Russische ontstemming over de houding van Turkije en Iran ECHO'S MARKTEN TUIN EN NEERHOF Een autovoerder doodde zijn patroon te Oudergem Een meisje uit Meenen doodgereden te Geluveld Het vitriooldrama te Gent 4 Hef dunnen van fruit - Na de oorlogsdagen Belangrijk nieuws voor Oudenaarde -alle duivenliefhebbers te De Vlaamsche weggevoer den op den terugweg Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Mos kou. De beteekenis, die in gezaghebbende Sow- jet kringen aan de in het vijfde en zesde Duitsche Witboek gepubliceerde documenten toegekend wordt, blijkt uit de uitgebreide commentaren in de pers. Men ziet hier in de nieuwe documénten de ontmaskering der Engelsch-Fransche oorlogsbrandstichters. Men ziet tegelijkertijd in de Duitsche publi catie een bevestiging voor de juistheid van de buitenlandsche politiek van de Sowjet- unie. Met verbazing neemt men voorts ken nis van de dubbelzinnige rol, die de Zuide lijke naburen van de Sowjetunie, Iran en met name Turkije, in het kader van de tegen Rusland gerichte oorlogsplannen der Weste lijke mogendheden, gespeeld hebben. De documenten van het Duitsche Witboek, schrijft de «Prawda». toonen het beste aan. welke de plannen zijn, waaraan de Sowjet unie met de meest energieke maatregelen het hoofd moet bieden ter verhooging van haar. veiligheid. De documenten van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken ont hullen, zoo gaat het blad voort, het bloedige spel der Engelsch-Fransche oorlogshitsers. Óp het Scandinavische schiereiland, in de Oostzee-staten, in Roemenië, in Iran en Tur kije, in alle landen, die aan de Sowjetunie genzen, hebben de Engelsch-Fransche macht hebbers bases en uitgangspunten voor den aanval op de Sowjetunie voorbereid. De publi catie der documenten toont nog eens, aldus de «Prawda», met welk een vooruitaienden blik en hoe juist de Sowjetregeering handel de, toen zij in het belang van den vrede en de veiligheid van het land een reeks beslis sende stappen deed. Vervolgens wijst het blad op de oorlogs voorbereidingen. die de Westelijke mogend heden in verband met den Finschen oorlog tegen de Sowjetunie begonnen te treffen. Met nadruk brengt het verder de beteekenis naar voren, welke de documentenpublicatie voor de Duitsch-Sowjet-Russische verhoudin gen heeft en schrijft De Engelsch-Fransche pers heeft met provoceerende doeleinden on ophoudelijk geruchten verspreid, dat de maat regelen van de Sowjetunie ter consolidatie van de veiligheid van haar Noordwestelijke Westelijke en Zuidelijke grenzen klaarblijke lijk tegen Duitschland gericht zijn. Deze heeren logen en liegen. De dubbelzinnige positie die de Zuide- ljike nabuurstaten van de Sowjetunie, Iran en met name Turkije, binnen het kader van de in de Duitsche documenten onthulde oor logsplannen der Westelijkf mogendheden tegen de Sowjetunie inr ~?t. zoo heet het voorts in het SowjetOu Vyn minst verbazing verwekken Wanneer de Fransche gés. Jikara aan zijn regeering kon rapporteéren, dat van de zijde van de Turksche regeering geen moeilijkheden voor het bombardeeren van Bakoe en Batoem met gebruikmaking van de Turksche vliegbases te verwachten waren, dan is dit meer dan zonderling wanneer men bedenkt, dat tusschen de Sowjetunie en Turkije een niet-aanvalspact bestaat. Hetzelf de geldt voor Iran. dat eveneens een non- aggressiepact met de Sowjetunie heeft. 's Avonds, rond 8 uur, kwam een zes-tal fietsers van Dickebusch gereden, te Meenen woonachtig, nl. Julien Vanhauwaert, Verlin de Elie, Carbonnel Antbine, Filips Maurice, Marie-Louise Ghesquiere, 19 jaar, wonende Wahisstraat, 150, en Provost Julienne, 17 j., wonende Dageraadstraat. Het groepje reed huiswaarts. Gekomen op den weg Ieper-Meenen, ter hoogte der Beselarestraat, op het grondge bied Geluveld, kwam een personenauto uit de richting van Meenen in groote snelheid afgereden. Aangezien deze had moeten zwen ken, reed hij zeif op het fietspad. De vier eerste renners konden ontsnappen aan de aanrijding, doch de twee laatsten werden door den auto aangehaakt. Marie-Louise Ghesquière, werd verwond aan den schouder en het gezicht, en door een militairen auto naar haar woonst overge bracht, waar zij de zorgen ontving van dok tere Vandenbulcke en Roussel. Julienne Provost echter, welke de rechter dij opengereten had en gekwetst was aan borst en hoofd, was op den slag gedood. Haar lijk werd naar het doodenhuis overgebracht. De doodrijder bekommerde zich niet om zijne slachtoffers, en vervolgde zijne dolle vaart, doch ooggetuigen gelukten er in de nummerplaat op te nemen, zoodat hij zijne welverdiende straf niet. zal ontkomen. De rijkswacht van Zonnebeke stelde een onderzoek in. HET AANHOUDINGSBEVEL VAN DEN DADER BEKRACHTIGD Juul Van Geem, uit Gent, die vóór enkele dagen een flesch vitriool in het aangezicht zijner vrouw wierp, zulks tijdens een huise- lijken twist, werd na een nieuwe ondervra ging door den onderzoeksrechter voor de Raadkamer gebracht welke zijn aanhoudings bevel bekrachtigde. De toestand van het slachtoffer dat in het burgerlijk gasthuis verzorgd wordt, is bevre digend. HOOG BEZOEK TE MECHELEN Z. Exc. Mgr Micara, Pauselijk Nuntius te Brussel, bracht verleden Vrijdag een bezoek aan Z. Em. Kardinaal Van Roey, Aartsbis schop van Mechelen. AAN HET PERSONEEL VAN DE WERKHUIZEN VAN ZWIJNDRECHT Een dringend beroep wordt gedaan op het personeel van de werkhuizen van Zwijn- drecht. om onverwijld de namen, adres, hoe danigheid, stamnummer en datum van in diensttreding te doen geworden der gedoode of gekwetste werkgezellen, te wijten aan bombardementen tijdens de uitwijking naar Frankrijk. Schrijven aan M. Theys Victor, Oude Steenweg, 1, Antwerpen. MEDEDEELING VAN HET COMITÉ DER GULDENSPOREN- HERDENKING Brussel, 7 Juli. Door de inrichters van de Guldensporenherdenking in de hoofdstad werd aan de bezettende overheid gevraagd, dat op 11 Juli de drankhuizen in Groot- Brussel tot 11 u. 30 zouden mogen open blij ven, dat de trams tot 11 uur zouden rijden en dat het verkeer op straat tot midder nacht zou worden toegelaten. Wij zijn zoo gelukkig te mogen melden, dat de bevoegde overheid op dit verzoek be reidwillig is ingegaan. EEN DRINGENDE OPROEP AAN DE GEDEMO BI LISEERDEN De leden van het Verbond V. O. S., die reeds zijn afgezwaaid, dienen onverwijld in voeling te treden met hun bestuur. Er zijn tal van zaken, in hun voordeel, te regelen. Gedemobiliseerden, die nog geen lid zijn, zijn welkom in onze rangen. Het verleden van ons Verbond is de beste waarborg voor het ter harte nemen van hun belangen. Ten einde de meest behoeftigen onder hen te gemoet te komen, werd het lidgeld tot einde 1940 uiterst laag. gesteld. Afgevaardigden van het bestuur zullen u bereidwillig ten dienste staan. EEN AUTOBUSDIENST BRUSSEL GENT Een autobusdienst wei kt tusschen Brussel en Gent. Ziehier de uurrooster. Brussel Zaterdagplaats (vertr.) 8 u. 30 en 17 u. 00 Korenmarkt (aank.)70 u. 00 en 18 u. 30- Korenmarkt (vertr.)10 u. 30 en 19 u. 00 Brussel Zaterdagplaats (aank.) 12 u. 00 en 20 u. 30 BRUSSEL. BOTER Melkerijboter in den kleinhandel 26 fr. in den groothandel 24 fr., in Dakken van 5 kg. bij den kleinhandelaar gebracht, en 23 fr. 75 in kassen vertrek han del 23 fr. bij de melkerij. Hoeveboter 23 fr. in den kleinhandel. 20 fr. op de hoeve betaald. EIEREN Groothandel 0.60-0.75 fr., volgens gewicht. ANDERLECHT-SLACHTHUIZEN. GROEN TEN Bloemkoolen, per stuk, 0.75-2.20 fr.wor tels jonge, per bos, 0.40-1.10 fr.selder, per bos," 2.00-4 75 fr.groene kooien, per stuk, 0.75- 1.00 fr. roode kooien, per stuk 1.50-1.75 fr.; witte kooien, per stuk, 1.50-1.75 fr. kervel, per kilo. 3.00-4 00 fr.loof, per stuk, 0.60-0.70 fr.; krolsaladen, per stuk, 0.30-0.50 fr.snijboo- nen, per kilo. 4.00-4.50 fr. groenen boonen, per kilo, 2.50-3.50 fr.; ajuin, per bos. 0.50-0.75 fr.; zurkel, per kilo. 2.00-2.50 fr.peterselie» per kilo. 2.00-3 00 Ir.; porei, per bos, 1.25-1.50 fr. erwten, per kilo, 2.25-3.00 fr. prinsessen, per kilo, 1.75-2.00 fr.; aardappelen, per 100 kilo, 45.00-50.00 fr. radijzen per bos, 0.60-0.80 fr.; rubarber, per bos, 0.50-0.60 fr.tomaten, per kilo. 4 CO-5.5Q fr. FRUIT 8 Juli 1940 krieken, extra, per kilo, 2.50-4.75 fr. krieken, gemidd.. per kilo, 2.50- 3.50 fr.stekelbezen, per kilo. 1.00-1.50 fr.; roo de bessen, per kilo, 1.50-1.75 fr.; druiven, per kilo. 11.00-14.00 fr. KORTRIJK. Markt van 8 Juli J840: tar webloem, 210 fr.boter de kilo, 23.00 eieren het stuk 0 65-0.70. VEEMARKT 261 dieren 127 koeien. 4.50- 5.50, per kg. levend; 92 veerzen, 5.75-6.25 fr. 19 stieren, 5.75-6.5023 ossen, 6.25-7.00 fr. konijnen per kg., 6.00 fr. kiekens per kg.. 10.00-12.00 fr.: hennen, het stuk, 5.00-5.50 fr.; duiven, het stuk, 2.00.eenden, het stuk 14.00. GROENTEN EN FRUIT wortels, de bundel, I.00-1.50; boonen, de kilo. 5.00-5.50; erwten, de kilo, 2.50 kooien, het stuk. 1.00; tomaten, de kilo. 7.00 bloemkoolen, het stuk, 2.50-3.00 selderij, de 1 undel, 1.50 porei, de bundel, 1.50; krieken, de kilo, 5.00. GROENE ^ELLEN Vellen van schapen, per kilo. 11.00 fr.; vellen van koelen, per kilo. 8.20: vellen van veerzen, per kilo, 8.30 vellen van stieren, per kilo, 7.90; vellen van ossen, per kilo. 8.30 fr.vellen van kalvers, per kilo, II.00 fr NIEUWPOOBT. Boter. 20eieren, 0.60- 0.65 aardappelen, 0.60-0.65; efwten, 2.50 wor telen, 0.75-1.25; spinazie, 2 groene boonen. 3; kropsla, 0.50-0.75: bloemkool. 2.50-3: selder, 0.75-1.25; prei 1.25-2kersen 6-7; witte bul ken, 6; aalbessen 2.50; stekelbessen, 2.50-3.00. BLANKENBERGE. Boter, 23 eieren. 0.65; prei, 2.50; selder, 3 bloemkool. 4; erwten 2.50; tomaten 8 kersen, 6-8. SINT-TRUIDEN. Hoeveboter, 23-26; eieren 0.75-0.80 aardappelen, 0.55-0.65; oude duiven, koppel, 7-8; jonge duiven. 9-12; haantjes, 7-10; hanen, 17-24hennen, 15-18: kiekens per stuk, 12-14; jonge konijnen 14-16: konijnen 25-30; biggen, 120-140; kalveren. 300; melkkoeien, 2000-2800. FRUITMARKT Kersen. Kern leien, 2-2.25; walschen 2.70-3.25; knakers 1.50^1.75: gewone kersen, 1.25-1.50; zware kersen, 1.50-1.75; bi- garreaux, 3-3.25; kapucienen, 2.50-3 kastanjes, 2-2.50; Eysdenschen. 1.75-2.00; boterkersen. 1.00- 1.25; blauwe boschbessen (myrtiles) 2.50-3; stekelbessen, 0.75-0.90; aardbessen 3.75-4.50; Oassis 2—2 25 DENDERMONDE. Andijvie. 0.60worte len. 0.75; aardappelen 50-55; peterselie 3.50-4; selder 2 kervel 3.75-4.25; prei 2.50; prinses sen, 5.50: snijboontjes, 5; boterboontjes, 5.50; sjalotten 3.50; ajuin 2 asperges, 4.50-5; krop- "'stadsen60— Boter. 22 eieren. 0.55aard- auuelen 0.75, wortelen. 1.00; sla 0.75; bloem kool 1.50-2 00: erwten. 1.50; krieken, 5.50-7.00. AALST; 6 Juli. Roomboter, per kilo. fr. 25 00; hoeveboter, per kilo. ir. 23.00; eieren, 't stuk. fr. 0.720.75; kiekens, 't koppel, fr. 3035; konijnen, per kilo, fr. 11rundvl. met beend. per kilo, fr. 18.00. id zond. beend., 20 fr.; varkensvleesch. per kilo. 19 fr.; biggen, getal te Icoop gesteld, 180, prijs 't koppel, 400 550 frank. De handelskweeker, wil hij handelswaar dig fruit op de markt brengen, ziet zich in vele gevallen verplicht zijn vruchten te dunnen. Waar het dunnen der vruchten voor den uitbater van een fruitaanplanting een factor van belang is, zou deze evenmin door den liefhebber mogen verwaarloosd worden. Boomen die zwaar beladen zijn met vruch ten moeteu dus ontlast worden van een deel ervan, teneinde de overige die aan de boo men blijven hangen een nol-male ontwikke ling te laten bereiken, gemakkelijk te la tea kleuren en rijp worden. Aan het vruchtendunnen Lijn volgende voordeelen verbonden 1. Het dragen in beurt jaren, t.t.z. om de twee of drie jaren wordt vermeden. Overvloedig dragende boomen spreken hun assimilatenreserve (rese.-ve aan voedings stoffen) te sterk aan teneinde de vruchten te kunnen voeden. Gezien de bloembotvor- ming het gevolg is van een ophooping van assimilaten, worden er gedurende dit oogst jaar weinig of geen bloembotten gevormd. Het volgend jaar worden weinig, bloemen waargenomen De boomen komen dan min of meer terug op kracht. 2. Dit onevenwicht in ~de vruchtbaarheid werkt remmend op den groei en ontwikkeling der boomen. Boomen waarvan de vruchten regelmatig uitgedund worden, leven bijgevolg langer. 3. Bij het dunnen worden steeds de beste vruchten op de best gelegen plaatsen gela ten, waardoor de hoedanigheid reeds merke lijk beter is. Het beste tijdstip om de vruchten te dun nen is in de tweede helft van Juni nadat de zoogezegde Junirui (Juni drop) plaats gegre pen heeft. Best is één vrucht per groeiplaats laten staan. In sommige gevallen twee. b.v. als de boomen niet te zwaar geladen zijn Bij het te dicht hai.gen der vruchten wor den heel dikwijls ziekteverschijnselen waar genomen (Monilia). Het dunnen der vruchten op hoogstammen wordt zelden toegepast. Besluiten Regelmatig van hun overtollige vruchten ontlaste boomen groeien beter éh leven langer. De vruchtbaarheid treedt regelmatig op. De vruchten die men oogst zijn grooter en mooier van uitzicht. Het voordeel van vruchten dunnen hoeft verder geen betoog. Het is een werk dat dient veralgemeend te worden. Omdaf hij was afgedankt gewor den. - Thans werd hij veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf In een villa van de Grand Forestier-laan, te Oudergem, had den 3In Januari 1940, een pijnlijk drama plaats een afgedankte auto voerder, doodde zijn patroon, M. Lejeune, van de bekende Antwerpsche firma Lejeune en Van Opstael, met twee-karabijnschoten. Maandag stond de dader van. dit droevig drama terecht voor de boetstraffelijke recht bank te Brussel, voorgezeten door den heer rechter Malbecq, beschuldigd van slagen en verwondingen die den dood veroorzaakten zonder inzicht van te dooden. Ter zitting drukte de chauffeur het groot ste leedwezen uit. Als verontschuldiging voor zijn daad roept hij het gevoel van opstand in dat zijn ongerechtvaardigde afdanking bij hem veroorzaakte en het feit dat hij ten zeerste ontroerd werd door de tranen zijner vrouw. Ik wilde, zegde hij, een definitieve ver- klaring^4iebben met mijn patroon; ,daar ik zijn autocratisch karakter kende, wapende ik me met een karabijn van 6 mm. dat diende om merels schrik aan te jagen. De h. substituut Bertholet vroeg een stren ge straf voor beklaagde, die de eerbiediging van ieder menschenleven vergeten heeft. Mter VELDEKENS, ZOON, eerste verdedi ger van beklaagde, wees erop dat de 42-jarige beklaagde steeds een voorbeeldig dienaar was geweest, die zoo zeer het vertrouwen van zijn patroon genoot, dat deze op- zijn naam een brandkast huurde in de bank om er zijn kostbaarste waarden in veiligheid te brengen. De h. Dr VERMEYLEN verklaarde dat Antoine erfelijk belast is; dat hij zeer ze nuwachtig is van aard, en gemakkelijk prik kelbaar. Daarbij was zijn-strafrechterlijke verantwoordelijkheid op het oogenblik der feiten, verminderd in ernstige -verhoudingen. Mter VELDEKENS, VADER, trachtte ver volgens te bewijzen dat Antoine de volstrekte controle zijner daden verloren had op het oogenblik van het drama. Na een kortstondige beraadslaging, ver oordeelde de rechtbank Antoine tot vijf jaar gevangenisstraf, 100 fr. boete -en de kosten. De burgerlijke partij bekomt den bevraag den frank schadevergoeding. Evenals zoovele andere plaatsen, heeft ook het mooie Scheldestadje zijn tol betaald aan den oorlogsgod. Vergeten we niet dat van hier uit verscheidene groote verkeerswegen naar alle kanten des lands leiden. Het is nog te vroeg om een bilan op te ma ken van dezen, die nooit meer zullen terug- keeren, want velen zitten waarschijnlijk nog diep in Frankrijk of bevinden zich in krijgs gevangenschap. Wat de stoffelijke schade betreft, het is vooral de Pamele-parochie die hier getrof fen werd. Eén der prachtige mekanieke bruggen over de Schelde, deze aan Pamele-kerk, dewelke amper enkele maanden in gebruik was, werd door de aftrekkende troepen der verbonde nen opgeblazen, terwijl haar evenbeeld, de Hoogebrug, pas afgewerkt, door sommige omstandigheden van verwoesting gespaard bleef. Door het springen der brug liep dé* kerk van O. L. Vrouw van Pamele ernstige beschadigingop, zoodat het koor voorloopig onbruikbaar is. De beide houten bruggen over den zijarm der Schelde, in de Bergstraat en Doornijk- straat. werden eveneens opgeblazen. Het ver keer doorheen de gansche stad is echter reeds verzekerd. De spoorbruggen der Meerschpoort en aan den Tonkin welke het treinverkeer met Ronse en Berchem-Vlaanderen toelieten, de loopbrug -« Tonkin en een dergelijk brugje langs de Schelde, nabij de sluizen, wei-den eveneens vernield. Bommen en granaten richtten groote ver woestingen aan. De kloeke St Walburgatoren zag een zijner hoektorentjes afschieten, en werd verder door enkele granaten getroffen. Groot is verder het aantal huizen dat min of meet zware schade geleden heeft. Op de Schelde werden vele schepen in den grond geboord. En ook het prachtige oude stadhuis, echt juweel van bouwkunst, werd enkele malen geraakt. Men is reeds met de hersstellingen begonnen Provinciale Kamer voor Ambachten en Neringen van Oost-Vlaanderen BELANGEN DER BEENHOUWERS-SPEKSLAGERS Door tusschenkomst van het Syndikaat der Vereenigde Vleeschhouwers^van Gent en om liggende, vertegenwoordigd door h. Bruyneel, Bestuurslid der Provinciale Kamer voor Am bachten en Neringen, werd ten voorloopigen titel toegestaan dat zegel Nr 3, vet. in aan merking komt voor het wederaanschaffen van vleesch door den beenhouwer. Men neme wel in acht dat deze vetzegel moet aangebracht worden op kaart Nr 3. Deze kaart moet dan samengevoegd worden bij borderel Nr 10. Een afvaardiging van den -Onafhankelijken Bond, V.Z.W.B., Antwerpenplein, 13a, te Gent, heeft verleden week een nieuw onderhoud gehad met den h. Charles Hanotte, den be stuurder van den Belgischen Duivenbond te Brussel. Dit onderhoud liep over de menigvuldige voetstappen reeds aangewend teneinde een eenvormige reglementeering van de duiven- liefhebberij te oekomen voor gansch België. Het is bijna zeker dat zich in de eerste dagen een merkwaardige kentering zal voor doen in de thans geldende reglementeering. Zoo zouden de duiven dan op-bepaalde uren van den dag toch weer kunnen uitvliegen, wat natuurlijk een vereischte is voor den kweek. Uitvoerige onderhandelingen zijn aan den gang met de Duitsche overheid. Beroep werd tevens .gedaan op den bekenden, liefhebber Frans Bonfigt van Keulen, voorzitter van de Duitsche Duivensportfederatie Anderzijds werd een memorie overgemaakt aan brigade-generaal Sachs, algemeen in specteur der Vinbindingsdiensten en hoofd der Duitsche politie bij het Ministerie van Binnenlandsche Zaken te Berlijn. Het is duidelijk dat de Duitsche overheid al zal doen wat mogelijk is om de Belgische duivenliefhebbers, waarvan de 9/10 to' de werkende klasse behoort, bevrediging te ge ven. Laten we dus kalm de verdere gebeurte nissen afwachten en dank weten aan hen, door wiens tusschenkomst en bemiddeling, een bevredigende oplossing.^ voor- de duiven- houders werd bereikt. Wij zullen allé duivenliefhebbers verder op de .hoogte houden en wie inlichtingen te vra gen heeft, kan zich steeds schriftelijk wen den tot den Onafhankelijk en Bond ver- eemging zonder winstbejag, Antwerpenplein, 13a, te Gent. Steeds zal met de meeste, -bereidwilligheid en kosteloos worden geantwoord op alle kwesties desduivensport -betreffende. Tenslotte nog doet de Onafhankelijken Bond beroep op alle sportbroeders opdat zij zich stipt zouden gedragen- naar de onder richtingen en reglementen huidig in voege. Elke wijziging in de huidige reglementee ring zal onmiddellijk aan de liefhebbers wor den bekend gemaakt. (Medegedeeld.) De politieke weggevoerden die zich meestal in Zuid-Frankrijk bevonden zijn sinds 1 Juli op den terugweg. Naar het Comité voor hulp aan de politieke gevangenen mededeelt, waren ojïi. Dr. Borms, Dr. Burssens. Mr. Lagrou, de. hh. Loquet, Thissen en Muller Zaterdag-reeds te Parijs. Ook de hh. Van Opstraet en Ward Hermans en Mr. Jan Timmermans worden spoedig ver wacht.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 14