En onze rekruten van de klas '40? Huurders en Huisbazen zijn weer kwade vrienden ners zm slsden ia Belgische duiven- maar mmlm ze binnenrenden Mk Fransche steden inwo De boter in Duitschland Hoe de "Glorious" tot zinken werd gebracht Geen Engelsche schepen meer naar Fransche havens HET ALGEMEEN NIEUWS VRIJDAG tl JUNI 1S40.' Hier volgt een brief van een jonge soldaat van de klas '40. Hij zal misschien voör vele ouders een aanwijzing zijn voor wat betreft hun eigen zonen, die in dezelfde kazerne la gen (Daillyplaats, Brussel). Brugge, Zaterdagnamiddag, vooravond van Sinksen. Beste Vader, Moeder en familie, Ik ben juist aangekomen uit Brussel met den trein. Er is heel wat voorgevallen sinds we Vrijdagnacht werden opgeroepen. Om 12 uur 's nachts alarm, allen 't bed uit, kleeden en inpakken. We zijn om 3 u. 30 reeds op weg. zwaar geranseld en geladen en marcheeren op de baan naar Leuven. Ineens, later, vliegtuigen boven ons. We hooren schoten lossen. We moeten ons plat laten vallen, neven den grachtkant. Een helsch lawaai van kanonvuur... en vliegers. Voorzichtig sluipen wij 't land in, langs diep ten. We liggen tegen den grond en wachten naar wat er gebeuren gaat. We waren allen nochtans kalm en zeker. Af en toe een bom. Twee uren duurt het bombardement. Daar na kunnen we verademen. De sirenen houden op met loeien. Op twee, drie plaatsen is er brand. We olijven hier heel d m da:T. bijna zonder eten en wachten. Bij het minste alarm vlie gen we in de loopgrachten en als alles weer veilig is. komen we weer piepen, 't Wordt avond. Heel den dag was er een gerots en gerei van auto's, vrachtauto's en karren met menschen die vluchten of moeten evacueeren. We krijgen orders om te vertrekken rond 10 u. 30 van den avond. Door de duisternis, langs doodsche straten, gaan we naar het station van Leuven. De nacht is zoo drukkend zwaar en donker. Alleen een hond die schichtig blaft en de duizend sterren die niet passen in dezen on zekeren nacht. Als we aan het station komen rond 11 u. 30 's nachts, geen trein die vertrekt... we laten ons vallen op de straatsteenen en trachten in te dutten. Zelfs harde steenen kunnen zacht worden Onze ransel drukt zwaar. Ons hoofd brandt. We hebben honger. We wachten. Geen trein te zien Duizen den auto's met gedoofde lichten langs den weg. Soldaten die opmarcheeren. Vluchtelin gen... Ik voel me ziek. Ik heb pijn in de schouders 'een borstspier die verrokken is. zegt de dokter). We moeten dan maar in het park onder de boomen, op den blooten grond, zonder deksel en zonder zak. We trachten slaap te vatten, 't Is koud. een kille mist valt tusschen de boomen en maakt onze klee- ren klam. Maar we zijn blij dat we rusten kunnen... en veilig zijn. Onze vrienden zitten reeds aan 't front 's Morgens, 6 uur, zonder eten, den trein op en weg naar Brugge... langzaam, langzaam met een proppensvollen trein. Langs den weg duizenden gemobiliseerden die optrekken. Fransche soldaten die opruk ken. En onze trein wordt begroet door kin deren langs den weg oude menschen wui ven ons na een boer werkt voort en schudt het hoofd een oude man kijkt ernstig, en denkt misschien aan een zoon, die ook is opgetrokken. We komen in Brugge aan rond den middag. Moe en afgemat doortrekken we de stad. We worden in een oud gebouw gebracht, 'ts Is hier dat ik u schrijf. Een oud Academiegebouw, waar teekenlessen wor den gegeven We slapen op stroo. Ik heb mijn kousen gauw uitgewnsschen, want ik heb er maar één paar. Alle gerief is in de kazerne en 't geld is op. Ik weet niet of ik hier zal kun nen blijven. Men spreekt reeds van vertrek ken naar Frankrijk. In ieder geval, ongerust moet ge niet zijn. We zijn hier veilig, we trekken niet naar 't front in dit en een maand. 't Is hier een desorganisatie van belang. We hebben nog immer geen eten gekregen van den troep sinds gisterenavond 6 uur. Maar ik ben gauw wat gaan koopen. Dat blijft echter niet. duren. Seffens is mijn geld op. Ik zou ook den dokter eens moeten aan spreken tot hiertoe gaat het nog goed maal ais we nog moeten marcheeren dan... Ik trek in alle geval wel mijn plan. hoor Er zijn hier jongens die getrouwd zijn dat j's wat i anders. I Hoe is 't thuis Zijn de andere jongens ook al binnen Moeder, zorg dat ge genoeg eten indoet. Mijn schilderijen doet ge af en plaats ze in den kelder. Als ik hier nog en-1 kele dagen blijf, zal ik een telegram sturen. Ik ga nu wat eten, want ik hoor dat men er mee afkomt. Houdt U allen flink en veel moed. Ik stel het wel bekommer u niet te veel om mij. Bidt voor me. Met een bruusk afscheid. zich in Frankrijk bevindende Belgische troe pen moesten voortstrijden, is er veel kans dat onze jongens nog niet in de strijdlinies zijn geweest, daar de Duitsche troepen hun tegenstanders den tijd niet lieten zich op nieuw op te stellen. Verder is er geen enkel bericht toegekomen dat de Duitsche troepen in Frankrijk zouden in contact gekomen zijn met Belgische eenheden. BERLIJN, 19 Juni. (D.N.B.). Als gevolg van de sterke stijging in de Duitsche boter- productie, welke vooral tijdens de laatste maanden werd waargenomen en dit te dan ken is aan het nieuwe melkprogramma, waardoor de botervoortbrengst met een der de de laatste vrcdestatistieken overtrof, als mede wegens verhooging van den invoer uit Nederland en Denemarken, zal het mogelijk zijn in Duitschland het rantsoen boerenboter opnieuw te verhoogen. De margarineproductie zal verminderd worden. Zoo is besloten dat vanaf Juli e.k. geleidelijk geen margarine meer zal worden vervaardigd, en alle grondstoffen welke tot die fabricatie werden gebezigd zullen voor andere doeleinden worden gebruikt. Een D.N.B.-bericht brengt ons het verhaal ter kennis van een ooggetuige die gansch het verloop van den strijd, waarin het Engelsch vliegtulgmoederschip Glorious met daar bij twee torpedojagers in den grond werden geboord, heeft meegemaakt. Dit grootsch vliegtuigmoederschip werd op 8 Juni door een Duitsche vlootafdeeling tot zinken gebracht. Ziehier wat de ooggetuige verhaalde Heel duidelijk zien wij de silhouet van het vliegtuigmoederschip, aldus het bericht. Een vergissing is uitgesloten. Thans hebben zij ons ook herkend en draaien weg. Te laat De commandant geeft bevel tot vuren. De vuurmonden worden op het vliegtuigmoeder- schip gericht. Dit verspreidt rook en pro beert ons thans af te leiden. De andere tracht het kostbare schip aan het goed ge richte vuur te onttrekken. Het vliegtuigmoe derschip hoopt nog steeds te ontkomen. Treffers zaaien dood en vernietiging. Maar ook in onze buurt slaan de granaten in. De Engelsche torpedojagers willen den strijd niet opgeven. Plotseling breken zij door en schieten hun torpedo's op de Duitsche een heden af. Door handig maneuvreeren moe ten deze de toroedo's ontgaan. Tenslotte wordt een torpedoiager tot zinken gebracht en enkele oogenblikken later zinkt ook het vliegtuigmoederschip. De treffers hebben hun uitwerking gehad. De eenige overblijvende torpedojager brandt aan den voorsteven. Langzaam begint hij te zinken. Waarschijn lijk heeft er een ketelontoloffing nlaats ge had. Dan sluiten zich ook over dezen dap peren tegenstander de golven. De Glorious mat 22.000 ton, had onge veer 50 Engelsche vliegtuigen aan boord en was door twee torpedojagers vergezeld. Nog kort tevoren had dezelfde vlootafdeeling een Engelsche tankboot, een patrouillevaartuig en een Engelsch transportschip van ongeveer 18.000 ton tot zinken gebracht. Gelukkig is daar nog altijd de vrederechter, die met Salomons- wijsheid, de gordiaansche knoopen, waarin beide partijen verstrikt zijn, doorhakken moet In aansluiting met dezen brief van een jongen rekruut klas '40, 4e Grenadiers, school- compagnie, kazerne op de Daillyplaats, Brus sel, kunnen wij onze lezers mededeelen, dat een groot deel van de klas '40 naar Frank rijk is vervoerd. Uit goede bron weten wij dat al de jonge rekruten van de Daillvplaats den eersten Zaterdag van den oorlog til Mei) in Brugge zijn toegekomen. Den Dinsdag daarop zijn 7 tot 8 troepentransporttreinen vanuit Brugge met de geheele afdeelingsstaf. de aalmoezeniers en den hoofdaalmoezenier naar Frankrijk vertrokken, waarschijnlijk met bestemming naar Tours, ten Zuiden van Parijs. Alhoewel de in Parijs zetelende Bel gische regeering uitgevaardigd had dat de De betrekkingen tusschen eigenaars en huurders zijn weer dermate toegespitst dat allerwege conflicten tusschen deze twee par tijen in het vooruitzicht kunnen gesteld wor den. In veel gevallen trad dit conflict reeds in een zeer accute phaze, zoodat het niet overbodig is hier over de kwestie der huis huur een woordje te reppen. Van een algemeene behandeling van het probleem kan hier natuurlijk geen sprake zijn. De gevallen loopen daarvoor te sterk uiteen Met recht en reden betoogen de huurders: dat hun inkomsten dermate zijn verminderd dat het hen volslagen onmogelijk is volle huur te betalen. Wie inderdaad maar een geringe fractie van zijn loon meer wordt uitbetaald of erger nog aangewezen is op wat de openbare onderstand hem ter be schikking stelt, kan al is hij dan nog zoo goed bezield, zich onmogelijk nog langer den luxus veroorlooven, volle huishuur te beta len. Men moet tcch eten en wat doet ge met vier of vijf honderd frank of nog minder per maand, als ge een gezin in het leven moet houden? Wie is de wonderdoener die het klaar speelt met zoo'n weeldeinkomen, zich te kwijten van zijn verplichtingen te genover zijn huisbaas En anderzijds valt er ook niets in te bren gen tegen de redeneering der huisbazen die zich beroepen cp het goed recht van een ieder, zijn ouden dag te verzekeren zooals hij zelf het verkiest. Moet degene die er de voorkeur aan gaf zijn spaarcentjes in stee nen te steken, opdat die steenen hem brood zouden bezorgen, dan verhongeren? Waf gebeurt er mef de gevluchte huurders Daar is ook het geval van den huurder die gevlucht is en nog niet terugkeerde. Zal hij terug komen of keert hij niet terug? Mag de huisbaas diens appartement verhu ren of mag hij dit niet? Indien zich een huurder presenteert heeft de huisbaas dan niet het recht hem het leegstaande appar tement ter beschikking te stellen of moet hij hem doorzenden op gevaar af in deze uitzonderlijke tijden nu de menschen er een heiligen schrok van hebben te verhuizen en zich daartoe zelfs volkomen in de onmoge lijkheid bevinden, geen huurder meer te zien opdagen. Het geval verschilt natuurlijk al naar ge lang de huurder alvorens te vertrekken de huur bij voorbaat heeft betaald of niet. An ders ook stelt zich het probleem als de huur termijn is verstreken dan wanneer dit niet 't geval is of wanneer het een oude dame geldt die er vandoor is gegaan uit schrik voor de bommen of een meneer die onder de wapens werd geroepen. Weer een ander geval is het wanneer een huurder voor het uitbreken van den oorlog opgezegd en door de omstandigheden verhin derd werd daaraan gevolg te geven. Kan van een huurder die in dit geval verkeert worden geeischt dat hij zijn appartement verlaat als de eigenaar van het appartement dat hij van zins was te betrekken hem eenvou dig zijn voorschot terug geeft en verder wei gert zich aan de vooroorlogsche afspraak te houden omdat de nieuwe huurder niet langer bij machte is het huurbedrag te be talen waaromtrent men het voor het uit breken der vijandelijkheden was eensgeraakt. Of kan die huurder tot heengaan worden verplicht, zoodat hij zich genoodzaakt ziet honderden franks uit te geven aan een ver huis, terwijl hij zelf niet eens over het noo- dige geld beschikt om zijn gatige jas door een nieuwe te vervangen of wat erger is om den dokter te ontbieden bij zijn zieke vrouw of zijn koortsige kinderen. Welke vrederechter zal het in gemoede op zich durven nemen de meubels te doen bui ten dragen van een gemobiliseerde of een huisbaas, wiens huis voor hem de eenige bron van inkomst is, tot den hongerdood te veroordeelen Geef toe het is een netelige zaak. We heb ben hier slechts een paar gevalletjes opge rakeld. een paar uit de honderd, die vol doende gecompliceerd zijn om een vrederech ter op twee dagen tijd grijze haren te be zorgen. Twee feiten Want in laatste instantie is het de vrede- j rechter die de gordiaansche knoopen waarin huurders en huisbazen op hopelooze wijze zijn verstrikt geraakt, heeft door te hakken. De enkele gevalletjes die we hier aanraak ten zullen den lezer wel de overtuiging heb ben bijgebracht dat hier zelfs met Salomon's wijsheid niet altijd raad te schaffen is. zco- dat hel fataal gebeuren zal dat een van bei de partijen en mogelijk wel alle twee, zich vreeselijk verongelijkt zullen achten. Inmiddels zit er toch voor de kibbelende partijen niets anders op dan er den vrede rechter aan te pas te brengen, daar hij de eenige bevoegde instantie is om het gerezen geschil te liquideeren. Dit is een eerste feit. Een tweede feit is dat de nieuwe huis huurwet van Mei 1940 geen rechtskracht meer bezit wijl zij alleen werd uitgevaardigd voor de precies omschreven periode der ge deeltelijke mobilisatie. We staan hier dus ongetwijfeld voor een toestand die gansch uitzonderlijk is en waar uit een feitelijk moratorium voortvloeit. Een minimum van rechts zekerheid Wie het dus met zijn huisbaas aan den stok krijgt en tengevolge van de moeilijke omstandigheden niet in staat is zijn gelde lijke verplichtigen ten zijnen overstaan na te komen, rest geen andere toevlucht dan een beroep op den vrederechter. Het is de taak van dezen laatste in de mate van het mogelijke een verzoening tusschen de par tijen te bewerkstelligen en een besluit te treffen. Hopelijk zal zich aldus een voorloo- pige rechtspraak vormen in den zin van het Edict van den Praetor in het oude Rome. Noodig is het inmiddels dat door de be voegde overheden teksten worden uitgevaar digd die ten minste een minimum van rechts zekerheid scheppen, zonder hetwelk elk ge meenschapsleven onmogelijk wordt. ledereen moet thuis blijven De Fransche minister van Binnenlar.dsche Zaken heeft een dringenden optoep tot de bevolking gericht, dal iedereen thuis moet blijven wanneer de Duitschcrs naderen. u Blijf in uw steden, in uw dorpen, in uw huizen. Daar zijt ge het veiligst, zoo zei hij. Vooral de menschen die openbare ambten bekleeden of werkzaam zijn in de openbare nutsbedrijven mogen hun poste" niet verla ten. Wanneer zij hun posten tocht zullen ver laten, zullen nadien afgedankt worden. Al leen de voertuigen, die moeten dienen voor de voedselvoorziening en arbeiders vervoe ren, mogen zich op de wegel begeven. Alle steden van en boven de 20.C0D it: v oners zijn totu open steden verklaard. Wij hebben in ons blad van gisteren de nieuwe officieele verordening afgekondigd, waarbij de duivenliefhebbers er nogmaals dringend om verzocht worden hunne duiven aan te geven cn stipt binnen hun gewoon hok te houden. Men gelieve de zaak als zeer ernstig aan te zien en tot in de minste pun ten te volgen, wil men het ergste voorkomen. Den dag dat het bericht werd uitgeplakt, dat alle reisduiven moesten worden ingele verd. heerschte er groote neerslachtigheid in de middens onzer liefhebbers. Men stak net immers onder stoelen noch banken dat het ergste de lieve diertjes bedreigde. Maar enkele vooraanstaanden uit de dui venmelkerswereld bleven niet bij de pakken zitten. Vooral onze vrienden Sacli Davignon, ook in de wielerkringen goed bekend, Hawotte en Deproft. spanden zich terdege in om van de bezettende overheid te verkrij gen dat het bevel niet naar de letter zou moeten worden gevolgd, in dezen zin dat de duiven niet moesten worden ingeleverd en dus van de slachting bleven gespaard. Er werd echter ten strengste bedongen dat de dieren op hun hok moesten worden gehou den en onder geen voorwendsel vrij mochten uitvliegen. De ergste straffen wachtten niet alleen dezen welke deze overeenkomst niefc zouden naleven, maar er zouden dan ook ongetwijfeld maatregelen wenen getroffen tegen de gansche liefhebberij, welke een bit teren terugkeer tot dj eerste bedreigingen zouden bet eekenen Het is dan ook als eene onverantwoorde lijke dwaasheid te bestempel m vanwege en kele duivenmelkers zich niet naar deze over eenkomsten te gedragen en hunne dieren maar laten rondfladderen, alsof., nu ja, alsof het een normale tijd was. Wij kunnen er aan toevoegen dat de po- liciekommissarissen van Groot-Brussel on derrichtingen hebben ontvangen om ongena dig op te treden tegen eiken duivenhouder, die zich niet naar de gekende bepalingen zou gedragen. Wij mceneri ook te weten dat zij er niet moeten op rekenen d?t door wien het ook zij nog te hunnen gunste zal worden *s- schengekomenzij zijn immeis o; voorhand verwittigd geweest van wat hen te wachten staat, indien zij de getroffen regeling niet Vl Igin Niemand zal mot hen kunnen jam meren over het lot dat zij over zich zelve hebben gehaald, over het kwaad dat zij hun eigen diertjes hebben aangedaan, maar inte gendeel eene zekere geruststelling ondervin den zich van het gevaar van dergelijke wille keurige kollega's bevrijd te weten, wier tuch teloosheid immers ook den ondergang van hun eigen hok kon meebrengen CHANGHAI, 19 Juni (D.N B.i De En- gelschen gaven draadloos aan de Engelsche en andere in dienst der Westelijke mogend heden' varende schepen het bevel niet in Fransche havens binnen te loopen. Het Noorsche stoomschip Mimer en het Engelsch vaartuig Elizabeth Moller wer den te Hongkong opgehouden. De overbed weigeren aan deze schepen, die op weg zijn naar Fransch Indo-China de tolkwitanties af te leveren. Naar uit Hongkong werd gemeld wordt een weigering der tolkwitanties aan alle schepen met bestemming naar Fransch Indo- China in overweging genomen. SCHEPPERS' INSTITUUT Mechelen HEROPENING PENSIONNAAT Het pensionnaat wordt heropend op Maandag 24 Juni e.k. De leerlingen moeten voorzien zijn van hun rantsoen kaart, alsmede van hun rantsoenzegels en schikkingen tref fen om 's avonds (vóór 19 uur) in het Instituut aanwezig te zijn.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 3