BERICHTEN UIT MEDEDEELIN8EN VAN HET DUITSCHE NIEUWSBUREAU (D.N.B.) Grensverkeer niet Nederland Da nieuwe Duitsche taktiek, door een Franschman be dacht, beweerden Zwitser- sche kranten VATICAANSTAD De nieuwe Fransche gezant op het Vaticaan ITALIË Het zeebad te Scheveningen en Vlissingen geopend Politieke onlusten in Marokko Misdaden tegen Italië Terreur in Tunis Steeds Malta Een waarschuwing aan Engeland FRANKRIJK Uitwisseling van klein geld De overgave van Parijs in overweging genomen In Frankrijk groeit de ontevredenheid over ENGELAND Militaire benoemingen in Engeland Eisch voor evacuatie van alle kindaren en ouderlingen in Engeland Engeland NOORWEGEN Tekort aan levensmiddelen in Noorwegen Bezetting van Ierland Generaal Giraud over de waarde der legers Tegen een landing in Engeland HET ALGEMEEN NIEUWS DINSDAG 11 JUNI 1940. taling daarvan wel juist geacht kan worden. Eidesstattlich beteek ent in plaats van een eed, en de Duitsche tekst zegt dus duidelijk, dac hier van eed geen sprake is. Als de Nederlandsche tekst van onder eede spreekt wil het ons voorkomen, dat juist het tegenovergestelde wordt gezegd van hetgeen de bedoeling is. Waarschijnlijk, althans zoo wil het ons voorkomen, is de bedoeling, dat een plechtige verklaring wordt afgelegd; iets in den trant van de belofte, welke volgens de Nederland sche wet diegenen kunnen afleggen, die be zwaar tegen den eed hebben. Natuurlijk is een dergelijke verklaring bin dend. Maar een eed is ze niet. BERLIJN. 9 Juni (Belga). De Boer- senzeitung commenteert de bewering van een aantal Zwitsersche dagbladen, volgens dewelke de Duitsche legerstaf zijn opvatting betreffende de aanvalstaktiek door middel van gemotoriseerde troepen en gepantserde divisies, aan generaal De Caulle. onlangs door minister-president Reynaud tot onder- staatssekretaris van het Ministerie van Oor log benoemd, zou hebben ontleend. Het Zwitsersche blad Tat verklaarde, dat de geschriften van genoemden Franschen theoreticus betreffende het gevecht met pantserwagens, tot dusverre in Frankrijk onopgemerkt zijn gebleven, terwijl de Duit sche legerstaf deze instudeerde en in prak tijk bracht. Verder doet het blad nog opmerken Zie daar de oplossing van het raadsel hoe de Duitschers hun successen op de Franschen konden behalen Op ironische wijze vervolgt het blad Zij verslaan de Franschen met wapens, welke een Fransch brein uit liefde tot den vrede heeft uitgevonden maar die Frankrijk ver waarloosde te smeden De gepantserde Duit sche eenheden bleken onoverwinnelijk en hun samenwerking met andere wapens voortref felijk. Al de deskundigen der wereld zijn het eens om te zeggen dat de Duitsche krijgskunst een verrassende nieuwigheid daarstelt. Tot nu toe heeft generaal Caulle de gelegenheid nog niet gevonden om zijn opvattingen in praktijk te stellen. Maar wat heeft dit belang voor lieden die iederen dag ontwaken met nieuwe theoriën en slapen gaan met nieuwe illusies. Men experimen teert, men improviseert, en tot op het laat ste oogenblik zal men gelooven. dat het ge heim der Duitsche successen in de Fransche smeltkroezen is te vinden. VATICAANSTAD, 10 Juni. (D. N. B.). Paus Pius XII ontving heden voormiddag den nieuwen Franschen gezant. Graaf Wla- dimir D'Ormessön, welke hem zijn geloofs brieven overhandigde. Na de officieele ceremonie in de troonzaal, had Paus Pius XII een lang en hartelijk onderhoud. Daarna bracht Graaf D'Ormessön ook een bezoek aan staatssekretaris Kardinaal Ma- giione. Een tijdelijke regeling Naar het Dagblad voor Noord-Brabant en Zeeland bericht, is van Vrijdag af de volgende tijdelijke regeling ten aanzien van het Nederlandsch-Belgische grensverkeer in gesteld Voor wat de Nederlandsche grensarbeiders betreft, dezen hebben bij het overschrijden der grens een geldig bewijs van Nederlan derschap en een Grensarbeiderskaart noo- dig. De Belgische grensarbeiders moeten in het bezit zijn van een «eenzeivigheidskaart» en een grens-arbeiderskaart. Voor gewone bezoeken en familiebezoeken blijft de grens gesloten Alleen in noodgeval len, waarin de Duitsche ambtenaren beslis sen. mag de grens worden overschreden. Het groote verkeer gelat alleen voor zakenmen- schen. Ook voor he., groote verkeer geldt fa- mi'iebezoek alleen in noodgevallen. In verband met de geldende voorschriften •wordt iedereen aangeraden slechts over de groote wegen de grens te overschrijden, dus langs de grensk an toren. Langs de binnenwe gen gaan. is niet geoorloofd en is bovendien levensgevaarlijk. Zaterdagmorgen heeft de Maatschappij Zeebad Scheveningen, haar zeebad geopend. Voor een eerstan dag was het bepaald druk. Zeker kan men dit van het zonnebad zeg gen, waar zich honderden personen verza melden. onder wie velen, die het bij het zon nebad lieten en het water vooreerst nog meden. In den namiddag verzamelden zich om en bij het badstrand talloozen om uit de verte getuigen te zijn van het tot ontploffing bren gen van projectielen door Duitsche militai ren, hetwelk on het strand voorbij het Groe ne Huisje geschiedde. Zaterdag heeft ook de burgemeester van Vlissingen, de h. C. A. van Woelderen, het Zeebad bedrijf officieel geopend. Daar de zee-ooulevard ongeschonden is, en mede omdat alle daar gevestigde hotels, o.a. Britannia, hun bedrijven op normale wijze voort zetten, heeft men hoop, dat deze zo mer niet zoo ongunstig zal verloopen als zich aanvankelijk liet aanzien. Men verwacht, dat voornamelijk Zeeuw- sche families dit jaar hun vacantie in Vlis singen zullen doorbrengen. ROME, 9 Juni (Belga). Volgens Ste- fani kwam het te Fez en te Meknes in Algerijnsche nationalisten-middens tot on lusten. die politieken ondergrond hadden. Verder meldt het Stefani-agentschap dat er te Casablanca geruchten in omloop zijn, volgens dewelke de bevolking van Noord-Fransch-Marokko zich krachtdadig zou verzetten tegen den grooten toeloop van vluchtelingen uit Gibraltar. ROME. 10 Juni. (D.N.B.Misdaden tegen Italië Ongehoorde vitterijen van de Engelsch-Fransche zeecontrole Nieuw bewijs van de aanvallen op het leven van Italië Onder zulke en gelijkluidende onderschrif ten keert zich ook de Romeinsche pers, in verband met het publiek maken van het tweede bericht over de blokkademaatregelen in alle scherpte tegen Engeland en Frank rijk. Het officieuse blad Popoio di Roma schrijft Men had kunnen verwachten, dat Engeland en Frankrijk zich na de eerste Ita liaansehe waarschuwing tot een minder moei lijke en respectlooze houding zou overge gaan zijn Dp Fransche en Britsche willekeur is op een ongehoorde wijze verder gegaan en is een open en opzettelijke provocatie tegen Italië geworden. Daardoor is gelijktijdig het gemeenschappelijk Engelsch-Fransche plan blootgelegd teeren het nog niet in den oorlog geworpen Italië' den wijzen wurgingsoorlog te voeren, om het van zijn economische en politieke vrijheid te berooven, zonder zich zelf het risico en de slagen van een met wapens gevoerden oorlog op zich te nemen. Het blad wijst arop dat de Westmachten zelfs daartoe overgegaan zijn het verkrach ten op de Adriatische Zee uit te breiden en de vrijheid van de verbindingen tusschen Italië en ziin imnerium aan te grijpen. Het blad besluit De Italiaansehe Natie neemt nota van deze feiten. Italië gaat zijn gang en zal. als arbeidszame grootmacht, vastberaden zijn vrijheid en zijn rechten op leven en arbeid verdedigen. ROME, 10 Juni. (DN.B). De Italiaan sehe geleerde. Pr. Robert Rizzo. welke tot over een paar dagen in Tunis werkzaam was, heeft in een Italiaansch Zondagsblad, zijn indrukken weergegeven over de brutal en wraakroepende behandeling, waarvan de in Tunis verblijvende Italianen in de laatste dagen het onderwerp waren. M. Rizzo zelf kon op het laatste nippertje aan de gevangenis ontsnappen, door met een vliegtuig op de vlucht te gaan. Vooral op de vijfde kolonne hebben de Fransche troepen hun haat uitgewerkt. In al de straten staan ontelbare machine-gewe ren opgesteld, terwijl pantserwagens ononder broken de bijzonderste straten doorkruisen. De Italianen worden in Tunis met grooten afkeer behandeld. De door den spionnage- dienst aangeklaagde Italiaansehe burgers, worden met de voeten aan een paal gebon den. hun kleederen afgerukt en duchtig af geranseld. Daardoor tracht men hun beken tenissen af te dwingen. Al de door Italiaansehe burgers bewoonde huizen worden aan een grondig onderzoek onderworpen, en de geringste vondst is vol doende om gansche families in een kerker op te sluiten. Pr. Robert Rizzo besluit* zijn artikel De wijze waarop wij. Italianen, in Tunis behan delt worden, roept om wraak ROME. 10 Juni. (D.NB). In een scher pe repliek op wat de Times de star en enkele andere Engelsche bladen schreven, betoogt de Giornale d'Italia dat ook door Engelsche documenten nooit het Italiaansch karakter van Malta werd ontkend. En de onomstootbaarheid dezer vaststelling kan door geen geschiodenisvervalsching, zooals die door de Engelsche bladen wordt ge pleegd. aan het wankelen worden gebracht. Meer dan 300 jaar toch heeft de Siciliaan- sche dynastie over Malta geregeerd. Het kan evenmin worden ontkend dat de van het eiland verdreven Maltezerridders in Italië een toevlucht zochten en van daaruit hun strijd tegen de Turken beproefden voort te zetten. Met de hulp yan den koning van Sicilië hadden de Maltezer-ridders na voorbijgaan de bezetting in Malta weer vasten voet kun nen krijgen, na door Engeland en door Frankrijk gepasseerd te zijn. Ook de Engel sche commissarissen hebben de vorige eeuw steeds weer verzekerd dat Malta zijn volle vrijheid en zijn Italiaansch karakter bewa ren zou. Als de Maltezers echter van hun eiland een vlootbasis maakten, werd plots zeer kategorisch verklaard dat Malta nooit Italiaansch geweest is. Dit alles zijn feiten waaraan al de draaie rijen der Engelsche bladen niets veranderen kunnen. ROME CD. N B.), 9 Juni. «Waarschu wing aan de Engelschen zoo luidt de titel van het antwoord door de Giornale d'Ita- lia gegeven tegenover den eisch van de Daily Telegraph die vroeg, reeds van nu af aan Italië te laten weten, dat Rome als mede andere Italiaansehe steden zonder er barmen zouden gebombardeerd woorden. Het officieus dagblad meldt verder dat, in geval van het bombardeeren van een Ita liaansehe stad. Italië dadelijk zou ingrijpen bij middel van de strengste weerwraak maat regelen. Het Italiaansch dagblad vervolgt: Zelfs vóór dat de gebeuretenis door de Daily Telegraph publiek aangestipt, heeft plaats gehad, laat reeds het Engelsch blad zijn wer kelijke gevoelens tegenover Italië blijken. Alhoewel de zoogezegde waarschuwing van de Daily Telegraph Italië volkomen onverschillig laat, kan men er toch nu reeds in Engeland- rekening mee houden, zoo ein digt de Giornale d'Italia zijn mededee- ling. dat. voor het bombardeeren van elke Italiaansehe stad vijf gelijke Engelsche ste den hetzelfde lot zullen ondergaan. Het bom bardeeren van Rome zou het signaal geven tot- een dergelijken aanval op Londen door bommen, en dit op breedere schaal. Ten kantore van ons blad is veel klein geld aanwezig, namelijk stukjes van 5 cm., 10 cm., 25 cm50 cm. en 1 fr. Personen die briefjes tegen kleine munt willen uitwisse len, gelieven zich aan te melden tusschen 2 en 4 uur. ROME, 10 Juni. D.N.B.Over de toe stand aan het front in Frankrijk, schrijven de Italiaansehe bladen het volgende Weygand verbergt Frankrijk nog steeds den waren toestand betoont de Popoio d'Italia Nog geen enkele maal heeft hij op waarheidsgetrouwe wijze het Duitsche of fensief weergegeven. Alle weerstand is gebro ken en de meeste Fransche troepen blazen den aftocht. De Corriera Delia Sera schrijft Parijs staat thans in de branding. Fransche reser visten werden in allerijl rond de stad opge steld. Ook het blad Stampa uit Turijn meent, dat de overgave van Parijs door de Fransche legeroverheid in overweging werd genomen. Frankrijk heeft op dit oogenblik geen hulp meer van Engeland te verwachten. De Ponolo d'Italia schrijft o.m. De Weygandlinie bestaat niet meer, terwijl het Fransche verdedigings-systeem onder den druk der Duitsche aanvallen onder den voet geloopen werd. LONDEN, 9 Juni (Belga). Met toestem ming van den Koning werd generaal Sir Ro bert Gordon-Finlayson tot bevelhebber be noemd van het Westelijk militair distrikt, en luitenant-generaal Sir Ronald F. Adam tot bevelhebber van het Noordelijk militair distrikt. Generaal Gordon-Finlayson was voorheen bevelhebber van de Britsche troepen in Egyp te, terwijl luitenant-generaal Adam onlangs nog bevel voerde over een Britsch expeditie- leger. LONDEN. 10 Juni. (D.N.B.). De Sun day Dispatch eischt opnieuw dat alle per sonen, die Engeland niet gebruiken kan, het land verlaten moeten. Zoo alle kinderen on der de twaalf jaar, alle mannen en vrouwen boven de zeventig jaar en alle invaiieden. Het blad stelt voor dat deze naar Canada of ergens anders in de Dominions voor den duur van clen oorlog zouden geëvacueerd worden. ROME, 10 Juni. (D.N.B.). Minister-pre sident Revnaud. aldus het Agentschap Ste- fani. heeft aan de Londensche regeering een bericht laten geworden, waarin hij om zen ding van troepen, pantserwagens en artille rie. vraagt. Naar een bijzondere medewerker van het Agentschap Stefani uit welingelichte bron vernam, zou dit bericht aan de Engelsche regeering als volgt opgesteld zijn Engeland laat Frankrijk momenteel in den steek. Wij komen tot de vaststelling dat Britanje slechts nog zijn eigen veiligheid voor oogen heeft. De Fransch-Engelsche sa menwerking maakt op dit oogenblik een zeer kritieke periode door. In Frankrijk is men van den onwil van Engeland goed op de hoogte. De bevolking steekt zijn ontevredenheid noch onder stoe len noch banken. Verscheidene gezaghebben de Fransche politiekers, zoowel Reynaud. Maarschalk Petain en Staatspresident Le brun hebben op de alles behalve faire han delwijze van Engeland gewezen. STOCKHOLM. 10 Juni. (D.NJ.) Aan de grens van Noor wegen-Zweden heerscht er momenteel, aldus een berichtgever van het blad Daeens Nyheter zoowel in de dooi de Duitsche troepen bezette gebieden, als in den sektor ten Noorden van de Narvik-linie, groot gebrek aan levensmiddelen. Lucifers worden slechts in kleine hoeveel heden verkocht, terwijl cigaretten en tabak overal zeer schaars zijn. Een Noorsclie vluchteling wees den cor respondent van het blad erop dat bij gebrek aan levensmiddelen-industrie Noord-Noorwe- '.vegen ten allen tijde een arm bestaan heeft moeten leiden. Men kan dan ook begrijpen dat de bevol king zich teger. het voortzetten van den strijd keert. Gesterkt door het voorbeeld in het Zuiden, waar de Duitsche overheden de industrie nieuw leven hebben ingeblazen, vraagt de bevolking van Noord-Noor wegen openlijk den vrede aan. NEW YORK, 10 Juni. (D.N.B.). Door vele berichten uit Londen en Belfast, zoekt de Engelsche propaganda in Amerika onder de Amerikaansche bewoners van Iersche af stamming. stemming tegen Duitschland te maken, door systematisch berichten uit te zenden over Duitsche luchtaanvallen op Ier sche steden. Men beweert o.m. dat Duitsch land de Iersche vliegpleinen zou willen be zetten, om van daaruit des te gemakkelijker Engeland onder vuur te kunnen nemen. Deze beschuldiging dient, aldus het week blad Gaelic American om bij een moge lijke Engelsche bezetting van Ierland, de oorzaak daarvan op Duitsche schouders te kunnen schuiven. De beschuldiging houdt geen steek, aldus dit blad, waar Duitschland op dit oogenblik in het bezit is van al de Belgisch-Fransche kanaalhavens, en voor een aanval op Engeland de vliegpleinen in Ier land gerust kan missen. Zouden de Engelschen in hun vertwijfe ling een nieuw expeditie-leger naar Ierland afsturen En zal Ierland opnieuw onschul dig bloed moeten verg;eten om Engeland in zijn strijd om de vrijneid bij te staan BERLIJN. 10 Juni. (D.N.B.). Op 20 Mei kwam de gevangengenomen Franschen generaal Giraud in een stad van West-Duitschland aan, waar voor hem een kwartier was gereed gemaakt. Uit het leven dig onderhoud, dat hij met zijne begeleiders had, werden de volgende interessante mili taire en politieke zaken aan het D. N. B. me degedeeld. Als hoofdaanleiding van den moeielijken toestand, waarin zich de hem ondergeschikte troepen bevonden, gaf Gi raud aan het overwicht van de Duitsche pantserdivisies en der Duitsche luchtmacht. Dagenlang wenschten de Franschen. dat er slecht weder mocht Komen en de gunstige weersgesteltenissen hebben zelfs rechtstreeks als een ongeluk gewerkt. Hierdoor hebben de Duitsche luchtstrijdkrachten zoo'n groote activiteit aan den dag kunnen leggen. Van groote beteekenis is een deel van het gesprek, waarin men duidelijk ziet, dat de Fransche generaal op 20 Mei nog niets af wist van de bezetting van Antwerpen en Vlissingen door de Duitsche troepen. Toen hij dit vernam was hij zichtbaar onder den indruk. Toen het onderhoud ging over den alge- meenen oorlogstoestand en de waarde van de verscheidene legers, wees Giraud op een voorzichtige wijze erop dat de Duitschers er zich geen gedacht van kunnen maken hoe moeilijk het is een militairen toestand te beheerschen, wanneer troepen van vier sta ten samen aan te voeren zijn. Eigenlijk, gaat generaal Giraud voort, streden in 't Westen slechts twee legers het Duitsche en het Fransche Na enkele oogenblikken verbeterde de generaal zich en voegde er aan toe dat ook het Engelsche leger natuur lijk degelijk is, zelfs wanneer het ook zeer klein is. Vóór alles is het Engelsch leger een goed verdedigingsleger De waarde van de Bel gische en Holiandsche legers werden door Giraud minder geschat. Ironsides In de Duitsche pers treffen we indirecte berichten uit Londen aan, volgens welke ge neraal Ironside tot afweer tegen een Duit- schen aanval op de Britsche eilanden een gemotoriseerd en zwaar gewapend korps wil vormen, welks leden op voorbeeld van het keurkorps uit den tijd van Cromwell iron sides» genoemd zouden worden. In 1644 had deze zelf dien bijnaam gekregen. Van hem ging hij op zijn ruiterij over, die God wee- zen de mannendoor hem in een stalen tucht opgevoed en gedrild. Al meer dan 400.000 vrijwilligers zouden zich gemeld heb ben.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2