Belfort en Dijon ingenomen - De groote Fransche wapenfabrieken van Le Creuzot in Duitsche handen - Meer dan 190,000 gevangenen - De door braak der Maginotlinie tot aan het Rijn-Marne- kanaal verwijd. Bszerta, ECorsika, Malta en Milaan gebombar deerd - In Cyrenaika worden de operaties voortgezet lieyws over onze rekruten van de klas '49 ECHO'* van den Boven-Rijn Het Duitsche legerbericht De Fransche vluchtelingen in Zwitserland De steun van de behneftigen zal warden verhoogd Het Italiaansch legerbericht Qg QVCrtOCh t De diplomatieke betrekkin gen tusschen Engeland en Mexico nog niet hersteld Noodlottige afloop te Halewijn-hij-Meenen De aanval een verrassing Benzine-distributie in Nederland Hoe Verdun viel HET ALGEMEEN NIEUWS tl, DONDERDAG 20 JUNI 1940' Het opperkommando van het leger deelt het volgende mede De militaire ineenstorting van Frankrijk gaat onder den druk van de rustelooze ach tervolging voort». Tusschen Caen en Le Mans is de Orne op verschillende plaatsen over schreden. De Loire werd boven Orleans tot aan Nevers en zuid-oostelijk daarvan bereikt. Zooals door een bijzondere uitzending werd gemeld hebben snelle pantsertroepen het groote Fransche bewapeningscentrum Le Creuzot bezet en Belfort ingenomen. De ves ting Dijon viel zonder strijd. Ook de vesting Metz werd ingenomen. Van daaruit werden de resten der Maginotlinie, die 2ich nog ver dedigde langs beide zijden van Diedenhofen langs den achterkant aangevallen. De door braak der Maginotlinie ten Zuiden van Saar- brücken werd tot aan het Rijn-Marne-kanaal verwijd. Aan den Boven-Rijn gaat de aanval tegen de Vogezen voort. Golmar werd inge nomen. Alleen gisteren werden over de 100,000 gevangenen binnengebracht. De buit, rijke Fransche divisies en verschillende ves tingen, is ontzaglijk. Het luchtwapen zette de achtervolging te gen den tusschen den Atlantischen Oceaan en de Boven-Loire vluchtenden vijand voort. Bijzonder succesvol was de luchtaanval op de met munitie beladen transporttreinen in de statie van Rennes. Heele treinen vlogen met groot geweld in de lucht en onder de troepen brak een ongekende paniek uit. In de monding van de Loire werden tal rijke transportschepen met succes aangeval len. Talrijke schepen werden vernield of zwaar beschadigd. Daaronder bevonden zich twee schepen van 30,000 ton en twee van 25.000 ton. Een transportschip van 20.000 ton, vier van over de 10.000 ton en talrijke han delsschepen zijn gezonken. Andere schepen zijn deels volledig uitge brand en deels gestrand. In den nacht van den 18 Juni, bombardeer den Engelsche vliegtuigen niet-militaire doel- bestaande uit geheel de uitrusting van tal-1 punten in Noord en West Duitschland. GENEVE. 18 Juni (D.N.B.) Te Verriè- res op de Zwitsersche grens in het Jurage- bergte. tegenover Pontarlier gelegen, kwa men tijdens de laatste dagen en ook nog Maandag morgen uit Frankrijk, Zwitsersche en Fransche vluchtelingen, toe. De meesten hiervan zijn heelemaal uitge put. Velen voeren op landkarren hun have en goed over de grens. De Zwitsersche overheden hebben aange kondigd. dat eerst en vooral slechts Fran sche vrouwen, kinderen, grijsaards en zieken de grenzen mogen overschrijden. Op Fransen grondgebed ^sijr, de toegangs wegen tot de grens reeds in Duitsche han den. Het opperkommando van het Italiaansch leger deelt mede In den nacht van 17 op 18 Juni werden de vlootbasis van Bizerta, de militaire inrichtin gen van Malta en de vliegpleinen van Kor- sika met succes gebombardeerd. Onze onderzeeërs hebben twee vijandelijke tankschepen, waaronder een met een groote tonnemaat, tot zinken gebracht. In Noord-Afrika werden tie operaties aan dc- grens van Cyrenaika voortgezet. In Oost- Afrika werden talrijke luchtbombardementen met succes uitgevoerd, waarbij verschillende vlootsteunpunten en militaire doelen in den Boven-Soedan werden gebombardeerd. Al onze vliegtuigen zijn naar hun basis terug gekeerd. Vijandeli'ke vliegtuigen, die het ge bied overvlogen, richtten geen noemenswaar dige schade aan. De vijand heeft in den afge- loopen nacht zijn luchtaanvallen hervat, waarbij niet-militaire doelen werden getrof fen. Te Milaan werden huizen en een hospi taal van kloosterzusters beschadigd. Twee burgers werden gedood en verschillede ge wond. In Libyë weiden vier vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. De Italianen spreken successen van de Engelschen tegen De Engelsche berichten volgens welke bij de operaties der Engelschen in Cyrenaika verschillende honderden gevangenen gemaakt zouden zijn en een aantal pantserwagens zou den vernield zijn, alsmede twee kleine vestin gen zouden ingenomen zijn, worden van offi- cieele Italiaansche zijde tegengesproken. Dank zij de bemoeiingen van de bezettende overheid Talrijke Beigen bevinden zich thans in een toestand die verre van benijdenswaardig is. De bescheiden inkomstbronnen waarover zij vóór den oorlog beschikten werkloozen- steun. soldatengeld, steungeld uitgekeerd door allerlei hulporganismen, zijn thans ver droogd. In het meerendeel der gevaV'iu -wijl* ,-e-«en* '•n.vd^is ve zir m^nden^ft ^eld^n f dringen' %*nog t^e geen ziij meeneten dit geld in \eiliglrtriu_.r<rnt..lt-f ^.vati van. gen vóór de aankomst der bezettende'macht. De terugtrekkende Fransche troepen heb- in werkelijkheid gaven zij duizenden hun- r» hvnoxron art militoira nohraut.an m - ner medeburgers prijs aan de ellende. Hetzelfde geldt voor de kassen waaruit de ambtenaars en het personeel der openbare diensten moesten betaald worden. Ten einde in de meest dringende behoef ten te voorzien, ordonneerde het ministerie van Volksgezondheid den gemeentelijke over heden. bij wijze van voorschot aan iederen hulp bchoevenden persoon het volgende uit te keeren 6 fr. per gezinshoofd. 4 fr. voor de vrouw en 2 fr. voor ieder peisoon die ver der van het gezin deel uitmaakt. ben bruggen en militaire gebouwen doen springen. De ontploffingen richtten ook op Zwitsersch grondgebied veel schade aan, daar de Fransche militaire overheden ver onachtzaamd hadden de eenvoudigste voor zorgsmaatregelen te treffen. Maandag morgen zag men van Zwitser sche zijde de eerste Duitsche pantserwagens, welke door meerdere motorfietsen voorafge gaan werden. Het kwam er nog tot gevech ten met Fransche achterhoeden. Van uit Zwitserland werd ook artillerie vuur duidelijk waargenomen. De toegang tot de grens is op Zwitsersch grondgebied, door stevige versperringen on mogelijk gemaakt. De Zwitsersche grens wachten worden door troepenafdeelingen van he tBondsieger versterkt. Verrières is reeds bekend geworden tijdens den oorlog van 1870 tusschen Duitschland eit Frankrijk doordat de Fransche troepen van het leger Bourbakt hier over de Zwitsersche grens kwamen en ontwapend werden. BERN. 18 Juni. (D.N.B.) De Zwitser sche militaire en civile overheden hebben om vangrijke maatregelen getroffen aan Noord- Westeijke grens, om den toestand, geschapen door het toestroomen van de talrijke Fran sche vluchtelingen, te blijven beheerschen. De overtocht over de grens is slechts ge oorloofd aan jongelingen onder de 13 jaar, personen boven de 65 jaar, evenals aan rou wen. Auto's moeten achtergelaten worden. Een afvaardiging van de regeering van het Kanton Bern bevindt zich sinds Zondag aan de grens, om de uitvoering der getroffen maatregelen te doen naleven. De tót nu toe aangekomen vluchtelingen worden allereerst ondergebracht in het gymnasium van Bon- court ten Zuiden van Delle Voor het ontwapenen en interneeren van Fransche troepenafdeelingen zijn eveneens de noodige maatregelen getroffen. Op het be treffend deel van de Zwitsersche grens is deze door het aanbrengen van nieuwe vlag gen duidelijk zichtbaar gemaakt. GENEVE, 18 Juni (D.N.B.» Op de Zwit- sersch-Fransche grens, in het Juragebied ko men steeds talrijke Fransche vluchtelingen uit de Fransche-Comité en den Elzas aan. Zij worden door de Zwitsersche overheden geholpen- Maandag namiddag en tijdens den nacht van Maandag op Dinsdag bereikte ook een groote aantal Fransche soldaten en officie ren, waarvan de terugtocht was afgesneden, de Zwitsersche grens. Zij werden door de Zwitsers ontwapend en geïnterneerd. Naar het blad «Suisse» meldt, waren Maan dag reeds driehonderd ontwapende en geïn terneerde Fransche soldaten en officieren in d stad Neuenburg aangekomen. Hetzelfde blad schrijft dat bij de Zwit sersche grensplaatsen, Verrieres en Vallorbes, de Fransche grenswacht werd teruggetrok ken. De burgerlijke beambten bleven op hun post. Ook op de grens van het Kanton van van Geneve waren de Fransche politie en tol beambten nog op hun post, doch, zooals van op Zwitsersch grondgebied kon worden be merkt maakten zij aanstalten om te vertrek ken. Vele gemeenten waren zelfs niet bij mach te die geringe som uit te betalen. Het is de militaire bevelhebber die in overleg met de Belgische autoriteiten de gemeenten het noo dige geld heeft ter hand gesteld ten einde hen toe te laten zich van hun financieele verplichtingen te kwijten. De bezettende overheden stelden hun eigen credietmiddelen ter beschikking van talrijke gemeenten. De militaire overheid gaf ook het "ministerie van Volksgezondheid opdracht het vraagstuk der steunverleening opnieuw te onderzoeken en er zorg voor te dragen dat de aan de behoef- tigen ui teekeerden steun derwijze werd ver hoogd dat ieder het hoogstnoodzakelijke aan schaffen kan. De militaire overheid deed aldus alles wat in haar macht lag om de ellende te bezweren waaraan zooveel Belgen dreigden ten prcoi te vallen. Vooral heeft de bezettende macht zich beijverd de werkgelegenheid te verruimen door het herstel van het economisch leven. Energiek wordt deze actie voortgezet. MEXICO. 18 Juni (D. N. B.). Staatspre- ..u->7&aa^s verklaarde aan de Mexi- de diplomatieke betrekking,/?!" tiisschefr beide landen. Mexico heeft geen enkel bezwaar tegen de hernieuwing van normale diplomatieke be trekkingen vooropgezet dat daardoor de Mexicaansche onteigeningswet niet wordt aangetast. Dood van den jongeling gekwetst tijdens de mijnontploffing Voor enkele dagen meldden wij hoe aan het gehucht Roo Poorte te Halewijn bij Meenen. ter hoogte der hoeve Hacquette, de 15-jarige Robert Drclercq, wonende te Hale wijn, rue des Champs, 38, een stuk hout wil de opnemen, welke in het midden der straat uitgespreid lag. Ongelukkig lag er eene mijn verbolgen onder dit stuk hout, welke bij de aanraking van dit stuk ontplofte. De jongeling werd in deerniswekkenden toestand overgebracht naar de Sint Joriskli- niek te Meenen. waar hij ten gevolge zij ner verwondingen nu overleden is. Het lijk van den ongelukkige werd r.aar Halewijn overgebracht. De droefheid der ouders in on beschrijfelijk. De militaire overheid heeft op deze plaats de noodige versperringen doen aanbrengen, ten einde verdere ongevallen te voorkomen, gezien vermoed wordt dat nog soortgelijke mijnen op deze plaats aanwezig zijn. Op het laatste oogenblik kwam ons het bericht tce dat er in Brussel een troepen transport van uit Frankrijk is toegekomen. We vernamen dat het jonge Belgische re kruten waren van de klas '40 die door de Duitschers bij den slag aan de Marne wer den krijgsgevangen genomen. Ze kwamen over Beauraing naar Brussel. aWarschijnlijk worden ze naar Vilvoorde of Grimbergen vervoerd. Ook wist men te zeggen dat de Fransche-Elzassers eveneens door de Duitschers werden vrij gelaten. OVERLIJDEN VAN M. P. VERBRUGGEN Maandag overleed te Alsemberg, in den ouderdom van 54 jaar, de gekende Vlaam- sche bouwmeester, de h. Pieter Verbruggen. Wij bieden aan Mevrouw Verbruggen, evenals aan hare zes dochters, de betuiging van onze innige en christelijke deelneming. De begrafenisplechtigheden hebben plaats te Alsemberg, in de parochiale kerk, Donder dag, te 10 uur. DE STAATSPENSIOENEN Volgens een mededeeling van het bureel der staatspensioenen, gevestigd Hertogstraat te Brussel, zou een regeling tot uitbetaling der staatspensioenen getroffen worden tegen 25 of 26 Juni a.s. De ontvanger^ der recht- streeksche belastingen in de gemeenten zou den met de uitbetaling gelast zijn. Het bedrag is nog niet vastgesteld en de voorgestelde regeling moet nog door de be zettende overheid goedgekeurd worden. WAAR ZIJN DE KONGOBOOTEN Ook de Kongobooïen hebben te Antwerpen vóór het binnenrukken der Duitsche legers de plaat gepoetst en de bemanning meteen. Personen die onder de bemanning familie leden hebben wenschten te weten waar de Kongobooten wel ergens ophouden en of het mogelijk is met de bemanning contact te krijgen. Tot geruststelling van deze personen kan gezegd dat de booten der Kongolijn waar schijnlijk voor anker liggen ergens in een Portugeesche haven. Wat het correspondeeren betreft, heeft iedereen zich te schikken naar de bevelen der Duitsche overheid ten deze. Voorloopig mag geen brief over de grenzen van het bezette gebied gebracht worden zonder bijzondere toelating. Hoe Duitsche pioniers en stormbooten der infanterie den Boven-Rijn zijn overge stoken. wordt beschreven in een ooggetuigen verslag. dat het D. N. B. heeft ontvangen van een deelnemer aan den strijd. Zaterdagochtend brak een grauwe da^ aan. Onophoudelijk regende het. De verken ners en de waarnemers hadden nauwelijks honderd meter zicht. De andere oever van den Rijn verdween in een grijzen nevel, doch de eenmaal vastgestelde aanval aan den Bo ven-Rijn werd niet uitgesteld. De wegen, waarlangs de opmarsah werd voorbereid, ga ven een beeld te aanschouwen, dat wees op den komenden aanval. Kolonne na kolonne, te voet en per wagen rukte op. Om half tien was alles nog rustig. Toen hoorde men hier en daar ontploffingen. Precies om tien uur brak voor de Fran- ÏK? de hel los- A1Ie fcaHbers Vil" Duitsche artillerie vuurden over den Rijn. Onder het gedreun van de artillerie maakten de Duit sche pioniers precies om tien uur eett aan vang met het bouwen van bruggen. Ondanks net vijandelijke storingsvuur gingen zij met doodsverachting aan den arbeid en timmer den hun balken, bonden hun stangen en boomstammen en lieten hun pontons te wa ter glijden, om in grooten stijl den over tocht te forceeren. Intusschen waren de Duitsche infanteristen reeds begonnen in hun booten den Rijn over te steken. Hoewel vijandelijke granaten reeds boven de insche pingsplaatsen huilden en met donderend ge weld insloegen, zcodat het onmogelijk scheen hier den overgang te volbrengen, gaven de infantensten geen kamp en staken de rivier over. Reeds tien minuten na het begin van -ianYal hadden Duitsche soldaten, in de nabijheid van Breisach den anderen oever bereikt en ondernamen daar een stormaan val op de Fransche kazematten. Geen kopel- ïegen van den vijand kon hun aanvalsgeest aoen wankelen. Langzaam werd het machine geweervuur van de Franschen tot zwijgen ge bracht en spoedig bood de geschokte viiand geen tegenstand meer. Voor dc Franschen was de aanval der Duitsche troepen over den Rijn als een verrassing gekomen. Want zon der vcorafgaanden steun van de artillerie is vroeger nog nimmer een vestinglinie door de infanterie aangevallen. Dat de Duitschers. in het aangezicht van de groote vuurkracht van de Fransche kazematten, zich in den Rijn zouden werpen en zouden stormloopen. had den de Franschen klaarblijkelijk niet ver wacht. sBKinSSr Duitsche booten in het afdreven en andere elders een plaats moesten zoeken om te landen, ge lukte het den overigen Duitsclien troepen toch de rivier over te steken en met doods verachting in het vijandelijke vuur stand te houden tot hun kameraden op een andere plaats aan wal waren gekomen. Wanneer de aanval in het vijandelijke vuur ergens dreig de te haperen, viel de Duitsche artillerie on middellijk de geweernesten van den vijand aan en bracht deze tot zwijgen. Afdeeling na afdeehng. compagnie na compagnie slaagde er in op die manier op den vijandelijken oever te landen. Reeds toen de strijd cm den Rijn slechts een uur had geduurd brachten de Duitschers de eerste gevangenen over de rivier naar de achter gelegen linies. Na tv uren strijd was de plek. waar de overtocht was geschied, in Duitsche handen, zoodat het bouwen van pontons snel kon gebeuren. Spoedig kon de eene kolonne na de andere over den Rijn trekken, om het succes van dien ochtend op den vijandelijken oever te vergrooten. Naar wordt gemeld zal binnenkort een ver gunningsstelsel voor benzinedistributie wor den ingevoerd in Nederland. Dit vooral ook met het oog op het wegvervoer van goederen en personen Reeds van nu af kan men for mulieren daarvoor aanvragen op de distri- butiebureelen. In een Duitsch front bericht wordt de val van Veidun geschilderd. Heden moet de vestingstad aldus dit bericht. waarvoor 25 jaar geleden in een langdurigen strijd 700,000 soldaten gevallen zijn, in onze han den vallen. Nog verdedigen sterke forten den toegang, maar reusachtige branden toonen aan, dat Verdun rijp is voor den val. De troepen splitsen zich. Wij trekken op naar Vacherau-vilie. De plaats schijnt niet bezet te zijn. Nog negen kilometer tot Verdun. Eindelijk wordt de voorstad Belleville, ver dedigd achter zware prikkeldraadveisi>errin- gen en barricades, b/reikt. Nog steeds vuurt het fort Belleville, maar aan het hoofd van zijn bataljon trekt de commandant de voor stad en daarmede Verdun binnen. Terwijl de forten eindelijk zwijgen, wordt de weg naar de citadel ingeslagen, langs lange reeksen graven uit den vorigen oorlog. De tricolores worden ingehaald, dc vlag van het Duitsche Rijk wappert op de citadel. Aan den Zuidelijken rand van de stad woedt een groote brand, blijkbaar petroleumtanks. Het wordt avond. De divisie-commandant beveelt snel voort te maken. Langs alle wegen tre ken thans in vier colonnes naast elkaar ét overwinnende divisies verder zuidwaarts.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 3