Lyon ingenomen -- Uitzuivering der Maginot- Sinie - Hartmanns-Weiierkopf veroverd -- Engelsche vliegtuigen bombardeeren verschil lende Duitsche steden Bizerta en Malta opnieuw gebombardeerd Om het bruggenhoofd bij Colmar De stroom vluchtelingen op zijn hoogtepunt Blum, Boncour en Mandel op de vlucht Mevrouw Tabouis en Torres krijgen geen visum voor Spanje De hertog van Windsor te Barcelona Joris Van Severen zou gefusilleerd zijn Het Duitsche legerbericht Itaiiaansch legerbericht Verwarring bij de Fransche troepen in Syrië STERFGEVALLEN HET ALGEMEEN NIEUWS t ZONDAG M JUNI IMS ^^—ssss—zsx De groote vlucht uit Frankrijk BERN, 21 Juni. (D.N.B.). Het toestroo- men van vluchtelingen naar Zwitserland zou gister zijn hoogtepunt hebben bereikt. Het meerendeel van de personen die gister over de Zvvitsersche grens kwamen, waren her komstig uit het grensgebied. Naar zij vertel den waren hun woningen nog ongehavend. Het aftrekxen der eigen troepen had echter een paniekstemming verwekt en er velen toe aangezet over de grens te trekken, inmiddels konden zij vaststellen hoe hen vanwege den bezetter niet het geringste gevaar dreigde, wat. velen er dan ook toe aanzette zoo gauw mogelij k weer naar hun haardsteden terug te keeren Anderzijds bekloegen de Pransche soldaten er zich over dat de ongeregelde vlucht dei- burgerbevolking, de verwarring nog heeft doen toenemen. De meesten geven toe dat het Fransche front niet alleen militair doch ook moreel is ingedrukt. Sedert dagen wis ten de soldaten niet eens meer wat er om ging. Op hun oversten konden zij zich niet meer verlaten en van hun Engelsche bond- genooten werden zij verraden. De Poolsche troepen die naar Zwitserland gevlucht zijn, schijnen thans alle contact met hun Fransche bondgenooten verloren te hebben. Fransche soldaten beweerden zoo waar dat Polen op hen geschoten hebben. Aan weerszijden van de straat, op Zwitsersch gebied, hoopen zich wapens en uitrustingstuig op geweren, patronen, helmen, bajonetten en kisten met munitie en handgranaten. Dra matische tooneelen spelen zich af aan de grens te Chaufour. Een regiment spahis reed hier over de grens, gehuld in flapperende roode mantels. Na de grens overschreden te hebben gaven zij hun geweren en sabels af en zouden dan door de Zwitsers nog verder ontwapend wor den. Dat kon echter lastig worden uitgevoerd daar de spahis hun dolken die ze tusschen hun kleeren nog geborgen hadden, niet wil den afgeven. MADRID, 21 Juni. (D.N.B.). De Spaan- sche bladen A. B. C. en Ya geven sensationeele berichten van ooggetuigen over den toestand in Bordeaux. In dichte drommen zwerven menschen en voertuigen doelloos onder de verzengde zon. Naast de Parijsche schoone en elegante klee- rendracht, merkt men bedelaars in lompen. Een vroegere politieke persoonlijkheid stapt aan de zijde van een armzaligen landbouwer. Zelfs filmsterren zijn er in die bonte me nigte te bespeuren. En heel die massa is slechts door één gedachte bezield Vluch ten De manier komt er niet op aan I Groote massa's bestormen de banken en consulaten De consulaten van Spanje en Engeland ziin bijzonder in trek. Angstig, af gemat en strak zijn de gezichten van allen. Ieder zoekt koortsig naar een slaapgelegen heid voor den nacht. Alles dient daarvoor een gang in een woonhuis, de stoepen, de banken in de parken, de auto's, de vracht wagens. de wachtzalen in de stations, enz. Zelfs ministers stellen zich tevreden met een nachtje te mogen doorbrengen op stoe len of banxen, of in een bescheiden dakka mertje. waarop ze vroeger wel misprijzend zouden neergezien hebben. De voedingskwestie was natuurlijk aan de orde van den dag. Om hongersnood te voor komen werd generaal Bernard met de bewa king dei voorraden en de rantsoeneering be last Duizenden militaire voertuigen uit de meest verscheidene deelen van Frankrijk vindt men er in bonte menigte bijeenverzameld Fran sche, Engelsche en Belgische Roode-Kruis- wagens staan kris-kras dooreen op straten en nleinen Wat erger is. er zijn bijna geen brand stoffen meer voorhanden. Anderzijds loopt er nog zelden een schip de haven binnen Tenslotte ziet men een veelkleurige rond slenterende menigte, waartusschen nevens doodgewone burgers, duizenden soldaten be- hoorend tot de verslagen legers, besluiteloos ronddwalen, verder vliegers zonder vliegtui gen. artilleristen zonder kanonnen, infante risten genie-soldaten zonder geweer of eenige andere uitrusting. Overal gaat de roep op Och. dat de vrede maar kwam, om het even welke vre de Het Israëlitisch element is natuurlijk over wegend in aantal. Leon Blum zit zwiigend in een spijshuis, avenue Clémenceau. Hij is omgeven van bergen koffers. Hij rust treurig op £en divan en slurpt aan een kopje koffie met melk. Hij was nooit zoo'n waarachtige verpersoonlijking van den Wandelenden Jood Boncour eet met smaak de gerechten, die het restaurant La Presse hem voorzet. Mandel werd plots in het spijshuis, waar alle diolomaten samenkomen, aangehouden, do^h na eenige uren vrijgelaten. Engelsche vluchtelingen sneuren naar den hemel of ei geen vliegtuigen komen zouden om hen naar hun vaderland te brengen. Geen sooor meer van het EngeLseli-Fran- sehe verbond Slechts een verbond in de ranm'ralio'e lotsbestemming. Aldus het verhaal der ooggetuigen. De Joden mogen slechts 72 uur in Spanfe blijven IRUN, 21 Juni. rD.N.B.i Ten gevolge f van den steeds grooteren vloed van vluchte lingen, verscherpte de Spaansche overheid de grenskontrool aan de Fransch-Spaansche grens. Daar men zich nog aan grootere vluchtelin genmassa's verwacht, heeft men nieuwe Spaansche troepenafdeelingen naar de grens gezonden. Mei: treft onder de vluchtelingen veel fo- den aan, die uit vrees voor vervolgingen vanwege het Fransche volk, over de grenzen vluchten. Daar deze laatsten slechts over een vevbljjfstoelating van 72 uren beschikken, reizen het meerendeel hiervan verder naar Portugal. Fransche troepen over de Zwitsersche grens GENEVE. 21 Juni. (D.N.B.). Volgens het blad Suisse heeft in den loop van den 20n Juni, een kolonne van 45 auto's de grens o\ erschreden. Die kolonne bestond uit den gcneralen staf van het 45ste legerkorps onder bevel van generaal Daille. De generale staf werd in het binnenland geïnterneerd. Tusschen de Funsche troepen die in den «nip der twee laatste dagen werden ontwa pend, bevond zich een regiment spahis. Het Zwitsel sen blad zegt verder dat onge veer 2 000 gekwe'-sten in de ziekennuizen wer den opgenomen. Het verkeer tusschen Zwitserland en Frankrijk stopgezet GENEVE, 21 Juni. (D.N.B.). Het ver- keer van Zwitserland naar Frankrijk, is voortaan volledig onderbroken. Ook de postverbinding met Frankrijk. En geland en de koloniën dezer twee landen werd stopgezet. Hetzelfde geldt voor de tele foonverbindingen. Er functionneert slechts nog cent- telefoonverbinding mei MarseUle; doch deze lijn is voor officieele en diploma tieke gesprekken voorbehouden. MADRID, 20 Juni. (D.N.B.). Uit Bor deaux wordt gemeld dat tien oud-ministers der Spaansche Republiek, tien millioen frank aan Air France geboden hebben vopr een vlucht naar Algiers. De menschenmassa, die het consulaat sinds enkele aagen belegert om de toelating te be komen naar Spanje te reizen, trachtte giste ren driemaal het gebouw te bestormen. On der de aanvragers telt men onder meer Mevr. Tabouis en Henry Torres. Hun werd, wegens hun vijandelijke hou ding tegenover Spanje, het visa geweigerd. Zoodra de oorlog ten einde is. zal in Euro pa en ook in Amerika, een storm van ver ontwaardiging tegen het Jodendom, dat den oorlog heeft uitgelokt, losbreken. Het Jodendom is echter niet de eenige schuldige, schrijft de Giomale d'ItaUa verder, andere schuldigen zijn de vrijmetse laars en het almachtige Comité des For ges Deze machten die in de Fransche pers hun gewillige werking vonden, hebben de ontwapeningsconferentie doen mislukken, verzetten zich tegen het plan van Mussolini eer. pakt onder de vier groote mogendheden te sluiten en lokten de sancties tegen Italië uit. Zij hebben de vijandschap tusschen de Ei»rope*=sche mogendheden aangevuurd en deze landen in den oorlog gedreven, tijdens dewelke zij ten koste van het bloed van honderdduizenden menschen, winstgevende zaken hoopten te maken. BARCELONA. 21 Juni (D. N. B.) Gis teren avond, rond 23 uur. kwam de Hertog van Windsor te Barcelona toe. vergezeld door zijne echtgenoote en begeleid door een secretaris en zes andere personen. De Hertog was te La Junquera over de Fransch-Spaansche grens gekomen. De secretaris van den Hertog verklaarde r De Hertog zal Vrijdag te Barcelona blijven en Zaterdag naar Madrid doorreizen, waar hij instructies uit Londen verwacht. De terugreis naar Engeland zal over Lissa bon geschieden. BRUSSEL, 21 Juni (Belga). Volgens ge loofwaardige berichten, schijnt er nu geen de minste twijfel meer te bestaan over het fusilleeren van den heer Joris Van Severen. leider van de Dinasobeweging. Hij werd te Abbeville met andere Belgische burgers dooi de Franschen afgemaakt. Wat alle hoop schijnt weg te nemen is het feit dat de hoed van den heet Van Séve ren op de plaats werd teruggevonden, waar de terechtstelling plaats grep Intieme ken nissen van den Dinasoleider hebben beves tigd dat het wel degelijk de hoed was, die de heer Van Severen droeg op het oógenblik zijner aanhouding. Het opperkommando van de weermacht maakt het volgende bekend De bewegingen van onze troepen voor de bezetting van Normandië, Bretagne en het gebied tusschen de monding van de Loire en het Rhonedal verloopen volgens het voorop gezette plan. De door Bourgondië oprukken de trcepen hebben Lyon ingenomen. Bij de verovering van Nevoy bij Gien vielen onze troepen 700 nieuwe pantserwagens in handen. In Lotharingen is de zuivering van de Ma- ginotlinie van hardnekkig weerstand bieden de vijandelijke troepenafdeelingen aan den gang. De ten Noorden v«.n Lotharingen te samen geperste Fransche troepen-resten zijn door onze aanvallen in verschillende deelen uiteengerukt. Eenige ingesloten vijandelijke legerafdeelingen houden nog stand in het Westelijk gedeelte der Vogeezen. De uit den wereldoorlog zoo goed bekende en zoo sterk omstreden Hartmannswefffer Kopf is in onze handen. De luchtmacht zette ook op 20 Juni hare aanvallen vooit op de terugtrekkende troepen van den tegenstander. Voor het Pfalzer Woud plaatsten onze duikbommenwerpers een reeks versterkingswerken van de Maginotlinie bui ten gevecht en droegen er toe bij den tegen stand van den hier nog stand houdenden vijand te breken. Bij de gevechten in den Elzas, die tot de verovering van Straatsburg, Schlettstadt en Colmar leidden, alsmede bij de opening der Bourgondische poort, werden de troepen op bijzondere wijze door luchtaf- weerafdeelingen bij den aanval op grond doelen ondersteund. Gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers deden op 20 Juni een aanval op haveninstellmgen te La Rochelle en de monding van de Gironde en brach ten een transportschip van 10.000 ton alsme de een hulpkruiser van 4000 ton tot zinken. In den nacht van 21 Juni ondernamen ROME, 21 Juni (D.N.B.), Het oppercom mando der Italiaansche weermacht deelt mede Vernieuwde en heftige bombardementen van de steunpunten der vloot Bizerte en Malta. In Noord-Afrika duren de operaties aan de Oostgrens voort. De vijand verloor meer dan tien vliegtui gen en 40 pantserwagens. Het Egyptische luchtvaartsteunpunt der Engelschen, Mersa Mat Ruh werd met succes gebombardeerd. In Oost-Afrika werden twee Engelsche vliegtuigen neergeschoten. SYRISCHE GRENS. 21 Juni (D N B.) Bij het opperbevel van het Fransche leger in den Levant te Beyrout, heerscht groote verwarring. Een gedeelte van de officieren is er voorstander van een eventueel bevel van de Fransche regeecing om de wapens neer te leggen niet op te volgen. Daartegenover hliift de meerderheid ge hoorzaam aan de regeering. Men wijst er in het bijzonder op, dat een dusdanig regee- ringsbevel ook van Generaal Weygand zaï uitgaan, die tot voor slechts weinige weken het opperbevel te Beyrout voerde De heerschende verwarring wordt nog ver sterkt door de vraag, hoe het nederleggen van de wapens in Syrië zou moeten geschie den. Een aftocht van de Franschen uit Syrië zou naar alle waarschijnlijkheid den op- marsch van de Engelschen uit Palestina tot gevolg hebben. Reeds sedert largeren tijd wordt door Engeland geïntrigeerd om Syrië over te brengen tot zijn invloedsfeer. TERAARDEBESTELLING VAN WIJ LEN BOUWMEESTER P. VER- BRUGGEN De plechtige begrafenis van den afgestor ven bouwmeester P. Verbruggen, had Don derdag plaats te Alsemberg. Talrijke vrien den hadden er aan gehouden deze plechtig heid bij te wonen. Aan het graf werden toespraken gehouden door de hh. Van Nuten en David, respectie velijk namens de Vereeniging van Architec- ten-Urbanisten en de Kon. Federatie van Belgische bouwmeesters, waarin de groote verdiensten van den aflijvige werden gehul digd. Britsche vliegtuigen weer talrijke tochten naar Noord- en West-Duitschland ten einde hunne bommen even als altijd op niet-mili- taire doelen uit te werpen. De aangerichte materieele schade is onbeduidend, terwijl weer verschillende burgers gedood werden. De gezamenlijke verliezen van den vijand in de lucht bedroegen gisteren zes vliegtui gen.- terwijl twee eigen vliegtuigen worden vermist. Door onze onderzeeërs werden vier En gelsche handelsschepen, waaronder een Ko ninklijke mailboot van 11000 ton, tot zinken gebracht. Bij het snelle doorbreken door de pantser en betonwerken der Maginotlinie volbrachten infanteriesoldaten en pioniers in zwaren strijd groote roemrijke daden, waarvan de bijzonderheden nadien zullen bekend ge maakt worden. De volgende personen hebben zich door bijzonderen moed en onverschrok kenheid onderscheiden Overste Schwabbe, de koinmandant van een infanterieregiment, Majoor Wildermuth. bataillons-commandant van een infanterieregiment en Von Kettel- hodt-, opperluitenant van een infanterieregi ment. Bij een luchtaanval van vijandelijke vliegtuigen in den nacht van den 19 Juni werden bommen geworpen op plaatsen van den recht er-Rijn "oever. Vier mannen wer den gedood, waaronder 4 politieagenten bij de uitoefening van hun ambt. Een woonhuis werd vernield en verschillende huizen werden beschadigd- Keulen werd in den nacht van 19 op 20 Juni opnieuw gebombardeerd. De bommen werden van op zeer groote hoogte doelloos over de stad uitgestrooid. De bommen vielen gedeeltelijk op woonwijken, waarvan eenige huizen werden beschadigd, gedeeltelijk in het vrije veld. gedeeltelijk in den Rijn. Twee personen werden gedood. De strijd bij Breisach aar\ .de^ Rijn Bij de jongste j aanvallen van de Duy.om troepen over den Rijn ten Oosten van Co'\ mar. is de strijd het hevigst geweest bij Bn.-A sach. Een deelnemer aan deze gevechten! heeft het D. N. B. medegedeeld, dat het aan vankelijk slechts een kleine groep van twin tig man, onder aanvoering van een luitenant, is gelukt om de rivier in een storm boot over te steken In doodsverachting vormde de kleine troep daar een kostbaar bruggenhoofd, dat urenlang weerstand bood aan een veel voudige overmacht. Intusschen kwam de Duitsche artillerie op den Eckartsberg en ui de haven in stelling en nam de vijandelijke kazemat ren dadelijk onder vuur In enkele stellingen boden de tegenstanders taai verzet. Ten slotte moesten zij echter wijken en ver lieten hais over kop hun Kazematten. tn deze versterkingen, zoo vertelde de oog getuige. heerschte een onbeschrijfelijke ver warring Eenige honderden meter verder was de strijd nog in vollen gang. Drie bataljons waren in den aanval tegen Vogelsgrün en Agolsheim met het doel links om Neu-Breisach te trekken, tegen fort Mor tier en Biedheim op den rechtervleugel en in Breisach. Opnieuw bood de vijand taai ver zet. Verbitterd zetten de Duitsche soldaten hun aanval echter voort Dicht bij en vei af ratelden de machinegeweren. Maar steeds weer gehoorzaamden de Duitsche stormtroe pen aan het be*el Spring op, marsch. marsch! Eindelijk week de vijand terug op den linkervleugel. Kazemat na kazemat, stelling na stelling werd genomen. Aan den rechtervleugel bood het fort Mortier nog weerstand Bij Breisach aan den Rijn ging de strijd onverzwakt ver der. Luid gierden de granaten en sloegen in de vijandelijke versterkingen. In alle toon aarden huilden de schoten over den Rijn. Het artillerievuur op fort Mortier nam tegen vijf uur steeds meer in kracht toe. Rookzuilen stegen op De schuren in aen omtrek brand den alle. Ook het dorp Biesheim. achter het fort gelegen, stond in vlammen. Nog heftiger werd het trommelvuur. Laat in den middag bereikte het zijn Hoog tepunt. Onder bescherming van dit vuur drong de Duitsche infanterie nog verder naar voren. Steeds nog verweerde de vijand zich. de strijd duurde bijna een vol uur Toen echter moest de vijand wijken voor het Duit sche vuur en voor de in doodsverachting aanstormende infanteristen Op fort Mortier wapperde de hakenkruis- vlag. De strijd om de verbreeding van het bruggenhoofd bij Breisach en ter voorberei ding van den aanval op Colmar was ten einae. Indien Uiv handel opnieuw loopt, maak het dan bekend doot een kleine annonce in Het Algemeen Nieuws Het kost U 6 fr. per plaatsing en U treft er duizenden lezermede.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 3