Rechtskundige Kroniek Frankrijk benoemt de gevolmachtigden die door de Duitsche regee ring zullen ontvangen Nieuwe haardsteden voor 160,000 boeren in Finland De Spaansche economie los van de Westelijke mo Nieuwe Transcaucasische spoorbaan Geen oprichting van nieuwe zeepfabrieken Amsrikaansche Roode Kruisschepen naar Europa Engelsche achterlijkheid te veel geld en aandacht jesteed aan golf en derby's Alles heeft waarde Geen Engelsche kolen meer naar Frankrjk Een generaal en 2000 sol daten over de Zwitsersche grens Het mechanische boek Een Pan-Amerikaansche Conferentie Juul Lcwie gaaf en gezond te Eine HET ALGEMEEN NIEUWS VRIJDAG 21 JUNI 1940. LONDEN, 19 JUNI. (D.N.B.). Naar Reu ter meldt, weru door de Frarsyhe radio vol gende inededeeiing gedaan Heden voormiddag vergaderde de minis terraad onder leiding van president Lebrun. De raad nam kennis van de door den Spaanschen gerant in Frankrijk overhan digde mededeeling uitgaande van het Reich. Deze mededeeling verluidde dat de Rïjks- regeering bereid is de Fransche regeering in te lichten nopens de voorwaarden waarin tot een schorsen der vijandelijkheden kan worden overgegaan, zoodra aan de Duitsche regeering de namen der Fransche gevol machtigden zulllen bekend gemaakt zijn. De Rijksregeering zal datum en plaats aanduiden, wanneer en waar deze gevol machtigden zullen ontvangen worden. Door den ministerraad werden dan de gevolmachtigden benoemd. HELSINKI. 19 Juni (D.N.B.). De Fin- sche Rijksdag nam gisteren met bijna alge- meene stemmen de wet op de nederzettingen aan. Op grond van deze wet moeten voor onge veer 160.000 boeren, die zich onder de uitge wekenen uit de oostelijke gebieden bevin den, nieuwe haardsteden van 6 tot 15 Ha. ge vormd worden. De wet gaat uit van de grondgedachte, dat hiervoor staatseigendommen beschikbaar zul len worden gesteld. Afstand van kultuurgron- den wordt voorzien in het bijzonder door de grootere landeigenaren van Finland. OC-> Het Engelsch blad Sunday Express be at een artikel onder titel Verloren Tijd welk een aanklacht bevat tegen het Engelsche volk dat in de laatste 20 jaar aan golf- en tennisvelden de voorkeur heeft gegeven boven schiet vereen igingen. Het blad vraagt of er wel ooit van zulk een dwaasheid sprake is geweest als in de afgeloopen 20 jaren. Ook thans, na 9 maan den oorlog is men in Engeland met de mobi lisatie eerst aan de 28-jarigen toe. Voorts stelt het blad vast, dat met de benzine, welke verbruikt werd door de 30.000 auto's, waar mee bezoekers naar de laatste derby werden gebracht, een tankdivisie twee dagen lang had kunnen worden verzorgd. Engeland heeft de voorkeur aan gegeven geld te verdie nen in plaats van. mannen op te voeden. -*-*-+> MOSKOU. 19 Juni. (D.N.B.) Te Kasak- stan werd de voorbereiding tot het aanleg gen va neen nieuwen en voor hc-t economisch verkeer van Midden-Azië belangrijken spoor weg geëindigd. De nieuwe 430 km. lange spoorweg zal de eindlijn van den reeds bestaanden spoor weg Petrosapowsk - Akmolinsk - Karaganda - Balkasch worden. Daarmede zal voor de eer ste maal een van het'Noorden naar het Zui den rijdende transcaucasische spoorweg loo- pen en gelijktijdig een rechtstreeksche ver binding met het Zuidelijk deel van den Turkschen spoorweg daarstellen. Het kolen bekken van Karaganda zal onmiddellijk met de Sowjetrepubliel'.un van ZuiürMidden Azië verbonden worden. Er is opgemerkt geworden dat nieuwe be drijven tot vervaardiging van zeep werden opgericht. Derhalve wordt er op gewezen, dat het oprichten van. nieuwe bedrijven ter ver vaardiging van zeep, wasch- of reinigings middelen van welken aard ook, verboden is. Het verbod is van kracht, van 1 Juni af. Overtredingen of ontduikingen van het ver bod worden gestraft. - -> c O WASHINGTON. 19 Juni (D.N.B.). De beslissing, die aan President Roosevelt de bevoegdheid verleent, Roode Kruisschepen naar de Europeesche oorlo2%ebieden te zen den, maakte een einde aan een levendige discussie in den Senaat. De democratische senator Holt belette eene onmiddellijke beslissing dezer resolutie, na dat de voorzitter van de commissie voor bui- tenlandsche zaken Pittman aan den Senaat voorgesteld had met eenparigheid van stem men het voorstel goed te keuren. Holt verklaarde, dat een sprankel vuur vol doende was om de U.S.A. in den oorlog te betrekken De onschuldig uitziende resolutie zou die sprankel vuur kunnen zijn. die dui zenden jonge Amerikanen in den dood zou kunnen z-rdt-n Hij protesteerde tegen het scheppen van incidenten, die het aan dezen of genen mogelijk zou maken de lont in het kruit te steken om aldus zekere mislukkingen uit het verleden te dekken. Senator Pittman bracht naar voren, dat de neutral iteitswet de Roode Kruisschepen uit de oorlogszone verwijderd hield, terwijl alle ocHo?voerenden deze schepen vrijge leide verzekeren. Hij meende niet tc mogen aannemen, dat ook maar één enkel land een Rode Krijgs- schip met voorbedachten rade zou doen zin ken De democratische senator Gillette verklaar de dat hij tegen de resolutie was, omdat geen •cident de Amerikaansche gemoederen zoo 'tateren zou. als het aanhouden, en doorzoe- van een Roode Kruisschip. MADRID, 19 Juni (D.N.B «El Pueblo» schrijft over de historische gebeurtenissen in Europa, dat deze ook voor Spanje en voor al voor de economie van zeer gewichtige draagwijdte zijn. De Spaansche economie en de zware nijverheid, zoowel als de financiën waren tot dusver zeer gehecht aan het kapi talisme der Westelijke machten. Daar deze thans ineengestort zijn, biedt zich voor het Spaansche kapitaal een allerbeste gelegen heid, zich van de lastige vreemde voogdij der Westelijke mogendheden te ontdoen. De plicht van iederen Spanjaard is het zich thans voor de economische bevrijding in te spannen. Het Assisenhof van Brabant Zooals aangekondigd, is deze weck het i Assisenhof van Brabant voor zijn nieuwen zittijd heropend verklaard. Voorzitter was raadsheer Van Laethem. De gansche cere monie duurde amper enkele minuten, daar op het open verklaren onmiddellijk volg de De zittijd is gesloten voor onbepaal- den. tijd Er zouden normaal gesproken twee zaken zijn behandeld geworden, onder an dere de beruchte zaak van Rekkem, waar voor de genaamde Van Tournhoudt zou te recht staan onder beschuldiging zijne echt- genoote te hebben bedood en haar lichaam te hebben in stukken gesneden. Hoewel de feiten zich in west-Vlaanderen hebben voor gedaan, werd de zaak voor het Assisenhof van Brabant verzonden, omdat de betichte de Fransche proceduur had aangevraagd. Men begrijpt evenwel de grooïe moeilijk heid welke voor het gerecht oprees, om niet alleen de juryleden uit de verschillende hoe ken van Brabant naar Brussel te doen kep- men, maar ook de talrijke getuigen, die uit de West-Vlaamsche gouwen moesten overko men. Hoevelen van hen zouden zelfs als vluchtelingen niet het land hebben verlaten? Men heeft dientengevolge eene karikatuur BERLIJN, 19 Juni (DN.B.) Een bericht uit Londen te Madrid aangekomen, meldt dat Engeland besloten heeft geen kolen meer naar Frankrijk uit le voeren. GENEVE. 19 Juni D.N.B.)Naar het dagblad Suisse meldt kwamen tot \Voens- dag 11. langs den Col des Roches in de nabij heid van de Zwitsersche stad Le Locle. onge veer tweeduizend Fransche soldaten over de grens. Zij werden door de Zwitsersche grens wachten ontwapend en geïnterneerd. Onder hen bevond zich een generaal en meerdere officieren van de luchtmacht. De verhalen van In New York bestaat een onderneming die geld maakt uit alles, wat door anderen voor waardeloos wordt gehouden. De zaak heet met 'n goeden naam Surplus Zoo kocht men o.a. een partij dames-rijglaarzen van meer dan 200.000 paar. Deze schoenen waren met het oog op de veranderde mode zooals waardeloos, maar Surplus zette «enige do zijnen arbeiders aan het werk om overal de bovenstukken af te snijden en de schoenen weer af te werken, waarna ze verkocht wer den naar China, waar ze gretig afzet von den. Men had per paar 35 cent schoon ver diend. Een anderen keer kocht Surplus een partij suiker, die door een schipbreuk voor menschelijk gebruik ongenietbaar was geworden. Een groote bijenteeltinrichting kocht de partij zonder eenige verdere bewer king voor het dubbele bedrag op. Ook kocht men eens een groot militair barakkenkamp, waarvan het hout, de deuren en ramen zorg vuldig gesloopt werden en viermaal zooveel opbrachten als de geheele koop gekost had, vermeerderd met renteverlies en arbeidsloon. Het Surplus »-motto: «Alles heeft waarde», schijnt juist te zijn. Een uitgever te New ?&rk heeft boeken in den handel geb&cht, die in den omslag een mechanisme hebben, dat na een week. wanneer het boek dan nog niet ingekeken is, twee hefboompjes in werking steli Door het eene wordt een fluitsignaal gegeven, ter wijl het andere op den rug van het boek eau kaartje met de woordten Lees mij de vluchtende soldaten doet neerklappen. bewijzen dat het Fransche leger de ontbin ding nabij is. Deze soldaten behoorden gedeeltelijk tot af deelingen die rond Verdun en nog meer Noordwaarts hebben gestreden. Er zijn geen Fransche soldaten meer op de Noordergrens van het Kanton Genève. De Fransche tolbeambten doen ongewa pend hun dienst. In de streek van Lacure. bij de grens van Genève. werden in den nacht van Dinsdag op Woensdag reeds eenige Duitsche pantserwa gens gezien. Het waren klaarblijkelijk ver kenners. Uit Valorbe wordt gemeld da de Fran- schen vóór hun aftocht de tunnel van den «Mont d'Or» in de lucht zouden hebben ge- blaeen... Roosevelt heeft twintig verscmllende Ame rikaansche Staten uitgenoodigd voor het houden eener pan-Amevikaansche conferen tie. Canada werd niet uitgenoodigd. Naar het heet zou in deze conferentie liet vormen van een Pan-Amerikaansch kartel voor den uitvoer besproken worden. SPORTNIEUWS Zooals bekend stond onze rondeman op het punt te vertrekken naar de Ronde van Italië met het oog op een goede sport- verdienste aldaar Op Zaterdag 18 Mei kreeg de bevolking van Eine 40 min. tijd vanwege de Engelsche militaire overheid om de ge meente te evacueeren. Het werd een wilde en algemeene vlucht. Lowie trok per auto met vrouw en zoontje naar Vinkt over de Leie. Hier doorstond hij hevige bombarde menten en bleef in de gevechtszone. Een week later kon Lowie terugkeeren naar Eine. Hij was er zijn koersrijwielen kwijt geraakt en verder vond hij in zijn café De Reisduif - nagenoeg alles onaan geroerd en onbeschadigd. Zijn lievelingshond ging verloren Vermassen Kamiel onze crosser uit Ede- lare, stelt het wel. Hij werd als krijgsge vangene al spoedig losgelaten en fietste ge zwind naar huis. Zijn zaken zal hij verder uitbaten in «Café t Sportwereld alhier. In den. ieiugtochr beschoot het Britsch Expeditiekorps grondig dc Fransche havenstad Duinkerken. van rechtspleging willen ontwijken en de be handeling van de verschillende zaken voor onbepaalden tijd uitgesteld. Rechter Malbecq is niet malsch voor de magazijnplunderaars De heer Malbecq, afkomstig van Halle, is een gekend figuur in de rechterlijk! wereld, waarin hij ais ondéraoéksrechter destijds vooral werd opgemerkt Om de schrandere en doordrijvende wijze, waarop hij menige duistere zaak tot een oplossing wist te lei den. Het is deze magistraat die thans te Brussel de 17e kamer der boetsraffelijke rechtbank voorzit, welke inzonderlijk de rooverijen en plunderingen worden be handeld, welke zich in sommige groote ma gazijnen der hoofdstad en voorsteden heb ben voorgedaan juist voor de komst der be zettende macht. Men heeft die dagen gezien hoe die ma gazijnen door de bevolking werden bestormd, opengebroken en letterlijk ledig geplunderd. Het werd een eindelooze stoet van wagens, karren, kinderrijtuigen, vervoe- niddelen van allen aard, om balen, zakken, kisten, gevuld met allerlei waren, weg te slepen Zij die zich aan dat wanbedrijf plichtig maakten, rekenden ongetwijfeld, door de afwezigheid der policie, op... eeuwige straffeloosheid. Het is hun evenwel slecht bevallen, en indien er mogelijks al eenige aan den wrekenden arm van het gerecht ontsnappen moet ae onge nadige straf, die de anderen treft, als een heilzaam voorbeeld worden aanzien... en misschien ook als een nuttige wenk aan de zen, die hunne restitutie ble\en uitstel len. Weet men wel dat in één enkele stapel plaats voor meer dan 20 miljoen frank koop waren werden ontvreemd Machteloos moes ten de eerlijke burgers- het euvel zien bedrij ven en er zich toe bepalen onder elkaar hun- n3 verontwaardiging uit te drukken, met de i emerking dat dergelijke plunderingc-n juist maar dienen konden om later het leven voor allen des te drukkender te maken en de prijzen des te hooger te jagen. Dit schijnt ook het oordeel der magstra- ten zoowel de voorzitter, rechter Malbecq, als het orgaan van het Openbaar Ministerie, de heer substituut De Tournay, hebben de oneerlijke handelwijze der roovers aan de kaak gesteld. Dergelijke plunderingen, in oorlogstijd bedreven, moesten wanneer zij op heeterdaad worden vastgesteld, met den kogel worden gestraft luidde hunne meening onverholen. Zoo erg evenwel hebben zij hunne straf vordering en hunne uitspraak niet gesteld maar toch vielen straffen van 3, 4 en 5 maanden gevangzitting, zelfs van eén jaar en meer, zonder uitstel en zelfs veelal met onmiddellijke aanhouding. Enkele uitspraken Zekere H., had allerlei voorwerpen gesto len, zooals tapijten, valiezen, radiateurs, schrijfmachienen, enz. 1 jaar gevangenis straf en 100 fr. boete, met onmiddellijke aan houding. De genaamde De V. nam motorfietsen mee en banden 18 maand gevangenisstraf en 100 fr. boete, bij verstek en met bevel tot onmiddellijke aanhouding. H., pianist, legde de hand op een schrijf machine die in een verlaten auto stak. De man, die waarschijnlijk geen verschil in de- toetsen kende, hoorde zich verwijzen tot 8 maand gevangenisstraf en 50 fr. boete, even eens met onmiddellijke aanhouding. R. en G. plunderden zekere magazijnen, gelegen dichtbij de vaart in de Wayezslraat, te Anderlecht dit heldenfeit bezorgt hun wederzijds 3 en 4 maand brommen Juf frouw P. dacht zich nu eens degelijk van opneemvodden en bureelbehoeften te voor zien op goedkoope wijze 4 maand gevange nisstraf en. 50 fr. boete. Zekere F. stal kolen 3 maand en 50 fr. boete. Mevr. P. voorzag zich van vet en suiker 3 maand en 50 fr. boete. De dames H. en N. voor het stelen van allerlei waren 5 maand en 50 fr. boete. Zekere M. nam een automatische weeg schaal mee ter waarde van 15.000 fr. 10 maand gevangenisstraf en 50 fr. boete. Een handelaar van den Antwerpschen steenweg diefstal en verheling van koop waren van allen aard, 8 maand gevangenis straf en 50 fr. boete, en daarbij ter zitting zelf aangehouden. Het schijnt dat de reeks verre van uitge put is en dat ons, na de plunderaars zelve, een stel voortverkoopers aan ware woe kerprijzen, te wachten staat. O. en L., beiden behoorende tot de Burger lijke Wacht, asjeblieft, en die in de Bus- kruitstraat een magazijn vol koopwaren moesten bewaken, hebben van hunne bevoor rechte plaats gebruik gemaakt, of liever mis bruik, om zich flink te bevoorraden in... sar dienen elk 1 jaar gevangenisstraf, met on middellijke aanhouding. G. en V. namen deel aan de plundering van een magazijn en stolen tabak, opneem vodden en stoffen, alsook doozen pommade elk vijf maanden gevangenisstraf en 50 fr. boete. Vrouw V. nam deel aan de plundering van het militair magazijn der Olifantstraat. Haar advokaat laat opmerken dat het gebouw dooi de troepen was verlaten eii dat betichte dacht dat alles toch door de Duitschers zou worden meegenomen. Dat heeft de rechter geen vol doende excuus gevonden en vrouw V. een voudig verwezen tot 3 maanden gevangenis straf en 50 fr. boete. Van B., een garagehouder, nam tal van koopwaren mede, waaronder een kist soda. Als verdediging voert hij aan dat hij zooveel netgekleede menschen koopwaren zag mee slepen uit een magazijn der Voorgevelstraat, en dat hij dan maar gedaan heeft zooals zij. Er waren onder de plunderaars zelfs men schen in pyjama, beweert Van B. Ook drie maanden gevangenisstraf en 50 fr. boete.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2