PORTNIEUW OFFICIEELE BERICHTEN O O MICHEL D'HOOfiE VIEL TEN OFFER AAN HET OORLOGSMONSTER Onderwijsgestichten 12 De Wielersport in rouw Ds oud-renner Van Hoylandt werd nabij Parijs opnieuw gewond KAATSEN Zwaar verkeersongeval te Schaarbeek t HET ALCEMEEN NIEUWS I ZONDAG 23 JUNI 194(1 Enkele dagen geleden reeds mochten we is gegaan, daar hij, ondanks de hooge hier in een lakomsch berichtje melden, dat kwaliteiten die hij ontegensprekelijk bezat, de gekende renner Michel D Hooge, van en ondanks de onderscheidingen die hij bin- Zele. als slachtoffer van den oorlog was ge vallen Hoe broos de hoop ook was dat dit nieuws te elfder uur, zooals zóóvele eerste nieuws- Jes, zou worden tegengesproken, moesten wij, eilaas, al spoedig ervaren dat het maar al te waar was Een onzer medewerkers laat wis daarom trent volgende nadere bijzonderheden gewor den Op den drempel xijner woonf getroffen Ik kan u uit officieele bron mededeelen dat Michel D'Hooge. die sinds enkele jaren Zele had verlaten om te Lokeren, op de Groote Markt een grootwarenhuis te openen, op den drempel van dit huis stond, wanneer een bombardement losbrak. Daar werd hij door een bommenscherf getroffen. In allerijl werd de renner naar het stede lijk gasthuis te Lokeren overgebracht, waar door eene handige en uiterst-snelle tusschen- komst van den dokter en na eene heelkun dige bewerking aanvankelijk zijn leven ging gespaard blijven, nadat een been en den di'im afgezet werden. Helaas de verwondin gen waren van zulk een kwaden aard dat eene bloedvergiftiging gansch het machtige orgaan van D'Hooge vernietigde, en de arme Jongen overleed. Een schoone loopbaan Van Michel D'Hooge mag worden gezegd dat hij eerder stil en bescheiden is door het leven, het rennerslf.vers, gegaan. Zijn optreden was zoo kranig, zijne pres taties waren zoo opvallend en zijne uitsla gen zoo regelmatig, dat men hem den eeuwigen tweede is gaan noemen. Men vroeg zich zelfs te dien tijde af of het wel degelijk het gebrek aan dat beetje eind sprint was. ofwel eene zekere soort eigen liefde. welke hem er toe bracht zich op het Jaehalen der tweede plaats toe te leggen Als we de dokumenten raadplegen die ons thans het naast bij de hand liggen, namelijk de eerelijslen der koersen voor beroepsren- ners in 1936 en 1937, vinden we den naam van Michel D'Hooge, voor 1936. als tweede in'déri 1-MciórrjS te Hoboken 'achter v^n den Steen); in den koers van 2 Juni te Mui zen (achter Kaers); op 9 Juni te Luithagen, achter De Caluwé; op 28 Juni te Lede, ach ter Van Hasselt: op 5 Juli te Kalken, ach ter Moens; op 1* Juli in den Grooten Vj'ra- nrijs te Deurne. achcer Somers; op 23 Oogst, t.e AssebroeK, achter Van den Bossche; op 30 Oogst te Lokeren. achter Noens; op 14 September te Kapellen op den Bosch, ach ter Francken: op 13 October, te Putte-Ka- pellen, achter Dictus Maar vijf dagen later legde hij toch beslag op den eersten prijs te Schelle, nadat hij dat -eizoen ook te Hoogerheide (22 Sept.), te Zwevegem f6 Sept.). ir. den Sterrit van Deurne (3 Mei) beslag had gelegd, en nadat hij het seizoen op glansvolle en hooprijke wijze had geopend, door eene overwinning in de Ronde van Limburg (12 April). Voor 1937 stellen wij vast dat Michel D'Hooge, na op 21 Maart de Ronde van Vlaanderen te hebben in de wacht gesleept, zou moeten wachten tot 20 Juni. den koers in zijn eigen gemeente Zele, vooraleer nog eene victorie te kennen. Dan krijgen we de bloemen op 29 Juni te St. Lievens-Houtem en op 2 Oogst te St. Niklaas. Maar daaren tegen zou hij de tweede plaatsen oogsten te Vilvoorde (20 Anril. achter Meulenbeig)te Wingene (17 Mei. achter Dictus); te Ert- veldè (23 Mei. achter De Rijck); te Zwijn- drecht (16 Juni. achter M Claeys); te St. Amandsberg (op 27 Jupi. achter Reyns): te Antwerpen-Kiel (op 3 Juli. achter Stan Lau- wers)te Schoten (op 27 Juli. achter Gry- solle). In het Kampioenschap van België op den weg, dat gewonnen werd dat jaar 1937 door Karei Kaers. kwam D'Hooge vierde, na in 1936 derde te zijn geweest. Zoo is de gansche rennersloopbaan van D'Hooge gekenmerkt als een voorbeeld van egelmatigheid, welk hem niet minder dan drie jaar "tereke den titel bezorgde van bes te Belgische kermiskoerser een titel die -arenlang in het bezit van Fred Hamerlinck vas. Maar alles in acht genomen, meenen nen onze grenzen mocht behalen, in het bui tenland weinig o 1 geen beroering verwekte. D'Hooge heeft het zelf bekend dat hij niet geerne van moeder wegging en hij heeft dan eigenlijk ook aan niet veel internatio nale wedstrijden deelgenomen. In 1937 evenwel verwierf hij de gunst, juist uit hoofde van de hooge klas en de regelmatigheid waarvan hij zooveel blijk 'had gegeven, deel te maken van de Belgi sche ploeg voor het Wereldkampioenschap op den weg, dat in 1937 te Kopenhagen werd betwist, op den lastigen en zwaren omloou van Lvngby. Het was onze landgenoot Eloi Meulenberg die den titel in de wacht sleep te, maar D'Hooge ook eindigde den strijd, namelijk op de zevende plaats. Indien D'Hooge ook geen opgeld maakte op internationaal gebied, was het ook groo- tendeels omdat hij niet van de beieren hield, eigenlijk niet zoozeer om het klimmen als wel om... het dalen, waar hij een duchtig broertje aan dood had. Michel D'Hooge, de a eeuwige tweede is zijn plaats gestand na Karei Klapdorp is hij... de tweede renner, die Zele, hun geboor teplaats. in rouw dompelt. Maar ook gansch België, gansch onze wie- Ierbeweging treurt om Michel, cie eens onze kranige vaandeldrager was. Wij eindigen met de woorden van onzen medewerker, die ons het tragische overlijden bevestigde Neen, Michel D'Hooge kunnen we zoo gauw niet vergeten... Een sportman uit één stuk, een man. wien een lichaamsgebrek niet kon verhinderen om. met taaie wilskracht en stalen moed, tot de primus der sportbe- weging uit te groeien... Een fair kamper, een renner die eene eereplaats verdient in het gulden boek van het Vlaamsche wïelerheir Michel D'Hooge. die wars van allen roem en eer, als eenvoudig handelaar een nieuw levensideaal nastreefdet aan de zijde van uwe trouwe echtgenoote. die U in lief en leed bijstond, naar U ging eens onze onbe grensde bewondering van sportliefhebber. Maar ook naar uw burgerleven zullen we graag opzien als naar een toonbeeld van eenvoud en rechtschapenheid... Met U ver dween een edel figuur uit onze oogen; maar Uit onze hdrteti, nog: brandend Van bewon deren, neen, daaruit zult ge nooit verbannen worden. Aan Mevrouw Weduwe Michel D'Hooge bieden we onze christelijke deelneming in haai' bitteren rouw. vij niet te overdrijven wanneer wij zeggen dat, hadde D'Hooge maai- wat kunnen sprin- en zooals Fred, of hadde hij op het einde naar steeds dezelfde dosis zelfvertrouwen ^zeten wanneer hij den strijd tegen ge- uchte tegenstrevers had aan te binden, dan -adde hij mogelijk FrQd's record dat met tweemaal vijftien overwinningen op een sei zoen prijkt kunnen neerhalen. Het schoonste bewijs vinden wij daarin wel in zijne overwinning in de Ronde van Vlaanderen 1937. waar hij te Wetreren snelle sprinters als Del tour. Hardiquest, Braecke- velt. Schepers. Hendrickx. enzachter zich liet in die orde. nadat hij dikwerf het on mogelijke had gedaan om alleen aan te ko men. D'Hooge won, omdat hij op het laat ste eindje weg. met zijn nijpend bergske en zijn ruwe straatsteenen. de hardste en de taaiste was gebleven van allen. Met hem hadden de geestdrift en de wilskracht ge zegevierd. En toch een stille in den lande... toch dierven we schrijven dat Michel Hooge stil en bescheiden door het leven De gewezen renner de h. Van Hoylandt. van Lokeren, die reeds in den oorlog van 14-18 gewond werd en tijdens het kampioen schap voor veteranen in 1935 den rechter- voorarm verloor, kreeg ook thans weer ruim zijn deel. Op 16 Mei was hij uit Brussel vertrokken ooi zijn vrouw die te Parijs bij haar ouders verbleef, te gaan opzoeken. Op een 40-tal ki lometer van Parijs bombardeerden Engelsche vliegers een Duitsch transport en Van Hoy landt die op den fietsweg naast de wagens reed werd door een bomscherf aan den arm- stomp gewond. Hij verloor enorm veel bloed doch werd door de Duitsche soldaten onmid dellijk verzorgd en met een Duitsche auto naar Brussel overgebracht waar hij in het Brugmannhospitaal verdere zorgen ontving. De h. Van Hoylandt stelt het thans echter weer best. Hij draagt zijn arm nog in een verband maar de wonde geneest prachtig, zoodat hij over enkele dagen weer geheel de oude zal zijn. De Wielersport in Noord-Brabant Nadat in de eerste weken van den oorlog van eenige activiteit op sportgebied in Noord- Brabaitt geen sprake was, begint nu het sportleven op gang te komen. Overal zijn plannen in voorbereiding om de verschillende traditioneele wielerronden doorgang te doen vinden. Zoo wordt met groote voortvarend heid aan de bekende Acht van Chaam ge werkt. Ook is zoo goed als zeker, dat de Ronde van 's Hertogenbosch dit jaar nog verreden zal worden, mogelijks op Zondag 21 Juli. De wielerbaan van 's Hertogenbosch opent Zondag 7 .)uli. Er wordt o.m. een 60 km. kop pelwedstrijd verreden, waarvoor de volgende koppels zijn ingeschreven Schulte-Boeyen, WaLs-Pellenaars. Klink-Groene wegen, Dem- menie-Jansen. Kremers-Van Rooy, Van der Voort-Bakker, Zwartepoorte-Roes e.a. Voort zal Schulte uitkomen in een achter volging tegen Klink. Te Opwijk Op Zondag 23 Juni, om 2 u. 30, kaatswed strijd op de Markt, tusschen Opwijk Gil- dezonen Peisegem Eendracht Buggen- hout cc Spruyt en Lebbeke «c 't Kruis Gevraagde arbeidskrachten Worden onmiddellijk gevraagd voor de Verwoeste gewesten, en NIET om naar Duitschland te gaan sleuteldraaiers, aller lei werktuigkundigen (monteerders, autome- kaniekers, draaiers, boorders, ajusteurs, sme den, lood- en zinkbewerkers, gereedschapma kers), houtbewerkers (triplexbewerkers; meu belmakers. timmerlieden, schrijnwerkers). Werkvoor waar den Benevens kost en on derkomen, 6 fr. per uur voor geschoolde vak arbeiders, 5.50 fr. per uur voor minder ge schoolde arbeiders en 4.50 fr. per uur voor niet geschoolde arbeiders. Er wordt 48 uur arbeidstijd per week voorzien. Noodwendige overuren worden met 25 t. h. meer betaald. Voor de gehuwde werklieden wordt aan de vrouw 2/3 van het loon betaald door bemid deling van de gemeente, het overige derde wordt ter plaatse betaald aan den belang hebbende, evenals het gebeurlijk overwerk. Voor de vrijgezellen wordt het volledig loon ter plaatse betaald. Duur van het werk Er wordt voorzien dat de werken ongeveer zes weken zullen in beslag nemen, om te beginnen. De aangewor ven werkkrachten zullen échter vrij met hun huisgenooten kunnen brief wisselen. De gevraagde werakrachten moeten tus schen 23 en 50 jaar oud zijn. Men kan zich nu reeds opgeven op dt Werkbeurs m de Ple zants'raat of ook op de wijkbureelen van Onderstand Men zal 24 uren op voorhand verwittigd worden inzake het vertrek. De plaats waar het werk wordt uitgevoerd kan niet op voorhand worden kenbaar gemaakt, doch dit ééne staat vast men wordt niet naar Duitschland gestuurd. Algemeen bericht voor de bevolking 1 Het ls aan iedereen verboden de vel den te betreden met zakken, manden, korven of dergexi'Ks, vóór 6 uur 's morgens, tusschen 12 en 13 u. 30 en na 7 uur 's avonds Veld wegen en banen die absoluut geen verbin dingswegen zijn, mogen niet betreden wor den, uitgenomen voor de personen die we gens hun bedrijf op het veld moeten zijn. 2. De inwoners worden streng herinnerd aan de bepalingen van het stedelijk politie reglement, waarbij voorgeschreven wordt dat te allen tijde, de straten en wegen rein moe ten worden gehouden en elke belemmering voor het verkeer onmiddellijk dient wegge nomen. 3. De speciale aandacht der bevolking wordt er op gevesugd dat het streng verbo den is telefoondraden of andere ve. bindir»gs- draden af te snijden of te beschadigen en de hand te slaan aan om het even welke geleidingen of inrichtingen op het gebied der stad gevestigd. De ouders en onderwijzers worden verzocht de kinderen op dit verbod opmerkzaam te tfnaken. De overtredingen zullen streng wor den gestraft. De opeisching van eetwaren in de provincie Brabant De h. dd. Secretaris Generaal van het Departement voor Ravitailleering en Volks gezondheid brengt den volgenden brief betref fende de opeisching van eetwaren ter kennis van de kooplieden, handelaars, voortbren gers en kleinverkoopers Aan den heer Delhaye. Secretaris Generaal van het Ministerie van Volksgezondheid en Ravitailleering, 2, Koningplaats, Brus sel. Onder referte aan uwe herhaalde aanwij zingen aangaande bovenvermeld onderwerp, deel ik U mede dat, op bevel van den Mili tairen Bevelhebber in België, al de vanwege verscheidene militaire overheden bevolen inbeslagnemingen onmiddellijk moeten wor den ingetrokken en tot verdere inbeslagne mingen en vorderingen van voor hét land bestemde levensmiddelenvoorradep, alleen door mij of door de onder mijn bestuur staande afdeeling, t. w. de Economische af- deeling, groepen voor Levensmiddelen en Landbouw Wirtschaftsabteilung Gruppe Ernahrung und Landwirtschaft mogen voorgeschreven worden. De Militaire Commandant in België De Chef van het Militair Bestuur, I. O., (G.) NAGEL. Telling der voorraden mijnhout Het Belgisch Staatsblad zoo pas ver schenen, op datum van 14 en 15 Juni 1940, bevat volgend besluit, uitgevaardigd op 12 Juni, op advies van den Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en on derteekend door den h. Raven, wn. secreta ris-generaal van het Ministerie van Econo mische Zaken en Middenstand Artikel 1. Een telling der voorraden mijn- hout wordt op 15 Juni 1940 uitgevoerd, over eenkomstig de hierna vermelde beschikkin gen. Art. 2. Deze telling heeft tot doel de voor raden mijnhout, zoowel loof- als naaldhout, evenals het pilhout in de mijnen gebruikt, op te teekenen. Art. 3. Worden onderworpen aan de ver plichting hun voorraden aan te geven met het oog op deze telling, de personen die op den 15 Juni 1940 houder zijn van een voor raad mijnhout van meer dan 25 kubieke me ter. Art. 4. De aangiften, gedaan op een bij zonder formulier overeenkomstig het model, dat aan onderhavig besluit is toegevoegd, worden onderteekend. door de aangevers en overhandigd aan het gemeentebestuur, ten laatste op den 1 Juli 1940. In geval van. afwezigheid van den recht hebbende. wordt de aangifte gedaan door den persoon, die het beheer van het bedrijf waarneemt. Art. 5. Het gemeentebestuur moet ten laat ste op 15 Juli de aangiften zenden naar hït provinciaal bestuur, die ze, samen met even- ueele opmerkingen, zonder verwijl over maakt aan den Centralen Dienst voor de statistiek. Ait. 6. De betrokkenen die nalaten een aangifte te doen, en de getelden die de ge vraagde inlichtingen onnauwkeurig en on volledig geven, zijn vatbaar voor de straffen voorzien in de artikelen 7, 8. 9 en 10 van het koninklijk besluit van den 27 October 1939. In geval van weigering, zich te schikken naar de reglementaire voorschriften, kunnen deze laatste ambtshalve toegepast worden door de zorg van de overheid en op kosten van de belanghebbenden. Art. 7. De agenten en aangestelden van het beheer van waters en bosschen. de inge nieurs van het Ministerie van Economische Zaken en Middenstand zijn bijzonder gelast met te waken voor de toepassing van de be palingen van onderhavig besluit. EEN DOODE EEN ZWAARGEWONDE Vrijdagnamiddag gebeurde een zwaar ver keersongeval in de Koninklijke Straat te Schaarbeek. Een vrachtauto, waarvan het stuur ter hoogte van de Rogierstraat brak, reed het voetpad op en beukte tegen een lantaarnpaal aan. Twee vrouwen werden aangereden en verpletterd. Gelukkig slaagde de geleider erin zijn voertuig rap te doen stoppen en zoo andere voetgangers te ver mijden. De ongelukkigen werden in alle haast naar een gasthuis gebracht, waar bij haar aan komst de genaamde Maria Max. geboren te Schaarbeek op 7 October 1867, wonende 282, Steenweg op Haacht, overleed. Haar lijk werd naar het doodenhuisje gebracht. Het andere slachtoffer, Elodia Algoefc, echtgenoote Westbroeck, geboren te Ruisele- de op 5 Maart 1881, wonende Haachtsche- s te en weg te Schaarbeek, is er zeer erg aan toe en is nog steeds bewusteloos. Aankondigingen personen kosten inlassching. Vermiste 10 fr. per Zusters van Barmhartigheid van Ronse Normaalschool voor Onderwijzeressen en Fröbelafdeeling. De leerlingen van a) Het 4e Studiejaar der lagere normaal school; b) Het 2e en 8e 8tudlejaar der Fröbelaf deeling mogen Donderdag 20 Juni »*rugkomen naar de Normaalschool. De internen t.rengen hun rant soeneer ingskaart en zegels mee De leerlingen der anuere studiejaren zullen tijdig gewaar schuwd worden voor het tier ïemen der lessen. 81096 BERICHT De Kostschool der Zusters van Liefde, St Denijs-St Genois, wordt geopend op Maandag 17 Juni. Rantsoenkaart en zegels meebren gen. DE OVERSTE. INSTITUUT H. HART HEVERLEE Sedert veertien dagen werden de lessen hernomen in al de afdeelingen. 81168 O. L. VR. PRESENTATIE SINT-NIKLAAS De leerlingen van a) Het le. 2e en 3e Studiejaar der Lagere Normaalschool; b) Het ie Studiejaar der Afdeeling voor Bewaarschoolonderwijzeressen mogen Maandag 24 Juni, in den namiddag binnenkomen en zullen drie weken in de Normaalschool blijven om de leerstof af te werken en het examen af te leggen. De leerlingen van Sint-Niklaas en omstre ken moeten extern zijn Deze van het Voor. bereidend jaar worden verzocht thuis hun leerstof te herzien zij zullen tijdig verwit tigd worden van den datum van het examen. HET BESTUUR. 81257 SCHEPPERS' INSTITUUT Mechelen HEROPENING PENSIONNAAT Het penslonnaat wordt heropend op Maandag 24 Juni e.k. De leerlingen moeten voorzien zijn van hun rantsoenkaart, alsmede van hu» rantsoenzegels en schikkingen tref fen om 's avonds (vóór 19 uur) in het Instituut aanwezig te zijn. OOSTAKKER INSTITUUT DER BROEDERS VAN O. L. VROUW VAN LOURDES De Leerlingen worden verwittigd dat de Normaalschool, de Vakschool en de Kostschool sedert 3 Juni 1940 herbegon nen zijn. De Zondagkursussen der Vakschool worden hernomen Zondag aanstaande, 23 Juni 1940, te 9 uur. 81505 DrukkerU 127. Lm. /V V PERIODICA JacqmainlaanBrussel.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 12