«3# dub&&zjbttLw%. t xBdt* tCsc&b Staten, dxtJüh fêuS&and 4 "4 - LETLAND ESTLAND LITAUEN rmm "i i ii i' k HET ALGEMEEN NIEUWS VRIJDAG 21 JUNI 1M0 In Estland viel daarna niet veel meer te bespeuren van de vroegere onderdrukking en de ellende van oorlog en revolutie. Het was een lachend land met jonge, gezonde idealen en een sterk nationaal zelfbewust zijn; vóór alles ook dankbaar, dat het na zoo veel eeuwen eindelijk het zelfbeschikkings recht had herkregen. Wie de republiek gere geld bezocht stelde een gestadig toenemende welvaart vast in den huizenbouw, de verbe tering van wegen en verkeersmiddelen en in zooveel andere zaken, die het welvaartspeil van een volk onmiskenbaar teekenen. De Estlandsche steden, waarvan de belang rijkste de haven, en hoofdstad Tallinn, de universiteitsstad Tartu en de industriestad Narva zijn, bevatten nog veel bezienswaar digheden uit de Middeleeuwen. Het land schap is afwisselend met uitgestrekte bos- schen en bebouwde heuvels. Estland is verder een echt wateiland; aan de zeekusten breede stranden met flinke badplaatsen, die reeds voor de omwenteling bezocht werden door de gefortuneerde Russen, terwijl in het binnen land talrijke groote en kleine meren zijn en plassen. De traditie wordt vooral in nationale ge zangen en dansey door de Esten in eere ge houden en 's Zondags kan men in de kleinere plaatsen de meisjes in hun typische kleeder drachten ter kerke zien gaan. Estland is in de eerste plaats een agrarisch land en aks zoodanig kent het niet de dicht bevolkte steden van West-Europa. Hoewel in oppervlakte grooter dan België, telt het nog geen 1.200.000 inwoners, waarvan slechts 27 t.h. in de steden wonen. De industrie, die reeds vroeger van beteekenis bleef, profiteer de van de beschermingsmaatregelen en werkte daardoor dikwijls met sterk verou derde productiemiddelen. Voor de industrie in het vrije Estiand waren nieuwe productie middelen en afzetgebieden dan ook een eer- Dc kruisheuvel Pilies Kalnas in de gemeente Domantai (Litauen) met zijn indrukwekkende kruisen, die scherp tegen den hemel afsteken. van een windwijzer, waarop de datum van de oprichting staat vermeld. Een der karakteristieke eigenschappen waardoor de Litausche kruisen van die der andere katholieke landen verschillen, is de groote aureool. Er zijn ook zeer gecompliceer de enrijk van beeldhouwwerk voorziene kruisen bij. Deze rustieke kunstvoorwerpen zijn de getuigen van e enzeer oude Indo- Europeesche beschaving. In de gemeente Domantai, in de buurt van de stad Siauliai. ligt een zeer eigenaardige heuvel die door het volk Pilies Kalnas of Kryzin Kalnas dat wil zeggen Kruisheu vel genoemd wordt. Een foto ervan gaat hier bij. Er zijn in 't geheel 200 kiuisen en elk kruis heeft zijn aparte geschiedenis. Volgens de plaatselijke traditie stond er vroeger op dezen heuvel een kerk, die ineen stortte onder het gewicht van de zonden van het volk. Alleen het kruis van den kerktoren bleef over en stond als een waarschuwend teeken op den heuvel. De menschen moesten niets meer van dien heuvel hebben en bleven er zoover mogelijk af. Een blinde vrouw kreeg echter op zekeren nacht in een droom het bevel om haar oogen te wasschen in het water der beek, die aan den voet van den heuvel voorbij liep en daar na een gebed te storten voor het kruis op den heuvel. Zij deed wat haar geboden werd, ge nas van haar blindheid en plantte uit dank baarheid een kruis op de flank van den heu vel. Haar voorbeeld werd dcor andere onge- lukkigen gevolgd, totdat de heuvel als 't ware met een bosch van kruisen bedekt werd. Litauen telt 2.367.000 inwoners waarvan ruim 80 t.h. katholiek zijn, 7 t.h. Joden, 4 t.h. Duitschers 3 t.h. Polen en 2 t.h. Russen. Litauen was vroegere eeuwen een groot- vorstendom dat verbonden was met het Fool- sche Rijk. voordat dit laatste werd verdeeld. In de XIII0 eeuw vormde zich een groot- vorstendom Litauen, toen het Russische groot-vorstendom Kiew door de Mongolen vernietigd werd. Eerst in de volgende eeuw breidde dit zich geweldig uit onder groot vorst Gedimin (1316—1340). Wit-Rusland. Wladimir en Kiew werden veroverd, zoodat het rijk zich over den Dnieper en tot aan de Zwarte Zee uitstrekte. Maar daarvoor ver plaatste het zwaartepunt ervan zich naar 't Zuiden. Gedimin gebruikte bij voorkeur Rus sen als ambtenaren en veldheeren. Gedimins' zoons echter konden zich ondanks den groo- ten omvang van het groot-vorstendom slechts handhaven tegenover de ridders van de Duitsche Orde. waartegen zij de zware neder laag bij Rudau leden (1370). Sterker werd de sificeeren en voor de Grieksche Kerk te win nen. Onder Russisch bewind werden de Litauers op weerzinwekkende wijze verdrukt. Er mocht zelfs geen .enkel boek of geen enkel blad in de Litausche taal meer gedrukt wor den. Litausche gebedenboeken werden zelfs verboden. Maar de Litauers hielden taai aan hun taal vast en de kinderen leerden het Litausch in 't geheim. Zij durfden wel eens tooneelstukxen opvoeren in schuren en in af gelegen barakken. Gedurende de Wereldoorlog 1914-1918 be zetten de Duitsche troepen Litauen reeds in 1915. In September 1917 vergaderde te Wilna een Litausche Landdag, die een Taryha koos (Uitvoerend Comité). Op 11 December pro clameerde deze laatste de onafhankelijkheid van het land. Het Duitsche Rijk had zijn toestemming gegeve? Tijdens dezen wereldoorlog werd Litauen vreesclijk beproefd, aangezien alle groote Duitsch-Russische veldslagen op zijn gebied plaats hadden. Het verkreeg er echter zijn onafhankelijk heid door terug op 16 Februari 1918. De blijd schap duurde echter niet lang. Immers op 9 October 1920 nam Polen bezit van de al oude Litausche hoofdstad Wilna met het daarrond liggend grondgebied. Vandaar de wrijving die er sinds achttien jaar tusschen Polen en Litauen bestond. De Litausche taal vormt met het Lettisch en het Pruisisch, den Baltischen taalstam, een van de acht hoofdgroepen van het Indo- Germaansch. In vele opzichten heeft deze taal in Litauen vele van de oorspronkelijke eigenschappen bewaard, zoodat de grootste taalgeleerden hier een dankbaar terrein ge vonden hebben voor hun studies. Het Litausch bezit een schat van sprookjes, raadsels en liederen, hoewel zijn literatuur van weinig belang is. Letland vermoderniseerd zich De in de jaren 1924-1930 gebouwde markthallen aan het stadskanaal te Riga behooren tot de grootste en modernste stedelijke markthalleln van Europa. Vcor den bouw der vijf reusachtige hallen werden de metalen gebinten gebruikt van de vroegere Duitsche luchtschepenhallen, die tijdens den wereldoorlog te Vainode opgericht waren. Letland, dat in het Lettisch Latvija heet, is een republiek, die in 1918 in het gebied der voormalige Russische Oostzee-provincie werd gevormd. Letland is 65,791 vierkante kilome ter (België is 30,488 vierkante kilometer) groot en telt een bevolking van bijna 2 mil- lioen zielen. Het meerendeel der bevolking is Luthersch (56 t.h.) en katholiek (24 t.h.). De ontwikke ling is vooral bij het Luthersch en katholiek gedeelte vrij hoog. De huidige staat erkent de taalminderheden ook daarin, dat zij haar heeft gezet en op zooveel schitterende suc cessen mag bogen. De handel in voedings middelen en houtuitvoer steeg zeer snel, maar ook de invoer van textielwaren, machinen en scheikundige stoffen. Het leven klopt hier in volle kracht. Met alle middelen wordt het nationaal gevoel versterkt. Lettische scholen, Lettische thea ters, Nationale Opera, Museums, Lettische Universiteit, ja zelfs Lettische bouwstijl. De Esten vormen een apart volk met een eigen taal, dat reeds in voorhistorische tijden de eilanden en de kuststreken bij de Finsche golf bewoonde. Zij behooren niet tot de Indo- Germanen, zooals de Letten en evenmin tot de Slaven, zooals de Russen, maar vormen met de Finnen een apart ras van vermoe delijk Oeraltaïsche afkomst. De Esten leefden eeuwenlang als vrije volksstammen in hun land, totdat zij om streeks 1200 door Duitsche Ridders en Denen onderworpen er. met het zwaard tot- het Christendom bekeerd werden. Het was een Deensche koning, die toen de stad Tal linn stichtte; later herdoopt in Reval, maar thans weer met haar oorspronkelijker, naam de hoofdstad van het land. De Esten zijn in de geschiedenis niet meer als een zelfstandig volk opgetreden voor 1917, toen het Russische Keizerrijk ineenstortte. In de zeventiende eeuw kwam Estland onder Zweedsch bestuur, dat de macht van den uitheemschen adel be perkte en scholen cn een universiteit te Dor- pat (Tartu) stichtte. Onder de Zweden wer den de Esten Luthersch en de groote meer derheid (78 p.cis dit nog steeds. In het begin der achttiende eeuw werd Estland evenwel door Peter de Groote bij Rusland ingelijfd. Na de wereldoorlog kreeg Estland zijn zelfstandigheid terug. Na de onafhankelijkheidsverklaring werd het grootgrondbezit verdeeld onder de landlooze boeren en kon een aanvang gemaakt worden met den opbouw van de jonge republiek. ste voorwaarde, hetgeen aanvankelijk de handelsbalans drukte. Thans heeft Estland een actieve handelsbalans, waarbij de in- en Letlandsche kleederdracht een vrouw ni groot ornaat; uit de hand geweven materiaal cn. sieraden, die van geslacht tot geslacht zijn overgegaan. uitvoercijfers over 1935 resp"! 68,757,000 Eesti Kronen en 80,118,000 Kf. bedroegen De voornaamste export-artikelen uit Est land zijn hout, cellulose en papier. eigen scholen kunnen stichten en onderhou den en daarbij door staat en gemeente finan- tiecl gesteund worden. In 1930-31 waren er totaal 2,003 scholen, waarvan 562 van de na tionale minderheden; verder 142 middelbare scholen, waarvan 5^ van de nationale min derheden. De universiteit van Riga telde in 1931-32 niet minder dan 8,577 studenten. De Letten werden in het begin van de XUI° eeuw dcor de Orde der Duitsche Zwaardbroeders onderworpen en gekerstend. Toen dezen zich van de Roomsche Kerk af scheidden werd Letland Luthersch. Gusta&f II Adolf veroverde het grootste gedeelte van het land voor Zweden, waartoe het tot in den grooten Noorschen oorlog behoorde. In 1721 werd het na de ineenstorting van het rijk van Karei XII een Russische pro vincie. In de tweede helft der 19* eeuw voer de Rusland meer en meer een politiek, die, steunende op de Lettische en Koerlandsche boeren, er op uit was de Duitsche beschaving der hoogere standen tegen te gaan, de bevol king te russificeeren en voor di Grieksche Kerk te winnen. Na de ineenstorting van het Duitsche rijk in 1918 (na den wereldoorlog) riep c-en Let tische volksraad te Riga, onder leiding van Ulmanis, voorzitter van den Boerenbond, de onafhankelijke republiek Letland uit. Het land kende sindsdien nog talrijke binnenland- sche beroeringen onder den invloed van het buitenland (Duitschland en Rusland) maar in 1934 werd een soort economisch parlement voor handels- en industriezaken geopend, stad Riga, die zoowat het vierde gedeelte dei- bevolking (400,000) telt. Deze stad werd in 1201 door bisschop Albert van Bremen gesticht en door de eeuwen heen heeft hier de Duitsche cul tuur haar invloed blijven doen gelden. Hier is het middelpunt van deze jonge republiek, die zich zoo dapper aan !t werk Nu Rusland, na Litauen, ook Estland en Letland bezet heeft is het wel interessant voor onze lezers iets meer te vernemen over deze drie kleine Baltische randstaten. Litauen is een mooi land. Het heeft én in de karaktertrekken van zijn volk en in zijn landschap en in zijn folkloristische eigen schappen iets van onze lage landen aan de zee. De voortdurende strijd om zijn onafhan kelijkheid cm de volksche eigenschappen trouw en standvastig te bewaren, ziedaar wat ons, Vlamingen, het meest treft in het Li tausche volk. Litauen is voor 80 p.c. katholiek. Het volk houdt er streng vast aan zijn katholiek ge loof, aan zijn oude gewoonten en gebruiken. Op den buiten komt men er dan ook, evenals in vele streken van Vlaanderen, tal van ka- pellekens en kruisen tegen. Vooral kruisbeel den. En wel zeer eigenaardig en kunstig ge beeldhouwde kalvariebergen. Zij hebben spe ciale vormen en speciale versieringen, die soms verrassen door originaliteit. Boven de houten kruisbeelden zijn in vele gevallen nog kleine kruisjes van gesmeed ijzer aangebracht, die dikwijls voorzien zijn weerstand van de Litauers tegen de Duitsche Ridders door de personeele unie met Polen (1386) tengevolge van het huwelijk van groot vorst Yagello, kleinzoon van Gedimin, met Hedwig, koningin van Polen, ook al moest Yagello zijn neef Witold als rijksbestuurder over Litauen erkennen (1392). Yagello, die als Wladislaw II den Pool- schen troon beklom, was tegelijk tot het christelijk (R.K.) jgeloof overgegaan Tot 1501 had Litauen dikwijls nog eigen groot-vorsten, maar toch werd het land langzamerhand ge heel gekerstend en verloor het zijn zelfstan digheid. Sedert de Unie van Horodlo (1413) was d.e Litausche adel met dien van Polen vereenigd, door die van Lublin (1569) werd het land volkomen bij Polen ingelijfd. De Litausche hooge edelen werden volkomen verpoolscht. Reeds in 1667 ging een deel dei- Russische bezittingen van Litauen (Smo lensk en Kiew) aan Rusland verloren. Door de Pooische deelingen kwam de rest aan Rusland. Een klein stukje, dat in 1795 Pruisisch werd (Nieuw-Oost-Pruisen) ge raakte in 1815 ook in Russisch bezit. In 1817 werd de lijfeigenschap afgeschaft en in de tweede helft der XIX* eeuw voerde de Russische regeering meer en meer een politiek, die steunende op de boeren, er op uit was de Pooische beschaving der hoogere 'standen tegen te gaan, de bevolking te rus-

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 4