Wat zullen we eten? DE KERK VAN HARELBEKE FEL GETEISTERD BERICHT Persnota De kapok Nuttige wenken Wist U dat u HET ALGEMEEN NIEUWS DONDERDAG 20 JUNI 1MQ Een vraagstuk dat thans niet alleen de smulpapen interesseert en een streng rationeele oplossing behoeft De oorlog is weliswaar voor ons gedaan maar daarmee is niet gezegd dat ook de in- convenienten die noodzakelijk aan een oor logstoestand vastzitten, voor ons niet in aan merking zullen komen. Reeds gister brachten de bladen ons het bericht dat de toestand inzake voedselvoor ziening niet heel en al geruststellend is. Maar ook zonder dit bericht, kan ieder die aan de beperkende maatregelen, der rantsoeneering onderworpen is, wel voor zich zelf uitmaken dat het niet overbodig zijn zal even te on derzoeken hoe men voortaan ons menu zullen samenstellen teneinde het zijn maximum voedingswaarde te verzekeren. Dat onze gastronomische voorkeur in deze tijden niet langer maatgevend zijn kan bij het beantwoorden van de vraag wat zullen we eten, ligt voor de hand, We zullen de spijskaart derwijze moeten samenstellen dat zij als het ware dienen kan als de illustratie van een artikel over het volledig diëet in oor logstijd. Hoe beperkt de voedingsvoorraden ook zijn mogen het zal toch wel altijd mogelijk blij ken uit de beschikbare voedingswaren die producten te kiezen, wier combinatie zoo vol ledig mogelijk het complete diëet benadert. De voeding kan sterk varieeren zonder dat daardoor de gezondheid in gevaar hoeft te worden gebracht, zooals blijkt uit de gron dig van elkaar verschillende menu's der on derscheiden generaties en volkeren. Omdat het onze voorouders mangelde aan koffie, thee, suiker, aardappelen en vleesch cn zij daarentegen meer erwten, boonen. gort en boekweit op tafel brachten, voelden zij zich niet minder wel dan wij, wel integendeel. Voorwaarden waaraan iedere voeding moef voldoen Maar hoe sterk onze voeding ook kan va rieeren toch zijn er zekere voorwaarden waaraan iedere voeding moet voldoen opdat het lichaam op den duur niet gebrek zo lijden. Een normaal volwassen persoon, die niet al te zwaren lichamelijken arbeid verricht, moet. om zijn lichaamsgewicht op peil te houden, per dag voedsel met een totale voe dingswaarde van weinig minder dan 2000 a 2500 calorieën opnemen. Bij de meesten on zer is de voedingswaarde van het opgenomen voedsel aanzienlijk meer. Verricht iemand zwaren arbeid of veel sport, dan zal zijn energieverbruik zeer stijgen en zal hij dus aanzienlijk meer Voedsel moeten opnemen Vandaar, dat het in tijden van voedsel- schaarschte aanbeveling verdient overbodige lichaamsbewegingen te beperken. Drie vocrname bestanddeelen in de voeding Niet alleen de totale voedingswaarde van het menu is van belang, maar" tevens moet het, wil men op den duur gezond blijven, bepaalde voedingsbestanddeelen, zouten en vitaminen in zekere hoeveelheid bevatten. De voornaamste bestanddeelen van onze voeding kunnen we in drie groepen veraee- len le, de groep van de zetmelen en suikers (koolhydraten). Suiker, honing, meel, zoowel van aardappels als van granen, bevatten na genoeg alleen koolhydraat. De 2e groep is die van de vetten. Hiertoe behooren alle plantaardige en dierlijke vetten. Minerale vetten, zooals paraffine, kunnen door ons lichaam niet worden verteerd en zijn dus waardeloos. De 3e groep is die der eiwitten. Voorbeelden hiervan zijn vleesch. visch, eieren, melk en kaas. terwijl erwten en boo nen naast koolhydraten ook vrij veel eiwit bevatten. Vele van onze voedingsmiddelen bevatten tezelfder tijd meer dan een dezer stoffen. Melk bevat zoowel eiwit als koolhydraten in ruime hoeveelheid, kaas in hoofdzaak eiwit en vet, erwten en boonen naast koolhydraten veel eiwit. Noten, zoowel hazel- als walnoten, bevatten naast veel vel toch ook ruime hoe veelheden eiwit en koolhydraten. Ze zijn dan ook een zeer volwaardig voedsel, dat meer diende te worden genuttigd. Dit geldt ook voor het sojameel, dat in den laatsten tijd meer en meer als voedingsmiddel wordt ge bruikt. Het bevat naast koolhydraten ook zeer veel vet en eiwit en is dus een zeer goed voedingsmiddel. Als voorbeeld volgt hier een diëet. dat per dag voldoende is voor een matig arbeidenden volwassen man 300 gram brood; 50 gr. boter of vet; 40 gr. suiker of meel; een portie jam of honing; een plakje kaas; 400 gr. aardappelen; 50 gr. vleesch; 200 gr. melk of karnemelk; 1 ei; een normale portie groente; wat vruchten, eenige biscuits en, zoo mo gelijk, een paar noten. Wie dit modeldiëet inziet zal tot de bevin ding komen dat dit inderdaad voldoende is Maar inmiddels moeten we het a'm-te be ginnen al stellen met 225 gram brood wat een rigoureus vasthouden aan het hier over gedrukte diëet al in gevaar brengt. Zoolang de afwijkingen evenwel niet grooter zijn kun nen ze nog gemakkelijk worden hersteld, Hopen we maar dat het zoo blijven mag. in verband met de door den Militairen Bevelhebber in België uitgevaardigde deviezenverorde- ning voor België en Luxemburg Ten einde de Belgische en Luxemburgsche valuta te beveiligen en met het oog op een gezonde ontwikkeling van het deviezenwezen in het Belgisch en Luxemburgsch zakenle ven, was het noodzakelijk in België en Lu xemburg een deviezen beheer in te voeren. De eerste maatregelen op dit gebied werden reeds op 10 Mei 1940 getroffen bij de voor- loopige deviezenverordening van den opper bevelhebber van het leger. De bepalingen dier verordening worden thans vervangen door een nieuwe deviezenverordening d.d. 17 Juni 1940. Bij deze nieuwe deviezenverordening wordt voor het gebied België en Luxemburg, een goedkeuring voorgeschreven voor alle op ge bied van deviezeneconomie belangrijke za ken en ondernemingen. Tot deze zaken behoort in het bijzonder de handel in buiten! andschc betaalmiddelen, dus elke koop en elke beschikking over deze waarden. Alle betaalmiddelen, die in België en Luxemburg geen wettelijke betaalmidde len zijn, moeten als buitenlandsche betaal middelen beschouwd worden. Wettelijke be taalmiddelen zijn uitsluitend de in Belgische en Luxemburgsche valuta genoteerde betaal middelen, de rijkskrediet kasbons, de rijks- kredietkasmunten en de Duitsche pasmunt: alle andere betaalmiddelen zijn derhalve als buitenlandsche betaalmiddelen te beschou wen. Gelijkaardige beperkingen als voor de bui tenlandsche betaalmiddelen, gelden volgens de deviezenverordening eveneens voor an dere deviezenv)aarden, zooals voor goud en edele metalen, buitenlandsche en binnenland- eche in buitenlandsche valuta genoteerde waardepapieren (effekten). vorderingen te genover buitenlanders, alsmede vorderingen tegenover inlanders voor zooverre zij in bui tenlandsche valuta genoteerd zijn. Afgezien van deze beperkingen voor don handel in deviezen waarden, wordt over het algemeen voor betalingen in het buitenland, betalingen in het binnenland aan buitenlan ders of ten gunste van buitenlanders, da goedkeuring gevergd. Om de overdracht van buitenlandsch vermogen dat zich in België of in Luxemburg bevindt, onder controle tc stellen, werd de verplichte goedkeuring inge voerd voor beschikkingen over vorderingen en krediet van buitenladers tegenover in België en Luxemburg wonende personen. Hierdoor zal een onregelmatige afvoer van waarden naar het buitenland verhinderd wor den. Om dezelfde reden mogen, benevens an dere waarden, ook betaalmiddelen slechts mits goedkeuring uit België en Luxemburg uitgevoerd worden. Hetzelfde geldt eveneens voor den invoer van buitenlandsche geld soorten in deze gebieden. Vóór personen, die een toelating bekomen hebben om naar het buitenland te reizen, zijn. wat betreft het deviezenrecht. zekere faciliteiten voorzien voor het reis- en grens verkeer. Zoo kunnen in het reisverkeer zon der goedkeuring binnenlandsche geldsoorten medegenomen worden tot een waarde van 100 Belg. frs. per persoon en per kalender maand. In het reisverkeer met Duitschland mag men 3,000 Belg. frs. per persoon en per maand medenemen. In het grensverkeer mag men zonder goedkeuring 30 Belg. frs. per per soon en per dag medenemen. doch ten hoog ste voor een waarde van 300 'Belg. frs. per maand. Grensarbeiders, d.w.z. aan de eene zijde van de grens arbeidende en aan de andere zijde der grens wonende personen, mogen op vertoon van de loonkaart der be drijven, hun arbeidsloon zonder goedkeuring medenemen. Tenslotte behelst de deviezenverordening Voorschriften over handel in waardepapie ren (effekten), aandeelrechten en. panden en het toestaan van kredieten, en regelt zij den toestand van de uitwijkelingen in verband met het deviezenrecht. Voor deviezen waar den is een verplichte aangifte voorzien. Voor de uitvoering daar van zullen nog nadere uitvoeringsbepalingen afgekondigd worden. De uitvoering van de deviezenregeling staat onder de leiding van den Chef van het Militair Bestuur, afdeeling voor Economische Zaken, de Oberfeldkommandanlen te Brus sel, Luik. Namen en Gent, en van de Feld- kommandant te Antwerpen en Luxemburg De aanvragen moeten derhalve aan bedoelde diensten gericht worden: hetzelfde geldt voor vragen, waarover de handelskamers geen in lichtingen kunnen verstrekken. Overtredingen van de deviezenverordening worden strafrechtelijk vervolgd. Daarom heeft iedereen tot plicht zich nauwkeurig op de hoogte te stellen van de bepalingen" der deviezenverordening. omtrent de verordening nopens vijandelijk vermogen en bezit In het belang van de instandhouding van het economisch leven in de bezette streken moet worden verhinderd, dat zekere waarden in de bezette streken hun economisch doel onttrokken worden. Een door den militairen bevelhebber in België uitgevaardigde veror dening betreffende het vijandelijk vermogen in de bezette streken van Nederland. Bel gië, Luxemburg en Frankrijk, verbiedt daar om principieel iedere beschikking over zulk vermogen. Om evenwel een nuttelooze strem ming van het economisch leven in de bezette streken te vermijden, zijn veelvuldige uitzon deringen op dit verbod voorzien. Zoo kan een in het bezette gebied België levende en aldaar gebleven Belgisch staats burger over zijn vermogen ten gunste van een ander, insgelijks in dit gebied gebleven burger, beschikken. Ook zijn er schikkingen voor de noodzakelijkheid van het loopend be heer van een bedrijf of van een stuk grond of voor de voortzetting van een familiezaak toe gestaan. Tenslotte kunnen de Duitsche autori teiten in bijzondere gevallen nog uitzonderin gen toestaan. De botanische zijde, bekend onder den naam kapok (Maleische benaming van den boom die ze voortbrengt) bestaat uit vlok ken, die getrokken worden uit de hulsels van groote boonen var. de familie der bom- baceeën. De Afrikaansche soorten zijn de Eriodendron Anfractupsum en de Bombax Buonopozens. Laats-genoemde wordt in den volksmond genoemd gouden wolbocm. Men vindt hem in Senegal, Guinea, op de Ivoorkust, in Boven Dahomev. De boomen, die tot 12 meter hoog worden," zijn niet zeld zaam. Een van hen die een omvang had \an 2 meter 5, heeft 150 vruchten gegeven die 80 kg. vezel opleverden en 8 kg. zaad. De oogst wordt, gewoonlijk verzameld voor dat de hulsels volkomen droog zijn, zoodra ze eenigszins geel beginnen tc worden. In Malesië worden de vezels uitgedorscht en be werkt op bamboczeefjes die grof genoeg zijn van raster om de zaadpitten door te laten. Na het uitkorrelen, worden de vezels in balen geperst oni verzonden te worden. De lichtheid en het weerstandsvermogen tegenover de binnendringende kracht van het water, maakten kapok uitermate ge schikt vcor het vervaardigen van reddings boeien, daar het drijfgehalte van kapok hooger is dan dat van kurk. Warmer en lichter dan wol. wordt het ook veel gebruikt tot het watteeren van kleeren. Een binnenzicht van de verwoeste mooie kerk van Harelbeke. De Z. E. H. Pastoor der gemeente bemerkt men in gesprek met een anderen priester. Mevrouw Pierre Verbruggen-Van Rijmenant. Kinderen en Familie bidden ons het treurig nieuws mede te deelen van het overrijden van den Heer Pierre-Jean-Joseph Verbruggen Bouwmeester, ontslapen te Alsemberg op 17 Juni 1940. In den ouaerdonr van 54 laar. ue lijkdienst zal plaats grijpen in de pa rochiale kerk van Alsemberg op 20 Juni a-s. te 10 uur Deze mededeeling dient als uitnoodiging te worden beschouwd. 81297 Witgelakte meubels kan men goed schoon maken met melk. Stof- en moddervlekken kunnen steeds met water verwijderd worden. Goed nadrogen met een zeemleeren lap. Pitriet reinigt men met pekelwater, een boraxoplossing of waterstofsuperoxyd teen zeer slappe oplossing). Tuinmeubels, die vaal geworden zijn. kan men weer een wat fleuriger aanzien geven door er vroolijke cretonnen kussens voor to maken. Wanneer we van de betreffende stof vol doende hebben, loont 't zeer de moeite om er nog een aardig tafelkleedje en bijpassen de theemuts bij te fabriceeren. Ons tuinzitje zal er dan weer up to date uitzien, ook al zijn de meubeltjes zelf maar sober Zijden ondergoed van tricot-weefsel laat zich meestal niet netjes opbergen in de lin nenkast. Een goede oplossing is 't, wanneer men een kartonnen doosje met cretonne over trekt en 't daarin bewaart. Ook twee recht hoeken van carton, netjes bekleed en met linten gesloten, voldoen uitstekend. Zijden tricot handschoenen wascht men aan de handen om krimpen te voorkomen. Men gebruikt hiervoor lauw zeepsop. Ze kun nen 't best halfnat worden gestreken. Bijna elk beroep heeft een beschermheilige en Ste Barbara is de beschermheilige der artilleristen, van de kruit- en de vuurwerk- makers. Ze is een heilige uit de derde eeuw, die in Egypte woonde en door haar eigen vader werd gedood. De legende vertelt, dat de Almachtige hierdoor zoo vertoornd was, dat de man onmiddellijk door den bliksem werd getroffen en gedood. Gedurende eif eeuwen hoorde men weinig meer over Ste Barbara, maar toen kanonnen in gebruik werden genomen, werd zij geadopteerd Beroepsnormaalschool BERKENBOOM SINT-NIKLAAS De examens van de verschillende studiejaren beginnen binnen enkele dagen (24 Juni). Leerlingen die het examen willen afleggen en de school nog niet bijwonen, worden ver zocht, zonder verwijl te komen HET BESTUUR. 81256 KONINKLIJK GESTICHT VOOR DOOFSTOMMEN, BLINDEN EN ZWAKZICHTIGEN TE BRUGGE De klassen zijn heropend. De nog afwezige leerlingen worden verzocht zoo vroeg mogelijk terug te keeren. HET BESTUUR. 81230 INSTITUUT H. HART HEVERLEE Sedert veertien dagen werden de lessen hernomen in al de afdeeïingen. 81158

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 7