Er is geen grens meer tussciien België en Frankrijk.. Hos Duitschland het werkloosheidsvraagstuk m Nederland traeht op te lossen HET EEHD9SBKOOB Oorlogsschade en Oorlogsschade- vergoeding Tien minuten luchtbom bardement in Wervik... De aangifte van besmette lijke ziekten is verplichtend Nedsrlandsche arbeiders zullen gelegenheid krijgen in Duitschland te gaan werken Franscbe verontrusting over de houding van Spanje Scherpere bepalingen voor beambten in Duitschland De Duitschers tegenover de Katholieke Kerk Fransche paleizen te Rome Het scheepvaartverkeer door het Saez-kanaal gestaakt if HET ALGEMEEN NIEUWS MAANDAG 17 JUNI 1910. (Vervólg van le bladzijde.) oude tegenstrevers, Engelschen en Duitschers er slaags geweest. Thans is de schade aan merkelijk kleiner, ook al werd de landbou wersstand getroffen door het verlies van en kele hofsteden. Doch diegene, welke zich de slachting van den vorigen oorlog herinnert, acht dit thans niet erg. De mensch begint ook al in de vernieti ging onderscheid te maken.... Kostte 33 burgers het leven Slechts tien minuien heeft het luchtbom bardement in Wervik geduurd. Het gebeurde op 25 Mei. Toen we de balans gingen opma ken, bleken een honderdtal huizen bescha digd. deels onbewoonbaar gemaakt, en waren 33 menschen gedood... Zooals op veel plaatsen elders in deze streek behoorden veel vluchtelingen tot de slacht offers. De geschiedenis van de vluchtelingen, welke hun have en goed in den steek lieten om elders toch nog den dood te vinden, be hoort t-ot de somberste bladzijden uit het oor logsboek. Men verhaalt in Wervik van vluchtelingen, die aan de kerk een onderkomen hadden ge vonden. Bevreesd voor hun kinderen, die ar geloos bleven op straat spelen, zochten zij een toevlucht in het huis van den burgemees ter. Daar kwam een bom terecht en van de vier gezinsleden stierven vader, moeder en zoon, terwijl het dochtertje de beide beenen verloor... Daarentegen zaten op een zolder in 'n huis, waar ook een bom neerkwam, zes vluchtelin gen uit Antwerpen. Het huis stortte in. de menschen werden gewoonweg van den zol der af de straat op gesmeten, en stonden recht zonder... eenig' letsel Wervik is zwaar beschadigd geworden, er ger dan Geluwe, waar behoudens wat gaten in de kerk, wat uitgebrand'1, hoisteden, niet veel te bekennen is van het geschutsvuur, dat nochtans daar ook heeft gewoed. In die streek kwamen de granaten terecht van de kanonnen, welke in Frankrijk stonden opge steld. en dat heeft zelfs voortgeduurd toen de Duitsche troepen al in het gebied gepas seerd waren. Vanwege het ministerie van Volksgezond heid ontving het gemeentebestuur van Roe- selaj e volgende mcdedeeling Er wordt aan de geneesheeren herinnerd dat, bij toepassing van de besluit-wet van 6 December 1939. de aangifte verplicht wordt voor elk erkend of verdacht geval van buik- typhus en paratyphus, epidemische dysente rie, diphterie, róodvonk meningitis cerebro- spinalis eoideinica. encephalitis lethargica, poliomyelitis, trachoma, feblis ondulans, be nevens de gevallen van pestziekten. Als overgangsmaatregel zullen de burge meesters, na vermelding der aangiften in een bijzonder register, zooals dit voorzien is in art. 2 van vermelde besluit-wet, deze aan giften zoo spoedig mogelijk, en dit, bij alle beschikbare verkeersmiddelen, aan het Mi nisterie van Volksgezondheid 2. Konings plaats, te (Brussel, laten geworden. De behandelende geneesheeren zullen de passende prophylaxemaatregelen treffen (afzonderen van den zieke en van zijn om geving, ontsmetting gedurende en na het verloop der ziekte, volgens den aard der ziekte). In dit opzicht zullen zij de tusschcnkomst der door de openbare overheden ingerichte diensten inroepen en zullen zij desnoods zelf de noodige maatregelen aanbevelen. De inspecteurs van den gezondheidsdienst en de geneesheeren van deri geneeskundigen arbeidsdienst zullen er op waken dat de pro phylaxemaatregelen nauwkeurig toegepast worden. Aan de gesprongen brug te Komen, die de verbinding vormde tusschen België en Frankrijk, zijn de Belgische tolbeambten weer in dienst Dezer dagen heeft minister Fischböck, commissaris-generaal voor sociale aangele genheden. toegevoegd aan den Nederland- schen rijkscommissaris, rijksminister Seyss- Inquart in een persconferentie een mededee- ling gedaan omtrent de maatregelen die de Rijkscommissaris uitvaardigde met het oog op een snelle oplossing van het werkloos heidsvraagstuk in Nederland. We houden deze verklaring voor bijzonder belangwek kend ook voor ons, wijl het niet uitgesloten is, dat bij het in functie treden van een Duitsch burgerlijk bestuur, ook hier in België een geiijkaardige maatregel zal worden ge troffen. Hèt geldt hier de verruiming van de werkgelegenheid voor het door den moder nen geesel der werkloosheid ook betrekkelijk zwaargeteisterde Nederland. Besloten werd dat om een overbelasting der arbeidersmarkt in Nederland te voorko men den ondernemers werd opgedragen zoo veel mogelijk arbeiders aan het werk te hou den en alleen personeel te ontslaan, indien de uiterste noodzaak daartoe aanwezig is. In beginsel worden alle ontslagen die sedert den 9den Mei gegeven zijn ongedaan ge maakt. Zij mogen alleen met toestemming van de bevoegde autoriteiten gehandhaafd worden. Nieuwe ontslagen zijn aan dezelfde toestemming onderworpen. De Duitsche arbeidsmarkt voor Nederland open gezet Interessanter evenwel is de beslissing, krachtens dewelke de arbeidsmarkt in Duitschland, waar er nog overal hapden te kort zijn voor de Nederlanders wagenwijd wordt opengezet. Het gemis aan arbeids krachten in Duitschland doet zich dermate gelden dat het totale overschot op de Neder- landsche arbeidsmarkt volkomen kan geab sorbeerd worden, althans indien het den Ne derlanders ernst'is met het zoeken van werk gelegenheid. Want en dit is in dit verband van belang dwang wordt er heelemaal niet uitgeoefend, zoodat het van ieders vrije wils- beslissing afhangt of hij al dan niet in Duitschland zal gaan werken. De houding der Spaansche pers, die Gibral tar krachtig terugeischt, en de verklaring van de Spaansche regeering. volgens welke Spanje zich niet oorlogvoerende be schouwt. hebben in heel Frankrijk een dui delijke onrust teweeg gebracht, aldus meldt net Duitsche Nieuwsbureau. Algemeen wordt in Frankrijk de nieuwe houding van Spanje ais een verdere Fransche nederlaag op het slagveld der diplomatie beschouwd. Aan Fransche zijde wijst men erop. dat Frankrijk thans van twee kanten wordt aangevallen en van een derde kant bedreigd wordt. In Zuid Frankrijk zijn incidenten ontstaan te gen daar wonende Spanjaarden en tegen Spaansche zaken, vooral in Biarritz, St. Jean de Luz en Perpignan. In pamfletten die in die plaatsen in het Spaansch verspreid wor den. worden beleedigende aanvallen gedaan op de Spaansche regeering en op generaal Franco. Ten opzichte van de Duitsche ambtenaren en beambten zijn ingrijpende besluiten ge nomen, krachtens welke o.a. een belangrijke reserve aan personeel gevormd wordt en de leeftijdsgrens, tot nu toe 65, voor sommige groepen 62, ter zijde is gesteld. Wie thans die limiet bereiken, worden niet gepension- neerd, maar kunnen worden ontslagen. De gepensionneerden, voor zoover ze nog niet 70 jaar oud en tot werkei. in staat zijn. moe ten elke bezigheid, die beantwoordt aan hun opleiding of de taak, die ze vervuld hebben, aannemen. maar billijk ook dat zij die op het werkaan bod der Duitsche regeering ingaan van ze kere faciliteiten en voorrechten genieten. Zoo heeft ieder arbeider clie er in toestemt naar Duitschland te gaan werken de vrijheid zoo veel van zijn loon naar huis te sturen als hij zelf niet gebruikt. Het bedrag, dat aldus uitDuitschland wordt overgemaakt, is aan geen beperking onderhevig, noch wat het individueele geval als wat hettotale bedrag van de door in Duitschland werkende personen uit Neder land overgemaakte gelden betreft. Bij wijze van tegemoetkoming is bepaald, dat iedere arbeider, die hier te lande steun trekt, en in Duitschland gaat werken, gedu rende de eerste week zijn steun nog uitbe taald krijgt. Overigens wordt er vrij vervoer toegestaan naar de plaats, waar het werk is en de gehuwden krijgen eens in de drie, de ongehuwden eens in de zes maanden gele genheid met vacantie naar huis te gaan. Aan deze beslissingen zal in Duitschland de ruim ste publiciteit worden gegeven, opdat er in snel tempo vele Nederlandsche arbeiders kunnen worden geplaatst. De nog niet afgezwaaide werk- looze soldaten zullen in het werk van den wederopbouw worden ingeschakeld Ook voor de zich nog onder de wapens be vindende Nederlanders werden in vei band met de kwestie der werkloosheidsbestrijding, speciale maatregelen getroffen wijl de totale demobilisatie van he1 leger het aantal werk- loozen nog zou doen toenemen met 200.000. zullen de nog niet afgezwaaide werklooze sol daten nog onder de wapens worden gehou den om bij het werk van den wederopbouw behulpzaam te zijn. Indien U een appartement te huur hebt, plaats dan een kleine annonce m Het Algemeen Nieuws Het kost U 6 fr. per Het spreekt natuurlijk van zelf en het is plaatsing. BERLIJN, 15 Juni. (D N. B.). Steeds weer opnieuw komen in de buitenlandsche pers beweringen voor omtrent willekeur en dwarsdrijverij tegenover de Katholieke Kerk en hare bedienaren in het door de Duitsche Regeering bezette gebied. Telkens weer worden deze beweringen van bevoegde Duitsche zijde weerlegd. Zoo moet er de nadruk op gelegd worden, dat de kerken nog steeds evenals vroeger voor de geloovigen openstaan. Aan de Poolsche bevolking wordt op alle mogelijke manieren de gelegenheid gegeven, hare godsdienstige neigingen in te volgen. M-eer in het bijzonder is onjuist dat de Mariakerk in Krakau gesleten zou zijn Slechts in enkel geval moest uit over wegingen van veiligheid eene kerk, de Ka thedraal te Wawel, gesloten worden. Evenwel is het geoorloofd, dat door den Aartsbisschop Sapieka of door een door hem aan te wijzen geestelijke eenige malen per week de H. Mis gelezen wordt. Voorts is het onjuist dat het meerendeel van de priesters gevangen genomen of ge deporteerd zou zijn. Gevangenneming van priesters is slechts geschied in die gevallen, waarin de priesters tegen de Duitsche verordeningen hadden ge handeld. of vanaf den predikstoel hadden oogeruid waardoor de veiligheid van het Duitsche Rijk in gevaar zou kunnen komen. Zoo werd de Aartsbisschop van Lublin met 13 geestelijken van zijn bisdom gevangen ge nomen omdat in zijn standplaats wapenen geyonden werden. Ret is met de waarheid in strijd dat uit de katholieke ziekenhuizen in Warschau katho lieke geestelijken verwijderd werden. Ook is het den geestelijken niet verboden in de scholen godsdienstonderricht te geven. Het priesterseminarie te Warschau is niet vernietigd, de directeur en de leeraren van dit, Seminarie bevinden zich niet in de ge vangenis. Een verbod op het sluiten van ker kelijke huwelijken werd niet uitgevaardigd. Een medewerker van de Tribune aldus Stefani uit Rome, merkt op, dat de oorlog den Italiaanschen Staat in de gelegenheid zal stellen te Rome weer in het bezit te ksfc men van eenige paleizen, villa's en andere bouwwerken van historisch en kunstrijk ka rakter, waarvan de Franschen zich in vorige eeuwen door willekeurige daden in het bezit stelden. Het betreft in de eerste plaats de villa Medic is en het hierbij behoorende park op de Pincio, zetel der academie van Frank rijk, het beroemde paleis Farnese, 'zetel der Fransche ambassade, vóór vier jaar door Ita lië van Frankrijk teruggekocht, drie oude kerken en het klooster van de Drie-eenheid met de beroemde trap. En de medewerker van het Romeinsche blad zinspeelt ook op de kwestie, die te ge legener tijd kan worden gesteld betreffende teruggave van in het Louvre aanwezige kunst werken, die in paleizen en musea van Rome geroofd weiden. Te Kaïro is gisteren officieel bekend ge maakt, dat het scheepvaartverkeer door het Suezkanaal is gestaakt. Slechts Engelsche oorlogsschepen mogen dit kanaal bevaren. Een rationeele voeding. Een vergelijking met het wittebrood Dr. H. W. de Boer, directeur van den Pro vincialen Keuringsdienst van levensmiddelen en andere waren in Groningen, heeft een be schouwing ten beste gegeven over de samen stelling, smaak. geur. voedzaamheid en ver teerbaarheid van het eenheidsbrood ook wel oorlogsbrood genoemd. Hij wijst er op. dat de meelfabrieken thans slechts één soort tarwebloem afleveren. n.l. tarwebloem met een uitmalingsgraad van 85 pet., d.w.z. dat 85 pet. van de bij het ma lingsproces verwerkte hoeveelheid tarwe, als meelopbrengst is verkregen; de rest wordt voor andere doeleinden, veelal veevoeder ge bruikt. Hoe kleiner de uitmalingsgraad. hoe mooier de bloem. Tarwebloem met een uit malingsgraad van 70 a 73 pc., zooals de bak kers tot dusver ontvingen, is prachtig wit tot zeer licht geel van kleur; tarwebloem met een uitmalingsgraad van 85. pet. is grijs van kleur. Men is in den loop der tijden overgegaan tot het bereiden van brood uit meel met een uitmalingsgraad van 70 a 73 pet., omdat ge bleken is. dat verschillende personen geen brood uit het meel van de volle graankorrel kunnen verdragen; maar tevens omdat het witte tarwebloem mooi is van uiterlijk, eeu- rig en licht verteerbaar. Daartegenover staat echter, dat het meel uit de volle graankorrel bereid, een hoogere gehalte bevat aan eiwit, vet en vitamin» BI, daar deze hoofdzakelijk in de zemelen aan wezig is en eiwit en vet voornamelijk in de buitenzijde van de graankorrel liggen. Tar webloem met een uitmalingsgraad van 85 pet. heeft een iets lager zetmeelgehalte dan tarwebloem van 70 pet., doch een hooger ge halte aan eiwitstoffen en vet en bevat nog vrij veel vitamine BI. De samenstelling van normaal wittebrood bereid uit- bloem van plm. 70 pet. uitgedrukt op 100 gram droge stof is zetmeelgehaite pet., eiwitgehalte 12.2 pet., vetgehalte 1.8 pet.,-vitamine BI pl.m. 25 pet. van de in de geheele tarwekorrel aanwezige hoeveelheid, caloriewaar de 395. Deze cijfers zijn bij sa menstelling van het eenheidsbrood res pectievelijk 74.5; 16.4; 2.4: 70 en 396. De beide broodsoorten bezitten dus op de droge, van water bevrijde stof practisch evenveel calorie- of voedingswaarde; aange zien echter het eenheidsbrood over het alge meen meer water bevat dan het gewone wit tebrood. nl. ongeveer 45 pet. i.p.v. 40 pet., is daardoor de voedingswaarde van het een heidsbrood iets lager; de calorie-waarden van. het brood zelve zijn nl. ongeveer 237 (voor wittebrood) en 218 (voor eenheidsbrood). Maagpatiënten (behalve de zeer ernstige, op streng dieet gestelde) kunnen over fret alge meen het eenheidsbrood goed verdragen. Dr. de Boer komt tot.de conclusie, dat het eenheidsbrood bij het normale wittebrood vergeleken uit een oogpunt van. rationeel© voeding een verbetering is. Onder de bescherming van het Office de Defense des Classes Moyennes is er een Groepeering van slachtoffers in verband met Oorlogsschade tot stand gekomen met het inzicht over te gaan tot de expertise», heropbouwingen en het opstellen van dossiers voor oorlogsschade. De oudervinding heeft ons geleerd dat de slachtoffers van den oorlog, met zich te ver eenigen doeltreffender geholpen werden, dan wanneer eenieder op zichzelf zou handelen; er wordt ons medegedeeld dat de Park'et- afdeelingen zich reeds velasten met expertise» waar de belanghebbenden zouden moeten bi»2Staan worden. Wij raden dus aan allen aan. van wie de huizen of eigendommen vernield of bescha digd werden, aan de slachtoffers van plun dering. aan de oorlogsweduwen en weezen, zich in massa bij deze Groepeering aan te sluiten. Zij kunnen zich met hun stukken aanbie den bij het Office de Défense des Classes Moyennes 65. Warmoesberg, Brussel, wmh zij gratis en zonder verbintenis inlichting!» kunnen bekomen. 80938

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 3