Na den val van Parijs Een Zwitser hangt het troostelcoze beeld op van de overgave van Pariis Be ineenstorting der Fransche legers gaai voort. Be Duitsche oorlogsvlag op Versailles. Be Duitschers dringen de MaginotSinie binnen te Saar-Albe BELANGRIJKE VRAAGSTUKKEN WERDEN D90R DE NIET GEVLUCHTE PARLEMENTS LEDEN BESPROKEN Hoe snel de Duitschers oprukten Parijs moest volgens de Engelschen verdedigd worden Een Duitsche wacht op het graf van den onbekenden soldaat De val van Parijs heeft de Franschen gewoon verbijsterd Maarschalk Petain zou de houding der Engelschen vinnig hebben gelaakt De bezetting van langer Opheffing van het Banken- moratorium in Nederland Het Duitsche legerbericht Het Italiaansch legerbericht Iri de Middellandsehe Zee kwam hef- tot een treffen tusschen Itaüaansche en Engelsche vlooteenheden. Militaire stellingen op Malta werden bestookt en talrijke verkenningsvluchten uitgevoerd De voedselvoorziening 1 HET ALGEMEEN NIEUWS MAANDAG 17 JUNI 194», BERN.. 15 Juni. (D. N. B.l. De correspondent van de Gazette de Lausanne die gister uit Parijs terug in Zwitserland is aangekomen, deelde zijn blad het volgende mee over wat hij de laatste dagen te Parijs meemaakte Wat we ons onmogelijk konden voorstel len is thans gebeurd. Ook zij die de stoot kracht der Duitsche legers nooit hebben on derschat. hielden dit voor omnogelijk. En toch is het onherroepelijk uit. Op de Champs Elysées zegeviert de hakenkruisvlag. Toen we Donderdagavond Parijs verlieten leek het wel een uitgestorven stad. Reeds sedert ver scheidene dagen ging het uiterst moeilijk aan eten te geraken. Bijna overal waren de ijzeren rolluiken der cafés en eethuizen neergelaten. In eindelooze drommen trok de bevolking op. De metro kon het voik niet slikken er. sedert een weck reed er geen enkele taxi meer. Er was trouwens geen benzine meer te krijgen. De gelukkigsten waren degenen die een fiets hadden of zich verheugen konden in het bezit van een paar flinke beenen. In weerwil van dit alles geloofde een deel van de Parijsche bevolking nog aan een mirakel, wijl men geloof hechtte aan den onzin door de Fransche radio gelanceerd. Zij die dit radio-optimisme deelden hadden besloten onder alle omstandigheden te blij ven en waarschijnlijk zijn zij nu nog daar. In het Zwitsersch gezantschap had men een realistischer kijk op de dingen, die bo vendien bevestigd werd door het steeds na derend kanongebulder, dat plots zoo hevig doorbrak dat alleen nog de hardhoorigen een oog konden toedoen. Duitsche vliegtui gen overvlogen Parijs en de omgeving zon der dat het alarm werd gegeven, wijl de machines daar waren vóór de wachten de gelegenheid vonden hun komst te signalee- ren. Af en toe werden onze zenuwen door geweldige explosies zwaar op proef gesteld. We wisten niet of de ontploffing werd ver oorzaakt door een inslaande bom dan wel door een brug die werd opgeblazen. Donderdagmiddag hadden de troepen die te Parijs gelegerd waren, de stad bijna vol komen ontruimd. Afgemat grauw en grijs van het stof trok ken regimenten die van het front kwamen zielig en met looden tred door de straten van Frankrijk's hoofds*ad. en verwijderden zich in de richting van het Zuid-Westen Altijd maar Zuid-Westwaarts ging de stroom. Sinds dagen was het gebulder dei- kanonnen verstomd en het was voelbaar dat Parijs was prijsgegeven. De politie was reeds ontwapend geworden. Van uit het raam van ons coupé waren wij getuigen van den troos- teloozen en pijnlijken uittocht der Parijsche bevolking, een aftocht die nog tragischer was dan de doellooze vlucht der Belgen. Reeds drie uur rolde onze trein en nog kwam ei geen eind aan de miseriekaravanen die ErankrijK's wegen bedekten. PARIJS. 15 Juni CD.N.B.). Men meldt uit Tours dat. de Duitsche troepen zich ten Oosten van Parijs tot Bouilly, dertig mijlen ten Zuiden van de Marne en ongeveer hon derd mijlen ten Noord-Westen van Dijon voortbewegen. Daar men vreest dat de Duit schers Tours zullen passeeren. zijn de Fran- schen den ganschen dag bezig geweest de ambtenaren en de persdiensten naar een an dere plaats te zenden. Bij het aanbreken van den nacht verlieten practisch alle personen, die eenigszins iets te maken hadden met re geering of pers, de stad, om zich dieper in Frankrijk te begeven. BER5PJN. 15 Juni. iD.N.B.l. Parijs werd den Duitschen troepen allerminst als 'n geschenk in handen gegeven, maar moet be schouwd worden als de vrucht van harden strijd en inspanning, aldus wordt aan het D.N.B. ten aanzien van het binnenrukken van de Duitscne troepen, van bevoegde mili taire zijde verklaard. Oorspronkelijk waren de Franschen van plan Parijs te verdedigen; dat- plan werd opgegeven, omdat noch troepen, noch mate riaal voor een behoorlijk georganiseerde ver dediging beschikbaar waren. Weliswaar werd door de Franschen onder Engelschen druk overwogen een absoluut dwazen en harden tegenstand te bieden, maar op grond van de waarschijnlijkheid, dat de stad dan vernietigd zou worden, werd anders beslist. Op het laatste oogenblik heef' het verstand dus toch de overhand gehad, en daardoor werd Parijs voor het noodlot, dat Warschau ten deel viel, bewaard. Men heeft evenwel den indruk, dat zulks tegen den zin van de Engelsche gebeurd is, die vermoedelijk gaarne gezien zouden heb ben dat Parijs door de Duitschers tot een puinhoop werd gemaakt om daaruit munt te kunnen slaan voor hun propaganda. Voor de eerste maal hebben zich dus de Franschen met succes tegen den wensch van de Engelschen verzet, blijkbaar omdat zij eindelijk erkend hebben, dat slechts zij al leen steeds weer het loodje moesten leggen. BERLIJN, 15 Juni. (D. N. B.). Omtrent den intocht van de Duitsche troepen in Parijs, meldt Am Mittag dat gisteren morgen om 6 uur de driekleur van den Eifel- toren neergehaald en eenige minuten later de hakenkruisvlag geheschen werd. Bij het graf van den onbekenden soldaat, alsmede voer de Invalieden werden Duitsche eerewachten opgesteld. Een van de eerste daden van den opper- bevelnebber van het binnenrukkende leger was. volgens het bericht, het brengen van den eeregroet aan de in den wereldoorlog gevallen Fransche soldaten. Duitsche troepen bevinden zich ook in Versailles, waar Duitsche soldaten de wacht bij het paleis van Versailles hebben overge nomen. FRANSCHE GRENS. 15 Juni. (DN.B.). De mededeeling van het binnenrukken van Duitsche troepen in Paj*ijs heeft op de Fran sche bevolking in het Fransch-Zwitsersch grensgebied, en op de in de nabijheid ge legerde troepen een verpletterenden indruk gemaakt. De Fransche grenstroepen bij Fontarlier hoorden het bericht het êers: van de Zwit- sersche voorposten ten Westen van Les Verreries die naar het Duitsche radio-be richt geluisterd hadden. Hoewel men zich onder de Fransche sol daten reeds vertrouwd gemaakt had met de gedachte, dat de hoofdstad niet meer te red den was. heeft het binnentreden van de Duitschers toch als een knotssla? gewerkt. Overal heerscht de grootste neerslagenheid. De Franschen zijn neerslachtig want Pa rijs speelt een grooter rol als politiek, kultu- reel, economisch en administratief centrum, dan de hoofdstad van welk ander land ter wereld. ROME, 15 Juni. De bladen Popoio di Roma en Messagero zijn het eens om te verklaren dat Engeland's desertie tij dens de vergadering van den hoogeren mili tairen raad der geallieerden die Dinsdag j.l. plaats vond, heftig werd gegispt door gene raal Petain. Gedurende diezelfde vergadering die ook werd bijgewoond door Reynaud, Wevgand. Churchill en Eden. zou maarschalk Petain waardig uiting hebben gegeven aan de ver ontwaardiging die het Fransche volk ten overstaan van Engeland bezielt. Churchill. blijkbaar niet op zijn gemak was, zou slechts ontwijkend hebben geant woord. ROME. 15 Juni (D. N B.). De bezetting van Tanger door de Spaansche troepen wordt in de middagbladen fel besproken en nagegaan. In de Giornale a'Italia maakt men gewag over een nieuwen hevigen gena deslag voor de democratieën, waarbij de na druk wordt gelegd op de meening. dat Span je recht heeft op Tanger alsook op Fransch Marokko. De vastberaden houding van de Spaansche pers, de openbare meening. de volksmani festaties en de verklaringen van den Caudillo aan de nieuwe gezanten van Engeland en Frankrijk, bevestigen dat goede' betrekkingen tusschen Spanje en de Westerlijke Mogend heden op basis van de gelijkgerechtigheid mogelijk zijn. Dit wil zeggen, en hierover Kan er niet de minste twijfel bestaan de teruggave van Gibraltar en meer levens ruimte in Marokko. Evenmin als Italië, kan Spanje de willekeurige en onrechtvaardige verdeeling van Marokko vergeten. In de betrokken kringen vestigt men de aandacht op de levendige sympathie en den bijval, die de Spaansche daad in gansch Italië geniet. In dezelfde middens wordt er eveneens aan herinnerd dat de Itaüaansch- Spaansche betrekkingen gekenmerkt zijn door groot vertrouwen en hartelijkheid. Volgens de in het rerordeningenblad voor het bezette Nederlandsche gebied verschenen verordening van den Rijkscommissaris is de secretaris-generaal van het departement van financiën gemachtigd, het bestaande ban- kenmoratorium op te heffen en de noodige maatregelen, die daaraan verbonden zijn, te nemen. De secretaris-generaal van het departe ment van financiën heeft op grond van deze verordening het volgende besluit genomen Art. 1. Het Besluit bankenmoratorium van 10 Mei 1940 (Staatsblad nr 483) wordt ingetrokken. Art. 2. Dit uitvoeringsbesluit treedt in wer king op den dag van afkondiging, II Juni 19*0. Het Opperkommando van de Weermacht maakt het volgende bekend De achtervolging tusschen de beneden Seine en de Maas is in vollen gang. De ineen storting van de verslagen Fransche legers gaat voort. Op verschillende punten gaven verschillende troepenafdeelingen zich zonder strijd over. In den laatsten tijd nieuw optre dende legergroepen van den vijand zijn uit inderhaast te samen geraapte resten van ver slagen divisies gevormd. Sedert den vijfden Juni werden tot hiertoe 100.000 gevangenen geteld. De buit aan materiaal kan nog niet geschat worden. Parijs werdgisteren zonder strijd bezet en gepasseerd. Op het slot van Versailles, waar in 1919 het lot van Duitsch- land zoo schandelijk werd bezegeld, waait thans de Duitsche oorlogsvlag. Ten Zuiden van hei Argonnen-woud werd de vijand in Zuid-Oostelijke richting teruggeworpen. Den 14e Juni grepen sterke vüegtuiggroepen op het Saarfront op massale wijze de Maginot- linie aan. Versterkingswerken, koepels, ar tillerie- en infanteriestellingen alsmede troe- penkolonnen werden den heelen dag. gebom bardeerd Legertroepen braken tegelijkertijd door sterke artillerie ondersteund, in de ver sterkingswerken der Maginot-Iinie en verover den talrijke versterkingen. De sterkte Saar-Albe West werd ingeno men. In de streek Verdun-Metz-Belfort Wer den troepenverzamelingen op wegen en stra ten door vliegtuigen gebombardeerd. Tal rijke treinen werden vernield en spoorlijnen beschadigd. Ook elders in Frankrijk werden succesvolle bombardementen op vliegpleinen, spoorlijnen en terugtrekkende kolonnen uitgevoerd. Tijdens den nacht van den 15 Juni bom bardeerden vijandelijke vliegtuigen steden in West- en Zuid-West-Duitschland. zonder mi litaire doelen te treffen. De vijand verloor gisteren 43 vliegtuigen, 5 eigen vliegtuigen worden vermist. In de streek van Narvik werden de laat ste dagen Hartad en Tromsoe zonder strijd bezet. Een afdeeling uitgelezen bergjagers, die op 2 Juni uit de streek van Fauske over het ongebaande gebergte was getrokken heeft zich op 13 Juni met de troepen van Narvik vereenigd. ROME, 15 Juni. Het hoofdkwartier der Itaüaansche weermacht deelt mee De plannen die omtrent de operaties aan het front van de Alpen, werden ontwikkeld, konden verder uitgevoerd worden. Enkele plaatsen aan de overzijde van de grens werden bezet. Vijandelijke pogingen om de Itaüaansche operaties te hinderen werden verijdeld terwijl gevangenen opge leid werden. Den 13en Juni 's ochtends kwamen eenhe den onzer marine in voeling met een vijan delijke vlootformatie, bestaande uit kruisers en torpedobooten. Ook de kust batterijen der kriiesmarine grepen tijdens het gevecht in. De torpedoboot Clatafimi trof twee groote torpedojagers waarvan er een naar de haaien ging. Zekere plaatsen aan de Li- gurische kust werden door den vijand be schoten. Ond°r de burgerlijke bevolking vielen enkele dooden en gewonden. Niettegenstaande het ongunstig weder wer den de militaire stellingen op Malta opnieuw grondig door onze vliegtuigen gebombar deerd. Bovendien werden verscheidene ver kenningsvluchten boven vijandelijk gebied uitgevoerd. Een vijandelijke duikboot werd door onze vliegtuigen tot zinken gebracht. In Ita- liaansch-Noord-Afrika aan de' Egvotische grens, ondernam de vijand opnieuw, een door talrijke pantserwagens gesteunden, aanval, aan denwelke onze strijdkrachten evenwel het hoofd boden. Met het machinegeweervuur onzer vliegtuigen en de in duikvlucht uit geworpen kleine bommen, werd bereikt wat beoogd werd. Verkenningsvluchten boven Tunis slaagden volkomen. In den nacht van den 13en Juni greep de luchtmacht de vloot- en luchtbasis van Aden aan, terwijl nogmaals talrijke verkennings vluchten boven vijandelijk gebied werden ondernomen. Een vijandelijk jachtvliegtuig werd neer geschoten. Een onzer toestellen is niet naar zijn basis teruggekeerd. 's Namiddags werd de vlootbasis Vonwajir gebombardeerd. Drie vliegtuigen werden op den grond versplinterd, terwijl de havenin stallaties het erg te verduren kregen. Geen enkel onzer vliegtuigen ontbrak. In den namiddag van den 12en Juni en in den nacht van den 13en Juni, bombardeer den de Engelschen het vliegveld van Assab. zonder evenwel merkelijke schade aan re richten. De vijandelijke luchtmacht voerde ook nachtelijke raids uit boven steden van Noord- en Midden-Italië. Bijzonderheden des betreffende zullen afzonderlijk worden mee gedeeld. Vooraanstaande Belgische personaliteiten kwamen Woensdag te Brussel bijeen om de vraagstukken te bespreken voor dewelke het land zich, ingevolge de nieuwe toestanden, geplaatst ziet. Waren op deze vergadering o.m. aanwezig: de HH. de Broqueville, ouó-eerste-minister; Lippens, oud-minister; Ronse, senator; Kluyskens. volksv.; Romsée, volksv.; Struy- velt. volksv.: Segers. volksv.; Vandergote, volksv.; VanSchuylenbergh, volksv.; Dierckx, senator; Verbist, volksv.; Kronacher; Van- acker, senator; Baud'huin, oud-senator; Pierre De Smet, senator; Lesseliers, volksv.; Orban de Xivry; Renard, senator; Van Die ren, senator; Finné, senator; Moyersoen, se nator; Anseele, volksv.; Leuridan, volksv.; Tschoffen, oud-minister; Coussens, volksv.; Delvaux, velksv.; Devroe, volksv.; Dhave, volksv.; Huart, volksv.; Rolin, senator: Ver- straeten, senator; Van Coillie, senator; Del- waide, volksv.: Dessain, senator. Deumens volksv., Fobbe, senator; Gabriel, senator; Ginotte; E. P. Rutten. senator; de Kerkhove d'Exaarde, volksv.; Devèze Albert, volksv.: Devèze Michel, volksv.; Van Steen- landt. volksv.; Vindevogel, volksv.; Hanquet, senat.de la Barre, volksv.; Diericken; Mej. Baers, senator; Bossuyt, senator; Catteau, senator; Clesse, senator; De Maeght, sena tor; De Man Rob., volksv.; Pholien, senator. De vergadering hield zich bezig met het vraagstuk der voedselvoorziening, gezien de toestand op dit gebied niet volkomen gerust stellend kan genoemd worden. Een lichtpunt in deze kwestie ware de toe zegging. door de bezettende overheid gedaan, dat zij alle in beslag genomen stocks zal vrij geven voor het verbruik. De geldmiddelen De aandacht werd echter vooral gewijd aan de dringende noodzakelijkheid in de betaal middelen te voorzien. Naar wordt gemeld is een ontwerp ter goedkeuring aan de bezet tende macht voorgelegd, houdende de stich ting eener private uitgiftebank. Deze oprich ting zou meebrengen dat het land in de mo gelijkheid zou gesteld worden de dringendste openbare werken te laten uitvoeren en de ambtenaren te betalen. De uitgifte van geldmiddelen zal om tech nische redenen slechts in Juli e.k. kunnen aanvangen. Intusschen is door de banken een fonds gesticht ten bedrage van 300 millioen frank. Dit fonds zal toelaten een voorloopige tege moetkoming te schenken aan de ambtenaren en aan de werkloozen. Voor de eerste reeks personen bedraagt de ze tegemoetkoming, welke het karakter van een voorschot zal aannemen, 100 fr. per week, plus een toeslag van 14 fr. per kind De werkloozen hunnerzijds kunnen maxi mum 42 fr. per week ontvangen, plus 28 fr. voor de vrouw en 14 fr. per kind. Zooals gezegd zijn deze tegemoetkomingen slechts voorschotten op een betaling, welke later voluit zal geschieden. Zoodra de uit giftebank werkt, zal alles weer normaal wor den.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2