ONS NIEUW MENGELWERK KRIS KRIS op het Se De Italiaansche pers juicht de houding van Spanje toe Tanger bezet Het reizen uit en naar Nederland Ministerie van Landbouw Meneer Stegemann was kwaad DE BEGRAFENISPLECH TIGHEDEN VAN Z. Exc. Mgr. LEGRAIVE TE MECHELLN Het Roode Kruis achter het Duitsche front Bombardementen in Duitschland Hoe de Duitschers bij Narvik gestreden hebben De Italiaansche Katholieken en de oorlog Hst bevolkingscijfer in Duitschland HET ALGEMEEN NIEUWS ZONDAG 16 JUNI 1940 MILAAN, 14 Juli (D.N.B.). De Noord- Italiaansche pers commenteert met voldoe ning de verklaring van Spanje luidens de welke dit land zich als niel-oorlogvoerende mogendheid beschouwt. De Corriere della Sera ziet hierin een blijk van solidariteit ten overstaan van Dui'schland en Italië en beschouwt die ver klaring als een aflijnen van de rol welke Spanje in Europa ie vervullen heeft. Primo de Riviera had kot vckeerd voor toen hij Spanje buiten a:ie Europecsche conflicten houden wilde. De Popoio d'Italia onderlijnt dat Span je het verleden niet kan vergeten en van harte de overwinning wenscht der volkeren, die het. tijdens den oorlog gevoerd om zijn nationale hernieuwing, krachtdaaig bijston den. De houding van Spanje zal de Weslersche mogendheden stellig niet venast hebben. MADRID 15 Juni «D.N.B.). De zone van Tanger werd heden tot bescherming der onzijdigheid van dit gebied door. 1200 Spaansch-Marokkaansche soldaten bezet TANGER. 15 Juni (D.N.B.). Heden be zette een Spaansch expeditiekorps de stad Tanger en de internationale zone. Spaansche zeestrijdkrachtcn ontscheepten in de haven en werden er door de Spaansche kolonie, als mede door het grootste gedeelte van de in boorlingen met geestdrift ontvangen. Het verordeningenblad voor Nederland be vat enkele punten aangaande het in en uit reizen van het bezette Nederlandsche gebied. Onder meer bevatten deze verordeningen het volgende 1. Het binnenreizen in en het uitreizen uit het bezette Nederlandsche gebied is verbo den. 2. In bijzondere uitzonderingsgevallen wordt de toestemming voor het binnen- en uitreizen door den Rijkscommissaris ver leend. De Telegraafmaakt hierbij een paar overwegingen. Zoo De tweede overweging voor het uitgevaar digde verbod is. dat het ook niet in hét be lang van Nederland zou zijn thans door toe risten en zakenlieden uit Duitschland te worden overstroomd, die misschien zouden pogen ons land leeg te koopen. Hier te lande aanwezige voorraden zijn of worden geïnven tariseerd met het oog op een z<xwegkf'ir>F*- -mogelijke verdeeling over-***.-^. c» cc*- "Tïiijrr Deze ernstige overweging kan vermoede lijk ook mutatis mutandis voor ons land gelden. ♦O EEN HEEL SPANNEND EN BOEIEND VERHAAL Ons mengelwerk DIANA loopt binnen een paar dagen ten ein* de. Wij zijn ervan overtuigd, dat onze lezers en bijzonder onze lezeressen het met verlangen en genoegen zullen gevolgd hebben. Het nieuw mengelwerk, dat wij heden beginnen zal in alle opzichten nog beter, spannender en boeiender zijn dan het vorige, zoowel voor de mannen als voor de vrouwen. zal dus eiken dag door iedereen met kloppend hart worden gelezen. De terugkeer tot een regelmatig sociaal le ven, waarbij de zaken eiken dag al meer en meer toenemen, leiden natuurlijk eveneens tot een versteviging van een meer normaal rechterlijk leven. Men mag zelfs zeggen dat de "rechterlijke activiteit maar een heel klei ne onderbreking heeft gekend en dat ze sinds enkele dagen op haar gebied weer gansch normaal is geworden. De magistraten en het rechterlijk perso neel van Brussel en op menig andere plaats mogen van harte geluk gewenscht worden Zij zijn omzeggens allen op hun post geble ven en zij hebben gezorgd dat hun werk zaamheden werden voortgezet. Gedurende de pijnlijke dagen, die ons land te door staan had. zijn de verschillende parketten bijna zonder onderbreking bedrijvig geble ven plunderaars en dieven, die gedurende de bombardementen en nadat menige vluch teling zijn huis alleen moest achterlaten, vrij spel hadéen om hun wandaden uit te voeren, werden krachtdadig achtervolgd. Het snelle ingrijpen van het gerecht verbaasde aldus vele plunderaars en verstomde ook de bevolking. De boetstraffelijke karr.cr geeft nu reeds volle rendement en zet 't aar gevangen werk van onderzoeken en uitsnr iken voort. Het Hof van Assises van Brabant zal in de eerst komende dagen zetelen om uitspraak te doen in verschillende crimineele zaken. Alhoewel vele steden als Doornik, Nijvcl, Mons en Charleroi verwoest zijn en er vele moeilijkheden oprezen om elkander te be reiken. gaat het algemeen parket op min of meer normale wijze voort met de werkzaam heden. De hangende zaken voor de burger lijke kamer, het Hof van Beroep en de han delskamer ondei'gaan soms ernstige vertra gingen. maar de schuld is voorzeker niet te wijten aan de magistraten, maar wel aan de moeilijkheden welke de beide partijen onder vinden. Aldus ziet men alle dagen verscheidene advocaten in de wandelgangen van het Pa leis: ze zoeken contact met hun cliënteel en de tegen-advocaten om in de toekomst de hangende zaken zoo gauw mogelijk af te handelen. Stilaan komen de rechtskwesties in orde. Men mag zeggen dat de zoj bange oorlogsda gen bijna geen afbreuk hebben gedaan" aan het normaal rechterlijk leven in ons land. Remorque Aanhangwagen dringend te koop gevraagd voor Luxe-Voiture. Draagvermogen minstens 1C00 Kg. Zich wenden bureel van dit blad. Vanwege het Ministerie van Landbouw wordt volgende mededeeling aan de heeren Burgemeesters overgemaakt. Talrijke landbouwers, die ingevolge de krijgsverrichtingen hun bedrijf moesten ont ruimen, zijn genoodzaakt geweest een ge deelte van hun veê achter te laten. Daar waar zij niet onmiddellijk konden terugkeeren, werden in 't algemeen maatregelen genomen door de geburen. al dan niet verwant, door de gemeentebesturen, enz., ten einde het weer gevonden vee voorloopig te verzorgen. Er dient hulde gebracht aan den geest van solidariteit, welke in die tragische omstan digheden tot uiting is gekomen. Doch sommige weggetrokkenen kunnen, wegens verscheidene redenen, nog achterblij ven. Anderen zullen misschien in de stoffe lijke onmogelijkheid zijn, naar hun bedrijf weder te keeren. Hun vee moet blijven ver zorgd worden. Ook hun teelten dienen be hoorlijk onderhouden. Waarschijnlijk zai de geest van onderlinge hulpverleening. zoo levendig op onzen buiten, in het meerendeeï van die gevallen toelaten, de moeilijkheden te regelen. In andere ge vallen. zou een speciale tusschenkomst kun- 1 ~~jk blijken. Er wordt beroep gedrian op de Burgemeesters of op hun plaatsvervangers, opdat al de daartoe ver- eischte maatregelen zouden getroffen wor den. Alhoewel het nog onmogelijk is. een juist overzicht te hebben van den toestand in de verschillende streken des lands, toch mag men zich er aan verwachten, dat er bedrij ven verlaten zullen blijven. Deze zouden in werking dienen gebracht of gehouden. Van den anderen kant zullen hoevedieren, voorloo pig door vreemden ingenomen, niet dadelijk aan hun eigenaars kunnen teruggeschonken. In dergelijke gevallen behooren er schikkin gen getroffen om ze te blijven verzorgen. De plaatselijke besturen hebben tot taak, het terug in werking brengen van die land bouwbedrijven te verzekeren. Zij moeten een nauwkeurigen inventaris opmaken van het door anderen ingenomen, vreemde vee. In afwachting van dezes teruggave aan de wet tige eigenaars, zullen zij het ten beste ten algemeenen bate benuttigen. Met dit doel zouden de commissies, ingesteld voor het controleeren der landbouwtellingen, of de plaatselijke landbouwvereenigingen, hun me dewerking kunnen verleenen. Men dient tel kens met ruimen geest van initiatief te werk te gaan. rekening houdende met de plaatse lijke toestanden. Het is tevens van bijzonder belang, dat er geen enkel stuk land onbenuttigd blijve. De in gewone tijden niet geëxploiteerde weiden, of die welke het wegens de omstandigheden zouden kunnen zijn. dienen doeltreffend be nuttigd door het laten beweiden, of afmaaien met het oog op het hooien of het inkuilen. De Rijkslandbouwkundigen worden ver zocht, in de volle mate van het mogelijke, hun medewerking te verleenen daar waar het zou noodig blijken moeilijkheden terzake te overwinnen. De Secretaris-generaal, H. VAN ORSHOVEN. In het jaar 1881 verscheen in Berlijn het eerste telefoonboek, een dun boekje met de namen van eenige honderden aangeslotenn. In dzen gids stond onder «G» o.a. achtereen volgens Siebe Soffner Stegemann, waaruit grappenmakers al heel spoedig maakten Sie besoffner Stegelmann, hetgeen beteekent Zeg. bezopen Stegemann. Aangezien de be doelde meneer Stegemann nu inderdaad geen geheelonthouder was, ergerde hij zich ge ducht over dit grapje en protesteerde bij den uitgever. Hij dreigde zelfs zijn telefoonaan sluiting op te zeggen, wanneer hij het vol gende jaar weer in verband met de heeren Siebe en Soffner gelezen zou kunnen worden. Inderdaad was de woordspeling later nooit meer noodig, want reeds het volgende jaar stonden er vijftien namen tusschen Siebe Stegemann. terwijl in het telefoonboek van het tegenwoordige Berlijn niet minder dan tweehonderd kolommen namen te vinden zijn tusschen Siebe en Stegemann. De overbrenging van het stof felijk overschot naar Mecheien Het stoffelijk overschot van Z. Exc. Mgr. Legraive, eere-Hulpbisschop en Vicaris-Ge neraal van Z. Eni. Kard. Van Roey, die te Ganshoren-Brussel heel onverawchts over leed, werd met een bijzonderen auto-lijkwa gen Donderdagavond naar de private woning van den overledene (Wollemarkt) te Me cheien overgebracht. Het was vergezeld door. den Z. E. H. Kan. Barrette, pastoor van de Basiliek te Koekel- berg, ten huize waarvan Monseigneur over leed, alsmede van de Eerw. Zuster Bernarda, der Gasthuiszusters van Tienen, die den Kerkvoogd sinds het auto-ongeval, waarvan hij in 1934 slachtoffer werd. verzorgde. Het werd te Mecheien opgewacht door Z. Exc. Mgr. Carton de Wiart, Hulpbisschop, en Mgr De Jonge, Deken van het Metropolitaansch Kapittel, en onmiddellijk in de vooraf klaar gemaakte rouwkapel opgesteld. De plechtige zieledienst Kort vóór 11 uur begaven de leden van het Kapittel, vergezeld van Hunne Excellen ties Mgrs Van Cauwenbergh en Carton de Wiart, Hulpbisschoppen, alsmede van Mgrs Tessens, Jansen en Van Eynde, Vikarissen- Generaal, zich stoetsgewijze naar het sterf huis ten einde er het stoffelijk overschot van den Kerkvoogd af te halen en het naar de dichtbij gelegen Metropolitane Kerk te bren gen, waar het midden het met rouwfloers overhangen koor. in een prachtigen kata falk geplaatst werd. De rouw werd geleid door Z. E. H. Kan. Barrette en Eerw. Zuster Bernarda. bene vens door een paar familieleden en door zijn oude trouwe meid. Het Heilig Misoffer werd gecelebreerd door Z. Em. Kard. Van Roey, aan het altaar bijgestaan door kanunniken Creten en Van Hoof, aan den Bisschoppelijken troon door Mgr. De Jonge, deken, alsmede kanunni ken Gougnard, aartsdiaken en Dens. cantor van het Kapittel. Z. E. H. Kan. Leclef. secre taris van Z. Em, den Kardinaal-Aartsbis schop, nam het ambt van ceremoniemeester waar. De gewijde zangen werden uitgevoerd door het knapenkoor van Sint-Rombouts, alsmede door de Schola van het Groot Se minarie onder leiding van Kan. Jos. Vijver man. Tusschen de talrijke priesters en geloovi- gen die de plechtigheid bijwoonden, bemerk ten wij o.m. Mgr. Van Wayenberg. rector- magnificus van de Leuvensche Hoogeschool, de heer Kempeneer, voorzitter van de Recht bank van Eersten Aanleg, Schepenen Van Kesbeek en Neefs. stadssecretaris Rijckeboer, de ZZ. EE. HH. Dekens en Pastoors van de stad en van het omliggende, de Bestuurders der Katholieke onderwijsgestichten met af vaardigingen van hun leerlingen, vertegen woordigers van verschillende kloosterge- meenten (Paters Jezuïeten, Minderbroeders Broeders van Scheppers), Meester Jef De- nijn, gemeenteraadsleden De Marré en De Ley, e.a. De teraardebestelling Na de plechtige absouten die door Z. Em. kardinaal Van Roey werden gezongen, werd het stoffelijk overschot van Mgr. Legraive naar het gewijd kerkhof van Sint Libertus- Neckerspoel «in de onmiddellijke nabijheid van het nieuwe Sint Jozefsseminarie) over gebracht waar het in aanwezigheid van de naastbestaanden, alsmede van Mgr. Tessens, Mgr. De Jonge en Kan. Dessain in allen een voud werd ter aarde besteld. Mgr. Legraive was 33 jaar lang bisschop en 55 jaar lang priester en nam na het over lijden van Z. Em. kardinaal Mercier, gedu rende een drietal maanden het ambt van Vicaris-Capitularis van het Aartsbisdom waar. Ongetwijfeld geniet hij dan ook reeds hierboven het welverdiende loon voor een zoo rijk gevulde loopbaan. Deze oorlog met zijn snelle bewegingen en zijn uitgestrekte fronten stelt natuurlijk ook aan het Roode Kruis zeer bijzondere eischen. Het bergen der gewonden en het verleenen van de eerste hulp is de taak der Roode Kruis-compagnieën. Deze hebben achter het front hulpverbandplaatsen ingericht en van daaruit dringen dragerscolonnes door tot in de vuurlinie. Van deze hulpverbandplaatsen uit worden gewonden overgebracht naar de noodverbandplaatsen, waar zij onder de hoe de van ervaren medici komen. Aan Duitsche zijde acht men het echter van belang, dat gewonden zoo snel mogelijk verder worden vervoerd naar het achterland. Daar vindt men de hospitalen op vaderlandschen bodem, die door geregelde luchtverbindingen met het strijdtooneel zijn verbonden. Waarschijnlijk wordt in dezen oorlog voor de eerste maal van het vliegtuig in zoo grocle mate gebruik gemaakt voor het transport van gewonden. Deze vliegtuigen zijn zoo ingericht dat zij steeds 8 liggende of 20 zittende gewonden kunnen vervoeren. Voor bepaalde legeronder- deelen zijn vaak bepaalde hospitalen in be paalde streken van het vaderland in gereed heid gebracht, zoodat de geheele organisatie vooruit is geregeld. Dank zij deze regeling duurt het meestal maar enkele uren voor de gewonde, van de plaats waar hij getroffen werd. naar het hospitaal in het achterland is overgebracht. De beteekenis, welke het vlieg tuig heeft bij het Roode Kruis achter het Duitsche leger volgt uit het feit, dat op een bepaalden dag op een bepaald traject onge veer 100 vliegtuigen van het type Ju 52 voor het transport van gewonden in actie waren. «D.N.B.) O Over den afweerstrijd bij Narvik, dien zwakke Duitsche troepen ten Noorden van den poolcirkel, op 2000 km. afstand van het vaderland hebben moeten voeren tegen strijdkrachten, die in de meerderheid waren, heeft een naar Duitschland teruggekeerde commandant van een torpedobootjager be langwekkende bijzonderheden medegedeeld. Deze Duitsche troepen bestonden, naar men weet, uit de aan land gebrachte berg- jagers, de later aan land gegane scheepsbe manningen en de in den laatsten tijd ge lande valschermspringers. Voor de stad Nar vik zelf prijsgegeven werd, hebben pioniers en .marinetroepen de haveninstallaties en kaden volkomen door opblazen vernield, zoodat het- bezit van de ruïne van Narvik voor de Engelschen volkomen waardeloos werd. De gevechtshandelingen zelf voltrokken zich in een uiterst moeilijk terrein, dat ech ter voor de verdediging gunstige mogelijk heden bood. De Duitsche soldaten hebben ten deele wekenlang moeten overnachten in de open lucht in sr.eeuwholen en in rotssple ten. Munitie en andere voorraden werden met sleden aangevoerd. Aangezien daar bo ven vrijwel geen vegetatie is, ontbrak het ook aan hout voor het koken. Het voor de verdediging gunstige karakter van het ter rein met zijn vele mogelijkheden tot dek king bood echter het voordeel, dat de Duit sche verliezen gering bleven. Om dezelfde re den kon ook met geringe strijdkrachten stand worden gehouden tegen een vijande lijke overmacht. Deze is er dan cok nergens in geslaagd, door de Duitsche stellingen te In tegenstelling tot de overwinningsberich- ten van de pers in de Westelijke landen over de nachtelijke bomaanvallen van Engelsche en Fransche vliegers op het Duitsche achter land. wordt thans van bevoegde Duitsche zij de opnieuw vastgesteld, dat- deze nachtelijke ondernemingen niet het minste succes heb ben gehad, in Duitsche militaire kringen wordt verklaard, dat dergelijke nachtelijke bombardementen in militair opzicht volko men doelloos zijn. Werkelijke resultaten zijn slechts overdag te bereiken, wanneer men de militaire doelen duidelijk kan onderschei den. De aanvallen, die de Duitsche lucht macht overdag heeft ondernomen, hebben dit reeds duidelijk bewezen. Het Britsch-Fran- sche oppercommando schijnt echter uit vrees voor het Duitsche afweergeschut, overdag geen aanval te wagen en beperkte zich om deze redenen tot nachtvluchten, waarbij niet- militaire objecten getroffen worden. Van Duitsche zijde wordt een overzicht gegeven van de nachtelijke aanvallen gedurende de laatste dagen, welke zijn geschied in de om geving van Memmingen, Morbach, Oxel. Diez, Ingelheim. Braubach. St Goarshausen, Frank fort en Bad Homburg. Bij al deze aanvallen werd slechts schade aan gebouwen aange richt, doch ae boven Frankfort geworpen bommen vielen midden in de stad en hebben naagt materieele schade ook den dood van drie personen en zware en lichte verwondin gen van talrijke anderen veroorzaakt. Al de ze aanvallen zijn. zooals bekend, en zooals van Duitsche zijde met nadruk herhaald is. nauwkeurig opgeteekend om te gelegener tijd op gelijke wijze vergolden te worden. - ROME, 14 Juni (D.N.B.). De Katholieke Italiaansche actie heeft beroep gedaan op haar medeleden, om in dit voor Italië nood lottig uur hun plicht voor het vaderland te doen, in overeenstemming met hun christe lijke overtuiging. In dezen oproep vraagt men verder aan de geloovigen te willen bidden voor het vader land en voor zijn dapper vechtende troepen en zet hen tevens aan tot het volmaakt en offervol volbrengen der hun dcor de overheid opgelegde plichten. O Ondanks den otrlog, zoo meldt het Duit sche nieuwsbureau, heeft het jaar 1939 Duitschland een vermeerdering van bevol king met 613,000 zielen gebracht. Met de nieuw verworven gebieden in het Oosten is hierbij nog geen rekening gehouden, doch wel werd het aantal in den oorlog gevallenen reeds in mindering gebracht. De vermeerdering vloeit uitsluitend voort uit de groote stijging van het aantal geboor ten. In 1939 werden in Duitschland 1,633.078 levend geboren kinderen ingeschreven. Het cijfer van het voorafgaande jaar wordt daar mee met 126.733 overtroffen. Op elke duizend inwoners komen 20,3 geboorten, tegenover slechts 14.7 in 1933. Het nieuwe cijfer is in het bijzonder van beteekenis, daar voor het eerst sinds langen tijd thans bijna weer de hoogte is bereikt, welke de wetenschap voor het zelfbehoud der volken stelt. Dit be draagt 1.652.000 geboorten per jaar. Men is in Duitschland van meening, dat het nog ontbrekende percentage na afloop van den oorlog spoedig zal zijn bereikt. Het aantal huwelijken heeft in 1939 met 944,246 het recordjaar 1934, waarin de zoogenaamde huwelijksleeningen werden verstrekt, met ongeveer 32.000 overtroffen. breken. Dank zij de aan land gebrachte radio toestellen van de prijsgegeven torpedojagers kon voortdurend draadloos contact met het vaderland worden onderhouden

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2