In het bosch van Compiègne 1918 De wapenstilstands voorwaarden van 1918 Nog inlichtingen over de scheepsramp met Belgische krijgsgevangenen te Willemstad Londen tracht te beletten dat Frankrijk een wapen stilstand sluit De Franschen vragen naar het einde Een anecdote over de snel heid waarmee de Duitschers oprukten Opstand op Corsica Beroering in Zuid-Afrika Welke soldaten bevonden zich op het ontplofte schip De plaats van maarschalk Foch's wagen in het Bosch van Compiègne, waarin de wapenstilstand werd gesloten. ROME. 21 Juni (D. N. B.). Van uit Londen wordt, naai- Popoli di Roma meldt, een omvangrijk politiek manoeuver op touw gezet, om de regeering Pétain te verhinderen een officieelen wapenstilstand te sluiten. De vroegere Ministerpresident Reynaud is met Mande! en baron Rothschild, niet zooals eerst gemeld werd, naar de Vereenigde Sta ten afgereisd, maar met een vliegmachine naar Londen gevlucht. Hij moet van daaruit met alie mogelijke aan te wenden middelen trachten de Fransche regeering in den geest van de Engelsche wenschen te beïnvloeden. De leidende kringen van de Fransche vrij metselarij zijn. volgens Popoli di Roma, eveneens te Londen bijeengekomen en ont wikkelen aldaar een koortsachtige bedrijvig heid. Door herhaalde radio-uitzendingen in de Fransche taal tracht ookdeze groep het Fransche volk tot het herbeginnen van den strijd te bewegen. Weer. zcoals in 19*8. heeft er in Compiègne een historische zit ling plaats gehad tusschen Duitschland en Frankrijk. Toen waren het Frankrijk en Engeland die over het lot be slisten van het verslagen Duitsche volk. Nu, in 1940, beslist Duitschland over Frankrijk, dat zoo erbarmelijk moet capituleeren. Wij geven hier een kort relaas hoe in 1918 den vrede tot stand kwam tusschen Duitsch land en de geallieerden van den wereld- oorlog 1914-1918. 11 November 1918. Reeds weken voelde men het einde komen. Voor den soldaat op het front was het echter een vrceselijke tijd. aanval op aanval Voor uitrukken in nieuwe stellingen en nieuwe avonturen Intusschen waren de grooten op 4 Oc tober met de besprekingen aangevangen, Prins Max von Baden had beroep gedaan op Wilson, de Voorzitter der Vereenigde Staten. Minister Erzberger werd enkele weken later met de zending gelast. Op 7 November verlieten de 5 autos met de Duitsche afvaardiging het groot hoofd kwartier te Spa 's Avonds waren zij te dat volgepropt zat met aftrekkende De eerste wagen droeg een groote )sg en een klaroen schalde onophpu- ✓nü vnüf Werd éftkele uren gestaakt op Ptimi Të La Chapelle, op het Fransche Iront, namen de Duitschers plaats in de Fransche stafautos. Te Tergniér wachtte een fronttrein en met geblindeerde vensters kwam de trein op 8 November, te 7 uur 's morgens, in het bosch van Compiègne aan en hield stil voor deze van Maarschalk Foch. In het. stille bosch van Rethondes «Com piègne) is een open plek; daarheen zijn de rails gelegd, waarop van beide zijden de spoorwagens zijn aangereden. Tegen elkander staan de wagens van de Duitschers en die van de geallieerden men kan gemakkelijk over en weer loopen. Te 9 uur 's morgens werden de Duitsche afgevaardigden in den Franschen spoorwa gen binnengeleid. Maarschalk Foch groette militair, na de voorstelling der leden en overhandigde Erzberger zijn volmacht. Na onderzoek vroeg Foch het doel van hun bezoeken hier laten wij het kort histo risch gesprek volgen ERZBERGER. Wij komen de voorstel len van de Verbondenen ontvangen. FOCH (koel). Ik heb U geen voorstellen te doen. ERZBERGER. Nochtans, President Wil son... FOCH. Ik ben hier alleen om U te ant woorden, wanneer U om Wapenstilstand vraagt. Vraagt Wapenstilstand, zoo ja, dan kan ik U f!e voorwaarden voorleggen. ERZBERGER. Ja. Generaal Weygand geeft lezing van den tekst. Er is herinnerd aan wat Frankrijk's aan vraag om de voorwaarden ten einde aan den oorlog een einde te maken van het Duitsche verzoek in 1918 onderscheidt. Den derden October van dat, jaar richtte Max van Baden een vredesaanbod tot Wil son met verwijzing naar diens 14 punten en het verzoek ten spoedigste een wapenstil stand te laten afkondigen. Vijf dagen later kwam het antwoord uit Washington. Als voorwaarde tot Amerikaansche bemiddeling werd onverwijlde ontruiming van de bezette gebieden verlangd. Daarop volgde een drie voudige notawisseling, die met de 5 Novem ber door Lansing gezondene eindigde. Tevo ren hadden de geallieerden de voorloopige vredesvoorwaarden nauwkeurig doorgenomen en de 14 punten van Wilson aangenomen be halve de vrijheid ter zee. Ten slotte werd Duitschland verwittigd dat maarschalk Foch de Duitsche vertegenwoordigers zou ontvan gen om hun de wapenstilstandsvoorwaarden mee te deelen Deze afvaardiging onder leiding van Erz berger werd langs een omweg door het ver woeste Noord-Frankrijk geleid. Nadat Erz- bergers vraag de voorstellen vam de ge allieerden te vernemen afgewezen \vas,. las generaal Weygand de voorwaarden voor. Ze kwamen neer op ontruiming van het bezette gebfeq~en van Élzas-Lotharingen binnen 14 dagei% vrijlating van de geallieerde gevange nen. uitlevering van 5000 kanonnen, 30.000 machinegeweren, 3000 mijnwerpers, 2000 vliegtuigen, 5000 locomotieven, 150.000 spoor wagens en 10.000 vrachtwagens terugtrek king van de Duitsche troepen uit Oostenrijk. Rusland. Roemenië en Turkije uitlevering van alle duikbooten, interneering van zes groote kruisers. 10 slagschepen, 8 kleine krui sers en 50 moderne torpedojagers, het stilleg gen van de Duitsche luchtstrijdkrachten en handhaving van de blokkade. Den elfden November in de vroegte verliep de termijn. Ten slotte legde Erzberger de volgende verklaring af Een volk van 70 millioen lijdt, het sterft niet. ROME, 21 Juni (D. N. B.). Het verzoek tot wapenstilstand door Frankrijk aan Italië gericht versterkt bij de openbare meening den sedert eenige dagen heerschenden in druk dat geen Franschman, die van zijne verantwoordelijkheid bewust is. er aan den ken kan den tegenstand vooi t te zetten. De Popoio di Roma schrijft Frankrijk's capitulatie is het onvermijdelijke gevolg van een onhoudbaren militairen toestand. Welis waar poogt Londen nog, met de hulp van Fransche uitwijkelingen. Frankrijk tot voort zetting van den oorlog te bewegen. Maar het spreekt van zelf dat Engeland nu eerder aan de verdediging van eigen bodem moet den ken. Het Fransche verzoek om wapenstil- BERLIJN, 20 Juni iD. N. B.).Hieronder laten we een kleine anecdote volgen, die kenschetsend is voor het ongewoon vlug voor uitrukken der Duitsche troepen. Het speelde zich af in de nabijheid van Parijs en een lid van den Staf maakte het avontuurtje mee. Een oude, waardige dame, grendelde de slot poort, die roegang tot het kasteeltje gaf. los. Bij het binnentreden begroette zij, als eigena res, d£ Heeren officieren en zegde ten zeerste te betreuren hun geen onderkomen te kunnen verschaffen, daar het Engelsche Opperkom- mando niet toegestaan had het kasteeltje tot legerinkwartiering te gebruiken. Groot was hare verwondering, toen men haar mededeel de, dat ze met Duitsche officieren en niet met Britsche te doen had. -i ROME. 21 Juni (D. N. B.>. Met betrek king tot de op Corsika uitgebroken opstand ontving het agentschap Stefani nog het aanvullend bericht dat het op talrijke plaat sen tot hevige gevechten kwam tusschen de bevolking en de Fransche garnizoenen. stand stelt de beslissende phase daar van den strijd tusschen de mogen Iheoen der spil Rome-Berlijn en Frankrijk. De militaire medewerker van de Messa- gero uit de meening dat op militair gebied Frankrijk reeds niet meer bestaat. De Fran sche troepen verwachten uit Bordeaux geen bevelen meer, maar het nieuws dat de door de overwinnaars bepaalde voorwaarden aan genomen werden. Steeds wordt de toestand van de Fransche legérs moeilijker, zoodat geen hoop op een anderen uitweg meer over- •blijft. De zaak werd erg overdreven Het huis van Pastoor Juten te Willemstad Zuid-Beverland werden 3 lijken opgehaald ERZBERGER. Kan ik dien tekst aan mijn regeering mededeelen en kan het tijd stip voor antwoord, 72 uren, met 24 uren verlengd worden FOCH. Het tijdstip van 72 uren werd door de Verbondenen vastgesteld. Ik zal wachten tot 11 November. 11 uur (Fransche tijd). Gedurende het onderhoud dat 45 minuten duurde, bleef Maarschalk Foch uiterst kalm. de Engelsche Admiraal speelde met zi.in mo nocle. de Duitschers waren teneergedrukt. Een Duitsche afgevaardigde vertrok hierop naar Spa.... In den nacht van 10 op 11 November had een nieuwe bijeenkomst plaais Tot 5 uur 's morgens werd onderhandeld. On dit uw was het lot der volkeren beslist... Maarschalk Foch en Admiraal Weymyss teekenden eerst, daarna de Duitsche gevolmachtigden. De voorwaarden waren zeer hard voor de Duitschers bezetting van den Rijn, niet vrijlating van de Duitsche krijgsgevangenen, teruggave van Elzas-Lotharingen, onmiddel lijke levering van 5.000 kanons, 25.000 mi- trailleuzen. 3.000 mijnwerpers. 1700 vliegtui gen, 5.000 lokomotieven, 150 000 wagons. 5.000 autokamions, alle schepen der vloot, terug trekken van de Duitsche troepen in Oost- Afrika. zware vergoedingen in ahrehande ma teriaal en grondstoffen, enz., enz De Duitsche afvaardiging verliet het bosch van Compiègne op 11 November, te 11 uur. De wapenstilstand duurde 3'J dagen. Hij w^d driemaal verlengs en op 28 Juni 1919 werd de vrede van Versailles onderteekend. Generaal Herzog. de bekende nationalisti sche leider, heeft een scherp protest aan ge neraal Smuts den tegenwoordigen minister president gericht, waarin hij scherp protes teert tegen de Britsche tyrannie en eischt dat Zuid-Afrika uit den oorlog zou treden. Het is duidelijk dat na den val van Parijs de Westelijke Mogendheden den oorlog ver loren hebben. Hij staat er niet voor in dat er geen on lusten onder de Zuid-Afrikaansche bevolking zullen uitbreken en de regeering zal daarvoor de volle verantwoordelijkheid op zich moe ten nemen. is op dit oogenblik geen pastorij doch een consultatiebureau. Noch zijn -zeer gedienstige meid, dié de tragische zaak innig meeleeft, noch de ge moedelijke pastoor, wiens naam in Neerpelt en Overpelt wel niet vreemd zal klinken hij zelf is van Bergen-op-Zoom en kent Vlaanderen als de Vlamingen zelf nemen de menscheh die om inlichtingen komen dit kwalijk.-Er komen dagelijks 50 tot 60 brie ven toe. De pastoor licht iedereen zoo volledig mo gelijk in en tracht aldus het raadsel te ont sluieren dat vele Belgische gezinnen dag en nacht- bezig houdt. Hij is recht voor de vuist en zijn woord is zalvend en overtuigend te vens wanneer hij zegt U moogt gerust zijn. Uw man, uw zoon, uw broer ligt hier niet begraven. En nu de volgende Het gaat als aan den biechtstoel. Met dit verschil evenwel dat de pastoor van dit pro- testantsch stadje met 2800 zielen daar heel wat minder werk heeft daar het slechts 80 katholieken telt. Toch bestaat de parochie der H. Maagd Maria al meer dan 100 jaar. Ik ben hier al 24 jaar pastoor en heb nog maar 4 menschen begraven, zegt de pas toor. Maar nu. zeggen we. Nu heb ik er op enkele dagen meer dan 100 begraven. Daarmee zijn we aan ons onderwerp. De ramp fel overdreven Schrijf om te beginnen goed op, zegt de pastoor wijselijk, dat de scheepsramp van Willemshaven door de bladen heel wat werd overdreven. Eerst waren er 700 slachtoffers en dan 300. Ook dat laatste getal is overdre ven. Er liggen hier op dit oogenblik. juist geteld, 107 Belgische soldaten begraven. In doch slechts 1 begraven. Dan nog 6 in de gemeente Denbommel, II in Ooltgemplaat en 1 in Prinsland. Dat is ver van de 300 met- t waar Pastoor Juten geeft, ons de verzekering dat de officieele lijst van de Belgische soldaten die te Willemstad begraven liggen bij het Roode Kruis te Brussel berust. Namen worden wel eens verkeerd weerge geven. Er ontstaan dan allerlei gissingen en verwarringen die moeten vermeden worden. Ik kan U verzekeren dat er een zestal priesters aalmoezeniers bij waren die me ver zekerd hebben dat het soldaten waren die bij den slag van Tielt werden gevangen ge nomen en over Moerbeke en Hulst wegge bracht werden. Er waren er veel bij van het 15e Liniere- giment en Ardeensche Jagers meen ik. doch er waren er van allerlei linieregimenten. Zijn er veel Vlamingen bij de slachtof- fers t Betrekkelijk weinigvooral Walen. Brusselaars Een enkel geboren te Brussel op 18 Ja nuari 1917, Maxim-Henri Servais, doch woon achtig Doelstraat te Halen. En Antwerpenaars ?s Drie Har vent Chr., Limburgstraat, 35, Antwerpen Willem Van Oosten geboren te Antwerpen 30 April 1913, doch woonachtig te Lanaken en Lhair Jr., geb. 19 Augustus 1919 te Antwerpen. Te Willemstad liggen 107 soldaten begraven Het Hollandsche diep te Willemstad. Op de plaats waar een kruisje staat, heeft de ramp plaats gehad. De ramp had op 30 Mei plaats 's avonds rond half acht. De bewoners van Willemstad werden door een vreeselijken slag opgeschrikt en spoedden zich naar de haven uit welke richting de slag scheen te komen. Een schip met Belgische krijgsgevangenen was op een mijn geloopen. Onmiddellijk snelde men de opzittenden ter hulp. De schippers met hun roeibootjes, de Duitsche soldaten met hun motorbootjes die honderden soldaten konden redden. Men had toen nog geen idee van het. aantal slachtoffers. De eerste aangespoel- f de lijken werden op het kerkhof ter plaatse begraven waar een massagraf moest gedol ven worden. De pastoor van Willemstad, ge- holpen door Belgische aalmoezeniers die zich bij de krijgsgevangenen bevonden, waaronder E. H. Flor. Brijs, leeraar te Deinze, E. H. Al- bert Heinkens, leeraar te Ninove en E. H. Re- né Daem, leeraar te Geeraardsbergen. De eerste slachtoffers kregen een lijkdienst doch spoedig bleek dit niet meer mogelijk en moest de pastoor zich bij de grafzegening bepalen. Op het kerkhof liggen 54 Belgische solda ten begraven. De protestantsche geestelijk heid heeft hiervoor een hoekje van het kerk hof aan de Katholieke overheid afgestaan, dat speciaal door pastoor Juten werd gewijd. Spoedig bleek het noodig gezondheidsmaat regelen te treffen. Daarom werd een tweede massagraf gegraven aan den steiger bij de haven te midden van een aardappelveld. Hier liggen thans 53 Belgische soldaten begraven. Een voorloopige lijst van de namen der slachtoffers vindt men op een andere plaats in dit blad. HET ALGEMEEN NIEUWS ZONDAG 23 JUNI 1940

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 2