De Mooie Onbekende Het vraagstuk der Reichskreditkassenseheine OH België terug aan het werk De boekhouding van den postcheckdienst is teruggevonden Een nieuwe feuilleton van H. Courths-Mahler HET ALGEMEEN NIEUWS X ZONDAG 23 JUNI 1940 Wat zijn Reichskreditkassenseheine en welke vragen laten zich in verband met hun verschijnen stellen Zooals bekend heeft Duitschland sinds het uitbreken van den oorlog in de door het Reich bezette gebied een nieuwe geldsoort uitgegeven, de zoo geheeten Reichskreditkas senseheine, die in Polen, Denemarken, Noor wegen. Nederland, België, Luxemburg en het in Frankrijk bezette gedeelte, tot wettig be taalmiddel werden verklaard- In het Duitsche rijksgebied zelf echter werden bewuste bil letten tot dusver niet ingevoerd. Eveneens is de invoer van Reichskreditkassenseheine van uit de bezette gebieden naar Duitschland niet toegela'en Wat bij de uitgifte der Reichskreditkassen seheine (schein billet) voorzit is de bedbe- lin" te voorzien in het tekort aan betaalmid delen, een probleem waarvoor de bezettende autoriteiten zich veelal gesteld zien. Het laat zich dus begrijpn dat de bevoegdheden van de Reichskreditfcassen. ofschoon die in de onderscheiden bezette gebieden formeel ge sproken dezelfde zijn, in feite toch met overal in gelijken omvang worden uitgeoefend. In die 'landen b.v. waar de eigen circulatieban ken. normaal of ongeveer normaal function- neeren. bestaat er uiteraard ook minder be hoefte aan Reichskreditkassenbilletten. Reichskredietkassenscheine en andere Marken Ten einde onze lezers een beter begrip bii te brengen omtrent het wezen van de dooi de Reichskreditkas uitgegeven billeltten. zeg gen we dat de in het bezette gebied uitge geven Marken niet mogen vereenzelvigd worden met de in het Duitsche Rijksgebied ze'f in omlcoD zijnde Reichsmarken. Deze laatstèn worden uitgegeven door de Reichsbank terwijl de Reichskreditkassen seheine. in omloop worden gebracht, zooals hun naam het trouwens te verstaan geeft, door de Rijkscredietkas, een instituut dat ir.FTkehik van het eigenlijke emissie-insiituut verschilt. Aanvankelijk functionneerde slechts een Credietkas voor Holland, België en Noord- Frankrijk Later werden deze gebieden door onderscheiden kassen bediend. Laten we onmiddellijk zeggen dat de Reichskreditkassenseheine slechts voorloopige betaalmiddelen zijn bestemd om, zoodra de toestand weer heelemaal normaal is, uit de circulatie teruggetrokken en vervangen te worden door andere billetten. Zoo gebeurde het althans in de gebieden die reeds eerder door het Reich werden bezet, in Polen o.a.. waar een nieuwe Zloty werd uitgegeven door een- vernieuwde emissiebank, teneinde bil- .letten, te .vervangen die voorloopig door de bezettende macht in omloop werden gebracht tot een nieuw Poolsch uitgifte-instituut in V functie *>derrfcon. ff r f> De intrinsieke waarde der Reichskreditkassenseheine Afgaande op het feit dat eigenlijke Rijks- bankbilletten vóór den oorlog slechts laag ge- kwoteerd stonden, kwamen sommigen tot de pessimistische conclusie dat de Reichskredit kassenseheine. die evenmin als vroeger de Rijksbankbilletten naar Duitschland mogen uitgevoerd worden, een slechts lage intrinsieke waarde hebben, een gevolgtrekking die, zoo als kan worden aangetoond, er volkomen naast is. In een bijdrage in een Nederlandsch eco nomisch en financieel blad, weidt de Neder- landsche deskundige op dit gebied, Prof. J. G Koopmans, uit over de oorzaak van dit laag gekwiteerd staan der Rijksbankbillet ten ten overstaan der vrije- en der clearing- Mark en. We kunnen hierbij wijl het hier een louter technisch-financieele aangelegenheid betreft. jammer genoeg niet langer bij stil blijven Het kan volstaan met er op te wijzen dat die intrinsieke waarde der Reichs kreditkassenseheine er ten slotte voor den individueelen houder, minder op aan komt, vermits bewuste billetten toch desgewenscht onmiddellijk in goederen en diensten kun nen omgezet worden. Dat toch, en dat hoofd zakelijk is van belang. Welke Duitsche bankbiljetten zijn in België geldig Van bevoegde zijde wordt erop gewezen, dac er hier er daar twijfel is gerezen aan gaande de geldigheid van de Reichskredit kassenseheine ten bedrage van 50 mark. Deze Reichkreditkassenscheine zijn uitslui tend voor de bezette gebieden bestemd en zijn alleen daar wettelijk betalingsmiddel. De overbrenging van Rijkskredietkasbons in het Rijksgebied is verboden. Het in België geldig zijnde briefje van 50 mark toont aan de voorzijde het beeld van een visschersvrouw, de achterzijde ver meldt met groote cijfers links en rechts 50, waartusschen een foto is afgedrukt van de Manenbrug te Danzig. De briefjes van kleiner bedrag zijn reeds genoeg bekend. Het laagste bedrag is 50 pfennig. Reichsmarkbiljetten en rentenmarken zijn in België niet geldig. Duitsche pasmunt in België Men lette er verder op dat pasmunt van 50 pfennig en meer geen wettelijk betaalmid del is in het bezette gebied. Alleen deze van 1, 2, 5 en 10 pfennig mag aanvaard wórden. De andere munten mogen in ons land dus niet aangenomen of in omloop gebracht wor den. Omwisselen van Rijksmarken tegen Rijkskredietkasbons Personen die echter Rijksbankbriefjes of Rentebankbriefjes moeten ontvangen heb ben, kunnen deze tegen Rijkskredietkasbons (Reichskreditkassenschein) laten uitwisselen bij de Reichskreditkasse, Kunstlaan, 30, te Brussel. Zij dienen daar een verklaring te ondertee kenen waarin zij vermelden of zij die brief jes van Duitsche soldaten of van Belgische personen ontvangen hebben alsmede de re den waarvoor zij dit geld ontvangen hebben. Een vergadering van de Koophandelskamer van Brussel De Koophandelskamer van Brussel, wier bedrijvigheid zich uitstrekt over heel de provincie Brabant en tot de firma's welk er hun zetel hebben heeft enkele dagen geleden een belangrijke vergadering ge houden. tijdens dewelke de voorzitters der economische groepen, welke zeer talrijk wa ren opgekomen, kennis hebben aangeknoopt met den bestuurlijken raadgever der Hooge- re Kommandantuur te velde. Deze heeft het verlangen der Duitsche overheid te kennen gegeven ten spoedigste het economische leven van het land te zien hernemen. De aanwezige personaliteiten hebben hun wer.schen laten kennen betrekkelijk het ver krijgen van een rijbewijs voor een grooter aantal auto-vrachtwagens; het geringe aan tal van die wagens, welk slechts mag ge bruikt worden, is immers juist de groote. zoo niet de eenige hinderpaal voor de onmiddel lijke herneming van het werk. Verder ver langde men nog de waarborg dat de koop waren, die zullen worden voortgebracht, niet zullen worden aangeslagen; toelating om op normale wijze zekere categorieën grondstof- len te gebruiken welke thans door algemeen decreet vastliggen: het heropenen van den postcheckdienst en ook het invoeren van een stelsel van voorschotten op de belangrijke opeischingsbons. De bestuurlijke raadgever verzekerde dat de Duitsche overheid hoopte eerlang een goe de en spoedige oplossing te bezorgen aan al die vraagstukken, welke immers de hindernis uitmaken voor België om terug ten volle aan het werk te gaan. Dieven aangehouden te Cent Herman Ten zijn broeder Edward, bei den uit Gent, die gelast waren met de ver huizing van Leon Cracco. wiens woning op de Astridlaan te Gent door het luchtbombar dement van 13 Mei jl. erg beschadigd werd, hadden van deze gelegenheid gebruik ge maakt de hand te leggen op kostbare juwee- len. Beiden werden aangehouden en door den h. onderzoeksrechter Jacquart onder aanhou dingsmandaat geplaatst. In de verscheidene artikeltjes, welke wij hier hebben gewijd aan de spijtige ontredde ring van den Postcheckdienst, hebben wij er steeds op gewezen dat er lust genoeg bestond om dien dienst terug in werking te stellen, doch dat men niet kon verzekeren of deze werking zich lou uitstrekken over de stor tingen, die waren gedaan voor de oorlogs gebeurtenissen en de vlucht der dienst hoofden. Het bleek immers dat de boekhouding samen met den inhoud der kas was mee genomen. Daar bestonden evenwel de steekkaarten, die voor den klient van den Postcheckdienst worden aangelegd, en die aldus als het ware een, zij het dan ook onvolledig, dubbel uit maken van de boekhouding. Dit heeft de be dienden. die op hun post waren gebleven, toch toegelaten het in-casso voor de kleine stortingen na te gaan en vast te stellen, uit genomen voor de verrichtingen die de laatste dagen zijn gebeurd, en welke niet meer op de fiches waren aangebracht. De rekeningen van de groote organismen worden nu ook eerstdaags in orde gebracht. Hier past het wel hulde te brengen aan den ijver der bedienden, die tevens den dank verdienen van de 400.000 postcheck-houders, welke aldus eerstdaags terug in het bezit zul len komen van de gelden, die zij den dienst hadden toevertrouwd. DE UITVOERING DER GROOTE WERKEN ZAL WORDEN HERVAT Het kwam ons ter oore dat op aandringen van en in verstandhouding met de hcogere overheid alle groote ^constructiewerk en alle werken die met de economische uitrus ting verband houden, zullen worden hervat. Heel wat menschen die nu werkloos loopen en zich juist deswege zorgen maken om de toekomst, zullen hierbij gebaat zijn. Velen zal het genoegen doen te vernemen dat aldus zal wordea begonnen met de voortzetting van de werken der Noord-Zuidverbindingen, die tengevo'ge der omstandigheden meesten stil gelegd worde». Dezer dagen ver schijnt in ons blad een nieuwe vervolgroman van de hand van de be kende en door onze ezers zoo zeer gegeerde Mevr. Courths-Mahler i DE MOOIE ONBEKENDE «De mooie Onbekende» kan een der beste ro mans genoemd worden die door H.C.M. werden geschreven. Menigvuldig zijn de passages waarin een diep en zuiver ge* voel in een vlotten en gaven stijl worden ver woord. Even als dit met de vorige romans van H. C. M. het geval was, zal ook deze nieuwe roman onze lezers menig aan genaam uurtje bezorgen. |g|^aa8Sgp;. EEN REIS VAN BRUSSEL NAAR ANTWERPEN DUURT DRIE EN HALF UUR Is het mogelijk thans een reisje Brussel- Antwerpen te ondernemen? Per fiets. of per auto gaat dat natuurlijk altijd. Per trein gaat het voorloopig niet. Toch is er middel om voor den gewonen reiziger in Antwerpen te geraken. Aan het Noordstation te Brussel loopen trams 53 en 50 naar Vilvoorde. Vandaar heeft men een autobus tot Mechelen. Van Meche- len kan men per buurttram naar Antwerpen. Zulk reisje duurt nagenoeg drie uur en half. DE SPOORWEGABONNEMENTEN De waarborg en de terugbetaling van het spoorwegabonnement (wanneer dit niet ge heel is kunnen gebruikt worden), kunnen voor het oogenblik nog niet aan de rechtheb benden worden verstrekt, daar het personeel van het" Ministerie van Verkeerswezen en dei- Maatschappij van Belgische Spoorwegen het land heeft verlaten met de boekhouding en de gelden. DE ELECTRICITEIT ZOU GOED- KOOPER MOGEN ZIJN Zooals bekend zijn de Provinciale maat schappij van gas en electriciteit, de Inter communale electriciteitsmaatschappij, de In- terbrabant, de Electricité de l'Escaut enz. al len filialen van de Sofina. Al deze maatschappijen hebben schitteren de winsten gemaakt wat niet te verwonderen is als men weet dat, sedert tot het voortbren gen van electriciteit magere kolen worden gebruikt de kostprijs per Kilowatt op nog geen 10 centiem komt. Dit belet echter de electriciteitsmaatschappijen niet tot 2,60 fr. en 3,50 fr. per Kw. te vragen. In sommige ge meenten is het een waar schandaal. In het boekjaar 1938-39 realiseerde de In- terbrabant een winst van 42 millioen, het dubbel dus van haar kapitaal. Dit is toch wel een beetje sterk. Naar personen die ter zake bevoegd kun nen worden geacht het voorstellen, zouden de vergunninghouden le maatschappijen nog een prachtige winst verzekeren zoo de prijs van de electriciteit werd vastgesteld op fr. 0.50 het Kw. en dien van het gas op fr 0 20 den m3. Wijl het hier een vraagstuk betreft dat vooral de arbeidende klasse en den midden stand aanbelangt, zou deze kwestie wel eens mogen onderzocht worden. ALGEMEENE ONAFHANKELIJKE FEDERATIE VAN HET PERSONEEL VAN HET DEPARTEMENT VAN FINANCIEN Vanwege het secretariaat van de onafhan kelijke federatie van het personeel van het departement van Financiën werd ons het volgende meegedeeld Gezien het gedeeltelijk hernemen van den Postdienst kunnen de leden in 't bijzonder, en de ambtenaren en beambten van het De partement. in 't algemeen, schrijven aan den feedralen secretaris E. Lambin. Per Post adres postbus 890 Brussel I. Per drager adressen F. Lambin, Picard- straat 13 St. Jans Molenbeek of 23 St. Goo- riksplein Brussel; of, 36 Bischoffsheimlaan, Brussel. Voor de post. de open brieven en de post kaarten ziih enkél toegelaten. Zegel bijvoe gen voor antwoord. DE DUITSCHE OPEISCHINGEN Talrijke briefwisselaars vragen ons tot welk organisme zij zich moeten melden om de be taling te verkrijgen van een auto, die door de Duitsche overheid werd opgeëischt. Voor het oogenblik is evenwel nog geen be sluit hieromtrent getroffen. Wij raden onze briefwisselaars aan nog wat geduld te oefe nen. Ten gepasten tijde zal een bevredigende oplossing worden getroffen. HET KOLENPROBLEEM Heeft de secretaris-generaal van het Minis terie van Arbeid er aan gedacht maatregelen te treffen tot het hervatten van onze kool nijverheid of zal hij er zich eenvoudig van af maken met de opmerking dat het hier private maatschappijen geldt waarop hij geen vat heeft. Zal het noodig zijn de mijnen te nationaliseeren opdat de Belgen zouden kolen hebben? Het is ook noodig dat onze kanalen e.i ri vieren gezitiverd worden van de brugruïnes wadrmee de Engelschen onze waterwegen op talrijke plaatsen opstopten. Het verkeer te water tusschen de Bcrinage en Brussel moet voor het begin van den winter hersteld zijn te meer daar de Belgische spoorwegen alleen de bevoorrading van het land niet volkomen zullen kunnen verzekeren en dit in weerwil van de prijzenswaardige inspanning die de maatschappij zich steeds heeft getroost om België met het meest volmaakte spoorwegnet te begiftigen. Voor wat betreft het verzekeren van de binnenscheepvaart tusschen Antwerpen en den Rijn en naar Hollandsch Limburg, zou den reeds maatregelen zijn getroffen. De brug van Temsche is ingestort, maar bij lage tij is de doorgang mogelijk. Ook de vaart van Antwerpen naar Brussel-voorha ven, langs den Rupel en de Willebroeksche vaart is vrij. Let wel tot Brussel voorhaven. Tegen den 15n Juli wordt het verkeer vrij gegeven op de vaart van Gent naar Terneu- zen en op de vaart van Gent naar Brugge, tot Moerbeke Tegen einde Juli kan verwacht worden, dat het Albertkanaal bevaarbaar wordt tot Beringen De vaart van Brussel naar Bergen (Mons) is nu vrij, zooals prak tisch alle waterwegen in West-Vlaanderen, benoorder de Leie. POMPIERS-PARACHUTISTEN IN AMERIKA De dienst van bosschen en wateren in de Vereenigde Staten vormde een korps van parachutisten om in de beboschte gebieden de branden te bestrijden. De mannen worden gerecruteerd onder de gewone pompiers en dan aan een genees kundig en psychatechnisch onderzoek onder worpen teneinde uit te maken of zij wel de noodige kwaliteiten bezitten of goede val schermspringers te worden. Hun uitrusting bestaat uit een gummijek ker en ijzeren helm. Deze pompiers worden dan neergelaten na bij de brandende bosschen. Ook hun gereed schappen worden per vliegtuig aangevoerd. Elk pakje gereedschap bevat een spa, een bijl, een electrische lamp, een compas. een kaart medicamenten, voedsel en water en een kleine radiopost Wenscht U meubelen, huisraad of an* dere voorwerpen te koopen of te verkoo- pen? Plaats dan een kleine annonce in Het Algemeen Nieuws ij*. Dit kost U i frank per kleinen regel.

Het Algemeen Nieuws | 1940 | | pagina 4