De aanvalsmiddelen legen Engeland 1 Vroegere spanningen tusschen Frankrijk en Engeland Snelle tegen zware wapens ter zee De taak die het Vlaamsch Nationaal Zangverbond zich stelt hij de heropvoeding van ons volk De opbouw eener nieuwe orde in Oost-Azië Rond de afzetting van den opperbevelhebber van het Nederlandsche leger De voedselvoorziening van Frankrijk Het luisteren naar buiten landsche radiostations in Nederland Overplanting van Zweden «HÉT Door instinct eer dan door een klaaar besef in de komende dingen gedreven, heeft Enge land, naar schout bij nacht Z. V. Lützow in Das Reich betoogt, de technische vernieu wingen, die de XIXe eeuw in snelle vaart op het gebied van den bouw van oorlogs schepen medebracht, niet bevorderd maar eer verovering van de Noorsche kust door lan dingen en de schade door den zwakkere in de open zee toegebracht. Lützow gelooft niet, dat Engeland de kost baarste reserve van het rijk zal durven in zetten; Het beschikt niet meer over de 15 slagschepen, waarmee het den tegenwoordi- hoord. De afsluiting van het nauw van Ca lais door Engeland behoort tot het verleden. Spoedig zal blijken hoeveel doeltreffender de duikbootoorlog kan worden gevoerd. Een blik- op de kaart toont, wat het beduidt, als de eindelooze weg van de Duitsche Bocht om Engeland heen wegvalt en daarmee de lange vertraagd. De schrijver gaat terug op de grondslagen van de Britsche heerschappij in de wereld en het verhinderen van de opkomst van zeemachten van gelijken rang. Maar die vernieuwingen kónden niet opgehouden wor den, achtereenvolgens deden stoommachine, pantser en granaat hun intree. De kloeke zeeman gaf niet meer den doorslag, de tech nicus trad aan zijn zijde, ja, tenslotte moest de eerste tot wapentechnicus worden. Maar nog beheerschte het slagschip onbetwist de zeeën. Toen traden in het midden van de vorige eeuw snel na elkaar twee nieuwe wapens op, de mijn en de torpedo. Een ovennacht van het watervlak kon ze nauwelijks baas wórden, omdat ze onzicht baar waren, niét alleen' de otfdér W^tef gè^; legde mijn. ook dé kléine ÓfèttëMtörp:édctoöotV Men kon zich daartegen beschermen, niét ze aanvallën., In den FtiisSfech-Japanschen oor log bij den strijd om de', Russische oorlogs haven Port-Arthur kwamhet gevaat van^ deze wapens, vooral de mijn, voor het" 'eerst helder aan den dag. De Japanners eerst, terstond daarna de Russen, hadden met de mijn, die reeds als aanvalswapen kon worden aanger iswaar werden ze in de Schaduw gesteld door wend, belangrijke successen bevochten. Wei- het beloop van den beslissenden zeeslag bij Tsjoesjima, die buiten invloed der nabijheid van een kust uitsluitend als een slag van linieschepen verscheen en de laatste zeeslag was, waarin kleine gevechtsmiddelen niet aan het woord kwamen. Stoommachine, pantser en granaat hadden reeds den stoot gegeven tot een gestadig toe nemende vergrooting van het slagschip. Maar met de grootte stegen ook de kosten en hier mee was een geleidelijke vermindering van het aantal dier bodems ook bij de grootste vloot waar te nemen. De bescherming onder de waterlijn van de schepen maakte een sprongsgewijze vergrooting van 12,000 of 15.000 ton tot het dubbele noodig en dienten gevolge trad een vernieuwde vermindering van het aantal in. Met slechts 25 kapitale schepen ging Engeland den wereldoorlog in tegenover ongeveer 250 daarmee vergelijk bare eenheden in den bloeitijd van het oude liniezeilschip. Dit is de historische rol van de kleine gevechtsmiddelen» daaruit blijkt hun voor de grootste .vloot noodlottige werking en tegelijkertijd de actualiteit van een histori sche beschouwing. Het tanen van de Britsche heerschappij Wat deze middelen, door een zwakkere zee macht met beleid ingezet, naar waarheid waard zijn, .of ze een ommekeer in de ge vechtsomstandigheden kunnen veroorzaken kan eerst blijken, als de grootste vloot zelf in een strijd om het bestaan gewikkeld wordt. Vóór den wereldoorlog had zich een onvergelijkelijk gevaarlijker wapen, de duik boot, aan het slagschip in den weg gesteld. De onderwatermijn immers kon door vegers ter zijde gesteld worden en de torpedoboot tegenover de actie-radius van de duikboot had een vijand in den jager gevonden, waar om zoo te zeggen mateloos werd uitgezet. Een gevolg van een en ander was, dat de eerste zeemacht niet"meer een blokkade vol- wagen, maar op grooten afstand tot een met gens de regelen van het volkenrecht kon recht en moraal sportenden uithongérings- oorlog tegen de burgerbevolking moest over gaan. De schrijver noemt het succes van de kleine gevechtsmiddelen in dubbelen zin een moreele overwinning, want een blokkade op grooten afstand beteekent den strijd ontwij ken en hij herinnert aan de eerste successen van Duitsche duikbooten tegen Britsche slag schepen in 1914 in-de Noordzee. Naast de duikboot is toen het van alle perfecties voorziene luchtwapen getreden, dat het slagschip tot een sterke horizontale be scherming boven de waterlijn en verdere vergrootingen dwong. Afzonderlijke gevech ten zijn in de plaats van den strijd in linies getreden. De kleine wapens hebben derhalve den zeeoorlog gerevolutionneerd, getuige de De zoogenaamde snelle booten. gen oorlog inging. Een verlies van zoo'n bo dem kan tijdens den duur van den oorlog niet vervangen worden. KustbaUërijen, kruisers, torpedoboot- en duikboot jagers, enz. aan den Britschen kant, soortgelijke vaartuigen inzonderheid duik- en snelbooten bij .de Duitschers en boven beide de luchtvlooten, zoo zal de strijd in het nauw van Calais, het Kanaal en verder ontbranden. De scheepvaart naar de Theems staat op het spel. Engeland moet trachten het ver keer daarheen vrij te houden, want andere havens bieden zich hiertoe niet aan. Maar de strijd zal zich, weliswaar in heel andere omstandigheden dan in 1914-1918 over Enge- lands toevoer over zee, uitbreiden. We heb- ,b?n al,.va,p„efin g^slaagdén aanval v£m mó- ^rtpïpëdobpótén Óp Engelsche schepen ge- tijd van de hierdoor noodig wordende her stelwerkzaamheden. Over de heele linie is Engeland in de verdediging gedrongen. Wel zou het verkeerd zijn den Britschen weer stand te onderschatten. In den wereldoorlog is bewezen, dat pas het gevaar den Brit tot volle ontplooiing van zijn taaie kracht prik kelt. Dies zullen de Duitschers op felle tegen aanvallen stooten, hetzij door mijnen tegen duikbooten, hetzij boven water. Maar, aldus eindigt de beschouwing, het lot van den strijd kan daardoor niet beslist worden, gezien de samenwerking van de Duitsche strijdkrachten ter zee en in de lucht. Zoo luidt de vraag niet meerzal Engeland de aderlating aan onmisbaren toe voer weten in te perken Maar hoe lang nog kan het tegenstand bieden We moeten onze Vlaamsche Volksgenooten vertrouwd maken met een waardig en een nationaal liederrepertorium. Daarbij hoort in de eerste plaats Eén opgelegd eenvormig liederreperto rium voor onze lagere en middelbare scholen; Een goed geleide propaganda voor het Nederlandsche volkslied langs onze nationale zenders; Een centrale organisatie voor leiding aan onze koorvereenigingen en muziekmaat schappijen; Een degelijke volksuitgave van lieder bundels die dienstig kan zijn voor de scholen, de jeugdgroepen en de koren. Het Vlaamsch Nationaal Zangverbond be werkt sedert 1932 deze bijzondere terreinen. Door het inrichten van het landelijk en van gewestelijke zangfeesten door het geven van honderden koncertvoordrachten verwierf het de sympathieën van de gansche Vlaamsche bevolking. Het V. N. Z. zet zich dan ook met verdub belden ijver aan deze taak en hoopt het wel zijn der bevolking daardoor te verwezenlij ken. Sekretariaat V. N.Z. Verzoeningstraat, 22 Borgerhout. (Antwerpen). TOKIO, 8 Juli. In een boodschap ter gelegenheid van den derden verjaardag van den oorlog in China, verklaarde eerste-minis- ter Yona, dat het werk van den opbouw eener nieuwe orde in Oost-Azië stevig voor uitgaat. Een nog grooter gebied van China is bevrijd geworden van de elementen, die Ja pan tegenstand boden. De nieuwe centrale regeering onder Wang Tschung Wei ontwikkelt zich zonder hinder palen te ontmoeten. De ontwikkeling van den militairen toestand in Europa verbetert de beteekenis der internationale positie van Japan. De politiek van Japan is sedert haar ontstaan op het scheppen van een vredes toestand in Oost-Azië gericht. Japan staat thans vóór overgroote moeilijkheden. De mogelijkheid van een duurzamen vrede in Oost-Azië zal echter pas voorhanden zijn, wanneer Japan de tegenwoordige moeilijk heden overwonnen heeft. De bevelhebber van de weermacht in de Nederlanden, generaal der vliegers Fr. Chris tiansen, maakt bekend Er is misbruik gemaakt van de in de ge schiedenis zonder voorbeeld zijnde lankmoe digheid en grootmoedigheid, waarmede de Führer den soldaten van een vijandelijke weermacht vrije beweging heeft toegestaan en de demobilisatie ten uitvoer liet brengen, in plaats van hen in gevangenschap te laten wegvoeren. Indien krijgsgevangene Nederlandsche mili tairen niet in staat zijn, de hun toegestane vrijheid te waardeeren, dan ligt daarin een smakeloos gebrek aan discipline jegens de bezettingsmogendheid, die het Nederlandsche leger weinig eer aan doet. Generaal Winkelman heeft nagelaten hier tegen op te treden en daardoor bewezen, dat hij zijn positie en den toestand niet zoo heeft opgevat, als ieder, die nuchter denkt, moest verwachten. In de bekendmaking wordt verder o.a. nog gezegd Uit het karakter van talrijke Engelsche bombardementen kan onomstootelijk worden opgemaakt, dat zij berusten op inlichtingen van Nederlandsche zijde. Ik wensch er geen twijfel over te laten bestaan, dat een derge lijke handelwijze met alle middelen, waar over de Duitsche organen beschikken, zal worden opgehelderd en volgens de Duitsche landsverraadwetten. welke voor den oorlog verscherpt zijn, zal worden gestraft. Verder moeten de Nederlanders van het volgende nota nemen wie een mogendheid, die met Duitschland in oorlog is, in eenigen vorm voordeelen verschaft, berichten doet toekomen of op andere wijze bevoordeelt, brengt tegelijkertijd het leven en den eigen dom van zijn eigen volksgenooten in gevaar en benadeelt het. De bekendmaking besluit als volgt: Ik waaischuw verder voor elke demonstra tie voor de vroegere Nederlandsche regeering of leden daarvan. De Duitsche weermacht heeft Nederland moeten bezetten, omdat de vroegere Nederlandsche regeering neutrali- teitsschennis heeft begaan. Ik wensch, dat dit niet wordt vergeten. GENOEG VOORRAAD OM HONGERSNOOD TE VOORKOMEN De Fransche minister van Landbouw deelt mede dat er in Frankrijk voldoende graan, vet en vee in voorraad is om hongersnood te voorkomen. Nochtans wordt iedereen aange zet om uiterst zuinig met alles om te sprin gen. Fasjoda tot Laval Het is nog te vroeg om de inwerking van den Britschen aanval tegen de Franseiie vloot in de haven van Oran na wat de laatsfe weken gebeurd is op Frankrijks buitenland- schen koers en op de openbare meening vast te stellen. Van oudsliet er zich een strooming gelden, die zoo al niet aan Engeland vijandig mocht heeten. voorbehoud maakte ten aan zien van Londen's politiek jegens het vaste land. waarbij het Parijs als pion moest ge bruiken. Die tegenstand bereikte zijn hoogte* punt in Fasjoda (1899) en gedurende den Boerenoorlog. Delcassé was het, die als minis ter van buitenlandsche zaken vastberaden het stuilr wendde onder invloed van de ont wikkeling aan gene zijde van de oostelijke grens. Hij zag in, dat de belangentegenstellingen met Engeland in Afrika vereffend behoorden te worden in een streven naar een evenwicht van krachten, waarbij Rusland aan den kant van de westelijke mogendheden kwam te staan. En wat de uitbarstingen van veront waardiging gedurende den Boerenoorlog, be paaldelijk het bezoek vaa president Kruger te Parijs aanging, ze waren uitingen van een spontane reactie op de overweldiging van een zwak volk. Tusschen de bewoners over en weer van het Kanaal -is het toen spoedig tot een ver gelijk gekomen. De Franschen bouwden op steun van de Britten in geval van nood en de wassende stroom toeristen, die zich vandaar jaar aan jaar over het Fransche land uit stort, sterkte de overeenstemming. In den wereldoorlog vond ze gelegenheid zich te be vestigen. Zoo lang gevochten werd, was het onmogelijk op gebrek aan inzicht, solidariteit of militaire samenwerking critiek te oefenen. Nadien is ze op grond van rapporten of ge denkschriften van Fransche aanvoerders los gekomen. De Toestand zinspeelde er dezer dagen op. De toenmaals van die zijde te laat aan Ant werpen geboden bijstand en de onwil, indien het harde woord veroorloofd is, dien French, de Engelsche opperbevelhebber in het begin van den strijd, aan den dag legde om in de voor Frankrijk hachelijkste oogenblikken vlak vóór den slag aan de Marne aan de Fransche beden om hulptroepen gevolg te geven, maakten een kwaden indruk. Terstond na het einde der vijandelijk heden ontbond Engeland de financieele soli dariteit, waarvan de frank het slachtoffer werd. Vooral de zigzagkoers van Lloyd George ergerde de toen bijzonder lichtgeraakte Fran schen in hooge mate. De eene na de andere conferentie was van noode om de telkens rij zende meeningsverschillen bij te leggen. In dien tijd had Caillaux zich voor den als hoo- geraad geconstitueerden semvat' woorden Wegéns tvóófderi eft':daderi?vdén élk-»dO premier in den loop van den oorlog ontsnapt. Caillaux mocht gelden als de voorman van de radicale groep, die met een scherp 'oog voor de werkelijkheid op een zoo mogelijk duurzame, verstandhouding met Duitschland aanstuurde, getuige het door hem in 1911 be klonken accoord. waarbij Frankrijk de vrije hand kreeg in Marokko en dit landgebied in Miaden-Afrika aan Duitschland afstond. La ter is Laval een bij de gewijzigde omstandig heden aangepasten overeenkomstigen weg in geslagen. In deze en andere gevallen kon het streven alleen tot zekere hoogte slagen, in dien er angstvallig voor gewaakt werd alles te vermijden, wat Engeland zich als tegen zich gelicht zou kunnen aantrekken. Van de scheid-actie, eenige jaren geleden door het weekblad Gringoire tegen de Engel- schen op touw gezet, behoeft geen melding gemaakt te worden. Verbodsbepalingen Afgekondigd is een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied ter bescherming van de Neder landsche bevolking tegen onjuiste berichten. Deze verordening luidt Paragraaf 1 Door middel van de radio mogen slechts uitzendingen beluisterd wor den, die uitgezonden worden 1. door zenders binnen het door de Duit sche weermacht bezette Nederlandsche ge bied; 2. door zenders binnen het Groot-Duitsche rijk met inbegrip van het protectoraat Bohe- men en Moravië, alsmede van het gouverne ment-generaal voor het bezette Poolsche ge bied; 3. door zenders, die aangesloten zijn op een van de onder nummers 1 en 2 genoemde zenders. STOCKHOLM. 8 Juli. Voor de eerste maal werd in Zweden een overplantingsvoor- stel van uitheemsche Zweden publiek bespitv ken. Het gaat hier om de vierhonderd bewo ners van de Tago-eilanden die van Zweed- schen oorsprong zijn. In de Zweedsche pers wordt voorgesteld dat de bewoners dezer eilanden naar de eilan den in de Schaeren voor Schockholm zouden overgeplaatst worden. Deze eilanden waren vijf jaar geleden nog gedeeltelijk bewoond. Zij hebben thans geen bevolking meer, alhoe wel zij voldoende broodwinning leveren voor een visschers- en landbouw bevolking. Daarbij wordt ook nog herinnerd dat h«t groote eiland Vidingen bij Stockholm voer twintig jaren door een visschers- en land bouwbevolking bewoond was.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 17