Da Duitschers zijn Parijs binnengerukt Hoe Koning Leopold besloot 40 40 tot de capitulatie van zijn leger Een ritje Brussel-Maaseik zo nder hindernissen %0 DAGBLAD Het Iialiaansch legerbericht Het Duitsche legerbericht Te St. t/afery werden 26.000 gevangenen gemaakt, waaronder vijf generaals. - De Marne op vele plaatsen overschreden. - Chalons ingenomen. - Bij Le Havre werden 20 sperballons neergeschoten Dwars door Limburg De Limburgsche Kempen bloeit Eerste jaargang. Nr 20 Zaterdag 15 Juni 1940 Algemeen Nieuws PRIJS CENTIEM VOOR ANNONCEN Em Jacqmnnlaan. 125 A BRUSSEL Beheer en Redactie 117, EM. JACQM AINLAAN. 117 BRUSSEL PRIJS Een vergeefsch verzoek van den Koning aan generaal Weygand Het lot van 3 millioen menschen g,aa" seiieuzen aanval te doen op de flank van het Duitsche leger om de geallieer de legers in Vlaanderen ie bevrijden, deze zonden worden ingesloten en in de onmoge lijkheid zouden verkeeren den strijd voort te zetten. Weygand kon den Koning geen enkele verzekering geven en verzocht hem. zoolang mogelijk met vechten door te gaan op het spel Het Dagblad van Noordbrabant en Zee land heeft van een hooggeplaatste Belgi sche instantie een beschrijving ontvangen van de gebeurtenissen welke aan het besluit van den Koning der Belgen tot overgave van het Belgische leger zijn vporaXgcgaan Toen de nuntius te Brussel, Mgr. Micara, op Dinsdag 28 Mei kennis kreeg van de ca pitulatie van het Belgische leger, vroeg hij aan den heer A. E. Janssen oud-minister van Financiën, met hem naar Z. Em. Kardi naal Van Roey te gaan om tesamen den toe stand te onderzoeken Zij hadden een lang durig onderhoud met den Kardinaal Terug gekeerd te Brussel woonde de heer Janssen een bijeenkomst van verschillende persoon lijkheden bij de president en de procureur- generaal van het Hof van Cassatie: de presi dent en de procureur-generaal van het Hof van Appel: dezen van het Hot van Eersten Aanleg de hh. Galopin. Max Leo Gerard. Veldckeps en Biafford. stokhouders van de Orde der Advocaten bij de Hoven van Cassa tie en Appel, enz. Er werd besloten den Kardinaal te verzoe ken met den Koning te gaar. spreken 'De Kardinaal aanvaardde deze opdracht en men stelde zich in verbinding met de Duitsche autoriteiten om de noodzakelijke machtigingen te verkrijgen Dezen verwezen hen naar den Fuehrer, die zijn toestemming gaf. De Kardinaal begaf zich naar Laken, waar hij op Vrijdag 30 Mei tusschen 5 en 7 uur een langdurig onderhoud met den koning had. Hij trof den koning aan. kalm, in het volle bezit van zijn geestvermogens, smartelijk getroffen door den laster die over hem was uitgestort in Frankrijk en in de omgeving der Belgen, die op dit oojenblik daarheen zijn gevlucht De koning zette aan den kardinaal in bijzonder heden den toestand, waarin het leger zich bevond, uiteen en hoe hij er toe gekomen was de beslissing, om zich over te geven te nemen. De koning lichtte den kardinaal in dat het legt-r volkomen was ingesloten, zonder levensmiddelen, zonder drinkwater, terwij! verschillende onderdeelen zonder wapens, wa ren en er geer mogelijkheid bestond ze van voorraden te voorzien, te land noch ter zee, omdat de haveninrichtingen van Oostende en van Zeebrugge volkomen waren vernie tigd. Daarenboven was het leger verward geraakt temidden van een aanzienlijke bur- berlijke bevolkinj, die zijn beweging belem merde en die enorme verliezen leed als ge volg van het mitrailleurvuur van den vijand. Buiten het Belgische leger van ongeveer 5 a 600.000 man, waren er nog het Engelsche corps van 9 divisies ter sterkte van ongeveer 100,000 man en 7 Fransche divisies ter sterkte van ongeveer 50,000 man. De burgerlijke bevolking van 't nog vrij- gebleven land, in normale omstandigheden ongeveer 8OO.OO0 zielen tellend, was toege nomen met ongeveer 1,500.000 vluchtelingen. Het was materieel onmogelijk deze enorme bevolking en de legers te voeden. Een conferentie met Weygand Op den 21en Mei nam generaal Weygand, die Syrië op den I7en Mei had verlaten, een vliegtuig om te gaan conlereeren met den honing en zich rekenschap te geven van den stand van zaken in Vlaanderen. Onderweg werd hij door de Duitschers met mitrailleur- vuur bestookt en gedwongen in Calais te landen, vanwaar hij per auto zijn tccht ver volgde In het hoofdkwartier van den Koning werd een beraadslaging gehouden, waaraan deel namen de Koning. Weygand, Generaal Gort. die het Engelsche korps commandeerde, ge neraal Blanchard, die in tegenspraak met de beweringen van P§ul Reynaud alléén het Fransche corps commandeerde en geen opperbevelhebber was, de chef van den Generalen Staf en de Fransche generaal Billott. dien Weygand belast had met de rol van verbindingsofficier. De toestand werd in zijn ouderling verband onderzocht. De koning zette aan Weygand uiteen, dat. bij aldien het Fransch-Britsche leger. in Vlaanderen vechtend, niet er toe zou over- Laatste ontmoeting met de ministers Op den 24en Mei ontmoette de Koning voor de laatste maal de vier ministers, die bij hem waren gebleven de heeren Pierlot Spaak, generaal Denis en Vanderpoorten Hij verborg hun den ernst van den toestand en van de mogelijkheid de wapens te moeten neerleggen niet. De ministers stonden mili taire maatiegelen voor. welke de Generale Staf als technisch niet te verwezenlijken veroordeelde om redenen, welke deze hun in biizonderreden uiteenzette. Hei was b.v on mogelijk de inscheping van verscheidene honderdduizenden mannen zonder middelen er. .onder het vuur van den vijand. an.1- hè.i oog te'zier. De ministers bleven er bij den Koning op aandnnge-i dat hij met hen het Belgische grondgebied zou verlaten. De Koning wei-, gerde, zeggende, dat het zijn plicht vas !e^ inidden w-.n zijn troepen te blijven en hun lot te dce.cn. Hij voegde daaraan toe, dat. minneer hij deze zou verzaken, men Hem lui heid en va andelv lucht zou kunnen verwij ten. Dit laatste onderhoud had op Vrijdag 24 Mei pleats. De ministers rrrtrakk :v per vliegtuig, hoewel de Koning er op aange drongen haa. dat een of twee ministers bii hem zouden blijven. In den morgen van den 25en Mei had een In een bijzondere uitzending heeft de Duitsche radio heder.- middag medegedeeld dat de Duitschers te Parijs zijn binnen gerukt. Rijkskanselier Hitier heeft bevel gegeven drie dagen lang te vlaggen en de klokken te luiden in alle Duitsche dorpen en steden. Het Oppcrkommando der Luchtstrijd krachten maakt bekend dat nieuwe bombar dementen op vijandelijke lucht- en marine basissen werden uitgevoerd. Er werden aan vallen op Biserta en Toulon ondernomen. Te Biserta werden groote branden gesticht en militaire inrichtingen beschadigd Op den grond staande Vliegtuigen werden getroffen en 9 ervan kunnen als buiten gevecht be schouwd worden. Al onze vliegtuigen keer den naar hun basis terug In de Middellandsche Zee heeft een onzer onderzeeërs een kruiser en een tankschip van 10.000 ton getorpedeerd. In itaiiaanscn-Oost-Alrika hebben vijan delijke vliegtuigen de luchthavens van As mara, Gura, Adioumi en Agordat gebombar- deelri. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op de stad Turijn. Het OPPERCOMMANDO van de Weer macht maakt het volgende bekend De pogingen van de aan d£ kust bij St.Va- lery ingesloten Fransch-Engélsche troepen om langs de zee te ontkomen, zijn mislukt, samenkomst p'aats te Ieperen, waaraan bui- Zooals reeds in een apart bericht werd mee- ten de Belgische generaals deelnamen de 1 gedeeld, hebben zij gekapituleerd. Meer dan Fransche en Engelsche generaals. Men onder zocht daar opnieuw den toestand er» men za^ de mogelijkheid onder het oog van capi tulatie op een der volgende (lagen. In den loop van dit onderhoud had de Koning lien ervan op de hoogte gesteld, dat een zeer hevige vijandelijke aanval zich noodzakelijkerwijze zou ontwikkeien, dat hij zoolang mogelijk zou strijden, maar dat hij naar alle waarschijnlijkheid geen stand zou kunnen houden, gezien de afwezigheid van iedere hulp en gezien.ook het nijpend gebrek aan munitie en strijdmiddelen. Bij het ver laten van deze bijeenkomst werd generaal Billott gedood door de ontploffing van een granaat. De aanval brak los op Zaterdag 25 Mei. en duurde voort op Zondag 26 en Maandag 27 Mei. Het leger en de burgerbevolking leden groote verliezen. In den avond van den 27en Mei zochten de Chef van den Generalen Staf en de Chefs der legercorpsen den Koning op en verklaarden eensgezind, dat de voortzet ting van den strijd onmogelijk was, dat hij stroomen bloeds zou doen vloeien zonder eenig militair nut en zonder eenige hoop. dat welk belang ook er door gediend zo worden. 's Konings adviseurs De Koning, die sinds verscheidene dagen vreesde tot dit treurige besluit te moeten komen, had den raad ingewonnen van drie eminente juristen, wier autoriteit onbetwist baar is. Het zijn de heeren Hayoit de Termi- court. Pholien, oud-minister van justitie en Albert Devèze. eveneens oud-minister. Dezen hebben een bijeenkomst gehouden en een consultatie opgesteld, waarvan de Koning een copie aan den Kardinaal heeft overhandigd. Deze consultatie en het formeel advies, het welk zij bevatte, doen de valsche bewering van den heer Pierlot teniet, dat de Koning inconstitutioneel zou hebben gehandeld. Als hoogste Chef van het leger was hij alléén bevoegd te beoordeelen, of hij een onmogelijk geworden strijd mocht voortzet ten. Capituleerde bedreef hij geen daad als Hoofd van den Staat, waarvoor een minis- terieele medeonderteekening noodzakelijk zou zijn, maar een militaire daad. die geen onderteekening noodig heeft. De consultatie was gebaseerd op ernstig bestudeerde en openlijk aangegeven rechtsargumenten. Vast gesteld moer. worden, dat een Frr.nsche ge neraal permanent aan den persoon van den Koning in hel Groote Hoofdkwartier was (Zie vervolg volgen-de bladzijde) 26,000 soldate 1 werden gevangen genomen, waaronder 5 Tansehe en Engelsche gene raals. Een onafzienbare buit viel in Duitsche handen. Onze artillerie dwong, door middel van verschillende bomtreffers, een geladen transportschip bij een poging om de" haven te verlaten tot terugkeer Een ander schip werd door pantserafweergeschat tot ontplof fing gebracht. Op het groote aanvalsfront worden e ope raties snel voortgezet. De Marne werd op vele plaatsen overschre den. In de Champagne hebben onze divisies Chalons ingenomen en de slacht velden van 1915 achter zich gelaten. Ook tusschen de Argonnen en de Maas werd terrein gewon nen. Naar voorloopige schattingen bedraagt het aantal gevangenen sinds 5 Juni het begin van oe nieuwe operaties over de 100,000. Oo.« de verliezen van den vijand aan oorlogsmateriaal zijn aanzienlijk Alleen bij twee legers van den Westelijken vleugel kon den wij meei dan 200 pantserwagens ver nietigen ot buit maken. Niettegenstaande het slechte weer ondersteunden onze gevechts- en duik vliegtuigen de operaties van het landleger bijzonder in de streek van Cha lons. In het kanaal wisten wij een groot aantal kleine schepen te beschadigen. Bij Le Havre werden 20 vijandelijke sper ballons neergescnoten. In Noorwegen werden van de 15 Engelsche vliegtuigen, di^ een aan val op een "liegplein in de buurt van Drontheim ondernamen, er vier neergehaald. Luchtbombardement in Noord Duitschland trof geen militaire doelen. Een onzer duikbooten bracht bij een aan val op een convooi vei-schillende schepen tot zinken H.e'vreedzame Limburg met zijn on- vatoren dag- en nacht den Kem.-iischen bo- otall Hid no'doiiloLlon l.otri. 4 a n.,ft. mU .,AM _J1 metelijke heidevlakten, laatste toevlucht van dichters en droomers, dat jarenlang zoowel op cultureel als op economisch gebied, stief moederlijk werd behandeld en in vreedzame zelfgenoegzaamheid zijn eigen, gezapig le venstreintje voerde, stond sinds enkele jaren in het teeken der belangstelling. Een belangstelling die door de economen en degenen wier taak en beroep het mee brachten dat hun aandacht hoofdzakelijk op het materieele aspect der dingen was gerioht, een zegen werd geheeten en die door de men schen welke zich door andere dan stoffelijke aspiraties leiden lieten, hartsvijandig word verwenscht. Deze verwenschingen hebben evenwel niet verhinderd dat de stille t.aezle der weidsche einders, en de rustige wijding van Limburg s heide en bosschen piëtritloos werd geprofaneerd. D* industrialisatie deed in Limburg haar intrede en hield er op de meest drastische wijze huis. Maar niet alleen de industrialisatie. Het gebeurde in 1930, dat machtige exca- dem kwamen omwoelen. Jarenlang werd on verpoosd gearbeid aan de uitvoering van een der ont'.aglijkste werken die ooft in ons ianri ondernomen werden het AlberVanaM dot de slagader moest worden va.' e econo mische bedrijvigheid «raar tevens ais bo'wc-rk moest dienen van onze iariLivcrdediging. Üe Limburgers waren onthutst. Zou het oude graafschap niet bot nieuwe slagveld worden van Europa? Het vtuor>erJen won veld wanneer forten cm vestingswerxen zich drei gend op de oevers kwamen neerzetten Een bliksemstraal door Limburg Zoo is het gebeurd. De oorlog is gekomen doch het was een bliksemstraal, die door Limburg ging en geenszins het voorspelde onheil aanrichtte. Limburg heeft niet rang tot oorlogsveld gediend. Wij hebben er aan gehouden or.ze -Miers zoo objectief mogelijk in te lichten oyer de (Zie vervolg op bladz. 2).

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 1