Het onbekende Portugal ITALIË VERKLAART DEK OORLOG AAN FRANKRIJK EN ENGELAND Nieuws uit het Antwerpsche - HET ALGEMEEN NIEUWS WOENSDAG 12 JUNI 1940 (Vervolg van eerste bladzijde) Deze reuzenstrijd is slechts een phase en de logische ontwikkeling onzer revo lutie is de strijd onzer legers. Het is de strijd van al de volkeren, rijk aan arbeiders, tegen de uithonge raars die de rijkdommen en hel goud dezer' wereld monopoliseeren en deze rijkdommen in hunne klauwen vasthou den. 't Is de strijd van de jonge en vruchtbare volken tegen de onvrucht bare tri tot den ondergang gedoemde. Het is de strijd tusschen twee eeuwen en twee idealen. Nu de teal ling geworpen is. verklaar ik plechtig, dat Italië niet het inzicht koestert, andere mogendheden, die hetzij ter zee of te land onze geburen zijn, In den strijd te betrekken. Dat Zwitser land, Joegoslavië, Griekenland, Turkije en Egypte nota nemen van deze woor den, die door de feiten zullen worden bekrachtigd. Italianen Tijdens een grootsche manifestatie te Berlijn, zegde ik dat volgens de wetten der fascistische moraal men tot het ein de gaat met een vriend. Zoo schaarden wij ons en zullen wij ons verder scharen aan de zijde van Duitschland, van zijn volk en zijn zegepralend leger. (Elnde- kioze ovaties en kreten i Leve Hitler Leve Mussolini .Op. den vooravond van deze geschied kundige gebeurtenis, gaan unze gedach ten naar Zijne Majesteit den Keizer en Koning (geestdriftige ovaties), die steeds de stom van het vaderland vertolkte; en wij groeten met luider stem den Fuehrer, leider van onze groote Dultsche zuster- natie. (Nieuwe storm van toejuichingen aan het adres van Hitier.) Voor de derde maal rijst het proleta risch en fascistisch Italië op, sterk, fier en meer verbonden dan ooit. De uitslag is eenig. onbetwistbaar en ontvlamt alle harten, vanaf de Alpen tot aan den In- tiischen Oceaan Overwinnen (Lang durige toejuichingen.) En we zullen overwinnen tot op het oogenblik. waarop een lange periode van vrede en gerech tigheid voor Italië, Europa en gansch de wereld zal beginnen. Italiaansche volk. te wapen Geeft blijk van uw uithoudingsvermogen, van uw moed en kracht Een millioen kreten Ja beaamde krachtdadig deze woorden, uitgespro ken op een historisch moment De heer von Mackensen, Duitsch gezant, woon de deze manifestatie bij aan de zijde van graaf Ciano, minister van Buitenland- sche Zaken. Gedurende langen tijd hield de storm van eindelooze toejuichingen aan op het onmetelijk plein voor het Chigi-Paleis, tot op het oogenblik, waarop een mili taire muziekkapel vóór het gedenktee- ken aan het vaderland, de vaderland- hvV Nog een zicht op het fel gehavende Schilde. Sommige huizen werden totaal verwoest. Bij andere bleven de muren recht staan, maar de daken werden afoArnWt nf stortten in. jsche hysinre van beide verbonden lan den. Duitschland en Italië, uitvoerde. Een onafzienbare menigte zong in ver voering mede. Een telegram van Rijkskanselier Hitier aan den Koning van Italië en Mussolini EERLIJN. 11 Juni (D.N.B.). De Fuehrer zond volgend telegram aan Zijne Majesteit den Koning van Italië en Keizer van Ethiopië De Voorzienigheid heeft gewild dat. in weerwil van 01 ze eigen jnzichten, wij gedwongen werden de vrijheid en de toekomst onzer volkeren te verdedigen in een strijd tegen Engeland en Frank rijk. Op dit historisch uur. waarop onze lagers samenwerken als trouwe strijd- genooten. haast ik me aan Uwe Majes teit mijn hartelijksten groet te zenden. Ik ben innig overtuigd dat de ontzag lijke macht van Duitschland en Italië zal zegepralen over de vijanden. Alsdan zuilen de levenskrachten van onze beide volkeren, voor altijd verze kerd zijn. (get. Adolf HITLER. 1 Aan Mussolini zend de Fuehrer vol gend telegram De historische beslissing, welke u he den afkondigde, heeft me diep getroffen. Gansch het Duitsche volk denkt op dit oogenblik aan u en uw land. Het Duit sche leger is verheugd aan de zijde van zijn Italiaansche kameraden te kunnen strijden In September 11. hebben de Engelschen zonder reden aan het Duitsche rijk den oorlog verklaard Zij weigerden elk voor stel tot een vredelievende regeling. Ook uw voorsteilen Duce werden door een onverbiddelijk Neen afgewezen. Het stijgend misprijzen voor de levens belangen van Italië, door de regeering Tan Londen en Parijs, heeft ons nu be- Wat weet de gemiddelde Vlaming eigenlijk van Portugal af? Om te beginnen Portugal en Spanje zijn twee heel verschillende dingen. Het land is anders, maar ook het volk en de taal. Ik zou zeggen, dat er evenveel overeenkomst als ver schil bestaat. Het. binnenland van Spanje is dor en een tonig. 's Zomers gloeiend heet, 's winters koud en dik besneeuwd. Alleen de kusten zijn zacht van klimaat, vooral langs de Middellandsche Zee. Welnu, zooals daar langs die gebene dijde kust is het nu in heel Portugal. Steeds ruimschoots zon, maar ook regen en malse he zeewinden er tusschen, zoodal het land nooit van de hitte verschroeit, doch altijd liefelijk groen blijft. Het is er niet eentonig, want eik oogenblik verandert het landschap. Soms is het of men in een paradijs van weelderi- een plantengroei rondwandelt, maar een oogenblik later zou men zich op de maan wanen, te midden van onherbergzame rotsen ei: in schier ongebroken eenzaamheid, oo* is hei volk verschillend. De Spanjaard is af gemeten en vormelijk. De Portugees vnende- li en eenvoudig. De Spanjaa.d heeft een soort van hooghartige beleefdheid over zich, de Fortugees springt >ol gedienstigheid om U Hetzelfde verschil in taal. Het Spaansch klinkt vol. doch hard, vol scherpe keelklan ken en lollende rrr. Het Portugeescn is zarhtvloe end. doch wordt door den neus ge sproken en de i wo.dt er gebrouwd. Neen I ortugal en de Portugcez-ti heboen wei recht een zelfstandige natie te vormen Het land kon rijk zijn. maar is verarmd. Het volk is ondernemend en krachtig ge a eest. maar is een eindje afgezakt. Echter vei<^c- nen h^t land zoowel als zijn bewoneis onze volle sympathie. Lissabon, de uitgestrekte hoofdstad van bijna een millioen inwoners, is echter het eenige pleKje waar wel eens vreemdelingen komen. Want hier loopen vele buitenland- sche stoomvaartlijnen aan, en daar die gioo- te oceaanschepen er gewoonlijk een neelen dag stilliggen, plegen de passagiers dan een tochtje aan den wal te ondernemen. Bijzonder in trek is het "^stapje naar Cintra. een stadje dat op ongeveer 30 km. van de hoofdstad at ligt, aan den voet van een steil vulcanisch gebergte, bekroond met kasteelen uit den ouden Moorschen tijd. De bovenste toppen zijn kaal en rotsachtig, maai de hellingen zijn bedekt met een zwaar woud i_ 1 JUnAman OrtUPI'. van de agave steken huizenhooge stengels met sierlijke bloemen omhoog. De palmen behoeven ei nooit binnengehaald te worden Ook het volksleven is er vroolijk en na tuurlijk geheel Zuidelijk. Men leeft in hoofd zaak op straat, en gaat er 's avonds pas heel laat naar bed. want de late avonduren zijn er het gezelligste. Nog na elven begint er een nieuwe voorstelling in den schouwburg Op de landwegen ziet men de tanige schil derachtige boertjes met een kousachtige muts op het hoofd op ezeltjes rijden. Het is een vlijtig volkje, maar zeer achterlijk in zijn landbouwmethodes. Trouwens, wat interes-, seert ons de Portugeesche landbouw Wijn willen wij zien, (je druifstok die volgens de Jegende door een speelgenoot van Bacchus naar de Taag is overgebracht, en die sinds dien het heele land overgroeid heeft totdat Portugal het wijnland hij uitnemendheid ge worden is Vooi een frank kan men er zoo vee1 van drinken als men lust heeft. Behalve natuurlijk de edele en kostbaarder soorten, die aan'de Dourorivier groeien, de vermaar de Portwijnen, die in ons land helaas zoo duur zijn, tenminste de echte. Die portwijn groeit er net als langs den Rijn op kunstig bewerkte terrasjes maar met dit verschil, dat de druif aan de Douro in een koesterende zon rijpgestoofd wordt tot een rijken en vol len smaak, die de Noordelijke druif nooit bereiken kan. De jaargang maakt hier dan ook weinig verschil elk jaar is goed. De natuur is dus wel mild en liefelijk in Portugal. Ook echter wat mcnschenhand ge schapen heeft, is er de aandacht waard. Geen land is zoo rijk aan de meest fantas tisch gebouwde kloosters en kerkelijke palei zen. Want ir. den bloeitijd, toen het van over zee schatten stroomde, hebben de vrome Por tugeesche koningen met kwistige hand bede huizen en geestelijke stichtingen over het geheele land uitgestrooid. Haast geen stadie in het binnenland of er hoort een reusachtige kathedraal bij, kunstig bewerkt in de meest pronkende bouwstijlen. Het Portugeesche volk is nog steeds zeer godsdienstig van aard, en is een der trouwste loten aan den katholieken stam. Aftroggelaars maken nieuwe slachtoffers Zelfs in de droefste omstandigheden zijn ar lieden die op de meest bedriegelijkstc en schandelijkste wijze geld van andere perso nen trachten af te troggelen. Zoo hebben wij vernomen dat bepaalde personen van huis to:- huis gaan. met zoogenaamd nieuws over krijgsgevangenen of gekwetsten. Zij ge ven dan bij de betrokken personen willekeu rige inlichtingen over dezer verwanten, in lichtingen die naderhand blijken onjuist te zi-in- x Deze personen spekuleeren op fooien en om door misleiding geld te kloppen. Indien iemand zich aanbiedt, vraag hem dan dadelijk om zijn identiteitspapieren. De poli; ie van deze feiten in kennis gesteld, leeft een streng onderzoek bevolen. Politieagenten in burger Het politiekorps te Antwerpen moest rc-eds van voor den oorlogstoestand aangevuld worden. Thans ziet men heeren in burgerkleedij loopen. drager van een pet waarop in blin kende letters Politie in aangebracht. Na dat de stad eerst in den politie-noed verholpen had door rijkswachten in dienst te nemen, heeft ze thans sommige leden der territoriale burgerwacht als agenten aange steld. Laafwandelaars, opgepast Wij hebben reeds gemeld dat het sluitings uur te Antwerpen op 23 uur werd gebracht. Er zijn echter zware straffen voorzien voor hen die na gemeld uur zich nog op straat bevinden. *sf Hier volgt het Officieel bericht Op last van de Duitsche Overheid deel ik hierbij mede dat vanaf heden het verkeer van de burgerbevolking vrij is tot 23 uur. Wie na 23 uur nog op straat wordt aange troffen. zal aangehouden en door de militaire overheid vervolgd worden. Antwerpen, den 6 Juni 1940. De d.d. Burgemeester, (get.) L. DELWAIDE. Evenmin is echter de wetenschap vergeten. Zeer oud is de universiteit van Coimbra, de derde stad des rijks, ongeveer halverwege tusschen Lissabon en Porto gelegen. De hoo- geschoo) is een stemmig gebouw met deftige binnenplaatsen, omgeven door eerwaardige de heliingen zijn bedekt met zwaar woud ei(wrd&.id. En er he ht nog van allerlei Mer onbekende1 ^^Onve oudenvetsche geest. Zoo dragen de stu- van aficiici nits schillij: in welk jaargetijde men er komt het bosch is er altijd groen, en men vindt er steeds bloemen in overvloed. In het voorjaai is het er een ware lusthof van bloemen en geuren, en men verbaast zich slechts, dat er 7.041 weinig rijke menschen uit het kille Noor den van Europa zijn die op hun gemak in zulk een verrukkelijk oord gaan wonen; zoo doen de Amerikanen, die zoo gauw ze maar eenigszins kunnen, naar het Zuiden van Ca- lifornië trekken, wat precies zoo 'n paradijs is als Cintra. Maar in Portugal houdt het met enkele welgestelde Engelsche families op. Hoewel het voor een Vlaamsch toerist een heel eind weg moge lijken, is men in Portu gal toch eigenlijk nog vlak bij honk. Slechts twee en een halven dag sporen, of vier dagen met de boot Maar wat een overgang van Noord naai Zuid. Bij ons alles huiverig en guur, de kale wilgen druipend van den killen regen. In Por tugal groene boomen. oli.ifbosschen en geu rige pepertroslanen. Uit de puntige rozetten Leilipcl» UCl gcicciuiitiu. lil c een oudenvetsche geest. Zoo dragen de stu denten er geen petten, zooals elders, doch 'n geheel zwart costuum met laag neerhan genden zwarten plooimantel Op het hoofd behoort eigenlijk een zwarte muts. weer zoo n soort van kous. net als'de boeren die in rood en groen (nationale kleuren) dragen. Maar m Coimbra ziet men de studenten meestal blootshoofds rondwandelen. Dikwijls onder eenen arm boeken, en onder den anderen de gitaar. paald vereenigd: wij. die reeds door de revolutie een gemeenschappelijk ideaal hebben, en reeds door de verdragen in nig verbonden waren, zullen nu voor al tijd door den grooten strijd dien we voe ren voor de vrijheid en de toekomst van onze volkeren, vereenigd zijn Duce van het fascistisch Italië, aan vaard de verzekering van een onver breekbare gemeenschap tusschen het Duitsche en het Italiaansche volk. Ik zelf, lijk altijd in trouwe vriendschap, mijn hartelijksten greet. (w. get. Adolf HITLER.) Anne Willem, lui laat een vrouio en 1,431,675 kinderen ach ter 1 Bedrijfshoofden, een belangrijk bericht voor U In opdracht van het Ministerie van Eco nomische Zaken en Middenstand en van het Ministerie van Arbeid en Sociale Voorzorg, breng ik ter kennis van de belanghebbenden onderstaand artikel 2 van de onderrichting betreffende de verplichting elk stilleggen van de bedriivigheid der ondernemingen als mede elk wegzenden van personeel aan te geven en om de machtiging te vragen tot soortgelijke maatregelen over te gaan. Artikel 2. Van 1 Juni 1940 af mag de bedrijvigheid van een onderneming met worden stileeleed of mogen er niet meer dan 25 werklieden per maand worden weggezon den. tenzij het Ministerie van Economische Zaken daartoe zijn voorafgaande machti ging heeft verleend. Om deze machtiging moet daartoe ten ge- pasten tijde door het toedoen van de ge meente-autoriteiten bij het Ministerie van Economische Zaken worden gevraagd. Dc gemeente-overheden zijn er toe gehou den van bedoelde aanvragen ontvangst te melden. De hierbovenbedoelde aanvragen, gericht tot het Ministerie van Economische Zaken, moeten afgegeven worden tegen ontvangst bewijs op'het Bureel van Maatschappelijke Werken. Hofstraat, 17. 2e verdieping, 5 eer ste werkdagen open van 9 tot 14 1/2 uur; Zaterdags van 9 tot 12 uur. Antwerpen, den 6 Juni 1940. De dd. Burgemeester, L. DELWAIDE, Dienst voor Arbeidsbemiddeling (WERKBEURS) LANGE NIEUWSTRAAT, 70-72, ANTWERPEN Bureelen open: Alle dagen van 9 tot 16 uur. 's Zaterdags van 9 tot 12 u. 30. Volgende betrekkingen zijn te begeven Mannen-gasten chocolademouleur, scha liedekker Halve-gasten chocolademouleur, naar- kapper. Vrouwen coiffeuse, meid, remailleuse. Voor deze week worden aanvragen ver wacht voor draaiers, paswerkers, fraiseurs, boorders. Te Eekloo LIJST DER GEKWETSTE BELGISCHE SOLDATEN DIE SINDS 6 JUNI IN HET HULPHOSPITAAL O. L. VROUW-TEN- DOORN, EEKLOO, WERDEN OPGENOMEN Warnier Walter, Veldstraat. 30-B. St-Kruis Brugge): Destecker Eduard. St-Catherina- sfr 26 Assebroek; Van den DriessChe Fer dinand. Cité Ouvrière, 20, Flémalle-Haute De Drie Omer. Cordensteinstr., 101. Schoo- ten Depeet Leon, Ch. de Dieleghem. 61. St. Pielers-Jette: De Bossche Maurits, Leu- vensche steenweg, Mechelen; Maton Jean, 2 Wasmuel. 8, Quaregnon; De Visscher J L.. Hellaan, 15. Beerse; Verdonck, 14e Bat. Ge nie' Van den Berghe Louis Karei, Streek- baan. 26. Vilvoorde Haverhals Francois, Leopold I-str., 296. St. Fieters-Jette; Bor- gions Pieter. Maastrichterstraat, 17, Has selt" Nizet Oscar, rue du Marais. 37, Monti- gniès-s-Sambre: Delacluyse Maurice, Velde- gem, Do'.scherijstraat, 105; De Knuyt, Oes terbankstraat. 19. te Oostende; Van La cker André, 32e Linie, s.m. 31, Scheidev deke; Bodart Arthur Jozef, rue du Tr-< 14, Sauvenière.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2