HITLER EH MUSSOLINI VERMRERBEN TE MUENCHEN IN REN F0EIRERBA8 Wat gebeurt er met de Fransehe koloniën? Het Fransch krediet Hitler en Mussolini te München Ongekende geestdrift Hitler en Mussolini vergade ren in den Fuhrerbau De afreis van Mussolini Italië zal des oorlog tegen Frankrijk voortzetten zoo lang gestelde Alle Pbolsche, Noorsche, Belgische en Nederlandsche schepen werden aange maand een Britsche haven aan te doen De bezetting van Estland door Rusland Ocstenrijksche troepen rukten het eerst Parijs binnen genomen De capitulatie van Frankrijk Tienduizend nieuwe vlieg tuigen en 21 oorlogsschepen in Amerika Een nieuw kanaal - in Roemenië Groote ontsteltenis in Engeland Engeland trachtte Frankrijk door alle middelen te weer houden een wapenstilstand aan te vragen Vliegtuigen in botsing in Amerika Kolonel Lindbergh tegen inmenging in Europeesche aangelegenheden BEURSBERICHTEN De Engelsche knip aan Frankrijk was niet daadwerkelijk HET ALGEMEEN NIEUWS DONDERDAG 20 JUNI 1(40 (Vervolg van le bladzijde.) De bevolking van München is zich bewust dat de oogen der gehecle wereld, thans op hare stad gevestigd zijn, aangezien de heele wereld wacht op de beslissingen van Hitier en Mussolini. De samenkomst tusschen de twee staatslieden vindt juist drie maanden na de samenkomst op den Brennerpas plaats en juist een week nadat Italië aan de zijde van Duitschland in oorlog gegaan is. Geheel de bevolking van München is er trotsch op dat hare stad werd'uitgekozen voor de sa menkomst der twee mannen, die gaan beslis sen over de wending in de geschiedenis van het Duitsche volk. MÜNCHEN. 18 Juni (D. N. B.) Nadat de Fuehrer den. Duce naar het Prins Karei- paleis geleid en van hem afscheid genomen had. weerklonken steeds luider het Keiïge- roep en de spreekkoren der ontelbare dui zendkoppige massa, die op stormachtige wij ze om den Duce schreeuwden. Mussolini kon hieraan niet weerstaan en verscheen op het balcon. Hij groette en dankte naar alle kanten. Onbeschrijfelijke ovaties werdden do-ir de massa aan den Duce van het verounden Italië gebracht. Er kwam geen einde aan. zelfs toen de Duce sinds lang het balcon verlaten had ging het nog voort. Steeds werd Duce onder zijn venster geroepen. Aankondigingen personen kosten inlassching. Vermiste 10 fr. per Rijskanselier Hitler is dezen middag te München aangekomen en werd door een groote menigte geestdriftig toegejuicht. Alle straten en huizen waren vol Duitsche en Ita- Jiaansche vlaggen en op heel de route laaide de geestdrift hoog op. Om 3 uur is Mussolini, vergezeld van graaf Ciano en Sebastianini, te München aange komen. Hij. werd door Hitier hartelijk begroet. Mussolini nam zijn intrek in het Prins Karl-paleis. Tijdens hun rit door de straten der stad werden de beide staatshoofden geest driftig toegejuichd. Om 4 uur werd een vergadering belegd in den Führerbau tusschen Hitler. Mussolini, von Ribbentrop en Ciano. De heer Schmidt deed dienst als tolk. Naar later wordt gemeld, werd een volledig accoord bereikt over de aan Frankrijk te stel len voorwaarden voor de aangevraagde wa penstilstand. Deze voorwaarden zullen pas be kend gemaakt worden, wanneer Frankrijk ze heeft aanvaard of verworpen. Na de besprekingen verschenen de beide leiders op het balcon van het Prins Karl Haus en werden door de bevolking storm achtig toegejuicht. Wanneer ze beiden oen menigte, werd uit aller borst het Nationaal rechterarm omhoog staken tot groet nan de Volkslied, der beide landen gezongen betoo ging die neg aanhield en nog meer oplaai de. toen beide staatsmannen op hun door tocht naar het hoofdstation, vanwaar ze zou den vertrekken, werden gevoerd: Voor dat de trein, die Mussolini zou weg voeren. vertrok, onderhielden beide leiders zich nog enkele minuten met elkaar. Bij het wegrijden van den trein wuifden zij ckaar hartelijk toe. En half uur nadat de trein vertrokken wos vertrok ook de Fuehrer. De houdi"** ic-.r- /"tium Tokio Asahi Shimbu'i* n houdt zich bezig met den toestand van de Fransehe koloniën in Oost-Azië. en stelt vast dat deze op gelij ken voet moet gesteld worden met den toe stand van Nederlandsch Indië. De houding van Japan tegenover het sta tus quo van Nederlandsch Indië strekt zich thans ook zinnebeeldig uit tot Fransch-Indo- china. De Japansche regeering zou nooit een ver andering van het status-quo van Fransch Indochina goedkeuren en kan bijgevolg even min haar toestemming verleenen tot het overdragen van een mandaat aan een derde macht. Daarbij moet nog worden vastgesteld dat de houding van Fransch Indochina in het Japansch-Chineesche conflikt, heel anders is geweest., dan die van Nederlandsch-Indië. Terwijl Nederlandsch-Indië neutraal is ge bleven. is Fransch-Indochina vijandelijk op getreden tegenover Japan, door de regeering van TschungkHig. te ondersteunen in weerwil van de herhaalde protesten vanwege Japan. Het dagblad besluit dan tenslotte met de woorden, dat de Japansche regeering, de aan dacht van de Fransehe regeering op dit punt heeft gevestigd. BERICHT VAN DE FRANSCHE GREN ZEN. 18 Juni. (D.N.B.) Medegedeeld wordt dat de Engelsche regeering aan alle Poolsche Noorsche^ Belgische en Nederlandsche oor- logs- en handelsschepen, die zich op het oogenbük in Fransehe havens bevinden bevel gegeven heeft, onverwijld koers te zetten naar Britsche havens. HELSINKI. 18 Juni. (D.N.B.) Gisteren morgen te 11 uur hebben de Sow jet-Russische troepen Reval bereikt. De voorname strate gische punten in de omgeving van Reval wer den bezet. Maandagavond heeft de regeering het vol gende bericht afgegeven, onder datum van 17 Juni De Sow jet-Russische troepen hebben de grens overtreden. Zij hebben Reval bereikt te 11 uur. De troepen werden door de- bevol king toe-gejuicht. NEW YORK, 18 Juni. (D.N.B.) De Bei- lij nsche vertegenwoordiger van de Asso ciated Press i Lochner, die het binnenrukken van de Duitsche troepen in. Parijs heeft bij gewoond. legt er in zijn bericht nadruk op, dat het Oostenrijkers waren, die het eerst in Parijs drongen en die op de openbare en historische gebouwen, de hakenkruisvlag heschen. De correspondent wijst hierbij op het scep ticisme van Daladier nopens de betrouwbaar heid van de Oostenrijksche troepen. •CA Noorsche persstemmen OSLO, 18 Juni (D.V.B.l.— Het bericht van het Fransch verzoek tot s'opzetten der vijan delijkheden, heeft hier het grootste opzien gebaard. De eerste indruk is. dat er thans in werewil van alle verzekeringen van de Engel sche Radio niet meer te twijfelen valt aan de zegepraal van de Duitsche legers. Het feit dat Churchill, alhoewel hij per soonlijk naar Frankrijk kwam, Reynaud er niet meer toe bewogen kon vol te houden, wordt in alle kringen beschouwd als het voor teeken van een toekomstig uiteenloopen der Fransehe en Engelsche wegen. Het blad Nationen schrijft Vele Franschen konden heden met ontzetting en verontwaardiging terugdenken aan de poli tiek van hun land. dat zich liet medesleepen in de garantiepoliliek ten bate van Polen en sindsdien aan de wenschen van Engeland vol deed tot het bittere en ontgoochelende ein de. Italiaansche persstemmen ROME, 18 Juni (D.N.B.). De Giornale d'Italia publiceert een belangrijk artikel ge wijd aan de Fransehe nederlaag. Frankrijk was sterk door de Maginotlijn, door de enorme bronnen van rijkdom van zijn imperium en door zijn bondgenootschap met Engeland Maai- Frankrijk heeft zijn Ma ginotlijn zien doorbreken, zij werd dooi' haar bondgenoot in den steek gelaten en afgesne den van haai' koloniale reserves. Italië en Duitschland wenschen geen on derhandelingen en zullen den strijd tot het einde doorzetten. ROME. 18 Juni (D. N. B.). In Italiaan^ sche politieke kringen wordt na de door maarschalk Pétain. uitgesproken rede nopens het verzoek tot onderhandelingen met het oog op een wapenstilstand gezegd, dat de krijgsverrichtingen niet worden stopgezet zoolang de voorwaarden die heden door den Führer en den Duce in gemeenzaam overleg worden vastgelegd door Frankrijk niet wor den aangenomen. Ook is het te verwachten, dat de strijd tegen Engeland nu met volle geweld zal worden ingezet. Verder wordt in dezelfde Italiaansche kringen er op gewezen dat, spijts het Fransch verzoek om wapen stilstand. de aanval van het vijandelijk lucht wapen op Italiaansche steden als Ge nua en de Ligurische kust voortgezet werden. Dit wordt op één milliard dollar geschat President Roosevelt heeft een besluit afge kondigd, waardoor het Fransch krediet in de Vereenigde Staten van Amerika wordt ge blokkeerd. Dit bezit wordt geschat op meer dan één milliard dollar. Van den anderen kant wordt uit New York gemeld, dat Engeland de bestellingen van oorlogsmateriaal, die door Frankrijk in Ame rika werden gedaan, zal overnemen. WASHINGTON. 18 Juni. (D.N.B.)— Roose velt onderteekende heden in Amerika twee wetsontwerpen, waarvan het eerste de schep ping van een marine-luchtvaart met 10.000 vliegtuigen en 16.000 piloten voorziet en het andere den bouw van 21 nieuwe oorlogssche pen en 22 hulpvaartuigen. i jwiVAv..r,ST. 18 Ijiïni (D. N. B). De Roemeensche dagbladen vermelden, dat de bevoegde Roemeensche overheden de plan nen tot het bouwen van een kanaal, dat Boe karest met den Donau zal verbinden hebben opgemaakt. Dit kanaal zal. bevaarbaar zijn voor sche pen met 1000 ton. LONDEN, 18 Juni (D. N. B De berich ten uit Frankrijk hebben in Engeland de grootste ontsteltenis teweeg gebracht. De dag»^ bladen pogen evenwel dezen indruk te ver» doezelen. Voor het verschijnen van de bladen - is evenwel te Londen een radiorede uitge sproken door een Nieuw-Zeelandschen jour nalist. die verhaalde dat hij bij het verne men van de jobstijding van de Fransehe ne derlaag plotseling onwel geworden was. Hij was er van overtuigd dat zulks met alle En- gelschen het geval geweest was. De eerste schok was iets ontzettends geweest. Men heeft het eenvoudig niet kunnen en willen gelooven. De pers daarentegen tracht thans den mensclien aan het verstand., te brengen, wat er in Frankrijk gebeurd is, hoewel zij 24 uur vroeger Frankrijk nog bezworen had tot den laatsten man te vechten. Engeland, zal tot de eindoverwinning blij ven strijden. De Yorkshire Post tracht de mogelijk heden van dezen strijd naar voren te bren gen en schrijft Duitschland is weliswaar op elk gebied ge organiseerd zooals nog nooit een mogendheid in de geschiedenis het geweest is. Frankrijk heeft den tegenstander onderschat en is dien tengevolge overwonnen. Engeland echter heeft nog veel tijd om zich te verdedigen, al is er niet zoo erg veel tijd meer. Het commentaar van de andere Engelsche bladen is in denzelfden geest geschreven. 4^4- NEW YORK, 18 Juni (D.N.B.) Boven New York kwamen heden twee groote Douglas bommenwerpers in botsing en stortten bran dend neer op twee woonhuizen. Alle twaalf inzittenden werden op den slag gedood. Te Tul sa (Oklahoma) vond een dergelijk vliegtuigongeval plaats. Twee oefenvliegtui- gen botsten op elkaar. Drie van de inzittende kwamen om het leven. In een radiorede heeft kolonel Lindbergh zich opnieuw gekeerd tegen een inmenging van Amerika in Europeesche angelegenhe- den. Hij verklaarde, dat de Amerikanen een einde moesten maken aan het drijven in de richting van een verwikkeling in den oorlog in Europa en aan de gebaren met het onge laden geweer In plaats, daarvan moesten zij zich bezig houden met den opbouw van hun eigen defensiesysteem, dat Amerika, doordat het met kleine munitieleveranties een ondoeltreffend aandeel neemt in den Euro- peeschen oorlog, onvergeeflijk verwaarloost. Deze bemoeiing in Europtosche aangele genheden kan alleen met een wansucces ein digen. Amerika eischt, dat vreemde mogend heden zich niet mengen in aangelegenheden van het Westelijk halfrond. Het mengt zich echter voortdurend in haar aangelegenhe den. Wij hebben zoo ging Lindbergh voort tegenover Engeland en Frankrijk gedaan, wat zij deden tegenover Abessinie, Tsjechoslowakije, Polen, Finland en Noor wegen. Wij hebben hen aangemoedigd te ho pen op hulp, die wij niet kunnen zenden Het is nutteloos te spreken over het zenden van Amerikaansc.he troepen naar Europa, want zelfs de opleiding van een klein leger zou maanden eischen. Een georganiseerde minderheid, zoo verklaarde Lindbergh ver der, overstroomt het congres en de pers met oorlogspropaganda en geeft daarvoor groote sommen uit. Amerika staat thans op den tweesprong. Wat de militaire maatregelen van Amerika betreft, verklaarde Lindbergh, dat de opbouw van het defensiesysteem moest geschieden in samenwerking tusschen alle Amerikaansche landen. De Vereenigde Staten moesten echter vasthouden aan de inrichting van militaire steunpunten overal, waar zij voor de eigen veiligheid noodzakelijk zijn, onverschillig wien de in aanmerking komende gebieden toebehooren. GENEVE. 18 Juni (D. N. B.) De inhoud van de door een Reuterbericht bekend ge worden mededeeling. die Churchill Zondag naar Bordeaux gezonden had, en die bewijst dat Engeland trachtte tot oo het laatste oogenblik Frankrijk te weerhouden de vijan delijkheden te staken, heeft in neutrale krin gen hier een allerslechtsten indruk gemaakt. Uit den inhoud van de mededeeling blijkt dat de Engelsche regeering aan de Fran sehe regeering een verdrag voorstelde dat daarop neerkwam, dat de beide mogendhe den eene onverbreekbare unie zouden sluiten. In j/erv*\l jplan had men ',<r—Jfen overwogen. Londen stelde o. m. voor, dStt de beide regeeringen plechtig zouden verlAu-en, dat zij een Fransch-Engelsche Unie vbrnruen, waarbij beide landen zouden ophouden twee eenheden te vormen. Het vormen van een dergelijke unie. zoo stelde Londen verder voor, zou tot gevolg hebben, het scheppen, van gemeenschappe lijke organisaties voor de verdédiging, de buitenlandsche politiek en de economische, en finantieele politiek. Iedere Engelsche burger zou Fransch burger kun.ien zijn en omgekeerd. Beide landen zouden gezamen lijk de verantwoordelijkheid voor het herstel van de oorlogsschade op zich nemen. Tij dens den duur van den oorlog zou slechts een enkel Oorlogskabinet bestaan, de beide parlementen zouden samengesmolten wor den, enz., enz. Er wordt den nadruk-op. géiend, dat gis terenavond te Bordeaux een ovezienr werd gegeven over den militairen toestand, waarin de Fransehe regeering aanleiding heeft gevonden, aan de Rijksregeering om vredesvoorwaarden te verzoeken De ernst van den toesur.c zoo ver klaarde men gisterenavond te Bordeaux, blijkt voldoende uit het legerbericht van Maandag. En deze ernstige toestand doet verstaan dat MaarschalkPétain zich tot den tegenstander gewend heeft. STOCKHOLM, 18 Juni (D. N. B.). Een correspondent te Londen van een Zweedsch blad seint dat de Engelsche hoofdstad nog nimmer ten prooi geweest is aan een zoo zwaarmoedige stemming. De Londensche Effectenbeurs was geweldig flauw gestemd en de noteeringen waren op zijn laagst. Aldus de Fransehe minister van Buitenlandsche Zaken GENEVE. 18. Juni CD. N. B.) De nieuwe Fransehe Minister van Buitenlandsche Za ken, Baudoin. richtte zich gisteren avond in een radiorede tót het Fransehe volk. In deze toespraak trachtte de Minister den stap van Maarschalk Pétain door het Fransehe Volk te doen begrijpen. Zijne verklaringen wezen eerst op hef feit dat Duitschland op militair gebied sterker stond en onderlijnde vervol gens' dat de Engelsche hulp aan Frankrijk niet daadwerkelijk was. en Frankrijk tot de zen stap gedwongen had1. Minister Baudoin zegde verder dat. wat strijdkrachten en materiaal betrof. Frank rijk de mindere was van Duitschland. De Fransehe troepen, die moe en uitgeput wa ren, konden niet afgelost worden. De Fran schen zoo ging hij voort, hebben zich om zoo te zeggen alleen tegenover tachtig millioen Duitschers bevonden, waarbij dan nog de bedreiging, van het Italiaansche leger kwam. Wat Engeland betreft, zoo vervolgde Bau doin,, de vrienden van Frankrijk waren niet voldoende op de methodes van den moder nen oorlog, voorbereid, en zij konden niet tijdig de noodwendige hulp» aan het Fran sehe leger brengen.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2