Italië in oorlog BE HACHELIJKE TOESTAND VAK FRANKRIJK De 50-Reichsmark- kassenscheine Een premie op het hoofd van een der zonen van M'^solin Esn enorme camera WEET GIJ? Het muzikale bed Da mannen van 46 tot 50 jaar worden opgeroepen Gamelin zou zelfmoord gepleegd hebben Churchill, Eden en Did naar Frankrijk Parijs in staat van verde- Geen afzonderlijke vrede met Frankrijk Parijs onmiddellijk bedreigd Aanhouding der Italiaansche journalisten te Londen Da eerste oerlogsvei gade- ring van het Italiaansch kabinet Spanje blijft neutraal Wandaden tegen Italianen in Frankrijk en Engeland Massa-aanhouding van Italianen in Engeland Een Staatsgreep in Egypte DE SCHADE TE WEVELGEM HET ALGEMEEN NIEUWS ft, VRIJDAG 14 JUNI 1940 van de beproefden. Zij wisten zich ingeslo ten. gevat tusschen de kanonloopen van twee kanten.. De hel van Cravelines De familie Cornelis trok mee terug. Twee dagen moesten zij hun wagen voort duwen om Gravelines te bereiken Zij zochten een slaapplaats en stonden 's morgens om twee uur op om een passage over de brug te krij gen. Daar hebben zij gestaan tot 10 uur toe. Met wel 25.000 anderen. De Engelschen. die aan deze zijde van de brug stondenversper den den doorgang. Aan de andere zijde kwa men dc Duitsche colonnes opgerukt en rond elf uur had zich het feit voltrokken het Duitsch en Erigelsch geschut stonden tegen over elkaar en daartusschen was een onaf zienbare stroom vluchtelinoen gevangen. Toen begon het bombardement, dat als de hel van Gravelines geboekstaafd zal blijven. In dolle wanhoop wierpen de menschen zich de velden :n. Het gegier van de obussen ver mengde zich met het gillen der vrouwen en mannen Zil. die aan de linkerzijde hun toe- I vlucht zochten kwamen precies in het brandvunt terecht. Zii werden door de obus sen uiteengeranseld. Wel 300 burgers ronden er den dood. De familie Cornelis behoorde tot de gelukkigen, welke aan de rechterzijde was gekropen Toen zij. na zes uur bombardement hun vagen opzochten, vonden zin hun kleeren doorschoten loor de mitrailleurkogels... Vier dagen paardenvleesch De smartelijke tocht was nog niet ten einde. De Duilschers dwongen de vluchtelin gen rechtsomkeer 1: maken en brachten hen in een brouwerij onder. Vier dagen heb ben zit daar doorgebracht. Aan drank ont brak het niet wel aan voedsel. Toen hebben z'i zich getroost met de brokken vlcesch. die de mannen van de doode paar denlichamen gingen snijden. Ze braden het op een vuur tje tvsschev de steenen. Wh hebben geleefd lijk de bohemers... Toen moesten ze ovbreken en kregen het bevel naar het 15 Km. verder gelegen Ouch rwvck te aan. Daar werd hen nog maals het bevel gegeven zes dagen te ver blijven. Te klaaen over het voedsel hebben zij daar niet mogen doen. Er waren eieren in overvloed, het was bovendien betrekkelijk rustig, slechts uit de verte klonk het ge- (jrr~*r f*r r-oe-r»1- ••trpi' Om. Het croste Vnt oe1/"1*,n Je danmars^hen ging het naar Hondschoote. Diksmuide. Tielt en nu naar Gent om dan als laatste etape den wen tot. Dendermonde al te leggen. 450 Km. met een zware handwagen! Soms 40 Km. per dag! Wat kan een mensch niet als hij voor zijn leven vreest! Van bevoegde zijde wordt erop gewezen, dat er hier en daar twijfel is gerezen aan de geldigheid van de Reichsmark-Kassenschei- ne ten bedrage van 50 mark. Daarom wordt erop gewezen, dat deze bil jetten in het bezette gebied in betaling die nen te worden aangenomen. De Reichs-Kredit-Kasse staat erop ver meld. De voorzijde toont het beeld van een visschersvrouw. "de achterzijde vermeldt met groote cijfers links en rechts 50. waartus- schen een foto is afgedrukt van de Marien- burg te Dantzig. i NEW YORK. 12 Jnni <D. N. B De New Yorkt Times meldt uit Panama, dat het plaatselijk nieuwsblad Panamerican eene geldsom inzamelt voor den vlieger der westmachten, die er in slagen zou een der zonen van Mussolini neer te schieten. De Amerikaansche regeering kan zich er op beroemen de grootste camera der wereld te bezitten Deze werd onlangs vervaardigd en is 10 meter lang en weegt 14 ton. De camera is bestemd voor 't vervaardigen van zee- en luchtvaart kaarten en kost 15000 dol lar Het schijnt mogelijk te zijn met deze camera een enorme zeekaart op 1 enkele ge voelige plaat op te nemen. ...hoe het biljartspel ontstond Te oordeelen naar een brief, die eigendom is van het British Museum en gedateerd is van 1750. zou het bil jartspel in het midden der eeuw zijn uitgevonden door een Engelsch- man. William Kem. die er een bank van leening op nahield. lederen avond nam deze lommerd houder dc drie ballen, die het kentee- ken van zijn winkel waren, weg en om zich te verstrooien liet hij ze over zijn toonbank rollen. Om ze in beweging te brengen en ze alle drie tegen elkaar te laten aanbotsen bediende hij zich van zijn lengtemaat de yard. De deformatie van die beide ivoor den hill's yaid zou dan later het oorspronkelijke woord biljart hebben gegeven. Maar reeds in de XVe eeuw- vinden we in de Fransche taal het n oord billard, als benaming voor stok. Billard is in werkelijkheid een kruk om te vechten en komt volgens Littre van Bila in den zin van stuk hout. In ieder geval, het billard was ten tija van La Fontaine al sterk in zwang in Frankrijk, want hij stuurde er een miniatuur model van samen met een gedichtje naar Mevr. de la Fayette. Het voord bill art beteekent niet alleen het spel maar ook de benoodigdheden, die er bij passen Etymologen die na Littré zijn geko men en steunden op het Engclsclie do cument. beweren dat de queue haar benaming dankt aan den eigenaar Kern den uitvinder van het spel, en dus een verbastering ran diens naam geeft. In den loop van de vorige eeuw heeft men getracht vele uitvindingen te doen. die ech ter niet alle levensvatbaar bleken te zijn. Zoo werd in Parijs een bed in den handel gebracht, dat een uur lang slaapliedjes deed hooren, wanneer men zich in 't bed ter ruste begaf. Bovendien was er een wekker in aan gebracht. die op een bepaald, vooraf vastge steld uur een luid trompetgeschal liet hoo ren. waarvan ook de zwaarste slaper moest wakker worden. Eenige jaren later echter was er nergens ter wereld meer zoo n bed te krijgen, want de fabricagi van deze bed den was niet voortgezet. Vervolg van le bladz.) IRUN. 12 JUNI (D. N. Bj. Volgens een hier toegekomen bericht, weiden in Frank rijk de lichtingen 1890 tot 1894 opgeroepen. MADRID. 12 Juni «D. N. B.). Uit Frankrijk ingekomen vluchtelingen, berich ten dat de voormalige Fransche eeneraal Ga melin elf moord zou gepleegd hebben. LONDEN 18 Juni. Churchill, de minis ter van Landsverdediging. Eden en de chef van de generale staf Dill, begaven zich gis teren naar Frankr.jk. waar zij met Reynnud. Pétair. en Weygand overlee pleegden. Hun terugkeer vond Woensdag plaats. De voorbereidingen om Parijs te verande ren in een verschranst en versterkt kamp, zoo meldt het D. N. B.. worden ijverig voort gezel, om. door uitbreiding en versterking van de oude forten. Vincennes. I.'rv, Mont Valery, enz. Ook zouden verscheidene sport velden veranderd zijn in troenenka npemen- ten, levensmiddelen- en muniiieopslagplaat- sen, zno«?s o.m. het 7.wemstJ»d'on Tourers aan de Porie de Lilias en het stadion Per ishing in het Bois de Vincennes. De leden der Britsche ambassade hebben I Parijs verlaten. De leden van de Amerikaan sche ambassade bevinden zich nog in Parijs, meldt het D. N. B. Het Duitsch Nieuwsbureau meldt uit Ber lijn In verscheidene buitenisndsche bladen zijn in artikelen van hun Berlijnsche correspon denten meeningen verkondigd over de ver moedelijke oorlogsdoeleinden van Duitsch- land en o.a is de meening geuit, dat Duitsch land bereid zou zijn met Frankrijk een afzonderlijken vrede te sluiten. Daar deze meeningen geeenszins het Duit sche standpunt weergeven, is er van bevoeg de Duitsche zijde opnieuw op gewezen, dat Duitschland voorloopig slechts één doel heeft en wel den oorlog tegen Engeland en Frank rijk te winnen. Van een afzonderlijken vrede kan beslist geen sprake zijn. De volkomen onpathetische oorlogvoering is een waar borg er vooi dat pas na beëindiging der ge vechtshandelingen over vrede en vredesdoel einden gesproken kan worden. Voordien is het volkomen doelloos en misplaatst, gissin gen te uiten over de Duitsche oorlogsdoelein den. De Franschen geven toe dat Parijs onmid dellijk bedreigd is. Hel Duitsche legerbericht van g sferen meldde trouwens reeds dat de Duitschers nog slechts op 20 km. van Parijs stonden. De openbare diensten hebben bevel gekregen, dat ze hun posten r.iet mogen ver- latr-n. wat in verband zou kunnen staan met een eventueele overgave der stad. STOCKHOLM, 12 Juni. Het blad Da- gens Nijhcter deelt uit Londen mede dat alle Italiaansche dagbladschrijvers, op een na, die diplomatieke bescherming genoot, verleden Dinsdag aangehouden werden. Men kan nog niet met juistheid zeggen hoeveel onder hen geïnterneeid zullen worden of uitgewisseld tegen Engelsche daglbadschrii: vers, dig zich bij de oorlogsverklaring nog te Rome bevonden. Er bestaat nochtans geen twijfel dat een deel der Italiaansche jour nalisten zal aangehouden blijven onder be schuldiging van bespieding. ROME, 12 Juni. Onder het voorzitter- schan van den Duce heeft het Itaiiaansch Kabinet zijn eerste buitengewone oorlogsver gadering gehouden. Een aantal belangrijke wetten werden goedgekeurd, alsmede aanvul lende maatregelen met het oog op den oor logstoestand en de daarmede verbandhou dende oorloesekonomie. Op voorstel van den Duce zal beslag gelegd worden op het eigendom dat geheel of gedeeltelijk aan vijandelijke onderdanen toebehoort. Een wetsontwerp bepaalt de stre ken. welke krijgsverrichtingszonen in aan merking komen en waar bijgevolg de mili taire wetten van toepassing zijn. Alle waren- prijzen, tarieven en huurgelden, alsmede wedden en loonen blijven onaangetast voor den ganschen duur van den oorlog, opdat de ekonomie haar onmisbare bestendigheid zou kunnen bewaren. Al de straffen voor vergrijpen en misda den gepleegd door uitbuiting van den oor logstoestand zullen merkeliik verscherpt worden. Zoo werd de doodstraf voorzien voor doodslag, diefstal afpersing, vrijheidsroof met het doel op afpersing, verkrachting en alle andere misdrijven die tot op heden met levenslangen dwangarbeid gestraft werden. Al deze misdaden vallen voortaan onder de bevoegdheid van het bijzonder gerecht in gesteld voor de verdediging van den Staat. Bovendien, heeft het Kabinet een reeks be lastingen gestemd op de wedden in inkom sten met het. oog op de oprichting van een steunfonds ten behoeve van de familieleden der opgeroepen militairen. MADRID. 12 Juni cC N. B.>. Arriba het Spaansche dagblad, gebruikt voor de eer ste maal om Spanje's houding in de nieuwe faze van den Europeeschen oorlog te ken- schetzen. de benaming van Niet oorlogvoe rende natie Het blad schrijft verder., dat Spanje zijn sympathie niet kan verbergen voor de twee vriendennaties, die nu de vijan den van het Spanje van gisteren bestrijden. Het blad herinnert vervolgens eraan, dat een jaar geleden drie duizend Spaansche en Italiaansche strijders, zij aan zij, te Cadiz voor de vertegenwoordigers van beide naties defileerden Op dit geschiedkundig oogenblik. wanneer Italië zich naast Duitschland schaart en in den oorlog treedt, komt in geheel Spanje het gevoelen van erkentelijkheid wakker voor de stoffelijke zedelijke en diplomatieke hulp welke Duitschland en Italië aan Spanje in tragische uren verstrekten. ROME. 12 Juni (D. N. E.). Een storm van verontwaardiging brak over geheel Italië los, b:j het vernemen van de- wandaden waar door Engeland en Frankrijk de redevoering van Mussolini werd beantwoord. Zooals de Giomale d'Italia uit Londen 'verneemt, zou de Italiaansche oorlogsverkla ring met goed geveinsde gelatenheid door de Engelsche politieke middens van de hoofdstad ontvangen zijn. Te Londen en in andere En gelsche steden kwam het tot talrijke wanda den tegen Italiaansche bezittingen. Gisteren werden nog nonderden Italiaansche burgers aangehouden en ontvoerd. In het stadsdeel Soho werd gevochten en geschoten. De politie moest ingrijpen. Ook te Edinburgh heeft de bereden politie tegen de massa moeten optreden, terwijl te Liverpool meerdere Italiaansche bedrijven zwaar be schadigd werden. Ook uit Frankrijk verneemt het blad. dat meer dan negen honderd Italia nen te Marseille werden aangehouden en dat het tot opstootjes kwam voor het Italiaansch konsuiaat te Bordeaux, waarvan de monsters ingeslagen werden en het wapenschild werd afgerukt. Door zulke uitspattingen, zegt de Gicr- nala d'Italia kunnen de ploetokratische Imperias gewis niet hopen den oorlog te win nen. Hoogstens kunnen de Westerscbe mo gendheden verwachten, na hun nederlaag, gepeperde rekeningen te moeten betalen. Italië houdt alles bij en zal nauwgezet zijn rekening op het gepaste oogenblik aanbieden. STOCKHOLM 12 Juni (D. N. B.). Dc- journal Svenska Dagebladet meldt uit Londen, dac de politie aldaar sinds langen tijd een lijst .heeft opgesteld met namen van 700 Italianen, die uitdrukkelijke sympathie betoonden tegenover het Fascisme en die al lereerst moesten gevangen worden genoden. Men berekent dat er in Engeland in' het geheel 25,000 in Italië geboren personen le ven onder dewelke er 19,000 buitenlandsche onderdanen van boven de zestien jaar zijn. Het aantal Italiaansche onderdanen in Lon den zelf. wordt op ongeveer 10,000 geschat. Voor het oogenblik zijn er duizenden de- tektieven in Londen bezig die zoogenaamde nieuwe vijanden on te sporen. De gevan gene Italianen worden bij middel van vrachtwagens en omnibussen naar het ver hoor gebracht e naar de verschillende inter- neeringskampen weggeleid. Men verziet dat er een groot aantal in En geland verblijvende Italianen of personen van Italiaansche afkomst, zullen worden aangehouden. Gisterenavond nam de politie kelners ge vangen te midden van gekende restaurants en vergenoegingslokalen. Te Soho moes,- ten restaurants van minder belang hun deu ren sluiten, daar hun personeel voor het grootste gedeelte uit Italianen bestaat die thans allen gevangen genomen zijn. VAN DE EGYPTISCHE GRENS. 12 Juni. CD.N.iB.). Zooals men uit Kano verneemt, krijgen de Engelsche plannen, een staats greep in Egypte uit te voeren, vasteren vorm. In welingelichte kringen wordt verteld dat- men niet alleen het sinds lang gekoesterde voornemen heeft den huidigen Eg.vptischen stafoverste af te zetten en hem zelfs uit het landbannen zal. maar dat men de gehele regeering met den Minister-President Ali- Maher Pascha wil afzetten en in de gevan genis werpen. Ook de Egyptische wetgeving zou dan buiten kracht worden gesteld. De Koning zou van zijn wetgevende macht wor den beroofd en naar een veilig oord overge bracht worden, waar hij geen invloed meer zou kunnen uitoefenen. Achter de schermen te Kaïro vinden, ge lijk verder vermeld, dramatische besprekin gen plaats tusschen de Engelsche overheden en de Egyptische regeering, waarbij als eer ste vraag gesteld wordt of kaïro als een open stad moet worden beschouwd. De Egyptische regeering vroeg het ver trek der Engelsche troepen uit Kaïro en zou deze stad tot open stad willen verklaren. De uitgestrekte lokalen van het Kristen Werkersverbond en aanpalende drank' htnzen, werden tijdens de gevechten geheel vernield.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2