SPORTNIEUWS Een halfuurke voor de hulsdeur ECHO'S WIELRIJDEN VOETBAL Een vrouw vermoord fe Wilrijk Marcel Kint ook terug thuis! I HRT ALGEMEEN NIEUWS MAANDAG 17 JUNI 1#4S.' De drukke weg tusschen Brussel en Gent. Eigens in 't Pajoitenland. Ge kunt niet gelooven wat men op een half liurtje. zooal voorbij de huisdeur ziet gaan en rijden Een echte film waarbij moeder de vrouw haar pappot vergeet Alle geburen staan trouwens óók te kij ken van 's morgens vroeg tot "s avonds laat. En de man moet het uitzweeten. natuurlijk. Met wat gezaag komt de maagkwestie dan toch eindelijk in orde en kunnen we zelf even de straat inkijken. De filmstraat De film begint reeds bij het eerste morgen- klaren bont, afwisselend, contrasteerend, droevig soms. dan weer leutig en dadelijk daarop onbegrijpelijk Om maar dadelijk te beginnen Daar zoeft plots een vrachtauto voorbij Van de Engelschen roept mijn gebuur. En daar zitten Belgische en Duitsche sol daten op roept men aan den overkant. En waarlijk, op den bruin-grijzen, met net ten geeamoufleerden Engelsche auto, zit een stel Duitsche en Belgische soldaten. Ze bab belen ondereen alsof ze soldaten waren uit één en zelfde leger. Is dat niet onbegrijpe lijk Menschen, die tien dagen tevoren als vijanden tegenover elkaar stonden, moor dend en schrik en angst verwekkend, rooken nu samen een sigaret en vertellen misschien hun wederzijdsche wederwaardigheden. De mensch van de straat krijgt er geen kop of staart aan. Maar we hebben den tijd niet om beden kingen to maken. De film draait verder door Een andere auto vervoert een twintigtal kloosternonnetjes. Daartussehen een vijftal Belgische soldaten. De compasieuze nonne tjes zullen deze waarschijnlijk onderweg op geladen hebben. Nu vertellen onze jongens hun ondervindingen aan de angstig kijkende kloosterlingen. Gok zij hebben heel wat mee gemaakt. Maar het verhaal van deze anders zoo a?me soldaten neemt hen gansch in be slag. Hoe dikwijls zouden ze hun akte van berouw niet verwekt hebben Soldaten, die vroeger naar kerk noch kluis gingen, lapten er stukken vaderonzen uit. Ik ken er eene die weer twintig kilometer ver achteruit is ge trokken om een medalieken te zoeken, dat hij bij een zwemgelegenheid laten liggen had De meesten vertellen van hun dui zendste geluk dat ze nog in 't leven zijn sommigen maken dan gewag van Ons Heer die met hen was Moeten wij, bij het zien van die vrome nonnetjes in gesprek met ons soldatenvolk, dan niet even glimlachen? Daar komt een lange kolon Duitsche cy- clisten aan, een eindelooze rij. Ze zingen en wuiven naar hun kamaraden langs den weg of naai* een Vlaamsch meisje dat schuchter jn het deurgat staat. Jonge menschen gaan naar het front, het vuur in... en ze zingen. De tragische levensfilm. Plots, enkele huizen ver nog. een gestalte, een gezicht dat ons opspringen doet iemand uit de familie, die terug naar huis keert. Wat een geloop nu. wat een handdrukken en vragen. Seffens wordt de ransel afgenomen. De arme, vermoeide jongen vraagt eerst naar moeder, vader, broers en zusters, naar de kameraden, die nog achter zijn of die reeds komen toegeloopen. En dan begint het De geschiedenis van een soldaat Ieder verhaal is hetzelfde en toch altijd an ders en nieuw en frisch. VluchtBombarde menten Honger en dorst Eindelijk de overgave en daarmee een onbegrijpelijke op luchting. Na nog een stevigen handdruk gaat de jonge soldaat terug naar moeder. Mijn gebuurvrouw zucht plots dat ze kop pijn begint te krijgen van al 't lawaai op de JAMES ENSOR WERD AANGETROF FEN TE OOSTENDE Een Brusselsch blad brengt de belangrijke tijding, dat James Ensor, de bekende schil der van tientallen hoogaangeslagen mas kers door een der correspondenten van het blad werd aangetroffen te Oostende in den beroemden «schelpenwinkel» waar de goed moedige oude man, die er in weerwil van de oorlogsnarigheden nog niets van zijn ma- licieuzen humor heeft bij ingeschoten, den journalist verraste met den levendigen uit roep Gij ziet wel dat het volk altijd gelijk heeft onkruid vergaat niet EEN VIERDE DEEL VAN DE BRUS- SELSCKE BEVOLKING VRAAGT OM ONDERSTAND Naar wordt gemeld zijn er op het bureel van den Openbaren Onderstand te Brussel, niet minder dan 20.000 gezinshoofden, met een gemiddelde van drie eenheden per fami lie, ingeschreven. Aangezien vele gevallen van dringenden aard zijn, wordt do hulp verstrekt op verklaringen van goede trouw. De administratie zal nadien een onderzoek instellen en de valsche aangevers voor de rechibank dagen. Om van den steun te ge nieten, moet men ingeschreven zijn in de Arbeidsbeurs. Het bedrag is 45 fr. per week voor het gezinshoofd. 25 fr. voor de echtge- noote en 15 fr. per kind. SLECHTS EEN MAAND VACANTIE IN DE BRUSSELSCHE ONDER WIJSINSTELLINGEN De heer schepen Catteau bevestigt dat alle scholen in Brussel weer geopend zijn. Het onderwijzend personeel is omzeggens com pleet, de schoollokalen, welke de bestuurders met een volle toewijding aan de duizenden vluchtelingen hadden afgestaan, zijn weer gansch in orde gebracht en kunnen als voor heen voor de leergangen gebruikt worden. Aldus worden weinige schoollokalen voor het onderbrengen der troepen gebruikt. Het aan tal leerlingen in het lager onderwijs, be draagt de drie vierden; de middelbare scho- straat, haar oogen schemeren, ze eet niei- pieer dat de moeite waard is. 2e is lusteloos geworden, ziek... En toch blijft ze buiten staan kijken. Het is gewoonte geworden. Ik zit nog geen vijf minuten vóór mijn deur en daar is al voor een gansch dagblad te vullen voorbijgegaan. Ik heb een vrachtwagen gezien met 20 tot 30 vette varkens erop. De baas van neven mij wenschte dat er zoo maar eentje afviel. Toevallig. Wat zou hij hem met speelsche hand gekeeld hebben. Kwestie van de hes pen en de vleeschkuip. Ehwel, een vracht wagen, met 20 tot 30 varkens en daar tussehen 4 Belgische-soldaten. Enkele minuten daarna 't zelfde liedje, maar nu was het slechts één (Belgische offi cier die boven de glimmende varkensruggen uitstak. Echt Daar zoeft een luxeauto Luxe geweest Hij is overkletst met gele modder uit 't Veur- ne-Ambachtsche. Vooraan op de spatborden twee Belgische soldaten, mekaar hand aan hand vasthoudend een simpele pijot en een officier waarde 1 fr. en 80. 90 of meer fr. per dag. respectievelijk, vroeger Nu zijn het broeders, van zelfde formaat. Toevallig is de chauffeur een Duitscher. Achterin vluchte lingen Wisselvalligheden van den oorlog Ik kan het geen half uur uithouden. Ge duld is alleen maar gegeven aan... de vrou wen, als er tenminste wat te zien is dat flik kert en afwisselt lijk een film. Daarbij, de snotneuzen van kinderen laten u geen mi nuut met rust. Ge vlucht weg den hof in. Maar ge zijt nog geen twee minuten in de wortel kens aan t wieden of daar schieten, in lage vlucht, 15, 20 formidabele vliegtuigen boven uwen kop voorbij. Ze maken een la waai van alle duivels. Ze zijn dan nog zon der sireen of mitrailleervuur Wat moeten onze soldaatjes ze zien vliegen hebben Men heeft den tijd niet om verder beden kingen te maken of men hoort dol gerammel op den straatweg. Dat moet iets bijzonders zijn. Voorzeker v.eer kolonnen zwaar geschut dat het front optrekt Gauw gaan kijken 't Jongste kind omver geloopen, keuken door, doorheen de gang gelaveerd en... 't Is verdekke een bierwagen. rt Bier is ook al opgeslagen Wie ermee begint weet de duivel. Een simpel glazeken bier kost den dageiijkschen pottepakker fr. 1.50. Op den buiten, goed geweten. Waar men geen drinkgeld moet betalen. Twee dagen na de bezetting bakte men grijs brood. Plots was er geen wit meel. Wie dat en van het bier, en van het brood allemaal regelt is niet te achterhalen. Hij en hij doet het, dus ik doe het ook. Een re denatie lijk een ander. Nu ik dien bierwagen heb gezien, heb ik er genoeg van. Ik heb het nog niet bedacht of daar steekt mij een soldaat de hand toe. :t Is, jandjarel, broeder portier uit 't klooster, in kaki. Ne felle kerel is dat in soldatenkleeren. Natuur lijk krijg ik weer een zelfde en toch een an dere historie te hooren. Interessanter kan het weer niet. Alleh broeder, met uwen oversten en geheel 't convent is 't uitstekend. De jonge paterkens zijn wel op de vlucht geweest, maar met wat miserie, wat afval van 10 kilo net, vel gepros en veel krevatie is iedereen teruggekeerd God zij dank. z<gt broeder portier in kaki. en hij trapt het af met de couragie op zijn van zweet blik kend wezen. Nu heb ik er genoeg van. ik ga weer den hof in met de kmders, waar ik natuurlijk mijn handen vol heb met die krawatters van de rijpwordende aardbeziën te houden. Aan de voordeur staat mijn vrouw te kijken. Lijk trouwens al de geburen. En de film draait voort. len worden iets minder bezocht. Het systeem van de identifieatiekaartjes der kinderen, dat in al de scholen der stad in voege was gebracht, heeft gelukkige resultaten gehad. Om gansch het schoolprogramma te kun nen afhandelen, worden de leergangen ver lengd tot 27 Juli. De klassen zullen weer be ginnen op 2 September, waardoor het verlof met 1 maand ingekrompen wordt. Al de examens zullen op tijd en stond af genomen worden. De leerlingen die zich door den oorlog of door de vlucht niet voldoende hebben kunnen voorbereiden, zullen zich bij -en tweede examenzitting, in begin Septem ber. kunnen aanbieden. DE POST TE BRUSSEL AANVAARDT WEER EXPRESSTUKKEN EN DRUKSELS Vanwege het Postbeheer werd medegedeeld dat de expressdienst opnieuw werd ingevoerd voor wat betreft Groot-Brussel en de locali- teiten die de post met de verkeersmiddelen waarover zij beschikt, bereiken kan. Het groote voordeel van het herinrichten van dezen dienst is wel hierin gelegen, dat de per express verzonden bestellingen on middellijk door de handen der censuur pas steren, wat een aanzienlijke winst aan tijd bet eekent. Ook geadresseerde en niet geadresseerde druksels worden voortaan aanvaard en ver stuurd tegen het vroeger tarief. De post aanvaard: thans ook correspon dentie die doe haar zorgen machinaal wordt gefrankeerd. STAATSAMBTENAREN EN STADS- BEDIENDEN TREKKEN VOOR LOOPIG 100 FRANK WEDDE Het staat thans vast dat er een maatregel werd getroffen waarbij de staatsambtenaren en de stadsbedienden van Brussel zoowel de hoogsten in graad als de kleintjes op gelij ken voet worden gesteld voor wat betreft hun wedde die voorloopig niet meer dan 100 fr. zal bedragen. ALLEEN DE RENTEBEWIJZEN VAN HET GEMEENTECREDIET EN VAN DE STADSLOTEN WORDEN VOOR LOOPIG UITBETAALD We vernemen thans dat voorloopig alleen de rentebewijzen (coupons) van het Genreen- tecrediet- van Begië en deze van de stadstaten zullen uitbelaad worden. Dit nieuws zal zonder twijfel in de gan- sche Belgische wielersport welkom zijn. Wat de wereldkampioen allemaal meê ge maakt heeft zal hij zijn leven lang onthou den. Menigmaal gaf hij den moed verloren en dacht nooit levend uit den oorlog te ko- ïen. Een paar dagen vóór de wapenstilstand erd Marcel met honderden kameraden ge vangen genomen in Berck Plage tegen Bou logne, van waar hij met de gevangene ko- lonne te voet gekomen is naar Ciney over Douliens, enz., in vijf dagen. Dat hij méér vermoeid is dan van een Bor deaux-Parijs moeten we zeker niet zeggen en dat hij rusten zal, hoeft zeker geen bëtocg. Later vernemen we wel meer nieuws over hem. Bij Romain Maes le Gistel Nadat wij met een vriendelijken handdruk een tot weerziens gezegd hadden bij Syl- veer, waren wij eenige seconden later reeds bij Romain, welke wij aantroffen in vis- scherstenue. Héwel Minkske Hoe is 't Goed gezond, en niet te veel afgezien met die vieze oor- logskwesties Gelukkig ben ik springlevend zooals gij ziet. alsook de vrouw en het kleintje, daarbij ik geloof dat ik niet gefusiljeerd geweest ge worden ben (zooals zooveel andere renners). Ook mijn café is niet het minste bescha digd en met dat ik geen soldaat geweest ben, heb ik mijn huis dan ook nooit verlaten. Toch chance, hé, Remi Romain vertelt verder ook nog met een gevoelig hart over de zoovele vluchtelingen, welke bij hem verbleven hebben, over de el lende en de verwoestingen die hij heeft ge zien, alsook over de kolonnen Fransche krijgs gevangenen, enz. 't Is juist om al die triestige dingen een beetje uit mijn hoofd te steken, vervolgt Ro main, dat ik van vandaag af begin visscher te spelen met een mijner geburen. 't Zal wel licht best zijn voor mij, voegt hij er aan toe. dat ik in de eerste drie dagen een goede vangst doe. anders smijt ik mijn boeltje zoo verre dat het vliegen wil. Daarop zeggen wij hem Romain nog en kele weken geduld en mogelijks zullen de koersen terug aanvangen. Moest zulks maar waar zijn, glimlachte Minkske, dan zou ik nog trachten mijn deel te doen, hetzij op den weg, ofwel in de velo- droms met Sylveer. Hierop wenschten wij de familie Maes goeden nacht en na een vriendelijk afscheid verlieten wij Gistel, w<elke een der gelukkige dorpen mag genoemd worden, die door de oorlogsfeiten weinig te lijden had. REMI. Hef fameus bevel Met ineengekrompen hart hoorden wij naar de stem die ons vertelde hoe een voetbalclub nog steeds maar zonder teeken van leven verkeert van een groot deel der jongere spe- lerkens. Deze kinderen waren, toen het bevel, het fameus bevel der zestien tot vijf en der tig jarigen, verkondigd werd, in groep met een leider van de club afgereisd- Dat de ouders zich echter niet voorbarig ongerust maken. De sport tucht getrouw, bl?el die groep voorzeker bij elkaar... en alleen vindt men al wat vlugger een of ander ver keersmiddel om sneller thuis te geraken. }ef Nelis in Frankrijk Tot ons spijt moeten wij u mededeelen dat Jefke Nelis, onze internationale links binnen, die zich op beide België-HqUandwcd- strijden bijzonder wist te onderscheiden, zich eens te meer te vlug getoond heeft. Weerom geen men zegt Jammer ge noeg, maar zijn adjudant bij wien Jefke in dienst was als verpleger, heeft ons officieel bevestigd, dat Jef in Frankrijk verblijft. Spijtig, maar Jef moet sakkerloot toch man genoeg zijn om zich heelhuids uit den slag te trekken. L. D. Algemeene Tubantia-vergadering Het wakkere bestuur der Antwerpsche groen-witten heeft voor Dinsdag 18 dezer een algemeene vergadering bijeengetrommeld. Wij wenschen hen dat dien avond in het lokaal De Pauw op de Tumhoutsehe baan, iedereen er alleman in de bes'.e gezondheid moge weervinden. Melden wij nog dat de Tubantia-boy Van den Bosch is oin- nengeloopen biina terzelfdertijd als Fille Blanckers van Antwerp F. C. en Willem Bau- wens, van Beerschot A. C. Robert Braet gaaf en gezond Met een bijzonder groot genoegen kunnen wij mededeelen dat de gesneuvelde Robert Braet zonder het minste schrammetje gaaf en gezond uit de strijd teruggekeerd is. Het moet den Brugschen reus wel aardig zijn voorgekomen langs zoovele ziiden te ver nemen dat zijn eigen ik-zelven eigenlijk on eindig gezonder is dan... men wel dacht. Niet alleen in de voetbalwereld maar ook ver daarbuiten zal de verrijzenis van Braet met veel vreugde onthaald worden en niet het minst in ons rennersmidden waar hij heel wat svmpathie wist te verwerven op de sportavonden. Zijn makker André Saeys. eveneens oud- internationaal en Cercle-speler, die later bij Beerschot A C. in stage ging om in de prak tijk voetbal in hockey en Beerschot in Ant werp F. C om te schamoteeren. verscheen op het appel, en zal, eens een vroegere ziekte volledig genezen, weer wel van zich late» praten. Moge het voorbeeld van Robert Braet wel dra gevolgd worden door al de voetballers >yaarover min goede berichten de wereld wei> den ingezonden. Nog voetballers Aan de voetballersiijsten mogen thans nog de namen toegevoegd van volgende elemen ten die zich met huid en haar uit den slag hebben getrokken. Bij Antwerp F. C. Richard Gedopt, de doelwachter, en de achterspt Iers Duim Weyns en Charel Dockx. Ook Meer Lodts die zich zoowel met een tan dem dan met een voetbal wist te onderschei den. Fons De Winter, Rik Isemborghs en Vossaert landden eveneens aan bij Beerschot. Verder Jos. Lemmens van Tubantia, Schou teeten, van Racing Gent, André Hebbelinck van Olympic Charleroi, Gastmans, doelverde- diger van Oude God. Roger Bauwens, van F. C. Turnhout, Pol Van Camp. van Auve- iais. Beer Gysberts en Edward De Jongh, van Berchem Sport. -+++ Met messteken doorkerfd in haar bed De dader gelukte er in spoorloos te verdwijnen Het Parket van Antwerpen, samengesteld uit onderzoeksrechter Bervoets, substituut Sevens, deskundige De Coster en griffier Van Rensberghe, samen met de rechterlijke politie, vertegenwoordigd door commissaris De Caesstecker, houdt zich thans bezig met het onderzoek van een droeve moordzaak te W ilrijk-bij-Antwerpen. 's Nachts werd in de Doornstraat dezer gemeente de 45-jarige vrouw Joanna Dim mers, echtgenoote Edmond De Backer, met messteken doorkerfd en zieltogend naar een gasthuis overgebracht, alwaar ze weldra den laaisten adem uitblies. Het drama gebeurde ongeveer in volgende omstandigheden In het nr 139 der Doornstraat woonde de 45-jarige vrouw Joanna Dimmers, weduwe van een beroepsmilitair en voor de tweede maal gehuwd met den 54-jarigen leurder Edmond De Backer, geboren te Oostakker en laatst wonend te Gent. Dit tweede huwe lijk was niet gelukkig, in tegenstelling met hei eerste, waaruit een zoon geboren werd die op het oogenblik der feiten 17 jaar oud was. De Backer gedroeg zich niet goed ge noeg en zijn vrouw had dan ook een geding tot echtscheiding tegen hem ingespannen en hem uit de echtelijke woonst doen zetten, na verdeeling der goéderen. De leurder was hierover ten zeerste verbolgen en vertelde aan ieder die het hooren wilde dat zijn vrouw spijt zou hebben van hetgeen zij ge daan had. Toen op 10 Mei jl. de zoon, die aan de Pupillenschool studeerde, terug naar huis kwam, wilde zijn moeder een mansardeka mer laten in orde brengen. De deur ervan was echter gesloten en een smid moest de toegang forceeren. De zoon Dimmers vond zijn stiefvader verborgen onder het bed. De leurder voer heftig uit tegen zijn vrouw om dat zij de deur had laten openbreken. Hij was tersluiks in huis gedrongen, en het zal zeker niet met goede bedoelingen geweest zijn, dat hij zich onder het bed verscholen had. Den volgenden Zondag, dus op eerste Sinksendag, vertrok de zoon mede met de mannen tusschen 16 en 35 jaar van zijn gemeente. Moeder bleef alleen in huis achter. Het verhaal der misdaad Daar Joanna Dimmers niet gerust was, vroeg ze aan de 57-jarige gebuurvrouw, Ma ria De Visscher, weduwe van Van Rcmpaey, uit het nr 85 der Doornstraat, bij haar te komen vernachten en ook een groot gedeelte van den dag bij haar te verblijven. Ziehier wat deze vrouw, die in het huis der misdaad aanwezig was, hierover weet te vertellen: De slaapkamer van het slachtoffer is ge legen langs de voorzijde van de eerste ver dieping en ik sliep in het vertrek daarach ter De twee plaatsen loopen dooreen en wa ren slechts gescheiden door een draperij De/e was echter altijd opengeschoven, zoodat ik het venster in de andere slaapkamer kon zien. I11 den nacht van Maandag op Dinsdag werd de deur van mijn kamer stilletjes ge opend. Ik lag wakker en zag de gedaante van een man die het licht van een zaklamp op mi in gelaat richtte. Direkt daarna trok hij zich terug. Ik was woedend uit mijn bed gesprongen, creep een stok en vloog den indringer achterna. Ik snelde de kamer van vrouw De Backter binnen waar Ik luid ge kerm en het gerucht van een worsteling hoorde. In t wilde weg begon ik met mijn stok in het ronde te slaan. Men zap geen hand voor zijn oogen. Ik weet niet of ik den moordenaar geraakt heb maar ik geloof het niet. In de verwarring heeft hij de vlucht genomen. Ik heb dan het venster openge- trokktn en heb om hulp geroepen. Een buur vrouw is in het pikdonker om de politie, een dokter en een priester gereden. Vrouw De Backter was vreeseliik doorkerfd en ge stoken. Tijd' us haar overbrenging naar het Maria- gasthuis te Berchem is het slachtoffer over leden. Politie-officier Bastyns, van Wilrijk, sielde het eerste onderzoek in. Eerst werd gedacht dat de dader zelfmoord had gepleegd door verdrinking in de vesting waters van fort VI, maar dreggingen he(>- ben niets opgeleverd. Het onderzoek wordt thans in een "bepaalde richting voortgezet. De zoon van het slachtoffer, die intusschon op terugweg naar huis is. weet nog niet# vrn het gebeurde, zoodat hem wel een *»er droeve thuiskomst wacht.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 5