinds dien datum wordt ze vermist. Bij gebeur lijk nieuws omtrent deze persoon verwitti- ge men de familie Van Wetswinckel - Bottel- bergs, Dorp, Luramea 80675 Dehaes, Georges, 16 1/2 j. oud, wonende te Sint Lambrechts- Woluwe, wordt door zijn moeder opge zocht. Inlicht, wor den met dank aan vaard op adres 350, Leopold I str., Jette- bij-Brussel of op bu reel van het blad. 48000 Dewilde, Frederik Pieter, oud 18 j wo nende te Jette - bij - Brussel, wordt door zijn ouders opgezocht. Inlichtingen worden met dank aanvaard op adres Dewilde, Dope- rêstr., 82, Jette-Brus- sel, of op bureel van het blad. 48001 IK BIED MIJNE DIENSTEN AAN 44 j.. Fr. VI., Organ beheer, belast, secret, en best crediet boekh. en expert: alle b an k diensten. be twistbare zaken, koop en verkoop, brief w gr erv. In zaken en alle waarb eerl. en betrouwb Goede ge- tuigschr. Schr. bureel blad onder lett U. B 80660 TECHNISCH-INGE- NIEUR, 30 j.. gehuwd, prima-cultuur, ref en relaties, goede onder- sche en commercieele Vertegenwoordiging en efficlente organisatie. Nederl., Fransch, Duitsch. Engelsch. woordiging of passcn- vinding van techni- Zoekt prima vertegen- de betrekking. Schr. bureel van het blad onder letters B. F. 80670 Heer, 50 J„ zaken- en handelskennis. Fr.. VI. en Duitsch spre- Vlaamsch en Duitsch sprekend, verlangt in winstgevende ernstige zaak te treden, kan zoo noodig een zeker kapitaal storten. Sch. B. H., Bureel van dit blad. 80680 Belooning aan den persoon die ernstig nieuws kan bezorgen over soldaat Richard Schueremans - Barns van Mechelen. Zich wenden Cinema Sal ie de Paris te Me chelen. 80686 Ernstige inlichtin gen worden gevraagd over soldaat Jaak De Vos, Coiffeur, Augus tijnenstraat. Meche len. Zich aldaar wen den tegen belooning. Belooning voor ern stig nieuws over Ad judant A. Vanneste, 26e Artillerie, le B„ le Gr., laatst adres 806/1. Vanneste, Ver- heydenstraat, Molen beek-Brussel 80678 GEVRAAGD Ok- kasie-Auto, goeden staat, en gesloten Ca- mionnette, goeden st., 500 tot 1.000 kg. Aan biedingen A. H. Office Lovania, Leuven, of bureel van dit blad, onder letters B K. 48002 WERKVROUW ge vraagd voor alle da gen. Zich wenden Me- chelschestraat 15, te Brussel. 80685 Allerlei BERICHT POST VERTREK van den koerier voor de Provincie Vrijdag 7 Juni te 20 uur. Verzendingskantoor Bestelt brieven in alle richtingen, ernstig werk, aflevering ver zekerd door ontvangst bewijs, komt met ant woord terug. Neemt slechts streng persoon lijke en handelsbrie ven aan, neemt geen pakjes aan. 20 fr. per brief. 8. Radstraat (Rou'ppe-plaats) Brus sel. Vertrek yPIJDAG 7 JUNI. te 20 uur, voor alle deelen van het land. 80691 CHAUFFEUR vraagt alle werk. Schr. Van der Elststraat 74. Sro- ckel-Brussel. 80684 BEDIENDE, 40 jaar, beste referenties. Ne- derlansch - Fransch, middelbare studiën, zoekt bezigheid tegen lichte remuncratie. Schr. bureel blad ond. letters B. I. 80194 CORRESPONDENT VERTALER, 5 taien, kennis van documen tatie, zoekt werk. 38 jaar. Schrijven 78. Cle- menceaulaan, Brussel. Bericht. De pro- vinc. Normaalschool voor meisjes is hero pend. De Bestuurster, A. DHONDT. 80677 VERZENDINGSKAN TOOR, bestelt brieven in alle richtingen. 8. Radstraat 8 (Rouppe- plaats). Brussel. 80672 Men verzoekt ons het overlijden te mel den van den Heer Jean Ectors, op 21n Mei 1940. Leuven, 1 Juni 1940. 8067» MATERIAAL en hou* reeds gebruikt. t# koop, 1002 Ninoof6Ch* steenweg. St-Jans-M^- lenbeek.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 5